'Rijk moet Hoogovens redden Hema: 500 banen op tocht Beufs Amsterdam Dienstenbond vreest ontslagen bij KBB Industrie keert zich tegen stroomprijs Industriebond FNV wil harde opstelling Terlouw Robeco dingt naar gunst van spaarder Korter werken verdeelt Bouwbond Vleessector kan positie in EG versterken Beursovefzicht VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 ECONOMIE PAGINA 25 Reclamebureaus De omzet van de reclamebureaus in Nederland zal dit jaar gemid deld 15 procent lager uitkomen dan in 1981. Hun gezamenlijke personeelsbestand loopt dit jaar' met 6 procent terug. Vorig jaar al i schatte de voorzitter van de Ver eniging van Reclame-adviseurs dat binnen twee jaar twintig bu reaus zouden ophouden te be- staan. llTot en met oktober is de hoeveel heid advertenties in de dagbla den dit jaar met 10 procent ge daald. In geld uitgedrukt bete kende dat voor de dagbladuitge vers een vermindering aan ad- vertentie-inkomsten met 3 pro cent. In tijdschriften werd ge middeld 15 procent minder gead verteerd. Alleen de verkoop van reclame-zendtijd bij radio en te levisie nam dit jaar licht toe. Papier en karton De afzet van de Nederlandse pa- pier- en kartonindustrie is in 1980 met 0,5 procent en in de eer ste helft van dit jaar met 0,3 pro cent gedaald. Dat staat in het jaaroverzicht van de vereniging van Nederlandse papier- en kar- 1 tonfabrikanten. Het wwreldpapierverbruik daalde vorig jaar met 0,5 procent, terwijl de produktie en het verbruik binnen de Europese Gemeen schap met ruim 2 procent daalde. Volgens het jaaroverzicht steekt de bezettingsgraad van de Ne derlandse papier- en kartonin dustrie met 89 procent niet on gunstig af bij andere landen in West-Europa. Deeltijd In de periode oktober 1977-april 1980 is het aantal deeltijdbanen (in loondienst) in nijverheid en dienstensector (met uitzonde ring van de overheid) gestegen van bijna 531.000 tot ruim 673.000. Dit is een stijging van 27 pet. Het totale aantal banen nam in dezelfde periode met niet meer dan vijf pet. toe, aldus ge gevens van het Centraal Bureau van de Statistiek. Het aandeel van de deeltijdbanen in het totale aantal banen steeg van 15,1 pet. in oktober 1977 tot 18,3 pet. in april 1980. Opvallend hierbij is dat de procen tuele stijging van het aantal deel tijdbanen in het totale aantal ba nen steeg van 15,1 pet. in oktober 1977 tot 18,3 pet. in april 1980. Opvallend hierbij is dat de procen tuele stijging van het aantal deel tijdbanen voor mannen (36 pet.) aanmerkelijk groter is dan voor vrouwen (25 pet.). Laatstge noemden bezetten overigens nog steeds meer dan 80 pet. van het aantal deeltijdbanen. Deurenfabrikanten De Vereniging van Deurenfabri kanten beraadt zich over drasti sche stappen gezien de zeer moeilijke positie, waarin de branche op het ogenblik ver keert. Zij heeft o.a. contact opge nomen met de NEHEM (Neder landse Herstructureringsmaat schappij), die thans een onder zoek instelt naar de situatie in de bedrijfstak. Volgens de vereniging zijn de fa brikanten ongerust over de hui dige ontwikkelingen, met name de terugval van de bouw, de lage toegevoegde waarde, de hoge rentekosten en de stijging van de energiekosten. VOETBAL - Wereldkampioen Ar gentinië heeft het eigen publiek opnieuw niet kunnen overtui gen. Na een nederlaag van twee weken geleden tegen Polen (1-2), werd nu in Buenos Aires gelijk gespeeld tegen Tsjechoslowa- kije, 1-1. TENNIS Marcella Mesker en Marianne van de Torre zijn uitge schakeld in de kwart-finales van het tennistoernooi om de federa tiebeker. Het Nederlandse team verloor gistermiddag in Tokio met 0-3 van Australië. Groot Brittannië bereikte, net als Australië de halve finales door met 2-1 van de Sowjet-Unie te winnen. UTRECHT - Volgens de Diensten bond FNV staat er een groot aan tal arbeidsplaatsen op de tocht bij de verschillende werkmaat schappijen van de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB). De di rectie van de HEMA heeft zelfs aangekondigd dat er in de ko mende jaren 500 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De dien stenbond vreest ook dat er ont slagen vallen bij de Bijenkorf, Perry Sport en de Maxis. Concre te getallen kon bestuurder Dick Lammertink gisteren tijdens een persconferentie nog niet noe men. In een eerste korte reactie noemt de raad van bestuur van de KBB de bekendmaking van de dien stenbond voorbarig en specula tief. Volgens de raad van bestuur wordt op deze manier onnodig onrust gezaaid onder het perso neel van de KBB. Bij het concern werken ruim 22.000 mensen. Vol gens de dienstenbond zijn de op handen zijnde reorganisaties te wijten aan een financieel wanbe leid. Over het eerste halfjaar werd een verlies geleden van 9,6 miljoen gulden. Dit ondanks een totale omzetstijging van 13 pro cent. FN V-bestuur Dick Lammertink: „Het geleend vermogen van de afgelopen jaren is enorm geste gen. De totaal geleende geldsom is nu al gestegen tot 582 miljoen gulden. De rente drukt zodanig op het bedrijfsresultaat, dat zelfs met een gestegen omzet geen winst wordt gemaakt". Lammer tink is vooral verbolgen over het feit dat de raad van bestuur van de Koninklijke Bijenkorf Beheer de afspraken niet nakomt. Er was inmiddels*al bekend dat het concern er financieel niet best aan toe was. De raad wan bestuur van de KBB zou samen met de bond het to- AMSTERDAM (ANP) - De krakers van het Amsterdams pand "De Rode Tetter" in de Bilderdijkstraat hebben de "staat van beleg" opgeheven. Dat gebeurde, nadat de mid denstand in de omgeving de vrees had uitgesproken voor sterk achterblijvende Sin- terklaasverkopen. De krakers gingen gisteren over tot verwij dering van de "munitie" (bak stenen, flessen en balken), die klaarlag voor het geval de ME het pand zou bestormen. taaipakket van voorstellen be spreken. Dit zou aanvankelyk in september gebeuren, maar dat overleg werd verschoven naar het einde van deze maand .Maar nu zien we dat allerlei verschil lende werkmaatschappijen al be zig zijn hun plannen bekend te maken. Dat was natuurlijk niet de bedoeling. Ondernemingsra den krijgen steeds kleine stukjes informatie. Het is duidelijk dat de oplossingen vooral in de rich ting van de post personeelskos ten gaan'zegt de bondsbestuur- der Volgens Lammertink heeft de di rectie van de Maxis in Muiden aangekondigd dat de afspraken die zijn gemaakt over reorganisa ties en de daaraan vastgekoppel de werkgelegenheidsgarantie niet wordt nagekomen. Eind vol gend jaar loopt by Byenkorf de garantie tegen gedwongen ont slagen af. De directie, heeft al la ten weten deze overeenkomst niet te zullen verlengen. En vol gens de dienstenbond zal op het gloednieuwe holdingskantoor van de KBB in de Amsterdamse Bijlmer voor 10 procent op het personeel worden bezuinigd. „Dat betekent dus ook dat daar mensen weg moeten", zegt Lam mertink. Op het kantoor in de Bijlmer werken nu 350 perso neelsleden. DEN HAAG (GPD) - Zestien be drijven hebben een beroep ge daan op minister Terlouw (eco nomische zaken) om de pryson- gelijkheid op het stuk van elek triciteit tegenover het buitenland teniet te doen. De verschillen AMSTERDAM (ANP) - De beleg- gingsgroep Robeco heeft zich ge worpen in de strijd om de gunst van de spaarder. Een nieuwe loot aan de Robeca-stam, Roparco, biedt spaarders een directe op vraagbare rekening, een hoge rente van nu 10 procent en een winstaandeel. De rekening is vooral bestemd voor kleine en middelgrote spaarders. Tot 25.000,- per maand kan zonder boete geld worden opgenomen. De hoge rentevergoeding kan Roparco geven door de ervaring van Ro beco in de beleggingssfeer en de extra lage kosten: Roparco is louter een spaarrekening, er is al leen giraal verkeer mogelijk (kas transacties zijn niet toegestaan) en alleen overmakingen naar ei gen bank- of girorekening zijn mogelijk. "Het is een simpel en daardoor goedkoop product", al dus prof. dr. Th.M. Scholten, di rectievoorzitter van de Robeco Groep bij de presentatie van het project. Roparco mikt op spaargeld, niet op tijdelijk "vluchtgeld". Om de be langen van de echte spaarders te beschermen houdt men zich het recht voor bij bedragen boven de ton eventueel een afwijkend ren tepercentage vast te stellen. Ook daarom wordt bij opvragingen boven de 25.000,- een procent kosten in rekening gebracht, ten zij de spaarder een opzegtermijn van een maand in acht neemt. Over het winstaandeel zegt prof. Scholten, dat het niet om specta culaire bedragen zal gaan. Door de al hoge rentevergoeding zal de winst beperkt blijven. Eerst zal dan aan de aandeelhouders (de vier Robeco-beleggingsfond- sen) een redelijke vergoeding worden gegeven ("redelijk zou nu 14 pet. zijn") en een beschei den bedrag aan de reserves wor den toegevoegd. Van het restant gaat dan 90 pet. naar de reke ninghouders. De heer Scholten acht het diepte punt in de particuliere besparin gen nu gepasseerd. De grenzen van de verzorgingsstaat zijn overschreden en we zullen vol gens velen weer terug moeten naar een collectieve basisvoor ziening voor de ergste nood, zo dat er voor de "nood der tijden" weer gespaard zal moeten wor den. Roparco is intussen wat het toe zicht van de Ned. Bank betreft aangemerkt als algemene bank. Het geplaatste aandelenkapitaal is 5 min., gelijkelijk verdeeld onder Robeco, Rolinco, Rorento en Rodamco. Protest ouderen UTRECHT (ANP) - De Unie van Katholieke Bonden van Ouderen (200.000 leden) heeft in een tele gram aan minister Gardeniers (volksgezondheid) geprotesteerd tegen de strike stijging van de premie voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering. Ze kant zich ook tegen de aangekondig de eigen bijdrage voor genees middelen. De vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen liet deze week weten dat de premie voor de vrij willige verzekering op 1 januari waarschijnlijk weer tien procent omhoog moet. VELSEN (ANP) - De Nederlandse regering moet zich har der opstellen tegen de Westduitsers als het Duitse staal concern Hoesch de samenwerking met Hoogovens in Estel opgeeft. Het is in de eerste plaats een zaak van de politiek om ervoor te zor gen dat de gigangtische schul denlast van Estel niet op de schouders van Hoogovens komt, maar op die van de Westduitsers, die er verantwoordelijk voor zijn. Dit hebben de gezamenlijke bon den die bij Hoogovens zijn be trokken gisteren gesteld in een gesprek op het ministerie van economische zaken. Minister Terlouw van economische zaken gaat begin december met zijn Westduitse college Lambsdorf praten over de problemen rond het Estelconcern. De Westduitse regering is bezig de eigen staalin dustrie te bundelen, waardoor volgens de bonden feitelijk een einde wordt gemaakt aan het Ne derlands-Duitse staalconcern Estel. Minister Terlouw vindt dat de Hoogovens in principe zelf de hete kolen uit het vuur moet sle pen als Hoesch uit de fusie stapt De Nederlandse regering zal Hoogovens daarbij zoveel moge lijk steunen, maar de voornaam ste verantwoordelijkheid ligt bij de onderneming zelf, aldus Ter- louw. De bonden willen dat de regering actief voor de belangen van Hoogovens optreedt, net zo als de Westduitse overheid dat doet. "De manier waarop de mi nister van economische zaken het nu wil aanpakken is ons nog te liberaal", aldus bestuurder H. Krul van de Industriebond FNV. De raad van bestuur van Estel heeft de bonden gezegd dat een scheiding van Hoogovens en Hoesch zeer geringe gevolgen voor de werkgelegenheid aan de Nederlandse kant zal hebben. Er werken bij Hoogovens ongeveer 20.000 mensen. De bonden zijn er nog niet gerust op dat de werkge legenheid niet in de knel komt als Hoogovens weer los komt te staan. Veel staal van Hoogovens gaat nu naar Duitsland, waar het verder wordt verwerkt. Wat er straks met dit werk gaat gebeu ren is nog onduidelijk. Dit geldt ook voor het hoofdkantoor van Estel dat in Nijmegen is geves tigd, zo stellen de bonden. De bonden vinden dat er rekening mee moet worden gehouden dat de Westduitsers in onderhande lingen niet tot een redelijke over eenkomst over de schuldenaf wikkeling (ruim een miljard, al dus Krul) zijn te bewegen. Maat regelen die het aandelenkapitaal van Hoogovens zeker stellen zijn daarom gewenst, aldus Krul, om problemen te voorkomen die kunnen ontstaan als het zover - zou komen dat het faillissement van Estel wordt aangevraagd. De Nederlandse overheid heeft ruim dertig procent van de aandelen van Hoogovens in handen. De Industriebond FNV is ervoor dat de aanvullende overheids steun van enkele hoderden mil joenen guldens die Hoogovens - alleen of in Estelverband de komende jaren nodig heeft om te overleven wordt verleend in de vorm van aandelen. Dit zou bete kenen dat de overheid een meer derheidsbelang in Hoogovens krijgt. UTRECHT (ANP) - De leden van de bouw- en houtbond FNV voe len niets voor het invoeren van een 38-unge werkweek, als zij daar zelf aan mee moeten beta len. De achterban geeft in forse meerderheid de voorkeur aan vervroegd uittreden op 61-jarige leeftijd als vorm van arbeidstijd verkorting. De bouw- en houtbond had aan de leden voorgesteld om de 38-urige werkweek - met inleveren van loon - volgend jaar voorop te stel len in het arbeidsvoorwaarden beleid om zo banen te scheppen in de met hoge werkloosheid kampende bouwsector. Het defi nitieve cao-beleid van de bond wordt overigens morgen vastge steld door de bondsraad. Dienstenbond De dienstenbonden FNV willen dat de werkweek met minstens 2.5 uur per week wordt terugge bracht. Bovendien wil de bond het komend jaar bewerkstelligen dat de koopkracht voor mensen met een minimuminkomen blijft gehandhaafd. met andere landen worden steeds groter en tasten de con currentiepositie verder aan. Daardoor staan direct al 2000 ba nen op de tocht De zestien bedrijven werken sa men in het Samenwerkingsver band Industriële Grootafnemers van Energie (S1GE), dat al jaren lang aandacht vraagt voor deze concurrentienadelen. Het SIGE wil dat Terlouw alsnog overgaat tot uitvoering van de motie-Eng- wirda (D'66). die de Tweede Ka mer op 14 maart 178 aanvaardde. Daarin werd de regering ver zocht de toen al bestaande ener gieprijsongelijkheid voor de in dustrie teniet te doen. Het SIGE voert aan dat de kosten voor elektriciteit bij de Neder landse industrie zeer ongunstig afsteken by die van andere EG- landen. Dit blijkt opnieuw uit ge gevens van de Europese Com missie. Als men voor ons land uitgaat van een kostenpeil van 100 dan is dit voor enkele andere landen als volgt W-Duitsland 60. Frankrijk 57. Italië 49. Engeland 90. België 74. De elektnciteitskosten voor de Ne derlandse industrie zyn dan ook de hoogste in de Europese Ge meenschap. Zy liggen zelfs meer dan een kwart hoger dan het ge middelde. Er dreigt een verlies van duizen den van de 64.000 arbeidsplaat sen bij leden van het samenwer kingsverband. Alleen al by Van Gelder Papier, Ned Staal en Hoechst staan mede als gevolg van een veel te hoge energiereke ning niet minder dan 2000 ar beidsplaatsen op de tocht Verlaging van de energiepryzen en daardoor herstel van de concur rentiepositie van de basisindus trie is een Nederlands maat schappelijk belang Het al dan niet gedeeltelyk verdwynen van voor ons land vitale industrietak ken, zoals yzer- en staalindustrie, chemische industrie, papier- en cementindustrie zal tenslotte lei den tot een nog grotere lasten verzwaring voor de kleinverbrui kers als gevolg van afzet vermin dering bij de energiebedrijven, aldus het SIGE. AMERSFOORT (ANP) - De groot- en detailhandel in le vensmiddelen Schuitema NV (Centra, Famila, Massamarkt) gaat een begin maken met het aanpassen van de stafafdelin gen als onderdeel van een pro gramma van herstructurering en sanering. Als gevolg hiervan zullen 60 arbeidsplaatsen moe ten vervallen, waarvan dit jaar 25 arbeidsplaatsen en - voor zover niet al door natuurlijk verloop gerealiseerd - 35 ar beidsplaatsen in 1982, zo heeft het bestuur van Schuitema be kend gemaakt. DEN BOSCH (ANP) - De positie van de varkensvlees verwerken de industrie in Nederland kan op de Europese markt worden ver stevigd. Tot die conclusie koml het organisatiebureau McKinsey na een onderzoek in deze be drijfstak. Voorwaarden zyn dat er door de verschillende be drijven doelmatiger wordt sa mengewerkt en dat de kosten worden verlaagd. Dat heeft ir. J. Wellen, voorzitter van de structuurcommissie vleesindustrie, gisteren gezegd op een persconferentie in Den Bosch. Die commissie is eerder dit jaar in gesteld door de minister van eco nomische zaken. Daar hebben vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemersorganisaties zitting in. alsmede afgevaardig den van de overheid. De com missie is ingesteld om na te gaan welke overlevingskansen de Ne derlandse varkensvlees verwer kende industrie heeft. Deze be drijfstak is in financiële proble men gekomen onder meer als ge volg van stagnerende binnen landse afzet en terremverlies op de exportmarkt Zo is de uitvoer naar de Verenigde Staten de af gelopen jaren vrijwel teruggelo pen tot nul. De varkensvlees verwerkende in dustrie haalt in Nederland nog een omzet van zes miljard gulden waarvan 2.7 miljard uit de ex port. In deze sector werken 15.000 mensen direct en indirect ruim veertigduizend boeren. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Technolocir t 27.70 27.50 V«nc« Sind 13,00 13,00 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs ging de be langstelling op deze laatste dag van de week uit naar de obliga tiesector Hogere koersen van de staatsfondsen betekenen name lijk dat de rente daalt Vrijdag in de ochtenduren waren de rende menten op pand-, spaar- en bankbneven al verlaagd. Ook de korte rente op dc geldmarkt is deze week al gedaald mede door de sterke positie van de gulden. De staatsfondsen stelden vrydag wn beetje teleur De jongste 12,75 pet staatslening, waar de' grootste omzet in is, noteerde zelfs 0.2 punt lager op 103,80, na de hausse van donderdag. De laagrentcndc waarden, die zich donderdag wat rustiger ontwik keiden, waren tot een half punt hoger Ook de aandelenmarkt moest hier en daar terrein prysgevcn On danks een hoger Wall Street werd ook avery geleden door de internationals. Zo zakte Kon. OUe zeventig cent op f 79,80, ter- wyl KLM f 1 veroor op f91.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25