V oortbestaan van 'Kommunikatie 9 staat op de tocht [Le/cfee agenda Naam centrum: 'De Klaverhal' Commissie wil toch hoger tarief voor openlucht bad "Huren Muzenhof gelijk trekken met andere zalen" Huurverhoging wordt Warmondse vereniging te veel PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 WARMOND - Dat je van een kale kip geen veren kunt plukken weet bijna iedereen. Maar volgens het thans demissionaire bestuur van de Warmondse vereniging "Kom- munikatie" hebben B en W van Warmond nog nooit gehoord van dat spreekwoord. Het Kommunikatiebestuur zit met zijn handen in het haar nu B en W van Warmond een extra huurprijs van 5.000 gulden vorderen voor de huur van verenigingsgebouw 't Meerpunt. VRIJDAG Kommunikatie-voorzitter Van der Meer en secretaresse mevrouw Van Egmond jan de grootste verenigingen van Warmond wordt met liquidatie bedreigd. i hun verenigingszaal. Een Aart het gesprek over een en ander doen behalve voorzitter Van der Meer ook penningmeester Schoo en de secretaresse van "Kommu- nikatie", mevrouw van Egmond, mee. Mevrouw van Egmond is van dit drietal het langst verbon den aan de vereniging en dus de aangewezen figuur om de ge schiedenis van deze vereniging uit de doeken tc doen. Een ge schiedenis overigens die sinds dit jaar een periode van tien jaar bestrijkt. "Kommunikatie is ontstaan uit een protestgroep", weet Van Eg mond zich te herinneren. "In de Endepoelwijk hadden de bewo ners van de flats in de Van Du- venvoordestraat te kampen met een gebrekkige verwarming. Er werden vergaderingen gehouden bij mensen thuis en daaruit vloeiden de kaartavonden voort". Van Egmond vertelt dat de protest groep van toen zich ontwikkelde tot een buurtvereniging die on der meer de aanleg van een speeltuin bewerkstelligde. "Op een gegeven moment was er be hoefte aan een opslagruimte. De gemeente stelde toen een kelder aan de Van den Woudestraat be schikbaar". Voorzitter Van der Meer neemt het even over: "Bij de mensen thuis was er te weinig ruimte om het alsmaar groeiende aantal deelnemers aan de kaart avonden op te vangen. De kaar ters konden toen terecht in een gebouw dat "De Zon" heet Maar de eigenaar knapte het gebouw op en toen dat klaar was kon het niet meer worden gehuurd". Vervuiling Van Egmond pikt de draad weer op: "Gedacht werd toen aan een bouwkeet maar de gemeente voelde daar niets voor in ver band met de horizonvervuiling". Kommunikatie Warmond werd vervolgens ondergebracht in 't Trefpunt maar ook dat was slechts van tijdelijke aard. Want sinds september '79 is de vereni ging gehuisvest in een eigen zaal tje in verenigingsgebouw 't Meerpunt. Alle verhuizingen ten spijt is Kom munikatie Warmond in de loop der jaren uitgegroeid van een buurtvereniging tot een dorps- vereniging die maar liefst 300 ge zinnen tot haar ledenbestand kan rekenen. "Niet gering als je de gemiddelde gezinsgrootte op vier leden stelt en weet dat War mond 5.000 inwoners heeft", zegt Van der Meer. Het Kommunikatiebestuur telt ne gen leden van wie ieder een be paalde activiteit vertegenwoor digt. Kommunikatie organiseert onder meer een cursus jazzballet, een regelmatig terugkerende jeugdsoos, volksdansen voor be jaarden en heeft tevens een hob byclub onder haar vleugels. En natuurlijk is de activiteit van het eerste uur, de kaartavond, be houden gebleven. Voorzitter Van der Meer: "We draaien voor 100 procent op vrij willigerswerk. Wij maken schul den noch winst maar spelen elk seizoen quitte. Alles wat u in dit zaaltje ziet is door onze eigen handen vervaardigd. Veel men sen hebben er een eigen zakcen tje ingestoken. Van de gemeente krijgen we alleen maar monde linge waardering". De problemen voor de vereniging begonnen aan het eind van het vorig boekjaar- Begroot werd toen een voordelig saldo van 5.000 gulden. "Hoe weet ik niet maar op de een of andere manier is dat de gemeente ter ore geko men. Ik ben mezelf ervan bewust dat dit gebouw meer kost dan het opbrengt. Dat is voor B en W reden om ons meer te laten beta len, ze hebben namelijk een ex ploitatietekort. Maar die 5.000 gulden zijn noodzakelijk om een nieuw seizoen te kunnen begin nen". Overtrokken Van der Meer vertelt waar dat geld naar toe gaat: "We hebben prij zen nodig voor de kaartavonden, de leidster van het jazzballet moet worden betaald, de bar aan gevuld en voor de jeugdsoos hebben we nieuwe elpees no dig". Penningmeester Schoo: "Wij zeg gen dat we het niet kunnen beta len. We hebben het immers niet. De gemeente ontkent dat. Ze verwijzen naar die 5.000 gulden die overigens alleen nog maar zijn begroot". Volgens Van der Meer is er van gemeentewege de suggestie gedaan "de dwang som" te betalen uit de baromzet. Een andere 'tip' betreft het ver hogen van de toegangsprijzen. Van der Meer: "Als we de toe gangsprijzen verhogen komt er geen kip meer. Bovendien heb ben we veel steunleden die niet deelnemen aan de activiteiten. Je kunt het niet maken die men sen meer te laten betalen". "De mogelijkheid van barexploita- tie wordt door de gemeente vre selijk overtrokken", vervolgt hij. "t Meerpunt wordt beheerd door een beheerscommissie, een ver lengstuk van de gemeente dat overigens niet functioneert. De beheerscommissie verhuurt de zaal ook aan andere instellingen die eveneens gebruik maken van de bar. Maar de opbrengsten daarvan komen helemaal niet ten goede aan Kommunikatie Warmond", aldus de wanhopige Van der Meer. Eind oktober legde het bestuur de problemen voor aan de algemene ledenvergadering. Alle leden wa ren van oordeel dat de 5000 gul den niet moesten worden be taald. Het bestuur kondigde aan te zullen aftreden wanneer de ge meente haar beslissing niet zou terugdraaien. Van der Meer: "De ledenvergadering moet dan een nieuw bestuur kiezen maar de kans is groot dat Kommunikatie Warmond wordt geliquideerd. Er staat niemand te springen om onze plaatsen in te nemen. Zelf ben ik nu anderhalf jaar voorzit ter maar ze hebben mij ook moe ten ronselen. Het is een vrij on dankbare taak. Je krijgt meer kritiek dan bedankjes en er gaat veel vrije tijd in zitten". Bij de pakken neerzitten is een be grip dat Van der Meer en de zij nen echter niet kennen. De de missionaire voorzitter zegt: "Ze moeten nooit kunnen zeggen dat we er niets aan hebben gedaan". Het strijdplan van Kommunika tie Warmond behelst onder meer het inschakelen van juridische bijstand. "Daarvoor zullen we wel subsidie krijgen van de ge meente", grapt Van der Meer. "Verder willen we nagaan wat nu precies de mogelijkheden zijn om een beroep te doen op be paalde welzijnsfondsen", zegt hij. De verwachte steun uit de hoek van onder meer de gemeente raad is tot op heden uitgebleven. "Van Progressief Warmond had ik altijd een hoge hoed op maar die heb ik nu afgezet. De raad loopt klakkeloos achter B en W aan. De meeste steun komt nog van de WD, van de heer Corijn", vertelt de sombere voorzitter". "B en W hebben gewoon een potje nodig, dat is het hele eieren eten", vult de weinig vrolijkere Schoo hem aan. En: "Misschien dat als ze hier de boel komen aanvegen ze die 5.000 gulden vin den. Wij hebben ze niet. Van een kale kip kun je geen veren pluk ken". Volgens Van der Meer zou liquida tie van de vereniging het ergst zijn voor haar jeugdleden. "We doen het meest voor de jongeren. Die hebben te weinig geld voor recreatieve doeleinden. Wij bie den ze al jarenlang de mogelijk heid tot prettig tijdverdrijf'. WIM KOEVOET Leiden - Groenoordhallen, ski-beurs, za van 12-17 uur. Haven - aankomst Sint Nicolaas, daarna rondrit door centrum, za 13.30 uur. Groenoordhallen - zaalhandbaltoernooi, za 10-18 uur. Leids Vrijetijdscentrum - optreden de groep Modern English, 21 uur; theezol der LVC: akoestisch programma. Clubhuis Speeltuinvereniging Willem de Zwijgerschool - ruilbeurs georganiseerd door Ruilclub Konings- kerk, za 10-16 uur. Stadsgehoorzaal - concert door muziek vereniging De Burcht met als thema De Burcht in Disneyland, 20 uur. LAK - film 'Fietsendieven'-Vitorio De Sica, 20 uur; Hiroshima Mon Amour'- Alain Resnais, 22.30 uur. Filmhuis LVC - film 'Schwarz und Weiss wie Tage und Nachte'-Wolfgang Pedersen, 23 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. al leenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH trefcentrum, open soos. 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf- en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Leiderdorp - Gemeentehuis, expositie Willem van Scheijndel, 21 uur. Muzenhof - expositie 'Met pen en pen seel', 19.30 uur; za 10 uur. Winkelhof - karnavalsbingo, za 11.11 Zoeterwoude - clubhuis Vrjje Club, Zuidbuurtseweg, schoolmeubelenver- koop, 20 uur. Eendenkooi - Rijndijk, antiekbeurs, 19 Wassenaar - Albert college, optreden 'Dialoog', 19.30 uur. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan, kla- verjasavond SJJO. Voorschoten - winkelcentrum, van Beethovenlaan, veiligheidscontrole au tobezitters, za 9.30 uur. ZATERDAG ZOETERWOUDE - "De Klaver hal" wordt de naam van het nieu we sport- en recreatiecentrum dat in Zoeterwoude naast het be jaardencentrum Huize Emmaus gebouwd gaat worden. De naam is bedacht door Han Janson, die daarom een rondvlucht mag ma ken boven Zoeterwoude. "De Klaverhal" was één van de dertig suggesties voor een nieu we naam, die gemakkelijk in het gehoor moest liggen en een rela tie moest hebben met Zoeter woude. De binding met Zoeter- Oegstgeest in beroep bij ministerie woude is duidelijk: in het ge meentewapen zitten namelijk drie klavers. De stichting "Sport- en Recreatie centrum De Klaverhal" heeft in middels van B en W van Zoeter woude het groene licht gekregen voor de bouw van de hal gekre gen. Het geheel is een ontwerp van het plaatselijke architecten bureau Bosman en zal - als aan alle formaliteiten is voldaan - door het Tilburgse bedrijf Peli kaan worden gebouwd. De be drijf was de laagste inschrijver en heeft een reputatie op het ge bied van de sporthallenbouw in Nederland. De totale kosten van "De Klaverhal" bedragen bijna 2,9 miljoen gulden. Aanvankelijk zou uiterlijk in okto ber met de bouw van de hal zijn begonnen, maar het ontbreken van een brug over de Stomp wij k- sevaart maakte de aanvoer van bouwmaterialen vooralsnog on mogelijk. De brug is eind novem ber klaar en kan twee weken la ter in gebruik worden genomen. De gemeente heeft toestemming verleend voor de aanleg van een tijdelijke aanvoerroute langs Huize Emmaus, zodat bouwke ten en de materialen al aanwezig zijn voor met de eigenlijke bouw wordt begonnen. Voorzitter Plooij van de stichting die de hal gaat exploiteren is vol lof over de medewerking van de gemeente. De voorzitter: "Wij hebben bij alle voorbereidingen bijzonderveel hulp gehad van de gemeente Zoeterwoude. Men stond - en staat - altijd voor ons klaar en heeft daarom ook een groot aandeel gehad in de voor spoedige ontwikkelingen van de totstandkoming van de hal". Verwacht wordt dat rond de jaar wisseling de eerste paal de grond in gaat. De bouw vergt dertig we ken. Eind augustus moet de hal klaar zijn zodat de scholen met ingang van het nieuwe leerjaar "De Klaverhal" kunnen gebrui ken. De opening van de sporthal zal waarschijnlijk samenvallen de openstelling van de provinciale weg 17, die Zoeterwoude van het doorgaande (sluip-)verkeer moet ontlasten. Een groot opgezette feestweek zal naar alle waar schijnlijkheid deze beide mijlpa len voor Zoeterwoude luister bij zetten. OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest moet in beroep gaan tegen de beslissing van het mi nisterie van economische zaken om geen toestemming te geven de tarieven van het openlucht zwembad met tien procent te verhogen. Dat was het advies dat de commissie financiën en cultu rele zaken gisteravond gaf aan burgemeester en wethouders. van het ministerie als "willekeu rig en merkwaardig". Het is na melijk niet de eerste keer dat Oegstgeest een verzoek indient om de tarieven meer te verhogen dan het ministerie eigenlijk wil (dit jaar vier procent). Ook voor 1980 en '81 zijn dergelijke aan vragen gedaan en deze werden wel goedgekeurd door economi sche zaken. De commissie was verrast en te- Vreemd vond de commissie het leurgesteld door de negatieve be- ook dat de tarieven voor andere slissing. Raadslid Van Hazel sportaccommodaties wel met (CDA) kwalificeerde het beleid tien procent mochten stijgen. Wethouder Kohlbeck was even te leurgesteld als de commissie. Volgens de wethouder had de ta riefsverhoging wel moeten wor den goedgekeurd, omdat het zwembad kampt met gigantische tekorten. "Elke duik kost ons al vier gulden. Dus we hebben een verhoging echt wel nodig", zo zei de wethouder. Samen met zijn collega-wethouders en burge meester Scheenstra gaat Kohl beck nu bekijken welke moge lijkheden er zijn om in beroep te gaan tegen de beslissing. Leiderdorpse commissie: LEIDERDORP - De huurtarieven voor zalen in Muzenhof zullen ongeveer even hoog worden als die van vergelijkbare accommo daties zoals het wykgebouw Zijl- kwartier en het Dorpshuis. De le den van de raadscommissie be leidsplanning, financiën en be lastingen besloten hiertoe gister avond conform berekeningen in een ambtelijk advies. In dit advies wordt ervan uitge gaan, dat de huurders de helft van de werkelijke kosten moeten betalen. De andere helft neemt de gemeente voor haar rekening, wat neerkomt op een jaarlijkse last van 110.000 gulden. De bi- Expositie MAARSSEN (ANP) - Katinka Huiskamp uit Oegstgeest heeft de hoofdprijs in de aardappel- sauzenwedstrijd van het Neder lands Instituut voor Afzetbevor dering Aardappelen gewonnen. Zij won de hoofdprijs, een beeld je van een aardappelsjouwer en duizend gulden, met haar recept voor een noten-kaassaus. Samen met vier andere prijswin naars was zij gisteren in een res taurant in Maarssen waar een ju ry uit die vijf sauzen de beste koos. De koks Thielen en And- riessen hebben de sauzen bereid, waarna een jury van deskundi gen de noten-kaassaus van Ka tinka Huiskamp uitkoos als bes te. In het kader van de actie "Wel komstgeschenk Huize Buiten zorg" wordt in de Muzenhof een tentoonstelling gehouden. On der het motto "Met pen en pen seel in en om mooi Leiderdorp" exposeren de kunstenaars Prooper en Kemner respectieve lijk aquarellen en pentekenin gen. Mevrouw Rector-Wilhel- mus toont haar droogbloem-col lages. Burgemeester Van der Have opent de tentoonstelling om half acht (openingstijden: vanavond van 20.00 tot 23.00 uur, morgen van 10.00 tot 23.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur). Van der Have zal ook de prijzen uitreiking van de voor tuin-keuringscommissie "Mooi Leiderdorp". Dat gebeurt om kwart over acht, waarna de Val kenburger Van Woerden voor lichting geeft over tuinieren. Vrije Klubs De Vrije Klubs in Zoeterwoude verkopen vanavond meubeltjes uit kleuterscholen. De verkoop is van acht tot half tien in het clubhuis aan de Zuidbuurtse weg. Toneel Vanavond en morgenavond speelt in het Adelbert College (Deyler- weg 163 in Wassenaar) de to neelcombinatie "Dialoog" een blijspel van P. Barillet en P. Gredy (vertaald door Remco Campert), genaamd "De Cactus- bloem". Het toneelstuk begint om half acht. Antiek In de Eendekooi (Rijndijk in Zoe terwoude) is vanavond (19.00 tot 21.00 uur), morgen en zondag (11.00 tot 17.00 uur) een antiek beurs. Autocontrole tend vanaf half tien een gratis veiligheidscontrole voor auto's. Gecontroleerd wordt onder an dere de verlichting, de banden en het koelsysteem. De controle is gratis en wordt gehouden in het winkelcentrum aan de Van Beethovenlaan bij het garage bedrijf Vlietwijk. Hangkonten De Zoeterwoudse carnavalvereni ging "De Hangkonten" organi seert morgen een zogenaamde Hangkontenrace, een estafette loop rond de dorpskern voor vier personen (ieder 1500 me ter). Om kwart over vier wordt er gestart bij Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg. 's Avonds is er een openingsbal dat om half ne gen begint. Eveneens in Don Bosco. bliotheek gaat aan huur 213.000 gulden betalen (waarvan 200.000 voor rekening van de gemeente), de muziekschool 155.000 gulden. Deze kosten worden verdeeld onder de gemeenten, waarvan leerlingen de school in Leider dorp bezoeken. De vastgestelde tarieven zijn tijde lijk. Voor de uiteindelijke vast stelling wacht de commissie nog op de zogenaamde Tarievennota. In deze nota, die naar verwach ting binnen enkele maanden zal verschijnen, zal worden gepro beerd één lijn te trekken in de manier van huurberekening voor alle Leiderdorpse accommoda ties (dus ook de sportaccommo daties). "Nu bestaat er bij verenigingen vaak het onbevredigde gevoel, dat tarieven vrij willekeurig wor den vastgesteld", aldus wethou der Bezemer (PvdA) van finan ciën. Een ander doel van de nota is vast te stellen of er in een aan tal huurtarieven al subsidie is verwerkt. De nota wil dit soort zogenaamde "verborgen subsi dies" proberen boven water te brengen. Leiden - Café Tetteroo, Haarlemmer straat, optreden groep Number Four, 22.30 uur. Aula scholengemeenschap St. Agnes - Eijmerspoelstraat 3, clubtentoonstel ling Leidse Pluimvee- en Konijnen- sportvereniging LPKV, 20 tot 22 uur en zo van 10 tot 17 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Schwarz und Weiss wie Tage und Nachte'-Wolfgang Pedersen, 23 uur. LAK - film 'East of Eden'-Elia Kazan, 20 uur; film 'Orfeo Negro'-Marcel Camus, 22.30 uur. Romanuszaal - achter de Hartebrug- kerk, showband con Fuoco organiseert een bingo-avond, 20 uur. Jazzzolder Hot House - Breestraat 66, optreden het saxofoonkwartert De Vier Winden, 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - optreden de groep Vandattum, 21 uur. Vrouwenhuis Leiden - Hooigracht 79, zatermiddagcafé, 16 tot 20 uur; café avond, 21-1 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, vanaf 22 uur. Wassenaar - Adelbertcollege, toneelstuk 'Dialoog', 19.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden Zog en Oorlogspad, 21 uur. Leiderdorp - clubgebouw Bloemerd, bingo-avond RCL, 20 uur. Toneelavond Zijlkwartier, 20 uur. Zoeterwoude - Hangkontenrace Don Bosco, Zuidbuurtseweg, 16.15 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk; za, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; zo, H. de Jong, Hooigracht 61, tel. 123752. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk, de Waard; za, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zo, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 1<21334; zo, F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, v. Tol, Zwanenburg, Verha- ge; J. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Lei derdorp, tel. 133834; spreekuur van 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Leiderdorp - J. van de Beek, J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Voorschoten - za, F. Koopmans, R. Wag- nerlaan 69. tel. 6352; zo, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 5, tel. 5417. Wassenaar - noord: J. Paulides, van Zuijlen van Nijeveltstraat 42, tel. 14561; T»iiH K de Wit Kerkstraat 42, tel. 12460. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 13 tot 20 nov door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, tel. 153274. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d Waalslaan, tel. 4641. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag var. 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden Dij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitendigiro 3203571 tv.n. Damiate Holding BV te Haailem. Kwartaalabonnement 153,45 Per post75,00 Jaarabonnement f202,30 per post f 291,70 J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Directie: G. Koopman

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2