Kans op ontslag van leerkrachten is groot esfera Nog geen beslissing over tuinbouwbeleid IIMRUILAKTIE SPECIALE AANBIEDING: Oorzaak: dalend aantal leerlingen "De straat mag niet regeren" CDA in Nieuwveen blijft verdeeld Veerman zet door PRIJZENFESTIVAL UBICA MATRASSEN IDINSDAG 17 NOVEMBER 1981 STREEK ALPHEN AAN DEN RIJN - De kans is groot dat aan het eind van het lopende schooljaar opnieuw enige onderwijzers en kleuter leidsters van openbare la gere- en openbare kleuter scholen in Alphen aan den Rijn worden ontslagen. De reden daarvoor is het dalende aantal leerlingen. De ontslagen zullen, zoals het zich i nu laat aanzien, niet alleen vallen bij scholen in het centrum van i Alphen aan den Rijn, maar ook op scholen in Ridderveld I. "on danks de groei van het aantal in woners van de gemeente daalt het leerlingenaantal bij het lager- en het kleuteronderwijs, zowel by het openbaar als bij het bij zonder onderwijs", aldus burge meester en wethouders in de aanbiedingsbrief bij de begro ting voor volgend jaar. In Ridderveld I wordt volgens B en W de daling van het aantal leer lingen van kleuter- en lagere scholen in die wijk eerst nu dui delijk voelbaar. In het centrum van Alphen is die daling al enke le jaren geleden ingezet. Aan het begin van dit schooljaar moest eveneens een aantal leer krachten worden ontslagen. Op één na konden die echter op scholen elders in Alphen weer aan de slag. "Het ging toen om drie onderwijzers en drie kleu terleidsters", zegt onderwijs-wet- houder L. Kleingeld. "Vijf van hen konden door het vertrek van anderen en uitbreiding van het aantal scholen in Ridderveld II weer aan het werk worden gehol pen. De zesde, een kleuterleid ster, doet nu invalwerk op ver schillende scholen". Volgens Kleingeld zal de gemeente ook bij nieuwe ontslagen trach ten de leerkrachten op andere scholen in Alphen aan het werk te helpen. "We hebben in de be groting voor volgend jaar al een aantal posten geschrapt die we anders zouden gebruiken voor het aantrekken van nieuw perso neel, zoals de kosten voor het plaatsen van advertenties en voor de keuring van nieuwe leer krachten" aldus de wethouder. Nieuwe scholen Ondertussen gaat de bouw vn nieuwe scholen in Ridderveld II, en de ontwikkeling van plannen voor meer nieuwe scholen in dat deel van Alphen door. Onlangs heeft de gemeente toestemming gekregen voor de bouw van een openbare school voor kleuter- en lager onderwijs in deelgebied D. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van een nieuwe protestants-christe lijke school aan de Schelfhorst in datzelfde deelgebied. Verwacht wordt dat deze school omstreeks de jaarwisseling in gebruik kan worden genomen. Leerlingen die straks van die school gebruik zullen maken volgen nu nog on derwijs in een aantal noodloka- len aan de Batenstein. In het deelgebied F/G in Ridder veld is de bouw van nog eens vier nieuwe scholen gepland. Het is de bedoeling dat daar twee openbare scholen zullen verrij zen, één rooms-katholieke en één protestants-christelijke school. Samenwerking Voor een aantal scholen in de Al- Rond de jaarwisseling kan deze nieuwe school aan de ScheiPuxrst in Alphen aan den Rijn in gebruik worden genomen. phense binnenstad staan nog op knapbeurten op het programma. Binnenkort wordt een begin ge maakt met het opknappen van de Bonifaciusschool aan de Para dijslaan. In voorbereiding is een plan voor de renovatie van de Dr. de Visserschool aan de Gouwe straat. Het is de bedoeling dat de school zodanig wordt verbouwd dat daarin ook de kleuterschool kan worden gevestigd. Ook voor de Roncallischool staat een dergelijke verbouwing op het programma. Als de plannen worden goedgekeurd zal de kleu terschool De Viergang, die nu nog aan de Jacob van Damstraat is gehuisvest, in het schoolge bouw aan de Gouwestraat wor den ondergebracht. Al deze plannen zijn bet gevolg van de nieuwe Wet op het Basison derwijs. Op grond van die wet moeten lagere scholen met één kleuterschool nauw gaan samen werken. Daarvoor is het noodza kelijk dat de kleuterscholen in hetzelfde gebouw worden ge huisvest als de lagere scholen waarmee wordt samengewerkt Een nog op te richten "stuur groep", die bestaat uit hoofden van openbare lagere scholen en hoofdleidsters van openbare kleuterscholen, zal zich gaan bui gen over de problemen die de in voering van deze wet voor het openbaar onderwijs zal mee brengen. Daarbij zal ook de ge meenschappelijke openbare schoolraad worden betrokken. De jubilerende burgemeester maakte gistermiddag met vrouw en kleinkinderen een rondtoer door Valkenburg. Van 't Wout in jubileum-toespraak: WADDINXVEEN - De Waddinx- I veense gemeenteambtenaar Sjoerd Veerman is onlangs ge slaagd voor de eerste twee exa mens van het tweede deel van de cursus hogere bestuurskun de. De Waddinxvener was in eerste instantie toegang tot de ze examens geweigerd omdat hij op het moment van inschrij ving nog niet over alle diplo ma's van het eerste deel van de cursus beschikte. Veerman heeft zich ten doel ge steld om deze cursus, die nor maal vijf jaar duurt, in drie jaar te doen. Om deze limiet te halen moet hij vier examens per jaar doen, omdat elk van de twee de len uit zes onderdelen bestaat waarvoor apart examen moet worden gedaan. De eerste vier diploma's behaalde hij vorig jaar. Hij begon gelijk aan de studie voor de laatste twee exa mens van het eerste deel, en de eerste twee van het laatste deel. Een paar maanden geleden dreigde het schema in de war te lopen omdat de bestuursschool, het Civob, weigerde de nijvere Waddinxvener tot de examens van het tweede deel toe te laten. Immers, zo stelde het Civob, op .bet moment van inschrijving beschikte Veerman nog niet over alle zes diploma's van het eerste deel, een vereiste om mee te kunnen doen aan de examens. Veerman ging daartegen in be roep, omdat hem dat niet door zijn leraren (van het Civob) was verteld. Bovendien slaagde hij een paar weken later voor de laatste examens van het eerste deel en beschikte aldus toen wèl over alle vereiste papieren. Mede dankzij de steun van zijn bond en het Waddinxveense ge meentebestuur ging het Civob door de knieën en mocht de 23- jarige Waddinxvener uiteinde lijk toch meedoen aan de exa mens. Vorige week kreeg hij de uitslag: geslaagd. Veerman hoopt nu volgend jaar de laatste vier examens te doen en daar mee zijn studie in de geplande drie jaar te kunnen afronden. Sassenheimse fietser zwaar gewond SASSENHEIM - Een Sassenheim se fietser is gisteravond rond zes uur ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Hoofdstraat in Sassenheim. De man reed op zijn fiets richting Lisse. Op een gegeven moment sloeg hij linksaf de Zandslootka- de in en werd daarbij van achte ren door een auto, bestuurd door een Leidenaar. aangereden. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het Leidse Acade misch Ziekenhuis overgebracht. VOETBAL Als Nederland mor gen Spanje haalt speelt het team van Rijvers begin juni nog een oefeninterland tegen Denemar ken. VOLLEYBAL - Het Chinese da mesteam heeft gisteren in Osaka de wereldbeker gewonnen. Chi na won van Japan met 3-2. De Sowjet Unie werd derde, de VS vierde. TENNIS - Eric Wilborts is in de eerste ronde van het internatio nale toernooi in Bangkok uitge schakeld. Hij verloor in twee sets van de Zweed Jarryd. VOETBAL - De 19-jarigc zoon van de legendarische Braziliaan Gar- rincha loopt momenteel stage bij de Portugese club Belenenses. IJSHOCKEY - Voor de competitie speelden Den Haag en Amster dam gisteren met 3-3 gelijk. VALKENBURG - "Dank U wel voor 12 Va jaar samen wérken en samen worstelen want het is niet altijd van een leien dakje ge gaan". Zó dankte jubilerend bur gemeester Van 't Wout van Val kenburg gistermiddag raadsle den en genodigden in overvolle raadzaal voor de vele waarderen de woorden die hij over zich heen moest laten gaan. Uit zijn 12,5-jarige ervaring put tend voegde hij daaraan toe dat het bestuur in de loop van die tijd flink is veranderd. "Het is veel doorzichtiger geworden", al dus Van 't Wout, die verder meent dat raadsleden hun oor meer te luisteren moeten leggen bij de burgers maar ook weer niet zo dat "de straat regeert, dót beslist niet". De 'koperen' burgemeester ant woordde op lofvolle woorden van loco-burgemeester Schipper en gemeenteraads-oudste De Haas. De eerste memoreerde het vele dat in de ambtsperiode van de vroegere gemeentesecretaris is verricht. "Jammer dat de weg achter Valkenburg langs daar niet bij is, want daarover werd al tijdens uw installatie gepraat". Schipper zei blij te zijn dat Van 't Wout ondanks aanbiedingen om van standplaats te veranderen Valkenburg trouw is gebleven en illustreerde de christelijke werk wijze van de eerste burger door zijn gevleugelde zinsnede "Laten we niet té rechtvaardig willen zijn" aan te halen. Het burgemeestersechtpaar werd 's avonds door de inwoners van Valkenburg op een bonte avond in het Dorpshuis getracteerd, waar met name het verenigings leven zijn aanhankelijkheid met de eerste burger liet blijken. Zo waren er de voetballers van Val ken '68, Valkenburgs Harmonie, NIEUWKOOP - De afdeling Nieuwkoop-Noorden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie houdt vanavond in de Antoniusschool in Noorden een lezing over het onderwerp "Vogels in de winter". Er wordt informatie gegeven over de leef gebieden van de vogels, de nest kasten, de wintervoorraad etc. Verder kan men een nestkastje als bouwpakket kopen, aardig voor een Sinterklaas-cadeautje. De avond begint om 20.00 uur. de meisjes van de jazz-gymnas- tiek en zangvereniging Advendo. Namens de gehele Valkenburgse burgerij mocht het echtpaar Van 't Wout als jubileumgeschenk een kleurentelevisie in ontvangst nemen waarvoor.de burgemees ter ontroerd dankte. Hij zei de in drukken van de feestavond in ge dachten mee naar huis te zullen nemen, in een heerlijke gemeen schap te leven en het vooral fijn te vinden op deze wijze met el kaar bezig te kunnen zijn. NIEUWVEEN - Het CDA in Nieuwveen blijft verdeeld den ken over een nieuw glastuin bouwgebied in het dorp. Het vo rige week door de twee CDA- wethouders J. Fransen en H. Soede bereikte compromis, een glastuinbouwgebied van 35 hec tare ten behoeve van de plaatse lijke kwekers, heeft geen een stemmigheid teweeg kunnen brengen bij de leden van het CDA. Een en ander blijkt uit een gisteravond gehouden (besloten) vergadering van het Nieuwveen- se CDA Het CDA in Nieuwveen is de groot ste plaatselijke politieke partij met vijf van de zeven zetels in de gemeenteraad. Gisteravond werd er door het CDA uitvoerig gesproken over het voorstel van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor het aanleggen van een zeventig hectare groot glastuinbouwgebied in het dorp. GS willen graag weten of het Nieuwveense gemeentebestuur aan dit plan medewerking wil verlenen. Het nieuwe glastuin bouwgebied zou soelaas moeten bieden aan de kwekers uit de re gio De beide (CDA) wethouders konden het hierover niet eens worden. Uiteindelijk rolde vori ge week alsnog een compromis uit de bus tussen de wethouders Soede en Fransen. Een glastuin bouwgebied van 35 hectare en dat dan alleen ten behoeve van de plaatselijke kwekers. De ledenvergadering was het in meerderheid over een zaak eens: een groot regionaal glastuin bouwcentrum is niet gewenst in Nieuwveen. maar het tussen voorstel van de wethouders blijkt evenmin een oplossing te zijn voor de verdeeldheid binnen de gelederen. Een eensluidend standpunt kan het CDA in Nieuwveen nog niet innemen. Er blijken veel CDA-ers te zijn die ook 35 hectare te gortig vinden voor glastuinbouw. De beslis sing over het voorstel van de wethouders valt volgende week dinsdag. De keuze voor of tegen het voorstel wordt overgelaten aan de eigen verantwoordelijk heid van de raadsleden. De verwachting is overigens dat er wel wordt gekozen voor een glas tuinbouwgebied voor de plaatse lijke kwekers, maar dat het aan tal hectare nog niet wordt inge vuld. Er zou bijvoorbeeld eerst een behoefte onderzoek kunnen worden gedaan onder de plaatse lijke kwekers naar het gewenste aantal hectaren. D'66 Nieuwkoop wil raadsleden als ombudsman NIEUWKOOP - De Nieuw- koopse raadsleden moeten bij toerbeurt voor ombuds man of ombudsvrouw gaan spelen. Dat stelt het Nieuw- koopse D'66-raadslid P.J. Swart voor om de relatie tussen bestuurders en be stuurden te verbeteren. Hij vindt dat het wel botert, maar dat er toch nog het een Zijn voorstel is om steeds voor een periode van drie maan den een raadslid aan te wij zen voor de ftinctie. Wat pre cies de bevoegdheden van zo n ombudsman/vrouw zijn en hoe die precies moet gaan werken wil hij nog nader overleggen met "alle partij en die ook vinden dat de af stand tussen bestuurder en burger te groot is". Swart boopt dat alle partijen hun medewerking aan het plan geven omdat dan het om- budswerk niet politiek wordt gekleurd. "X w x,. Ji-- lllHdilill' nu met gratis hoofdkussen! DEKBEDSTUNT Nel icn doorgestikt dekbed mei 79-5° DEKBEDSTUNT NR 2 ir men is uiKewerm mcl ccn "ÏS9.S0 200 *200 cm S99.S0 INTERIEUR VERZORGING Vijf Meiplein 64 2321 BR Leiden Telefoon: 071-311473. Bij inlevering van uw oude deken: 1 pers.f 35. korting 2-pers.50. korting Lits Jumeaux.f 50.- korting Deze aanbieding geldt bij aankoop van een van Wijk deken. Een zuiver wollen deken in de zwaarste uitvoering die door van Wijk wordt ge maakt. 1 KANT RUIT - 1 KANT EFFEN 1-Per sI 189, 1/ 35. 2-Per sf 275. SM Lits Jumeauxf 325, 50,) Polyether S.G. 35. Deze bijzonder fraaie matrassen zijn 15 cm. dik en zijn voorzien van een schapenwollen afdekking. I-Per». 80 x 190f 159, I-Per*. 90 x 190f 179, 1-Per*. 90 x 200f 198. 2P*rv 120 x 1901 245. 2 Per*. 130 x 190t 269. 2 Perv 140x2007 321

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15