Slavenburg, alleen de naam mag nog blijven De déconfiture van een bankiersfamilie Onroerend-goed deed „ondernemingshank" de das om ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 Aan het slot van de keurig vol gens plan verlopen jongste aan deelhoudersvergadering van de Slavenburg's Bank was er toch nog een bescheiden incident. Twee heren raakten via de zaal- microfoon slaags over de vraag wie nu de beste informatie over de problemen bij de bank gaf: de raad van bestuur of de me dia. "De media brengen dit be drijf op de rand van de afgrond met hun voortdurende specula ties over verliezen", zei de één. "Zonder de krant wisten we nu nog niet waar we aan toe wa ren", wierp de ander tegen. Door Ton van Brussel Voorzitter Pluygers van de raad van commissarissen, zelf als courantier aan de top bij de Ne derlandse Dagblad Unie, koos voor een ogenschijnlijk diploma tieke oplossing. "Ook sommige kranten leveren met hun berichtgeving een bij drage aan een beter inzicht in ons bedrijf'. Welke kranten dat zijn vermeldde hij begrijpelijkerwijs niet, net zo min als hij in detail wilde treden over het tekort schieten van Sla venburg's eigen voörlichtingska- nalen. De confrontatie op de aandeelhou dersvergadering bij Slavenburg is allerminst uniek. Soortgelijke taferelen hebben zich bij een veelvoud van bedrijven voorge- n eindeloze stroom van eruchten kwam het bericht orig jaar december toch nog vrij nverwacht: het Franse Crédit een goede i de "top tien" van e wereldlijst van banken, zou J rtig procent van de aandelen van Slavenburg's Bank Overnemen. Het bericht ging eld van de bij dit soort genheden gebruikelijke Hingen in de richting gelegenhede geruststellii van medewerkers en aandeelhouders: de werkgelegenheid zou niet worden aangetast, de identiteit van de bank zou gehandhaafd blijven. De overname was nadrukkelijk louter gericht op een verruiming van de mogelijkheden voor een expansieve toekomst. Een klein jaar later staan de zaken er heel anders voor. "Slavenburg is in feite failliet" zo heet het in de financiële wereld, zonder de Fransen was Slavenburg ten dode opgeschreven. Een opvatting die deze week nog eens is bevestigd door de goedkeuring van aandeelhoudersvergadering aan een forse financiële injectie van Crédit Lyonnais. Het aandelenkapitaal van Slavenburg wordt verdubbeld, de Franse partner heeft zich garant gesteld voor de volledige som van 160 miljoen en kwam daarnaast nog eens met honderd miljoen in de vorm van een achtergestelde lening. Het belang van Credit Lyonnais kan na deze transactie oplopen tot bijna tachtig procent, een positie die zich de komende jaren ongetwijfeld zal laten aflezen aan de (gewijzigde) bezetting van de raad van bestuur. Bij Slavenburg wordt het nooit meer zoals het ooit was en zoa)s oprichter Thijs het zo graag had gezien. De deconfiture van een bankiersfamilie is een feit. daan en de toekomst heeft op dat terrein ongetwijfeld nog van al les in petto. Openbaarheid en reorganisatie staan met elkaar op gespannen voet. Zeker als een nieuwe organisatiestructuur is ingegeven door falend manage ment en zware verliezen. Fusiegolf Als vrijwel enige middelgrote bank heeft Slavenburg zich aan de fu siegolf van de jaren zestig weten te onttrekken. Thijs Slavenburg zetelde toen nog aan de top van de door hem gestichte onderne ming en piekerde er met over om de familiebelangen onder druk van "de mode" te verkwanselen. De feiten hebben hem geduren de lange tijd in het gelijk gesteld. Hoewel de concurrentie van gro te banken als ABN, en AMRO zich zeker liet voelen waar het aantrekken betrof van risicodra gend vermogen ter financiering van de eigen actviteiten, heeft Slavenburg tot ver in de jaren ze ventig goed stand kunnen hou den. Weliswaar lukte dan niet zonder het elfprocents belang dat The First National Bank of Chicago in het aandelen kapitaal nam, maar naam en indentiteit van Slavenburg bleven onaange tast. Vooral in de jaren zeventig maakte de bank een forse groei door. Te rugblikkend was 1975 een top jaar (een winststijging met 20% tot 23,6 miljoen) en stond ook 1979 in het teken van een sterke expansie. In een jaar tijd werd toen het aantal vestigingen uitge breid van 93 naar 102 en klom het personeelsbestand van 2.377 naar 2.555. De winst per aandeel bleef in dat jaar met 30,62 onge veer gelijk aan 1978 31,72). Geruchten Maar vorig jaar gonsde het plotsklaps van de geruchten dat Slavenburg door tegenvallende resultaten van een aantal cliën ten in de onroerendgoed-sector mee in het dal werd getrokken. Grote projectontwikkelaars en speculanten als F en S Proper ties, Ronald van de Putte en Ho- ba Vastgoed werkten met geld van Slavenburg en konden door de inzakkende huizenmarkt nau welijks of niet aan hun verplich tingen jegens de bank voldoen. En daarbij kwam het meer alge mene probleem van de verklei ning van de rente-marge (het ver schil tussen ontvangen en betaal de rente). Aanhoudende geruchten op de Amsterdamse effectenbeurs en tegenvallende kwartaalcijfers leidden in oktober vorig jaar tot een dieptepunt in de koers voor de aandelen Slavenburg. Deed zo'n aandeel in januari nog 231,40 in oktober werd een laagste koers bereikt van 187,70. De huidige koers van te gen de tachtig gulden zegt vol doende over de neerwaartse spi raal waarin Slavenburg zich se dertdien heeft bewogen. Begin december volgden de ge beurtenissen elkaar in snel tem po op. Op maandag de eerste kwam de raad van bestuur uit eindelijk met een communiqué, waarin melding werd gemaakt van besprekingen met Crédit Lyonnais over een mogelijke sa menwerking. Donderdag de vier de kwam de "overweging" van Franse zijde om een bod uit te brengen op de helft van het aan delenkapitaal 127.895.000 no minaal). Op 29 december meldde Slavenburg dat goede voortgang was geboekt en dat een samen werkingsovereenkomst nader werd uitgewerkt. Op 21 januari van dit jaar was de samenwer king een feit. Officiële reden voor die stap: de tij den zijn moeilijk, samenwerking geeft een goede garantie voor een gezonde expansie in de toe komst. In het biedingsbericht werd nog eens benadrukt dat de deelneming van Crédit Lyonnais niet minder of meer dan vijftig procent zou bedragen. Dramatisch Bijna een jaar later ziet de kaart er iets anders uit en is Slavenburg bij gebrek aan eigen voorlichting en in afwachting van de resulta ten over 1981 opnieuw middel punt van geruchten van hoog dramatische gehalte. Werd in het eerste halfjaar van 1981 nog een winst geboekt van 7,6 miljoen, voor de resultaten in de laatste zes maanden houden de aandeel houders hun hart vast. Het aan delenkapitaal zal via uitgifte van nieuwe aandelen worden ver dubbeld. Op de beurs zit men vermoedelijk niet op nieuwe stukken Slavenburg te wachten, maar het bedrijf heeft dringend geld nodig om de in de bankiers- wereld gebruikelijke Voorziening Algemene Reserve (VAR) op peil te houden in verband met de ver wachte grote verliezen waarmee dit jaar zal worden afgesloten. Crédit Lyonnais heeft de uitgifte gegarandeerd, hetgeen wil zeg gen dat deze bank desnoods alle nieuwe stukken opkoopt. Gebeurt dat dan hebben de Fran sen Slavenburg voor een kleine tachtig procent in handen, het geen de conclusie rechtvaardigt Het hoofdkantoor aan de Coolsingel in Rotterdam. (Foto Slavenburg). dat van de bank straks alleen nog de naam rest. Crédit Lyonnais. 118 jaar geleden opgericht, genationaliseerd en in de top vijf van de grootste ban ken ter wereld, stak voor de over name van de helft van de aande len al 150 miljoen in Slavenburg en nu komt daar wellicht nog eens 160 miljoen bovenop. Daar mee bezitten de Fransen een aan delenpakket met een huidige beurswaarde van 210 miljoen gulden. De samenwerking met Slavenburg heeft dan honderd miljoen gulden gekost. Dat be drag zal op enige termijn moeten worden terugverdiend. De man die namens Crédit Lyon nais in Rotterdam orde op zaken stelt is Georges Vigon, die inmid dels in de raad van bestuur de ze tel van vice-president bekleedt. Verdere carrièrevorming mag in verband met het terugtreden van president Piet niet worden uitge sloten. Deze wat nors ogende Fransman, stilzwijgend doch met vastbera den blik tijdens de laatste aan deelhoudersvergadering aanwe zig, is ingehuurd ter leiding van de curusus bankieren op zijn Frans en naar verluidt heeft dat geleid tot een actief doorstro- mingsbeleid voor filiaaldirecteu- ren, die, te lang op dezelfde post. met sommige klanten "speciale banden" hadden aangeknoopt Wijziging van de directie in het hoofdkantoor zouden eveneens op zijn programma staan. Direc teur mr. M. C. Veltena heeft deze zomer als eerste het veld moeten ruimen. Hij nam er geen genoe gen mee. spande een kort geding aan tegen Slavenburg, waarna de bank. uit angst voor publiciteit, het ontslag in trok Veltena, evenals Piet Slavenburg woonachtig aan de Noordwijkse boulevard, is aan de Coolsingel persona non grata en blijkt met zijn advocaat mr. Buruma in een moeizame dialoog met Rotter dam gewikkeld over de inhoud van een afvloeingsregeling op vrijwillige basis. De mededelingen van de raad van bestuur over de gang van zaken bleven schaars, berichten uit de vakbeweging over massale ont slagen ten spijt. "Dat is allemaal nonsens", zo zegt de woordvoe der van de raad, "Slavenburg komt terug" Dat laatst, i fp> zien de financiële injectie van Crédit Lyonnais ongetwijfeld juist. De vraag is «Dm op «VI Ik.' termijn, in welke vorm en tegen welke prijs. In het Schiedam van de jaren twintig was Thijs Slaven burg al vroeg een beroemd heid. Een handige jonge man, die het op 24-jarige leeftijd bracht tot het ambt van wethouder van finan ciën. Hij had een gevestigde reputatie als financier van allerhande projecten. Eigen geld had hij niet. Dat kreeg hij van een aantal geldschie ters op de achtergrond die vertrouwen hadden in zijn aanpak. De NV Slavenburg's Bank werd in 1925 opgericht en kreeg al snel de naam van een "ondernemingsbank". Thijs Slavenburg bleek een man met een uitstekende neus voor zaken in opkomst die bij de andere handelsbanken geen kredieten konden krij gen. Veel jonge ondernemers dankten hun start aan Sla venburg, die zo op het oog geen zee te hoog ging en van geen risico wilde weten. In de praktijk leidde dat zowel tot grote successen als tot finan ciële debacles (de treinenfa- briek Allen, Metaverpa, de Arch-affaire en een transactie met Russische olie leverden stof voor een paar zwarte bladzijden in de geschiede nis). Niet alleen in dat opzicht onderscheidde Slavenburg zich van collega-bankiers, ook zijn pogingen om het in stituut bank van overbodige franje te ontdoen baarden in de bankierswereld enig op zien. Zo opereerden enkele fi lialen in winkelpanden, het geen destijds als een onge paste flirt met het grote pu bliek werd ervaren. Dat "ordinaire imago vijzelde Thijs Slavenburg aan de an dere kant weer op door ook filialen te vestigen in monu mentale gerestaureerde pan den in oude stadscentra en door een wat merkwaardig personeelsbeleid Voor de di rectie van zijn bijkantoren werfde hij actief in kringen van de Nederlandse adel. Ve le filialen werden door jonk heren en graven geleid In dien nodig voortdurend be- er nog Ruud en niet te verge ten het zwarte schaap, de le venskunstenaar Bob. Bob had ongetwijfeld dezelfde koopmansgeest als zijn va der, maar voelde er overigens niets voor om in diens voet sporen te treden. Hij kreeg zijn aandeel (naar verluidt twee miljoen) uit de zaak en wijdde zich geheel aan de ge neugten des levens. Bob ver keerde met de groten der aar de aan de bridgetafel en ver wierf de wereldtitel. Ook de tennissport behoorde tot zijn passies Hij bereikte al spoe dig de hoogste klasse en baarde tijdens een internatio naal tournooi groot opzien, door op de baan de pijpen van zijn lange tennisbroek af te knippen toen hy het te warm kreeg. Hij overleed een half jaar geleden, na een le ven waarin "veel voorviel dat god verbood" en waarin het familiekapitaal er meer dan eens aan te pas moest komen om de belasting te vriend te houden. Bleven over zijn broers Piet. Thus jr. en Ruud Thys jr. zocht nering in de havensec tor. Piet en Rudic kregen een directiefunctie (de naam Sla venburg moest immers in de bankierswereld voortleven), maar de oude Thijs stelde via de benoeming van drs. Coert aan de top de commerciële belangen veilig. Met de aan stelling van zyn vnend mr. W.H. de Gallois als directiese cretaris verzekerde vader Slavenburg zich van een in termediair die hem van de volledige gang van zaken in het bedrijf op de hoogte hield. Mr Piet. die de dagelykse lei ding van de bank kreeg, stu deerde rechten in Leiden en diende daarna als officier Ja renlang was hij zowel natio- Hoewel Thijs Slavenburg, een persoonlijke vriend van Jelle Zijlstra, op zeventigjarige leeftijd aftrad als president- directeur bleef hij aan als ge delegeerd commissaris. Hij maakte nog lange tijd zijn da gelijkse gang naar het hoofd kantoor, tegenover het Rot terdamse stadhuis aan de Coolsingel en naar verluidt werd er geen krediet ver leend of de "oude" Thijs had er de hand in. Slavenburg viel niet op door groot vertrouwen in zijn kin deren, die de leiding moesten overnemen. Alleerst was daar de huidige president. Piet Slavenburg, in de wandeling mr. P. genoemd, dan was daar Thijs jr., beter bekend als "gekke Thijs" en dan was Vader Slavenburg maakte na zijn terugtreden nog furore door een forse bijdrage aan het herstel in oude luister van hotel Huis ter Duin in Noord- wyk. Zijn eerste vrouw was inmiddels overleden. Hy her trouwde met een jonge ver pleegster die hem tot aan zyn dood heeft verzorgd Dat hu welyk beangstigde de familie enigszins Het vermoeden be stond dat zyn vrouw er na zijn dood met het geld van door zou gaan Van de afloop weet slechts de familiekring Veelbesproken in het Noord- wyksc cocktailcircuit zyn de jaarlijkse directiefeesten in zyn villa. Steevast verzorgt de even gerennomeerde als onbetaalbare Tilburgsc trai teur Maison De Boer daar de happen Slavenburg dient de traditie ook met de organisatie van een tennistournooi voor de directeuren. Daar wordt jaar lyks het Noordwykse Casino voor afgehuurd De raad van bestuur bespeelt dan het cen tre-court, de gewone direc teuren de andere hoofdbanen en de procuratiehouders de bijbanen. Over die tournooien doen vele annecdotes de ronde. Zo speelt mr Piet immer een party met de al genoemde di recticscretans De Gallois, die in zijn jeugd toptennis heeft gespeeld Mr P., zelf een ma tig speler, mag altyd winnen, want het jaarlykse tantième van De Gallois wordt vlak na de wedstryden vastgesteld De oude Slavenburg plachtte het spektakel elk jaar gade te slaan en schynt by een servi ce van De Gallois ooit te heb ben uitgeroepen "Uitste kend, ik wou dat Piet zo'n service op de bank gaf' Slavenburg was één van de weinige middelgrote banken die de fusiegolf in de jaren zestig ontliep. Thys sr. had groot vertrouwen in toe komst voor Slavenburg als zelfstandige onderneming Die hoop. zo moest Piet Sla venburg vorig jaar toegeven, is ydel gebleken. geleid door een heer zonder titel, maar met commercieel inzicht. De afkomst van zijn eerste vrouw, een Rotterdam se werkster, stak hij nimmer onder stoelen of banken, maar hij liet haar, gezien de relaties, wel spraakles ne men. naai als internationaal pen ningmeester van de Algeme ne Vereniging van reserve-of ficieren en voorzitter van het corps mobiele colonnes. Hy kwam op zesentwintigjarige leeftijd bij de bank in dienst als procuratiehouder van het kantoor Dordrecht, werd la ter directeur van dit kantoor en weer later van de Rotter damse vestiging. In 1949 werd hij onderdirecteur van de NV Slavenburg's Bank. in 1950 directeur, in '63 hoofddi recteur en uiteindelijk in 1975 president-directeur. Mr. Piet, niet tot zijn ongenoe gen van aristocratisch uiter- lyk, geldt als een uiterst be minnelyk man. die sterk hecht aan tradities en in dat opzicht zelf jaarlyks enige duiten in het zakje doet. Hy zal het komend voorjaar de leiding van het bedryf over dragen. Aan wie is onduide lijk. maar het zal niemand verbazen als dat een Frans man wordt Hy bezit twee huizen, een in Kralingen en één aan de Noordwijkse bou levard.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17