Gevechten doen strijd Tsjaad weer oplaaien Spanje gunstige schakel NAVO Belastingmaatregel "Trojaans paard" Poolse leiders erkennen feestdag Na terugtrekking Libische troepen Lancering ruimteveer paar uur uitgesteld Nauwe samenwerking Golfstaten DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 9 Onafhankelijkheidsdag heeft "vooroorlogs" karakter GDANSK De Polen vierden gisteren de onafhankelijkheidsdag. Op de foto een beeld van de herdenking voor een van de grote scheepswerven in Gdansk, die werd omgedoopt in Pildulski-werf Maarschalk Pidulski, die in 1953 overleed, werd in het verleden gebrandmerkt als een burgerlijke dictator. WARSCHAU (Reuter (AFP) - De Polen hebben gisteren hun onaf hankelijkheidsdag gevierd, waarbij de communisten hebben deelgenomen aan een gebeurte nis die zij tot dusver vermeden. Het staatshoofd, Henryk Jablons- ki, leidde het hoogtepunt van de officiële plechtigheid aan het graf van de onbekende soldaat in Warschau. Na de Tweede Wereldoorlog had den de communisten de feestelij ke herdenking van de herrijzenis van Polen als staat in 1918 gene geerd. Het ontstaan van de vrije vak bondsfederatie Soldariteit tij dens de stakingen van augustus 1980 veroorzaakte een nieuwe golf van Poolse vaderlandsliefde, waardoor de autoriteiten wel ge dwongen werden hun standpunt ten aanzien van de geschiedenis Het officiële persbureau PAP noemde de plechtigheid van gis teren een samenkomst van allen die op zoek zijn naar een natio naal front van onderling begrip. Solidariteit nanl er echter niet aan deel en de onrust onder arbei ders en studenten in het land is nog lang niet verdwenen. Leiders van Solidariteit waren van plan in de avond een grote bij eenkomst bij te wonen die door een niet-communistische com missie was georganiseerd. De commissie is gevormd door onaf hankelijke studenten, dissiden ten en een groep die strijdt voor politieke gevangenen. Leider Lech Walesa was nog bezig met zijn tocht door het land om de arbeiders ervan te overtuigen dat beter onderhandeld dan ge staakt kan worden. In verschei dene steden, zoals in de kolen- stad Sosnowiec en in Siedlce ten oosten van Warschau wordt nog steeds gestaakt In minstens vijf steden worden nog studentenstakingen gehou den en in het zuidwesten wordt nu al twee dagenlang geen krant bezorgd door een staking van de bezorgers. De officiële pers maakte gisteren melding van de viering over het hele land en berichtte onder meer dat een tentoonstelling ge wijd aan de vooroorlogse leider Jozef Pilsudski was geopend en dat een monument was opge richt voor de Poolse vrijdheids- strijders. Het persbureau Interpress had dinsdag al gemeld dat in Gdansk de scheepswerf naar Pilsudski zou worden vernoemd. De staatsradio gaf patriottische muziek uit de tijd van voor de communistische machtsoverna me, iets wat daarna nog zelden was gebeurd. Uit Warschau werd vernomen dat het politburo van de partij de re sultaten van het overleg tussen premier Jaruzelski, primaat Mgr. Jozef Glemp en de voorzitter van Solidariteit, Lech Walesa, heeft goedgekeurd. N'DJAMENA (AFP) In het oosten van Tsjaad zijn gisteren hevige gevechten uitgebro ken tussen de "strijdkrachten van het noorden" (FAN) van oud-minister Hissen Habre en die van de revolutionaire democratische raad (CDR) van minister van buitenlandse zaken Ahmat Acyl. De gevechten doen zich voor bij de steden Iriba en Adre, aan de grens met Soedan. Ze werden voorafgegaan door infiltraties Vein de FAN in het gebied vanuit Soedan, aldus deze bronnen. Men weet in N'Djamena niet hoeveel soldaten bij de gevech ten zijn betrokken en over welk soort militair materieel ze be schikken. Iriba en Adre zijn samen met Gue- reda de steden in Oost-Tsjaad die de Libische troepen hebben ont ruimd onmiddellijk na de beslis sing van Tripoli, 3 november, zijn troepen uit Tsjaad terug te trekken. Eenheden van de pro- Libische CDR hielden na het vertrek van de Libiërs deze ste den bezet. De Tsjadische regering van presi dent Goukouni Wieddeye nam gisteren nog geen standpunt in over de gevechten. Wieddeye Mogelijk Westduits- Russische samenwerking kernenergie BONN (ANP) De Sowjet-Unie heeft kort voor de komst van pre sident Leonid Bre^jnev naar Bonn op 22 november te kennen gegeven met West-Duitsland te willen samenwerken op het ge bied van nucleair onderzoek, zo is gisteren vernomen in welinge lichte kringen in Bonn. Het zou daarbij vooral gaan om de ont wikkeling van hoge-tempera- tuurreactors. De mogelijkheid voor samenwer king is voor het eerst aan de orde geweest bij een bezoek aan Mos kou van de premier van de West- duitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen, Johannes Rau. Deze heeft samenwerking op het ge bied van hoge-temperatuurreac- tors, een specialiteit van de twee landen, vorige maand besproken met de Russische vice-premier Leonid Kostandov. Er zijn plan nen besproken voor een geza menlijke forumdiscussie over het onderwerp. Volgens de genoemde bronnen zou het idee verdere uitwerking kun nen krijgen tijdens het komende bezoek van Brezjnjev. De krant "Frankfurter Allgemeine" meld de dinsdag op basis van informa tie uit Moskou dat de Russische president voorstellen voor sa menwerking op het gebied van kernenergie zal doen. De Russi sche belangstelling hiervoor zou er ook toe kunnen leiden dat po litieke obstakels voor een kader overeenkomst voor technische en wetenschappelijke samen werking uit de weg worden ge ruimd. kwam na een burgeroorlog aan het bewind toen Libië tussen beide kwam ten gunste van hem. Enige weken geleden eiste hij het vertrek van de Libiërs. Rond die tijd was overeengekomen 300 soldaten van elke groepering naar het betrokken gebied te stu ren. Men weet in N'Djamena niet of dit besluit enig effect sorteer de. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos komen vandaag ministers van buitenlandse zaken of andere vertegenwoordigers van zeven Afrikaanse landen bijeen om de Panafrikaanse vredesmacht in Tsjaad te bespreken op de bij eenkomst van de zeven deelne- "Beste leven in Zweden" WASHINGTON (AP) - Zwe den is het beste land van de wereld om in te leven, Gui- nea-Bisseau het slechtste. Dit is vastgesteld in een onder zoek van het milieu-fonds, een organisatie in Washing ton die studie maakt van mi lieu- en bevolkingsvraag stukken. Vijf naties volgden na Zweden met een waardering van 96. Dit waren Nederland, Dene marken, IJsland, Noorwegen en Japan. Daarna kwamen Canada en Zwitserland met elk 93. De Verenigde Staten, Finland, Frankrijk, Nieuw- Zeeland en Groot-Brittannië behaalden elk 94 punten. Een publicatie van het fonds over de grootte van de we reldbevolking van dit jaar, ging gepaard met wat werd genoemd "een index van de fysieke kwaliteit van het le ven", lopend van 1 tot 100. Drie factoren werden gebruikt om de index vast te stellen, kindersterfte, verwachte le vensduur op één-jarige leef tijd, en het kunnen lezen en schrijven. mende landen, Nigeria, Benin, Togo, Zaire, Guinea, Senegal en Gabon, moet onder leiding van Kenia worden besloten wie voor zitter wordt van de vredesmacht en wanneer hij naar Tsjaad moet vertrekken. Nadat Libië zijn te rugtrekking uit Tsjaad aankon digde is van vele kanten aange drongen op een snelle totstand koming en stationering van de macht, zodat niet voor zijn aan komst nieuwe gevechten zouden uitbreken. Een Libische regeringswoordvoer der bevestigde dat er hevige ge vechten waren in oost-Tsjaad. Tevens beschuldigde hij Soedan ervan deel te nemen aan deze ge vechten aan de kant van de FAN- strijdkrachten van Habre. De Li bische verklaring sprak de hoop uit dat de Panafrikaanse vredes macht in staat zou zijn het verlo ren gegane gebied te heroveren op de Soedanese en FAN-strijd- krachten. Hissene Habre verklaarde na het bekend worden van de terug trekking van de Libische strijd krachten dat hij een staakt-het- vuren in acht zou nemen tijdens de actie. Aangenomen wordt dat de voormalige minister van de fensie van Tsjaad zich ophoudt aan de Tsjadisch-Soedanese grens. CAPE CANAVERAL (Reuter/UPI) - De lancering van het Amerikaanse ruimteveer Columbia moet twee en een half uur worden uitgesteld als gevolg van mankementen aan een boordcomputer, zo heeft een woord voerder van het ruimtevaartcentrum Cape Canaveral vandaag bekend gemaakt. De lancering, die aanvankelijk zou plaatsvinden om 13.30 uur onze tijd vandaag, is nu uitgesteld tot f6.00 uur onze tijd. Technici zijn er niet in geslaagd tijdig een elektronisch apparaat, dat zorgt voor de verbinding tussen het ruimteveer en de vluchtleiding, te repareren. Besloten is nu het apparaat te vervangen door eenzelfde apparaat uit het nog in aanbouw zijnde nieuwe ruimteveer Challenger. De Challenger staat in Californië. Omdat dit onderdeel nu van Califor- nië naar Cape Canaveral in Florida moet worden gevlogen, is de lance ring enkele uren uitgesteld. RIAD (DPA) - Saoedi-Arabie en de andere vijf sjeikdommen aan de Arabische golf hebben een eco nomische unie opgericht en met het goedkeuren van een gemeen schappelijk initiatief voor het Midden-Oosten laten blijken dat zij ook politiek zoveel mogelijk eenzelfde koers willen gaan vol gen. Dit zijn de voornaamste resultaten van de topconferentie van de zes landen die in Riad is gehouden en twee dagen heeft geduurd. De raad voor samenwerking van de Golfstaten heeft er de fase van concrete samenwerking mee be reikt. De raad werd een half jaar geleden opgericht. Leden zijn het koninkrijk Saoedi- Arabië, de sjeikdommen Koe weit, Bahrein en Qatar, het sulta naat Oman en de federatie van de Verenigde Arabische Emiraten. Samen beschikken deze landen over tweederde van de bekende oliereserves van de wereld. De Europese Gemeenschap betrekt uit het gebied 60 procent van de olie-invoer. In de slotverklaring van de zes staatshoofden die gisteren werd uitgegeven zijn strijdvragen zo als militaire samenwerking of de verhouding tot de Sowjet-Unie en de communistische wereld niet opgenomen. De hoge raad van de Golflanden, bestaande uit de zes staatshoof den, heeft de verschillende mo gelijkheden van coördinering van de defensiepolitiek aan de ministers van defensie overgela ten. De conferentie heeft bekrachtigd dat de beveiliging van de golf uit sluitend de zaak is van hun lan den. Alle pogingen tot bëinvloeding door het buitenland worden in de slotverklaring van de hand ge wezen. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat Spanje binnenkort als 16e lid toetreedt tot de NAVO. Daarmee krijgt de At lantische verdedigingsorga nisatie de controle over een strategisch belangrijk deel van Europa. Spanje immers vormt door zijn geografische ligging een verbindingsscha kel tussen enerzijds de Atlan tische Oceaan en de Middel landse Zee. anderzijds Euro pa en Afrika, en controleert vanuit die positie belangrijke zee-, lucht- en landverbindin gen tussen Amerika, Europa en Afrika Militair-strategisch heeft Spanje een positie die vergelijkbaar is met die van Turkije, dat in het oostelijk deel van de Middellandse Zee de verbindingen contro leert tussen Europa, Azië en Afrika. Voor de NAVO betekent de toetreding van Sparge ook meer grondgebied en meer havens en vliegvelden voor onder andere: de spreiding van verzorgingsinstallaties, voorraden en luchtmachteen heden; de opvang in crisistijd van militaire versterkingen uit bijvoorbeeld de Verenig de Staten en voor het uitoefe nen van controle over de toe gang tot en de zeewegen in het westelijk deel van de Middellandse Zee. Op welke wijze kan Spanje bij dragen aan de versterking van de militaire organisatie van de NAVO? De Spaanse krijgsmacht bestaat uit 342.000 militairen, waaronder 230.000 dienstplichtigen, op een bevolking van 37,8 mil joen (Italië: 366 000 op 57.2 miljoen; de in dit deel tussen haakjes opgenomen getallen gelden voor Italië). De defen sieuitgaven per jaar bedragen nu rond 4 miljard dollar (9 miljard). De Spaanse marine omvat 49.000 militairen (42.000) en is redelijk mo dern. Zij beschikt over acht onderzeeboten (9), één vlieg- dekmoederschip (een heli kopterdrager). twaalf torpe- dobootjagers (vijf) en 16 fre gatten (12). Spanje heeft ook een amfibische strijdmacht van 10 600 mariniers (1000). die bestaat uit verschillende marinierseenheden, waarvan sommige zijn uitgerust met tanks en gepantserde perso- neelsvoertuigen De Spaanse luchtmacht omvat 38.000 militairen (69.000) en beschikt over 193 gevechts vliegtuigen (310) en een rede lijke transportcapaciteit. De landmacht bestaat uit drie hoofdelementen, te weten: een parate interventiestrijd macht, een territoriale verde digingsorganisatie en onder delen die nodig zijn voor de verdediging van de Balearen, de Canarische Eilanden en de twee enclaves (Ceuta en Me- lilla) in Marokko. Zij omvat 255.000 (Italië ook 255.000) militairen. De Spaanse defen sieplannen voorzien in een voortgaande modernisering van de krijgsmachtdelen door onder meer de invoe ring van nieuwe onderzeebo ten, fregatten, vliegtuigen, tanks, luchtverdedigings middelen, anti-tankwapen systemen, enz. Bij de beoordeling van de mo gelijkheden die er zijn om met (een deel van) dit militai re potentieel de NAVO te ver sterken, zijn de volgende drie factoren belangrijk. De eerste is, dat de NAVO in Zuid-Eu ropa voor niet geringe pro blemen staat. Een daarvan is, dat de verdediging moet wor den georganiseerd en ge voerd in gebieden (Turkije, Griekenland en Italiè) die door zeeën als de Egeische en Adriatische Zee van elkaar zijn gescheiden.Mede daar door dreigt het gevaar dat de lidstaten die de zuidflank van de NAVO vormen, in een eventueel militair conflict af zonderlijk worden aangeval len en verslagen. Met andere woorden: een be langrijke opgave voor de mi litaire leiders in Zuid-Europa is het verkrijgen en behou den van een doelmatige sa menhang tussen de verdedi gingssystemen van de lidsta ten. Het is juist die samen hang die een potentiële te genstander moet afschrikken om zijn invloed in dit gebied met militaire middelen uit te breiden. De meest aangewe zen middelen om die samen hang te verzekeren, zgn: ma rine- en luchtstrijdkrachten en door de lucht verplaatsba re eenheden van de land macht. De tweede factor is, dat Spanje - zeker over land - niet door het Warschaupact wordt be dreigd. Het is hoogst waar schijnlijk dat het Oost-West conflict op Spaans grondge bied wordt uitgevochten. Mi litair gezien kan Spanje dus volstaan met een landmacht van beperkte omvang. Als laatste factor wil ik noemen de achterstand die de NAVO ten opzichte van het War schaupact heeft voor wat be treft tdirect beschikbare mili taire eenheden om m tijd van crises de troepen in Centraal en Zuid-Europa te versterken (drie tegen acht divisies). Bo vendien bevinden de parate versterkingsmogelijkheden van de NAVO zich in tijd van vrede in Amerika. Rekening houdend met deze drie factoren zie ik voor Spanje twee belangrijke mili taire taken binnen de NAVO. Taak een: bijdragen aan de verbetering van de samen hang in de verdediging in Zuid-Europa; een taak voor de Spaanse marine en lucht macht. Taak twee: het in tijd van crisis versterken van de NAVO-landverdediging el ders in (Centraal- en Zuid Europa; een taak pnmair voor de Spaanse parate inter ventiestrijdmacht, die be staat uit onder andere drie di- Een probleem is, dat de Spaan se landstrijdkrachten deze tweede taak (nog) niet aan kunnen. Zij zijn, vergeleken met andere NAVO-strijd- krachten, technologisch on derontwikkeld. De organisa tie is nog in belangrijke mate afgestemd op taken die in het verleden belangrijk waren, zoals: de verdediging van de belangen overzee en handha ving van de interne orde. De tanks, 870 (Italië: 1750), zijn merendeels verouderd en het aantal gepantserde perso neels voertuigen, 590 (Italië: 4100), is beperkt De keus waarvoor de Spaanse regering met betrekking tot de toekomst van de Spaanse landmacht staat is: een be perking van de omvang en het geld dat daardoor vrij komt. bestemmen voor de marine en luchtmacht, of het geschikt maken van de land strijdkrachten voor inzet el ders in Europa. Een keus voor de eerste mogelijkheid zal veel weerstand oproepen bij het Spaanse officieren korps, dat nogal traditioneel is ingesteld en betrokken is bij de nationale politiek. De tweede mogelijkheid bete kent onder meer: invoering van veel nieuw materieel, een ingrijpende reorganisatie, de opslag van voorraden in toe komstige operatiegebieden, oefeningen in internationaal verband en de verbetering van de transportcapaciteit over langere afstand Een keus voor deze mogelijkheid richt de aandacht van de Spaanse officieren op nieuwe taken en bevrijdt hen uit een langdurig internationaal iso lement. Geen eenvoudige keus. Ik verwacht dat de Spaanse regering, vooral in het belang van de interne sta biliteit, ten slotte toch bereid zal zijn het geld beschikbaar ti Btdfan dat voor de moder nisering van de landstrijd krachten noodzakelijk is H M VON MEYENFELDT Begi'otiiigsdirecteur over economie Reagan: (Van correspondent Henk Kolb) t belang is de bezitters rijker te ma- Verzameld WASHINGTON - Ronald Reagans kabi net kraakt opnieuw in zijn voegen. Be grotingsdirecteur David Stockman heeft in een serie gesprekken met het tijdschrift „Atlantic Monthly" gezegd dat de verlaging van de inkomstenbe lasting, die Reagan heeft doorgezet te gen zware oppositie in, niet meer is dan „een Trojaans paard" waarvan de rijken beter worden. Sterker nog: Stockman noemt Reagans economie van-het-vrije- spel, een verbale verpakking voor de veel oudere theorie dat rijkdom zich druppelsgewijs naar beneden afzet in de samenleving en dat het daarom vooral Stockman, de architect vai knottingvan de overheidsuitgaven waarmee Reagan hoopte zijn begroting in evenwicht te brengen, zegt voorts dat de plannen daarvoor slecht waren voor bereid, te haastig zijn toegepast en to taal voorbij gingen aan de opzichtige verkwisting bij het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie van defensie. Stock man: „Daar bevindt zich een moeras aan verspilling van 10, 20, 30 miljard dollar, dat kan worden drooggelegd als je er werkelijk achteraan zit". Stockmans commentaren zijn verzameld over een periode van elf maanden door William Greider, de hoofdredacteur van het maandblad, die tevens is verbonden aan de Washington Post. Zij verschijnen in het decembernummer van het tijd schrift. Stockman is naar verluidt bij zonder boos dat zijn „achtergrondcom mentaren" zijn afgedrukt en dat nog wel op zijn 35e verjaardag, die zijn staf luis ter bijzette met een verjaardagstaart ge sierd door 35 kleine bijltjes. Niettemin noteerde Greider uit Stock mans mond en op de band „De aanvan kelijke economische voorspellingen van de regering waren voornamelijk een slag in de lucht. Niemand van ons be grijpt in feite wat er met al die getallen gebeurt". Volgens Stockman heeft het Pentagon in eerste aanleg een blanco cheque gekregen. „Ik heb het maar zo gelaten", zegt hij, „maar het werkte uit stekend, want zij zijn zo verdomd gulzig geworden, dat zij nu met uitgestoken nek te kijk staan". Weerlegd In het Witte Huis werd nog tot dinsdag avond laat vergaderd over een weerleg ging, die gisteren het licht zag via een woordvoerder van het bureau voor de begroting. Daarin staat dat het artikel misleidend is en verkeerd, hoewel pro blemen en uitdagingen blijven bestaan De heer Stockman is ervan overtuigd dat h« t programma ran da pnÉhnl klopt en zal werken Reagan zelf heeft intussen zijn hoop op aan ha grating avanwklil voor 1984 la ten varen, grieven <jr leeds meer stlj gende tekorten Hg heeft ook geweigerd om via nieuwe belastingen meer over- heidsinkomen te kweken De Senaat in tussen, met zijn republikeinse meerder heid. maakt zich op dat dan maar op ei gen houtje te doen. terwijl Reagan dreigt elke wet die niet beantwoordt aan de beperking van de uitgaven die hg heeft doorgedrukt, te zullen afwijzen met een veto

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9