'Sociaal-cultureel plan onvoldoende' Sociale dienst: uitkeringen gaan voor Vette jaren van Rijnland zijn voorbij Opbrengst actie voor Polen tot nu toe 120.000 Stichting Welzijn in commentaar: Carnavalsseizoen geopend ACHTERGROND! Andere aanvangstijden manifestatie De Waag PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 LEIDEN - De actie Regio Leiden Helpt Polen heeft tot nu toe 120.000 gulden opgebracht. De huis-aan-huis collecte heeft in Leiden 39.500 opgeleverd. Uit de hele regio stromen echter nog dagelijks giften binnen. De eerste zending medicijnen en medische hulpmiddelen zal nog deze maand per vrachtwagen naar Torun worden gebracht. De voorzitter van de Stichting Po len, M.A. Koning heeft haar hoop nu gevestigd op de individuele acties. De eerste aanzet is er. Gistermid dag gaf het Leidse zangkoor Bar- dini op de Haarlemmerstraat spontaan het Poolse volkslied ten gehore. Met de hoed werd daarna rond gegaan voor Torun. De scholengemeenschap "De VLietschans" aan de Apollolaan houdt morgen een Polendag. Naast informatie en discussie in de ochtenduren hoopt men 's middags via een rommelmarkt, verkoop van Poolse producten, ballonnenwedstrijd de actie ook geldelijk te ondersteunen. In de Professoren wijk is sinds fe bruari een oud pa pier-inzame ling begonnen. De opbrengst van de eerste tien maanden is 54.320 kilo en in geld uitgedrukt 3.259 gulden. Deze opbrengst is voor de helft overgemaakt naar de Ne derlandse Bijbelstichting voor een project in Egypte en de ande re helft is overgemaakt aan "Kerk in Nood" voor bijbelver spreiding in Polen. Als uitzonde ring op de regel is het de bedoe ling de totale opbrengst van de maand december te bestemmen voor de actie "Leiden Helpt Po len". De container voor het oud-papier staat in de Zeemanlaan tussen de panden van de firma Zirkzee en de firma Van Harteveld. De ope- Het Leidse zangkoor Bardini dat gisteren op de Haarlemmerstraat het Poolse volkslied ten gehore bracht. ningstijden zijn: de eerste maan dag van de maand, van een uur tot acht uur en dinsdag van 10 tot 12 uur en twee tot vier uur. In Voorschoten wordt er in drie be jaarden tehuizen druk gecollec teerd. Van de 1400 bedrijven uit Leiden en omgeving, die zijn aangeschreven voor een bijdrage zijn de eerste veertig antwoorden binnen met 6000 gulden op brengst. LEIDEN - Het ontwerp van het sociaal-cultureel plan en programma is niet wat het zou moeten zijn. Onvoldoende is er in het plan rekening gehouden met de wensen en behoeften van de Leidse bevolking. Dat concludeert de Stichting Welzijn in een rapport waarin veel reacties op het "rode boek" zijn gevat. Het rapport dient vooral ter informa tie van de gemeenteraad, die,het sociaal—cultureel plan en programma over enkele weken moet goedkeuren. Om de rijksbijdrageregeling voor het sociaal-cultureel werk uit te kunnen voeren moet de gemeen te een plan maken waarin staat wat er de komende vier jaar moet gebeuren. In een programma wordt beschreven hoeveel geld allerlei instellingen volgend jaar krijgen om hun werk uit te voe ren. De gemeente Leiden had daarbij rekening te houden met een grote bezuinigingsoperatie. Inspraak LEIDEN - Ter opluistering van de elfde van de elfde (opening van carna valsseizoen) plaatste Prins Frans 1 gisteren een steek op het hoofd van Cornelis Joppensz, die echter ijskoud bleef onder het vertier dat De Hutspotten om hem heen aanrichtte. Het seizoen is voor de Leidse carnavalsvereniging bepaald onfortuinlijk begonnen. Enkele carnavalspoppen die lagen opgeslagen in het oude Krantz-complex aan de Langegracht gingen in rook op. Onbekenden stichtten gisteren brand. Hoe groot de schade precies is, wist de politie vanmorgen nog niet. De Stichting Welzijn meent nu dat het soqaal-cultureel plan teveel is afgesteld op de bezuinigingen en te weinig op de gewenste si tuatie in het sociaal-cultureel werk. Er is te weinig rekening gehouden met de wensen die de instellingen zelf hebben ingele verd en ook is de inspraak op het plan te laat op gang gekomen. Dit kwam met name doordat het programma voor 1982 te laat klaar was en de resultaten van in spraakavonden onvoldoende in het plan zijn verwerkt. Echt de mocratisch van opstelling is het plan dus niet, zo zegt de Stich ting Welzijn. Juist bij het accommodatiebeleid blijkt dat de gemeente de bezui nigingen sterk heeft laten mee spelen bij het opstellen van het plan. Voorrang wordt gegeven aan buurthuizen, die volgens de Stichting Welzijn juist al redelijk zijn gehuisvest. De nood is bij de amateuristische kunstbeoefe ning veel groter, maar daar steekt de gemeente de helpende hand niet toe. Volgens de stich ting had de gemeente moeten na gaan wie van de Leidse bevol king getroffen worden door wel ke bezuinigingen. Nu worden de bezuinigingen tot beleid verhe ven. Voor verschillende soorten sociaal- -cultureel werk heeft de stich ting de gevolgen op een rijtje ge zet. Zo blijkt dat er bij het club- en buurthuiswerk enerzijds per soneel moet worden ingeleverd, anderzijds is er juist voorrang ge ven aan educatie- en emancipa tiewerkzaamheden van deze sec tor. Het stedelijk jongerenwerk moet meer aandacht krijgen: in het plan wordt te weinig aan dacht besteed aan het zoeken van oplossingen voor problemen met jeugdwerkloosheid en agres siviteit. Eigen plaats Bij het peuterspeelzaalwerk kun nen de rechtszekerheid en de continuïteit beter worden ge waarborgd dan nu het geval is; het speeltuinwerk zou een be roepskracht moeten krijgen; er moet meer aandacht worden be steed aan het buurtopbouwwerk, dat volgens de gemeente vanuit buurthuizen zou moeten gebue- rcn. De stichting vindt verder dat de kunstzinnige vorming een ei gen plaats moet krijgen in het so ciaal—cultureel plan. Nu wordt dit werk ten onrechte alleen in verband gebracht met creativi teitscentra, lagere schoolonder wijs en Cultureel Jongeren Pas poort. De amateuristische kunstbeoefe ning komt er in het plan heel slecht van af, vindt de stichting. Niet iedereen is genoemd en er is niet duidelijk vermeld wat de be leidsdoelen zijn. Ook wordt niet bekend op grond van welke voorwaarden de gemeente subsi die verleent. De afhandeling van de sportieve recreatie noemt de Stichting Welzijn nog veel ernsti ger. Deze sector krijgt maar zeer weinig aandacht in het plan en de gebruikers hebben zelfs het ontwerp sociaal-cultureel plan niet ontvangen. De visiè van de gebruikers is niet gehoord en het is dan ook een raadsel hoe de ge meenteraad een oordeel kan vel len over de sportieve recreatie. Raadscommissie akkoord met stellen van prioriteiten LEIDEN - De Gemeentelijke So ciale Dienst moet er altijd eerst voor zorgen dat mensen die een uitkering nodig hebben, die ook krijgen. Daarnaast moet de dienst de cliënten begeleiden in de vorm van maatschappelijk werk, een functie die de GSD al jaren bekleedt. De commissie maatschappelijke aangelegenhe den ging er gisteren mee ak koord dat de sociale dienst haar prioriteiten op deze manier legt. Verwezenlijking van de voorgeno men taken is voor de sociale dienst echter zeer moeilijk. De dienst kampt met een groot per soneelstekort, zodat de begelei ding van de cliënten minimaal "moet blijven. Ook komt de GSD niet toe aan de signaleringstaak en is de duur van een aanvraag- behandeling vaak te lang. Hoe wel de wil van het gemeentebe stuur goed is - op de GSD wordt niet bezuinigd, twee weken gele den adviseerde de commissie1 maatschappelijke aangelegenhe den juist een bedrag beschikbaar te stellen voor zeventien extra personeelsleden zal die ont wikkeling zich ook volgend jaar nog wel voortzetten. In een rapport hebben directie en medewerkers van de GSD hun beleidsvoornemens voor de ko mendejaren vastgelegd. Dit rap port geldt als een reactie op het zogenaamde structuurrapport dat in 1978 werd uitgebracht. Een werkgroep deed daarin een aantal aanbevelingen om orde te scheppen na de roerige jaren die de sociale dienst had doorge maakt. Omdat de sociale dienst inmiddelsvoor weer heel andere problemen staat, het grote perso neelstekort, kunnen lang niet al de aanbevelingen in het struc tuurrapport worden overgeno- Zo voelen directie en medewerkers er nog weinig voor om de sociale dienst te decentraliseren, te ver delen over verschillende wijken in de stad. Ze zien wel voordelen aan wijkgericht werken maar willen eerst een nader onderzoek afwachten. In het kader van de komende rijksbijdrageregeling maatschappelijke dienstverle ning moet namelijk de taak van alle Leidse dienstverlenende or ganisaties worden onderzocht. Pop De Haarlemse groep Vandat- tum speelt zaterdag in het Leids Vrijetijdscentrum. Breestraat 66. De groep speelt zg. hardbeat, waar melodieu ze popmuziek met een zwaar ritme onder wordt verstaan. De bezetting van de groep is: Ldne Korenhoff (zang), Renej Snoeks (gitaar), Robin Gase (bas), Campari Brouwer (drums) en Pa Versteeve pia no). De zaal gaat om negen uur open. Softbal In Leiden wordt binnenkort een softbalclub opgericht. Het is de bedoeling te beginnen met één herentecm en één dames team. Met name in het heren team is nog plaats vrij. In lichtingen: Ruud Smit, tel. 071-149759 of Paul de Jonge, tel. 071-134335. Cursus (1) Bij K&O begint binnenkort weer een cursus kunstgeschie denis. De cursus wordt gege ven op woensdagochtenden en staat onder leiding van mevrouw C. Briët-Han. De eerste bijeenkomst is 18 sep tember; de cursus omvat acht tien lessen. De nadruk valt op de schilderkunst in de wester se wereld van de veertiende tot en de twintigste eeuw. Voor meer informatie: K&O, Oude Vest 45, tel. 071-141141. Cursus (2) Voor vrouwen die niet of niet goed kunnen lezen en schrij ven en voor buitenlandse vrouwen die wel Nederlands spreken maar het niet kun nen schrijven, geeft het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33, een cursus lezen en schrijven. Voor kinderopvang wordt ge zorgd. De cursus is op maan dagmiddag en donderdag ochtend. Inlichtingen: 149180. Bazaar Speeltuinvereniging Zuiderkwartier houdt vrij dag en zaterdag in het club huis aan de Anjelier straat een bazaar met diverse at tracties, zoals een rad van avontuur. De openingstijden zijn vrijdagavond van zeven tot twaalf, zaterdagmiddag van twee tot vijf en zaterdag avond van zeven tot twaalf Jazz Het saxofoonkwartet De Vier W inden speelt zaterdag- avond bij jazzzolder Hot House. Deze formatie bracht het tot een finaleplaats en de persprijs op het Meervaart festival 1980. De bezetting is als volgt: Horst Rickets (so praansaxofoon), Jan Willem v.d. Ham (altsaxofoon), Frank Jongen tenorsaxo foon) en Ad Peijnenburg fba- ritonsaxofoon). Het concert begint om tien uur; Hot Hou se is gevestigd op de zolder van het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66. Film. Bij jongerenvereniging Augus- tinus (Rapenburg 24) draait zaterdagavond de film Rose mary's baby van de regisseur Polanski. Daarna is er disco. Aanvang negen uur. Strandloop Swifttoer en De Bataven orga niseren zondag een strand loop over tweeëneenhalf, vijf en tien kilometer in Noord- wijk. De start is om half elf; inschrijven kan van tien uur af op de boulevard. Voor het winterseizoen zijn er vier strandlopen uitgezet: behalve 15 november op 13 december, 10 januari en 14 februari. In lichtingen: A.W. van Korde- laar, Diefsteeg 7 in Leiden, tel. 071-121265. Jules Deelder De Rotterdamse dichter en schrijver Jules Deelder treedt zondagmiddag om half vier op in café de Uyl van Hoog land aan de Nieuwstraat. Deelder - ooit schreef hij op de Berlijnse muur "beter maf dan mof' noemt zichzelf neonrealist, neonromantisch en neonkomiek, dit alles om dat hij bekendheid verwierf door zijn verschijnen in het tv-programma Neon. Zaalhandbal In de Groenoordhallen wordt zaterdag een zaalhandbal- toernooi voor het voortgezet onderwijs gehouden. Het toernooi begint om tien uur en zal tot ongeveer zes uur du ren. Excursie K&O houdt vrijdag 20 novem- H oog ovens in IJ muiden. Voor inlichtingen en opgeven: K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. De vette jaren van het streeke- nergiebedrijf Rijnland zijn voorbij. De eerste vier jaren dat de energie-producent in de Leidse regio werd be stuurd door 22 gemeenten le verden miljoenenwinsten op. De gemeenten - als aandeel houders - verdeelden die win sten onderling naar rato van het inwonertal. Ook vorig jaar was er nog een miljoenenwinst maar de ken tering was al onmiskenbaar. De winst - zo bleek deze week - was ten opzichte van 1979 meer dan gehalveerd. De le vering van gas was in de rode cijfers gekomen. Dit jaar zal de winst op elektriciteit ook kelderen en het verlies op gas alleen nog maar toenemen. Het vooruitzicht voor volgend jaar is nog somberder. De be groting vertoont een tekort van ruim tien miljoen gulden. Een zure appel voor de ge meenten, verklaarde Leider dorps wethouder Jaap Beze- mer bij de presentatie van de rode cijfers. De miljoenenwinsten van Rijn land veroorzaakten vorig jaar een storm van protesten in de hele regio. Ook de bestuur ders zelf, die met de winst toch leuke dingen voor de mensen konden doen, begon nen zich te verzetten tegen wat in feite een verkapte be lasting is. Toch zyn het niet de protesten geweest die een eind hebben gemaakt aan de winsten van het bedrijf. Daarvoor zijn an dere oorzaken aan te wijzen. Tuinders Wat het gas betreft is het terug lopen van het verbruik veruit het belangrijkste. De afzet was in 1980 lager dan het jaar ervoor. En aanzienlijk lager dan was voorzien. Dit jaar is het gasverbruik nog verder afgenomen. Van grote in vloed hierop is de malaise in de tuinbouw. In totaal 900 tuinbouwbedrijven in de re gio zijn goed voor ongeveer veertig procent van de afzet. Maar ook de woningisoiaue en andere besparingsmethoden beginnen voor het bedrijf voelbaar te worden. Het stag neren van de woningbouw is weneens van invloed: het be drijf krijgt er minder nieuwe klanten bij. Bovendien is de prijs van het aardgas de laatste jaren ge stegen van twee dubbeltjes naar 47 cent per kuub. Het is niet Rijnland geweest die daarvan profiteert. Van elke verkochte kubieke meter is er maar zes cent voor het be drijf. Dan is er ook nog een technisch probleem dat miljoenen kost. In Oegstgeest, Leiderdorp, Voorhout en Noórdwijker- hout ligt bij elkaar nog zo'n negentig kilometer aan ver ouderde gasleidingen. Het oude buizensysteem dateert van voor de tijd dat Neder land overschakelde op aard gas. Het drogere aardgas lekt weg op de plaats waar de buizen aan elkaar bevestigd zijn. Zo'n drie procent van het gas verdwijnt jaarlijks in de bo dem. Dat is palweg 15 mil joen kubieke meter gas met een inkoo^waarde van zes miljoen gulden. Zonder dit netverlies - dat ech ter nooit helemaal te verhel pen is - zou het gasbedrijf dit jaar niet verliesgevend zijn. Een strenge winter zou dan het gasbedrijf zelfs weer winstgevend maken. Elektra In de afzet van elektriciteit zit tot op heden nog steeds enige groei. Maar de groei neemt af en weldra zal het 'verzadi gingspunt' bereikt zijn, zo la ten de statistieken zien. Ook de afzet van elektriciteit bepaalt in hoge mate de re sultaten. De vaste lasten voor de elektra-producenten blij ven nagenoeg gelijk, ook als de afzet minder is (of minder stijgt dan was voorzien en waarop de productie-capaci teit is berekend). Dat is het grootste probleem. De elektriciteitsproducenten hebben grote investeringen- gedaan om aan.de verwachte vraag naar elektriciteit te kunnen voldoen. Blijft dié vraag achterwege, dan moe ten de investeringen toch worden betaald. Met name de achterblijvende afzet in het Rijnmondgebied - waarvan Rijnland via de sa menwerkende elektriciteits bedrijven in Zuid-Holland de gevolgen ondervindt - is ver antwoordelijk voor de stij ging van de produktiekosten per kilowatt. De tendens dat grote bedrijven steeds meer ertoe overgaan om zelf elektriciteit op te wekken en de economische teruggang zijn hier aan debet. Ook de Heinekenbrouwerij heeft plannen voor 'zelfop wekking'. Maar het is volgens Rijnland-directeur Broos- hooft stil geworden rond dit kapitale plan. De hoge rente stand is nou ook niet direct bevordelijk voor dergelijke grote investeringen. Rente En daarmee is meteen nog een oorzaak van het instorten van Rijnlands winst genoemd. De rente die het bedrijf jaarlijks betaalt is fors toegenomen. Het bedrijf heeft een omzet van bijna een half miljard gulden. Jaarlijks wordt voor vele miljoenen geinvesteerd. De kapitaallasten zijn in vijf jaar tijd met tien miljoen gul den eestegen. Verder zijn de computerkosten in die periode verdrievou digd en de kosten van huis vesting meer dan vertienvou digd. Ook de administratie is meer dan honderd procent méér gaan kosten. Door automatisering, nieuw bouw van het kantoor, maan delijkse nota's en door (vaak noodzakelijke) investeringen is het bedrijf in de kosten ge komen. Een groei van de af zet ide voor de financiering hiervan nodig zou zijn is op zijn minst achterwege geble ven. En de prijsstijging van het gas komt aan het rijk en aan de Shell en de Esso ten goede, maar niet aan de regionale energie-bedrijven. Rijnland is dan ook niet het enige be drijf in den lande dat in de ro de cijfers is beland. Het dagelijks bestuur van Rijn land schrijft bij de aanbie ding van de begroting niet voor niets dat de marge voor het bedrijf (verschil tussen inkoop- en verkoopprijs) moet worden verbeterd. "Het is onze opvatting dat dit niet bij de consument kan wor den verhaald, zodat de rijks overheid af zal moeten zien van een deel van de aardgas opbrengsten", aldus het da gelijks bestuur. LEO MAAT LEIDEN - In het bericht over Ama teuristische kunstbeoefening in het Waagebouw dat maandag in de krant stond, zijn een paar fou ten geslopen. Gemeld werd dat alle avonden om half acht begon nen. Dat is niet het geval. Vrij dag, zaterdag, maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag is de aan vang half negen. Aanstaande donderdag is de aanvang zeven uur. Het optreden van Lingua Musica volgende week woens dag wordt niet besloten met 'community-singing'. Met het publiek wordt een lied ingestu deerd. En dat is wat anders dan 'community-singing', zo wordt van de zijde van Lingua Musica gemeld.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4