Onbegonnen Werk WD wil onderzoek naar mogelijkheid van 'jeugdfabriek' Aandacht voor Duits verzet Met je oor aan het stadhuis gespijkerd Voor werkloze jongeren Expositie over Hitiers opponenten in eigen land Ministerie subsidieert onderzoek minderheden PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 Vrouwekerk "Achter elk pessimisme steekt verraad, door een vrouw of een maagziekte", schreef Etienne Rey in lang vervlo gen jaren. Hij verzuimde er bij te vermelden dat het vol gen van de politiek tot een zelfde gemoedstoestand leidt. Maandagavond in de Leidse gemeenteraad was het weer een gaaf schimmenspel met bedragen, overwegingen en vraagtekens rond de restau ratie van muurdelen boven maar vooral ónder de grond van wijlen de Vrouwekerk in De Camp, het aanleggen van een pleintje tussen de muurresten en nog wat aan verwante werkzaamheden. Eind 1978 werd daarvoor een vrij sober, niet zo kostbaar plan ontworpen, maar het moet nu heel duur worden uitgevoerd (ruim acht ton). Wethouder Waal voerde o.a als argument aan dat hij aanvankelijk meende dat het om "een willekeurige rooms- katholieke kerk" uit de zo veelste eeuw ging, maar het bleek bij nader inzien toch iets heel bijzonders te zijn. Driessen (CDA) zei daarop droogjes dat men toch al eeu wen wéét dat die kerk daar stond. Walenkamp (CDA) en Glaubitz (D'66) wilden alleen het sobe re plan uitgewerkt zien. In een motie schreven zij: dat de tot monument ver klaarde elementen van het Vrouwenkerkterrein onver anderd onder de grond blij ven en dat ongeacht wat voor eigentijds metselwerk er bo ven de grond aan wordt toe gevoegd de belevingswaarde van de monumentale elemen ten niet zal worden vergroot door vervijfvoudiging van het krediet". Enig. Dat woord "belevingswaarde" werd zo vaak door de raads leden gebruikt dat er voor de toeschouwer niets meer te be leven viel. Het leeuwedeel van de kosten in deze kwestie neemt het rijk voor zijn rekening (al blijft er voor Leiden nog een onaar dig bedrag overen Waal vreesde dat als je voor het so bere plan koos en dus de richtlijnen van Monumenten zorg niet precies volgde het rijk wel eens kon weigeren over de brug te komen. Walen kamp kon zich niet voorstel len dat Monumentenzorg in deze tijd van bezuiniging zó zou reageren. De PvdA en de WD hadden nu eenmaal besloten dat het dure plan moest worden uitge voerd en daarmee uit. Het CDA is in dit opzicht overi gens ook niet lelieblank. Tien jaar terug toen het samen met de WD het college van B en W beheerste telde het ook slechts de koppen en niet de oordelen. Na afloop van het debat zei Brands, de bonkige, recht-toe- recht-aan communist, in de koffiekamer: "Tonnen en ton nen geven we uit voor dat kerkmuurtje. En weet je hoe dat straks wordt gebruikt? Om tegenaan te zijken". Leidse kroniek door Ruud Paauw een plaats krijgen. Daarop zei Waal tegen Walenkamp: "Er is een plaatsje vrijgeko men voor u". Stuitend. En toch leuk. PSP De PSP stemde over de Vrouwe kerk verdeeld. Niet omdat de twee leden het zo hevig met el kaar oneens waren, maar men vond iets goeds en iets slechts aan het plan. Dus stemde de één voor en de an der tegen....En dat van zo'n hyper-principiële partij. Tussen haakjes: hoe zou je zoiets als één-persoonsfractie moeten oplossen? Het straatje (Singelstraat), waar Goeie Mie, de gifmengster woonde. (Uit "Hutspot, Haring en Wittebrood"). Over het pleintje tussen de muurresten werd ook een har tig woordje gesproken. Wa lenkamp noemde het "een pa rel op een mestvaalt", omdat de rest van De Camp voorlo pig nog een chaos blijft, Glau bitz sprak van een "vlag op een modderschuit" en Brands (CPN) was bang dat het pleintje al lang "verrot" zou zijn gereden als aan de rest van De Camp wat kan wor den gedaan. Als er iemand in deze discussie gelijk had, dan Walenkamp. Maar dat is het teleurstellen de inde politiek: tussen gelijk hebben en gelijk krijgen ga pen enkele lichtjaren. Na zulke plastische woorden past slechts stilte. Inborst In de diècussies rond de kerk- ruïnes bleek eens te meer wat een betreurenswaardige in borst wethouder Waal heeft. Geen wonder dat men hem in het gewest Gooi- en Vecht streek zo graag als voorzitter wil hebben. Een rechtschapen karakter kan nu eenmaal geen tien burgemeesters in be dwang houden). Bij die Vrouwekerk nu schijnt ook nog het graf te liggen van een beroemde hoogleraar. Diens beenderen zullen elders Straffen Hoe zou het met Fye Eversdoch ter zijn afgelopen? Ze leefde halverwege de vijf tiende eeuw in Leiden en be dreef van haar twaalfde jaar prostitutie aan de Doelen gracht. Op 21 juli 1459 kwam ze voor het Leidse gerecht, na dat ze van "uitgeputte klan ten" meer had genomen dan mondeling was overeengeko- De Leidse schepenen vonden ddt (het jatten, niet de prosti tutie) een hoogst bedenkelijke zaak. Toch bleken ze bereid van de doodstraf af te zien. Ze deelden een heel ander strafje uit: Fye werd met haar oor aan de stadhuisdeur gespijkerd. Ze moest zichzelf maar losrukken. En als dat gebeurd was mocht ze 25 jaar lang geen voet in Leiden en Rijnland zetten. Fye, Fye, wat moet er toch van je zijn geworden? Dit verhaal komt voor in "Tien eeuwen Leiden, Leienaars en hun misdaad", het zojuist verschenen tweede deel van het seriewerk "Hutspot, Ha ring en Wittebrood", uitgave van De Kler-Waanders, onder eindredactie van dr. Dick de Boer. Het is een boeiende aflevering geworden, al lopen de rillin gen je af en toe over de rug. Want men wist door de eeu wen heen van wdnten met straffen in Leiden. (Elders zal het wel niet veel beter zijn ge weest). Tot 1800 overheerste in het strafrecht het principe dat de straf ongeveer moest overeen komen met het aangedane leed. Daarom waren er wei nig gevangenisstraffen en veel dood- en lijfstraffen. De executies werden voltrokken op de Blauwe Steen, midden in de Breestraat of op het Ge recht, voor het Gravensteen. Het lijk werd op het Galgen veld gehangen tot de ^botten vanzelf op de grond vielen. Tja, die goeie ouwe tijd. Waarover je je kunt verbazen is de vindingrijkheid die de Leidse schepenen aan de dag legden bij het uitdelen van straf. Het merendeel van de straffen was gruwelijk, een enkele wel aardig. De man die in 1449 zijn schoonmoeder op het hoofd had geslagen, werd veroordeeld tot drie zondagen achtereen barre voets meelopen in een proces sie. Aan het eind daarvan moest hij luidkeels op het af keurenswaardige van zijn daad wijzen. Ook het iemand bij de Waag in een mand boven het water hangen, waarna de wetsbre- ker zelf het touw moest door knippen, kan nog onder de lu dieke straffen worden ge rangschikt. Typerend voor Leiden moet zijn geweest de z.g. "beloken hand". Men zou nu zeggen: de enveloppe met inhoud. Als twee partijen flink met el kaar overhoop hadden gele gen dan droegen de schepe nen de schuldige op de andere partij een bedrag onder cou vert te schenken. De hoogte daarvan werd aan de veroor deelde overgelaten, maar hij moest wel zweren dat de geld som voldoende was om het misdrijf te vergoeden. In plaats van de "beloken" hand kon men ook een bede vaart ondernemen naar (meestal) verre oorden (Voge zen, Noord-Spanje). Hoewel die reizen veel tijd kost en zeer gevaarlijk waren, prefe reerde men die vaak boven het bedrag onder couvert. Het werkje besluit met het be ruchte verhaal over Goeie Mie, de Leidse gifmengster. Eerlijk gezegd had ik daar wel wat meer van verwacht. Het is een nogal routineus stukje geworden. Heeft dat gegraaf in archieven niets saillants of nog onbekends opgeleverd?. Goeie Mie kreeg levenslang, re den voor de auteur om te schrijven "dat de misdaad in Leiden uiteindelijk toch niet loont....daar kun je vergif op Nou, meneer De Boer, ik weet niet of je ddt in de huidige tijd wel zo kunt zeggen.... LEIDEN De gemeente Leiden moet samen met de universiteit en TNO gaan overleg gen over de oprichting van een jeugdfabriek naar zogenaamd Enschedees model. Een dergelijk produktiebedrijf voor werkloze jongeren komt voor rijkssteun in aanmerking. Voorwaarde is dan wel dat er niet wordt geconcurreerd met het particuliere bedrijfsle- tüijl vogelvereniging De Vo gelvrienden present is met kanaries, parkieten en tropi sche vogels. De tentoonstel ling wordt zaterdagavond of ficieel geopend door de Oegst- geester wethouder Kohlbeck. De openingstijden zijn zater dagavond van acht tot tien uur en zondagmiddag van tien tot vijf uur. Bingo Kleinvee De Leidse Pluimvee- en Konij nensportvereniging LPKV organiseert zaterdag en zon dag haar jaarlijkse clubten toonstelling in de aula van de scholengemeenschap St. Ag nes, Eijmerspoelstraat 3 (te genover het Diaconessen- huis). Te zien zijn dwerghoen ders, p-'Ae hoenders, konij nen, cavia's, sierduiven, wa tervogels, alle in vele soorten en rassen. De dieren worden gekeurd, er wordt de nodige informatie over gegeven, ter- Showband Con Fuoco organi seert zaterdag in de Roma nuszaal (achter de Harte b rugkerk, ingang Spijker boorsteeg) een bingo-avond. Aanvang acht uur. Jazz Het nieuwe kwintet van gita rist Hans van Leeuwen treedt zondagmiddag op bij Jazz on Sunday, in het bowlingres taurant van Hans Menken aan de Boshuizerlaan. Het kwintet, dat in hoofdzaak swing en mainstream-jazz speelt, bestaat uit Max Bolle- man (slagwerk), Fred Pronk (bas). Rob van Kreveld (pia no), Ron van der Bergen (te norsax) en Hans van Leeu wen (elektrische gitaar). Het optreden begint om drie uur. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk organi seert morgen in de Willem de Zwijgerschool een grote ruil beurs. Verzamelaars van postzegels, munten, ansicht kaarten, lucifermerken, siga renbandjes en dergelijke zijn welkom van tien tot vier uur in de school aan de Willem de Zwijgerlaan 44. Inlichtingen en tafelreserveringen: J.C. v.d. Ende, Sperwerhorst 42 in Leiden, tel. 071-211150. Vreewijk Het Vreewijk-comité organi seert maandag een wijkver gadering in de kantine van het juridisch studiecentrum, Hugo de Grootstraat 27. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: opengra- ven Trekvliet, buslijn, Groen hoven, bouw universiteits- complex Witte Singel en het Bingo Speeltuinvereniging Rondom de Maredijk speelt bingo, aanstaande maandagavond om acht uur in het clubhuis. Beatlemuziek De Leidse groep Number Four, die oude nummers van The Beatles speelt, treedt zater dagavond op in café Tetteroo aan de Haarlemmerstraat. Aanvang half elf. Onderwijs De ABOP-vrouwengroep Lei den organiseert dinsdag een informatie-avond over bezui nigingen in het onderwijs en de gevolgen hiervan voor vrouwen. Gastspreekster is Ella Vogelaar, hoofdbestuurs lid van de ABOP. Ook is er gelegenheid tot discussie en uitwisseling van ervaringen. De aanvang is om half negen in het gebouw Driftstraat 49a. Ziehier één van de voorstellen die de Leidse WD doet in haar nota Werk voor jongeren. De ideeën die de liberalen aandragen gaan overigens wel vergezeld van een algemeen verzoek aan het Leidse gemeentebestuur. "Het college zou op niet al te lange termijn (binnen een half jaar) met een Actieplan tegen de jeugdwerk loosheid moeten komen, waarin concrete beleidsmaatregelen worden aangekondigd". Er moet volgens de WD worden nagegaan of formatieplaatsen bij de gemeente, die voor vervulling in deeltijd in aanmerking ko men, door jongeren kunnen wor den bezet. Van subsidieregelin gen in het kader van de werkge- legenheidsverruimende maatre gel zou de gemeente een opti maal gebruik moeten maken. Worden er aanvullende werken uitgevoerd door de gemeente, dan dienen daarvoor bij voor keur werkloze jongeren te wor den ingeschakeld, aldus de WD. De gemeente moet er volgens de WD voor zorgen dat in Leiden experimentele arbeidsprojecten voor werkloze jongeren worden begonnen. Dergelijke projecten, die door het ministerie van socia le zaken worden gesubsidieerd. bieden jongeren naast een ar beidsplaats voor maximaal vier jaar de mogelijkheid tot het vol gen van een opleiding en het ver krijgen van begeleiding. De WD wijst in haar nota op verschillen de landelijke projecten, die door de maatregel van de grond zijn gekomen. De gemeente moet er volgens de liberalen ook toe bijdragen dat de mogelijkheden voor jongeren om in het kader van het leerling wezen een vakopleiding te vol gen worden vergroot. Van de aanwezige mogelijkheden voor om—, her— en bijscholing zou in nauwe samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau en andere instellingen een optimaal gebruik moeten worden ge maakt. De aanvraag voor vesti ging van een Centrum voor be roepsoriëntatie is in dit licht be zien volgens de WD een prima initiatief. Ten slotte is de WD van mening dat de gemeente in overleg met o.a. de Leidse schooldecanen ge regeld moet bekijken op welke wijze aanstaande schoolverlaters nog gerichte informatie kan wor den verschaft over hun beroeps perspectieven en verdere oplei- dings— en scholingsmogelijkhe den. DEN HAAG/LEIDEN Het Cen trum voor Onderzoek van Maat schappelijke tegenstellingen (COMT) van de Leidse universi teit kan rekenen op een subsidie van minister Van Kemenade van onderwijs. Deze startsubsidie is bedoeld voor versterking en coördinatie van het wetenschap pelijk onderzoek over culturele minderheden en de multicultu rele samenleving. De bewindsman wil met de uitke ring meer aandacht geven aan deze zaak. niet alleen in het on derwijs. maar ook in het weten schappelijk onderzoek. De vori ge mmister van onderwijs, dr. A. Pais, had in augustus van dit jaar een startsubsidie toegezegd aan de dit jaar opgerichte Stichting Interetnica. Deze stichting is opgericht door en samengesteld uit vertegenwoor digers van groepen uit culturele minderheden zelf. Het doel van de stichting is wetenschappelijk onderzoek te stimuleren dat is gericht op de emancipatie van de etnische minderheden in Neder land en het ontwikkelen van een multiculturele samenleving. Bei de gesubsidieerde instellingen zullen een vorm van samenwer king moeten zoeken. LEIDEN - Duits verzet? Die vraag staat aan het begin van de ten toonstelling Verzet in Duitsland 1933-1945. De Westduitse ambas sadeur Fischer opende de expo sitie gisteravond in het Burcht complex. De titel van de exposi tie geeft al direct het antwoord op die vraag. Maar het karakteri seert gelijk de geringe kennis in Nederland over het ondergronds verzet tegen de Nazi's in het moederland. "Het Duits verzet is lange tijd ge negeerd", wist prof. G. van Roon van de Vrije Universiteit Amster dam die gisteren als expert een inleiding hield "Ook het Derde Rijk was zich terdege bewust van dat verzet, maar gaf er geen ruchtbaarheid aan. Het verzet in Duitsland was het werk van een minderheid, die vooral opereer de in cellen. Vaak ook alleen maar individuelen" De meest bekende gebeurtenis uit het Duitse verzet was wel de aan slag op Hitier, 20 juli 1944. Oberst Graf Stauffenberg liet een akten- tas met een bom achter in het hoofdkwartier van de Führer vlak voor het begin van een ver gadering. De bom ontplofte en direct zetten de samenzweerders (honderden personen waren er bij betrokken) een geheim plan in werking om protesten de kop in te drukken. Later bleek dat Hitier slechts licht gewond was geraakt en de opstand werd de kop ingedrukt. Meer dan hon derd personen werden terechtge steld, onder wie Stauffenberg Behalve het militaire verzet wordt op de tentoonstelling ook aan dacht besteed aan het verzet van links, verzet vanuit de kerken en Herman Goering de burgerij en verzet van de jeugd. Wat dat laatste betreft is de groep Weisse Rose het meest tot de ver beelding sprekend voorbeeld. Dat was een groep studenten uit München rond Hans en Sophie Scholl. Zij verspreidden kranten en pamfletten, schreven leuzen op de muur (ook toen dus al), werden in 1943 opgepakt en ge fusilleerd nadat ze in het open baar pamfletten hadden uitge deeld. Het verzet van links liet zich vooral in de jaren dertig gelden, waarbij de sociaal-democraten Wels en Mierendorff zich onderscheid den. Het was in die jaren een ook nog vrij uitgebreid verzet. Zo werden in 1936 12.000 mensen gearresteerd wegens 'illegale so cialistische activiteiten'. Ook van de zijde van de kerk be kommerde men zich om het lot van de joden en werden door mensen als bisschop Galen moe dige protesten geuit. Het resul teerde in 1933 in de 'noodvereni ging' van dominees, Pfarrennot- bund. Contacten In liberale en conservatieve krin gen kwam de reactie op Hitler wat later. In 1938 werd een be kende verzetsgroep geformeerd rond Goerdeler, die eerder was afgetreden als burgemeester van Leipzig nadat een monument van de joodse componist Men delssohn was afgebroken. De Kreisauer Kreis - in 1940 opge richt - richtte zich vooral op con tacten met het verzet in bezette gebieden. Ook voor dat onder deel is ruimte op de tentoonstel ling gemaakt. De genoemde Kreis kwam in contact met een Haagse groep (waarin onder an dere Patijn sr.) en ook op kerke lijk gebied waren er contacten. De Nederlandse leiding in Enge land was echter niet altijd even gelukkig met die contacten en dat geeft direct de aparte positie van het Duitse verzet aan. Ge wantrouwd in het buitenland en in eigen land beschouwd als ver raders, een moeilijke positie die ook op de expositie nog wordt aangeroerd. Verder wordt ook aandacht be steed aan het verzet in Leiden en dan met name aan de universi teit. "Maar ook in bijvoorbeeld de Raadsherenbuurt was het ver zet sterk georganiseerd", voegde burgemeester Goekoop er giste ren nog aan toe. Van dat universitaire verzet is nog vrij veel (foto)materiaal bewaard gebleven. Ten slotte is er ook nog een bord, waarop er aan wordt herinnerd dat 'de strijd tegen fascisme, ra cisme en anti-semitisme' ook in 1981 nog moet worden gevoerd Krantenknipsels, variërend van zigeuners tot het kernwapenpro test zijn ter onderstreping daar van opgehangen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4