]©(§Ilfg VDfiKsl öfë rn> D(fü[h)(§l[lDc' ZATERDAG 14 NOVEMBER 1981 EXTRA PAGINA 15_ Bij bosjes rukken ze binnenkort weer uit: de talloze huursinterklazen die zich gemijterd en wel in taxi's hijsen en soms pro deo, maar vaker tegen fikse vergoedingen een onafzienbare reeks huisbezoeken afleggen. Zakken vullen door zakken te legen, als het ware. Vinden de kinderen hem anno 1981 nog geloofwaardig? Anneloes Timmerije ontlokte een groepje lagere scholieren een aantal kostelijke reacties. Ton Schuurmans putte uit zijn lange ervaring als huursinterklaas en voorziet de ware schnabbelaars hiernaast van een aantal bruikbare tips. Het is zonder meer een grove fout het ambt van huursinterklaas te onderschatten. Wie denkt het er even bij te doen levert geen klasse af, wie teveel aan het kind denkt komt in tijdnood, wie de visites te snel aflegt valt bij de ze doelgroep feilloos door de mand en wie gehinderd wordt door een stevig gemis aan mensenkennis verziekt de markt voor volgend jaar bij de opdrachtge vers. En let wel dat zijn niet de kinderen. Het minste gevaar loopt u op personeelsfeesten. U spreekt een vaste prijs af, zorg! voor een ijverige personeelsfunc tionaris die in feite het werk doet - en geeft zich over aan de vlotte presenta tie. Het zal u een zorg zijn of de zaak uit de hand loopt - financieel of organisatorisch zolang u als huursin terklaas maar het decorum op weet te houden. Laat voor al veel zingen, dat scheelt u adem en creativiteit in de voordracht. Vergeet ook niet een korte pauze in te lassen voor een sigaret en een drankje (regel dat van tevo ren, zodat de genoemde per soneelsfunctionaris zulks tij dig kan aankondigen). Dat voorkomt dat u zelf moet melden er een wijle tussenuit te willen knijpen. Worden kinderen door massale ver spreiding van folders en pakken de STER-spots onnodig vroeg nerveus gemaakt voor het Sin terklaasfeest, zoals de werkgroep 'Sinterklaas een kindervriend" onlangs bibberend liet weten? Worden zij met opzet vroegtijdig bewerkt om de kooplust van de ouders te bevorderen? Hoe zit het eigenlijk met de Sinterklaasbele ving anno 1981? Anneloes Timmerije wilde daar over eens méér weten sprak met kinderen uit de eerste tot en met de vijfde klas van de Leidse Lo- rentzschool. Niks geen onnodige nervositeit. Maar wel de nog im mer scherpe afbakening van principes omtrent de goedheilig man: de eerste klas gelooft nog onwrikbaar in de Sint, in de ove rige klassen bleek Het Geheim zorgvuldig onthuld. Hetgeen niets afdoet aan de zakelijke be langen ten aanzien van het heer lijk avondje. te doen. Hij kan moeilijk overal tegelijk zijn. Meestal zien die hulpsinterklazen er hetzelfde uit. Soms hebben ze een bril. Het is ook heel handig, want als de ech te Sinterklaas dood gaat kiezen ze uit de hulpsinterklazen een - Sommige mensen zeggen dat Sin terklaas wel een paar honderd jaar oud is. "Volgens mij is-ie een jaar of vijf tig. Je kunt maar hooguit 111 jaar worden". "Omdat hij altijd in z'n paleis zit. Zwarte Piet is natuurlijk zwart. Dat komt omdat hij altijd door schoorstenen kruipt. Nee, hij is eigenlijk heel donkerbruin om dat het in Spanje zo warm is". "Hij heeft een hoge hoed op en zo'n mantel aan. Meestal rood. Zo'n hoed heet een rpijter en hij heeft ook een staf en een hele lange baard. Maar weet je, er zijn ook hulpsinterklazen! Als er maar één Sinterklaas zou zijn dan heeft hij veel te veel op een dag s je schoen "Ik mag elke zaterdag mijn schoen klaarzetten. Mijn zusje zegt dat mijn moeder de cadeautjes in mijn schoen stopt. Sommige kin deren geloven niet in Sin terklaas, maar hij bestaat wel hoor! Mijn vader heet Klaas en als ik mijn schoen neerzet, denkt mijn broer dat mijn vader de ca deautjes erin stopt". "Wij kregen een boekje in de bus. Toen heb ik alles aangestreept: allemaal poppen". "Op een keer werd er heel hard op de deur gebonsd en toen was het Sinterklaas. Ik was helemaal ver geten dat hij zou komen. Ik schrok me wild. Het lijkt wel als of Sinterklaas als de bliksem is. Je ziet hem nooit. Ik doe altijd de deur heel snel open, maar dan is hij al weg. Krijgen jullie veel cadeautjes? 'Toen ik vorig jaar de zak omkeer de zag ik dat de meeste ca deautjes voor mij waren. Maar dat is altijd zo. Sint Nicolaas komt eigenlijk alleen voor de kinderen". - Zijn jullie al zenuwachtig? "Nee, nog niet. Op 5 december ben ik heel zenuwachtig of als ik mijn schoen klaarzet. Want dan zit ik te denken wat ik allemaal zal krijgen. Meestal word ik een beetje zenuwachtig als ik erover praat". "Sinterklaas is heel aardig en hij weet alles. Zwarte Piet is een beetje gek. Hij maakt veel fouten en als hij op school komt loopt hij over de tafels". - Wat is het verschil tussen jullie verjaardag en die van de Sint? "Wij krijgen cadeautjes en Sin terklaas geeft cadeautjes. Vol gens mij is het zo dat de Sint zó veel cadeautjes krijgt op zijn ver jaardag, dat hij ze allemaal moet weggeven anders heeft hij er veel te veel. Sinterklaas betaalt het niet allemaal alleen hoor. De va ders en moeders geven ook wat geld. Dat doen ze in hun schoen". i andere "Nee, alleen in Nederland en in Spanje. In andere landen komt de Kerstman en daar bestaat Sin terklaas niet. Volgens mij is ie ook te oud om alle wegen naar andere landen te vinden en mis schien kan je daar met de boot niet komen". i auto het dak niet - Nu de ouderen. Zetten jullie wel eens je schoen klaar? Foto's: Dirk Ketting "Nee, daar begin ik niet meer aan. Ik weet gewoon dat ik dan op pakjesavond minder cadeautjes krijg. Ik weet ook niet wat voor schoen ik moet zetten. Een laars vind ik zo inhalig en een sandaal, daar kan maar zo weinig in". Wat hoort er zoal bij de Sin terklaastijd? "Het is koud en soms sneeuwt het. De maan schijnt door de bomen! En mijn moeder koopt veel meer snoepgoed." Waaraan merk je dat het bijna "Aan de reclame voor speelgoed op de televisie. En in de winkels verkopen ze allemaal nieuw speelgoed. Je krijgt ook veel fol ders in de bus In de Margriet staan Sinterklaas-verhalen" "Hij gaat naar bejaarden en invali den. Hy komt ook bij arme men sen, zodat de kinderen meer speelgoed krijgen. Hu bezoekt ook kinderen in het ziekenhuis- Sinterklaas kan zich ook in méér stukken delen Want op een keer zat hij bij ons in de klas en toen zag je hem bij een andere school weggaan Het leukst is het eigen- lyk voor de kleine kinderen, want die geloven er nog in". - Wie profiteren er, behalve de kin deren, nog meer van de komst win Sinterklaas? "De speclgoedwinkeliers natuur lijk. Maar dat is alleen maar ge lukkig want ze verdienen heel veel geld. Dan hebben ze geluk. Ik vind het wel een beetje over dreven dat mensen zoveel geld uitgeven. Maar de winkeliers hebben ook geld nodig om ca deautjes te kopen. Voor Wieteke van Dort is het trouwens ook leuk dat hij komt Dan kan ze weer een programma maken!" - Het lijkt wel alsof Sinterklaas steeds vroeger naar Nederland komt. Weten jullie "De Pieten hebben heel veel tijd nodig om al die cadeautjes te ko pen". ven, maar doe dat nadat de prijs is vastgesteld. Er bestaat binnen de vakgroep Huursinterklazerij ook een specialisatie: het zitten in wa renhuizen, of wat daarvoor doorgaat. Men wordt dan op een afschuwelijke troon in een soort paskamer gezet en uw taak is pas een cadeau af te geven nadat er een kassa bon is getoond, waarbij een duidelijke synchroniteit be staat tussen de hoogte in prijs van het aangeschafte en het present op zichzelf. Een af schuwelijke situatie omdat door dit systeem het meest elementaire van het vak - goed zijn voor het kind - ver morzeld wordt. Kassabon Wat is namelijk uw taak? Het kind presenteert zich met moeder en wat nog belangrij ker is: met de kassabon. U werpt vliegensvlug een blik op de bon en vervolgens duikt u in de zak, waarbij het de bedoeling is dat u blinde lings het door het bedrijf toe gemeten cadeautje (peentje, worstje, tolletje, opschrijf boekje, viltstiften) naar bo ven haalt. Dit systeem moet worden gevolgd omdat de il lusie bewaard dient te blijven dat de Sint een goedheilig man is die zijn eigen criteria heeft en niet de gevangene van een middenstander. De routinier houdt zich voorna melijk bezig met het zware werk en dat is het ouder wetse huisbezoek. U kent dat wel: zes adressen op een avond tegen pakweg zestig gulden per visite, wat altijd nog meer is dan de gemiddel de huisarts vangt. Onder schat het vooral niet. Er moet heel hard gewerkt worden. Zoek een buuijongen uit, die wat later thuis mag komen. Die kan als Piet fungeren en is in financieel opzicht niet zo veeleisend. Belangrijk is dat u de adressen precies weet. Vergissingen maken kan tot rampzalige toestanden lei den. Luister daarom altijd voordat u aanbelt of er gezon gen wordt. Hoort u niets, check dan het adres. Charlotje Loop rustig. U lijkt meer op de Sint en het scheelt tijd. De praktijk is dat de zak met ca deaus pas wordt aangereikt wanneer u reeds op de zetel zit. Jaren geleden werd de zak met geschenken op het privé-adres van de huursin terklaas gebracht,maar er zijn oud-collega's geweest die daarna in het geheel niet meer kwamen opdraven. Het gevolg is dat er vooraf niet meer gestudeerd kan worden op de presentatie. Het komt nu voornamelijk neer op de improvisatie om de simpele reden dat het gros van de ca deaus voor u een evengrote verrassing is als voor het kind. Blijf goed opletten. Als er in het boek staat dat Charlotje zo'n dondersteen is en u dient daar van de opdrachtgever gewag van te maken, verge wis u dan eerst of het de juis te Charlotte is. De ervaring leert dat er soms in een fami lie twee van die namen zijn. Van groot belang is ook te weten wie de geschenken ge financierd heeft. Cadeautjes van niet tot de familiekring behorende aanwezigen verei sen een speciale behande ling. Geoorloofde truc om daar achter te komen is vra gen wie weet hoe het cadeau werkt Tien tegen één dat de gever of geefster zich meldt Bij het huisbezoek zorgen voor minimaal gezang, want dat kost tijd. Bij het laten zingen van liedjes door kinderen zelf de titel opgeven. Voorbeeld: Sinterklaasje bonne bonne bonne. Vermeden dient te worden vanwege lengte: Zie ginds komt de stoomboot en Oh, kom er's kijken (4 cou pletten). Volstrekt afgewezen dient te worden het laten voordragen van op school ge maakte Sinteridaasverzen. Die zijn doorgaans veel te lang. Tips Tijd in de gaten houaen. u kunt zich meer permitteren naarmate u langer aanwezig bent. Het gaat ook bij de kin deren om de cadeaus. Daar kunt u gebruik van maken. Heeft de opdrachtgever meer dan een cadeau te vergeven, dan ligt daar de kans het tijd schema te halen. Is het hoofdcadeau uitgereikt en resteren er nog bijcadeaus, schakel dan over op dubbele snelheid. Laat in dat geval het zingen geheel achterwege onder het motto dat het straks leuker is om het collec tief te doen. Kondig aan weg te gaan als alle kinderen be zig zijn. Sta op, blijf even staan, dat maakt indruk, waarna de vooraf geïn strueerde Piet aanheft met 'Dag, Sinterklaasje, dag Sin terklaasje, zodat het bezopen zou zijn om niet weg te gaan. Een paar kleine tips tot slot: drink niet teveel alcohol. Weiger versnaperingen als kerstkrans e.d. Het risico is namelijk ruim aanwezig te vens een deel van de baard op te eten. Vraag om een rietje bij het aangeboden glaasje prik. Doe geen siga retten in de broekzak want a) u kunt er niet bij, en b) ze verfrommelen. Geef ze aan buuijongen-Piet en zorg dat die ze niet Iaat liggen. Als u rookt, gebruik dan een siga- rettepijpje. Doet u dat niet dan kunnen de gevolgen heel vervelend zijn. Er zijn oud collega's die daardoor jaren zijn uitgeschakeld. Het is maar dat u het weet. Na het zingen van "Dag Sinterklaasje" zou het onzinnig zijn om niet weg te gaan Belangrijk is in deze groep even te weten wat voor be drijf het is. Vindt uit hoe di rectiekinderen en andere na zaten van stafleden heten. U kan er tenslotte ook niets aan doen als u toevallig meer en vooral gedetailleerder het kind van den directeur weet toe te spreken dan het zaadje van de plaatsvervangend chef onderhoud. Het voor deel is wel dat u vermoede lijk volgend jaar goed zit en u moet nu eenmaal omzet ma ken en niet de wereld verbe teren. Mocht u besluiten op deze wij ze uw marktpositie te verbe teren, ga dan uiterst intelli gent te werk. U kunt name lijk bij half werk de meest af schuwelijke blunders be gaan. Als u zich bijvoorbeeld niet heel behoorlijk op de hoogte hebt gesteld van de huwelijkse staat, loopt u bij het kind van den directeur het risico een vraag te stellen die uw positie voor volgend jaar definitief ondergraaft. Als u voor het front van de troep aan Jan-Lodewijk de simpele vraag stelt of hij voor zijn moeder regelmatig en met een glimlach boodschap pen doet, kan dat marktposi- tioneel een gouden vraag zijn, tenzij deze vrouw al eni ge tijd met een violist in Was senaar samenwoont. Huursubsidie De huursinterklaas krijgt het moeilijker naarmate de groep waaraan hij zijn diensten ver leent intiemer wordt, in het bijzonder als het om de fami liekring gaat. Maar ook klei ne clubjes zonder familiaire bindingen zijn niet zonder ri sico's. Dit komt echter in ver houding relatief weinig voor. Een kaartclubje zal door gaans een eigen kaarter aan wijzen voor deze rol. Tegen deze vorm van pure markt- verpesterij is niets te onder nemen. Bij deze groep dus geen folder in de bus. Trouwens, mocht u toch ge vraagd worden voor deze rol, beding dan een hoge prijs. Er is namelijk geen moer aan. U hoort er niet bij. U weet niks van dat gekaart, u kent de grappen niet die binnen dat clubje mode zijn, kortom u bent niet op de hoogte van de code en dat is voor het func tioneren van de huursin terklaas van het grootste be lang. Probeer niet de lollige broek uit te hangen, want dat wordt in de meeste gevallen niet gewaardeerd. In finan cieel opzicht een niet te ver waarlozen groep, maar dat is dan ook alles. Tip: spreek in dit verband altijd van tevoren precies af hoe lang u zult blij

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15