LEIDSCH DAGBLAD Plan voor 200.000 banen Beauiolais Primeur'81 Vakbonden en werkgevers teleurgesteld Akkoord Ford: geen surséance Regeringsverklaring "vaag" en "matig" Kcdxnet Van Agt II: inkomensmatiging voorwaarde Uit koers geraakte VS-raket vernietigd Plan moord Gaddafi MAANDAG 16 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36629 Orecleur G Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VCX)R LEIDEN EN OMSTREKEN Bumu Wee 1 ?311 BG leden Voor Ml TO.cotoion DEN HAAG (GPD) - De werkgevers- en werknemersorganisaties zijn eensgezind in hun afwijzing van de regeringsverkla ring. Ze vinden het een matig en vaag stuk. De FNV zegt dat de aangekondigde rege ringsplannen een zware wissel trekken op de bereidheid om nog offers te aan vaarden. Het CNV is van mening dat de regering eerst de dreiging van een loonin- greep moet wegnemen, wil 1982 voor de bestrijding van de werkloosheid geen verloren jaar worden. De werkgeversor ganisaties zeggen zeer teleurgesteld te zijn en zijn van mening dat het financie ringstekort beslist niet op 6,5 procent zal uitkomen. De FNV vindt dat de regeringsverklaring nog onvoldoende inzicht geeft in hoe de gevraagde offers zullen worden aange wend voor het herstel van de economie en de bestrijding van de werkloosheid. Onoverkomelijke bezwaren heeft de FNV tegen de aangekondigde maatregelen in het kader van de ziektewet, maar ook te gen de voorgenomen verhoging van de aardgasprijs. Voor de FNV is het nog onduidelijk hoe de regering zich de zogenaamde solidari- teitsheffing voorstelt. „Het is voor ons van bijzonder groot belang of ook ande ren dan alleen werknemers gaan meebe talen en of ook de oliemaatschappijen stevig zullen worden aangsproken. Bij ons staat nog steeds voorop, dat de mini muminkomens ontzien moeten worden", aldus een woordvoerder van de FNV. Lichtpuntjes ziet de FNV in de aanpak van de bouwnijverheid en in de plannen met betrekking tot het onderwijs. Het CNV oordeelt het noodzakelijk dat de Stichting van de Arbeid eens actief wordt in het doen van aanbevelingen aan cao- partijen. Komt de regering toch met een loonmaatregel, dan kan men volgens het CNV 1982 wel vergeten voor wat betreft de bestrijding van de werkloosheid. De sociale partners worden door een loon maatregel dusdanig gefrustreerd, dat er dan weinig meer terecht zal kunnen ko men van het opstellen van goede plan nen, aldus het CNV, dat fel gekant blijft tegen de solidariteitsheffing. Werkgevers De werkgeversorganisaties zullen deze week nog een kritische brief naar het par lement sturen over de regeringsverkla ring. „Het is een onaf beleidsstuk met nogal wat onzekerheden en beleidsvoor nemens. Volgens ons wordt in deze rege ringsverklaring geen beleid voor de ko mende vier jaar uitgezet, maar slechts voor enkele maanden", aldus een woord voerder. De werkgeversorganisaties hebben in de regeringsverklaring geen enkele beleids visie voor de reorganisatie van onze eco nomie kunnen ontdekken. Er worden volgens hen ook geen impulsen gegeven tot herstel van de investeringen. „Het zal ons echt niet verbazen als de investerin gen volgend jaar nog verder zullen da len", aldus de werkgevers. FRANKFORT (AP) - Westduitse oproerpolitie treedt hard op tegen demonstranten die ook gisteren protesteer den tegen de aanleg van een derde startbaan bij het vliegveld van Frankfort. Veel politiemensen en demon stranten werden gewond (zie ook pagina 9). AMSTERDAM (GPD) - Ford Ne derland zal geen surséance van betaling aanvragen. De directie van het bedrijf heeft dat toege zegd aan de vakbonden tijdens de vannacht afgesloten onder handelingen over een sociaal plan voor de 1200 werknemers, Stadionmuur stort in: vele doden MERIDA (AFP/UPI) - Zeker 48 personen zijn omgekomen en 54 raakten er ernstig gewohd toen gisteren in een stadion in het Me xicaanse Merida een muur be zweek. Er was een politieke bij eenkomst aan de gang in het sta dion, waar gewoonlijk stierenge vechten worden gehouden. Onder de doden zijn ongeveer twintig kinderen, die door hun ouders waren meegenomen naar een verkiezingsbijeenkomst van de institutioneel-revolutionaire partij. Menda ligt op 1.500 km van de ljpofdstad, in de staat Yucatan. Veel bewolking Veel bewolking en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 3 Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Waterstanden 06.49 en 19.11 i 14.48 uur. die volgende week worden ont slagen. Volgens CNV-bestuurder Van der Heijden zijn de bonden tevreden met het resultaat. Er is niet min der dan 56 uur over onderhan deld. Afgelopen nacht om twee uur werd uiteindelijk het ak koord bereikt. Aanvulling gedurende langere tijd van de WW-uitkering tot het huidige salaris. Een extra uitkering voor men sen die erin slagen op korte ter mijn een andere baan te vinden. Een bedrag ineens voor buiten landers die willen terugkeren naar eigen land. Weer zelfmoord poging Hinckley WASHINGTON (AFP) John Hinckley, die in maart een aanslag pleegde op president Reagan, heeft gisteren een tweede zelfmoordpoging ge daan in de militaire gevange nis Fort Meade bij Washing ton. Hinckley probeerde zich in zijn cel op te hangen. Nadat men zijn poging had ontdekt, is hij overgebracht naar het zie kenhuis, waar hij dag en nacht wordt bewaakt. Op 27 mei probeerde Hinckley met een overdosis aspirine een eind aan zijn leven te ma ken. Sindsdien wordt hij voortdurend bewaakt. Het proces tegen de 26-jarige Hinckley begint op 4 januari voor een federale rechtbank in Washington. DEN HAAG (GPD/ANP) - Er komt een werkgelegenheidsplan waar mee de komende vier jaar bijna 200.000 nieuwe arbeidsplaatsen en nog eens 175.000 deeltijdba nen moeten worden geschapen. Voor dat plan heeft het kabinet 2 miljard gulden uitgetrokken. Dit bedrag moet ondermeer ko men uit een eenmalige belasting verhoging van 500 miljoen gul den volgend jaar ("solidariteits heffing"), een verlaging van de premie voor de wet investerings rekening (WIR) en extra lenin gen. Over vier maanden zullen de hoofdlijnen van het banen plan bekend worden gemaakt. Een en ander blijkt uit de rege ringsverklaring die premier Van Agt vanmiddag in de Tweede Kamer heeft voorgelezen. In de regeringsverklaring staat niets over een verhoging van de btw (een wens van het CDA) of over inkomensafhankelijke kinderbij slag (een stokpaardje van de PvdA). Wel geeft het kabinet aan dat er be zuinigd gaat worden in de inko menssfeer en in de sfeer van de overheidsuitgaven. Dat geldt bij voorbeeld voor het ziektegeld, dat gedurende de eerste vijf da gen ziekteverzuim voor rekening van de werkgevers blijft, maar waarover de werknemers straks wel premie en belasting moeten gaan betalen. De minimum-inko mens gaan er volgend jaar overi gens niet meer dan 1 procent op achteruit. Loonmaatregel Premier Van Agt liet vanmiddag duidelijk uitkomen dat het wel slagen van het werkgelegen heidsbeleid nauw samenhangt met inkomensmatiging. Kunnen met de werkgevers en werkne mers hierover geen afspraken worden gemaakt dan "zal het beoogde werkgelegenheidsplan niet uitvoerbaar blijken te zijn en kan de noodzakelijke verbete ring van onze concurrentieposi tie niet worden bereikt", aldus de premier. Hieruit kan worden opgemaakt dat in dat geval een loonmaatregel niet is uitgeslo ten. Uit de regeringsverklaring blijkt dat het kabinet aanstuurt op een verkleining van het financie ringstekort tot 6,5 procent van het nationaal inkomen volgend Kwart miljoen aan zilver gestolen jaar. Maar mocht dit tekort dit jaar hoger uitkomen dan 7,5 tot 8 procent, dan wordt die doelstel ling niet gehaald. "Zwaarste opgave" Hoewel een groot aantal aangekon digde maatregelen niet nader zfin uitgewerkt gaf premier Van Agt al wel aan dat een bestrijding van de werkloosheid op korte termijn en een gelijktijdig rende mentsherstel voor het bedrijfsle ven in het kabinetsbeleid cen traal staan. Hij zei dat het nieuwe kabinet voor "de zwaarste opga ve sedert de herstelperiode na de Tweede Wereldoorlog" staat. Hij liet weten dat het kabinet in vergelijking met de Miljoenen nota van half september voor ruim 5 miljard gulden een dek king heeft gevonden. Van dit be drag is 2,6 miljard bestemd voor beleidsplannen. Kernwapens Overige belangrijke punten uit de regeringsverklaring zijn: 0 de regering zal binnen de NAVO niet pleiten voor een herziening van het omstreden dubbelbesluit over modernisering van kernra ketten in West-Europa. Dit om de onderhandelingen tussen VS en Sowjet-Unie niet te schaden. Nederland zal in december aan de bondgenoten laten weten dat over de plaatsing van 48 kruisra ketten op zijn grondgebied nog geen beslissing mogelijk is. 0 er komen volgend jaar 5.000 ex tra woningen, maar de doelstel ling uit het regeerakkoord (om volgend jaar 10.000 extra wonin gen en in totaal 125.000 te bou wen) wordt niet gehaald. 0 in 1983 komt er een wetsontwerp over opzet en inhoud van de mid denschool en volgend jaar ver schijnt er een wet op de studiefi nanciering. (Zie verder pagina 7) 22 PAGINA'S Bennie Wijnstekers Wijnstekers elfde man voor Oranje AZC in finale Europa Cup Gifschandaal op binnenwateren Israël wil onderhandelen Nettowinst Philips verdubbeld EINDHOVEN - Philips heeft in het derde kwartaal van dit jaar de nettowinst zo goed als verdub beld. In dezelfde periode vorig jaar behaalde het bedrijf een net towinst van 39 miljoen, terwijl in het derde kwartaal van dit jaar de winst 70 miljoen gulden be draagt, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. Volgens de Raad van Bestuur is de gang van zaken in de verstreken periode van dit jaar niet onbevre digend geweest. Vooral gezien in het licht van de voortdurende slechte economische situatie in vele landen is er reden tot tevre denheid. aldus de Raad van Be stuur. "Time" onthult Frans geheim NEW YORK (AFP) - De vorige Franse regering, van president Giscard d'Estaing, heeft begin dit jaar een plan opgesteld om de Libische leider, kolonel Muam- mar Gaddafi, te vermoorden. Bo vendien heeft zij de Amerikaan se president Reagan verzocht dit plan goed te keuren, zo heeft het Amerikaanse weekblad "Time" vandaag gemeld. "Time", dat zich beroept op niet bij name genoemde mensen in Was hington, schrijft dat het plan is voorgelegd aan hoge functiona rissen van de regering Reagan, onder wie adviseur Richard Al len voor nationale veiligheid. Volgens het blad zou de moord ge pleegd moeten worden door een groep Libiérs in ballingschap die getraind zouden worden door Frankrijk. "Time" wijst erop dat de Verenigde Staten er niet WASSENAAR - Uit een glazen kast in een woning aan de Wit- tenburgerweg in Wassenaar is in de nacht van zaterdag op zondag voor tweeenhalve ton aan zilver gestolen. De inbrekers zijn door het uitnemen van een ruit aan de achterzijde van het pand het huis binnengekomen. In de kast stonden zilveren scha len, kandelaars, bestek en minia tuurtjes. De bewoners, die slie pen op de eerste verdieping heb ben niets gemerkt. De recherche Het incident heeft de zaak in onderzoek. CAPE CANAVERAL (AP) - Een uit de koers geraakte Ameri kaanse Trident-raket is gisteren door een veiligheidsfunctionaris van de luchtmacht vanaf de grond vernietigd. De raket was gelanceerd door de duikboot Benjamin Franklin, die ongeveer 80 kilometer uit de kust van Ca pe Canaveral onder het zee-op pervlak lag. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de precieze oorzaak van het uit de koers raken van de raket, die geschikt is om met kernkop pen te worden uitgerust. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine ontkende dat in dit geval de Trident kernkoppen boord had. gisteren is al het een Tndent-raket wordt afgebroken. Een beetje hoop De regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt II geeft in zoverre een gevoel van op luchting. dat zij er nu, na maanden van gebakkelei, dan eindelijk is. Behoudens wat randverschijnselen (het niet-inpolderen van de Mar kerwaard. het uit de ijskast halen van de Postbank) treft men er maar weinig nieuws in aan Wat in de afgelopen weken is uitge lekt aan overwogen maatregelen, vindt men in de regenngsverkla- ring wel zo ongeveer terug De toon van het stuk is uiteraard verre van opgewekt: het is een soort processie van somber- en zorgelijkheden Maar wie had an ders verwacht? Het maandenlang onderling vech ten van de coalitiepartners heeft op vitale punten niet geleid tot grotere duidelijkheid. Er wordt wel geschreven dat de economie moet worden vernieuwd en het produktie-apparaat vernieuwd èn uitgebreid, maar hoe de regenng denkt dat dat moet gebeuren blijft vaag Voorts wordt aangekon digd dat het kabinet in de komen de vier jaar 200.000 nieuwe ar beidsplaatsen wil scheppen en nog eens 175.000 mensen via deeltijdbanen aan werk wil hel pen. Voor de manier waarop dat gaat gebeuren wordt verwezen naar het werkgelegenheidsplan dat Den Uyl over vier maanden zal ontvouwen. En zo blijft men weer met vraagtekens zitten. De regeringsploeg, zo lijkt het, heeft een hoop sprokkelwerk verricht, een gegraai naar miljoenen uit potjes, belastingen en via bezui nigingen, wat echter ontbreekt is een "lijn". Van groot belang is dat het finan- cienngstekort (het verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) tot 6^/2 procent wordt terug gebracht. omdat de gigantische rente-last die dat met zich mee brengt zoveel plannen en initia tieven in de kiem smoort. Daar zijn alle deskundigen het over eens Ten slotte houdt de rege ring toch weer een slag om de arm of dit cijfer wel wordt ge haald Als het financieringstekort dit jaar niet beperkt blijft tot Vh 8 procent zal in 1982 het tekort boven de 6V& procent komen te liggen. Dat zou tragisch zijn. Het zou betekenen dat tal van rege ringsplannen weer op losse schroeven komen te staan. Het toont opnieuw aan hoe groot de problemen zijn rond de beheer sing van 's lands financiën Maar ondanks de scepsis die men zal hebben over tal van elemen ten van de regenngsverklanng. ondanks de breuklijnen tussen de coalitiepartners die men daann nog ontwaart, mag men van Van Agt II wel iets verwachten. Het vorige kabinet, Van Agt-Wie- gel, maakte het klimaat rijp voor de hoognodige bezuinigingen, maar verder deed het niet meer dan passen op een steeds slech ter draaiende winkel Bestek '81 was al ver voor de eindstreep in zicht kwam mislukt en aan de kreet "meer winst-meer werk" werd veel te lang vastgehouden. Op het gebied van werkgelegen heid en industrie werd tamelijk passief opgetreden Dat nu gaat in elk geval verande ren Het kabinet-Van Agt II zal stellig meer gaan sturen en op de hierboven genoemde gebieden actiever optreden Het verdient daarom het voordeel van de twnfel LEIDSCH DAGBLAD tweede, waarbij een vlucht Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar LetdschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1