Israël wil onderhandelen Columbia voor op schema Toch weer onrust in Tsjaad Veel gewonden bij rellen in Frankfort Schmidt wil top Reagaji- Brezjnjev Met Arabieren, maar zonder plan-Fahd als basis Grieken protesteren tegen NAVO en FS Ambassadeur Nicaragua in Washington stapt op De eerste wijn van 1981 BUITENLAND PAGINA LONDEN (Reuter) - Bonds kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland is voor stander van een ontmoeting tussen president Reagan van de Verenigde Staten en par tijleider Brezjnjev van de Sowjet-Unie. In een vraagge sprek met de Londense Ti mes heeft hij vandaag ge zegd, het idee komende week naar voren te zullen brengen als hij de Russische president op bezoek krijgt. Schmidt acht een Sowjet-Ame- rikaanse topontmoeting nut tig, opdat "ze elkaar ervan overtuigen, dat ze geen van beiden op oorlog uit zijn". De bondskanselier toonde zich bezorgd over de uiteenlopen de verklaringen die leden van de Amerikaanse regeringen kort geleden hebben afge legd over de mogelijkheid van een beperkte kernoorlog in Europa. "We zagen graag wat meer overeenstemming in verschillende Amerikaan se uitlatingen", aldus Schmidt, "dat zou bepaald goed zijn voor het Westduitse publiek". Hij verwees kennelijk naar de opmerking van minister Haig van buitenlandse zaken, dat er een NAVO-scenario is, dat een "waarschuwingsschot" met een kernwapen bevat om een conventionele Sowjet- aanval op West-Europa te verhinderen. Minister Wein berger van defensie sprak la ter het bestaan van zo'n mo gelijkheid tegen, terwijl pre sident Reagan opmerkte dat er wat onduidelijkheid is in deze kwestie. Schmidt verklaarde enige vra gen te hebben voor Brezjn jev. Zo wil Bonn graag weten, waarom de Sowjet-Unie on geveer 250 nieuwe SS-20-ra- ketten heeft opgesteld met elk drie kernkoppen. Minis ter Genscher van buitenland se zaken verklaarde gisteren dat de Westduitse regering Brezjnjev ertoe wil overha len, ht Sowjet-kernarsenaal voor de middellange afstand te ontmantelen. Op 30 november beginnen Amerikaanse en Sowjet-on- derhandelaars in Genève een nieuwe ronde van besprekin gen over de beperking van kernwapens voor de middel lange afstand in Europa. Andrej Sacharov Vlucht toch een succes Sacharov gaat zondag in hongerstaking MOSKOU (AFP) - De Russische dissident Andrej Sacharov gaat op 22 november in hongersta king, zo blijkt uit een telegram dat hij aan president Brezjnjev heeft gestuurd. Sacharaov, die in januari 1980 werd verbannen naar het verla ten Gorki, wil met zijn actie een emigratievisum krijgen voor zijn scnoondochter, Elizabeta Aleksejeva, die zich in de Ver enigde Staten wil voegen bij haar Sacharov heeft al twee keer eerder hetzelfde aan de president ge vraagd,maar hij heeft tot dusver geen antwoord gekregen. De Iraanse parlementsvoorzitter Rafsanjani heeft er gisteren mee gedreigd de oliekraan vanuit Iran naar westerse landen dicht te draaien. Hij verklaarde verder dat de Amerikaanse militaire manoeuvres die op het ogenblik in het Midden-Oosten worden gehouden het Iraanse volk geen angst aanjagen. Ook het parlementslid Hojatoles- lam Sadegg Chalehcali uitte kri tiek op de militaire oefeningen van de VS in het gebied. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Het ruimteschip Columbia is zaterdagmiddag na een bekorte missie feilloos teruggekeerd naar de aarde. Piloot Joe Engle zette het zware en motorloze toe stel nauwkeurig op de middenstreep van een landingsbaan van Edwards luchtmacht basis in Californië. Volgens NASA-woord- voerders heeft de Columbia, die pas morgen zou terugkeren, 90 procent van de taken kunnen vervullen. De tegels, die het toestel tegen wrijvingshitte moeten beschermen, zijn niet beschadigd. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de ruimtevaart werd met hetzelfde toestel tweemaal gevlogen. De vlucht was een succes, omdat in weerwil van het uitvallen van een der drie accu's die de hydraulische apparatuur aandrijven, ge noeg werd bereikt om de veronderstelling weg te nemen dat de VS een toestel hebben gebouwd dat bij nader inzien niet deugt. De in Canada gebouwde ,,arm", die in de toe komst zal worden gebruikt om satellieten in de ruimte te planten en voor reparatie bin nenboord te halen, functioneerde zonder problemen. Achteraf zegt NASA nu dat het om proef vluchten gaat, waarbij geen risico wordt ge nomen. Vandaar de beknotting van de vluchttijd, hoewel de Columbia ook genoeg heeft aan een van de drie krachtopwekkers om de landing te kunnen volvoeren. Het is de energie voor het bewegen van de bestu ringsoppervlakken die in de krachtcellen wordt opgewekt. En tot nu toe was dat een onderdeel, zo vaak beproefd in eerdere ruimtevluchten en zo dikwijls verbeterd, dat niemand dit falen had willen voorspellen. „Een gedegen vogel in alle opzichten", liet Joe Engle weten, nadat hij de Columbia door een aantal scherpe wendingen had gejaagd. Nadat de landingsprocedure was voltooid, die veel tijd vergt om eventueel schadelijke gassen weg te zuigen, en om onder meer de astronauten aan een eerste lichamelijk on derzoek te onderwerpen, liepen Engle en Ri chard Truly nieuwsgierig langs de onder kant van het ruimteveer om met eigen ogen te zien hoe de hittewerende tegels zich had den gehouden. De volgende start wordt nu voor maart 1982 voorzien, maar vrijwel voor het eerst in deze fase van de ruimtevaart bestaat in Cape Ca naveral een voorsprong op het schema. De lancering heeft dankzij de installatie van enorme „douches", die de dreunende krach ten van de lancering moesten beperken, minder schade opgeleverd dan was ver wacht aan de hand van de eerste lancering. En de tegels hebben geen schade opgelopen. (Van c correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Israël is bereid met Saoedi-Arabië en elk ander Arabisch land te onderhandelen, zonder voor waarden vooraf, op elke plaats en op elk tijdstip. Dat heeft een woordvoerder van premier Begin bekend ge maakt. FRANKFORT/BONN (GPD/DPA) - Bij de acties die tegen standers van de uitbreiding van het vliegveld van Frank fort gisteren hebben gehouden, zijn acht politieagenten gewond geraakt. Ook onder de demonstranten vielen verscheidene gewonden. De politie verrichtte een hon derdtal arrestaties. Een 74-jarige vrouw overleed na een haraanval toen de ziekenwagen in de verkeerschaos vast kwam te zitten op weg naar het ziekenhuis SCHWANDORF (AP)- In de Noord-Beierse stad Schwan- dorf is in de nacht van zater dag op zondag een recente lijk gebouwde fabriek in el kaar gezakt en gedeeltelijk ingestort. De fabriek was ge bouwd op een vroegere bruinkoolmijn. De politie maakte bekend dat er geen gewonden zijn geval len. De tachtig werknemers die op het moment dat het ge bouw begon te scheuren in de fabriek aanwezig waren, konden bijtijds een goed heenkomen zoeken. In de muren van de fabriek ont stonden decimeters brede scheuren. Enkele gebouwen verdwenen in een veertig me ter diepe krater. Ook een aan tal panden rond de fabriek liep schade op. Alle gebouwen zullen waar schijnlijk uit veiligheidsoog punt moeten worden ge sloopt. De schade wordt ge schat op tenminste twintig miljoen mark. Het is de eerste keer dat Israël po- - sitief reageert op Saoedische vre- desgeluiden. Israël wil echter niet onderhandelen op basis van het plan-Fahd, omdat dit volgens de Israëlische regering leidt tot de onderhandeling van Israël. Saoedi-Arabië kan het plan als voorstel naar de onderhande lingstafel brengen, evenals in dertijd wijlen president Sadat voor Israël onaanvaardbare voor stellen heeft gedaan. Israëlische zegslieden geloven niet in de oprechtheid van de Saoe- di's. Zij zien de uitspraken van de Saoedische VN-functionaris Al Agani dat Saoedi-Arabië be reid is Israël te erkennen en met Israël te onderhandelen, in de eerste plaats als een publiciteits stunt. bestemd voor de westerse publieke opinie. De Israëlische functionarissen wijzen er op dat het acht punten tellende plan van kroonprins Fahd niet over onderhandelingen en niet over Israël spreekt. Intussen is de toestand op de westelijke Jordaan oever ver scherpt. Het Israëlische leger heeft afgelopen nacht een viertal huizen opgeblazen van families wier kinderen molotovcocktails hebben gegooid naar Israëlische militaire en civiele voertuigen. Het is de eerste keer dat deze vorm van collectieve straf wordt toegepast op het gooien van mo lotovcocktails. Drie huizen wer den opgeblazen in Beth Sachoer bii Bethlehem en een in Ramalla. Sinds de invoering van civiel Israë lisch bestuur in de bezette gebie den is het de laatste twee weken onrustig op de westelijke Jor- daanoever. Burgemeester Freij van Bethelehem heeft een scherp protest ingediend bij pre mier Begin en om diens inter ventie gevraagd. Het opblazen van huizen voor relatief lichte vergrijpen, maakt deel uit van de nieuwe politiek van minister van defensie Sharon, die gezegd heeft zeer hard op te zullen tre den tegen PLO-sympathisanten en orderverstoorders. Volgens burgemeester Freij - geen PLO-sympatisant - zijn de benzi nebommen gegooid door 16- of 17-jarige jongeren. „Hun ouders en andere familieleden dienen niet gestraft te worden voor on bezonnen daden van kinderen", aldus Freij. Sharon daarentegen denkt dat zware straffen voor betrekkelijke lichte vergrijpen afschrikwek kend zullen werken. Door hard op te treden met collectieve straffen zullen ouders hun kinde ren beter in bedwang houden, zo gelooft Sharon. V redesbetoging in Boekarest BOEKAREST (DF) - In de Roe meense hoofdstad Boekarest hebben circa 50.000 jongeren za terdag betoogd voor de vrede en tegen de kernwapenwedloop. De demonstratie vormde de afslui ting van een reeksmanifestaties "voor vrede en ontwapening" die de afgelopen twee weken in het land zijn gehouden op initiatief van president en partijleider Ceausescu. Tijdens de demonstratie droegen de jongeren spandoeken met zich mee waarop leuzen stonden tegen de produktie van het neu tronenwapen in de VS en tegen de 'Euroraketten'. Zij riepen ver der op tot terugtrekking en ver nietiging van raketten en tot het opbouwen van een klimaat van vrede en veiligheid in Europa en in de wereld. Noordiers lid parlement bij aanslag IRA gedood BELFAST (AFP) - Leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben zaterdag in een gemeen schapscentrum in Belfast de pro testantse geestelijke Robert Bradford, lid voor Noord-Ierland in het Britse parlement, doodge schoten. Ook de concierge van het gebouw, Ken Campbell, kwam door schoten om het le ven. De politie heeft gewaar schuwd voor het "uitbreken van ee nieuwe burgeroorlog" en heeft de Noordieren opgeroepen hun kalmte te bewaren. De Britse premier Margaret That cher kondigde opnieuw plechtig aan het land te zullen verlossen van de vloek van het terrorisme. De moordaanslag - de eerste op een Noordiers parlementslid kwam 12 uur nadat het IRA in Londen een bomaanval had uit gevoerd op de woning van de Britse procureur-generaal Sir Michael Havers. Deze was even wel op het moment van de aan- slae niet thuis Het IRA heeft de verantwoorde lijkheid voor beide aanslagen op geëist. De verboden Noordierse llllUiting zei ook aansprakelijk te zijn voor de bomontploffing vrijdagavond in Londonderry waarbij een soldaat en een vrouw werden gewond De 40-jarige Bradford had sinds 1974 Zuid-Belfast vertegenwoor digd in het Britse parlement Hij was een leidende figuur in de of ficiële unionistische partg en was een goede vriend van Ian Paisley, de leider van de demo cratische unionistische partij die een hardere lijn volgt In Belfast is gisterochtend een jon ge rooms-katholiek door twee gemaskerde overvallers ver moord. De naam van het slacht offer heeft de politie niet meege deeld. Vermoed wordt dat dit een wraak actie is voor de moord op Robert Bradford. De tegenstanders probeerden gis teren de toegang tot het vlieg veld en de wegen in de omgeving te bezetten. Er ontstonden op stoppingen en de politie moest met behulp van traangas en wa terkanonnen de demonstranten veijagen. Het luchtverkeer zelf werd niet gestoord. De acties van de tegenstanders van de startbaan West waren begon nen nadat de sociaal-liberale re gering van de Westduitse deel staat Hessen gisteren had ver klaard door te zullen gaan met de aanleg van de nieuwe startbaan. Zaterdag, na afloop van een de monstratie in Wiesbaden tegen de uitbreiding van het vliegveld, waaraan circa 100.000 mensen meededen, hadden de tegenstan ders een ultimatum aan de rege ring van de deelstaat gesteld. Ze eisten dat er binnen 24 uur een „vredes-aanbod" zou worden ge daan, in de vorm van op zijn minst een tijdelijke bouwstop. Minister-president Holger Bomer zei daarop dat een democratisch gekozen regering zich niet via chantage kan laten voorschrij ven wat zij moet doen. Volksstemming De protestorganisaties hadden za terdag op het ministerie van bin nenlandse zaken in de hoofdstad van Hessen, Wiesbaden, een peti tie met ruim 220.000 handteke ningen overhandigd, waarin een volksstemming over de aanleg van de startbaan West wordt geëist. De regering heeft inmid dels laten weten dat zij deze peti tie zal afwijzen, omdat die niet in overeenstemming met de grond wet van Hessen zou zijn. De te genstanders zijn het daar niet mee eens en hebben aangekon digd het gerechtshof van Hessen in te schakelen. Als het hof beslist dat een referen dum toch mag plaatsvinden, moeten er opnieuw handteke ningen worden verzameld en wel minimaal 800.000. Pas daarna kan er een echte volksstemming worden gehouden. De enkelvou dige meerderheid is dan door slaggevend. Het middel van de volksstemming is - en dan nog maar in de eerste fasen - nog maar uiterst zelden toegepast in de geschiedenis van de Bondsrepublie Duitsland en haar deelstaten. De tegenstan ders van de Startbaan-18- West, zoals het project voluit heet, vin den dat de toepassing van dit middel is gerechtvaardigd omdat uitbreiding van het vliegveld een "rampzalig ingrijpen in de le vensruimte van een heel gebied betekent". Voor de nieuwe start baan moeten drie miljoen bomen worden gekapt. ATHENE (Reuter/UPI/DPA) Meer dan tweehonderdduizend Grieken hebben gisteren in Athene een betoging gehouden die voornamelijk gericht was te gen de NAVO en de Verenigde Staten. De manifestatie was georganiseerd door de Griekse Nationale Studentenfederatie ter herdenking van de studentenop stand van 1973 tegen de toenma lige militaire dictatuur. Deelnemers aan de betoging eisten het vertrek van Griekenland uit de NAVO en protesteerden tegen het stationeren van kernwapens en de bewapeningswedloop. Toen de stoet de Amerikaanse ambassade naderde klonken kre ten als "Amerikanen volksmoor denaars" en "Het volk eist Ame rikanen eruit". De socialistische regering van pre mier Adreas Papandreou had voor een mars langs de Ameri kaanse ambassade verlof gege ven. De Griekse premier heeft zaterdag met zijn gehele kabinet een krans gelegd bij het monu ment ter herdenking aan de stu dentenopstand aan de Techni sche Hogeschool m Athene van 17 november 1973 De bloedig onderdrukte opstand, bracht het militaire generaalsbewind aan het wankelen. Tengevolge van het ingrijpen van het leger vielen er bij de opstand twaalf doden. MANAGUA (AFP/Reuter) - Arturo Cruz, die ambassadeur van Ni caragua in de Verenigde Staten is, heeft zijn functie ter beschik king gesteld. Cruz maakte deel uit van de vijfmansjunta die Nacaragua bestuur de, tot het college eerder dit jaar werd ingekrompen tot een driemanschap. Cruz herinnerde eraan dat hij de benoeming - in maart - had aanvaard voor de duur van een half jaar. Hu zei, dat zun opvol ger meer namens de regenng in Managua kan spreken dan hu- zelf. Hij wees erop. dat hu algemeen beschouwd werd als een andersdenkende binnen de Nicaraguaanse regering. De 58-jange Cruz, die president is geweest van de nationale bank van het Middenamenkaanse land. werd benoemd tot ambassa deur in de Verenigde Staten nadat Washington de economische steun aan Managua had bevroren in verband met de hulp die Nicaragua zou verstrekken aan de linkse guernllastruders in het buurland El Salvador. Waarnemers beschouwden deze benoe ming als een poging om de betrekkingen tussen Managua en Washington te verbeteren. De huidige regering in Nicaragua bestaat uit leden van het Sandi- nistische nationale bevrijdingsfront, dat in juli 1979 aan de macht kwam na een bloedige burgeroorlog tegen president Anastasio Somoza. Deze vluchtte naar het buitenland. Hg werd later vermoord in Paraguay Opstandelingen van Habre actief ADVERTENTIE Beaujolais Primeur*81 van Aujoux. Voortreffelijke kwaliteit Heerlijk fris en fruitig. Vannacht gearriveerd. Vandaag te koop bij slijterij of wijnhandel l) Import cn distributie 3DELCAVE (C| oi 5 569324* w iinrn cn^-disiilkrni tel08334 - 1413 N'DJAMENA (AFP) - In N'Dja mena, de hoofdstad van Tsjaad, is gisteren vernomen dat de stad Guereda in het oosten van het land in handen is van het opstan- delingenleger van Hissene Ha bre. Bij twee andere plaatsen in de buurt zou hevig worden gevoch ten. De regeringsstrijdkrachten aldaar zijn 1.500 man sterk en er zijn 1.000 militairen voor verster king onderweg. Inmiddels zijn gisteren ongeveer honderd parachutisten uit Zaire in N'Djamena aangekomen als onderdeel van een neutrale inter- afrikaanse vredesmacht voor Tsjaad Het is het eerste onderdeel dat de Libische troepen moet gaan ver vangen waarvan de terugtrek king gisteren werd voortgezet Volgens het Soedanese persbureau Suna hebben de steden Adre, Guereda en Iriba in het oosten van Tsjaad zich zonder strijd "aangesloten" bij de troepen van Hissene Habre. Het persbureau spreekt tegen dat om deze steden zou zijn gevochten en zegt dat dit verzinsels zun van het Libische persbureau Jana, die door de westelgke persbureaus zun ver spreid om de algemene opinie in Tsjaad en de wereld te bewer ken. De eerste soldaten van een Afri kaans vredesleger voor Tsjaad kwamen gisteren aan in N'Dja mena, terwijl de laatste Libische militairen naar huis gingen Ongeveer 250 militairen uit Zaïre arriveerden in Tsjaad en hun commandant vertelde dat er nog meer aankomen Het ottcWt Li bische persbureau meldde dat de terugtrekking van de Libische soldaten uit Tsjaad vandaag een feit is. het vredesleger van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid Ni gena wil twee bataljons leveren, terwijl Senegal, Guinea, Benin en Togo ook toezeggingen heb ben gedaan. Gabon heeft beloofd voor vervoer te zorgen. Het Afrikaanse vredesleger ver vangt de Libiërs die 11 maanden geleden naar Tsjaad gingen om de Tsjadische president, Gou- kouni Wcddej. te helpen bij het verslaan van de opstandelingen van de voormalige minister van defensie, Hissene Habre Gou- kouni vroeg de Labiers eerder de ze maand te vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9