Aandrang voor schonere Rijn "Men kan niet om ons heen" Katwijk begint met bouw nieuwe sluis Op internationale conferentie Duikbootschandaal is Veel gedoe om niets' Curatoren Uniser: meer geld van rijk Kersverse "Wilde Zaalvoetballers" in Noordwijk: Blauwe tram te kijk DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 21 AMSTERDAM (ANP/GPD) - Negentig waterleidingbedrijven in Nederland en uit om ringende landen hebben gisteren een dringend beroep gedaan op de minister van de Rijnoeverstaten, die maandag 17 november deelnemen aan de Rijnconferentie in Parijs, defintief een einde te maken aan het langslepende zoutprobleem. Zij vragen de be windslieden eindelijk een beslissing te nemen over de wijze waarop de zoutlast van de Rijn teruggebracht kan worden. Ofschoon de conferentie geheel ge wijd zal zijn aan de vermindering van de zoutlozing op de Rijn vra gen de waterleidingbedrijven of de ministers ook aandacht willen besteden aan de uitvoering van het in 1976 gesloten chemiever- drag. Op dit punt worden de laat ste jaren weinig vorderingen ge maakt, zo stelt de IAWR, waarin de waterleidingbedrijven zijn verenigd, in haar brief aan de deelnemers van de conferentie vast. De werkgroep pleit voor een be spoediging van de uitvoering van dit verdrag. Ook maken de waterleidingbedrijven zich zor gen over het uitblijven van een internationaal verdrag ter be scherming van het Rijnwater te gen opwarming door elektrici teitscentrales. De- waterleidingbedrijven in het stroomgebied van de Rijn, die ongeveer 20 miljoen mensen van drinkwater voorzien, zijn zeer te leurgesteld over het herhaalde uitstel van de opslag van het af valzout uit de kalimijnen in de Elzas. Volgens minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) moet de conferentie van Rijnoeverstaten een definitieve beslissing opleve ren over het al jarenlang slepen de probleem van de zoutlozingen door de Franse kalimijnen. De Nederlandse regering heeft goe de hoop dat zo'n beslissing er in derdaad komt. De bewindsman zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Nederland heeft dringende brieven ge stuurd naar de Franse minister van buitenlandse zaken Cheys- son en president Mitterand. Uit recente contacten met de Franse regering is Van der Stoel geble ken dat ook Parijs nu de knoop wil doorhakken. Op vragen uit de kamer beaamde Van der Stoel dat de kwestie van de zoutlozingen in de Rijn zo langzaam an een kernpunt is ge worden in de betrekkingen tus sen Nederland en Frankrijk. Wanneer er volgende week weer geen beslissing uit de bus komt, zou dat de relatie ernstig versto- Minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) zei dat de drie alter natieven voor de zoutlozingen in de Rijn (iiyectie in de bodem, per schip transporteren naar de Noordzee, en afvoeren naar een sodafabriek in Lotharingen) nu voldoende zijn bestudeerd. "Het gaat er nu om, een keuze te ma ken". DEN HAAG (ANP) - WD-fractievoorzitter Hans Wiegel werd gisteren op zijn wenken bediend. Mies Bouwman stelde Wiegel onlangs in haar televisie-programma de vraag: "Wat zou u het liefst willen hebben?" Wiegel, die toen blijkbaar al in een Sinterklaastemming verkeerde, ant woordde: "Een grote chocoladeletter". De vereniging Bedrijfsvergelij king in het Banketbakkerbedrijf honoreerde die wens en bood de WD-leider een gigantische chocoladdeletter aan. Moskou: MOSKOU (UPI) - Moskou heeft gisteren in zijn eerste ofTiciéle co taar op het duikbootschandaal via zijn persbureau Tass onder de kop "veel gedoe om niets" het hele incident buiten proportie opgeblazen genoemd door Navo-propagandisten. Het artikel ontkende evenwel niet dat er kernwapens aan boord waren van de Sowjet-onderzeeer, die op 27 oktober strandde op de Zweedse kust en verklaarde ook niet waarom er uranium-238 kon worden ont dekt in de voering van de torpedokoppen. Uranium-238 wordt zelf niet als splijtstof gebruikt voor kernwapens, doch in deze wapens wel als mantel voor de kernlading om daarvan tevens de ecplosieve kracht te vergroten Het werkelijke doel van de publiciteit rond het incident is volgens Tass. zoals volgens dit bureau ook de Amerikaanse vice-president Kortelings zei, "de anti-Amerikaanse stemming in Europa weg te werken", die is ontstaan door de politiek van de regering Reagan. Tass herhaalde de Sowjet-lezing, dat het stranden het gevolg was van falen van de navi- gatieap para tuur en dat er andere redenen waren om van een gewoon ongeluk op zee. vooral in een zee als de Oostzee met haar moeilijke kustlijn en bodem, een drama te maken. ROTTERDAM (ANP) - De cu ratoren in het faillissement van het chemisch afvalver werkingsbedrijf Uniser in Moerdijk gaan niet akkoord met de aan hen verleende overheidssteun. Volgens mr. Frima zijn zowel de hoogte van het bedrag (maximaal een miljoen gulden) als de door de overheid gestelde voorwaarden onaanvaard baar. De curatoren overwegen dan ook sterk het voor morgen aangekondigde kort geding tegen de gemeente Klundert en de Nederlandse staat door te zetten. Het kort geding dient dan voor de president van de Bredase rechtbank. De curatoren willen voor die tyd nog een keer met het mi nisterie van binnenlandse za ken praten. De overheidssteun voor de cu ratoren is noodzakelijk om een veilige gang van zaken op het bedrijf (waar nog 15.000 ton chemisch afval ligt) te waarborgen. De curatoren willen een grotere overheidsbijdrage voor wat zij noemen 'de handhaving van de status quo' op het be drijf. Zij gaan daarbij uit van een bedrag van twee miljoen gulden. NOORDWIJK - Onder het motto dat vele kleintjes één gro te maken hebben 18 Noordwijkse bedrijfsvoetbalclubs zich verenigd in de deze week opgerichte Wilde Zaal voetbalvereniging Noordwijk. Voornaamste redenen voor deze grootscheepse fusie zijn volgens de kersverse voorzitter Martien den Hollander "dat het tijd werd om als een eenheid naar buiten te komen en om een vuist te ma ken tegen de gemeente Noord- wijk". Die gebalde vuist dient een einde maken aan de ondermaatse toe wijzing door de gemeente Noordwijk van het aantal uren waarin de 18 clubs gebruik mo gen maken van de Northgohal. Of om met Den Hollander te spreken "om te krijgen waar we recht op hebben". Het aantal uren dat de bedrijfs voetbalclubs nu krijgen toege wezen is te klein om.de competi tie naar behoren te laten verlo pen. Er is sprake van veel achter stallige wedstrijden die veelal het gevolg zijn van het niet in vervulling gaan van een andere grote wens van Den Hollander en de zijnen: "We willen de Northgohal de héle zondag. Doordeweeks kunnen veel spelers niet omdat ze in ploegendiensten draaien. Orga nisatorisch is het veel gemakke lijker om een competitieronde op één dag af te werken en de zondag leent zich daar het beste voor", aldus Den Hollander. "We kunnen misschien wel wat uren erbij krijgen in juni en juli maar dan is iedereen op vakantie". Volgeboekt Hij vertelt dat de 18 clubs, die elk 12 spelers op de lijst mogen zet ten, van eind december tot begin maart geen gebruik kunnen ma ken van de Northgohal. Voor die periode is de hal namelijk elke zondag volgeboekt door andere sportclubs. En juist daar begint voor de Wilde Zaalvoetbalvereni ging de voetbalschoen te wrin gen. Den Hollander: "We moeten eruit voor 2 verenigingen die niet eens uit Noordwijk komen. Ik vind dat de Wilde Voetbalvereni ging, die voor 95 procent uit Noordwijkers bestaat, meer recht heeft op een Noordwijkse sporthal". Verantwoordelijk wethouder Jan sen verleent echter voorrang de clubs die bij erkende Nederland se sportbonden zijn aangesloten. Den Hollander: "De gemeente hanteert tevens het argument dat bedrijfsvoetbal een recreatieve aangelegenheid is en daar kan ik me verschrikkelijk kwaad om maken. Wat is er verkeerd aan re creatieve verenigingen?". Cees de Ridder, de kersverse pen ningmeester van de Wilde Voet balvereniging, heeft volgens Den Hollander becijferd dat in de loop der jaren het aantal toege wezen uren is gezakt van zo'n 40 tot 23 in de week. "We zullen pro beren daar wat aan te doen. We zijn per slot van- rekening de Northgohal-huurders van het eerste uur. De gemeente kan niet om ons heen", aldus Den Hollan der. Niet correct Den Hollander, zelf ook een fer vent zaalvoetballer en uitko mend voor het team van zijn ei gen café-restaurant, wil voorop stellen dat hij in principe niets heeft tegen sportbeoefening in de Northgodreef door clubs die van buiten Noordwijk komen. "Maar er worden tournooien ge houden door hockeyverenigin- gen die geen van alle uit Noord wijk komen en dat vind ik niet correct". Aan de ene kant betreurt hij het dat er een vereniging voor nodig is om wethouder Jansen op an dere gedachten te brengen: "De Wilde Voetbalvereniging is -uit nood geboren". Anderzijds gaat hij er prat op dat "we de zaakjes uitstekend voor elkaar hebben". "De statuten zijn klaar. Alleen moeten we de tijdens de oprich tingsvergadering ingevoerde wij zigingen nog verwerken. Verder staan we ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel en gaan we ook nog naar de notaris" Uitgelachen recreatieve "Het gaat ook om op je naar buiten treedt", ver volgt Den Hollander. "Voorheen werd je uitgelachen als je naar de gemeente stapte. Die mensen daar vroegen zich af wat je kwam doen. Nu kom je uit naam van een vereniging die erkend is. Weliswaar niet koninklijk, zoals de KNVB, maar ik vraag me af wat *nu precies het wezenlijke verschil is met een sportbond. Als het 'm alleen maar zit in dat koninklijke dan vind ik dat een zwak argument om bondsvereni- gingen voor te trekken". Dat er veel animo is voor de vereni ging blijkt onder meer uit de wachtlijst die men heeft moeten aanleggen. De grote fusiebereidheid die de 18 clubs toonden tijdens de oprich tingsvergadering maakt dat Den Hollander de toekomst zonnig tegemoet ziet. "We zijn één grote familie die goed kan incasseren, zowel in het veld als daarbuiten. De naam "Wilde Voetbalvereni ging" doet het ergste vrezen maar dat "Wilde" slaat absoluut niet op wat we tijdens de wed strijden uitvreten. Al speel je na tuurlijk wel om te winnen", be sluit de voetballende voorzitter. WIM KOEVOET KATWIJK - Met het slaan van de eerste stalen damplank is giste ren officieel begonnen met de bouw van e< ringssluis in woordelijk v de dijkgraaf raadschap v£ Knobelsdorff, daarbij^ geassis teerd door burgemeester C.A. Bos van Katwijk. uitwate- Katwijk. Verant- >or dit karwei was ran het hoogheem- Rijnland, Bos ging daarbij zo enthousiast te werk dat de damplank zelf weer iets omhoog moest worden ge trokken nadat hij hem de grond in had gestampt. Iets dat Van Knobelsdorff even later de schertsende uitspraak zou ont lokken dat, mocht er ooit nog eens iets mis gaan, burgemeester Bos daarvoor aansprakelijk kon worden gesteld. Overigens droegen ook de weergo den gisteren hun steentje bij aan de officiële handeling. Nauwe lijks was 'waterbeheerser' Van Knobelsdorff met zijn werk zaamheden klaar of ijskoude re gendruppels vielen uit de lucht om de toch al rillende bezoekers ook nog even een nat pak te be zorgen. Gigantisch De nieuwe uitwateringssluis maakt deel uit van een gigan tisch project dat in het kader van de Deltawet plaatsvindt in Kat wijk. Deze wet eist voor vele plaatsen langs de Nederlandse kust een verhoging van de zee- wereing. Voor de onder Rijn lands beheer vallende regio Kat wijk betekent dit dat de tot 5,5 meter boven NAP reikende be staande uitwateringssluis, nog daterende uit de Napoleontische tijd, te laag is en moet worden vervangen. In het kader van diezelfde wet wordt ook de waterkering elders in het vissersdorp aangepast. Daarvoor wordt een aantal stra ten en terreinen verhoogd tot 7 meter boven NAP. Een gedeelte van deze werkzaamheden is in middels achter de rug. De bovenzijde van de nieuwe sluis komt op 10 meter boven NAP. Deze sluis is gepland even ten noorden van de bestaande oude uitwateringssluis. In verband daarmee moet ook het Uitwate ringskanaal en de huidige mon ding van de Rijn worden verlegd. De kosten van alle werkzaamhe den zijn voorlopig berekend op 33,5 miljoen gulden Een belang- Zand De bouw van de uitwateringssluis en het verleggen van het kanaal is naar verwachting in 1984 vol tooid. De oude sluis wordt dan buiten dienst gesteld en met zand oveïgoten. Iets dat burge meester Bos duidelijk pijn doet. "Ik heb er geen slapeloze nachten van. Maar toch vindt ik het jammer dat er weer een ka rakteristiek stukje in ons dorp verdwijnt", sprak Bos tijdens de informele bijeenkomst in de hal van het nabijgelegen boezemge maal na de officiële handeling. Aan de andere kant zei Bos ook "plezierig gestemd te zijn", aan gezien verhoging en verplaatsing van de sluis een stuk veiligheid garandeert Van Knobelsdorff stelde, Bos' somberheid signalerend, dat de burgemeester van Katwijk er op kon vertrouwen dat de oude sluis onder het zand goed be waard zou blijven. "Zand er over", waren dan ook de woor den die op zyn lippen lagen, maar die hij, zo sprak Van Kno belsdorff, toch maar liever inslik te. NOORDWIJK - Volgens sport wethouder Jansen wordt de Northgohal "slechts zeer in cidenteel verhuurd aan sportverenigingen die van buiten Noordwijk komen". "De gemeente Noordwijk ver huurt de hal aan de hockey- bond, de voetbalbond en de korfbalbond. En die delen de regionale competitie in", al dus Jansen. "Natuurlijk komt het voor dat Noordwijkse verenigingen wel eens elders moeten spe len maar in een competitie moeten nu eenmaal thuis- en uitwedstrijden worden afge werkt". "Iedereen vindt dat hij te wei nig uren krijgt maar dat houd je toch, welke indeling je ook maakt", voegt hij er aan toe. "Sporthal zelden voor clubs uit ander dorp De uren tijdens welke de Northgohal niet is bezet worden volgens Jansen ver huurd aan degenen die zich daarvoor melden. "En daar kunnen best wel eens ver enigingen van buiten Noord wijk tussen zitten. Dan kan ik toch niet zeggen dat ze er niet in mogen", aldus wet houder Jansen. LEIDEN - Terug in het verleden. Dat is zaterdag mogelijk in de Romney-loods op het voormali ge ENKES-terrein aan de Vliet tegenover de Kerkbrug in Voor burg, waar de Tramweg-Stich ting een open dag houdt. Hoogtepunt van deze dag is de "Budapester", een voertuig van de legendarische Blauwe Tram, maar er is nog veel meer te zien en te horen. De Budapester was tot voor de op heffing in het begin van de jaren zestig een bekende verschijning op het baanvak Leiden Rijns burg-Katwijk en op de lijn naar Noordwijk. Zaterdag staat de Budapester, waarvan er in 1924 door Ganz- Danubius in Budapest 43 aan de Noord Zuid Hollandse Tramweg Maatschappij werden geleverd, in het middelpunt van de belang stelling. De trams werden behal ve op de lijnen rond Leiden inge zet op de lijn Amsterdam-Zand- voort. In 1957. na de opheffing van de tramlijn Amsterdam-Zandvoort. werden de wagons gesloopt. De "Leidse" Budapesters volgden enkele jaren later. De bak van één der wagons werd aan een particulier verkocht Na enkele omzwervingen beland de deze in het Zeeuwsvlaamse Groede en deed daar dienst als zomerverblijf Hij werd aan de Tramweg-Stichting geschonken zonder draaistellen, wielen, ban ken. koppelingen, maar wel voorzien van toilet en keukentje. Het was echter het allerlaatste overblijfsel van de 43 Budapes- tesr die de Tramweg-Stichting in 1973 in handen kreeg. Maar een groep enthousiastelingen toog aan het werk. En van alle kanten kwamen de onderdelen, eens van en uit trams gesloopt tijdens de laatste rit of iets eerder Ook tal van bedrijven verleenden materiële steun Zo vervaardigde de oorspronkelijke fabriek in Hongarije de ontbrekende draai stellen opnieuvy en kreeg de stichting de koppelingen cadeau uit de Verenigde Staten De werkgroep is na het spectacu laire werk van de voorgaande ja ren nu aan het afwerken toe. Een ieder die het resultaat in ogen schouw wil nemen is zaterdag van 13 00 tot 17.00 uur welkom. Langere proef met wandelgebied Kanaalstraat m Lisse de proef nog wel penode wandelgebied Met in gang van zaterdag wordt Lisscs winkelstraat op de donderdagse koopavonden en de zaterdagen voor een half jaar voor alle ver keer afgesloten Na een proef in de maanden sep tember en oktober heeft het ge meentebestuur besloten de proef voort te zetten. Nu echter voor een langere periode Bovendien valt de proef, met Sinterklaas, Kertsmis en de jaarwisseling voor de deur, in een wat drukke re tiid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21