Dreiging malaria groter dan ooit Strafrecht Sowjet-Unie erg hard Nederlands onderzoek naar permanente oplossing Leidse studie brengt 2500 doodvonnissen per jaar aan het licht ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 15 Malaria, een vooral in de tropen voorkomende bloedziekte, eist jaarlijks miljoenen slachtoffers. Een in 1955 door de Wereld Gezondheids Organisatie ingezette bestrijdingscampagne leek aanvankelijk succes te hebben maar de positieve resultaten zijn in de jaren zeventig door diverse oorzaken vrijwel teniet gedaan. Op het ogenblik wordt er verwoed gezocht naar nieuwe methoden om de ziekte terug te dringen. Nederlandse onderzoekers lopen daarbij voorop. Leek twintig jaar gele den de strijd tegen de malaria goeddeels ge wonnen, nu, honderd jaar na de ontdekking van de verwekker van deze gevreesde ziekte, is de dreiging van mala ria groter dan ooit. Op het ogenblik worden in tropische en subtropi sche streken jaarlijks meer dan 200 miljoen patiënten geregi streerd. Door Bert Paauw Een in 1955 op wereldwijde schaal gestarte bestrijdings campagne is na een aanvan kelijk succes geeïndigd in fru stratie en teleurstelling. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Om die vraag te kunnen beant woorden is enige nadere ken nis van de malaria vereist. Deze bloedziekte, die in zijn ernstigste vorm tot de dood -kan leiden, wordt veroor zaakt door een ééncellig dier tje, het zogenaamde Plasmo dium. Deze malaria-parasiet wordt via een steek van een bepaalde muskietensoort in de menselijke bloedbaan ge bracht. De parasiet vernietigt bloedcellen waarbij giftige stofwisselingsprodukten vrij komen die koortsaanvallen veroorzaken. Zoals gezegd kan malaria tot de dood lei den (malaria tropica). Onrustbarend Professor H.J.van der Kaay, als hoogleraar in de Wereldge zondheidszorg verbonden aan de Leidse universiteit, legt uit waarom de malaria in de jaren zeventig weer zo on rustbarend om zich heen heeft kunnen grijpen. Van der Kaay: "De hoofdoorza ken zijn resistentie (weer stand, B.P.) van de muskie ten tegen insecticiden, resis tentie bij de parasieten tegen geneesmiddelen en een on voldoende functionerende gezondheidszorg. Om te beginnen met de mus kieten: na de tweede wereld oorlog werden insecten waar onder de malariamug bestre den met chemische midde len. Vooral de DDT was po pulair. Maar in het begin van de jaren vijftig werd al in een aantal landen duidelijk dat de daar voorkomende mug gen resistentie hadden ont wikkeld tegen DDT. Dat leid de tot het gebruik van andere insecticiden, vaak veel duur der en met een kortere wer kingsduur, waartegen de muskietensoort dan ook weer resistentie ontwikkelde. Datzelfde proces heeft zich voorgedaan bij de malaria- parasiet. Door ontwikkeling van resistentie werden ge neesmiddelen geleidelijk on- bruikbaar of minder effectief. Voor de farmaceutische in dustrie is het niet aantrekke lijk om nieuwe malariamid delen te ontwikkelen want dat duurt vele jaren en het kost tientallen miljoenen gul dens. Bovendien zijn interna tionale patenten gemakkelijk te ontduiken. Voor de derde hoofdoorzaak, de slecht functionerende ge zondheidszorg in diverse lan den, kun je verschillende fac- Van der Kaay: "We hopen een muskieten soort te ontwikkelen die de malaria niet kan verspreiden." (Foto Holvast). toren aanwijzen. Bijvoor beeld organisatie- en ver voersproblemen, een misera bel wegennet, bureaucratie, politieke onmacht en een grote bevolkingstoename. Kortom, de in de jaren vijftig enthousiast gestarte bestrij dingscampagne door de WHO. de Wereldgezond- heidszorg-organisatie, is aan het eind van de jaren zestig gaan stokken". Import Volgens de Stichting Bio-we- tenschappen en Maatschap pij, die vorige maand een pu blicatie wijdde aan het ver schijnsel malaria, maakte men in het WHO-programma onderscheid tussen een 'aan- valsfase' en een fase waarin de goede resultaten moeten worden bewaakt vanwege het gevaar van import van de ziekte. Doordat er in de aan- valsfase zeer veel geld be schikbaar werd gesteld voor de malariabestrijding kon den er in beginsel goede re sultaten worden bereikt. Maar nam het aantal malana- gevallen af dan was het niet ongebruikelijk dat landen fondsen verschoven ten be hoeve van andere ziekten die voorrang leken te moeten krijgen. Intussen is de situatie in be paalde gebieden in Afrika (ten zuiden van de Sahara) en in Zuid-oost-Aziè (van India tot en met Indonesië) alarme rend. Ten zuiden van de Sa hara bijvoorbeeld overlijden jaarlijks ongeveer één mil joen kinderen aan malaria En hoewel niet elke vorn malaria dodelijk is onder mijnt de ziekte m elk geval wel sterk de vitaliteit van de Malaria is in de loop der tijden ook wel in Nederland voorge komen. Het (koude) klimaat werkt echter een snelle ver spreiding van de ziekte tegen terwijl de goed georganiseer de gezondheidszorg hier de ziekte mede heeft doen uit bannen. In 1970 heeft Neder land van het WHO het predi kaat 'malariavrij' gekregen. Toch blijft, gezien de gegroei de populariteit van reizen naar tropische landen, waak zaamheid geboden De over heid heeft een boekje samen gesteld met informatie over welke middelen, meestal in tabletvorm, men in bepaalde landen moet gebruiken om van malaria gevrijwaard te blijven. Huisartsen zyn in het bezit van dergelijke informa- Permanen Inmiddels zijn malariades kundigen op zoek naar een permanente oplossing van het probleem. Een Neder lands team van onderzoe kers, onder wie professor Van der Kaay. speelt in dat opzicht een vooraanstaande rol. Wetenschappers van de Landbouwhogeschool in Wa peningen en de universitei ten van Amsterdam. Nijme gen en Leiden zijn bij dat on derzoek betrokken Van der Kooy:"We hopen een muskietensoort te ontwikke len die de malaria niet kan verspreiden. Het is de bedoe ling een dergelijke muskiet op de andere malariamuskie- ten los te laten. Door erfelijk heid en over-erfelijkhcid moet er dan een populatie worden geschapen die de ziekte niet kan verspreiden Ik durf geen voorspellingen te doen over de resultaten van het onderzoek of over de tydsduur van een eventuele succesvolle afsluiting daar van. Wel zijn de onderzoekin gen tot nu toe tamelijk hoop gevend. Als het lukt dan be schikken we niet alleen over een oplossing die een perma nent karakter heeft maar die tevens milieu-vriendelijk is omdat je geen insecticiden meer nodig hebt". Watlange tijd alleen maar op basis van spaarzaam bronnenmateriaal kon worden verondersteld is sinds kort wetenschappe lijk aantoonbaar: de praktijk van het straf recht in de Sowjet-Unie behoort tot de allerhard ste ter wereld. Los nog van de vele èn lange ge vangenisstraffen worden door Sowjet-rechters jaarlijks zo'n 2500 dood vonnissen geveld, waar van ongeveer een vijfde, deel ook daadwerkelijk wordt voltrokken. Dit cijfer ligt beduidend ho ger dan dat waarover Amnesty International tot voor kort beschikte. Drie jaar inventariseren leverde AI in 1979 een rapport op dat sprak van enkele tientallen dood vonnissen per jaar. Genoemde nieuwe cijfers blijken uit een onderzoek van de Leidse sowjetoloog dr. Ger van den Berg, dat in de loop van het vol gend jaar onder de titel 'Soviet court and criminal statistics, a re construction' in boekvorm zal worden uitgegeven. Van den Berg, verbonden aan het Docu- mentatiebureau voor Oosteuro pees recht van de Rijksuniversi teit in Leiden, deed in het afgelo pen jaar uitgebreid speurwerk naar alle mogelijke gegevens over het strafrecht in de Sowjet- Unie en componeerde daaruit tenslotte één beeld dat op crucia le punten behoorlijk afwijkt van het traditionele. Moeizaam Het verzamelen van cijfers over misdaad en strafrecht in de Sow jet-Unie is overigens een zeer moeizame aangelegenheid. Door de autoriteiten zelf wordt al sinds jaren geen enkele informa tie hierover verstrekt. Wel drukt men zich bij bepaalde gelegenhe den wel eens uit in percentages, en dan vrijwel altijd om aan te tonen dat de criminaliteit in de verschillende Sowjet-republie- ken aan het afnemen is. Bovendien worden die percenta ges dan bij voorkeur vergeleken met gegevens uit 1928, het jaar waarin voor het laatst absolute getallen over misdaad en straf recht werden gepubliceerd. Ove rigens is dat wel begrijpelijk, voor wie beseft dat het relatief la ge aantal veroordelingen in dat jaar 1,5 miljoen) wel zeer gunstig afsteekt tegen de decennia die daarop volgden. Immers, de col lectivisering van de landbouw en de beruchte zuiveringen van Sta lin waren in een later stadium al leen al aanleiding tot een vloed golf van veroordelingen. Tot 1937 kon aan de hand van schaarser wordende publicaties de omvang van het Sowjet-straf- recht nog redelijk worden bijge houden, maar daarna stokte elke vorm van informatie. Dat gat van bijna 45 jaar is nu gedeelte lijk opgevuld door de studie van Ger van den Berg, die eigenlijk bij toeval stuitte op materiaal waaruit hij tenslotte zijn gege vens kon destilleren. In het kader van een literatuur-uit wisselingsproject tussen Leiden en Moskou kreeg hij de beschik king over een boek van een hoogleraar strafrecht in Minsk, waarin voor het eerst sinds jaren weer cijfers werden vermeld over de verschillende soorten straf, zij het nog niet over de doodstraf. Niettegenstaande het feit dat het hier slechts om cijfer materiaal uit de republiek Wit- Rusland (8 miljoen inwoners) ging, bleek dit boek de grondslag van verder speurwerk Actueel Want daarmee werd een boekje van een Witrussische criminolo ge, dat al tien jaar in de biblio theek van het Leidse documen tatiecentrum huisde, opeens weer actueel. Daarin stond na melijk tussen neus en lippen door vermeld dat in een wille keurig jaar (in dit geval 1966) 'slechts' 0.4 procent van het aan tal gerechtelijke vonnissen in Wit-Rusland de doodstraf was. Een andere publicatie over de provinciale rechtbank in de stad Rostov bevestigde dat beeld. Met als uitgangspunt het gegeven dat de strafmaat in Wit-Rusland traditioneel iets milder is dan in andere Sowjet-republieken, con strueerde Van den Berg een een voudige rekensom die aantoon de dat het aantal van 2500 dood straffen per jaar een zeer realis tisch cijfer is. Alleen restte de vraag: worden ze ook werkelijk uitgevoerd? In of ficiële Sowjet-geschriflen is daarover niets te vinden, maar wel beschikte Van den Berg over gegevens van een zekere meneer Simis, die in 1977 naar Amerika emigreerde nadat hij 17 jaar ad vocaat in Moskou was geweest In die hoedanigheid bezocht hij regelmatig het gebouw van het opperste gerechtshof en zag daar - vooral bij hoger beroepzaken de uitvoering van de doodstraf aangeplakt. Volgens Simis werd in zyn advoca- tentijd ongeveer éénderde van het aantal doodvonnissen uitge voerd. De gebrekkige cijfers waarover Amnesty International beschikt - veelal op basis van overlevering en persberichten - komen neer op één vijfde. Het Door Willem Schrama Een incident op het Rode Plein in Moskou, enkele ja ren geleden. Russische poli tiemensen in burger hou den een Amerikaan (met baard, vierde van rechts aan. die deelneemt aan een pacifistische demonstratie. Rechts gebruikt een andere politieman een paraplu om de camera van een Wester se journalist tegen de grond te slaan. Voorbij gangers (links) lezen de pamfletten of lopen snel door (Archieffoto ANP). Dr. Ger van den Berg moeizaam cijferwerk. (Foto Holvast). leek Van den Berg veiliger om het gemiddelde van beide getal len te kiezen, hetgeen leidt tot zijn conclusie dat een kwart van alle doodstraffen ook daadwer kelijk wordt uitgevoerd. Dat zyn dus 500 executies per jaar, en dat aantal wordt - gemeten naar bevolkingsaantal - volgens gegevens van Amnesty slechts gehaald door Zuid-Afrika (40 te rechtstellingen per jaar op een bevolking die twaalf maal klei ner is). Noord Overigens wordt de doodstraf in de Sowjet-Unie pas gegeven in ge val van moord onder verzwaren de omstandigheden (bijvoor beeld met opzet of zeer gruwe lijk), verkrachting waarbij het slachtoffer sterft, een aantal grootschalige economische de licten (zoals bijvoorbeeld om vangrijke diefstal van staatsei gendom en omkoperij), landver raad, spionage en sinds 1973 ook het kapen van een vliegtuig. Van den Bergs studie bevestigt niettemin het beeld dat gevange nisstraffen in de Sowj. t (Jnie veel vaker dan in andere landen worden opgelegd en dat ze bo vendien veel langdunger zijn. In dit verband noemt hij de schat ting gerechtvaardigd dat de tota le gevangenisbevolking in de Sowjet-strafkampen uit meer dan 1.5 miljoen mensen bestaat Dat zyn 600 gedetineerden per 100 000 inwoners, ook alweer een extreem hoog aantal (vergelijk de Verenigde Staten 200 gedeti neerden per 100.000 inwoners) Bu een eerste debcht reageert oe rechtspraak in de Sowjet-Unie nog tamelijk soepel en lijkt in dat stadium volgens Van den Berg zelfs een beetje op die van Ne derland, maar elke tweede of derde confrontatie met justitie leidt vrijwel automatisch tot on gekend harde straffen. Desal niettemin toont Van den Berg met zyn studie aan dat het aantal moorden, dat jaarlijks in de Sow jet-Unie wordt gepleegd, ook al niet mis is. Dat zijn er 10 000 per jaar. en op een bevolking van 260 miljoen mensen betekent dat 4 a 5 per 100 000 inwoners Vergeleken met de Verenigde Sta ten is dat iets minder (6 per 100.000 inwoners), maar vergele ken met Nederland (1 per 100 000) weer zeer hoog Waarbij Van den Berg wel opmerkt dat het in de Sowjet-Unie - in tegen stelling tot bijvoorbeeld West- Europa en de Verenigde Staten - meestal gaat om z.g situatieve moorden. Met andere woorden ze worden eerder uit een opwel ling van dnft of jaloezie dan uit pure roofzucht gepleegd In dit Licht mag het dan ook niet ver wonderen dat de meeste moor den met een mes worden ge pleegd Toegang Wat nu met het onderzoek van Van de Berg te doen7 Vooralsnog hecht de auteur er slechts weten schappelijke waarde aan 'Op congressen en dergelijke biedt deze studie eindelijk eens hou vast voor allerlei beweringen over wat er in de Sowjet-Unie strafrechtelijk gaande is Zaken die jarenlang geheim zijn gehou den. zijn nu wat toegankelijker geworden. Maar ik sluit daarbij natuurlgk niet uit dat die gege vens een zeker effect zullen heb ben Meestal reageren de autori teiten op dit soort onderzoeken door ze politiek te verdedigen via hun eigen radio uitzendingen Ze worden er in elk geval door gedwongen hun beleid te verde digen en dus om na te denken. En wie weet leidt dat tot bepaal de veranderingen. De tekst van die uitzendingen wordt ons weer toegespeeld door de afluister dienst van de BBC. dus wie weet hoor ik er nog wat van" Of bepaalde gegevens soms opzet telijk door Sowjet wetenschap pers tussen de regels van hun ge schriften door worden doorge speeld. kan Van den Berg moei lijk zeggen "Ik weet het niet. Laatst kwam my nog een boek van een junst uit Minsk onder ogen. waann letterlijk stond dat het kiesrecht in de Sowjet-Unie niet in overeenstemming is met de grondwet en de politiek» rijp heid van het volk Nou, als een dissident zoiets zegt, wordt hy of zy meteen opgepakt Bovendien staat op de laatste pagina van elk Russisch boekwerk het nummr van de censor Maar het kan r» tuurlijk zijn dat die in een mo ment van afwezigheid zo'n uit spraak laat schieten"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15