Overname Olga is van de baan Problemen rond opvolging leden college van bestuur Eredoctoraat patholoog Ontslagprocedure begonnen; onderhandelingen lopen nog Leidse stadsrubriek Drie Alphenaren op rooftocht in Leiden Inbreker aangehouden DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 LEIDEN - De Leidse universiteit heeft aan de Amerikaan Robert E. Scully een eredoctoraat toegekend. Scully wordt beschouwd als één van de meest vooraanstaande pathologen op het gebied van de gynaecologische pathologie. Zo was hij één van de eerste die wees op de mogelijkheid van het voorkomen van adenocarcinomen (een soort kankergezwel) in de vagina van jonge meisjes, wier moeders tijdens de zwanger schap het hormoon diethylstilbestrol (ook wel bekend als DES- hormoon) kregen toegediend. Dat hormoon werd met name in Amerika toegediend bij vrouwen bij wie een miskraam dreigde. Na deze ontdekking zijn van de hand van Scully talrijke publica ties verschenen over het ontstaan en het gevaar van epidemies van deze afwijking. Daaruit bleek onder meer dat deze afwijking minder vaak voorkomt dan aanvankelijk gedacht. Een frequen tie die niet hoger ligt dan één op de tienduizend. Scully, die als hoogleraar is verbonden aan Harvard, zal het ere doctoraat acht februari ontvangen. Op die dag bestaat de Leidse universiteit 407 jaar. Prof. dr. A. Schaberg, hoogleraar aan de Leidse universiteit, zal als promotor optreden. i de kandidaten LEIDEN - De verkiezing van twee nieuwe leden van het College van Bestuur van de Leidse uni versiteit verloopt niet zonder kleerscheuren. Er worden vraag tekens gezet bij de bestuurlijke kwaliteiten van de drie kandida ten, zo weet het universitaire weekblad Mare deze week te melden. De verkiezing is nodig omdat de ambtstermijn (maximum van vier jaar) van de bestuursleden, M.J. Koornstra en C.M. Sicking afloopt. Naar hun plaats dingen de psycholoog F. van der Meer (momenteel voorzitter van de universiteitsraad), de medisch- ethica H. Terborgh-Dupuis en de sinoloog E. B. Vermeer die tot LEIDEN - De overname van de Olga Matrassenfabriek in Leiden door haar ex-direc teur J. Koornwinder is van de baan. Zestig arbeidsplaatsen staan daarom bij Olga (een dochter van Vredestein) wagenwijd op de tocht. B W van Leiden proberen morgen in een gesprek met de Vredesteindirecteuren Zwarts en Poot de ontslagen in Leiden te beperken. De vakbonden doen hetzelfde op 30 november. Maar intussen loopt de ontslagprocedure al. De Vredesteindirectie had gister avond in de onderhandelingen met de vakbonden in Holiday Inn korte metten willen maken: afwijzen van de overname door Koornwinder en definitief aan vaarden van het Vredesteinplan om de Olgaproduktie naar Maas tricht te verhuizen. De onderhan delingen duurden echter tot diep in de nacht en werden niet afge rond. De vakbonden hadden gemeente ambtenaar E. Keijser (chef eco nomische zaken) als deskundige meegenomen. "De gemeente ziet af van de voorgenomen aankoop van het Olgaterrein als Vredes tein die (miljoenen-)aankoop ge bruikt om de verhuizing naar Maastricht te financieren", zei Keijser met de deur in huis val lend. Directeur Zwarts was verrast, of liever verbijsterd. "Chantage" riep hij ziedend. "Dat had de ge meente ons wel eens eerder kun nen vertellen". Zwarts had geen behoefte om Keijser nog langer aan de onderhandelingstafel te hebben. De gemeente-ambte naar excuseerde zich later dat hij "door tijdsgebrek" de bewuste mededeling niet eerder aan Vre destein had kunnen doen. "Dat is erbij ingeschoten". De gemeente wil het Olgaterrein aan de Evertsenstraat al jaren aankopen. Olga zou een nieuw pand huren. De reinigingsdienst zou terecht kunnen in nieuw bouw op het Olgaterrein (deze dienst zit nu veel te krap aan de Noorderstraat). De plannen van Vredestein om de Olgafabriek te sluiten, hebben de zaak veran derd. "De gemeente kan werkge legenheid voor Leiden niet zo maar verloren laten gaan", ver klaarde Keijser gisteravond de strijdwijze van de gemeente. Eén front Vakbonden en gemeente vormen inzake Olga één front tegenover de Vredesteindirectie. Alle par tijen zijn het weliswaar eens dat in de matrassenproduktie 'ge sneden' moet worden. De afzet van matrassen stagneert, de ver liezen nemen toe. Maar over de uitvoering van de 'sanering' staan de twee partijen recht te genover elkaar. Vredestein wil de produktie-afde- ling van Olga verhuizen naar de Vredestein Matraivsenfabriek in Maastricht. Slechts de verkoop afdeling en een deel van de admi nistratie en het transport blijven in Leiden. Zestig mensen staan dan in Leiden op straat van wie er 24 zouden kunnen verhuizen naar de matrassenfabriek in Maastricht. Daar werken nu 25 mensen. De voormalige Olgadi- recteur Koornwinder wil daaren tegen juist de Vredestein Matras senfabriek sluiten en de produk- tie concentreren in Leiden. Al dus zouden slechts enkele ont slagen in Leiden vallen; de grote klap valt in Maastricht. De gemeente Leiden en de vak bonden kiezen ook voor concen tratie van de matrassenproduk tie in Leiden. Dat biedt de groot ste zekerheid op behoud van zo veel mogelijk werkgelegenheid. Vredestein wijst de overname door Koornwinder echter vier kant af. Vredesteindirecteur Zwarts: "Wij hebben het plan van Koornwinder helemaal door gelicht. Wat blijkt? Koornwinder wil wel alle lusten van Vredes tein maar alle lasten schuift hij op ons af. Hij wil ons bijvoor beeld de afvloeiingsregeling voor de mensen in Maastricht la ten betalen, hij laat ons zitten met een leeg gebouw in Maas tricht en ook de verkoop van het Olgaterrein zouden wij verder moeten afwikkelen met de ge meente. Anderzijds wil hij ons bijvoorbeeld niet betalen voor 'goodwill' (merknaam, klanten kring, knoty how). Zelfs als hij al le medewerking van ons zou krij gen, kan hü met Olga volgend jaar maar net quitte spelen. Daar om hebben wij geen enkel ver trouwen in Koornwinder en zijn plan". Als de matrassenproduk tie onder leiding van Koornwin der zou mislukken, is Vredestein bovendien een belangrijk deel van de afzet kwijt van haar schuimfabriek in Maastricht werken. naar het Arbeidsbureau. Het Ar beidsbureau laat, zoals de wet het wil, deze collectieve aanvra ge een maand liggen, zodat ge meente en bonden nog een maand hebben om arbeidsplaat sen voor Leiden te redden. De di rectie heeft de werknemers van morgen ingelicht. Twijfel De vakbondsbestuurders Henk van den Berg (CNV) en Gerrit Grooten (FNV) zijn het met de Vredesteindirectie eens dat over name van Olga door Koornwin der "voorzover de gegevens strekken geen haalbare kaart is". Maar evenzeer hebben zij grote twijfels bij het plan van Vredes tein om in Maastricht te produce ren. De bonden vrezen voor een nog groter verlies van arbeids plaatsen dan de directie hun nu voorspiegelt. Weliswaar kunnen 24 Olgawerknemers volgens de Vredesteinplannen naar de fa briek in Maastricht verhuizen. Maar als deze plannen niet "naar wens" verlopen zit de uitbrei ding in Maastricht ook al op de tocht. Bovendien voelen de Olga werknemers er niets voor af te zakken naar het Zuiden. De bon den: "We weten wat we in Lei- boven het hoofd, al doen vakbonden den aan werkgelegenheid bij Ol ga hebben, wat we in Maastricht aan werkgelegenheid krijgen moeten we nog zien". Afgesproken is dat de vakbonden de Evertsenstraat. Ontslag hangt hen te redden wat er te redden valt. hun vragen en twijfels schrifte lijk opsturen naar Vredestein, dat Vredestein voor 30 november schriftelijk zal antwoorden waar na de bonden en de Vredestein directie op 30 november op nieuw achter de onderhande lingstafel kruipen. Intussen draait de procedure om Olga te sluiten op volle toeren door. voor een paar maanden deel uit maakte van de universiteitsraad. Naast het vertrek van Koornstra en Sicking moet ook nog de ruimte worden opgevuld die W.G. Kop pelaars heeft achtergelaten. Kop pelaars - in tegenstelling tot de twee anderen een bestuurslid dat door de Kroon wordt aangewe zen en niet door de universiteit benoemd - vertrok in augustus naar de Rotterdamse Erasmus- universiteit. Deze samenloop van omstandighe den heeft voor K.J. Cath, voorzit ter van het College van Bestuur, verleid om voor te stellen (geko zen) bestuursleden langer dan vier jaar te laten zitten. Zo komt de continuïteit in het bestuur in gevaar, zo luidde zijn redenering. Over de kwaliteiten van de drie kandidaten liet hij zich echter niet uit Anderen hebben dat inmiddels voor hem gedaan. In de afgelo pen periode werden andere mo gelijke bestuursleden gelan ceerd, aan wie grotere kwalitei ten werden toegdicht. Met name op het bureau van de universiteit aan de Stationsweg zou gevreesd worden voor kwalitatieve terug gang in het bestuur. Zo werd door een aantal mensen de schei kundige J.C. Leythe naar voren geschoven. Leythe zelf voelde er echter niets voor. Al dit gelobby heeft tot op heden niet het gewenste resultaat ge had. De commissie uit de univer siteitsraad die de hele gang van zaken begeleidt, wil nog niet van wijken weten. Noch wordt inge gaan op de suggestie van Cath om het bestuursreglement zoda nig te wijzigen dat Koornstra en Sicking kunnen blijven zitten, noch worden andere kandidaten aan het rijtje van drie toege voegd. Overigens vallen de namen van Koornstra en Sicking ook als het gaat om de opvolging van Kop pelaars. Zy willen hun stoel van gekozen lid dus inruilen voor die van kroonlid. Hun lidmaatschap van bestuurslid van de Leidse universiteit wordt dan met be grensd door een bepaalde ter mijn. Op het lijstje van namen dat het ministerie van onderwijs naar de universiteit heeft gestuurd prijkt onder andere ook de naam van J.C.P.A. van Esch. De genoemde commissie van de universiteit moet nu bekijken wie de meest geschikte kandidaat is. Ver wacht wordt dat pas aan het eind van dit jaar de opvolger van Kop pelaars bekend zal zijn. Van de baan De vakbonden erkennen met enige tegenzin dat "het plan Koorn winder zo goed als van de baan is" tenzij een gesprek tussen Vre desteindirectie en B W van Leiden morgen nog nieuwe ge zichtspunten oplevert. Een dezer dagen beslist de hoofddirectie van de AMRO-bank of zij het plan van Koornwinder wil finan cieren. Dit zou heel misschien nog een rol kunnen spelen bij het gesprek tussen B W en Vredes tein. De gemeente wil het ge sprek so-wie-so om te bekijken of een deel van de Olgaproduktie en daarmee in elk geval meer dan 33 arbeidsplaatsen in Leiden behouden kunnen blijven. "De gemeente kan echter geen won deren verrichten", zegt ambte naar Keijser al bij voorbaat. De bonden hebben tijdens de on derhandelingen van gisteravond om dit gesprek verzocht. Tot er gernis van directeur Zwarts die immers de opdracht had gister avond knopen door te hakken. Na lang treuzelen belde Zwarts uiteindelijk zeer laat in de avond ("desnoods bel ik 'm uit z'n bed") zijn baas L. Poot (president-di recteur van Vredestein). Poot aanvaardde het verzoek van de bonden als tenminste de loop van de Vredesteinplannen geen onnodige vertraging oplevert. Vredestein gaat er dus vanuit dat haar plan doorgaat "tenzij er gek ke dingen gebeuren". Daarom gaat één dezer dagen de collec tieve ontslagaanvrage voor zestig Olgawerknemers de deur uit, door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Drie personen uit Alphen aan den Rijn zijn gisteren in Leiden aangehouden wegens diefstal. Bij kledingzaak Witteveen in de Bree- straat werd enige tijd geleden voor duizend gulden gestolen. Een van de verkoopsters herkende gistermiddag de dievegge en belde de poli tie. Bij de aanhouding bleek het drietal, een vrouw van 21 en twee mannen van 23 en 26 jaar, allen uit Alphen, opnieuw op rooftocht te zijn. Bij P C hadden ze broeken gestolen, bij Blokker een zogeheten kruimelzui ger en in hun woonplaats geluidsapparatuur. LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar is gisternacht door de politie op de Middelweg aangehouden. De jongeman was met gestolen waar op weg naar zijn auto en gedroeg zich volgens de politie verdacht. De Leidenaar had even tevoren ingebroken bij V D. Met een linnen tas vol met aanstekers, sieraden en cassette-bandjes liep hij naar het par keerterrein aan de Kaasmarkt. In de auto trof de politie nog eens vier gestolen tapijten aan. Oud en jong De 'ouwe rooien' zijn soms wat slechter ter been of horen soms wat minder maar zijn nog steeds even strijdbaar. Dat bleek gistermiddag. Der tig bejaarde leden van de Leidse Partij van de Arbeid discussieerden vol vuur in de rokerige 'discozaal' van za lencentrum 't Parlement. Jonge sociaal-democraten kun nen veel opsteken van het vuur van de oude socialisten. De bejaarde partijgangers be zoeken echter zelden de le denvergaderingen van de PvdA. Waarom? "De jonge ren gebruiken veel te moeilij ke woorden; woorden die ar beiders niet kunnen begrij pen. Wij met onze lage oplei ding zijn bang te praten tegen die mensen met hun univer sitaire opleiding". Maar onder elkaar weten de ou deren van wanten. Met veel aandacht voor eikaars woor den betogen zij waarom hun partij niet goed in de markt ligt. "De PvdA is een zwab berpartij. De strijdlust van vroeger is over" meent Chris Rietkerken. "Ik zeg en mijn vrouw zegt 't ook wij hadden beter in de oppositie kunnen gaan in plaats van ons over te leveren aan de conservatieve WD en CDA en in mindere mate aan D'66. Waar wij van moeten leven gas, elektriciteit en groente gaat steeds de hoogte in, pot verdorie". "Ik herinner me nog de slag bij Verdun" (1914), zegt de hoog bejaarde Weideman. "Daar waren 700.000 doden. Onze partij brengt het protest te gen de kernoorlog te weinig naar voren. Dat mis ik erg in de partij. Daarom komt de PvdA niet goed over bij de kiezers". Hij heeft meer op zijn lever: "Drie jaar ben ik werkloos geweest. Ik kreeg 11.90 steun waarvan nog eens vier gulden huur af moest. Dan hebben we 't nu stukken beter. Maar dat hebben wij aan onze eigen arbeiders- strijd te danken, niet aan de kapitalisten. Dat moet de par tij niet vergeten". Luid ap plaus uit de zaal. Herman Cossee denkt dat de PvdA terrein verliest door de Rietkerken PvdA-veteraan): "Dan liggen. Schande!" slechte voorlichting. 'sWe le zen allemaal kranten die te gen links zijn, of het nu tegen de PvdA, de PSP of de CPN is". Chris Rietkerken roept zwaaiend met de krant "Het Vrije Volk": "Dan zie ik bij die 'progressieven' weer het TROSkompas op tafel liggen. Schande!". Hij slaat met de vuist op tafel. Volgens Anton Harteveld is de strijdlust afgenomen omdat de jongeren van na de oorlog praktisch geen strijd hoefden te voeren". Gré Ort, bijgeval len door Sien Baartwijk, wordt boos, heel boos: "Wij ouderen hoeven ons hele maal niet op de borst te klop pen! Wij hebben een rotzooi aan de jongeren nagelaten. Die rottige kernzooi, het ver gif in de grond. Met vrachtau to's wordt 't in zee gegooid. Als de PvdA niet vóór die au to's durft te gaan staan, dan komt de partij niet over bij de jongeren. Nee, neem dan die lui van Greenpeace, die heb ben lef'. "Door compromissen met Van Agt kan Den Uyl jammer ge noeg zijn eigen ideaal niet doorzetten", verzucht profes sor Bonhoff. "De PvdA moet zich duidelijker profileren door op 't oorlogsgevaar te wijzen en meer oog te hebben voor de derde wereld". Vol gens hem was het fout dat de SDAP haar naam na de oor log prijsgaf. "By SDAP ston den de 'arbeiders' in de naam, bij PvdA staat slechts 'arbeid' in de naam. Bij de PvdA kwamen toen mensen in de partij die helemaal geen arbeider waren. Mijzelf heb ben ze ook wel verweten dat ik geen arbeider zou zijn. 'Ja wel, ik ben arbeider', zei ik dan. 'Alleen heb ik eelt op mijn hersens en jullie op je handen". Maar toch. Chris Rietkerken: "Er is geen eenheid meer. De jongeren - laat ik maar zeg gen studenten en gestudeer den proberen elkaar op partijvergaderingen met moeilijke woorden de loef af te steken. M'n vrouw zegt dan: "Van 't slap geouwehoer val ik in slaap". En Anneke Kern vraagt zich af hoe "je een arbeider voor de partij kunt winnen met woorden en gedachten van intellectuelen. Dat kan niet". Zij betreurt dat arbeiders niet op de hoge posten in de partij zitten. "We hebben Toos Fallaux nog", roept Fred Velthuijzen. (Toos is gemeenteraadslid voor de PvdA; mede op haar inititief komen de 'ouwe rooien' nu en dan by elkaar). "De intellectuelen nemen niet de moeite om naar arbeiders te luisteren", zegt Cor Harte veld. Maar de zaal is ander zijds toch blij dat er ook intel lectuelen in de partij zitten. De intellectueel Bonhoff: "Ach wat. Intellectueel! Ie dereen die kan denken is in tellectueel". Toos Fallaux zegt dat de kloof tussen jong en oud (en tussen hoofd- en handarbeiders) overbrugd moet worden, "anders weet je van elkaar niet af'. Anton Harteveld: "Ik weet donders goed dat de jongeren goed zijn. Ik heb zelf een zoon. In de PvdA houden de jongen en de ouden van elkaar want ze zijn toch allebei lid van de partij". Oud besloot gisteren om met jong te discussieren op een nieuwjaarsbijeenkomst op 6 januari. Gestruikeld Vele maanden en honderden 'gearresteerde' winkelkar retjes later is er nog altijd niets gebeurd met de motie- Beijen. In het voorjaar van 1980 kwam het voormalige PPR-raadslid Laurens Beijen met het voor stel om het winkelkarretje van de openbare weg te ver dringen. Beijen ergerde zich wild aan de rondslingerende karretjes. De opening van de Digros aan de Langegracht was voor hem aanleiding om zijn ergernis om te zetten in een motie. Beijen stelde voor om de Alge mene Plaatselijke Verorde ning (APV) zodanig te wijzi gen dat gebruik van het win kelkarretje op de openbare weg strafbaar wordt. De poli tie zou zowel de winkelier als de gebruiker op de bon moe ten kunnen slingeren. De motie-Beyen werd overge nomen door het college van burgemeester en wethou ders. Het voorstel van Beyen en B A W werd in augustus 1980 in de gemeenteraad be handeld. De vergadering kwam er niet uit omdat een aantal raadsleden met in spraak voor de winkeliers "kwamen aanzetten. Uiteindelijk werd besloten om het voorstel terug te sturen naar de raadscommissie voor Algemene en Bestuurlijke Aangelegenheden. Deze commissie speelde de zaak op haar beurt weer door naar de commissie Ruimtelijke Ordening. De secretaris van deze c sie, mr. Ad van Paridon, plaatst de kwestie met grote nauwgezetheid steevast er gens helemaal achterin de agenda. Bereikte men onver hoeds toch een keer het kar- retjespunt dan was er voorzit ter Cees Waal om in te grij pen. De wethouder voerde in die gevallen de kwestie als nog van de agenda omdat er een of meerdere meesters in de rechten op de vergadering ontbraken zodat de juridi sche consequenties van het voorstel niet voldoende kon den worden overzien. Inmiddels is Laurens Beijen al lang uit. de gemeenteraad. Zyn motie prykt vanavond voor de zoveelste keer als één na laatste punt op de agenda van Ruimtelijke Ordening. Wat Beijen betreft wordt zijn tot een voorstel van B A W omgedoopte motie definitief van de agenda gevoerd. "Ik vind het een beetje slap zoals de commissie met dat voor stel omspringt. Laten ze als jeblieft een keer de knoop doorhakken. Ik kan er echt met mee zitten wanneer het voorstel de prullenbak in gaat. Er zyn wel belangrijke re zaken op de wereld". Eén ding heeft Beijen met zyn motie wél bereikt De winke liers zijn, kennelijk uit angst voor een strenge maatregel, hun karretjes beter in het oog gaan houden. Stonden er op het terrein van de Reinigingsdienst aan de Noorderstraat enkele maan den geleden maar liefst 250 winkelkarretjes geparkeerd, op dit moment zyn dat er slechts drie. Reinigingsvoorlichter Mari Tol "Van Albert Heyn bij voorbeeld hebben ze tegen transportkosten meer dan honderd winkelkarretjes te ruggehaald en beterschap be loofd. Er is een duidelyke verbetering. De vraag is al leen: voor hoe lang?" Voorlopig kan de motie-Beyen dus best als voorlaatste punt op dc agenda van Ruimtely- ke Ordening blyven staan. Tegen de tyd dat een volgend raadslid over zo'n rondslinge rend karretje struikelt, wordt de zaak weer actueel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3