Ruïne kerk wordt opgeknapt "Hoogleraren denken te veel aan zichzelf' Gemeenteraad stelt plannen drie wijken vast Leidse stadsrubriek Mishandeling op Broekweg Gemeenteraad kiest voor duur plan in Camp door René van der Velden Jaap Visser Meneer Heijn (2) Groenteman Jan Zaal is tegen de jeugdloonverlaging. Pon tificaal hangt een pamflet op de voordeur van zijn groente zaak "Jan van Dijk Markthal len" aan de Hooglandse Kerksteeg: "Koop niet bij Al- bert Heijn tot de jeugdverla- ging van de baan is". De be weging van werkende jonge ren KWJ heeft een week lang dit bewuste pamflet uitge deeld bij de winkel van me neer Heijn aan de Haarlem merstraat, op een boeme rangworp afstand van de winkel van Jan Zaal. Albert Heijn handelt in het groot; maakte vorig jaar ruim vijftig miljoen gulden winst, koopt superwinkels op in de Verenigde Staten, verkoopt Simon de Wit, voert prijzen slagen. Heijn doet alles groot maar 'vergeet' zijn kleintjes: zijn jeugdig winkelpersoneel. Natuurlijk, natuurlijk. 'Bevro ren' jeugdlonen en verlaagde jeugdlonen; alles gebeurt vol gens de wet. Maar niemand verbiedt Heijn en zijn collega supergrutters om boven de jeugdminima uit te gaan. Vakbonden en KWJ zijn in elk geval razend dat meneer Heijn en zijn collega's de wet telijke jeugdloonverlaging voor verse jeugdkrachten eenzijdig in de CAO hebben opgenomen. Bonden en KWJ willen dit terugdraaien. De vakbonden door te onder handelen; de KWJ door de grootste kruidenier in Neder land (Albert Heijn) te boycot ten. "Als AH over de streep is, volgen de andere kruide niers vanzelf', meent de KWJ. De kleine winkelier Jan Zaal was al lang over de streep. Hij heeft een meisje van achttien jaar in dienst. "Haar leeftijd doet niet ter zake voor haar loon; ik betaal naar prestatie. Ik betaal haar flink boven het jeugdloon omdat zij goed werkt". Dat is dan 1100 gul den netto prestatie ui de maand. De achttienjarigen bij Albert Heijn verdienen stukken minder: nog geen 900 gulden als zij vong jaar al voor meneer Heijn werkten en slechts een zakcentje van koffie. Voorbijgangers wil den pamfletten "voor op het prikbord van AH in Winkel- hof'. Na een vijfdaagse werk week heeft de KWJ de actie opgebroken: "Sommige klanten van Albert Heyn haddén al twintig pamfletten gehad". Opknapkoop (2) De Floresstraat (De Kooi) kan tevreden zyn. De leegstaande gemeentewoning Flores straat nummer 31 is weer be woond. Twee jongeren zyn zondagavond het pand inge trokken met behulp van de buren en de kraak bond. De krakers maken planhen om de woning op te knappen Nummer 31 staat een half jaar leeg De gemeentewoning er naast, Floresstraat 33. staat zelfs al drie jaar leeg De straat heeft onlangs bij de ge meente geprotesteerd tegen deze leegstand en verkrot ting. De gemeente heeft de twee wo ningen vier jaar geleden aan gekocht om ze bij wijze van experiment zelf op te knap pen. De bureaucratie staat voor niets; het plan is hope loos mislukt. De opknapkos- ten beliepen de somma van twee ton... De gemeente wil nummer 33 ten lange leste voor 1000 gul den en nummer 31 voor 3000 gulden weer verkopen, uiter aard met de grond in erfpacht en met een verplichting tot opknappen De krakers zien zichzelf graag als kandidaat-kopers Een van hen (een werkloze bouw vakker) wyst: "Dan verbouw ik deze ruimtes tot een grote woonkamer. Hier een muur tje metselen Daar een trap naar boven". Om de aankoop en de verbouwing te kunnen betalen, was een baan hem wel zo welkom. Maar dat valt niet mee; een kwart van de mannelijke werklozen in Lei den heeft het beroep van 'bouwvakker'. Zonder baan heeft hy wel meer tyd om zijn woning op te knappen, "als de gemeente me tenminste de Ujd geeft om de kosten te betalen". voor een rechtvaardig jeugd loon. De KWJ-mensen hoorden meer fraais "Je mag hier niet staan, jullie horen in de bajes thuis" en "Zet alle Turken het land uit". De mensen die dit uitkreetten, wilden geen discussie. Anderen wel: "We moeten toch allemaal een stapje terug doen", "Achttien of negen- tienjangen hebben niet zo veel geld nodig, die horen nog thuis te wonen". "We hebben het zoveel beter dan vroeger" en "Straks sluit Al- bert Heyn door jullie actie". De KWJ-ers antwoordden vastberaden: "Albert Heijn maakt miljoenen winst ten koste van jeugdloners". De KWJ kreeg anderzijds ook veel bijval, een stuk stok brood en een paar koppen LEIDEN De bestemmingsplan nen voor de wijken Maredijk, Groenoord en Levendaal-West zijn gisteravond door de gemeen teraad vastgesteld. Over de plan nen bestond een opvallend grote eensgezindheid bij de verschil lende politieke partijen. Wat Levendaal-West betreft stelde CDA-raadslid Van Zijp voor om aan de bezwaren tegen het plan van een tweetal garagebedrijven tegemoet te komen. Dat voorstel vond alleen steun in zijn eigen fractie. De WD stelde voor om voorlopig geen parkeerplaatsen in de wijk op te heffen, totdat andere plaat sen zijn geschapen. (Daarbij Wordt gedacht aan een parkeer garage op het terrein van de voormalige zeepfabriek Sanders aan het Levendaal). Het WD-voorstel kwam niet in stemming. Het voorstel wordt binnenkort behandeld als de ge meenteraad zich over het park*» ren in de hele stad zal buigen. Het plan voor de Maredyk wera zonder meer goedgekeurd. De wijziging in de grens van de wijk - op aandrang van de buurtver eniging Maredijk - werd door PvdA-er Peters positief ge noemd. De speeltuin en de par keergelegenheid in de buurt zijn zo gewaarborgd, aldus Peters. Ook het plan voor Groenoord werd zonder noemenswaardige dis cussie vastgesteld. Alleen de vraag of er in de Maresingel woonboten mogen liggen werd verschillend beantwoord. PSP- er Van Putten zag wel mogelijk heden om het aantal woonboten in de stad uit te breiden. Nood Hij werd hierbij gesteund door Hoekema (D'66) en Brands (CPN). De meerderheid van de raad wees het PSP-voorstel ech ter af. De PvdA omdat de ver keerssituatie er onveilig wordt geacht, het CDA omdat het vis sen voor wijkbewoners onmoge lijk zou worden gemaakt (het geen overigens door Brands werd bestreden onder het motto 'geen beter stekkie dan bij een woonboot). De WD was ook afwijzend. Raadslid Zonnevylle verklaarde woonboten slechts te willen be schouwen als nood-huisvesting. Hij herinnerde eraan dat de WD er ook tegen was. toen de raad besloot om in de Stevenshof-pol der tien ligplaatsen mogelijk te maken. Groenteman Jan Zaal: "Albert Heijn is geen concurrent". ongeveer 770 gulden als zij pas dit jaar als verse kracht in dienst zijn genomen. Groenteman Zaal zegt het KWJ-pamflet zeker niet op gehangen te hebben om een slaatje te slaan uit de KWJ- actie: "Nee hoor, ik heb geen hekel aan Albert Heijn. En een concurrent is ie niet. Ik ben goedkoper... Neem nou een doosje champignons van een half pond. Dat kost bij mij 1.95. Bij Albert Heijn ben je voor zo'n doosje 2.25 kwijt. Ga je 't wegen dan blykt er maar twee ons in te zitten". Meneer Heijn (3) De beweging van werkende jongeren KWJ beraadt zich op haar kantoor aan de Kop- penhinksteeg op nieuwe ac ties voor een eigentijds loon van het winkelpersoneel. Maar de twaalf KWJ-jonge- ren die tot vorige week in ploegendienst bij Albert Heijn protesteerden, moeten nog wel even bijkomen van de reacties op de actie tegen de jeugdloonverlaging. Sche ring en inslag was de kreet "Ga toch werken". Acht van de twaalf actievoer ders werken, vier zyn werk loos... Ach, het is niemand verboden om een snipperdag te pak ken, op de Haarlemmerstraat te lopen en in het wildeweg te roepen "Ga toch werken". Maar het is evengoed nie mand verboden om een snip perdag te pakken, op de Haarlemmerstraat te gaan staan om uit te schreeuwen dat 'er verdomme geen werk is" of om te demonstreren kers hebben geuit. Volgens Van de Vall konden twaalf medewer kers opstappen zonder dat dat merkbare gevolgen voor het So ciologisch Instituut had en zijn collega Schuyt liet soortgelijke geluiden horen. Zonder namen of een aantal te noemen verweet hy sommige medewerkers hun tijd te verdoen. Zelden of noot hebben zij een wetenschappelij ke publicatie geproduceerd. Het zestal verdenkt Schuyt en Van de Vall ervan dat zij "de demo cratische verworvenheden" wil len terugdraaien en de invloed van hoogleraren vergroten. De zes vinden echter dat juist nu de interne democratie binnen het instituut moet worden versterkt. Zij vinden het daarnaast een on juist argument: "Door een ver band te leggen tussen de demo cratisering uit de jaren zeventig en de kwaliteit van de medewer kers suggereren Van de Vall en Schuyt dat de afschaffing van de oude hooglerarenuniversiteit de ondergang van de wetenschap inluidde". Met hun zogenaamde 'Negenpun- tenverklanng' willen de onderte kenaars (onder wie de hoogleraar Manuela du Bois die al eerder met dne collega's zich tegen Van der Vall keerde) de aanzet geven tot een openbare en constructie ve discussie. Zij verwyten Schuyt en Van der Vall dat zy via interviews hun ongenoegen heb ben geventileerd en zodoende het Sociologisch Instituut een slechte naam bezorgd. Heel ver velend. volgens de zes, zeker in een tyd waarin bezuinigingen het parool zijn. "De discussie over kwaliteit en onderzoek enerzijds, het uitstippelen van een antwoord op de bezuinigin gen anderzijds wordt op een ver keerde en gevaarlijke manier verbonden". Een antwoord op de bezuinigingen hebben de zes zelf al geformuleerd geen mensen ontslaan, maar bijvoorbeeld effi ciënter omgaan met materiële voorzieningen. In elk geval moet het instituut weigeren om "zelf mensen aan te wijzen die omwil le van de bezuinigingen moeten worden geslachtofferd", zo staat in de verklaring te lezen. Ten dele wordt de kritiek van Schuyt en Van der Vall door de zes overigens wel onderschre ven. "Ook wy constateren dat het wetenschappelyk niveau en de weinig stimulerende werking van het Sociologisch Instituut een probleem is dat aangepakt moet worden". Over de oorzaak zijn de partijen het echter niet eens. Door de nadruk te leggen bij medewerkers die te weinig publiceren (een overigens te be perkt criterium volgens de zes) zyn de twee wel op de foute weg. aldus de ondertekenaars. "Dit leidt tot personalisering van in wezen structurele problemen in het Nederlands hoger onder wijs". Parkeer ga rage kan er komen LEIDEN Negen woningen aan de Oude Singel zullen de toekomstige parkeergarage aan de Langegracht aan het gezicht onttrekken (zie teke ning). Aan de Langegracht- zijde wordt het bouwwerk te zijner tijd 'afgeschermd' door en nieuw politiebureau. De gemeenteraad kwam gister avond - nadat de kwestie twee keer was verschoven - uiteindelijk toe aan stem ming over het omstreden plan. De sloop van de voor malige textielfabriek Krantz en de bouw van een pak eer garage met 375 plaatsen kan nu wat de gemeente betreft beginnen. LEIDEN - De politie heeft gistermiddag drie jongens aangehouden die by een tunnel op de Broekweg verschillende mensen hadden afgerost met takken en stokken. Omstreeks half één kwamen de eerste telefoon tjes van slachtoffers binnen bij de politie. Éen van hen meldde dat hij was vastgehouden en vervolgens zoveel slaag had gekregen dat het bloed over zijn wangen stroomde.Twee van de drie mochten na verhoor op het politiebureau weer naar huis. De derde werd naar het politiebu reau in Noordwijk gebracht, omdat hij vonge week in Noordwyker- hout iemand het ziekenhuis had ingeslagen. Omdat de politie denkt dat lang nog niet iedereen die stokslagen heeft opgelopen zich heeft ge meld, worden die personen verzocht dat alsnog te doen. DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 Jubilerende werknemer van NZH onderscheiden Sociologen reageren op kritiek De gemeenteraad besloot gister avond het 'dure' plan van B en W goed te keuren. Het CDA, D'66 en de CPN vonden het plan te duur en bepleitten een soberder uitvoering. De tweepersoons fractie van de PSP stemde ver deeld. De muurresten van de Vrouwe- kerk zijn al maandenlang punt van discussie. Kort voor "het zo merreces van de raad 'kraakten' winkeliers van de Haarlemmer straat het braakliggende terrein, dat volgens hen uitstekend ge schikt is om te parkeren. Wethouder Waal (PvdA) maakte een eind aan de kraakactie en be nadrukte het monumentale ka rakter van de restanten. De ge meenteraad drong aan op spoed bij het maken van een herstel plan. Vervolgens stelde CDA-fractie- voorzitter Walenkamp vragen over de financiële gang van za ken rond het terrein. Daarbij bleek dat de dienst gemeente werken buiten haar boekje was gegaan. De voormalige scnool op het ter rein was gesloopt zonder dat de provincie de uitgave had goedge keurd. Bovendien was het be schikbaar gestelde bedrag ruim schoots overschreden en waren op eigen gezag werkzaamheden uitgevoerd. Het plan voor de restauratie van de muurresten, waarmee B en W voor de dag kwamen, was aan zienlijk duurder dan het oor spronkelijke plan. CDA-er Wa lenkamp stelde vervolgens voor om het oorspronkelijke, sobere plan uit te voeren. Subsidie De discussie over beide voorstel len spitste zich toe op de vraag LEIDEN - De muurresten van de Vrouwekerk (Haarlem- merstraat/Vrouwensteeg) worden voor een bedrag van 820.000 gulden opgeknapt. Daarbij is begrepen de aan leg van een plateau binnen de vroegere buitenmuren en de herbestrating van de omgeving van de kerk. wat uiteindelijk (voor de ge meente) goedkoper zou zijn. Voor het ingrijpende restauratie plan wordt een groot deel naar verwachting door het rijk gesub sidieerd. Zou van de restauratie worden af gezien en alleen sprake zijn van het instand houden van de aan wezige resten dan zou subsidie achterwege blijven. Bovendien - aldus wethouder Waal - zouden dan ook - op last van de rijks dienst voor de monumentenzorg - maatregelen genomen moeten worden om de restanten tegen verval te beschermen. Dat zou ook geld kosten, aldus de rede nering van Waal. Walenkamp zei dat de wethouder besmet is door de bacil van de subsidie-terreur. Hij hekelde ver der het gegoochel met geldbe dragen. De Vries (WD) verklaar de eveneens dat Leiden 'gewoon in de tang zit van de hogere over heden' en zei met frisse tegenzin vóór het voorstel van B en W te zullen stemmen. De wethouder erkende dat er spra ke is van subsidie-terreur. Maar hij wees er ook op dat het gebied De Camp het verst achter is ge bleven in het proces van de stadsvernieuwing. De restauratie van de monumentale resten zou volgens Waal geen uitstel meer mogen oplopen. Brands (CPN) zei dat de uitgave niet te verkopen is aan de Leidse bevolking. Hij wees daarbij op het komende debat over de be zuinigingen. Waal bestreed deze ('populistische') zienswijze. Hij noemde het hypocriet dat ieder een had gezwegen toen even te voren acht ton beschikbaar was gesteld voor de sloop van de ou de Krantz-fabriek aan de Lange gracht. LEIDEN Burgemeester Goe- koop speldde de heer Nico- laas Hollebeek gisterochtend de eremedaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau op. Holle beek ontving onderscheiding ter gelegenheid van zijn veer tigjarig jubileum bij de NZH. HollebeeK begon veertig jaar geleden bij de NZH als hulp werkman bij de technische dienst. Later werd hij con ducteur/wagenvoerder op de tram. Sinds 1958 is hij echter chauffeur, een functie die hij nog zo'n vijf jaar hoopt uit te oefenen. LEIDEN - Eigenbelang heeft de discussie aan het Sociologisch nstituut verziekt. De hoogleraren Schuyt en Van de Vall zijn er vooral op uit om hun eigen posi tie als hoogleraar te verbeteren. "Eerder laten zij toe dat het So ciologisch Instituut in zijn be staan in gevaar komt dan dat zy afstand nemen van particuliere belangen". Zo reageren zes medewerkers op de kritiek die twee hoogleraren van de subfaculteit sociologie, Schuyt en Van de Vall in het openbaar op een aantal weten schappelijke (hoofd)medewer-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3