Leidse woningbouw is te duur "Laagstbetaalden zijn dupe bezuinigingen" Sleuteltjes in tv-programma Buurtcomité Maredijk wil meer weten over onr.-goedbelasting Succesvolle surveillance burger ■pUMHBp - D S" C Leidse stadsrubriek Woningen op plaats kazerne VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 LEIDEND LEIDEN Op het terrein waar tot vorig jaar de Morsch- poortkazerne stond, wordt volgend jaar begonnen met de bouw van 25 woningwet woningen, overeenkomstig het verbeteringsplan voor de wijk d'Oude Morsch. Als de plannen volgens verwachting verlopen, worden de wonin gen in 1983 opgeleverd en ko men de huren uit op ongeveer 450 gulden per maand. Op bijgaande tekening een in druk hoe het toekomstige wijkje aan de Morsweg eruit komt te zien. De raadscom missie voor ruimtelijke orde ning hechtte gisteravond haar goedkeuring aan het plan. LEIDEN - De bezuinigingen bij de gemeente hebben gevolgen voor de laagstbetaalden. Ook als de sectoren huisvesting en maat schappelijke zorg worden ont zien. Er moet daarom een onder zoek komen naar de gevolgen van de voorgestelde bezuinigin gen voor de laagstbetaalden. Het beleid van B en W moet daarop worden afgestemd. Dat is de mening van CPN-raadslid Brands. Hij zal de gemeenteraad vragen om een uitspraak met die strekking te doen. De CPN zal bij het komende debat over de be groting van de gemeente voor 1982 ook ervoor pleiten om geen arbeidsplaatsen af te stoten. Brands noemt het in zijn motie hy pocriet om wel het behoud van werkgelegenheid bij anderen te eisen en ondertussen zelf werk gelegenheid af te breken. Het college zou de mogelijkheden om de werkgelegenheid bij de gemeente te beschermen onvol doende hebben benut. De CPN vindt dat B en W - samen met andere gemeenten - bij het rijk moeten aankloppen om de fi nanciële positie van de gemeente te verbeteren. Brands zal voorts een motie indienen over het zo geheten tweede-kans-onderwijs. Hij vraagt de raad om uit te spre ken dat de drempel voor toela ting tot dit soort onderwijs in geen geval verhoogd mag wor den. Conclusie na vergelijking met andere steden: LEIDEN - De huren van nieuwbouwwoningen in Leidse stadsvernieuwingsgebieden zijn te hoog. Ten opzich te van vergelijkbare wijken in andere steden blijken ze gemiddeld twintig procent hoger uit te vallen. Als er beter op de kosten zou worden gelet, zouden de huren ook in Leiden lager kunnen zijn. den ruim boven. Ook de Sophia- onderzoekers hebben ontdekt Tot deze conclusies komen enkele wijkcomités uit de binnenstad (Maredorp, d'Oude Morsch, Noordvest, Pancras-Oost en He rengracht-Zij lsingel) die samen met de Stichting Welzijn en het Landelijk Ombudsteam Stads vernieuwing recente nieuw bouwprojecten in Leiden heb ben vergeleken met woningen in Gouda, Hilversum, Dordrecht, Zaanstad, Zwijndrecht, Delft, Groningen, Leeuwarden, Capel- le a.d. IJssel en Bodegraven. De resultaten van dit onderzoek zijn in een brochure gebundeld (titel: "Niet te betalen!") die gisteren ter beschikking is gesteld van de Leidse wethouders en andere raadsleden. In totaal werden 28 nieuwbouw projecten onderzocht, waarvan zeven in Leiden: de Ceramstraat, Langegracht/Klokpoort, Kooi- zicht, Overdekte, Van Wijk/Zaal berg (de toekomstige nieuw bouw op het voormalige fabriek sterrein aan de Uiterstegracht), Langegracht nabij het Huigpark en Sophiastraat. Dus zowel vol tooide als toekomstige nieuw bouw. Berekend over het tijdvak van 1 juli 1980 tot 1 juli 1891 ble ken de huren in de 28 projecten (voor de onvoltooide projecten: de geraamde huren) op een ge middelde van 397,18 uit te ko men. De Leidse projecten kwa men daar voor wat betreft Ce- ramstraat, Langegracht/Klok poort, Kooizicht, Overdekte en Van Wijk/Zaalberg met een geza- menliik gemiddelde van 480 gul- LEIDEN - De Leidse Sleuteltjes treden zaterdagmiddag op in tv- programma Stuif es in. In dit AVRO-programma, dat om vier uur begint zal het koor onder lei ding van dirigent Henk Franke zijn nieuwste elpee Abba voor kinderen presenteren. Leiderdorper gewond bij aanrijding LEIDEN - Een 57-jarige Leider dorper moest gisteravond om streeks acht uur met een been breuk naar het AZL worden ver voerd nadat hij op de Willem de Zwijgerlaan was aangereden door een auto. Het ongeluk ontstond doordat de Leiderdorper, die fietste, de au tomobilist geen voorrang gaf. straat zat met 411,70 nog boven het gemiddelde; alleen de flatwo ningen aan de Langegracht bij het Huigpark vormden met een huur van ƒ346,10 een gunstige uitzondering. Volgens de onderzoekers is er een duidelijke oorzaak voor het feit dat de Leidse huren hoger uitval len dan elders in het land: zij wij ten dit aan de hogere aanneem- som en de hogere architectenho noraria die voor de Leidse nieuwbouwprojecten in reke ning worden of zijn gebracht (en doorberekend in de huur). Deze bewering wordt met cijfers ge staafd. De gemiddelde aanneem- som in de 28 projecten komt uit op een bedrag van 86.076,99 per woning. De gemiddelde aan- neemsom van de Leidse nieuw bouw zit op een bedrag van 93.074,11 per woning. Hetzelfde verhaal gaat op voor de architec tenhonoraria: het gemiddelde van de 28 projecten is 3262,22 per woning; het Leidse gemid delde is 33 procent hoger: 4.339,86. Het moet volgens de onderzoekers mogelijk zijn om de prijzen van de nieuwbouw in Leiden te drukken. Als bij de nieuwbouw op de plaats van de Overdekte in de Haarlemmerstraat zowel de aanneemsom als het architecten- honorarium op het "landelijk" gemiddelde zouden zitten, zou de huur per maand honderd gul den lager uitpakken dan de nu geraamde 493. In de brochure pleiten de onderzoekers voor be tere controle van de gemeente op de bouwkosten, striktere afspra ken met aannemers en architec ten. Elk ontwerp dat een archi tect méér maakt leidt tot een ho ger honorarium en dus tot een hogere huur. Behalve een strengere kostenbe waking is het volgens de wijkco mités ook nodig om bepaalde "luxe" verlangens te laten val len: dus minder variatie in dak- vormen, stapeling van wonin gen, woningbreedte en dergelij ke. Ook zou een keuze voor één architect voor meer nieuwbouw projecten een bezuiniging bete kenen en dus van gunstige in vloed zijn op de uiteindelijke huur. Verder vinden de onder zoekers dat het belangrijk is om een architect te kiezen die erva ring heeft met liet bouwen van goedkope woningen in stadsver nieuwingsgebieden en dat de be woners moeten kunnen meebe slissen over die keuze. De noodzaak om te komen tot lage re huren ui Deidën aiënt zich des te meer aan als een vergelijking wordt gemaakt tussen de hoogte van de overige woonlasten in Leiden en elders in het land. De dat de Leidenaar gemiddeld hon derd gulden meer kwijt is aan energiekosten, reiniging, water en zuivering. Huursubsidie blijkt vaak onvoldoende soelaas te kunnen bieden: een onderzoek in het gebied Herengracht-Zijl singel "was werkelijk schok kend", aldus de brochure. Het komt voor dat mensen veertig tot vijftig procent van hun netto in komen aan woonlasten beste den. Moeiljkheden zijn vaak niet meer te vermijden. "Het is ontoe laatbaar om over te gaan'tot af sluiting van gas en elektriciteit of zelfs huisuitzetting, waar het gaat om gevolgen van een falend overheidsbeleid", concluderen de onderzoekers. Op de plaats waar zwembad de Overdekte in de Haarlemmerstraat stond, zijn nu woningen in aan bouw. Als er beter op de kosten zou zijn gelet, hadden ze goedkoper kunnen zijn en de huren lager, al dus het onderzoek. LEIDEN - Het buurtcomité Maredijk wil opheldering over de wijze waarop de aanslag van de onroerend-goed—belasting tot stand is geko men. In een brief aan de gemeenteraad vraagt het comité waarop de waarde van de huizen is gebaseerd. De waarde van de huizen bepaalt de hoogte van de belastingaanslag. Een team van onafhankelijke makelaars heeft vorig jaar de waarde van alle onroerend goed in Leiden getaxeerd. Het comité wil weten in hoeverre de makelaars onafhankelijk mogen heten. De makelaars hebben immers zelf huizen te koop staan in de wijk en hebben dus een zakelijk belang bij hoge prijzen, aldus het comité. Het wijst er op dat in de wijk voorzieningen als parken, groen, licht en lucht ontbreken. Het wil weten wat de criteria zijn geweest bij de waar- de-bepaling. "Gaat het om de waarde bij gedwongen verkoop, de maxi male vraagprijs of de speculatiewaarde?" Verder informeert het comité of er rekening is gehouden met de komen de ontwikkelingen op het Schuttersveld en de bebouwing van het NMB—terrein in de wijk. Volgens het comité is de bouwtechnische kwaliteit van de woningen in de wijk slecht. "De stijging van de belasting was in de Maredijk en omgeving echter dg hoogste van heel Leiden. De taxatie van de huizen ligt ver boven de werkelijke economische waarde van de panden". Het comité wijst er nog op dat in de buurt niet het meest kapitaalkrachti ge deel van de Leidse bevolking woont. Het pleit ervoor om de huizen in de wijk opnieuw te laten taxeren door onafhankelijke deskundigen. Pijngrens Twee gehandicapte buren strij den al jaren over de bouw van een invalidenlift in hun flat aan de Burggravenlaan. De ene gehandicapte, P. Mil- laard, wil de lift laten bou wen, om de simpele reden dat hij gehandicapt is. De an dere gehandicapte, J. Maas, wil de lift niet, om de simpele reden dat hij gehandicapt is... Het ligt dus niet zo simpel. J. de Vroom, raadsman van Millaard, meent dat "in het jaar van de gehandicapten het toch mogelijk moet zijn de lift te bouwen". Ja, maar, sputtert Maas tegen, het is niet alleen het jaar van Mil laard maar ook mijn jaar. Maas is oorlogsslachtoffer en kan niet tegen lawaai. Een klappende liftdeur betekent pijn voor hem. Terwijl ieder een aan de krukken van Mil laard kan zien dat hij gehan dicapt is, ziet niemand de handicap van Maas. "Wat ik heb is een taboe; het is on zichtbaar, Iedereen staat au tomatisch achter 't zichtba- Maas heeft heel zijn huis geiso- leerd tegen lawaai. Zelfs de klokken zijn in vilt uitge voerd want lawaai is zijn grootste vijand. "Als ik ner gens last van wil hebben, moet ik in de Sahara gaan wonen". Hij wil echter zo goed en zo kwaad als het kan in Leiden blijven wonen. Hier wordt hij echter gecon fronteerd met een lift. Maas beseft dat de lift zeer be langrijk is voor zijn buurman Millaard. Hij is echter doods benauwd dat het geluid van de lift voor hem tegen de pijngrens komt te liggen. De firma De Reus die de lift bouwt, kan geen garantie ge ven over de mate van lawaai. Daarom heeft Maas bezwaar aangetekend tegen de bouw vergunning die B W heb ben verleend voor de bouw van de invalidenlift. B W hebben slechts bepaald dat de lift "geluidsarm" moet zijn. J. Kuivenhoven van Bouw- en Woningtoezicht merkt op dat het zeer moeilijk is vast te stellen welk geluid nog toe laatbaar is. Wat voor de één geluidsoverlast is, hoort de ander nog niet eens. Toch probeert de gemeentelijke commissie voor beroep- en bezwaarschriften te doen waar je, volgens Kuivenho ven, "van je levensdagen niet uitkomt". De commissie overweegt om B W de goe- Brands wil de regering vragen krachtiger op te treden tegen ra cistische en fascistische organi saties. Hij herinnert aan de gang van zaken rond de deelname van de NVU en de Centrumpartij bij de laatste verkiezingen. De CPN wil de raad verder de uit spraak ontlokken dat strafkor ting op uitkeringen door de so ciale dienst tot het uiterste moet worden beperkt en dat de uitke ring nooit beneden het sociale minimum mag komen. Een dergelijke korting'mag vol gens Brands in elk geval niet worden toegepast, wanneer ie mand werk weigert dat minder dan het in de CAO vastgelegde loon oplevert. Dit zou met name bij de werkverschaffing (werk- verruimende maatregel) nog al eens voorkomen. Ten slotte heeft de CPN samen met PSP en PPR twee moties inge diend. Hienn wordt de bouw van atoomschuilkelders in Leiden af gewezen, verontrusting uitge sproken over de kernwapenwed loop en een oproep gedaan aan de Leidse bevolking om deel te nemen aan de vredesdemonstra tie in Am te rd am op 21 novem ber. Beenbreuk LEIDEN - Een zeventienjarig meisje uit Katwijk moest van ochtend om half zeven met een bovenbeenbreuk naar het AZL worden vervoerd nadat zij met haar brommer op de Toussaint- kadc tegen een aanhanger was geknald. in LEIDEN - De politie heeft woens dag voor het eerst in burger ge surveilleerd op het Bevrijdings- en Vijf Meiplein en het Diamant plein. In totaal kregen 32 mensen een bekeuring, omdat zij op fiet sen of brommers reden. LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser Leiden telt nog steeds te weinig fietsklemmen. de raad mee te geven heel specifieke eisen aan de lift te stellen. Bijvoorbeeld de eis dat alleen de heer Millaart ge bruik mag maken van de lif. Commissievoorzitter John Olivier: "Het lijkt niet de be doeling dat een gezin in de flat komt wonen waarvan de kinderen krijgertje in de lift gaan spelen". De gehandi capte buren hebben voorlo pig het volste vertrouwen in de wijsheid van Volksverhuizing Duizenden mensen vertrekken 21 november vanuit de Leid se regio naar de vredesde monstratie in Amsterdam. Het comité "Leiden gaat naar Amsterdam" heeft al 25 bus sen besteld voor het vervoer van demonstranten uit Lei den, Voorschoten, Roelofa- rendsveen, Oegstgeest en Zoeterwoude. Daarnaast heeft het comité "Leiderdorp voor vrede" ook al vijf bus sen vol Leiderdorpse demon stranten. Dat maakt nu al een totaal van dertig bussen ofte wel 1400 demonstranten. Maar de kaartverkoop is nog in volle gang... Gehandicapten kunnen ook zonder probleem naar Am sterdam. "Leiden gaat naar Amsterdam" heeft twee rol stoelbussen besteld met plaats voor 24 gehandicap ten. Eigenlijk kost een plaats in zo'n bus 62 gulden per per soon. Maar ook de gahandi- capten betalen slechts een tientje voor een retourtje Am sterdam. Ook de "vijftig-plussers" roe ren zich: "Velen van onze ge neratie hebben lang gedacht dat er gewerkt werd aan een betere wereld. We hebben netjes in het gareel gelopen, hard gewerkt en onze kinde ren naar beste weten voorbe reid op meefunctioneren in de maatschappij. Nu staan deze kinderen in de maat schappij die zij en wij niet ge wild hebben". De vijftig plussers M. Koolhaas uit Lei den, G. van der Sterre-Kat uit Leiderdorp, E Wessel-Tuin- stra uit Oegstgeest en M. van Vledder- Hoogland uit Voor schoten roepen de ouderen op "de jeugdigen te steunen door deel te nemen aan de de monstratie in Amsterdam. De kernwapenrace is heilloos en krankzinnig". Het comité "Leiden gaat (per bus) naar Amsterdam" raadt demonstranten ten sterkste af per trein laat staan per auto naar Amsterdam te gaan. "De treinen zullen prop- en prop vol zijn. Met de auto naar Amsterdam betekent 'rijden' in de file. Bovendien bouw je dan de buitenwijken van Am sterdam vol met auto's", zegt Hans de la Mar van het comi té. De Amsterdamse binnen stad wordt 21 november na melijk vanaf tien uur 's mor gens grotendeels afgesloten voor het verkeer; zelfs stads bussen en trams rijden niet 's middags. Alleen de vredes- bussen mogen met politie-es- corte de stad in, naar het Mu seumplein. Naar verwachting komen tussen de 100.000 en 200 000 mensen uit alle hoe ken cn gaten van het land naar Amsterdam. Een volks verhuizing voor één dag. De stoet bussen uit de Leidse regio betekent op 21 novem ber tevens een Leidse de monstratie. Om half elf rijdt de colonne door Leiden; van af het Leidse station langs Molen De Valk, door de Steenstraat en B reestraat naar het Levendaal. Bij de Hoge Rijndijk sluiten de vre- desbussen uit Leiderdorp de colonne. Buskaarten zijn morgen ver krijgbaar by kraampjes op het Stadhuisplein, de Haar lemmerstraat (ter hoogte van de Donkersteeg), de Koper molen en het Vijf Meiplein. Verder kun je voor kaarten en inlichtingen onder andere terecht bij de Rijnstraat 8 in Leiden (125654), de Floralaan 25 in Oegstgeest (154428) en de Van Effendreef 2 in Lei derdorp (413098). Gestruikeld (2) Eindelijk. De raadsleden van de commissie "Ruimtelijke Ordening" zijn over winkel karretjes gestruikeld. Ze moesten wel. Wij schreven gisteren dat het voorstel om winkelkarretjes vande openbare weg te ver dringen al langer dan een jaar op de agenda van deze raads commissie staat en niet meer dan dat. Tijdens de commis sievergadering van gister avond wreef de baas van ge meentewerken Logtenbcrg de stadsrubriek onder de neus van PvdA-wethouder Waal: "Bereikte de raads commissie onverhoeds toch een keer het karretjespunt dan was er voorzitter Waal om in te grijpen", kon Waal lezen. "De wethouder voerde in die gevallen de kwestie als nog van de agenda omdat er een of meerdere meesters in de rechten op de vergadering ontbraken, zodat de juridi sche consequenties van het voorstel niet voldoende kon den worden overzien", aldus de rubriek van gisteren. "Ahum, eigenlijk zijn er niet genoeg raadsleden aanwezig om besluiten over de winkel karretjes t® kunnen nemen", reageerde Waal in een pest hui. De karretjes werden des alniettemin besproken. De jurist Peters (PvdA) zei wat gezien te hebben in de krant 'De Gelderlander' over kar retjes m Nijmegen. De jurist Zonnevylle (WD) wist wat van karretjes in Den Haag Dus besloot de junst Waal dat "de" juristen maar eens precies moeten uitzoeken hoe dat met die winkelkar retjes in Nijmegen en Den Haag zit... Volgend jaar komen wij op dit onderwerp terug. CPN wil onderzoek gevolgen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3