Ruim 150000 demonstranten verwacht Studie op komst over referendum OCITIZEN Op anti-kernwapendag in Amsterdam Van Thijn wil nieuwe grondwetcommissie "Uitkeringen gemeenten chaos" een Toch CDA-er op vredesdemonstratie "Gezondheid studenten bedreigd" Computer signaleert straks op snelwegen Tientallen artiesten verhoord Gemeentegids in braille Plant nu bloem bollen voor kleur in voorjaar. Hleut^ DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 AMSTERDAM (GPD) - Amster dam wacht zaterdag 21 novem ber de grootste demonstratie, die ons land sinds de bevrijding heeft gekend. Deze verwachting wordt uitgesproken door het or ganisatiecomité voor de demon stratie tegen kernwapens in Eu ropa. De demonstratie wordt georganiseerd door 21 organisa ties en politieke partijen, waar onder het IKV, de WI, Vrouwen voor Vrede de PvdA en D'66. Schattingen over het aantal de monstranten komen uit tussen de 150.000 en 200.000. De weers omstandigheden zullen, volgens het organisatiecomité, van in vloed zijn op de uiteindelijke op komst. Om de grote toeloop van mensen te kunnen verwerken is het start punt van de demonstratie gewij zigd. Oorspronkelijk zouden de demonstranten vanaf de Dam vertrekken, maar men heeft nu gekozen voor het Museumplein, waar meer mensen terecht kun- Amsterdam is zich zorgvuldig aan het voorbereiden op de grote dag. Gemeenteambtenaren, ver voerbedrijven, politie en de Ne derlandse Spoorwegen zijn be trokken bij de voorbereidingen om zo de grote groepen mensen die van heinde en ver naar de hoofdstad zullen trekken, goed te kunnen ontvangen. De politie concentreert zich voor namelijk op verkeersmaatrege len. Extra manschappen van de Mobiele Eenheid van buiten de stad, om eventuele ongeregeld heden in de hand te houden, worden op dit ogenblik niet aan gevraagd. „Deze demonstratie is gericht op vrede en daarom denken wij dat alles vredelievend zal verlopen", zegt politievoorlichter Hoorn stra. „Wij denken dat we vol doende kunnen werken met on ze manschappen in de stad Mocht een Mobiele Eenheid on verhoopt nodig zijn dan kunnen wij zelf al tien pelotons, dat zijn ongeveer vierhonderd man, for meren". Wél zullen ongeveer tweehonderd man extra worden ingezet bij de verkeerspolitie om de grote aan tallen bussen en auto's (voortdu rend wordt benadrukt niet met eigen vervoer te komen) in goede banen te leiden. Daarvoor zijn vijf speciale parkeerterreinen in buitenwijken van Amsterdam in orde gemaakt. Extra treinen De Nederlandse Spoorwegen zet ten zes extra treinen in, voorna melijk in Noord-Holland en de zuidwest-Randstad. Vanaf de verschillende stations in Amster dam zullen pendeldiensten van trams en bussen die per uur tie- n- tot vijftienduizend mensen kunnen vervoeren en metrolij nen naar een punt in de binnen stad rijden van waar de demon stranten gemakkelijk naar het startpunt, het Museumplein, kunnen lopen. Op het Museumplein zelf zal om half elf 's ochtends een cultureel programma beginnen, en ook an dere centra in de stad, cafés, theater en muziekcentra hebben culturele activiteiten voor die dag op hun programma staan, die tot laat in de avond zullen du- Op het Museumplein bestaat het programma voornamelijk uit een gratis optreden van artiesten uit binnen- en buitenland, zoals de Oostduitse zanger Wolf Bierman, zangeres en actnce Adèle Bloe- mendaal en cabaretier Freek de Jonge. Ook zal een groot aantal sprekers van de organiserende partijen het woord voeren, zoals PAGINA 7 Mient Jan Faber van het IKV. Boy Trip van Pax Chnsti. Maria ter Steeg van Vrouwen voor Vre de. Opvallend is dat op de sprekerslijst weinig vrouwen (slechts twéé) voorkomen. „Dat is ook van ons een klacht naar het organ sa tieco- mité toe", zegt een woordvoer ster van „Vrouwen voor Vrede". „Wij vinden dat er minstens zo veel vrouwelijke sprekers moe ten komen op de manifestatie". Ook opvallend is dat op de spre- Voor de demonstratie en manifes tatie bestaat zeer veel belangstel ling in het buitenland. Sympathi santen uit Duitsland, Belgiè. En geland. Zweden. Denemarken en Frankrijk hebben al laten weten in groten getale te zullen toestro men. DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet wil een nieuwe staatscommissie instellen die voorstellen voor verdergaande grondwetherziening moet bestuderen. Onderwerpen die hierbij aan de orde moeten komen zijn onder meer de mogelijke invoering van een adviserend referendum, gekozen Commissarissen van de Koningin en verbeteringen van het parlementaire stelsel. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) kondigde deze nieuwe commissie gisteren tijdens het debat over de grondwetherzie ning aan. „We moeten niet de op vatting huldigen dat we met deze herziening klaar zijn. Deze grondwetherziening is een goed stuk werk, maar er blijft nog heel wat te regelen over", zo verklaar de hij het voornemen een staats commissie in te stellen. Een volksraadpleging kan volgens Van Thijn een „nuttige aanvul ling op het huidige parlementai re stelsel" zijn. Tot nu toe had de Kamer vooral het oog op de ne gatieve kanten van het houden van een referendum, maar nu blijkt er een meerderheid voor DEN HAAG (ANP) - Er moeten wettelijke regelingen komen die orde scheppen in de chaos van de verschillende soorten uitke ringen die het rijk aan de ge meenten betaalt. Dit is een voor stel van de raad voor gemeentefi- nanciên in het het advies dat gis teren is aangeboden aan minister Van der Stee (financiën) en staatssecretaris Stuiveling (bin nenlandse zaken). De raad stelt dat er op het ogenblik vijfhonderd verschillende soor ten uitkeringen zijn. Die wild groei kan het best worden be streden, zo vindt de raad, door om de vier jaar te bekijken of een speciale uitkering kan worden omgezet in een verhoging van het gemeentefonds van een ge meente. Ook vindt de raad dat de noodzaak van zo'n speciale uit kering vooraf duidelijker moet worden aangetoond. Daartoe moet in de wet worden omschre ven wat de normen zijn voor het toekennen van een speciale uit kering. De raad voor gemeentefinanciën wil verder uitkeringen die met elkaar samenhangen, zoveel mo gelijk samenvoegen en koppel subsidies afschaffen. Koppel subsidies zijn subsidies die het rijk aan instellingen geeft, op voorwaarde dat de gemeente een bepaald gedeelte meebetaalt. WtERRAPPORTEN ÏZÏ Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kópenhagen Lissabon Locarno Londen Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Tunis geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt mist geheel bewolkt motregen zwaar bewolkt onbewolkt geheel bewolkt motregen een motie van Nijpels (WD) te zijn, die een studie naar de moge lijke invoering van een volks raadpleging wil. Volgens Van Thijn moet de zaak van alle kanten „bekeken en be snuffeld" worden en vandaar zijn voorstel het in de nieuwe staatscommissie te laten bestu deren. De bewindsman wilde geen termijn noemen waarbin nen de commissie zal moeten rapporteren, alhoewel de motie om een termijn van een jaar vraagt. Burgemeesters Er is volgens Van Thijn geen meer derheid in de Kamer om recht streeks gekozen provinciale commissarissen en burgemees ters in te voeren, maar het kan geen kwaad het in het pakket van de staatscommissie op te ne men. Uit het advies van de com missie moet dan blijken of de grondwettelijke benoemingspro cedure moet worden veranderd, meent hij. Begin van de week heeft Van Thijn een discussienota gestuurd aan de Commissarissen van de Ko ningin, waarin hij alternatieven heeft opgesomd om gemeentera den een grotere invloed te geven op benoemingen van burge meesters. Deze alternatieven lig gen binnen de mogelijkheden van de grondwet, aldus Van Thijn. "De huidige grondwetherziening geeft geen antwoord op het pro bleem van de invloed van de bur gers op de politiek, terwijl toch het stelsel van onze parlementai re democratie verre van vol maakt is", meent Van Thijn. Vol gens hem wordt deze stelling door de lange duur van kabinets formaties bewezen. De staats commissie moet daarom vooral proberen oplossingen te vinden voor de slechte gang van zaken bij dergelijke formaties, aldus de minister. Buitenstaanders Van Thijn betreurde het ten zeer ste dat het kiesrecht voor buiten landers, die in Nederland wonen, bij de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar nog niet kan worden toegepast. De moge lijkheid van deze wijziging van het kiesrecht wordt met de grondwetherziening geopend. Van Thijn wil dat buitenlanders, die driejaar in Nederland verblij ven, stemrecht krijgen. Boven dien moeten deze buitenlanders zich verkiesbaar kunnen stellen. De Kiesraad, die de minister in deze zaken adviseert, is over de ze kwestie verdeeld. De meerderheid wil voor het stem recht een criterium van drie jaar en voor verkiesbaar stellen vijf jaar. De minderheid adviseerde de minister voor beide vormen van kiesrecht een beperking van vijf jaar aan te houden. "Weinig heil" De fractie van het CDA in de Twee de Kamer ziet weinig heil in het plan voor de nieuwe staatscom missie. De christen-democrati sche woordvoerder De Kwaad- steniet zei gistermiddag in de Tweede Kamer dat hij een staats commissie overdreven vindt, nu net een eerste commissie de grondwet geheel heeft herzien. Alleen wat betreft het consulta tief referendum toont het CDA enige inschikkelijkheid. De Kwaadste niet zei dat een onder zoek naar voor- en nadelen van zo'n niet bindende volksraadple ging voor zijn fractie nog wel aanvaardbaar is. Maar dat mag dan niet door een staatscommis sie geschieden, want dat is een te zwaar middel. DEN HAAG (ANP) Premier Van Agt, die relatief veel tijd stopt in de wielerij, kreeg gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort het boek je "Dries op de fiets" van tekenaar Dick Bruynesteyn aangeboden. Het werkje werd hem aangereikt door wielrenner Gerrie Kneteman die ver volgens samen met de fietsende premier het boekje doorbladerde. DEN HAAG (GPD) - Het CDA zal volgende week zaterdag op de anti-kernwapendemonstratie in Amsterdam worden vertegen woordigd door dr. Dick Kuiper, lid van het CDA-bestuur. Kuiper zei gisteravond desgevraagd „in te stemmen met de algemene doelstelling van de demonstra tie". Over die doelstelling was de laatste dagen onenigheid ontstaan tus sen het CDA en de organisatoren van de demonstratie. Deze laat- sten eisen dat officiële sprekers tijdens de demonstratie alle ei sen, zoals de organisatoren die hebben geformuleerd, onder schrijven. Dat houdt met name absolute af wijzing in van de plaatsing van gemoderniseerde NAVO-raket- ten in West-Europa. Het CDA-be- stuur heeft steeds geaarzeld of het die leus wel kan onderschrij ven, gezien de meer genuanceer de standpunten van het CDA over deze zaak. Het CDA was wel bereid tot een algemeen kritisch standpunt ten aanzien van kern wapens. De organisatoren van de demonstratie lieten eerder weten geen CDA-spreker te zullen toe laten als deze die eisen niet on derschrijft. AMSTERDAM (ANP) - De ge zondheidsproblemen van studenten worden onder schat. Op studenten zou de wet op de arbeidsomstandig heden ten volle van toepas sing moeten zijn. Tot nu toe besteden overheid en univer siteitsbesturen te weinig aan dacht aan de werk- en leef omstandigheden van studen ten. Gebrekkige werkom standigheden in universitaire gebouwen, maar ook de steeds anoniemer wordende relatie student-docent, wei nig persoonlijke studiebege leiding en zwaarder worden de examen- en selectiedruk vormen een bedreiging voor de gezondheid van studen ten". Dit is de mening van de studen tenartsen, verenigd in de Ne derlandse Vereniging van Universitaire Artsen, neerge legd in een rapport over werk- en leefklimaat van stu denten. In een brief aan de minister van onderwijs en wetenschappen vragen zij aandacht voor deze proble matiek. Spreekuur hun spreekuurervaringen, waaruit is gebleken, dat de li chamelijke klachten van stu denten voortkomen uit geestelijke spanningen, psy chosomatische klachten. Het aantal klachten neemt in de loop van de studietijd toe. Veel van de klachten waarmee studenten de arts bezoeken zijn: spanningshoofdpijn, buikklachten, moeheid, sla peloosheid, hyperventilatie en darmkrampen. Storingen in de verhouding tot docen ten, woonomstandigheden, inkomen en rechtspositie zijn enkele factoren die volgens de studentenartsen de ge zondheid bedreigen. Zij verwachten dat de situatie met de invoering van de twee-fasenstructuur aan de universiteiten nog zal ver slechteren. De universiteiten gaan naar de mening van de artsen de invoering van de studieduurverkorting, stu die-intensivering en verho ging van de selectiedruk to taal onvoorbereid tegemoet Er wordt geen enkele reke ning gehouden met de gevol gen voor de gezondheid van de studenten. Wensenlijst De studentenartsen doen in hun rapport een aantal aan bevelingen ter verbetering van de problemen: het reser veren van een bedrag op de universitaire begroting voor onderzoek naar verbetering van het arbeidsklimaat voor studenten. Verder een verplichte deelne ming aan trainingsprogram ma's en didactiek voor alle docenten. Tot slot een ziektekostenverze kering voor alle studenten zonder uitsluiting van de zo genaamde "zware risico's" en extra voorzieningen voor die groepen studenten die de meeste problemen ondervin den zoals vrouwen, buiten landers, aankomende eerste jaars en werkstudenten. Tussen Den Haag en Rotterdam OOSTZANERWERF (ANP) - In enkele delen van het land, zoals in Oostzanerwerf, werd gisteravond weer uitbundig St. Maarten gevierd, waarbij kinderen zingend en voorzien van lampions langs de deuren trokken. ADVERTENTIE geheel bewolkt half bewolkt half bewolkt onbewolkt BIJ DE TIJD ALS GEEN ANDER! Alleen de Citizen juwelier verstrekt het officiële gorontiocertificoat. RIJSWIJK (ANP) Minister Zee- valking (verkeer en waterstaat) zal op 19 november op Rijksweg A-13 (Den Haag Rotterdam) een 12 kilometer lang nieuw au tomatisch signaleringssysteem in gebruik stellen. In de loop van 1982 worden ook de rijkswegen by Utrecht van een soortgelijk signaleringssysteem voorzien met de ontwikkeling en installa tie is een bedrag van ongeveer 90 miljoen gemoeid. Het nieuwe systeem moet twee doelen dienen: het tijdig waar schuwen bij ongevallen, mist en gladheid en een doelmatig be nutten van de wegcapaciteit. Dankzij een volledige automati sering kunnen deze functies wor den vervuld. Via detectielussen in het wegdek worden langs de weg voortdurend gegevens over het verkeer verzameld. Elke vier seconden haalt een cen trale computer deze gegevens op bij de verschillende stations en stelt deze een compleet verkeers beeld samen van het beveiligde weggedeelte. Op grond van deze gegevens zal de computer zelf standig maatregelen kunnen treffen zodra het verkeerspa- troon is verstoord. In het sys teem zijn verschillende zekerhe den ingebouwd om falen te voor komen. De automobilist merkt weinig van de elektronica. Hij ziet slechts op regelmatige afstanden de matrix- borden boven de weg hangen. Als dat nodig is zullen daarop pijlen, kruizen en adviessnelhe- den verschijnen, eventueel aan gevuld met knipperlichten om het wegverkeer attent te maken op de boodschap. Het systeem op de rijksweg Den Haag-Rotterdam is een Euro pees demonstratie-project waar voor verkeersdeskundigen uit onder meer Engeland, West- Duitsland, Frankrijk, België en Zwitserland belangstelling heb ben. De dienst verkeerskunde van Rijkswaterstaat is tien jaar geleden begonnen de mogelijk heden van verkeerssystemen te bekijken. Het signaleringspro ject van 12 kilometer wordt be gin 1982 ook op de rondwegen van Rotterdam toegepast. In de loop van 1982 krijgen verder Rijksweg A-12 tussen Abcoude en Vianen en Rijksweg A-12 (ver keersplein Oudenrijn tot Drie bergen) dit automatische signa leringssysteem., In principe komt in Nederland ongeveer 600 kilometer snelweg (allemaal min of meer belaste wegen) in aan merking voor dit nieuwe sys teem. Het CDA-bestuur verklaarde al eerder geen Tweede-Kamerlid of bewindsman als officiële spreker te zullen afvaardigen. Het CDA vindt dat kamerleden en be windslieden gebonden zbn aan het regeerakkoord, waarin geen duidelijke uitspraak over plaat sing van de Kruisraketten wordt gedaan. De organisatoren had den een beroep gedaan op onder anderen CRM-staatssecretaris Hans de Boer, bekend atoompa cifist. Dr. Dick Kuiper, voormalig vice- voorzitter van de ARP, zei giste ren dat hij „positief zal inhaken op het doel van de demonstratie, het verwijderen van alle kernwa pens uit Europa". Maar over de manier waarop dat zou moeten gebeuren zal vanuit het CDA „iets eigens" worden gezegd. „Er zal in elk geval een CDA-nuance- ring te horen zijn". Kuiper zei het overigens wel eens te zijn met het doel van de de monstratie. De organisatoren hebben ook aangedrongen op deelname van het CDA, aldus Kuiper, „en dan krijgen ze het CDA ook zoals het is". Hij voeg de eraan toe het slecht te zullen vinden als het CDA niet officieel op de demonstratie vertegen woordigd zou zijn. Kuiper - die tijdens de demonstra-" tie overigens slechts vyf minuten spreektijd heeft, zoals alle spre kers - zal dezer dagen eerst nog een gesprek hebben met Mient Jan Faber, de secretaris van het interkerkelijk vredesberaad IKV. één van de organisatoren van de demonstratie. Dan zal duidelijk worden of Kuiper als CDA-spreker voor de organisato ren aanvaardbaar is. Op de demonstratie zullen namens de politieke partijen onder ande ren de fractieleiders uit de Twee de Kamer Meijer (PvdA), Van der Spek (PSP) en Beckers-De Bruijn (PPR), alsmede de Twee de-Kamerleden Nuis (D'66) en Wolf (CPN) het woord oeren. HILVERSUM (ANP) - D< Hilver- sumse politie heeft na 1 et neer schieten van de 36-jang; platen- producer Bart van dei Laar in zijn Hilversumse woning, al en kele tientallen meest artiesten en leidende figuren uit de muzie kwereld gehoord om op het spoor van de dader of daders te komen. Vanwege de complexe leef- en werkwereld van Van der Laar overweegt de politieleiding, die tot nu toe met 15 man aan het verhoren is geweest, nog meer mensen in te zetten. Van der Laar werd dinsdagmiddag neergeschoten en met een kogel in de hersenen m het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht op genomen. Volgens de pohtie was zijn toestand gisteren tegen de middag bijzonder kritiek en zou den zijn overlevenskansen ui- terst genng zijn. GRAVE (ANP) - De gemeente Grave geeft volgende week een gemeentegids uit waarvan een aantal exemplaren in braille is gezet Het gemeentebestuur wil hiermee tegemoet komen aan de wens van een aantal visueel ge handicapte inwoners. Eind vong jaar, terwijl de gemeen te bezig was voorbereidingen te treffen voor een nieuwe uitgave van de al jaren bestaande ge meentegids. lanceerde de heer H. Laps, een visueel gehandicapte inwoner van Grave, het idee om een aantal van die boekjes uit te voeren in braille. Het gemeente bestuur reageerde aldus gemeen tesecretaris H Moonen onmid dellijk positief. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7