"Sierteelt doet t prima" Alphen moet wachten op ruiming bommen Populieren groeien hard: rooiactie Sassenheimer Rotteveel, gekozen in KMTP-bestuur: Mooie aquarellen van Nenad Karpov Ooggetuige Van Dam: "Er liggen er zeker tien" Sportclub voor gehandicapten onzeker VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 Poedel van Dam wijst het schuurtje aan, waaronder volgens hem drie pliegtuigbommcn tn de grond liggen. Geruchten Dat er in Alphen-Zuid eventueel bommen liggen was de gemeen te al eerder deze week verteld door het energiebedrijf Zuid- Holland. Bij het aanleggen van leidingen sijpelden de bom-ge- ruchten door tot het EZH en is de gemeente op de hoogte ge steld. Volgens de gemeen te-voorlichter is Alphen toen eerst gaan uitvis sen wat het gaa kosten om de bommen op te ruimen. Begin vo rig jaar heeft de gemeente diep in de buidel moeten tasten toen een zware bom, gevonden op het ter rein van de voormalige betonfa- briek Van Dyk jr., onschadelijk moest worden gemakt. Het bleek aat het Kyk een potje voor een deel van deze kosten had Het Energiebedrijf Zuid- Holland wilde de rest voor zijn rekening nemen zodat een dezer dagen een brief de deur uitgaat naar de Explosieven Oprui mingsdienst in Culemborg. Deze instantie zal het verzoek knjgen om een onderzoek uit te'voeren. Wachtlijst Uit contact met de opruimings dienst blykt dat er een wachtlijst van ongeveer twee jaar bestaat voor met-dringende gevallen. Dringend vindt men daar een ge val als er direct persoonlijk ge vaar bestaat of als spoedige ople vering van broodnodige woon ruimte te verwachten is. Er zun voor Alphen Zuid welis waar bouwplannen, maar die zyn duidelijk niet urgent genoog vol gens de maatstaven van de Ex plosieven Opruimingsdienst Er bestaat op het moment con con creet bouwplan van een Noord wykse projectontwikkeling De Veste voor 108 premiekoopwo ningen en 25 bejaarden woningen tussen de Prins Hendrikstraat en de Run Mochten daar, zoals oog getuigen beweren inderdaad bommen in de grond liggen dan zou de bouw, die volgend jaar moet beginnen vertraging kun nen oplopen. ALPHEN/REGIO - Kayak komt zaterdagavond 14 november in de Alphense jongerensociëteit Midas. Deze alom bekende for matie viel onlangs nog op met de thema-elpee "Merlin". Hiervan zal het nodige te beluisteren zijn. Daarnaast grijpt Kayak ook te rug naar werk van zeven vorige elpees, dat nu met twee vaste zangeressen wordt uitgevoerd. De Langeraarse soos De Schakel biedt dezelfde avond een optre den van de Volendamse formatie Spryng. Deze groep brengt werk van anderen, variërend van Mot her's Finest tot Kiki Dee en Janis Joplin tot Linda Ronstadt. On langs verscheen de single "Come on over". Roelofarendsveen presenteert Our House zaterdagavond de Apel- doornse band Montezuma. Deze. groep bestaat sinds 1978 en speelt zogenaamde "Southern rock" en ook veel eigen werk. Met de single "Rock and roll and alcohol" verwierf de band de no dige bekendheid. Het optreden in Midas begint om 20.00 uur, de andere twee concer ten beginnen om 20.30 uur. ROLSTOEL-BASKETBAL - Het Nederlands rolstoelbasketbal team is er gisteren in Raai te, net zomin als in Aalsmeer vorige week (61-52) in geslaagd om te winnen van de Amerikaanse rol stoelbasketballers. Voor 2000 zeer enthousiaste mensen was Amerika met 63-56 te sterk, na een ruststand van 37-21 in het voordeel van de Amerikanen. VOETBAL - Italië heeft zich ge kwalificeerd door de kwartfina les van het toernooi om het Euro pees kampioenschap ploegen onder 21 jaar. In Padua versloe gen de Italianen Griekenland met 1-0. De winnende treffer werd gescoord door Juventus- aanvaller Pierpaolo Virdis in de tiende minuut. i de Hervormde Kerk in Koudekerk is een repro- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - In de koorzaal van de prachtig gerestaureerde Hervormde Kerk in Koudekerk worden tot en met 21 november aquarellen tentoon gesteld van de tn Joegoslavië ge boren schilder Nenad Karpov. Getrouwd met een Nederlandse, woont hij nu in Amsterdam. In Serajevo studeerde hij bouwkun de, werd ingenieur en vertrok be gin zeventiger jaren naar Ameri ka waar hij aan de universiteit van Californië schilderkunst en industrieel ontwerpen studeerde. Hij zal niet de eerste buitenlandse kunstenaar zijn die in ons land gegrepen werd door de Hollandse schilderstraditie. Het is boeiend te zien hoe deze romantische Joe goslaaf, met een Russische va dermet zijn eigen temperament de draad van de Hollandse schil ders uit de zeventiende eeuw op* neemt. In Koudekerk zijn aquarellen te zien die in hun onderwerpen voor ons uiterst vertrouwd zijn: kerkinterieurs, stadsgezichten, landschappen waarin prachtige wolkenpartijen en toat wel het meest zal aanspreken: een aqua rel van de oude Hervormde Kerk in Koudekerk. De kunstenaar Karpov heeft zich bereid verklaard om een deel van de eventuele verkoopopbrengst van zijn schilderijen af te staan ten bate van de actie "Jeugd on-, der Dak" die in Koudekerk de bouw van een jeugdgebouw on dersteunt. Maar omdat het niet te verwachten valt dat veel van de vrij kostbare aquarellen zomaar van de hand zullen gaan, heeft hij toestemming gegeven om de aquarel die hij maakte van het exterieur van de Koudekerkse kerk, te reproduceren. Deze re- produktie op ware grootte is bij zonder goed gelukt. Voor een be drag van dertig gulden, dat ge heel ten goede komt aan de actie, is deze rep rod uk tie te koop. Een bezoek aan de tentoonstelling le ttert meer op dan alleen het genie ten van de fraaie aquarellen uan Karpov. Wie op zaterdagmiddag gaat kijken, kan de kerk in zijn geheel bezichtigen en tussen IS.00 en 16.00 uur genieten van het be spelen van het kerkorgel. Op de weekdagen is de tentoonstelling iedere avond tussen 19.00 en 21.00 uur te bezoeken. ALPHEN AAN DEN RIJN In Alphen-zuid liggen nog minstens tien niet- ontplofte vliegtuigbom men in de grond. Volgens een bewoner van de Prins Hendrikstraat, M. van Dam, die de bommen in de Tweede Wereldoorlog heeft zien inslaan liggen deze projectielen deels tussen de spoorlijn en de Prins Hendrikstraat en deels tussen deze weg en de Oude Rijn. Hoewel de politie van Alphen be kend heeft gemaakt dat er geen gevaar te vrezen is, zijn de buurt bewoners er niet helemaal gerust op. Het comité van Hef- tot Ha- venbrug, dat een brief aan B en W van Alphen heeft geschreven, vreest dat als er in het gebied ge bouwd wordt per ongeluk bom men tot ontploffing zouden kun nen komen. De oprichter van dit comité, de be kende Alphenaar Poedel van Dam (62), heeft in overleg met ooggetuigen de ligging van vier bommen vrij nauwkeurig in kaart gebracht. Tegenover de bij ingang van de Asfaltfabriek, ach ter de Prins Hendrikstraat, lig gen er drie. Op deze plaats heeft de Alphenaar J. de Kwaak een opslagruimte voor antiek ge bouwd. De vierde bom waarvan de ligging ongeveer bekend is, ligt in weiland, in het verlengde van de Prinsenlaan, een zij straatje van de Prins Hendrik straat. "Er zijn veel meer mensen die het weten", vertelt Poedel van Dam. "Het is een publiek geheim in de buurt. Om te voorkomen dat er misschien ongelukken gebeuren hebben wij het in handen gege ven van het hoofd van de politie, de burgemeester. Die moet dan maar maatregelen nemen". Het comité heeft de Explosieven Opruimingsdienst niet op de hoogte gebracht van de ligging van de bommen. Met het onder de aandacht brengen van het be staan ervan bij de gemeente vindt het comité, dat het zijn plicht ruimschoots heeft ver vuld. DEN HAAG/SASSENHEIM - Het is niet toevalig dat juist Sassenheimer B. Rotteveel onlangs is gekozen als hoofd bestuurslid van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (KMTP). Zijn dagelijks werk als hoofd van de afdeling marketing van het produktschap voor siergewassen is hier zeker debet aan geweest. paganda Holland in Boskoop Met volle inzet werkt Rotteveel el ke dag aan de promotie van de Nederlandse sierteelt. En dat is nu juist wat ook de KMTP voor staat. Deze ruim een eeuw oude maatschappij heeft als hoofddoel de liefde voor de sierteelt onder de vaklieden en de leken te be vorderen. Of, zoals de pas geko zen Rotteveel het zelf uitdrukt: "Er is al ellende genoeg in deze somdere tijden. Bloemen en planten kunnen helpen er meer een gezellig wereldje van te ma ken". Als bestuurslid van de KMTP wil hij zich hiervoor ook inzetten. Op het produktschap doet hij dit ook wel, maar daar ligt het ac cent toch meer op het stimuleren van de handel in sierteeltproduk- ten. Rotteveel: "De KMTP werkt inderdaad meer naar de liefheb ber toe. Naar de mensen met 'groene vingers', ook wel 'horto- fielen' genoemd. Door de maat schappij worden onder andere tentoonstellingen georganiseerd en tuinkeuringen. Ook wordt ge- probeeerd het vakonderwijs te verbeteren". De KMPT is als vanzelfsprekend volgend jaar aanwezig op de gro te sierteelttentoonnstelling Flo- riade, die 3 maanden in Amster dam is te bewonderen. "Natuur lijk laat de KMTP daar haar ge zicht zien. De maatschappij heeft de consumentenvoorlichting op zich genomen", aldus Rotteveel. Vertrouwen Zoals gezegd, blijkt Rotteveel zich met veel enthousiasme te willen inzetten voor de sierteelt. Hij heeft dan ook een heilig vertrou wen in deze bedrijfstak: "In het buitenland is men jaloers op de wijze waarop wij de zaken op een rijtje hebben. De Nederlandse sierteelt doet het prima: ze heeft een voorsprong op het buiten land en die probeert zij ook te be houden. Het bedrijfsleven heeft daar veel geld voor over", aldus Rotteveel. Over de vele organisaties in de sier teelt niets dan goeds wat hem be treft: "In het verleden hebben die misschien weieens langs el kaar heen gewerkt. Tegenwoor dig vindt er een goede samen werking plaats. Zo werken het Bloemenbureau Holland in Den Haag, het Bloembollencentrum in Hillegom (IBC) en Plant Pro- r met elkaar samen. Van het totale budget van 23 miljoen gul den dat zij moeten verdelen, wordt 4 miljoen gulden samen uitgeven. Dat is een goed teken". Als vanzelf komt ook het World Flower Trade Center (WFTC) ter sprake. Rotteveel ziet daar wel heil in. "Maar voorlopig is het handelscentrum nog in de voor bereidende fase. Toch zou je het als logisch kunnen beschouwen dat de samenwerking in de sier teelt uitgroeit tot een dergelijk handelscentrum. Over de plaats is helemaal nog niets zeker. Het is bekend dat het bloembollen centrum in Hillegom de WFTC graag binnen zijn muren heeft. Maar meer gemeenten hebben zich al als gegadigde aange diend", vertelt Rotteveel. Reus De toekomst van de sierteelt ziet Rotteveel optimistisch in. "Noord-Amerika begint zo lang zamerhand interesse te krijgen voor de sierteelt. De plastic bloe men zijn daar uit de gratie ge raakt. Er wordt al gesproken over de slapende reus die wak ker wordt. Dit biedt veel moge lijkheden voor de sierteelt. Ik ben ervan overtuigd dat het be drijfsleven hier gebruik van zal maken", aldus Rotteveel. Volgens Rotteveel moet het ook maar eens veranderen dat het sierteeltprodukt in Nederland nog steeds als een stiefkind wordt gezien. "Over alles heeft het Centraal Bureau voor Statis tiek (CBS) cijfers. Maar over de bossen bloemen bijvoorbeeld niet. Wat wordt vergeten is dat de Nederlandse tuinbouw in zijn geheel het tekort van 8 miljard op de vakantie-balans goed maakt. De tuinbouw is een van de weinige groeisectoren in Ne derland. Daar zal meer rekening mee moeten worden gehouden. Hun onstuimige groei wordt ook de bomen in de Commandeurslaan noodlottig. KATWIJK - De oude populieren aan de Wassenaarseweg, Com mandeurslaan, Willem de Zwij gerlaan en Remisestraat in Kat wijk staan op het punt te worden gerooid. De bomen gedijen zo goed in de kuststreken dat zij minder geschikt zijn voor de zo genaamde straat- en wegbeplan- ting. De wortels schieten in de vier Kat- wtikse straten letterlijk de grond uit. Trottoirtegels komen om hoog en zelfs de huizen worden door de groei van de bomen "be dreigd". Van verschillende kan ten zijn op het Katwijkse ge meentehuis klachten binnenge komen over de spontane groei van de bomen. Voorgesteld wordt nu de bomen te rooien en tegelijkertijd nieuwe jonge populieren te planten. Al vorens de gemeente, die een tudsbe«tek van vier jaar m ge dachte heeft om het sanerings plan" uit te voeren, haar ideeën uitvoert krijgen de raadsleden de gelegenheid zich van de huidige situatie op de hoogte te stellen. Tijdens de eerstvolgende vergade ring van de commissie voor stadsontwikkeling en openbare werken zullen de voorstellen van burgemeester en wethouder na der worden besproken. Sassenheimer Rotteveel, kersvers KMTP-hoofdbestuurslid: "Het be drijfsleven in Nederland zal er gebruik van maken dat de plastic bloemen in Amerika uit de gratie zijn geraakt". KATWIJK - Het blijft onzeker of er in Katwijk een sportclub voor gehandicapten in het leven wordt geroepen. Tijdens een gis- teravond gehouden bijeenkomst in gebouw Tripodia zijn daarover nog geen harde uitspraken geval len. De eerste duidelijke aanzet voor het oprichten van een dergelijke sportclub stamt reeds uit 1980. Aan het bestuur van de jeugd- en sportraad werd toen de opdracht verstrekt nader te onderzoeken of er behoefte voor een sportclub voor gehandicapten bestond in Katwijk. Er werd een sportdag georganiseerd en belanghebben den werden aangeschreven. Te- Na glaasje-op gebotst tegen politiewagen HAARLEMMERMEER Een 41- jarige inwoner uit Nieuw Ven nep heeft zich gisteravond met een glaasje te veel op achter het stuur persoonlijk bij de politie gemeld. Hij reed namelijk op de Rijnlanderweg in zijn woon plaats bovenop een daar gepar keerd staande surveillance-auto van de politie. De politieauto stond daar met de 4 waarschu- wings-knipperlichten aan. De dronken automobilist werd na het nemen van een bloedproef een rijverbod voor 8 uur opge legd. vens werd een bestuur opgericht die één en ander moest gaan coördineren. Voor die tijd waren ook al initiatieven ontplooid om tot een gehandicapte-sportclub te komen. Afgelopen weekeinde volgde een tweede sportinstuif. Opnieuw werd gepeild in hoeverre het op poten zetten van een sportclub zin had. De bijeenkomst in Tri- podia was belegd om met de be langstellenden van gedachten te wisselen en eventueel het licht voor de oprichting van een nieu we vereniging op groen te zetten. Gisteravond zaten er vijf mensen om de tafel die in elk geval willen proberen een vereniging van de grond te krijgen. Besloten werd uiteindelijk binnenkort een tweede bijeenkomst te organise ren. De vraag blijft daarbij be staan of bestaande sportvereni gingen de minder-validen moe ten opnemen of dat er een geheel losstaande sportvereniging voor gehandicapten moet komen. De gisteren aanwezige gehandi capten voelden meer voor dit laatste voorstel. Zij willen bij voorkeur in competitie-verband spelen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23