Nieuwe consumptiepaddestoelen op komst Fides Pacta met uitgebalanceerd team in zaalstrijd DAC sprint naar titel Danaïden degradatiekandidaat LEIDEN - Het is al weer heel wat jaartjes zo de gewoonte dat de korfballers in de maand november het natte, modderige veld verwisselen voor de wat aangenamere zaal. Zo ook dit jaar. Toch is er een kleine eigenlijk niet zo noemenswaardige verandering te consta teren. Voorheen werd er dan altijd gesproken over microkorfbal. Dit jaar is echter gekozen voor een andere benaming. Microkorfbal is om nog onduidelijke redenen om gedoopt in zaalkorfbal. Het zal even wennen zijn, maar om er lang bij te blijven stilstaan hoeft voor de doorsnee korfbal ler niet. Het gaat immers om het spel en niet om hoe het heet. In de Overgangsklasse van de Lan delijke competitie zullen dit jaar wederom twee Leidse teams pro beren de kleuren van hun vereni ging zo goed mogelijk te verdedi gen. De Danaïden, die na een bloeiperiode in de Hoofdklasse al weer heel wat jaartjes op dit niveau meedraait en Fides Pacta dat eveneens na een periode van twee jaar in de Hoofdklasse in de Overgangsklasse terugkeerde, maar daar in het seizoen 79-80 zelfs ongelukkig uit degradeer de. Fides Pacta had aan één sei zoen genoeg om weer op het ver trouwde niveau terug te keren door vorig seizoen het fel begeer de kampioenschap te behalen. Ten opzichte van het vorig sei zoen is de Leidse Overgangsklas- ser bij de heren nauwelijks ge wijzigd. Dik Onderwater, Hennie Piket, en Nico Pikaar zijn ook dit jaar weer bij Fides Pacta van de partij, terwijl Robin Sommeling door Gerard Bos verkozen is bo ven Wim Piket. Het dames vier tal is daarentegen drastischer ge wijzigd. Uit de ploeg zijn gelaten: Diet Rijsbergen, Yvonne Verste den en Joke Noordervliet. De trainingswijze van Gerard Bos, waarin zo als bekend veel duur- trainingen zijn verweven, wer den een te groot struikelblok. De nieuwe lichting daarentegen heeft met deze trainingswijze geen enkel probleem. Janneke Verlind en Wilma Neuteboom demonstreerden vooral op het Fides Pacta toernooi van afgelo pen zondag al hun grote vooruit gang. Patricia Gottmer en Jac queline Velthuijzen completeren het Fides Pacta team. Gelet op de tot nu toe in oefenwedstrijden vertoonde mogelijkheden, is het niet ondenkbaar dat Fides Pacta onder leiding van Gerard Bos in deze competitie, nu alle aanloop plooitjes glad gestreken zijn, een steviger duit in het zakje zal doen r het c t het DEN HAAG Alleen in het cijfer - spel van afgelopen weekeinde heeft niemand de eerste prijs ge wonnen. Zowel bij de lotto, de toto als de toto-gelijk waren er deelnemers die alles goed had den. De drie winnaars bij lotto nummer 46 vangen ruim 266.000 gulden. De uitslagen zijn: Uitslag lotto no. 46 le prijs: 3 winnaars, elk f266.852,40; 2e prijs: 5 winnaars, elk f30.000,-; 3e prijs: 275 win naars, elk f 1.088,60; 4e prijs: 10.329 winnaars, elk f28,90; 5e prijs: 138.255 winnaars, elk f 5,-. Uitslag toto no. 46 le prijs: 11 winnaars, elk f7.108,80; 2e prijs: 300 winnaars, elk f 122,30; 3e prijs: 2.490 winnaars, elk f36,80. Uitslag toto-gelijk no. 46 le prijs: 2 winnaars, elk f 4.050,90; 2e prijs: 8 winnaars, elk f 168,70; 3e prijs: 166 winnaars, elk f 40,60; 4e prijs: 3.180 f3,30. Uitslag cijferspel no. 46 6 cijf. goed. geen winnaar; 5 cijf. goed: 1 winnaar, f 10.000,-; 4 cijf. goed: 38 winnaars, elk f 1.000,-; 3 cijf. goed: 362 winnaars, elk f 100.-; 2 cijf. goed: 3.749 winnars, elk f 10,-. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1981 i de topposities gaat. De fusieclub lijkt een uitgebalanceerd team op de been te brengen, waarin schot het wapen zal z^n waar te genstanders mee worden over wonnen. "Deze samenstelling benadert heel dicht de mogelijk heid om op de korf gerichte aan- valspatronen, zonder gebrei, waaraan ik een enorme hekel heb, te ontwikkelen", aldus Bos. Het huidige korfbal vertoont in derdaad steeds meer de tendens naar langere spelcombinaties voordat er op de korf wordt ge schoten. Vaak wordt dan in zo'n combinatie-patroon ook nog eens de bal verloren, zodat in het geheel geen aanval op de korf heeft plaatsgevonden. Ondanks dat Bos de ontmoetingen tegen de Friese clubs als Stanfries en Wordt Kwiek als moeilijk kwali ficeert. stelt hij dat elke tegen stander die Fides deze competi tie ontmoet kwalitatief sterk is'. Anders is het gesteld met De Da naïden. Toonden de 'scholieren' in de veldcompetitie over een sterk team te kunnen bechikken, het zaalkorfbalgebeuren heeft tot nu toe nog weinig hoopvolle resultaten laten zien. Het micro achttal is ten opzichte van vorig seizoen slechts op twee plaatsen gewijzigd. In het damesviertal is Annemarie van Dijk, afkomstig van KVR op de plaats van Yvon ne Kamerling terecht gekomen en voldoet daar uitstekend. Toch zal het moeilijk worden om de Leidse vedette te vergeten. Hier in schuilt al een klein beetje Da- naiden's probleem. Een groter probleem is de samenstelling van het herenviertal. Hans v.d. Leek, Cees Christiaanse en als zijn enkelblessure spoedig gene zen is Hennie Devilee vormen de basis voor een sterk Danaiden- team, maar de vierde heer blijft voor als nog een vraagteken. Ruud Visser kon in de laatste twee oefenwedstrijden niet im poneren, maar coach Ron Ek wil voor als nog niet om hem heen vanwege zijn (nog niet uit de verf gekomen) rol in het verdedi gingsvak. Daarom is ook de ver wachting voor de start van de zaalkorfbalcompetitie bij EK niet hoog gespannen. "Vooral de eerste drie wedstrijden zullen nachtmerries opleveren. In de eerste wedstrijd zal er hoogst waarschijnlijk niet over Hennie Devilee beschikt kunnen wor den, terwijl Kees Christiaanse de daarop volgende veertien dagen niet beschikbaar zal zijn." Met de wetenschap dat er geen bruikba re vervangers voorhanden zijn^ zullen de punten om buiten het degradatiegevaar te blijven in de resterende thuiswedstrijden moeten worden veroverd. Een voorspelling die in schril con trast staat met de prestaties van vorig microseizoen, maar geba seerd op resultaten in oefen duels, waaronder Fides Pacta De Danaïden 17-7! Nu zijn oefen duels niet altijd een graadmeter. Ron Ek ziet dan ook best positie ve zaken in een nederlaag. "We weten nu wat onze zwakke plek is en zullen vandaar uit naar de toekomst moeten werken, die met vertrouwen wordt tegemoet gezien. Angst is een slechte raad gever, vertrouwen de beste ba sis". In de Eersteklasse is drin gen geblazen wat betreft de Leid se ploegen. Ons Eiland, Zuiderkwartier, Pernix en TOP zullen hierin uitkomen. Slechts twee hebben kampioenskansen. In IA zal het pleit beslist worden tussen Pernix of TOP. In IB is Zuiderkwartier een gevaarlijke out-sider. Terecht ziet Zuiderkwartier op tegen de duels met Ready en Sperwers, maar de ondubbelzinnige koppo sitie in de Eersteklasse van de veldcompetitie moet de geel- blauwen het vertrouwen geven deze ploegen met open vizier te gemoet te treden. Voor het Sas- senheimse TOP geit in wezen het zelfde. Alleen zullen de "streek- derby's" tegen Pernix en Ons Ei land niet voorspelbaar zijn. De Sassenheimers zijn na drie jaar training van Ruud van der Horst in de breedte sterker geworden en lijken daarom op papier een betere formatie de zaal in te kun nen sturen dan Pernix, dat nog volop in de aanloopfase verkeert om het "Amsterdamse" spel van trainer Nico Steelink onder de knie te krijgen. "Heel langzaam begint het te komen. Ons laatste oefenduel tegen VES (9-4) geeft het vertrouwen dat ik nog steeds in deze ploeg heb voldoende ba sis. Wat Ons Eiland zal presteren als debutant in de Eersteklasse is onduidelijk. Belangrijk is vooral de resultaten die geboekt wor den in de eerste drie wedstrijden. GERT GRESSIE LEIDEN - In de volleybalcompetitie wordt er kennelijk bij de heren alles aan gedaan om DAC zo comfortabel mogelijk naar de titel te helpen. Nu verloor naaste concurrent Leython onverwacht een punt bij WVC. Bij de dames viel er een kanshebber voor de titel terug. NOVO verloor i van Leython. Bij de heren behaalde koploper DAC-1 een regelmatige I overwinning op WW-2. Volgens DAC was dit de zwakste tegenstander die men tot nog toe ontmoet had in de kompetitie. Na de eerste set met 15-3 gewonnen te hebben ging men maar wat experimenteren met staffels om de motivatie op peil te houden. Nu werd het 15-8. In de laatste set bepaalde DAC met 15—4 de eindstand al snel op 3—0. DAC-2 draaide niet zo goed tegen LUSV-2. Anderzijds vond LUSV dat ze de beste wedstrijd van dit seizoen had gespeeld. Met Theo Verlint als prima spelverdeler en aanvaller werd DAC-2 nauwelijks kansen gebo den. Het LUS V-blok sloot dit keer ook hermetisch. Mede hierdoor bleef DAC beneden de 10 punten per set. LUSV won via 15-7,15-7 en 15-8. Donar-2 kon zijn ploeg slechts kompleet maken met een invaller uit het vierde teani tegen SKC. Daardoor draaide het niet zo glad als in de voorgaande wedstrijden. SKC echter herstelde zich aardig van de re cente nederlagen. Er ontstond een spannende wedstrijd waarin SKC de eerste set won (10-15). Halverwege de tweede set blesseerde Jan Wil lem van Heuten zich van SKC. Het ritme stokte en Donar kwam gelijk (15—6). De derde set duurde erg lang en werd pas op 17-9 beslist ten gunste van SKC. Donar kwam echter onder leiding van William Sfijger toch op 2-2 (15-9). Gemini-3 had te veel moeite met de opslag van Orion en dat vooral in de derde set. Bij Orion waren blok en verdediging erg sterk terwijl aanval lend Freek Durieux en Rob van Houten veel scoorden. Hierdoor werd het onverwacht een gemakkelijke overwinning voor Orion (15-9,11-9 en 15-4). WVC was veel sterker dan NOVO-2, hetgeen tot uitdrukking kwam in de setstanden 15-7, 15-3. Op 12-3 in de derde set ging WVC wat experi menteren met de aanval en dit liep verkeerd af. Met 15—17 won nu NOVO-2. Met het oude systeem won WVC daarna op zijn sloffen de vierde set: (15—3) en de wedstrijd met 3—1. Leython-2 verloor een kostbaar punt aan de reserves van WVC, nadat het vorige week nog het eerste team had verslagen. Zonder Herman Smee- le (gescheurde enkelbanden) en Frans Rijck v.d. Gracht (met het eerste team als coach) kon Leython niet in zijn ritme komen. De eerste set ging dan ook verdiend naar WVC-2, 15-10. Dat werd even snel recht gezet. Goed serveren bracht vervolgens 1-15 op het scorebord. Toch won Leython ook de derde set (13—15). In de vierde set ging het mis. Met 15-7 kwam WVC-2 op 2^-2. Bij de dames was de belangrijkste wedstrijd die tussen twee van de drie koplopers t.w. NOVO-2 en Leython-2. Leython toonde zich in deze moeilijke uitwedstrijd echter onbetwist de beste. De pass lag goed waardoor de spelverdeelsters gevarieerde aanvallen konden opzetten, die de NOVO-verdedigsters vaak kansloos lieten. NOVO stond eigen lijk perplex en sloeg zich kapot op het hechte Leython blok. Toch was de wedstrijd het aankijken zeker waard. Met 12—15, 13—15, 15—8 én 8-15 won Leython met 1-3. In de derde set ging het bij Leython alle maal wat minder nauwkeurig, wat enige misverstanden tot gevolg had. In de vierde set draaide het weer als vanouds. Door dit resultaat kwam Ridderveld alleen op kop met 1 punt voorsprong op Leython. Ridder- veld versloeg uit namelijk Orion met 0-3. DAC-2 moest zonder Maija van Luik uitkomen en zonder haar speelt de ploeg niet op het peil waarop ze kunnen. Ook tegen VCL bleek dat weer en dan mocht DAC nog van geluk spreken, dat het in de vierde set een 3—13 achterstand nog kon ombuigen naar 15—13 winst. Daardoor werd het 2-2 (13-15, 15-2, 13-15 en 15-13). Leython-3 had met LUSV-2 weinig moeite. In het begin van de eerste 2 sets kon LUSV nog aardig bij blijven, maar in de derde set lukte dat ook al niet meer. Bovendien miste LUSV node zijn coach. Leython-3 profiteerde gretig en nam in alle drie de sets ruim afstand met doeltref fend spel (3-0, 15-7, 15-6, 15-6). VCS deed van zich spreken door knap gelijk te spelen tegen InUpGo. De nieuwe speelsters bij VCS gaan steeds beter draaien: (2-2). GER RENES Al sinds het midden van de ja ren 70 liggen plannen gereed voor de bouw van een cham- pignon-broedfabriek in Lim burg. De fabriek, die voor het transport van het broed sterk afhankelijk is van luchtvervoer, zou aan hon derd mensen werkgelegen heid verschaffen. Het Proef station voor de Champig noncultuur in Horst, dat de plannen samen met de Coö peratieve Nederlandse Champignonkwekersvereni- ging ontwikkelde, heeft alle know-how voor de broedfa- briek in huis. Het produkt heeft profijtelijk perspec tief. Toch liggen de plannen nog steeds in de ijskast. Dr. ir. Leo van Griensven, se dert 1 juli directeur van het Proefstation voor de Cham pignoncultuur kan de terug houdendheid wel plaatsen. „De laatste jaren heeft de Co öperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereni- ging fors in haar compostbe- drijven in de kop van Noord- Limburg geinvesteerd". „Ter verduidelijking: champig nons worden geteeld op com post, die voornamelijk uit strorijke paardemest wordt bereid. Volgens de conven tionele kweekmethode zweet de compost uit in de cellen van de kwekerij, waarna de compost met broed (mono cultures van de schimmel- pluis) wordt geent. Sinds 1975 gebeurt dat enten van de compost ook in reusachtige tunnels van de compostbe- drijvcn van de Coöperatieve Nederlandse Champignon- kwekersvereniging. waar door de champignonkwekers compost kunnen krijgen die reeds met champignonmyce- lium is doorgrocid. Het scheelt de champignonkwe- kcr 12 tot 14 dagen, die de doorgroei van het uitge strooide bloed normaliter vergt Door die tijdbesparing kan de kweker tot acht en een halve kweek per jaar ko men". Dr.ir. Leo van Griensven in het proefstation van de champignonkweker Inktzwam, nieuwe eetbare paddestoel. „Daar de kinderziektes van de ze doorgroeide compostme- thode en die van de mechani sche oogst nog niet alle zijn overwonnen, wacht men om andere initiatieven tot ont wikkeling te brengen", ver ontschuldigt Van Griensven de terughoudendheid van de champignonkwekers. Hij geeft toe dat zij moeilijk te rij men is met de toenemende werkloosheid en de roep naar werkgelegenheid. Te minder daar de Nederlandse cham pignonkwekers alle broed uit het buitenland betrekken. Nederland telt momenteel ruim champignonkwekers, die 65 miljoen kilo per jaar produceren, waarmee ze met de Engelsen een gedeelde vierde plaats op de wereld ranglijst bezetten. Verspreidingsgebied De champignonkwekerijen zijn voornamelijk -gelegen op de arme zandgronden langs de Maas, in de Bommelerwaard, in West-Brabant, waar de vlasteelt verpieterde en in Yerseke, waar oesterkwekers op de teelt van champignons overschakelden. Vooral na de ingebruikname in 1951 van het Proefstation voor de Champignoncultuur kwam de champignonteelt snel tot ontwikkeling. Via de voorlichtingsdiensten ging veel kennis van het proefsta tion naar de kwekers. Deze doorstroming van onderzoek en het champignonteelton- derwijs, dat in Horst wordt gegeven, kwamen de cham pignonteelt zeer te stade. Toch ziet dr. Van Griensven dreigende wolkenvelden. „Markt en produkt zijn kwetsbaar. Negentig procent van onze export, die 75 tot 80 procent van de totale cham- pignonproduktie bedraagt, wordt in Duitsland afgezet, en wat het produkt betreft: in Nederland wordt voorname lijk de agaricus bisporus ge kweekt: kleine, witte cham pignons, die erg gevoelig zijn voor de afstervingsziekte, die aan het eind van de jaren zes tig en in het begin van de ja ren zeventig toesloeg, waar door opbrengst en kwaliteit sterk daalden". „Door die stroppen kwam het dat men in het proefstation ging experimenteren met de bitorquis: de straatchampig non, die door het asfalt heen groeit. Veredeld bleek hij re sistent tegen de gevreesde vi rusziekte. Het enige nadeel is dat hij wat kort van steel is, waardoor bij mechanisch oogsten het hoedje wordt af gemaaid. Door veredeling kon reeds een langere steel worden verkregen, maar men is nog niet waar men zijn wil, dus duren de proeven voort". Afzetverbreding Vanwege de kwetsbaarheid van produkt en afzetmarkt bepleit Van Griensven afzet- en assortimentsverbreding. „Want natuurlijk is er nog iets anders aan de champig nons. In reclames liet men het voorkomen dat er geen andere eetbare paddestoelen zijn. Ook werd de mensen aangepraat, dat champignons wit, klein en gesloten moeten zijn". „In Frankrijk zijn de champig nons echter lichtbruin; „blond" zegt de Fransman. In Engeland zijn ze eveneens „blond,, open en veel groter. Ze worden er zonder steel verkocht. De Engelsen wik kelen er een hamburger in en schuive de champignons de oven in. Ze vormen een uit stekende aanvulling op vlees". „Ook de bruine grottencham- pignon, die uit Frankrijk wordt geimporteerd, kunnen wij heel goed kweken. Paarse Ridderzwam „Behalve deze champignons zijn er ook andere niet min der lekkere paddestoelen. Neem de Lepista nuda, de paarse ridderzwam, die op de Balkan, in Duitsland, Enge land, Frankrijk, Italië en Zwitserland in de herfst on der de bomen wordt geplukt. Als enige in de wereld zijn wij er in Horst in geslaagd die paarse ridderzwam in cultuur te brengen. De opbrengst be draagt vijf tot zeven kilo de vierkante meter per oogst. Dat is minder dan die van champignons, die in twee vluchten 27 kilo per vierkan te meter opbrengt. Maar ver geet niet, dat 10 tot 20 jaar ge leden de opbrengst van de champignons dezelfde was". „Over de afzet van de paarse ridderzwam heb ik reeds on derhandelingen gevoerd met een groothandelscentrum voor de horeca in Breda. Men bleek erg geïnteresseerd en bereid tot afname. Om de teelt voor de kwekers aan trekkelijk te maken zal een garantieprijs moeten worden bedongen", aldus Van Griensven, die dezer dagen de paarse ridderzwam in de propaganda van het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen zal aanbevelen. Oesterzwam „Een paddestoel met grote culi naire kwaliteiten is ook de pleurotus, de oesterzwam, die op dode bomen groeit. Hij is ideaal voor gebruik in een restaurant. De oesterzwam accentueert de smaak van knoflook en uien. Hij kan echter niet op compost wor den geteeld. Bovendien vormt de oesterzwam een gi gantische hoeveelheid spo- - ren, waardoor dichte mist in de cellen ontstaat. Mensen die daarvoor allergisch zijn, moeten ervan niezen". Inktzwam „Een andere delicatesse is de coprinus, de inktzwam, die in de nieuwe polders als berm begroeiing voorkomt. Hij heeft echter het nadeel, dat hij verinkt als hij te oud wordt. Conserveringsproe- ven duren daarom voor t". Cantharellen „Voorts wordt geestdriftig geëxperimenteerd met can tharellen. Er is èèn man al een jaar aan bezig. Cantharel len gelden op de Balkan, in Duitsland en in Frankrijk als een begeerde lekkernij, in Nederland zijn ze peperduur. De prijs schommelt tussen 50 en 75 gulden per kilo. Vraag is of ze in een bed kunnen worden gekweekt. Cantharel len groeien in de natuur in symbiose met boomwortels". „Vraag blijft ook of de in cul tuur te brengen paddestoelen kunnen worden afgezet. Er bestaat een drempelvrees voor andere paddestoelen dan champignons. Paddes toelen worden nog te zeer met heksen en padden geas socieerd". JAN VAN LIESHOUT

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10