Grote steden verpauperen Alphense vrouwen willen andere wet voor zelfdoding Nederland produceerde mosterdgas in Indië "Scherpschutters tegen zin regering" KRAMERS' Kosten "extraatje 37 miljoen lager Meer geld nodig voor stadsvernieuwing BINNENLAND Actie voor Dordtse vrouw die meehielp bij euthanasie Een 76-jarige vrouw uit Dor drecht moet zich dinsdag voor de Rotterdamse recht bank verantwoorden voor de hulp die zij heeft verleend bij de zelfdoding van een 67-jari- ge vrouw uit Capelle aan den IJssel. De vrouw uit Capelle, de weduwe D.L. Laarmans, maakte in de nacht van 18 op 19 april van dit jaar een einde aan haar leven. Zij was al een lange tijd ziek. De Dordtse vrouw wordt nu moord c.q. doodslag ten laste gelegd. Zij heeft de weduwe, in overleg met haar, een groot aantal tabletten van het zwa re slaapmiddel vesparax toe gediend. De tabletten zaten in chocoladevla verwerkt. De weduwe heeft nog een glas rosé of vermouth gedronken om het effect van het slaap- middelte versterken. Korte tijd later stierf zij. De Dordtse vrouw, haar man en een vriendin werden gear- te sturen naar de Dordtse vrouw, bij de rechtbank en de officier van justitie te plei ten voor vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging en om dinsdag deel te nemen aan het stille protest VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft van 1939 tot midden 1942 in Nederlands-Indië op grote schaal het uiterst giftige strijd middel mosterdgas geprodu ceerd. Dit gebeurde in een spe ciaal voor dit doel gebouwde fa briek in Batujajar, in de buurt van Bandoeng. Nederland heeft dit mosterdgas nooit gebruikt. Midden 1942 werd in verband met de Japanse inval de geproduceerde hoeveel heid mosterdgas op geslagen in vier tanks die in een bunker op het fabrieksterrein waren gemet seld. Daar heeft het oorlogsgas gelegen tot 1979, toen een team van TNO het gas in een speciale oven verbrandde. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren bevestigd. Mosterdgas is een zogenoemd "blaartrekkend" strijdgas. Als het in contact komt met de huid, veroorzaakt het zeer piinliike WEERRAPPORTEN Amsterdam onbew, 11 7 0 De Bilt zwaar bew. 11 6 0.1 Deelen motregen 9 5 0.4 Eelde licht bew. 8 3 1 Eindhoven zwaar bew. 11 6 2 Den Helder licht bew. 11 7 1 Rotterdam licht bew. 12 6 2 Twente zwaar bew. 9 5 1 Vlissingen licht bew. 11 8 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 10 7 0.3 Aberdeen zwaar bew. 8 3 0.2 Barcelona geheel bew. 18 7 0 Berlijn zwaar bew. 7 6 0.9 Bordeaux mist 16 9 1 Brussel zwaar bew. 10 7 0.3 Frankfort geheel bew. 5 5 4 Genève zwaar bew. 9 3 0 Helsinki mist 3-1 1 Innsbruck geheel bew. 4 1 0.1 Klagenfurt zwaar bew. 9-5 0 Kopenhagen zwaar bew. 8 3 0 Lissabon licht bew. 20 15 0 Locarno half bew. 11-3 0 Londen onbew. 12 2 0 Luxemburg zwaar bew. - 6 Madrid onbew. 19 2 0 Malaga zwaar bew. 22 13 0 Mallorca onbew. 22 5 0 München regen 4 3 2 Nice zwaar bew. 17 8 0 Oslo half bew. 3-3 0 Parijs zwaar bew. 11 8 0 Rome onbew. 14 2 0 Split zwaar bew. 14 4 0 Stockholm geheel bew. 2-1 0 Wenen geheel bew. 7 5 0 Zurich geheel bew. 5 3 1 Casa Blanca zwaar bew. 26 - 0 Las Palmas zwaar bew. 28 22 0 Tel-Aviv half bew. - 0 Tunis half bew. 20 11 0 blaren. Het gas is, zelfs in zeer kleine hoeveelheden, gevaarlijk voor slijmvliezen en de ademha lingswegen. In grotere doses, is het dodelijk. In 1937 werd in opdracht van de toenmalige minister van kolo- niëen met de bouw van de fa briek begonnen door de leger- produktiebedrijven van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indische leger. In 1939 was de fabriek klaar en werd met de produktie begonnen. DEN HAAG (ANP) - Het "ex traatje" dat het rijk dit jaar uit keert aan minimumloners, om hen niet al teveel in koopkracht achteruit te laten gaan, zal naar schatting 37 miljoen gulden min der gaan kosten dan aanvanke lijk was gedacht. Voor deze operatie was 125 miljoen gulden uitgetrokken, maar naar staatssecretaris Dales de Tweede Kamer gisteren meedeelde kan uit de binnengekomen aanvra gen geconcludeerd worden dat er niet meer dan 88 miljoen gul den nodig zal zijn. In een mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor so ciale zaken en werkgelegenheid zei mevrouw Dales dat het aantal binnengekomen formulieren on geveer 75 procent is van het aan tal dat het ministerie had ge schat. Het ging om aanvragen van gezinnen en onvolledige ge zinnen met een minimum-inko men of minimum-uitkering, een fase die op 1 november werd af gesloten. Dales heeft inmiddels de gemeen tebesturen per brief op het hart gedrukt de einddatum van 1 no vember met de nodige soepel heid te hanteren. Aanvragen die iets te laat binnenkomen zouden niet automatisch moeten worden afgewezen, meent zij. De tweede DEN HAAG - Bij de kro ning van koningin Bea trix, 30 april vorig jaar, heeft de Amsterdamse hoofdcommissaris van po litie mr. C. de Rhoodes, te gen de wil van het kabinet in, scherpschutters gepos teerd op daken van gebou wen rond de Nieuwe Toen de Japanners in 1942 Neder lands-Indië binnenvielen, werd de aanwezige voorraad opgesla gen in de tanks in de bunker op het fabrieksterrein. Tijdens de bezetting hebben de Japanners de fabriek bewaakt, maar zij heb ben het strijdgas niet gevonden. De Japanners zijn de fabriek blijkbaar niet binnengegaan, meent de woordvoerder van bui tenlandse zaken. Na de oorlog bleek de fabriek nog te zijn ver zegeld. fase, waarin alleenstaanden een uitkering kunnen aanvragen, zal op 1 januari eindigen. In de gemeente Rotterdam heeft men een steekproef getrokken uit de binnengekomen formulie ren, zodat de staatssecretaris de kamer de cijfers daarvan al kon overhandigen. Bejaarden Van degenen die in Rotterdam een uitkering hebben aangevraagd kreeg 43 procent een uitkering van 250 gulden toegewezen, 21 procent kreeg 350 gulden en 13 procent 450 gulden. Uit de gegevens van Rotterdam heeft het ministerie niet kunnen opmaken dat bejaarden minder dan andere groepen een aan vraag hebben ingediend. Vanuit de kamercommissie werd deze vrees van verschillende kanten geuit. Uit de landelijke gegevens is inmiddels gebleken dat de aanvragedichtheid het grootst is in de gebieden met grote werk loosheid, zoals Oost-Groningen, Twente en Zuid-Limburg. Verder kwam het aantal aanvragen in kleinere gemeenten vaak dicht bij het door het ministerie verwachte aantal, terwijl het er in de grote steden bij achter bleef. Kerk. Dat staat in het re- classeringsblad Kri. Kri citeert uit een rede. die De Rhoodes een maand geleden af stak tijdens een besloten sympo sium voor topmensen uit de vei ligheidsindustrie, die bij de beurs Security in Utrecht aanwe zig waren. In die rede legt De In 1949 werd de fabriek door de KNIL ontmanteld. Maar de in de bunker opgeslagen tonnen mos terdgas bleven er liggen. Tot 1977 heeft het gas er gelegen, zonder dat iemand zich dit reali seerde. Pas in dat jaar verzoch ten de Indonesische autoriteiten om opheldering. De Indonesi sche regering kwam tot dit ver zoek omdat was gebleken dat de grond bij de voormalige fabriek was verontreinigd en de begroei ing was aangetast. In opdracht van de toenmalige mi- Dit jaar gaf de regering bijna vier miljard uit aan stadsvernieuwing (dat is inclusief huursubsidies aan bewoners in de wijken maar ook inclusief wegenaanleg en dergelijke). Deze regering heeft aanvankelijk uitgesproken dat de 'inspanning verdubbeld zal worden'. De wethouders van de vier steden vrezen dat het bij die mooie woorden blijft. Uit het in formatieakkoord zou blijken dat slechts 54 miljoen extra voor stadsvernieuwing wordt uitge trokken terwijl een extra vier miljard nodig is. „Dat is teleur stellend", aldus de verklaring, „In feite is door dit kabinet niet veel meer gedaan dat het terug draaien van bezuinigingen van het vorige kabinet. Van een ver dubbeling van stadsvernieu wingsinspanningen is geen spra ke". De wethouders van de vier steden wijzen erop dat investeren in de woningbouw volgens economi sche studies een directe stimu lans voor de werkgelegenheid is. Iets wat de minister overigens deze week zelf al benadrukte. Op dit moment zitten 70.000 bouw vakkers zonder baan. „Elke twee manjaren werkgelegenheid in de bouw levert nog eens een man jaar werkgelegenheid elders", al dus de minister. In de gezamelijke verklaring van de vier steden, (gisteren in Den Haag op een congres besproken) wordt de regering ook gevraagd beleggers te dwingen geld in de woningbouw te steken tegen een lage rente. Die lage rente moet om de huren in stadsvernieu- wingswijken (waar juist mensen met de laagste inkomens wonen) betaalbaar te houden. Al dat geld zou in een speciaal te vormen woningbouwfonds gestort moe ten worden. De overheid zou de miljarden die ze uitgeeft aan le ningen voor de bouw van wo ningwetwoningen ook in dat fonds moeten storten. De rente en aflossingen van die leningen zouden terug moeten naar dat woningbouwfonds in plaats van naar het ministerie van financiën zoals nu gebeurd. Op die manier wordt zichtbaar dat de overheid ook sterk verdient aan woning wetwoningen. Het idee beleggers te dwingen is niet nieuw. Als argument tegen wordt vaak gezegd dat de kapita len van beleggers al in gebruik zijn voor bijvoorbeeld de bouw van ziekenhuizen of ter dekking van het begrotinstekort van de regering. Zou het geld in de wo ningbouw gestoken worden dan komt de regering elders tekort. Zou het in de woningbouw wor de gestoken dan is voor andere Rhoodes nog eens haarfijn uit, hoe de beveiligingsoperatie rond de kroning in zijn werk is ge gaan. De Rhoodes zei in zijn rede, zo schrijft Kri, dat de ministerraad „na veel palavers" van het inzet ten van scherpschutters afzag, omdat daarvan in ons land pas gebruik mag worden gemaakt als er al een terroristische actie heeft plaatsgevonden. „Uiteinde lijk heb ik op eigen risico enkele scherpschutters op de daken ge plaatst", aldus De Rhoodes vol gens Kri. Wat kennelijk voor de Rhoodes de doorslag heeft gegeven, is dat voor de kroning Ieren waren ge signaleerd „die eventueel de le den van het Britse koningshuis iets konden aandoen." Tot dusver is altijd onbekend ge bleven op wiens gezag scherp schutters zijn neergezet tijdens de kroningsfeesten. In de brief over de 30e april van de minis- nister van defensie. Scholten, vertrok een onderzoek-team van TNO naar Batujajarr. Het team ontdekte het mosterdgas, maar kwam tot de slotsom dat de verontreiniging niet is veroor zaakt door het mosterdgas, maar door lekkende flessen chloor die daar ook lagen. Chloor is één van de bijprodukten bij de produktie van mosterdgas. Van het mos terdgas was niets weggelekt. Geheim De zaak is volgens buitenlandse za ken tot nu toe geheim gehouden, omdat allereerst de oorlogsgas- sen moesten worden opgeruimd. Het ministerie was bang voor grote onrust onder de bevolking als snel na de operatie bekend heid aan de zaak zou worden ge geven. De Indonesische regering is, vol gens buitenlandse zaken, zeer te vreden met de afloop van de mosterdgas-affaire. belangrijke zaken (bouwzieken- huizen bijvoorbeeld of financie ring van het begrotingstekort) minder beschikbaar. Volgens de steden is dat argument niet juist omdat beleggers veel in het bui tenland investeren. Het is juist dat deel dat ook in Nederland in de woningbouw gestoken zou' moeten worden. Ander argument tégen, dat vooral pensioenfondsen (naast verzeke ringsmaatschappijen de grootste beleggers in Nederland) aandra gen, is dat zij het zich niet kun nen veroorloven tegen een lage rente geld uit te zetten omdat de pensioenenuitkeringen wel- vaartsvast moeten blijven. Vol gens de Rotterdams wethouder J.G. van der Ploeg is dat argu ment ook niet juist. „De meeste profit-instellingen (grote particu liere beleggers) hebben helemaal niet als voornaamse doel wel- vaartsvaste uitkeringen te ver- zorgen. Ministers PvdA niet aanwezig bij vredesmars DEN HAAG (GPD) - In de vredes mars van 21 november in Am sterdam zullen geen ministers of staatssecretarissen van de PvdA meelopen. De socialistische be windslieden onderschrijven de leuzen van de demonstratie te gen de kernwapens, maar vinden het staatsrechtelijk onjuist eraan deel te nemen, omdat de mani festatie zich ook tot de Neder landse regering richt. In speciaal onderling beraad heb ben de ministers en staatssecre tarissen van PvdA-huize gister avond tot deze gezamenlijke op stelling besloten. Deelname van socialistische bewindslieden zou hen door de coalititepartners CDA en D'66 zeer kwalijk zijn ge nomen. D'66-leider Brinkhorst zei gisteren dat hij deelname van bewindslieden „uiterst merk waardig" zou vinden". De PVdA-bewindslieden hebben gisteravond wel verklaard in te stemmen met het doel van de de monstratie op 21 november, waartoe het eigen partijbestuur mede heeft opgeroepen: geen nieuwe kernwapens in Europa en Nederland. Binnen het kabi net zien de PvdA'ers eigen moge lijkheden en verantwoordelijk heden om dat doel te verwezen lijken. ters van justitie en binnenlandse zaken werd over de scherpschut ters gezwegen. Zij werden al evenmin ter sprake gebracht tij dens het Kamerdebat over de rel len van 30 april. De Rhoodes heeft, aldus Kri, tij dens het symposium nog enkele opvallende uitspraken gedaan. Zo wordt hij, nadat hij heeft verteld hoe de gebouwen rond het paleis werden geïnspec teerd, als volgt geciteerd: „De Arabieren en Marokkanen in de hotelkeukens waren wel een probleem, hoewel dat achteraf wel meeviel. Maar met die men sen moet je toch altijd voorzich tig zijn. want ze komen al met een bepaalde staat van dienst uit hun eigen land." Nog een opmerkelijk citaat uit De Rhoodes' rede: „We hebben mensen en kinderen uit de pro vincie gebruikt als een soort buf ferzone tussen de optocht en het minder goedwillende publiek." resteerd. Alleen tegen de 76- jarige vrouw werd echter een strafvervolging ingesteld. Na een kort verblijf in de Bijl merbajes, is zij nu onder huisarrest geplaatst. Er wordt bijzonder veel belang stelling verwacht voor het proces. Om alle belangstel lenden de strafzaak te kun nen laten volgen, worden in het gerechtsgebouw in een andere zaal directe televisie beelden van het proces ver toond. De Dordtse vrouw, de Rotter damse rechtbank en de offi cier van justitie die belast is met de strafzaak, mr. H.A. van Brummen, hebben enke le honderden brieven gekre gen van mensen die het niet eens zijn met de strafrechte lijke vervolging van de vrouw. Volgens veel brief schrijvers is er geen sprake van een misdadige opzet en dient de Dordtse vrouw te worden ontslagen van rechts vervolging of te worden vry- gesproke. Stil protest De actiegroep Balsemien, die bestaat uit tien vrouwen uit Alphen aan den Rijn, is van plan om op de dag van het proces een stille protestbeto ging te houden voor het ge bouw van de Rotterdamse rechtbank. "Balsemien" is af geleid van de naam van het vrouwenhuis in Alphen waaruit de actiegroep is voortgekomen. Els, één van de woordvoersters van de actiegroep ("Geen achternamen, dat is nergens voor nodig"): "We houden een stil protest, zonder span doeken en zonder leuzen om dat de Dordtse vrouw en wij vinden dat dat de zaak het meest ten goede komt We delen alleen stencils uit waarin wij stellen dat ieder een recht heeft op euthana sie. Onder euthanasie ver staan wij het recht op een zachte dood voor iedereen op een tijd en wijze die hij of zij zelf moet kunnen kiezen". De actiegroep Balsemien heeft al een aantal stencils ge stuurd naar verenigingen en particulieren waarin de groep oproept adhesiebetuigingen Levenstestament Volgens de leden van de actie groep valt het onomstotelijk te bewijzen dat de weduwe Laarmans uit eigen beweging een einde aan haar leven heeft gemaakt. Els: "Zij heeft een zogenoemd levenstesta ment nagelaten waarin zij te kennen heeft gegeven dat zij echt niet meer verder wilde leven. Het interesseert ons overigens niet wat precies de redenen van iemand zijn die een eind aan zijn of haar le ven wil maken". "Wij vinden dat, als je een ein de aan je leven wilt maken en iemand uit je omgeving wil je daarbij helpen, je daarvoor allebei moet kunnen kiezen. Ongeacht de redenen en zón der dat het strafrechtelijke gevolgen heeft" "Wij hopen dat wij met de stille betoging en de oproep tot het sturen Van adhesiebetuigin gen de houding van de rech ters nu en in de toekomst kunnen beïnvloeden. Of we verder gaan met actievoeren ligt aan de uitslag van het proces. Als de vrouw wordt vrijgesproken, dan zijn we natuurlijk al een heel eind op de goede weg. Maar ook dan moet er nog het één en ander veranderen". "De vrouw wordt namelijk ver volgd op grond van een wet uit 1886. In die. wet wordt geen onderscheid gemaakt tussen het helpen bij zelfdo ding en iemand aan zetten tot zelfdoding. Wy vinden dat dat uiteraard twee totaal ver schillende dingen zijn en dat de wet moet worden vervan gen", aldus Els van de actie groep Balsemien. Brieven Mensen die willen deelnemen aan het stille protest, dins dagmorgen om negen uur voor het gebouw van de Rot terdamse rechtbank, Noord- singel 117, of mensen die brieven willen schrijven naar de Dordtse vrouw, kunnen contact opnemen met de ac tiegroep, telefoon 01720- 74814. WIM WEGMAN Hoofdcommissaris doet boekje open over kroning Vier van de tien leden van de Alphense actiegroep Balsemien die dinsdag een stil protest houden voor de Rotterdamse rechtbank. Van links naar rechts: Els Nicolette, Vera en Ins. Foto: Wim Dijkman. ADVERTENTIE Een eigentijdse presentatie P/IEVJlS. van het Nederlands van nu: GROOT WOORDENBOEK ADVERTENTIE 2e internationale KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENHAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag 170 Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquairs en galeries met belangrijke afdeling Moderne Kunst GIETHOORN (ANP) - Boeren in Giethoorn en V/anneperveen zijn in actie gekomen tegen de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Zij verwijten de natuurbeschermers dat zij de verbetering van de ontwatering van hun weilanden tegenhouden. Bestuur wil DS'70 niet opheffen DEN HAAG (ANP) - Het hoofdbestuur van DS'70 zal de leden van de partij komen de week per brief adviseren om de partij niet op te heffen. Bij de verkiezingen van 26 mei verloor DS'70 haar enige zetel in de Tweede Kamer. Op 19 december wordt een bij zonder DS'70-congres belegd in Ede. De leden kunnen zich dan uitspreken .over de toe komst van de partij. Partij voorzitter Zeeger Hartogh meent dat het een "definitie ve beslissing" zal worden. DEN HAAG (GPD) - De vier grote steden Utrecht, den Haag, Rotterdam en Amsterdam, hebben gisteren minis ter Van Dam (volkshuisvesting) gevraagd meer geld te besteden aan stadsvernieuwing. Daarnaast zou hij moe ten bevorderen dat beleggers geld in sociale woning bouw steken tegen een lage rente. In een gezamelijke verklaring stellen de wethouders van de vier grote steden dat minstens acht miljard gulden nodig is om de verpaupering van de oude wijken in zo wel de vier grote als andere Nederlandse steden tegen te gaan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7