'Programma voor de vrede' Protestants leger in Noord-Ierland Uil Bf CONSUMENTENGIDS NOVEMBER 1981: Reagans rede: voorzet of schijnbeweging? Vakbond krijgt voet aan de grond bij de regering President Reagan onthult brief aan Brezjnjev HAAL HET BIJ DE GOEDKOOPSTE Eerste Palestijn voor autonome raad Paisley roept op tot staking U bent nog niet te laat om bloembollen te planten. Doen. Dit weekend. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WENEN - De kersverse i king tussen de Poolse regering en de Poolse onafhankelijke vak centrale Solidariteit lijkt onder een goed gesternte van start te zijn gegaan. Na een marathonzit ting, die tot diep in de nacht duurde, werden beide partijen het i het r werkgroepen om een spoed- programma op vier verschillen de gebieden uit te werken. Het belangrijkste is een nieuw ac tieplan om de voedsel- en ener giecrisis in de komende winter aan te pakken. Andere werkgroe pen discussiëren over de invloed Studentenstaking Polen duurt voort van de vakcentrale op de econo mie in het algemeen en de toe gang van de vakcentrale op de door de staat gecontroleerde massamedia. Het punt dat iedere I Pool het recht moet hebben zich kandidaat te kunnen stellen bij verkiezingen voor plaatselijke en landelijke bestuursorganen, en de hervorming van het justitiële beleid zijn voor onbepaalde tijd naar de ijskast Intussen weigeren naar schatting 30.000 studenten over heel Polen de colleges te volgen. De acties dienen ter ondersteuning van de staking yan de studenten van de universiteit in Radom, die al drie weken de colleges niet volgen omdat zij het niet eens zyn met de manier waarop de rector-mag- nifïcus van de universiteit is be noemd. In Roemenië, het andere Oosteuro- pese land naast Polen met acute economische moeilijkheden, gaan geruchten dat er waar schijnlijk veranderingen binnen de communistische partij op til zijn. De vrouw van president Ceaucescu, Elena Ceaucescu, die behalve lid van het Roemeense Politburo ook vice-premier is, heeft zich namelijk al langere tijd tegen de gewoonte in niet in het openbaar vertoond. Doorgaans is dit in communistische landen een voorteken dat iemand poli tiek niet meer gewild is. WASHINGTON (GPD/ANP/UPI) - De Amerikaanse presi dent Reagan heeft vanmiddag in een televisietoespraak de inhoud van een brief aan zijn Russische collega Brezjnjev onthuld. De Amerikaanse regering is bereid van de plaatsing van de nieuwe cruise- en Pershing 2- raketten in West-Europa af te zien, indien de Sowjet- Unie alle op West-Europa gerichte SS-20, SS-4 en SS-5 raketten wil ontmantelen. Reagan zei in zijn toespraak een dergelijke afruiling alleen te kunnen vergelijken met „de eerste voetstap op de maan." De Amerikaanse president heeft Brezjnjev vier voorstellen aan de hand gedaan om tot „een langdu rige vrede en welvaart in de we reld te komen". Naast het terug trekken van alle middellange af standsraketten in Europa, wil Reagan zo spoedig mogelijk in het komende jaar nieuwe onder handelingen beginnen over de vermindering van strategische nucleaire wapen (wapens die rechtsstreeks van Amerikaanse bodem de Sowjet-Unie kunnen bereiken en omgekeerd). Anders dan bij de gesneuvelde SALT- onderhandelingen over „beper king" van strategische raketten, zouden deze besprekingen START moeten gaan heten (met de „R" van reductie). Het derde voorstel gaat over de vermindering van de conventio nele bewapening in Europa. Vol gens Reagan staan er tegenover ongeveer 50.000 Russische tanks slechts 11.000 aan NAVO-zijde. Met begrip voor de historische continentale oriëntering van de Sowjet-Unie, zou dit aan beide zijden tot een lager niveau kun nen worden teruggebracht. In de vierde plaats stelt Reagan aan Brezjnjev voor akkoord te gaan met het westerse voorstel op de conferentie in Madrid over vei ligheid en samenwerking in Eu ropa, te komen tot een ontwape ningsconferentie in Europa. In clusief de waarborgen van we derzijdse controle. Ziekenhuis President reagan begon zijn rede gisteren als volgt: "Toen ik in april van dit jaar in het zieken huis lag had ik, zoals u kunt be- MILAAN (UPI) - Voor een café in Milaan zijn gisteravond vier mannen doodgeschoten. De po litie vermoedt dat opruiming is gehouden in de onderwereld. Een man was het café binnenge gaan en had de vier slachtoffers verzocht even mee naar buiten te gaan om iets te bespreken. Toen de vier, in leeftijd variëren de van 21 tot 32 jaar naar buiten kwamen, werden zij door twee of drie medeplichtigen van de man die het café was binnenge gaan onder vuur genomen. grijpen, veel tijd om na te den ken. Op een dag besloot ik een persoonlijke, met de hand ge schreven, brief te zenden aan de Russische president Leonid Brezjnjev, waarin ik eraan herin nerde dat wij ongeveer tien jaar geleden elkaar in San Clemente, Californië, hadden ontmoet, toen hij en president Nixon een serie ontmoetingen afsloten die hoop hadden gebracht voor de gehele wereld. Nooit hadden vrede en goede wil dichterbij geleken". Het "programma voor de vrede" dat Reagan gisteren voorstelde in zijn best voorbereide presi dentiële redevoering tot nu toe, is Volgens de waarnemers vooral bedoeld voor de Westeuropese publieke opinie, meer nog dan voor Moskou, "ik heb u begre pen", zo zei de president tegen de duizenden verontruste Euro peanen die de laatste maanden de straat zijn opgegaan uit pro test tegen de plaatsing van 572 Navo-raketten in Euro- ADVERTENTIE VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENZAKEN 1) goedkoopste zaken bij DIRKSON ^f»rkv.d. BröekT^^^^- Jac. Hermans Prijsslag /E^T^kW- Maxis/Trefcenter/Berko Profimarkt (Zuid-Holland) 5 a 10% duurder Profimarkt (Groenwoudt), Simon, Fredv.d, Werff Co-op. Nieuwe Weme] Simon, Spar-juper. Végé, 10 a 15% duurder A O 2000 15 a 20% duurder Profimarkt (Zuid Holland) 20 a 25% duurder V 8. D meer dan 25% duurder A O 2000, Centra. Co-op, Spar-tuper, Vógé. Vivo, 4-6 onvoldoende artikelen aanwezig 11 d. volporde Mm», d. ,.kk.„ d .II.Mdch President Ronald Reagan gebruikt een kaart van de Sowjet-Unie tijdens zijn rede van gisteren c ring van troepenmachten en wapens in Europa. Gebaar Bovendien maakte Reagan een ge baar van goede wil in de richting van zijn Westeuropese bondge noten. Staande onder druk van de vredesbeweging in hun lan den zagen zij met lede ogen hoe in Washington sterk de nadruk werd gelegd op hogere defensie uitgaven teneinde de vermeende Russische dreiging het hoofd te kunnen bieden. Het Westers bondgenootschap rakte verdeeld tussen een Europees kamp dat de noodzaak van wapenbeheer sing beklemtoonde en een Ame rikaanse regering die een ver sterking van de westerse defen sie voorop stelde. Door nu de nul-optie te accepteren als uit gangspunt voor de onderhande lingen die 30 november in Genè- ve beginnen over de middellan- ge-afstandsraketten in Europa, heeft Reagan een einde gemaakt aan de tegenstellingen binnen de westerse alliantie. De Westeuro pese regeringen, met name die van de Bondsrepubliek en Ne derland, hadden bij de Amerika nen sterk aangedrongen op aan vaarding van de nul-optie. Europese leiders 99krijgen kogel99 STRAATSBURG (ANP) - De ieiders van de zes grootste fracties in het Europees Par lement hebben gisteren per post een kogel ontvangen. Het "cadeautje" was afkom stig van een aantal leden van het parlement die hun ver ontwaardiging wilden uit drukken over het feit dat het parlement op haar agenda nog nooit tijd heeft vrijge maakt voor een debat over het gebruik van plastic ko gels tegen de burgerbevol king in Noord-Ierland. De schenkers willen dat het par lement oproept tot een ver bod van het gebruik van de kogels door Britse troepen. In een begeleidende brief wij zen de Ierse christen-demo craat Neil Blaney en het Bel gische lid van de Volksunie Jaak Vandemeulebroucke er op dat het geschenk voor de fractieleiders 9 cm lang, 3,8 cm in doorsnee en 135 gram zwaar per post arriveerde en niet met een snelheid van 240 km per uur zoals in Ierland. Ondanks intimidaties PLO Wesel) JERUZALEM - De eerste Palestijn in de door Israël bezette gebieden die aan de "autonomie volgens Camp David" wil meewer ken, heeft zich gemeld. Het is Bashara Kumshye, uit Bethlehem, die deel uitmaakt van een organi satie van dorpsleiders. Kumshye heeft gisteren voor de Israëlische televi sie verklaard bereid te zijn "alle verantwoordelijkhe den" op zich te nemen, in clusief een positie in de Palestijnse Autonome Raad. De organisatie van dorpsleiders waar Lumsye deel van uitmaakt, is een door Israël min of meer op gericht, in ieder geval gestimu leerd instituuut, waarvan een ex- minister uit Jordanië, Mustafa Dudin, hoofd is. De Israëli's heb ben dat instituut de laatste maanden gecultiveerd als tegen hanger voor de pro-PLO-leiders die uit de steden komen. Aange zien de meerderheid van de be volking van de westelijke Jor- daanoever uit dorpelingen be staat, claimen deze dorpshoof den de meerderheid van de be volking te vertegenwoordigen, en wel de zo bekende zwijgende meerderheid. De mededeling van Kumshye is zo interessant omdat de PLO alle mogelijke moeite doet deze "col laborateurs", zoals ze genoemd worden, te intimideren, en an derszins het zwijgen op te leg gen. Maandag werd in Ramalla een aanslag gepleegd op een col lega van Kumshye, Yusuf el Khatib. De man werd zwaar ge wond, zijn zoon kwam om het le ven. De organisatie van dorpsleiders kan tot dusver niet op massale steun rekenen van de bevolking. Zelfs de zeer gematigde anti- PLO-burgemeesters - een man als Elias Freij, burgemeester van Bethlehem - noemt Mustafa Du din en de zijnen "verraders". De toekomst moet leren of er ge noeg leiders gevonden kunnen worden om de "autonome Camp David-raad" te vullen. BELFAST - "Het is nu een zaak van buigen of bar sten. Of we bereiken ons doel of we sterven in onze pogingen". Dit zei de radi cale Noordierse dominee Paisley gisteren tijdens een persconferentie. Pais ley waarschuwde voor de mogelijkheid van een di recte confrontatie tussen een protestants leger en het verboden Ierse Repu blikeinse Leger IRA. "Als de Engelse regering haar rampzalige politiek voortzet, zal er een strijd losbarsten tussen de IRA en een derde macht". Vol gens Paisley zal deze strijdmacht bestaan uit 50.000 man die "voor het merendeel volkomen legaal in het bezit van wapens zijn en klaarstaan om te worden inge zet". Bovendien riep Paisley gisteren in een grote advertentie in het Unionistische ochtendblad Newsletter op om maandag van af twaalf uur het werk neer te leggen, verkeersblokkades in de steden te organiseren en een aan tal parades te houden van de "derde macht". De Britse minister voor Noordierse zaken, James Prior, heeft giste ren duidelijk te verstaan gegeven dat hij in Ulster geen para-mili taire privélegers van welke kleur dan ook zal dulden. Hij verklaar de dat er op het ogenblik een ver trouwenscrisis in Noordlerland heerst die door extremisten van beide partijen wordt uitgebuit om de kloof in de bevolking te verdiepen. "De IRA heeft lang geprobeerd om Ulster onbestuurbaar te maken. Maar nu uiten extremisten van de andere partij dezelfde dreige menten", zo stelde Prior. De mi nister voegde er aan toe dat de Britse regering geen enkele aan tasting van haar autoriteit zal dulden. Prior meende bovendien dat een politieke staking de kele economie van Ulster onhel stelbare schade zal berokkenen. Ondanks de verhoogde veilig heidsmaatregelen in Noord-Ier land, vielen er gisteren opnieuw drie slachtoffers van terreurac ties. De nieuwste crisis in het al twaalf jaar door geweld geteister de Ulster ontstond na de moord van zaterdag op het protestantse lid van het Britse parlement, do mmee Robert Bradford. De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft zijn eerste belangrijke rede over buiten lands beleid en ontwape- ningspolitiek zelf al 'histo risch' genoemd, en er is een goede kans dat hij gelijk heeft. Voor de eerste maal heeft hij zich bepaald tot de hoofdza ken van de gevaren die de wereld bedreigen: de escale rende bewapeningswedloop en de mogelijkheid dat het tussen de VS en de Sowjet- Unie tot een oorlog komt. Terzijde van het overwegen de thema van zijn ontwape ningsvoorstellen, roerde hij zelfs de Noord-Zuid-verhou- dingen aan en - zeer vaagjes - suggereerde hij de noodzaak het buitenlands beleid aan te vullen met een politiek op het gebied van de mensen rechten. Nooit eerder is het vertoond, dat een Amerikaans presi dent des ochtends om tien uur een rede afsteekt en die voor een belangrijk deel op Amerikaanse kosten per sa telliet naar Europa laat over stralen, opdat zijn woorden de ochtendbladen halen en op tijd zijn voor de televisie. Dit illustreert hoezeer de VS zich realiseerden, in landen van bondgenoten op afkeer te stuiten vanwege hun kern- wapenbeleid, en dat zodoen de het voortbestaan van het NAVO-bondgenootschap op den duur wel in het geding moest komen. Misschien wel het belangrijk ste oogmerk van Reagans op treden was dan, ook Europa ervan te overtuigen dat de ware vredestichters niet in Moskou wonen, doch in Was hington. Het klungelige patroon van ac ties en uitspraken over de dreigingen in Centraal-Ame- rika, in het gebied van de Perzische Golf, in Zuidelijk- Afrika en Europa, die steeds vooraanstaande Amerikaan se beleidmakers met elkaar in tegenspraak brachten, tot stijgende verbijstering van bondgenoten en andere be langstellenden, had een krachtig optreden van Rea gan onontkoombaar gemaakt - op basis van het volle gezag dat een Amerikaans presi dent behoort te laten gelden. Immers, nadat Carter door lei ders in Europa en elders als een twijfelend en dus onbe trouwbaar leider was afge daan, bleek ook Reagan niet de westerse voorman te zijn waarop was gehoopt. Hij liet, incidenten daar gelaten, het buitenlands beleid tien maanden op zijn beloop. Lovend De Amerikaanse reacties wa ren, met name natuurlijk uit Republikeinse kring, uiterst lovend: „Een enorme stap voorwaarts naar de ontwape ning", „een sterke openings positie bij het begin van de onderhandelingen", „presi dent Reagan kan voor wa penbeheersing zijn, wat Ri chard Nixon was voor de be trekkingen met China". Het politieke voordeel van Rea gans besluit de Europees ge sponsorde 'nul-optie' als op maat voor de onderhandelin gen te gebruiken, werd ook duidelijk herkend. Met Brezjnjev in Bonn al op de drempel, kreeg Helmut Schmidt een bos gegevens in handen gedrukt om het ge sprek mee voort te zetten. Reagan bepaalde zich niet al leen tot de zogenaamde Euro- kernwapens. Een hoogge plaatst woerdvoorder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington kondig de aan dat Alexander Haig op 26 en 27 januari in Genève een nieuwe ontmoeting zal hebben met zijn Sowjet-col- lega Gromyko, om over ver dere vermindering van de spanning tussen de twee su permachten te overleggen, toegespitst op hervatting van onderhandelingen over ver mindering van het strate gisch arsenaal (van de grote raketten die intercontinen taal bereik hebben). En ook op het gebied van de conven tionele strijdkrachten (waar over in Wenen al vele jaren vruchteloos wordt gepraat) kan het wat Reagan aangaat wel wat minder. Ontmoeting Wellicht bestaat de kans dat Reagan en Brezjnjev elkaar persoonlijk gaan ontmoeten. Dit suggereert de doorgaans uitstekend geïnformeerde Ja mes Reston in de New York Times. Reagan zou onlangs een brief van Brezjnjev heb ben ontvangen, waarin deze zegt dat de spanningen tus sen de twee grote machten in de wereld uit de hand drei gen te lopen en dat een ont moeting niet zo'n slecht idee zou zijn. Alle zuchten van opluchting ten spijt, vanwege de opmer kelijke manier waarop Rea gan heeft geprobeerd zijn on verzoenlijke anti-Sowjet-uit- spraken tot voetnoten van zijn buitenlands beleid te ma ken. in plaats van hoofdzaak; de wereld mag geen onmid dellijke resultaten verwach ten. Onderhandelingen over ge compliceerde wapensyste men op zulke brede en elkaar voortdurend rakende terrei nen, eisen dat allereerst een inventaris wordt opgemaakt, opdat alle aspecten van de af ruil beiderzijds kunnen wor den bekeken. Uiteindelijk moet dan het vergelijkbare niveau van vergelding bij sterk verminderd wapenbezit tot stand komen, met midde len om te verifiëren of de par tijen zich wel aan de afspra ken houden. Daarmee alleen al kunnen jaren gemoeid zijn. Nooit genoeg De Russen zeggen nu al dat Reagan wel kan vragen om ontmanteling van de SS-20-, de SS-4- en de SS-5-raketten die op West-Europa gericht staan, maar dat het niet plaat sen van Amerikaanse raket ten natuurlijk nooit genoeg is. Andere voorwaartse syste men, zoals raketten aan boord van vliegtuigen en op schepen, horen daar ook bij. Zonder dat de Fransen en Britten bereid zouden zijn hun eigen nucleair arsenaal tot inzet van onderhandelin gen te maken, zal de Sowjet- Unie blijven vasthouden aan handhaving van althans een deel van zijn voor Europa be stemde arsenaal. Zulke discussies kunnen zich schijnbaar eindeloos voorts lepen. Zij vergen van de be trokkenen en van hun leiders een enorme zelfbeheersing en vernuftige diplomatie Het valt te hopen dat Reagan en zijn twistende medewerkers zich daartoe kunnen opwer ken en dat het Pentagon niet zo begoocheld is geraakt door de duizelingwekkende omvang van zijn budgetten, dat het de gedachte aan mili taire superioriteit niet wil prijsgeven. Want Reagan sprak niet voor niets van een „fundamentele verandering van richting". Tot nu toe hebben Weinber ger. Haig en de president - om van Richard Allen, de vei ligheidsadviseur, niet te spre ken - aan de VS en de wereld steeds voorgehouden dat de herbewapening nodig was om Amerika's superieure po sitie te herwinnen. Reagan heeft gisteren met zoveel woorden gezegd, dat gelijk waardige militaire macht in derdaad voldoende is. Dat is een nieuw geluid HENK KOLB ADVERTENTIE ar nie U<c

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9