Rijkaard: 'Enorme stimulans Voortzetting van partij zinloos voor Kortsjnoi... "Bom-arrestanten' leggen beiden bekentenis af De 22 van Frankrijk DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 SPORT PAGINA 9 De stelling "Voetbal is oorlog" is algemeen aanvaard, al thans nooit ferm door de voet balmandarijnen weerspro ken. Waarom heerst er dan zoveel verbazing, veront waardiging en vertwijfeling nu de eerste molotov-cocktail de grasmat van de Kuip heeft bereikt? Na stenen, fietskeltingen, wek kers, stiletto's, scheermesjes, rotjes, donderbussen (wat is er eigenlijk nog niet aan be trekkelijk orthodoxe midde len naar het veld geworpen), waar niemand meer van op kijkt, lag een nieuwe stap in de voetbalgeweldssector in de lijn der verwachtingen. Wat je je nu kunt afvragen is wannéér (niet: of) het eerste karabijnschot en de eerste do de valt. En of we ook dddrddn zullen wennen. Ach, misschien bepaalt de over heid nog wel vóór het zover is dat voetbal een tak van sport is die uitsluitend achter ko gelvrij glas mag worden beoefend. Spitz Kohn Met Spitz Kohn heb ik nou toch echt te doen. De oud-trainer van Twente en Go Ahead was half oktober nog vol goede moed aan de slag bij zijn nieuwe werkge ver, Club Brugge, ondanks de tegenvallende resultaten. In Voetbal International van een paar weken geleden stond een stemmig interview met hem. Daarin weraen zijn pro blemen uitvoerig uit de doe ken gedaan. Hij had te kam pen met een nachtmerrie-ach- tige hoeveelheid geblesseer den. In een seizoen waarin Club Brugge geacht werd met de besten mee te kunnen, be gonnen de mannen van Kohn met de score van 5 uit 8. "In Nederland was ik allang af gemaakt", zei hij, om het ver schil in klimaat even aan te geven. "Ik werk hier heerlijk, afgezien van wat betere resultaten heb ik niets te wensen. Als ik maar één kik geef dan wor den m'n wensen ingewilligd. Brugge heeft een voortreffelij ke organisatie met beschddf- de mensen". Ook van de bestuurs- en spelers- kant niet anders dan loftui tingen voor Kohn. De club arts Michel d'Hooge, "een zeer invloedrijk man in de beheer raad", zei heel fraai: "Wij zijn dan wel Belgen, maar u denkt toch niet dat we ons be leid wekelijks gaan bijstel len? Wij staan voor 100 pro cent achter de trainer. We hebben genoeg verstand van voetbal om de directe oorza ken van onze teruggang te signaleren. En die zijn vooral terug te voeren tot het feit dat we blessures in één comparti ment kregen. Ik bedoel dat ons totale middenveld weg- viel. Laat ik u zeggen dat wij een gróót vertrouwen in de trainer Spitz Kohn hebben". Mooi, ontroerend. Je denkt: die .Belgen zijn toch soepeler dan wij, minder heet gebakerd, minder zwartkijkerig, wat zwieriger. Het verschil tussen Manneke Pis en Hansje Brin- kers. Ja. ja. Vorige week kreeg de zo gepre zen Spitz Kohn van dalzelfde "beschaafde" Brugge een fer me schop onder zijn achterste. Hij is vervangen door oud-in ternational Rik Coppens nog bekend van de duels tegen Terlouw), die ten tijde van bovengenoemd interview door VI al op de tribune van Brugge was gesignaleerd Het zijn dan wel Belgen, om de clubarts nog eens aan te ha len, maar ze weten óók wat ontslaan is. Deze ervaring zal bij Kohn hopelijk de naive il lusie wegnemen dat er bij het profvoetbal zoiets als "rede lijkheid" en "begrip voor om standigheden" bestaat. De taak van een trainer is te zorgen voor een resultaten boekend elftal. Lukt hem dat niet snel dan staat hij in feite al met één been op straat. Wat bestuursleden, hoe beschddfd en van welke nationaliteit ook, in zulke situaties uitkra men, bestaat voornamelijk uit halve waarheden en hele onzin. Het is een gewetenloos wereldje. Waar en hoe mensen als Michels en Kessler worden ontslagen, zal me een zorg zijn. Voor Spitz Kohn heb ik een zwak. Ik weet niet waarom. Mis schien is het wel zeer ten on rechte. Toen hij vorig jaar bij Go Ahead werd weggejaagd, ja met de vinger werd nage wezen, heeft hij zich vrijwel niet verdedigd. Nu, in het VI- stuk, wil hij alleen maar SPITZ KOHN kwijt: "Ik kan u wél verzeke ren dat de mensen waarmee ik in Deventer heb gewerkt niet allemaal reserve-Chris tussen waren". Iemand die zich zo beeldig uit drukt, mag niet verloren gaan. Vader De Nederlandse Tafeltennis- bond (NTTB) wacht volgende week een merkwaardig kort geding. De vader van één der jeugdleden van die bond is het niet eens met de wijze waarop de NTTB jaarlijks zijn financiële verantwoor ding aflegt. De bond geeft wel aan hoe de gelden door zijn eigen bondsapparaat zijn geind en besteed, maar neemt in het financiële verslag niet op hoe het toegaat bij de 21 afdelingen van de NTTB. De statuten eisen dat ook niet, al dus voorzitter Zuiderwiik. Die bewuste 1 Lamore uit Rotterdam, wil wél die gedetailleerde finan ciële verslaggeving Het waarom blijft onduidelijk. De NTTB en bonden met een vergelijkbare organisatie zijn beducht voor een slechte a/loop van het kort geding, want dat zou betekenen dat er jaarlijks extra geld (en met zo weinig ook) moet worden uitgegeven aan ac countantsonderzoeken. En dat in een tijd waarin elke gulden toch al moet worden omgedraaid. Een vervelende kwestie. Er i5 een steeds sterker worden de tendens om conflicten in sportbonden voor de gewone rechter uit te vechten. Nu zijn sommige bestuursleden ook potentaten die daar als het ware om vrógen, maar over het algemeen ben ik een te genstander van deze strijd wijze. Het is geen sportieve oplossing. De NTTB functioneert al jaren zoals hij nu doet en van wan beleid van de afdelingen is lot dusver niet gebleken. Mocht de heer Lamore daar omtrent iets hebben ontdekt dan was de juiste weg ge weest dat eerst bij de bond aanhangig te maken en aan de hand daarvan proberen de statuten te laten wijzigen. Nu loopt hij ineens door naar de rechter. Een vreemde man. Beetje kort aangebonden, als u het mij vraagt. Tarieven Een door de gemeente Leiden ingestelde werkgroep is on langs na een studie van vier jaari!) tot de slotsom geko men dat de tarieven van sportvelden met 44 procent moeten stijgen in vijf jaar tijd (ruw geschat f2 per jaar per beoefenaar), gymnastiek zalen moeten 4 procent meer opbrengen, dan kunnen ten nisbanen. zivem baden en sporthallen wal goedkoper worden. De taak van de werkgroep was te onderzoeken hoe de onrede lijke verschillen in de tarie ven voor sportaccommodaties kunnen worden weggewerkt In de loop der jaren zijn er in derdaad hoogst bedenkelijke verschillen in de tarieven ge slopen en het is ronduit be schamend dat de Leidse sportwereld daar zelf al niet veel eerder een eind aan heeft willen maken. Sportvelden (en ik denk nu vooral aan voetbalvelden zijn, vergeleken bij andere sportaccommodaties, aan de goedkope kant. Dat ze ver hoogd moeten worden met 44 procent in vijf jaar kwam toch heel even op mij over als een onredelijke manier om een onredelijk verschil weg te werken. Maar na enig naden ken ben ik er voor dat het ge beurt. De voetbalclubs hebben jaren en jaren hun ogen nij ver en zorgvuldig gesloten voor de tanevenkwestie; het was wel goed zo. En de Sport stichting bleek eens te meer een krachteloos lichaam als het om een zaak van im portantie ging. Dan komt er een moment dat er spaanders moeten vallen, zo als nu. De ellende is alleen dat alles weer wordt afge wend op de gewone sporter. En dat m een tijd dat het eco nomisch slecht gaat. Je kunt natuurlijk zeggen: u tien gul den in vijf jaar nu zo vrese lijk? Nee. maar het zullen niet de enige verhogingen in die periode zijn. De clubs zullen er uit anderen hoofde ook nog wel wat bij moeten doen En nu praat ik nog maar niet over andere terreinen dan de sport. Of de werkgroep (waarvoor at letiek en zaalsporten het niet nodig vonden een vertegen woordiger te zenden) haar werk uitputtend heeft ge daan. zou ik niet kunnen zeg gen. Maar twaalf keer verga deren in vier jaar tijd ts wél uiterst schraailtjes. C rui)ff Het blijft maar door-rommelen rondom Cruijff. Na het lezen van diverse kranten kom ik tot de concIu5ie dat hij 650.000 gulden wil vangen voor een heroptreden bij Ajar. Daarvan zou dan drie ton van sponsors komen. Maar Ajax, en met name voorzitter Harms en die ook een hoop last van Cru ij ff ver wacht, voelt er niets voor om de resterende 350.000 gulden op tafel te leggen. Zeshonderdvijftigduizend pie termannen voor nog niet eens een heel seizoen. Cruijff wordt 35 De dagen van het WK-voetbal 1974 zijn ook voor hem defini tief verleden tijd En hoe lang staat hij nu eigen lijk al buiten competitievoet- ba/ Heel de sfeer in dit zaakje doet sterk denken aan dat ironi sche sprookje van Andersen: "De nieuwe kleren van de kei- AMSTERDAM De veertiende partij tussen Karpov en Kortsjnoi is na 46 zetten afgebroken in een stel ling die hopeloos voor Kortsjnoi is. Het sterke spel dat Kortsjnoi in de vorige partij had laten zien was kennelijk geen aanwijzing voor een algeheel her stel, want deze keer speelde Kortsjnoi zwak en al na zeventien zetten was hij vrijwel verloren. Karpov koos weer de Spaanse opening die hij na zijn nederlaag in de zesde partij tijdelijk had verlaten. Hij bracht in de open variant een openingsnieuwtje dat wel sterk was maar toch niet het vernietigende effect had mogen hebben dat het nu kreeg. Kortsj noi speelde de opening slecht en op de zeventiende zet kon Karpov een vrij eenvoudig schijnoffer brengen, dat voor Kortsjnoi vreselijke gevolgen had. Karpov kreeg een plus-pion op g7 die Kortsjnoi slechts zou kunnen wegnemen als hij bereid was een vernietigende aanval te ondergaan. Karpov kon zijn pion veilig dekken en daarna vocht Kortsj noi voor een hopeloze zaak. Damremise Anatoli Gantwarg en Harm Wiersma zijn gisteren in Wad- dinxveen na 24 zetten en an derhalf uur een vlotte remise overeengekomen. Niet ver wonderlijk gezien de voor gaande veel energie verslin dende partijen en de in het verschiet liggende verre reis naar Brunssum, nog dezelfde avond. De stand in de twee kamp om de wereldtitel dam men is thans 5-5. In totaal worden 20 partijen gespeeld. Bij een gelijke eindstand blijft Gantwarg wereldkam pioen. Voor de tweede maal in deze match opende Gantwarg met 32-28. De Nederlandse uitda ger antwoordde hierop met 20-24, een zet die hij nimmer tegen de Rus had gespeeld. De titelhouder verraste toen met een nieuwtje, namelijk 31-26 als tweede zet. Er kwam een heel rustig'openingsspel op het bord en rond de twin tigste zet was het ook wel duidelijk dat een interessante partij niet meer mocht wor den verwacht en de groot meester uit Minsk bevestigde dit met zijn twee-om-twee- ruil op de 22e zet, waarop Wiersma remise voorstelde. Na afloop kwam Wiersma zich in de toeschouwersruimte verontschuldigen voor de saaie strategie. Na de vele vermoeiende partijen kon hy zoiets er tussendoor wel ge bruiken en hij constateerde dat ook zijn tegenstander er blijkbaar zo over dacht. STOCKHOLM - De Amerikaan Gene Mayer links op de foto) is gis teren winnaar geworden van het open tennistoernooi in Stockholm. Hij versloeg in de finale zijn broer Sandy (rechts) met 6-4 6—2. Het was de eerste keer, dat Gene Mayer het toernooi in Stockholm op zijn naam bracht. Sandy won het eve nement in 1977. Gene heeft volgens de verwachtin gen in de eindstrijd geen proble men gehad met zijn vier jaar oude re broer, die in de halve finales ver rassend Jimmy Connors had terug gewezen. In de partij tegen zijn broer, die 23 plaatsen hoger staat op de ATP-lijst (8e en 31e), het de opslag Sandy in de steek, waar door Gene nog minder moeite had om te zegevieren. ROTTERDAM (GPD) - De 18-jarige J. A P uit Schiedam, heeft gistermiddag bekend dat hij sa men met de 18-jarige E. H., eveneens uit Schiedam, de bom heeft vervaardigd die zondagmiddag in het doelgebied van Feyenoorddoelman Hiele uiteen spatte, waarbij deze licht werd gewond. E. H. heeft bekend dat hij de zelfgemaakte bom tijdens de wedstrijd Feyenoord-NEC vanaf de tribune in het veld heeft gegooid. De Rotterdamse politie heeft gisteravond bovendien de 17-jarige Schiedammer E. van D. aangehouden, die eveneens betrokken zou zijn geweest bij het gooien van de bom. Zijn aandeel in de affaire wordt nader onderzocht. De twee knapen die hebben bekend zullen waar schijnlijk vandaag aan de officier van justitie in Rotterdam worden voorgeleid. Deze zal hen dan of ficieel in staat van beschuldiging stellen. De offi cier van justitie heeft al laten weten dat de twee waarschijnlijk niet voor de politierechter gebracht zullen worden, maar voor een meervoudige kamer, zodat het vonnis door meer dan één rechter geveld zal worden Twee maanden na operatie weer in selectie Oranje AMSTERDAM (GPD) - Nadat Frank Rijkaard twee maanden geleden aan zijn enkel was ge opereerd, kreeg hij te horen dat hij er van uit moest gaan dat hij in het gunstigste geval pas na de winterstop weer in actie zou kunnen komen voor Ajax. In werkelijkheid maakte de 19-ja- rige Amsterdammer een week geleden al zijn rentree in het tweede elftal tegen PEC en draaide hij afgelopen zondag een helft mee met het eerste elf tal. Nadat hij zijn team met een „assist" en een doelpunt over de drempel hielp tegen Go Ahead Eagleswerd hem gisteren mee gedeeld dat hij tot de 22 geselec teerde spelers behoort voor de interland tegen Frankrijk op 18 november in Parijs. „Het was een complete verrassing voor me toen ik hoorde dat ik was geselecteerd. Ik ben er erg trots op dat ik er weer bij zit. Het is een enorme stimulans me, maar voor alles probeer ik nuchter te blijven. Dat lijkt me op dit moment het belangrijkste. Dan komen de tegenslagen ook niet zo hard aan. Als vrijdag wordt gezegd dat ik één vna de zes ben die alsnog afvallen dan zal ik daar echt niet om treuren. Ik vind het allang mooi dat ik er nu weer bij betrokken ben". Rijkaard raakte geblesseerd op een moment dat hij zich bij Ajax ver zekerd had van een vaste plaats en ook bij bondscoach Kees Rij vers goed stond aangeschreven. De Amsterdammer, die met zijn techniek en vindingrijkheid tot de weinige publiekstrekkers op de Nederlandse velden kan wor den gerekend, had onder meer indruk gemaakt in de return te gen Bayern München, waarin hij Paul Breitner vrijwel onzicht baar maakte en in de vriend schappelijke interland tegen de Zwitsers, zijn enige wedstrijd in het Nederlandse A-team tot nu toe. „Ik had er net een schorsing op zit ten toen ik tegen Feyenoord weer mocht meespelen. Het ging goed tot ik in een duel met Wim van Hanegem een trap tegen mijn enkel kreeg. Die enkel is toen al flink beschadigd. Ik heb de wedstrijd wel uitgestrompeld. Daarna bleef ik er maar last van houden ook al zat mijn enkel steeds goed ingepakt. Ik dacht steeds dat ik nog wel kon voet ballen, maar het ging in septem ber helemaal mis". Dat Rijkaard zo snel is teruggeko men is niet alleen toe te schrijven aan de factor geluk („Ik ben al tijd snel van blessures af'), maar ook aan zijn wilskracht. Twee weken nadat hij zijn enkelban den had gescheurd ging hij al weer in training. ,,Ik heb in feite maar 14 dagen helemaal niets ge daan. Toen het gips hard was ben ik gaan fietsen Ik was bang dat wanneer ik helemaal zou stilval len het extra lang zou duren voor ik weer zou kunnen voetballen. Ik gokte er gewoon op dat mijn enkel snel zou genezen". Drie weken geleden verscheen Rij kaard ook weer op het trainings veld bij Ajax. Twee weken later achtte medische en technische staf het verantwoord om hem weer in een wedstijd in te zetten. Rijkaard deed dat tegen PEC en afgelopen zaterdag tegen FC Den Haag toen hij overigens maar een helft werd ingezet, zo overtui gend dat hij veel sneller dan ver wacht werd overgeheveld naar het eerste. „Zaterdag hoorde ik dat ik op de bank zou zitten bij het eerste. Ik had er helemaal niet bij stilge staan dat dat zo vlug zou gaan. Toen ik er na rust in moest hoop te ik het beste en ging ik er van uit dat ik tevreden moest zijn als ik mee zou kunnen komen. Echt zware duels ging ik uit de weg. Ik ben aan de rechterkant gaan lo pen, een beetje stiekem wach tend op een doelpunt. Ik pro beerde de verdedigers voor me te houden. Als dat niet lukte dan hapte ik niet echt". Ondanks dje voorzichtige benade ring groeide Rijkaard met Gerald Vanenburg uit tot de opvallend ste Ajacieden Vier minuten voor tyd had hy het derde doelpunt van Ajax al voor zijn rekening kunnen nemen. Hy omspeelde doelman Endeman van Go Ahead, maar gunde toen de eer aan Wim Kiefl. Drie minuten la ter etaleerde Rykaard andermaal zijn talent Vanenburg stuurde hem de ruimte in waarna Ry kaard met een diagonaal schot voor 4-1 zorgde. „Het was een aardige rentree voor me, maar ik ben er nog niet. Zo'n halve wedstrijd zegt nog niets. Laat ik me eerst maar weer in een hele wedstrijd waar maken. Dan pas kun je zeggen dat de vorm terug is. Nogmaals, ik blijf liever nuchter. Maar zelfs als ik geen last meer blyk te hebben van die enkel en ook weer vryuit kan voetballen dan nóg ben ik er niet. Voor ik geblesseerd raakte had ik voor mezelf al vastgesteld dat ik nog te jong ben om con stant te kunnen presteren. Ik moet gewoon nog een hoop erva ring op doen" Dat de officier behandeling voor een meervoudige kamer wil, kan op twee manieren worden uitgelegd. Het kan zyn dat hij het gepleegde misdryf dermate ernstig acht dat de zaak niet voor de poli tierechter wordt gebracht, die maar tot zes maanden kan veroordelen De officier kan echter ook beogen dat door de inschakeling van meer dan één rechter er een beter afgewogen oordeel wordt ge veld. dat tevens een leidraad zal kunnen zyr\ bij de berech ting van soortgelyke misdry- ven in de toekomst. Duidelijk is dat de officier van justitie die de straf zal eisen al met een schuin oog naar ar tikel 157 van het Wetboek van Strafrecht heeft gekeken, dat zegt „Hy die opzettelyk brand sticht, ene ontploffing teweeg brengt, of ene over stroming veroorzaakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 jaren in dien daarvan gemeen gevaar voor goederen te duchten is. of met 15 jaren indien daar van k nsgevaar voor een ander te duchten is" Zeker is dus wel dat de jcugdi ge delinquenten, zich terdege zullen moeten verantwoor den voor de eerste bom in een voetbalstadion waarby een speler lichte verwondin gen opttap Het projectiel bi stond uit een fles gevuld met zogenoemd vuurwerkkruit PARIJS - Ook de Franse bondscoach Michel Hidalgo heeft gisteren de 22 spelers bekendgemaakt voor de beslissende kwalificatiewedstrijd voor het WK 1982 tussen Frankrijk en Nederland op 18 november in Parijs. De 22 "voor-geselecteerden" zijn: doelverdedigers: Dominique Baratelli (Paris SG), Pierrick Hiard (Sec Bastia), Jean Castaneda (AS St. Etien- ne). Verdedigers: Patrick Batiston (St. Etienne), Maxime Bossis (C Nantes), Francois Bracci (Bordeaux), Gerard Janvion (St. Etienne), Christian Lopez (St. Etienne), Philippe Mahut (FC Metz), Leonard Specht (RC Strasbourg), Marius Tresor (Bordeaux). Middenvelders: Alain Giresse (Bordeaux), Bernard Genghini (FC Sochaux), Jean-Fran- cois Larios (St. Etienne), Jean Tigana (Bordeaux), Michel Platini (St. Etienne). Aanvallers: Dominique Rocheteau (Paris SG). Gerard Soler (Bordeaux), Bernard Lacombe (Bordeaux), Bruno Bellone (AS Mona co). Didier Six (VFB Stuttgart), Jacques Zimako (Sochaux).

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9