Dierenbranche vereist meer vakbekwaamheid Beroepsopleiding wettelijk verplicht Opmars van TOG zet zich voort l)s' Dorsman Stencel coach bij NTTB Ruime tafeltenuiswinst DONDERDAG 12 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 19 Door Willem Schrama Als uitvloeisel van het nieu we Honden- en Kattenbe- sluit (een onderdeel van de Wet op de dierenbe scherming) zullen hou ders van dierenpensions en dierenasiels met in gang van het volgend jaar in het bezit moeten zijn van een bewijs van vakbe kwaamheid. Ook rasver enigingen, kynologen- clubs, fokkerijen en die renwinkels zullen na 1 ja nuari aan deze wettelijke gebonden zijn, voor zover men honden of katten houdt of te koop aanbiedt. De overheid beoogt met de ze maatregel meer vat te krijgen op het welzijn en de gezondheid van huis dieren, en tevens hoopt men hiermee op den duur de klandestiene handel in deze branche enigszins aan banden te leggen. Daarnaast is het bewijs van vakbekwaamheid een lo gisch gevolg van de onge breidelde groei van het aantal huisdieren in Ne derland, dat op dit mo ment naar schatting één miljoen honden en een zelfde aantal katten bin nen zijn grenzen herbergt. En dan zwijgen we nog maar over konijnen, mar motten, cavia's, schild padden, papegaaien en wat wat zich verder nog achter glas of tralies be vindt. Ten behoeve van deze nieu we beroepsopleiding heeft de z.g. commissie- Poll (met afgevaardigden van de ministeries van landbouw en CRM, de dierenbescherming en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Dier geneeskunde) na langdu rig overleg een leersto fomschrijving het licht doen zien, die gestalte 1 heeft gekregen in een schriftelijke cursus, die 56 lessen omvat. Deze cursus kan worden ge volgd bij het Imevo in Amstelveen en de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) in Leiden. We spra ken erover met LOI-cur- suscoördinator Hans Ver heul. I Stage lopen bij een dierenarts Een Duitse-herderkennel LEIDEN Hoe zou u te werk gaan als u enige hondenkennels moet reinigen en desinfecteren? Omschrijf de dage lijkse vachtverzorging van een kat die sterk verhaart. Welke zijn de ver plichte entingen die een jonge hond binnen 9 weken na de geboorte moet ondergaan? Wat verstaat men onder het 'plukken' bij ruwharige rassen? Ziedaar enkele opgaven uit les 2 van de kakelverse LOI-cursus dierenasiel- houder/dierenpensionhouder, die leidt tot het per 1 januari 1982 wette lijk ingevoerde examen Vakbe kwaamheid Honden- en Kattenbe- sluit. Wie in deze branche meer dan vijf jaar ervaring heeft of ouder is dan 40 jaar, kan in aanmerking ko men voor dispensatie van het exa men of de daaraan gekoppelde stage, dan wel een overgangsregeling. Ie der ander zal er na 1 januari aan moe ten geloven. Een eerste schatting heeft aangetoond dat minstens 3000 Nederlanders ver plicht zijn tot het volgen van deze cursus, die overigens ook nog in de vorm van een dagopleiding door de Stichting Dierenbranche wordt ge geven. En tot dat aantal behoren in elk geval de eigenaars of beheerders van de 1250 dierenpensions en -asiels die ons land rijk is. Stage Eerst iets over cursus zelf. Zoals ge zegd omvat die 52 lessen en in princi pe kan iedereen eraan deelnemen. Een specifieke vooropleiding wordt niet als eis gesteld, maar een algeme ne ontwikkeling gelijkwaardig aan het eindniveau lbo-C of mavo 4 is zeer gewenst. Cursuscoördinator Hans Verheul: "Om bepaalde scheikundige begrippen als fysiologie, zuurgraden en vitami nes kun je nu eenmaal niet heen. Ook komt hier en daar een stukje biologie en natuurkunde om de hoek kijken. Dat is met genoemde basis als baga ge gemakkelijk haalbaar, maar met alleen maar lagere school wordt dat natuurlijk een stuk moeilijker". Eigen tempo Hoe dan ook, de cursist kan als altijd het studietempo zelf bepalen. Bij ge middelde aanleg en ijver wordt uit gegaan van vier taken per maand, hetgeen neerkomt op 8 10 uur stu die per week en een cursusduur van 12 maanden. De kosten van de cur sus bedragen (inclusief examenkos- ten) ongeveer 750 gulden, een bedrag dat in veel gevallen vanwege de be roepsgerichte investering fiscaal af trekbaar zal kunnen zijn. Naast het schriftelijke gedeelte is aan de cursus ook een verplichte stage periode van zes weken bij enerzijds een dierenasiel of -pension en ander zijds een dierenarts verbonden. Het examen wordt tweemaal per jaar in november en in rpei schriftelijk afgelegd en staat onder toezicht van het ministerie van Landbouw en Vis serij. Waar het op die dag om gaat, is afdoen de kennis omtrent anatomie (bouw en samenstelling van het lichaam), fysiologie (de levensverrichtingen), gezondheids- en ziekteleer, verzor ging en rassenleer, algemene kennis en wetskennis. Praktisch Want er valt op dit gebied natuurlijk nog heel wat te leren. Als cursuscoör dinator Verheul schamper vaststelt dat tot voor kort iedereen zomaar een dierenpension kon beginnen, dan ligt in de toon van die opmerking het ongeloof opgesloten dat iedereen daar ook de vereiste kennis voor zou bezitten. Verheul: "Bepaalde begrippen moeten nu eenmaal bekend zijn. Zoals bij voorbeeld het voelen van de hartslag, het onderscheiden van verschillende ziektebeelden en meer van die prak tische dingen". Om bij dat laatste te blgven: het hoofd stuk ziekteleer haakt in op zaken als botbreuken, verbrandingen, vergifti gingen en andere aandoeningen, maar ook het ziekteverloop het gene zingsproces dat daarin moet plaats vinden. Bij het hoofdstuk hygiène komen zaken als ziektepreventie, desinfecteren, steriliseren en onge- diertebestrijding aan de orde. Bij as sistentie het toedienen van medicij nen, verbandleer en EHBO bij ver keersongevallen. En ddhrmee is de cursist er nog niet. Want er resten nog tal van andere as pecten die in de dierenbranche die nen te worden beheerst. Wat te den ken van huidverzorging, voedings- en dieetleer, opvoeding, training, in stinct, rassenleer, de geslachtscy clus, het dekken, drachtigheid, het fokken, erfelijke gebreken, stamboe ken, pil en prikpil en niet te vergeten de psychologie ofwel het karakter van het huisdier? Wetten Waarmee een deugdelijke praktijkvoe ring en administratie nog buiten be schouwing zijn gelaten. En evenmin een summiere kennis van de wetten en organisaties op dit gebied. Want ook die zijn er vele. zoals bijvoor beeld de Wet op de dierproeven, het Waak- en heemhondenbesluit. de Diergeneesmiddelenwet, de Raad van Beheer op kinologisch gebied, de Stichting Registratie Gezel schapsdieren Nederland, enzovoort, enzovoort- Een breedvoerig studieprogramma dus, dat uiteraard ook voor iedere an dere belangstellende buiten de bran che toegankelyk is. L J 11 over^e(^en EMMEN (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Nederlandse ta feltennis bond heeft voorlo pig voor één jaar de 41-jarige Joegoslaaf Milan Stencel aangesteld als full-time bondstrainer/coach. De Joe goslaaf kwam naar voren uit een aantal beschikbare kan didaten. Stencel is in Neder land geen onbekende. Hij speelde jaren geleden voor Deltalloyd en Scylla. Sinds april 1975 is hij in bezit van het hoogste Joegoslavische diploma voor tafeltennistrai- ner. Hij begon zijn carrière bij Vjesnik in Zagreb, een vereniging, die altijd sterke spelers heeft voortgebracht zoals Surbek en Stipancic. Gedurende drie jaar fungeer de Stencel in West-Duitsland als regionaal trainer van de jeugd, hetzelfde deed hij daarna in Luxemburg. Tot opvolger van de afgetreden voorzitter van de sportcom- missie van de tafeltennis- bond, Ad Poulissen, is door het hoofdbestuur van de NTTB Egbert Welsink be noemd. Welsink was voor heen secretaris van het hoofdbestuur. Hij is nu ver antwoordelijk voor alle zaken die betrekking hebben op het topsportgebeuren binnen de bond. Poulissen is bereid ge vonden nog wel de activitei ten rond de maatschappelij ke leiding te coördineren. LEIDEN - De opmars van het eer ste viertal van TOG in de compe titie van de Leidse biljartbond zet zich onverdroten voort. TOG zette met 8-0 TOP 1 aan de kant en bereikte daarmee een totaal van 52 punten uit 9 duels. Be tween 1 ontpopt zich als de ge vaarlijkste achtervolger van TOG. De ploeg klopte hetzelfde TOP 1 met 1-7, waarmee de ach terstand van Between op TOG nu zeven punten bedraagt. De Carambole bleef tegen De Heul op een 4-4 gelijkspel steken, en moet het met 42 punten doen. Ti telverdediger Morspoort ligt met 38 uit 8 ook nog in de race. De uitslagen in de eerste klasse: TOG 1-TOP 1 8-0; De Heul 1-Ca- rambole 1 4-4; UVS 1-TOP 2 4-4; Vriendschap l-'t Zuid 1 8-0; TOP EMMEN (ANP) Ook de tweede wedstrijd in de eerste divisie van de Europese tafeltenniscompeti- tie is door Nederland gewonnen. Oostenrijk was de tegenstander, die na vijf partijen al naar de ne derlaag was gespeeld. Han Goot- zen verloor zijn partij tegen Diet- mar Palmi in drie games. Hijne, in het afgelopen weekeinde niet in actie voor zijn club maar wel opgeroepen voor de Nederlandse vertegenwoordiging, de dubbels De Kruiff/van Spanje, Gootzen/ van Spanje en in het damesen kelspel Sandra de Kruiff zorgden voor de voorsprong van 4-1. De zeventienjarige Karner en de evenoude Palmi versloegen in de daarna niet meer belangrijke partijen respectievelijk Hijne en Gootzen, waardoor de eindstand op 4-3 kwam. De gedetailleerde uitslagen zijn: Rene Hijne - Thomas Karner 21- 11. 21-19, Han Gootzen - Diet- 1-Between 1 1-7. De stand: 1 TOG 9-52; 2 Between 9-45; 3 Carambo le 9-42; 4 Landzicht 9-40; 5 Mors poort 8-38; 6 TOP 2 9-38; 7 Vriendschap 9-29; 8 De Heul 9- 28; 9-10 UVS 1 en TOP 1 9-27; 11 't Zuid 9-26. In de tweede klasse blijft de positie van DOS 1 riant. De ploeg had een vrije ronde, maar bleef desal niettemin ruim op de concurren tie voorstaan. Between 2 is dank zij een 2-6 zege op DOB de ge vaarlijkste concurrent van DOS geworden. De koploper staat op 45 uit 8, Between 2 heeft 42 pun ten uit 9 duels gescoord Stomp- wijk staat met 40 uit 9 derde. De uitslagen: Landzicht 2-Cleijn Duin 1 4-4; Carambole 2-UVS 2 4-4; 't Zuid 2-Stompwiik 1 4-4; mar Palmi 17-21, 21-18, 15-21, Sandra de Kruiff - Dolores Vet ter 21-17 22-20, De Kruiff/Ron van Spanje - Rolf Vetter/Gün- ther Muller 21-33 21-17 21-19, Gootzen/Van Spanje - Palmi/ Karner 21-18 21-19. Hijne - Pal mi 13-21 14-21, Gootzen - Karner 21-18 19-21, 23-25. WIELRENNEN - Hennie Stam- snijder heeft gisteren een veldrit in Niel (België) gewonnen. De wereldkampioen legde de 22,5 kilometer af in 1 uur en 9 minu ten. De wedstrijd in Niel was trouwens een Nederlands onder onsje. Reinier Groenendaal leg de beslag op de tweede plaats met een achterstand van amper 5 seconden. Cees van de Wereld bezette de derde plaats op 45 se conden. DOB 1-Between 2 '2-6; TOP 3- Spijkerbak 1 4-4. Morspoort 2 had in de derde klasse een vrije ronde. Belager Cleijn Duin 2 kon daar niet voldoende van profiteren om de eerste posi tie over te nemen. De ploeg bleef op een 4-4 gelijkspel tegen Vriendschap 2 steken. Mors poort 2 bleef op 50 punten staan, Cleijn Duin 2 volgt nu met een totaal van 46. De uitslagen: TOG 2-Wapen van V.l 5-3; Wapen van V. 1-Haagweg 1 4-4; Morskwar- tier 1-TOG 2 4-4; Landzicht 3-De Waag 1 6-2; Carambole 3-'t Zuid 3 8-0; Cleijn Duin 2-Vriendschap 2 4-4. Uitslagen vierde klasse: Morskwartier 2-DOB 2 2-6; Wa pen van V.2-Landzicht 4 5-3; DOS 2-Zoeterwoud 1 2-6; De Waag 2-Carambole 4 4-4. Ploeg Krott breidt uit AMSTERDAM - Ploegleider Herman Krott heeft het ko mende seizoen de beschik king over een amateurwieler ploeg van zeventien renners. Dat zijn er drie meer dan in andere jaren. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit, dat de KNWU het aantal ren ners per ploeg dat in de klas siekers mag uitkomen heeft gesteld op acht. In het verle den mocht een ploeg slechts bestaan uit vijf of zes cou reurs. v De Amstelploeg, reeds voor het negentiende jaar meedraai end in de interntionale en na tionale amateurwielersport, heeft vijf nieuwe renners aan getrokken. Dat zijn Ab Har ren, Mathieu Hermans, Mar co van der Hulst, Hans van Staten en Geert-Jan Theunis- se. Twee oudgedienden, Arie Hassink en Gerrit Mohl- mann, zijn ook het komende seizoen van de partij. Na een erostige ziekte is in een ziekenhuis in Zwolle de beken de ds. P. J. Dorsman uit Stap horst overleden. Hij werd 63 jaar. Ds. Dorsman, die van 1952 af her vormd predikant in dit Overijs selse dorp is geweest, nam in de Hervormde Kerk een uiterst rechtse plaats in. Hij preekte ook in allerlei vrije groepen en oud- gereformeerde gemeenten, waar hij zich nauw mee verbonden voelde. De rouwdienst, zaterdag om half 12 in de hervormde kerk en het hervormd dienstgebouw te Staphorst, wordt dan ook ge leid door de oud-gereformeerde predikant van Leersum, ds. E. du Marchie van Voorthuysen. Landelijke oeKenaneia Kreeg ds. Dorsman door zijn radikale af wijzing van inenting. Vooral toen er in Staphorst een polio-epide- mie was uitgebroken, werden zijn opvattingen fel bestreden. Maar niet binnen zijn eigen ge meente, die in grote meerderheid zijn principes deelde. In de her vormde 'deelgemeente' van Staphorst, die het 'midden' van de kerk vertegenwoordigt, vond zijn extreme visie uiteraard geen steun. Ds. Dorsman werd in Middelharnis geboren en studeerde in Utrecht. Eerst was hij predikant in Schel- luinen (bij Gorinchem). De be kende ds. P. Zandt, die lange tijd kamerlid was voor de Staatkun dig Gereformeerde Partij, beves tigde hem in 1952 in Staphorst Ds. Dorsman heeft nooit kamerlid willen worden, al stond hij «d op de kandidatenlijst en hield hij overal tijdredevoenngen. Hij zat sinds 1946 in het hoofdbestuur van de Staatkundig Gerefor meerde Partij en was voorzitter van de provinciale vereniging Overijssel en van het landelijke verband van studieverenigingen van deze partij. Ook in de zen ding, de Gereformeerde Bijbel stichting (heruitgave Statenver taling) en de stichting voor christelijke handreiking 'Onesi- forus' was hij actief. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Oudemiróum (Ft.) J. L. Rave- sloot Heemse, te Midwolda- Nieuwolda (Gr.) kandidaat C. Koopmans Hijken, te Raams- donk R. ten Napel Giessen-Ou- dekerk, door de synode tot staf lid van de stuurgroep Maat schappelijke Discussie Energie beleid, ten behoeve van de post 'ethiek en contact met de ker ken', H. J. ter Bals. voorheen di recteur Dienst Industriële Sa menwerking vanwege de Kerken (DISK), Amsterdam, bedankt voor Dokkum J. H. D. Louwerse Ermelo. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Overveen H. J Begeman Bunschoten, te Em- meloord J. de Gelder Damwoude (Fr te Vlissingen kandidaat G J Bruijn Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Brakel H. Ligtenberg Middelharnis. Dr. H. M. de Lange, directeur van het Interuniversitair Instituut voor Normen en Waarden te Rot terdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de toegepaste so ciale ethiek aan de faculteit voor godgeleerdheid van de Utrechtse universiteit. De Lange, die voor zitter is van de sectie 'sociale vra gen' van de Raad van Kerken, geeft al enige tijd colleges in Utrecht en Tilburg. Vredesweek De Raad voor de zaken van Overheid en Samenleving (ROS) van de Hervormde Kerk wil de komende jaren het vre deswerk de hoogste prioriteit geven. Hij deelt dat mee in een beleidsnota die de hervormde synode volgende week vrijdag zal behandelen. "In kerk en samenleving moet er aan gewerkt worden, dat er een doorbraak komt in de wapen wedloop en de kernbewapening. Dit werk zal grotendeels binnen het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) gebeuren". Zo schrijft de ROS in zijn nota. In 1981 en 1982 zal deze keuze voor het vredeswerk betekem n. dit druk op regering en parlement wordt uitgeoefend om het be sluit tot modernisering van de kernwapens te herzien. Verder vraagt de uit- en doorwerking van de pastorale brief van de sy node over de kernbewapening (geen gebruik en geen bezit) aan dacht. In 1982 en 1983 wil de Raad voor Overheid en Samenleving zich buigen over de vraag, in kW» re de politieke verantwoordelijk heid van de kerk opnieuw moet worden geformuleerd. Ook zal de raad de verhouding arm-ryk in de wereld aan de orde stellen. Als de synode er volgende week mee akkoord gaat, zal het aantal classes (regionale verbanden) van de Nederlandse Hervormde Kerk van 54 op 56 worden ge bracht In Gelderland komt er een classis Ede bg en in Zuid- Holland een classis Alblasscr- dam. Religieuze leiders in Zuid-Afrika zgn van regeringswege opnieuw gewaarschuwd, dat zy zich niet met de politiek moeten be moeien. Premier Botha deelde mee, dat de regering een com missie zal benoemen om de ont vangst en toewyzing van gelden door de Zuidafnkaansc Raad van Kerken te controleren. In een felle redevoering trok minis ter Andnes Treurnicht de christelyke moraal van bepaalde kerken in twyfcl

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19