Doek valt over Ford De bouwvergunning van de buurman Veertien maanden strijd voor niets VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 Door Lisette Gottschaik Vakbondsleider Henk Vos tijdens een van zijn gloedvolle betogen in de kantine van de Amsterdamse Fordfabriek. Vergeefs actie. Veertien maanden lang... mingskamer van het Amster damse Gerechtshof nog be keken. De uitslag daarvan zal pas bekend worden als de produktieafdeling al officieel is gesloten. Voor het personeel is er geen enkele hoop meer. Men lijkt erin te berusten. Het wachten is nu alleen nog op het „so ciaal plan" en het belangrijk ste: hoe hoog de „stalen handdruk" van de directie zal zijn. Iemand zegt: „Ach, som mige buitenlanders zijn al lang blij als ze een paar dui zend gulden in hun handen krijgen. Dan kunnen ze terug naar hun geboorteland". Het vervolg daarvan, dat ze noch daar noch hier werk zullen krijgen, wordt niet uitgespro ken. Het grootste deel van de der tienhonderd man die ontsla gen zullen worden bestaat uit buitenlanders, ruim achthon derd. In 1962 werden ze in het buitenland geworven. Geen Nederlander had nog zin om in een autofabriek aan de lo pende band te staan. Massaal kwamen ze uit Turkije en Spanje, maar ook uit ande re landen. Vorig jaar werkten er op de produktieafdeling een entwintig nationaliteiten. De meesten zijn dan ook direct bij Ford terechtgekomen en hebben alleen een opleiding voor het assembleren van au to-onderdelen. Iets anders kunnen ze niet. Dat hun kan sen op ander werk hierdoor nog kleiner worden hoeft niet gezegd. Te oud Van het totale personeel zitten er vierhonderd in de „moeilij ke" leeftijdsgroep. De groep Ford is in 1932 op het fabrieksterrein in de Amster damse haven begonnen met het assembleren van auto's uit onderdelenpakketten. Dat was toen goedkoper, omdat zo de hoge invoerrechten op kant-en-klare auto's ontlopen konden worden. Toen midden in de jaren zestig de invoerrechten werden afgebroken, veranderde de situatie. Pro- duktie in kleinere assemblagefabrieken werd duurder dan het invoeren van geheel afgewerkte auto's. Daarom werden assemblagefabrieken in Antwerpen en Kopenhagen gesloten. De fabriek in Amsterdam ging wel méér auto's assembleren, zoals bestel- en vrachtauto's, maar dat maakte de produktieafdeling nog niet rendabel. In 1975 startte men met de assemblage van een zware vrachtwagen, de Transcontinental. Am sterdam zou de enige vestiging worden die de vrachtwagen zou gaan produceren. Men had be rekend dat men in 1977 3.200 Transcontinentals zou gaan produceren en de hele produktieafde ling zou daarvoor worden gebruikt. In 1980 zou den dat er vijfduizend zijn en in 1984 elfduizend. Zover kwam het echter niet. De Transcontinen tal werd een flop, volgens de directie omdat con currenten vrachtwagens tegen zeer lage prijzen aanboden na de oliecrisis. Volgens de vakbonden echter omdat de Ford-fabriek zich te weinig heeft ingespannen om de wagen te verkopen. Te weinig aandacht voor het dealer- en serviceappa raat en voor reclame en publiciteit. In 1977 ging men over tot assemblage van Taunus- personenauto's en in 1978 werd de Taunus ver vangen door de Transit bestelwagen. Extra per soneel werd hier toen zelfs voor aangetrokken, ruim vierhonderd werknemers. Uit door Ford verstrekte gegevens blijkt dat de produktieafdeling na '69 steeds met verlies heeft gedraaid. De verliezen werden toen goed ge maakt door de winsten van de verkoopafdeling. In 1980 sloeg dat beeld, door de dalende verko pen, geheel om en leed zelfs de verkoopafdeling verlies. Een tijdje gelden leek het er nog even op of het bedrijf gered kon worden. Men kwam met het idee om autokachels te gaan produceren. Een steunaanvraag van 192 miljoen bij het ministerie van economische zaken werd niet ingewilligd. „De kachels zouden namelijk duurder uitkomen dan kachels die andere producenten aan ons le verden. In die kachels heb ik echt nog even ge loofd", zegt directeur Laurent, „maar het zat er gewoon niet in". Volgens de Ondernemingsraad was dat echter niet w aar. De raad noemt het beeld dat de Ford-direc tie in de steunaanvraag van de kachel-produktie destijds heeft geschilderd „onrealistisch som ber". De verkoopafdeling en de administratie van het bedrijf zullen worden voortgezet, maar dan wel in een ander gebouw. Totaal zullen er 1.325 men sen op straat komen te staan. De rest, 325 werk nemers, bestaat voornamelijk uit kantoorperso neel en kan haar werk dus houden. AMSTERDAM - De Amster damse Ford-fabriek staat er troosteloos bij in de vroege koude novemberochtend. Over enkele dagen, 23 novem ber, zal het doek definitief vallen. Dan zal nog niet met een al het personeel op straat staan. Het is niet meer zoals vroeger, toen de directeur de poort sloot en de arbeiders buiten stonden. Het personeel zal „geleidelijk" worden af gevoerd, zoals dat heet. Tege lijk zal een koper voor de panden en het terrein worden gezocht. Gegadigden hebben zich nog niet gemeld. De ope ratie zal waarschijnlijk vol gend jaar zomer zijn afge rond. De directie van Ford is nu met de vakbonden aan het on derhandelen over een „so ciaal plan". Hoe nu al die dertienhonderd werkne mers op een „nette manier" moeten worden geloosd. Mo hammed, Ali of Pedro kopen daar allemaal niets voor. Hun werk is weg en nieuw werk zullen ze niet snel vin den. Directeur Laurent ziet het droevige van de situatie wel in. Nee, ze zelf te woord staan en bedanken voor de jaren dat ze bij Ford hebben gewerkt, doet hij waar schijnlijk niet. „Daar heb ben wij een speciale afde ling voor. De meeste mensen ken ik helemaal niet, want ik zit hier pas vijf en een half jaar", zegt hij. In de fabriek zelf hangt nog een rode affiche van de FNV waarop de tekst „vecht voor je werk". Veertien maanden lang heeft het personeel sa men met de bonden en haar Ondernemingsraad gevoch ten voor het behoud van hun produktie-afdeling. Veertien maanden voor niets: het be drijf zou tóen sluiten en het bedrijf zal nog sluiten. Ze hebben van alles geprobeerd: twee bedrijfsbezettingen, brieven naar de minister van sociale en economische za ken, brieven naar B en W van Amsterdam, die nu proberen nog iets te doen. Ze zijn naar de rechter gegaan, hebben solidariteitsverklaringen ge kregen van vakbroeders uit het buitenland... het heeft al lemaal niets geholpen. Onhaalbaar De dikke rapporten van de vak bonden met alternatieven om het bedrijf alsnog open te houden, werden als niet haal baar bestempeld. Een even tueel onderzoek naar het be drijfsbeleid van Ford Neder land wordt door de Onderne- waarin het bijna onmogelijk is opnieuw aan de slag te ko men, doodgewoon omdat ze te oud zijn. Een aantal oudere werknemers zal ook wel blij zijn met het ontslag. Ze heb ben lang genoeg gewerkt en hopen alleen dat ze een aardi ge financiële vergoeding meekrijgen van hun oude baas. Dan kunnen ze het tot hun pensioen misschien wel uitzingen. Bovendien zullen sommigen ook blij zijn dat ze het werk kunnen neerleggen omdat de werkomstandigheden in de fabriek slecht waren. Het ziekteverzuim bij Ford was ruim twee keer zo hoog als het landelijk gemiddelde: van elke vijf werknemers ver scheen er elke ochtend min stens één niet op het werk. Dikke rapporten en lijsten met knelpunten van de OR en de Industriebond FNV zijn jaren geleden al naar de directie gegaan, maar veel verbetering in de situatie kwam er niet. Grootste klach ten waren oogwonden, sny- wonden, brandwonden door vonken, huidirritaties en ern stiger: loodvergiftigingen en ziekten door het inademen van uitlaatsgassen. De Be drijfsgeneeskundige Dienst kreeg in 1979 volgens het so ciaal jaarverslag niet minder dan tienduizend bezoeken aan haar Eerste hulp-dienst. Triest De Belgische directeur G. K. Laurent is opgelucht dat de vakbonden hun lange en taaie strijd hebben opgege ven: „Het is natuurlijk wel een trieste zaak als die men sen zonder werk, maar we moesten wel sluiten", zegt hij. Hij legt uit dat Ford Ne derland op het ogenblik twee miljoen gulden verlies per week maakt en het totale ver lies in 1980 vierenzestig mil joen gulden bedroeg. Dit ter wijl ze met een positief saldo van vijftig miljoen het jaar begonnen. De vraag blijft hoe het nu mogelijk is dat een be drijf zo enorm snel, binnen één jaar tijd. achteruit kan hollen. Zo zelfs, dat een grote produktieafdeling opgehe ven moest worden. Zou dat geen „gebrek aan beleid" kunnen zijn? Laurent antwoordt dat dat ze ker niet het geval is: „Wij hebben alles gedaan wat we konden, maar het zijn de om standigheden die buiten onze macht liggen die gezorgd hebben voor deze financiële achteruitgang. De autover koop in Nederland is enorm Directeur G.K.L. Laurent: "We hebben gedaan wat we konden..." snel gedaald In 1973 ver kochten wij 72 000 auto's, maar in 1980 is dat gehal veerd tot 38 000 Toch heb ben wij in vergelijking met anderen nog een redelijk marktaandeel van negen pro cent kunnen behouden" Een andere oorzaak voor de fi nanciële teruggang ligt vol gens Laurent aan de concur rentie van Japan. Japanse be stelbusjes gingen sterk con curreren met hun produkt de Ford Transit. Daarnaast noemt hij het algeheel mis lukken van hun vrachtwage nexperiment, de Transconti nental. Allemaal zaken waar hij niets aan kon doen, bena drukt hij. Buffer De vakbonden hebben echter nooit geloofd dat dit alles di recte redenen voor sluiting waren De door Ford ver strekte financiële gegevens waren volgens de bonden en de OR niet juist. Het verlies in Amsterdam zou vooral ver oorzaakt worden door „boek houdkundige belastingspro cedures". Daarnaast stellen zij in een rapport dat zij in maart dit jaar hebben samen gesteld met hulp van de Stichting Onderzoek Multi nationale Ondernemingen (SOMO) dat Ford Amsterdam binnen het concern (de moe dermaatschappij zit in Ame- nk.ii Mn buffer functie heeft. Volgens hen sprong de fa briek bij als de andere Ford- vestigingen niet voldoende produktiecapaciteit hadden om aan de vraag te voldoen Henk Vos. districtsbestuurder Industriebond FNV. gelooft dat de directie nu t meer geïnteresseerd was het be drijf open te houden en dat een sluiting al veel langer in de pen zat. „Het bedrijf lever de niet meer genoeg winst op. dus moest het maar snel worden gesloten". Op ons spreekuur krij gen we regelmatig te maken met mensen, die er bezwaren tegen hebben dat hun buur man concrete bouw plannen heeft en voor de realisering daarvan een bouwvergunning heeft aangevraagd en gekregen. Vaak gaat het over een uitbouw aan een keuken, een tuin- schuur of een tuinmuur. Alle maal zaken waarvan klager vindt dat hij er nadeel van on dervindt: het uitzicht wordt minder fraai (hij gaat immers tegen een blinde muur opkij ken), er komt minder zon licht in zijn tuin, waardoor deze er ook al niet fraaier op wordt. Burenrecht Welke stappen kunt u nu on dernemen, wanneer u van mening bent dat uw buur man ten onrechte een bouw vergunning heeft ontvangen? In eerste aanleg zult u dan een bezwaarschrift moeten indienen bij de instantie die de vergunning heeft ver leend, dus bij Burgemeester en Wethouders. Daaraan zijn geen kosten verbonden. Het lijkt ons in dit verband goed u er op te wijzen dat een bouwvergunning door B en W alleen mag en moet gewei gerd worden indien de aan vrage voor een bouwvergun ning in strijd is met de ge meentelijke bouwverorde ning, met een gemeentelijk bestemmingsplan of indien voor het bouwwerk een ver gunning die ingevolge de mo numentenwet of een monu mentverordening vereist is, ontbreekt. Voldoet een aan vrage dus aan de bouwveror dening. aan het bestem mingsplan en zonodig aan de monumentenwet, dan moet B en W de bouwvergunning verlenen. Met de bepalingén van het burenrecht (d.w.z. met de rechten en verplich tingen tussen de eigenaars van twee naburige erven) hoeven B en W bij hun beslis sing omtrent een aanvrage van een bouwvergunning in beginsel geen rekening te houden! Het lijkt ons goed dat u zich dat realiseert alvo rens u bezwaar gaat maken tegen eén verleende bouw vergunning, wanneer uw be zwaren in feite op buren-pro- blemen zijn gebaseerd. Wan neer u toch meent met recht bezwaar te kunnen maken te gen de verleende bouwver gunning dan moet u dat op de volgende wijze doen. Bezwaarschrift Zoals reeds gezegd moet u het bezwaarschrift richten aan B en W. Van belang is daarbij dat u een zo volledig moge lijk beeld van uw bezwaren geeft. Voorts dient u erop te letten dat u uw bezwaar schrift indient binnen 30 da gen na de dag waarop de bouwvergunning is verleend. Dient u uw bezwaarschrift nl. later in, dan wordt u niet-ont- vankelijk verklaard, hetgeen wil zeggen dat uw bezwaar schrift in feite niet in behan deling wordt genomen. Een niet-ontvankelijke verklaring blijft achterwege, als u aan toont dat u het bezwaar schrift heeft ingediend, zo spoedig als dit redelijkerwijs van u verlangd kon worden. De eis dat het bezwaarschrift binnen 30 dagen na de verle ning van de vergunning moet worden ingediend vormt voor de omwonenden en an dere direct belanghebbenden vaak een probleem. Immers, vaak ontdekken zij pas op het moment dat er met bouwen begonnen wordt, dat er een bouwvergunning is afgege ven. Op dit moment wordt door de gemeente nog geen lijst met verleende bouwver gunningen gepubliceerd. In de nabije toekomst gaat dat wel gebeuren, zodat u - wan neer u de gemeentelijke ad vertentie pagina steeds goed naleest - op de hoogte kunt zijn van een aan uw buurman of andere omwonenden ver leende bouwvergunning. Schorsing Koornbrugsteeg 2 2311 EK Leiden Cnr Lil Naast het bezwaarschrift (dat u bij B en W moet indienen), kunt u tevens by de Voorzit ter van de Afdeling Recht spraak van de Raad van State (adres: Binnenhof 1, 2513 AA Den Haag) vragen om de aan gevochten bouwvergunning te schorsen in afwachting van de beslissing op uw be zwaarschrift. Wordt het schorsingsverzoek ingewil ligd, dan werkt de bouwver gunning niet zolang nog niet op het bezwaarschrift is be slist. De voorzitter zal de bouwver gunning alleen dan schorsen als hij van oordeel is dat u on evenredig in uw belang zult worden getroffen wanneer de bouwvergunning gewoon werkt. Natuurlyk weegt de voorzitter het belang van u die de schorsing vraagt af te gen het belang dat ermee ge diend is dat de bouwvergun ning direct gaat werken, m.a.w. tegen het belang van uw buurman b.v. die al alle bouwmaterialen gekocht heeft of die aan een aanne mer al opdracht heeft gege- Beroep Wanneer u een bezwaarschrift heeft ingediend (by B en W) moet u in de gelegenheid worden gesteld uw bezwaar schrift toe te lichten. In Lei den wordt u daartoe gehoord door een speciale commissie, de Commissie voor de be roep- en bezwaarschriften. Daarna ontvangt u van B en W een beslissing op uw be zwaarschrift. Worden de door u ingebrachte bezwaren door B en W ongegrond verklaard, dan kun u tegen die beslis sing van B en W beroep in stellen by de Afdeling Recht spraak van de Raad van Sta te. De procedure begint met de indiening van een be roepschrift, dat moet worden ingediend binnen 30 dagen na - alg. gezegd - de datum van verzending van de be schikking van B en W In die procedure wordt u als indie ner van het beroepschrift "appellant" genoemd U kunt zich daarby door ons, door een van de andere rechtshel- pers of door een advocaat la ten bystaan. Dat hoeft echter niet. u mag de procedure ook zelf voeren Nadere informa tie over de procedure kunt u vinden in de brochure "Be roep tegen overheidsbeschik kingen". die u o m. by ons kunt verkrygen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19