Geen akkoord verkorte werktijd Meer winst en dividend Unilever Kolen; "Extra problemen" Beurs Amsterdam Kort zakelijk marktberichten Ongerustheid over koffie misplaatst British Leyland: in Gouda 158 banen weg Belastingopbrengst valt opnieuw tegen Werkgevers geven geen krimp WOENSDAG 18 NOVEMBER 1981 PAGINA 25 Groei De economische groei in de Wes terse industrielanden valt in de tweede helft van dit jaar kleiner uit dan was verwacht. Ambtena ren van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in Parijs hebben dit meegedeeld. Volgens nieuwe berekeningen van de organisatie, waarbij behalve Nederland nog 23 Westerse in dustrielanden zijn aangesloten, zal er in de tweede helft van 1981 vermoedelijk net nog sprake zijn van groei. In juli voorspelde men in Parijs nog een groei van één procent. Wereldhave NV Belegggingsmaatschappij We reldhave heft in de eerste negen maanden van dit jaar een netto beleggingsresultaat behaald van 18,4 min wat 10 pet meer is dan in dezelfde periode van vorig jaar (16,7 min). Het beleggingsresul taat per aandeel steeg van 4,57 naar 5,02, zo heeft de directie meegedeeld. Fietsen De economische teruggang en de bezuinigingsmaatregelen ten spijt is het in 1981 weer erg goed gegaan met de verkoop van fiet sen in Nedelrand. Volgens de stichting Fiets in Amsterdam werden er in het eerste halfjaar ruim 700.000 tweewielers ver kocht tegen ruim 650.000 in de zelfde periode van 1980. De export van Nederlandse fietsen steeg in die maanden van 195.200 in 1980 tot 243.100 dit jaar. De im port daalde, en wel van ruim 315.000 naar ruim 277.000 stuks. Reismarkt Hoewel de Nederlandse reismarkt in 1980 ten opzichte van 1979 weer met tien procent is gedaald, heeft de in grootte derde Neder landse reisorganisatie Hotelplan met een omzet van ruim 105 mil joen gulden en 133.000 passa giers een zeer positief resultaat behaald. Directeur Leo Verburg van Hotel plan heeft dit in Rotterdam ver klaard bij de presentatie van de nieuwe resigidsen voor het ko mende jaar. KLM Het passagiersvervoer op lijndien sten is bij de KLM de afgelopen maand fors gestegen vergeleken met oktober vorig jaar, zo blijkt uit de vervoers- en produktiecij- fers. Uitgedrukt in miljoenen tonkilometers groeide het passa giersvervoer met 16 pet van 105,6 min naar 122,22 min tonkilome- ter. Het totale vervoer bij de KLM nam met 8 pet toe tot 230,2 min tonkilometer, terwijl de pro- duktie met slechts 3 pet steeg tot 351,5 min tonkilometer. Hier door kwam de beladingsgraad bij de KLM in deze zevende maand van het op 1 april begon nen boekjaar 1981-82 uit op 65,5 pet tegen 62,6 pet een jaar eerder. Veiling Leiden 18-11 -'81Peren 1 -11An dijvie 1.41-1.75. Boerenkool 19-56. Ro de kool 27-38. Groene kool 49-59. Spitskool 52. Prei 70-1.05. Spinazie 69. Stoofsla 50. Spruiten A 82-84. Sprui ten B 85-87. Spruiten C 72-76. Sprui ten D 68-1.40. Uien 25-42. Waspeen 17- 35. Witlof 2.20-3.40. Bloemkool 1x6 2.45, 8 st 1.00-1.90, 10 st 1.50-2.10. Knolsederij 16-55. Sla 24-52. Bleeksel derij 32-45. Peterselie 25-57. Selderij 25-63. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn 17 november. Andijvie per kg 1,07 1,11. Boerenkool per kg 47 59. Groene kool 48 61. Spitskool 0,57. Waspeen AI - per kist 3,30 6,50, All 3,20 6.50, BI 5.- 9,70, Cl 3,90 6.-, CII 1.- 3,50. Aanvoer 140.000. Breek- peen Cl per kist 3,20 5,80. Schorseneren ai 2,20 2,33, BI 1.- 1,06, C 0,27 0,42. Uien per kg 0,45. Peterselie (krul) 26. Knolsel derij 0,53 0,57. Bloemkool 6 per bak I 1.15 1,18. 6 II 55 72. *>r> 99 AMSTERDAM (ANP) - De ongerustheid die is ontstaan over kof fie is misplaatst. De hoeveelheid van het kankerverwekkende benzopyreen die de mens via koffie binnen krijgt is maximaal één procent van de totale dagelijkse opname van benzopyreen. Dat zegt de Nederlandse Vereniging van Koffiebranders en thee pakkers in Amsterdam in reactie op de maandagavond door Ko ning Klant van de VARA in samenwerking met de stichting Konsumenten Kontakt gepubliceerde gegevens over het voor komen van benzopyreen in koffie. Konsumenten Kontakt en Koning Klant stellen, dat een kopje koffie onder ongunstige omstandigheden evenveel benzopyreen kan bevatten als de rook van een sigaret. Konsumenten Kontakt heeft bij staatssecretaris Lambers van volksgezondheid en mi lieuhygiëne aangedrongen op onderzoek naar benzopyreen in koffie. Ook wil de stichting, dat de koffiebranders hun koffie net zo behandelen als Van Nelle de Supra. Bij dit merk kon geen benzopyreen worden vastgesteld. Volgens de Vereniging van Koffiebranders lijkt een aantal van de conclusies van de consumentenorganisaties totaal onjuist. De vereniging stelt, dat ze reeds geruime tijd met TNO de gezond heidsaspecten van koffie onderzoekt. GOUDA (ANP) - De Nederlandse vestiging van de autofabrikant British Leyland in Gouda moet op korte termijn worden afge slankt om zich van een redelijke toekomst te kunnen verzeke ren. Het personeelsbestand (thans 223) zal met 158 arbeidsplaat sen worden teruggebracht tot 65. "Deze stroomlijning was noodzakelijk om het bedrijf en de Neder landse dealers, gezien de toegenomen verliezen en de moeilijke marktpositie, van een totale ondergang te redden", zo verklaar de gisteren Neil Johnson, directeur van Leyland voor Continen taal Europa en Overzee, in Gouda. Het personeel van de Ley- land-importeur is op de hoogte gesteld van de plannen. Ieder personeelslid heeft een uitvoerige brief ontvangen van directeur Johnson. Het overleg met de ondernemingsraad en met de vak bonden is inmiddels begonnen. Tot de reorganisatie van BL-Nederland is besloten door British Leyland international holdings (de moedermaatschappij) en de raad van commissarissen van de Goudse vestiging. Vorig jaar leed het bedrijf nog een verlies van 1,7 miljoen gulden. Johnson: "alleen een rendabele toekomst is mogelijk indien we op de meest doelmatige en efficiënte manier gebruik kunnen maken van onze mogelijkheden". Hij verwacht dat de totale reorganisa tie eind 1982 zal zijn voltooid en rekent erop dat BL-Nederland dan weer uit de rode cijfers zal zijn. DEN HAAG (GPD) - De belastingontvangsten van het Rijk over de eerste negen maanden van 1981 vallen opnieuw zwaar tegen. Ten opzichte van de eerste drie kwartalen van 1980 steeg de belastingontvangst wel met 1,2 procent, maar dat is ongeveer 5 procent minder dan in de twee voorgaande jaren. De belastingopbrengst nam vooral toe bij de omzetbelasting (3,6 procent groei) en de vennootschapsbelasting (18,6 procent). Maar de andere belastingen brachten allemaal minder op dan in de eerste negen maanden van 1980: de bijzondere verbruiksbe lasting op personenauto's (daling met 17 procent), de belastin gen van rechtsverkeer (13 procent minder), de inkomstenbelas ting (-3,4 procent) en de loonbelasting (-1.6 procent). In totaal vloeide in de eerste negen maanden van dit jaar 63,9 miljard gulden aan belastinggeld in de staatskas. Bij de accijn zen viel een groei waar te nemen van de opbrengsten van de tabaks- en alcohol-accijns, die respectievelijk met 6.1 en 4,9 pro cent stegen. De daling van de opbrengst van de inkomstenbelas ting verhult een stijging gedurende het derde kwartaal van dit jaar. Die stijging is te danken aan de sterk toegenomen inkom sten aan belasting over het belastingjaar 1979. DEN HAAG (GPD) - Werkgevers en werknemers zijn het in het overleg in de Stichting van de Arbeid niet eens geworden over een centrale regeling voor de verkorting van de arbeidstijd per dag of per week. De werkgevers wilden op dit punt geen krimp geven. DEN HAAG (ANP) - In de ateliers van het Haagse mini-stadje Madurodam wordt de stadsvernieuwing gedurende het winterseizoen stevig ter hand genomen. Een kasteel wordt hier "afgebrand" en krijgt verflaag. Zij hadden berekend, dat in de ca o's wel een werkweek van 40 uren is vastgelegd, maar dat ziek teverzuim, vakanties en feestda gen ervoor zorgen, dat er slechts 32 uren per week werd gewerkt. De werkgevers wilden wel pra ten over het omhoog brengen van deze 32 uren en het dan tege lijkertijd naar beneden brengen ROTTERDAM (ANP) - Het Unile- ver-concern heeft in het derde kwartaal van 1981 in totaal over de hele wereld een nettowinst Bij Sijthoff Pers gaan 50 banen weg RIJSWIJK (ANP) - Sijthoff Pers in Rijswijk wil in de komende twee jaar ongeveer vijftig ar beidsplaatsen door het gehele bedrijf laten vervallen. Volgens directie-secretaris Van Driel, die dit gisteren heeft meegedeeld, zal dit waarschijnlijk volledig door natuurlijk verloop en inter ne overplaatsingen kunnen plaatsvinden. Gedwongen ont slagen zijn volgens hem niet no dig. Volgens Van Driel ziet het concern zich tot deze stap gedwongen door teruglopende inkomsten, voornamelijk als gevolg van een verminderd advertentie-aanbod en de gelijkblijvende of zelfs stij gende kosten. Verwacht wordt dat het voorlopig bij deze vijftig arbeidsplaatsen kan blijven. Bin nenkort zal nog een gesprek ge voerd worden met de bonden. Bij Sijthoff Pers, uitgeefster van onder meer de dagbladen Haag- sche Courant, het Binnenhof en Rotterdams Nieuwsblad, werken ongeveer 1500 behaald van 510 min, dat is 31 pet meer dan de 370 min in de zelfde periode van vorig jaar. Per aandeel van 20 steeg de winst van 6,64 tot 9,15. In de eerste negen maanden is de nettowinst met 46 pet gestegen van 1055 tot 1543 min en per aandeel van 18,93 tot 27,69. Er zal een interimdividend van 4,44 (v.j. 4,16) per gewoon aandeel van 20 worden uitge keerd, zo heeft Unilever bekend gemaakt. De nettowinst is gunstig beïnvloed door belastingvermindering op voorraden in Engeland. In de eerste negen maanden is hierin ook een bedrag van 113 min begrepen met betrekking tot voorgaande jaren, voornamelijk 1980. De stijging van de bedrijfs winst bedroeg in het derde kwar taal 21 pet en over de eerste ne gen maanden 25 pet. De verko pen zijn in het derde kwartaal met 13 pet toegenomen van 12.797 tot 14.460 min. De om zet naar hoeveelheden ging met 1,5 pet omhoog. In de eerste ne gen maanden werd voor 43.029 min verkocht tegen 37.807 min in dezelfde periode van 1980. Veranderingen in de wisselkoer sen hebben de resultaten per sal do nauwelijks beïnvloed. In het derde kwartaal van 1981 is de gang van zaken op het gebied van consumptie-artikelen in Eu ropa voor Unilever in het alge meen bevredigend geweest. De winsten van de margarine- en wasmiddelenbedrijven lagen op ongeveer hetzelfde niveau als in hetzelfde kwartaal van vorig jaar, aldus de Raad van Bestuur in een toelichting od de cijfers. Het concern behaalde betere resul taten met diverse verpakte le vensmiddelen en toiletartikelen. De verkoop van consumptie-ijs had te lijden van het slechte weer. Ook de winst op diepvries- produkten was teleurstellend. De resultaten van de chemische bedrijven en van de veevoeder activiteiten verbeterden. De transportbedrijven en de oliefa- brieken hadden lagere resultaten dan vorig jaar. In Noord-Amerika was de bedrijfs winst enigszins hoger dan in het derde kwartaal van 1980. De re sultaten van UAC International lagen op ongeveer hetzelfde ni veau. De meeste bedrijven in de andere landen buiten Europa en Noord-Amerika gaven opnieuw belangrijke hogere winsten te zien dan in hetzelfde kwartaal van 1980. DEN HAAG (GPD) - De versnelde omschakeling van elektriciteitscentrales op kolen, zoals die in de rege ringsverklaring wordt aangekondigd, zal meer pro blemen veroorzaken dan oplossen. Dat zegt de stichting Natuur en Milieu in een commentaar op de kabinetsplannen. Zij vreest dat vooral de luchtver vuiling door zwavel en andere stoffen zal toenemen. Het is zeer de vraag, aldus N en M, of het doek goedko pere elektriciteit, in de praktijk zal worden gehaald. De kolenprijzen zijn nu al sterk stijgend en het zou wel eens kunnen dat na de ombouw van centrales een situatie ontstaat gelijk aan die van 1973 toen kolen duurder waren dan olie. Natuur en Milieu vindt dat het kabinet met dit beleid „achter de pressie van de dag aan holt": de wensen van de werkgevers, de elektriciteitsbedrijven, de ke- telbouwindustrie. Werkgelegenheid in de ketel- bouw kan even goed worden gerealiseerd door in vesteringen in warmte-krachtkoppeling, die een ge weldige energiebesparing kan opleveren. In ons land kan aan warmte-kracht een vermogen van 40 miljard watt worden verwezenlijkt. Voor de 2,5 miljard gulden die het kabinet nu in kolencentrales wil investeren zou 2,5 miljard watt warmte-kracht kunnen worden opgesteld, een werk dat 16.000 man jaren oplevert. van de in de cao vastgestelde 40 uren. Hiervoor voelde de vakbe weging niets. Overeengekomen is dat de cao-on derhandelingsdelegaties de vrij heid hebben om over werktijd verkorting in hun eigen bedrijfs tak of eigen bedrijf te praten. Mocht men het daar eens wor den, dan wordt de minister van sociale zaken gevraagd deze cao algemeen verbindend te verkla ren. De werkgevers stelden wel, dat in ieder geval werktijdver korting niet mag leiden tot ver korting van de bedrijfstijd en ook niet mag leiden tot hogere arbeidskosten. „Dat verzwakt de concurrentiepositie nog meer", aldus Van Veen. J eugd werklozen Wel afspraken bleken er te maken over de aanpak van de jeugd werkloosheid. In principe is men het er al over eens, dat voor jon geren deeltijdbanen geschapen moeten worden. In de vrije tijd zullen de jongeren dan moeten studeren. De overheid zal wor den gevraagd om voor deze jon geren voor de duur van de stu dietijd in deeltijd de kinderbij slagregeling van kracht te laten blijven. De werkgevers zeiden, dat het mogelijk moet zijn deze jongeren na afloop van hun stu die een volle baan aan te bieden. Ook op een flink aantal andere punten hebben werkgevers en werknemers met grote eenstem migheid afspraken gemaakt. In de eerste plaats willen alle partij en dat er in vrijheid kan worden onderhandeld over de arbeids voorwaarden op bedrijfstaksni veau. Mochten de partijen in de ze cao-onderhandelingen afspra ken maken over de arbeidsduur en de werkgelegenheid, dan wordt d« minister van sociale za ken geadviseerd deze cao's alge meen verbindend te verklaren. Dat wil zeggen, dat ieder bedrijf in de bedrijfstak zich aan deze cao-afspraken gebonden weet. Investeringsloon Ook zijn de partijen het eens, dat er over het investeringsloon op cao niveau afspraken gemaakt kun nen worden. De FNV maakte daar bij monde van voorzitter Wim Kok wel enkele kantteke ningen. Er moet volgens hem worden uitgesproken, dat de werknemers zeggenschap krij gen over de bsteding van deze gelden. Unaniem is men van me ning, dat de invoering van het in vesteringsloon niet wettelijk mag worden opgelegd. Nederland en Denemarken tegen EG- visserijbeleid DEN HAAG (ANP) - Het visserij schap in Den Haag heeft een ak koord bereikt met het collega-or ganisaties in Denemarken om gezamenlijk te gaan ageren tegen het visserijbeleid dat de Europe se Commissie. Met België wordt nog overlegd, terwijl Franse vis serijorganisaties positief lijken te staan tegenover de acties die Ne derland en Denemarken willen ondernemen. Drs. Langstraat van het Visserijschap hoeft dit gisteren bekendgemaakt. De Nederlands-Deense bezwaren tegen het beleid van de EG heb ben vooral betrekking op de vangsthoeveelheden die volgens beide landen meer zijn vastge steld op basis van politiek over wicht dan op historische achter gronden Verder vinden Nederlandse en Deense vissers dat landen als Ita- liè, de Bondsrepubliek en Groot- Bnttannié hun eigen visserij on toelaatbaar bevoordelen met uit eenlopende subsidies. De twee landen willen dat de com missie de vangstquota (dat zijn de maximaal toegestane hoeveel heden te vangen vis) bepaalt aan de hand van de geschiedenis: Nederland was vroeger minstens zo belangrijk als Engeland op het gebied van de visvangst, in de vooratellen van de commissie komt Engeland er nu beter af dan Nederland, vindt het visse rijschap. I WOENSDAG 18 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Ahold 61,50 60,50 AKZO 22,70 22,40 ABN 284,00 284,50 BINNENLANDSE AANDELEN 215,00b 215,00b BELEGGINGS INSTITUTEN Technologic F. GOUD EN ZILVER Goud onbow 30800 31500 vonge 31430 32130 Zilver onbew 557 - 660 vorige 577 - 680 BUITENLANDS GELD (1001 15.42 15.72 54,50 57.50 Rothc Sc Jlsk Beursoverzicht AMSTERDAM Er viel woensdag weinig lijn te ontdekken in de koersvorming op het Damrak. Daarmee liep de Amsterdamse beurs in de pas met Amenka, waar de stemming ook nogal snel wisselend was geweest Over het algemeen waren de koers- verschuivingen in de ochtendu ren erg beperkt Er waren twee duidelijke uitzonderingen KLM, die snel 3,80 klom naar 92,50 en WUH, die ƒ3,10 omhoog schoot naar 60,10. Van de internationale concerns was Unilever na de stijging van dinsdagmiddag na het bekend worden van de kwartaalcijfers in reactie met 70 cent op 152.50 Kon. Olie was een dubbeltje la ger op 79,90 en Akzo 20 cent op 22,40 Hoogovens zakte 10 cent naar 14,10, maar Philips deed er een dubbeltje bij op 19.40 De banken konden zich net niet handhaven De verzekerings waarden gedroegen zich prys- houdend. FGH was 80 cent beter op 4,40, en ook de uitgevers konden een lichte terreinwinst boeken, evenals de scheepvaart- waarden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25