CNV is tegen extra heffing Onderzoek smeergelden geëist Vliegen boven Binnenhof taboe op Prinsjesdag Politie ontruimt centrum heroïnehandel Groningen "Doorkruist investeringsloon" CDA-groep bepleit belasting op premies arts eist excuses Beschuldigde Man bekent gooien gasgranaat Tien jaar cel wegens moord op taxichauffeur Protest van indianen via zang en dans Traangas onderzocht op schadelijk effect Medewerkers woningbouwvereniging bezetten kantoor Breda Pisang Baroe DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) - Op Prins jesdag is "een bepaalde lucht- ruimte boven het Binnenhof' verboden gebied voor de bur gerluchtvaart. Hetzelfde geldt gedurende het gehele jaar voor gebieden waar militaire oefe ningen worden gehouden. Of burgerluchtvaartvliegtuigen tot op 600 meter boven de paleizen Soestdijk, Drakensteijn en Huis ten Bosch mogen vliegen - en niet lager - staat niet vast. Dit valt al te leiden uit de zeer omzichtige antwoorden van staatssecretaris Van der Doef (verkeer en waterstaat) op schriftelijke vragen van het kamerlid Van der Spek (PSP). Militaire vliegtui gen zijn gebonden aan voorschriften van de chef luchtmachtstaf dan wel de chef marinestaf, aldus de staatssecreta ris. Vast staat wel dat uit een oogpunt van vei ligheid het vliegen boven kerncentrales niet aan banden zal worden gelegd. "In de demonstratie-week van 19 tot en met 26 september bij Dodewaard werd het vliegverbod uitsluitend uitgevaardigd om de politie niet te hinderen bij de handhaving van openbare veiligheid en orde", aldus de staatssecretaris. "Verboden gebied" Een vliegverbod om mogelijke ongeluk ken met kerncentrales en opslagplaat sen van kernwapens te voorkomen, is zo goed als onmogelijk. Daarvoor zou het mogelijk moeten zijn een "groot deel, zo met het gehele luchtruim boven Neder land", tot "verboden gebied" te verkla- ren. "Dat zal weinig effect sorteren", zo meent staatssecretaris Van der Doef. Het Tweede-Kamerlid Fred van der Spek (PSP), die de vragen over de gebieden die verboden terrein zijn voor vliegtui gen heeft gesteld naar aanleiding van het neerstorten van een toestel van de NLM op 6 oktober van dit jaar, in de onmiddellijke omgeving van Shell Moerdijk, is zeer ontevreden over de antwoorden van de staatssecretaris. Hy vraagt zich af of het werkelijk niet mo gelijk is de kans op het neerstorten van vliegtuigen in gebieden waar kerncen trales, opslagplaatsen van kernwapens of chemische industrie is gevestigd, niet valt te beperken door "lanen" in het luchtruim aan te wijzen voor het lucht verkeer. Bovendien is Van der Spek gebelgd over de "privacy" die als motief zou gelden voor het vliegverbod boven de konink lijke paleizen. Kernwapens Ten slotte meent Van der Spek dat Van der Doef met zyn betoog dat, om kern centrales en opslagplaatsen van kern wapens te ontzien, het vliegverbod uit gebreid zou moeten worden tot wellicht het gehele Nederlandse luchtruim, de plank misslaat. "Ligt heel Nederland dan vol met kerwapens"? zo vraagt Van der Spek zich af. UTRECHT (GPD) - De verbondsraad van het CNV wijst, in navolging van het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de door beide informateurs De Galan en Halberstadt voorgestelde solidariteitsheffing af. De heffing is in strijd met het arbeids voorwaardenbeleid, aldus de Raad. De verbondsraad vindt het onaan vaardbaar dat de informateurs de solidariteitsheffing zien als al ternatief voor het investerings loon. Volgens de verbondsraad zijn er mogelijkheden voor werk gevers en werknemers om het in de Stichting van de Arbeid eens te worden over het investerings loon. Door de solidariteitsheffing dreigt het investeringsloon op de lange baan geschoven te worden. „De kans is niet groot dat onze leden akkoord gaan met een soli dariteitsheffing én invoering van het investeringsloon", aldus CNV-bestuurder G. Terpstra. De verbondsraad van CNV plaatst ook vraagtekens bij het nut van de solidariteitsheffing voor de werkgelegenheid. „Uit de stuk ken van de informateurs blijkt dat van de 500 miljoen die de hef fing gaat opbrengen, slechts 200 miljoen rechtstreeks naar werk gelegenheid gaat, terwijl de ove rige 300 miljoen bestemd is voor andere doeleinden. De heffing is dus niet meer dan een normale belastingverhoging", aldus de tweede voorzitter van het CNV, H. Hofstede in een toelichting. Zeggenschap Het CNV geeft verre de voorkeur aan de invoering van een investe ringsloon vanwege de wijziging van de vermogensverhoudingen in het bedrijfsleven, de vergro ting van de zeggenschap van werknemers en het veel geringe re gevaar dat de lasten worden Opbrengst 12,5 miljard UTRECHT (ANP) - Als we loon- en inkomstenbelasting zouden betalen over de premies voor volksverzekeringen, zou dat de schatkist 12,5 miljard opleveren. Een deel daarvan zou te gebruiken zijn voor het verlagen van belastingtarieven. Dat zei dr. J. Christiaanse, voorzit ter van de commissie "Herzie ning belastingwetgeving" van het wetenschappelijk instituut voor het CDA. Hij sprak gisteren in Utrecht op een studiedag over het rapport dat de commissie in juli van dit jaar uitbracht. De premies zijn nu aftrekbaar. Af schaffen daarvan zou bovendien de heffing van belastingen en premies eenvoudiger maken. Een verdere beperking van de af trekposten, zoals de commissie in haar rapport heeft voorge steld, zou nog eens ruim 1 mil jard gulden opleveren. De verho ging van het laagste btw-tarief van 4 naar 6 procent brengt 1,3 miljard op. Al die wijzigingen kunnen volgens de CDA-com- missie ten goede komen aan een eenvoudiger en rechtvaardiger belastingsysteem. Het rapport stelt voor de inkom stenbelasting minder progressief te laten verlopen en te komen tot een maximum tarief van 60 pro cent. Dat zou moeten leiden tot een betere "belastingmoraal" bij de Nederlandse bevolking. De compensatie voor die belasting verlaging voor de hooeste inko- WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 8 —1 De Bilt mist 6 -3 i Deelen mist 5 -4 i Eelde licht bew. 5 -6 Eindhoven onbewolkt 3 -4 i Den Helder geheel bew. 8 -2 Rotterdam zwaar bew. 9 0 Twente lich bew. 5 -6 Vlissingen zwaar bew. 9 4 Zuid-Limburg onbewolkt 1 -4 Aberdeen geheel bew. - 8 Athene half bew. 16 10 Barcelona zwaar bew. 15 7 Berlijn mist 3 -3 Bordeaux onbewolkt 9 -2 Brussel onbewolkt 4 -1 Frankfort half bew. 4 -6 Genève half bew. 4 Helsinki geheel bew. -1 -4 Innsbruck zwaar bew. 2 -3 Klagenfurt onbewolkt 4 -7 Kopenhagen mist 4 -6 Lissabon onbewolkt - 13 Locarno onbewolkt 7 Londen zwaar bew 9 1 Luxemburg onbewolkt - -4 Mallorca zwaar bew 19 12 München sneeuw -1 -4 Nice geheel bew. 11 8 Oslo geheel bew. 1 -7 Parijs half bew 5 -2 Rome onbewolkt 12 1 Split onbewolkt 9 2 Stockholm onbewolkt -1 -3 Wenen sneeuw 3 -2 Zurich zwaar bew. 3 - Casa Blanca zwaar bew. 23 16 Istanbul zwaar bew. 16 2 Las Palmas onbewolkt 24 18 Tunis zwaar bew. 18 8 mens zoekt de (geleidelijke) verhoging van de btw. "Wil deze operatie effect sorteren dan moeten de belastingtarieven over de hele linie omlaag", zo luidde het oordeel van de Leidse hoogleraar in het belastingrecht, mr. J. Verburg. Hij vroeg zich in zijn inleiding echter af of het ver hogen van de btw wel te vereni gen is met de gedachte van "be lasting naar draagkracht", waar van de commissie stelt dat het één van de uitgangspunten is van haar werk. DEN HAAG (GPD) - De Haagse arts dr. G. Huisman eist vandaag in een kort geding voor de Haag se rechtbank schriftelijk excuses van de stichting Ombudsvrouw. Deze stichting heeft in brieven aan de Raad van Beroep en het CBR gevraagd de neuroloog niet automatisch te herbenoemen als keuringsarts vóórdat klachten over vernedering van vrouwelij ke patiënten zijn onderzocht. De arts zegt dat de stichting Om budsvrouw de klachten van pa tiënten onzorgvuldig heeft on derzocht. Corrinne Bakker van de stichting Ombudsvrouw zegt dat de klach ten over de arts neerkomen op een kwetsende, vernederende en intimiderende behandeling van vrouwelijke patiënten (door ze bijvoorbeeld onnodig lang bloot te laten zitten) die zich door hem moeten laten onderzoeken in verband met een wao-uitkering. Die klachten zijn de Ombuds vrouw ter ore gekomen tijdens een algemene enquête over de positie van vrouwen die afhanke lijk zijn van een wao-uitkering. De resultaten van die enquête zijn nog niet uitgewerkt. De klachten over de Haagse arts staan daar volgens Corinne Bak ker min of meer los van. De actie heeft voorlopig nog wei nig uitgehaald. De voorzitter van de Raad van Beroep weigert vol gens Bakker vooralsnog de zaak te onderzoeken, omdat tot nu toe slechts twee vrouwen door de raad naar de neuroloog zijn ver wezen en die hebben geen klach ten geuit. De voorzitter verwees de stichting naar het Medisch Tuchtcollege. De ook aange schreven Inspecteur van de Volksgezondheid zou op zijn beurt hebben verwezen naar de voorzitter van de Raad van Be roep. afgewenteld op de zwakste schouders. CNV-bestuurder Terpstra ziet wel mogelijkheden voor overeen stemming tussen werkgevers en werknemers over het investe ringsloon. „De werkgevers zul len dan wel hun opvatting dat het investeringsloon een dubbe le vrijwilligheid behoeft, moeten laten varen. Nu zeggen de werk gevers dat zowel de bonden als de individuele werknemers ak koord moeten gaan met afhou ding van het investeringsloon. Dat is echter een onzinnige zaak omdat het investeringsloon een onderdeel is van de cao, dubbele vrijwilligheid is in strijd met de cao-principes". De verbondsraad wyst ook een btw-verhoging als alternatief voor de solidariteitsheffing af. „Een dergelijke prijsverhoging zal zonder meer zijn weerslag hebben op de loonpolitiek", al dus Terpstra. Het CNV is bereid de inkomensge bonden kinderbijslag te overwe gen, al verbaast het vakverbond zich erover dat de tot dusver dpor de overheid geuite techni sche bezwaren tegen een derge lijke vorm van kinderbijslag bij de komst van het nieuwe kabinet kennelijk verdwenen zijn. MEPPEL (ANP) - Een 22-jarige dienstplichtig soldaat uit Meppel heeft gisteren bekend dat hij af gelopen vrijdag een gasgranaat tijdens een popconcert in de markthallen van Meppel naar binnen heeft gegooid. Volgens de politie is de man in voorlopige hechtenis genomen, evenals een andere man uit Meppel, die van medeplichtigheid wordt ver dacht. Over de motieven van het gooien bestaat volgens de politie nog geen duidelijkheid. Vermoed wordt dat het ging om een "gein tje". Onder de tweeduizend bezoekers van het popoptreden brak pa niek uit toen de traangasgranaat ontplofte. Tientallen bezoekers werden bedweld, anderen trach ten via ruiten naar buiten te vluchten. Twee bezoekers wer den voor behandeling overge bracht naar een ziekenhuis. MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft gisteren de twee mannen die in de nacht van 17 op 18 mei de 23 jange ta xichauffeur Ger Meeuwsen uit Heerlen hebben vermoord, ver oordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. Voor een 22-jange man uit Meerien was deze straf overeenkomstig de eis. De 19-jange mededader werd eveneens in overeenstem ming met de eis veroordeeld, maar bovendien zal hij na het uit zitten van zyn straf ter beschik king van de regering worden ge steld. De laatste bekende de taxichauf feur met een mes te hebben be dreigd om hem te beroven. Zyn vriend, die in de taxi achter de chauffeur zat en hem de keel dichtkneep, zou hem een slag op de arm hebben gegeven, waar door het mes uitschoot en in de borst van het slachtoffer drong De chauffeur overleed onmiddel lijk na de overval. Het gerechte lijk onderzoek van dr Zelden- rust wees echter uit dat de chauf feur aan negen messteken is overleden. Het tweetal had besloten de taxi chauffeur te overvallen, omdat het in geldnood verkeerde. De buit waarmee de overvaller zich uit de voeten maakten, bedroeg slechts 295 gulden. AMSTERDAM (ANP) - Met zang, dans en toespraken hebben ongeveer 200 In diaanse mannen, vrouwen en kinderen uit Canada gister avond in Amsterdam hun be zorgdheid geuit over de nieu we Canadese grondwet. De Canadase indianen trekken met hun 'constitutie-expres" langs Europese hoofdsteden om aandacht te vragen voor hun situatie. Die is een stuk moeilijker geworden nu de Canadese regering en negen véin de tien provincies vorige week overeenkwamen dat de "British North America Act', die Groot-Brittannië de be slissende stem gaf in Canade se aangelegenheden, naar Ca nada zal worden "terugge haald" en vernieuwd. De Ca nadese Indianen vrezen dat de oude verdragen die krach tens deze wet tussen de Brit se regering en de Indianen bestaan, ongeldig worden. Daardoor zullen zij veel rech ten verliezen. Het gaat om verdragen waarin het ge bruik van jachtgronden is ge regeld, waarin de Indianen stukken land zijn toegewezen en waarin staat waar zij mo gen vissen. ROTTERDAM (ANP) - Er zijn aanwijzingen dat de voe dingstoestand van kinderen van buitenlandse werknemers in toenemende mate tekorten tekorten vertoond. Dat komt omdat deze kinderen de minder goede Nederlandse voedingsge woonten overnemen en onvol doende de eigen voedingsge woonten waarderen, die vaak beter zijn dan de Nederlandse". Dat is een van de conclusies in een beleidsrapport, van de be geleidingsgroep gezondheids zorg migranten in Rotterdam. De begeleidingsgroep adviseert het gemeentebestuur om naar deze problemen nader onder zoek te laten verrichten en pleit voor betere voedingsvoorlich ting aan migranten en hun kin deren. GRONINGEN (ANP) - De Gro ninger gemeentepolitie heeft gis termiddag bij verrassing het ont moetingscentrum voor herol- neverslaafden de "Bunker" in Groningen ontruimd. Daarby zijn 83 aanhoudingen verricht. Tien mensen werden vastgehou den. De ontruiming had plaats op last van de officier van justitie. De "Bunker" was een regionaal cen trum voor heroïnehandel, dat tot uit West-Duitsland junkies trok. Het centrum is nu gesloten. Bij de inval van de politie is geen geweld gebruikt. De aanwezigen waren volkomen verrast en pleegden geen verzet, aldus de Groninger commissaris van re cherchezaken G. Steenmeijer. "Het voormalige jongerencentum is het laatste jaar een broedplaats van misdaad geworden. De he roïnegebruikers, die vanuit Noord-Nederland en het noor den van West-Duitsland naar dit gebruikerscentrum trokken, werden in toenemende mate door dealers geëxploiteerd. Dat is de reden geweest waarom jus titie opdracht heeft gegeven tot ontruiming en definitieve slui ting van de "Bunker". Dat ver klaarde de Groninger officier van justitie, mr. C A. van der Burg gistermiddag na afloop van de inval. De dienst Openbare werken van de gemeente Groningen heeft de "Bunker" hermetisch afgesloten door middel van stalen platen. Het voormalige jongerencen trum is eigendom van de ge meente. Tijdens een persconferentie die gistermiddag door gemeente, po litie en justitie werd gegeven, werd gezegd, dat de sluiting van de "Bunker" naar alle waar schijnlijkheid een verplaatsing van de handel naar elders in de stad teweeg zal brengen. De poli tie heeft inmiddels aangekon digd dat bij het zich voordoen van nieuwe handelsgebieden zo snel mogelijk zal worden opge treden. "De dealers kunnen er op rekenen dat zy bij voortduring zullen worden opgejaagd", ver klaarde hoofdcommissaris K. Heijink van de Groninger ge meente politie. burgemeester H G Buiter stelde dat van gemeentezijde zoveel mogelijk drugshulpverlenging zal plaats vinden "Dat betekent dat er een zwaarder appèl op de bestaande drugshulpverlenings centra zal worden gedaan. De laatste maanden is die hulpverle ning al geïntensiveerd Wy heb ben met deze actie ook gewacht om de verschillende centra gele genheid te geven de hulpverle ning te vergroten', aldus de bur gemeester. Het centrum de "Bunker" werd per dag door 300 tot 400 klanten bezocht. De minimale omzet per dag bedroeg zo'n 15.000 gulden Behalve de verkoop van heroine was er in de "Bunker" ook een omvangrijke handel in gestolen goederen. Door de buurtbewo ners is de laatste maanden bij herhaling geklaagd over de over last die de "Bunker" veroorzaak- AMSTERDAM (GPD) - Het ministerie van justitie zal binnenkort een onderzoek beginnen naar het gebruik van traangas door de politie ty- dens rellen Dit is toegezegd tijdens het maandelyks informeel overleg tussen het ministerie van justitie en de Nederlandse Politiebond, ruim een week geleden. Aanleiding hiervoor was onder meer het gebruik van een spuitbus gevuld met traangas door een politieman by de rellen tijdens de anti-kernwapendemonstratie in Dodewaard. „Niet alleen dit gegeven maar ook een alarmerend artikel onlangs in de Volkskrant van een Amsterdamse arts. heeft ons duidelyk gemaakt dat er nu een goed onderzoek naar de gevolgen van traangas gehouden moet worden", aldus de secretaris van de Nederlandse Politiebond, de heer Van Duyn. Het desbetreffende artikel in de Volkskrant van dr. Hans Schumacher gaat over het gebruik van CS gas. dat volgens hem huidkanker zou kunnen verwekken, en het gebruik van CH-gas, waardoor genetische afwijkingen kunnen ontstaan. Dit laatst type gas wordt niet meer by rellen gebruikt, maar wel bij oefeningen van de politie „Wy voelen er zeer weinig voor dat onze leden het slachtofTer worden van dergelyke gevaarlijke middelen", zegt de heer Van Duyn. Bovendien is er een aantal brieven van leden (de politiebond heeft er totaal 17.000) binnengekomen, waann zy aandringen op een uitgebreid onderzoek Wie het onderzoek zal gaan doen is nog niet bekend De Nederlandse Politiebond zal daar bij het eerstkomende overleg met justitie op doorgaan. BREDA (ANP) - Een aantal mede werkers van de woningbouwver eniging St. Laurentius in Breda heeft het algemeen bestuur van de woningbouwvereniging de toegang tot het kantoor van de vereniging ontzegd. Zij eisen dat er een diepgaand justitieel on derzoek wordt ingesteld naar de gang van zaken bij de woning bouwvereniging. Daarnaast ei sen de medewerkers het aftreden van het voltallige bestuur. Het bestuur heeft vanochtend be kend gemaakt dit op veertien no vember te zullen doen. Er bestaan aanwijzingen dat één of meer leidinggevende functiona rissen van St. Laurentius steek penningen hebben aangenomen. Dit wordt bevestigd door N. van Velzen van de Nationale Woning raad. Een woordvoerster van het bestuur van St. Laurentius heeft gistermiddag de berichten ech ter ontkend. Het college van b en w van Breda heeft in een telegram aan minis ter Van Dam (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zijn be zorgdheid uitgesproken over de "onwerkbare situatie" die als ge volg van de bezetting van het kantoor van de woningbouwver eniging Sint Laurentius is ont staan. Het college vreest dat door het conflict stagnatie zal optre den in de uitvoering van de so ciale woningbouwprogramma's, b en w verzoeken de minister dan ook een onderzoek in te stel len naar maatregelen "die een ongestoorde voortgang van die projecten waarborgen." Integer In een uitvoerige brief spreken de bezetters de hoop uit, dat zij snel onder de bescherming van een integer en bekwaam bestuur zul len komen te werken. Zij hebben zich verzekerd van juridische by- stand In hun bnef noemen de bezetters een aantal feiten. De in februari 1978 zonder enige inspraak van het personeel aangestelde direc teur P. van Hal (voormalig ge meentesecretaris van Prinsen beek) is op 9 juli 1980 door het algemeen bestuur met onmiddel lijke ingang geschorst. Noch de Nationale Woningraad, noch het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) is ooit gekend in deze benoeming. Het personeel van St. Laurentius heeft al geruime tijd geleden via een schriftelijke motie van wan trouwen geëist dat Van Hal nooit meer in de organisatie van St. Laurentius een functie krijgt. Hem is nog altijd geen ontslag- vergunning gegeven Als die af komt, aldus de briefschrijvers, zal dat St. Laurentius veel geld gaan kosten. Privébelangen Een tweede feit is dat het bovenge noemd verificatiebureau zyn goedkeuring heeft onthouden* aan de jaarrekening 1980 van St. Laurentius. De na de schorsing van Van Hal als plaatsvervanger aangestelde drs. J. Boogaard van de Nationale Woningraad heeft feiten aangedragen over het functioneren van het eind 1979 benoemde hoofd tchnische dienst, ing J Marynissen Daar uit blykt dat hy privébelangen en belangen van St. Laurentius heeft vermengd. Marynissen is 15 september door het algemeen bestuur geschorst in afwachting van de resultaten van het nader onderzoek door het verificatie- bureau van de VNG. Volgens de briefschrijvers heeft het algemeen bestuur bewust in formatie achtergehouden en ook de ledenraad niet geïnformeerd. Fouten en gevolgen daarvan zou den in de schoenen van het per soneel geschoven worden. Het algemene bestuur, aldus de bnef, biM h-NIWDe vmilt Wo ningraad niet echt als vertrou- wensinstantie en probeert drs. Boogaard opzij te schuiven Het zal nooit een sterke directeur in dienst willen nemen die grote be voegdheden krygt. aldus de bnef St Laurentius bezit in Bre da drieduizend woningwetwo ningen. Hartverwarmende bananen- likeur met een uitgesproken exotisch aroma. Tropisch, subtiel, /oct en zacht. Als apéritief, after- dinner én smaakmaker. ILAVE ld 015-544,- ïffdrdiftrml |C| 063)4 1413

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7