LEIDSCH mDAGBLAD Vakanties worden duurder Winst Rijnland in '80 fors gedaald Levenslang voor portier Koos H. Miljoen Honda's naar de garage Ballast-Nedam in Arabische handen Saoedi- Arabië woedend Ondanks revaluatie: vijf tot tien procent Sinterklaas op matje geroepen Toeslag 50-plussers DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36624 Directeur G Koopman Wfle 1 JKSEtKT" DAGBLAD voor leiden en omstreken v^r AMSTERDAM - Het bouw- en baggerconcern Ballast-Nedam komt binnenkort voor het overgrote deel in handen van de Ara bische beleggingsmaatschappij Minefa. Minefa heeft al bijna veertig procent van de aandelen Ballast in bezit en krijgt daar nog eens ruim dertig procent van de aandelen bij na een transac tie met Heerema Holding. Minefa is een Nederlandse beleggingsmaatschappij met belangen in Europa en de VS. Minefa is volledig eigendom van een groep Arabische beleggers. Tien procent van de aandelen van Ballast- Nedam is nu nog in handen van pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen en twintig procent berust bij kleine beleg gers. Minefa is niet van plan op deze aandelen een bod uit te brengen. Voor de werkgelegenheid en de structuur van de onderneming zal de aandelenovername geen gevolgen hebben, zo heeft de direc tie meegedeeld. DEN HAAG (GPD) - De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de portier Koos H. (31) tot le venslange gevangenisstraf ver oordeeld. Bewezen werd geacht dat de Ha genaar in 1979 en 1980 de meis jes Emy den Boer, Edith Post en Thialda Visser heeft vermoord. Het vonnis is gelijk aan de eis van de officier van justitie. De verdediging had wegens ge brek aan bewijs om vrijspraak gevraagd. Koos H. heeft alle fei ten ontkend. Rechtbankpresident mr. S. F. Kootte zei ervan overtuigd te zijn dat Koos H. de moorden heeft gepleegd. De door Justitie aangevoerde bewijsmiddelen achtte de rechtbank wettig en voldoende om tot een veroorde ling te komen. „De rechtbank mócht en kón niet anders", meende mr. Kootte. „Levenslang is de enig juiste straf'. Tijdens de s tivering van het vonnis maakte de rechtbank duidelijk, dat zij tot de hoogste straf in ons straf recht had besloten, mede op grond van het feit dat de ver dachte ten tijde van de misdrij ven „niet geheel toereke ningsvatbaar was". „De maatschappij moet tegen hem worden beschermd, maar deze straf is ook bedoeld als be scherming van de verdachte zelf', aldus het vonnis. Verdediger mr. J. Duijnstee heeft onmiddellijk aangekondigd in hoger beroep te gaan. Hij meen de nog steeds dat zijn cliënt vrijgesproken moet worden. In tegenstelling tot wat in andere arrondissementen gebruikelijk is, mocht de pers in deze toch opzienbarende zaak geen kennis nemen van de overwegingen en motiveringen die tot de schul digverklaring hebben geleid. Israël schendt het luchtruim JERUZALEM (GPD) - Amerika heeft Israël officieel om ophelde ring gevraagd over het schenden van het Saoedische luchtruim door Israëlische gevechtsvlieg tuigen. Israël ontkent het inci dent niet, maar levert geen com mentaar. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zei dat Israël geen informatie pleegt te geven over de vliegroutes van zijn luchtmacht. Israël ontkent echter wel dat het aanvallen heeft uitgevoerd in Saoedi-Ara- bië, zoals de officiële Saoedische beschuldiging luidde. Ook volgens Amerikaanse berich ten zouden Israëlische vliegtui gen tot tweemaal toe het Saoedi sche luchtruim zijn binnenge drongen teneinde militaire doe len te fotograferen. Vanuit Was hington is aan beide landen de oproep gedaan het incident niet te overdrijven. Het incident, dat door Amerikaan se Awacs-vliegtuigen werd gere gistreerd, vond plaats in het noordwesten van Saoedi-Arabië, bij de Saoedische luchtmachtba sis Taboek, die op slechts 200 ki lometer van de Israëlische grens ligt. Israël voert in dat gebied wel vaker verkenningsvluchten uit. Nieuw zijn dan ook niet de Israë lische luchtactiviteiten, maar wel de heftige Saoedische reacties. Tot dusver heeft Saoedi-Arabië altijd gezwegen over dit soort in filtraties. Vandaag zwermt de lagere-schooljeugd van de hogere klassen uit om de kinderpostzegels 1981 aan de man (of de vrouw) te brengen. Ron Brandsteder en Bella-beer luisterden vanochtend de introductie van de zegels op in een speciale stand op de Dam in Amsterdam. VVD-kamerlid Erica Terpstra kocht in aanwezigheid van PTT- directeur drs. Leenman de eerste zegels in het revalidatiecentrum "De Trappenberg" in Huizen. Teruglopend energieverbruik in Leidse regio (Van een onzer verslaggevers) van 2.7 miljoen in 1979 sloeg vo rig jaar om in een verlies van 4.6 miljoen. Het verlies op de leve ring van stoom ruim drie ton— bleef ongeveer gelijk. In de begroting voor 1982 wordt voor het eerst rekening gehou den met een verlies op elektrici teit van 2.4 miljoen, een verlies op gas van ruim 7.3 miljoen en op stoom van 0.3 miljoen. In totaal voorziet de begroting '82 een ver lies van meer dan tien miljoen gulden. Volgens het dagelijks bestuur van het bedrijf is de omslag in de be drijfsresultaten onder meer een gevolg van de afgenomen bedrij vigheid in het Rijnmondgebied. LEIDEN - Dalend energiever bruik heeft de winst van het streekenergiebedrijf Rijnland (EBR) in 1980 meer dan gehal veerd. De totale winst die in 1979 nog 14.6 miljoen gulden be droeg daalde vorig jaar tot 6.4 miljoen. Het dagelijks bestuur van het energiebedrijf wil de winst niet uitkeren aan de deelnemende gemeenten maar in het bedrijf houden. Daarmee moeten de voor dit en het volgend jaar te verwachten verliezen worden opgevangen. De winst cp elektriciteit daalde vo rig jaar met bijna een miljoen tot 11.3 miljoen. Met het gas ging het streekenergiebedrijf voor het eerst de rode cijfers in. De winst Het dagelijks bestuur kondigt gulden te verhogen. Het vast recht in de Leidse regio is op dit moment anderhalve gulden lager dan elders in het land. Ook de tarieven van elektriciteit zullen worden aangepast. Het ba sistarief en het vastrecht gaari omhoog, de brandstoffactor gaat omlaag. Voor de doorsnee klein verbruiker komt deze wijziging neer op een gelijkblijvend totaal bedrag, aldus het dagelijks be stuur. HEERENVEEN (GPD) - Ver moedelijk voor het eerst in Nederland is in Heerenveen een zg. arob-procedure (ad ministratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen) aangespannen tegen Sin terklaas. Inwoners van deze plaats - ouders van kleuters - hebben deze beroepsmoge lijkheid aangegrepen om te protesteren tegen de aan komst van de goedheilig man volgende week donder dagavond om zeven uur. De veertien ondertekenaars van bet bezwaarschrift vin den dit tijdstip veel te laat voor kleine kinderen, die dan doorgaans al naar bed gaan. Bovendien zou Zwarte Piet in het duister van de avond met zijn donkere tronie nog meer de boeman kunnen uit hangen, menen de ouders. Enige tijd regen Enige tijd regen, in het oosten van nacht kans op sneeuw. Minimumtem peratuur van min 1 in het oosten tot plus 5 graden aan de kust. Middagtemperatuur ongeveer 7 gra den. 11 november 1981 Zon op: 07.54 uur, z Maan op: 17.14 uu dat het bedrijf nog dit jaar geld zal moeten lenen om te kunnen investeren. Het gaat daarbij om ongeveer zeven miljoen gulden. Volgend jaar zal er tot (ten hoog ste) 26,5 miljoen gulden geleend moeten worden. Tarieven De tarieven van het gas zullen waarschijnlijk met 8.3 cent per kubieke meter worden ver hoogd. De minister van economi sche zaken heeft deze verhoging aan de Kamer voorgelegd. Het bestuur van Rijnland stelt voor' om het vastrecht met anderhalve Ziekenfondsen willen: UTRECHT (ANP) - Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen wil de toeloop naar de vrijwillige ziekenfondsverzekering van oudere verzekerden uit de particuliere sector afremmen door voor toetredende verzekerden boven de 50 jaar een leeftijdstoeslag in te Het acht zo'n maatregel gerechtvaardigd omdat deze mensen nooit heb ben bijgedragen aan de solidariteit binnen de vrijwillige verzekering. Het voorstel moet nog in de ziekenfondsraad worden besproken Tech nisch zou het mogelijk zijn, de leeftijdstoeslag per 1 juli 1982 in te voeren. Het VNZ-bestuur wil verder een onderzoek naar het effect van een eventuele kinderpremie. De VNZ maakt zich zeer bezorgd over de hoge premies. Op 1 januari moeten ze waarschijnlijk weer met gemiddeld tien procent omhoog DEN HAAG (GPD) - Georganiseerde vakanties zullen vol gend jaar ondanks de revaluatie van de gulden vijf tot tien procent duurder uitkomen. Dat verwacht NRV-Holi- day-directeur P. J. Felderhof. Als voornaamste oorzaken daar van noemt hij niet alleen duur dere hotels en vliegtickets, maar ook de vraag van het pu bliek om betere service. Ook de wens van touroperators en ho telhouders tot striktere beta lingsafspraken kan kostenver hogend werken. Bij een zo hoog stijgingspercenta ge zal volgens FelderhofF de con currentie tussen de touropera tors nog scherper worden. Daar door loopt tegelijk de vakantie ganger grotere risico's, het meest als hij zijn vakanties boekt of tic ket bestelt bij een reisbureau dat niet kan terugvallen op het garantiefonds van de ANVR. Zoals is bericht hebben de leden van de ANVR een maand gele den besloten de omvang van het garantiefonds met vijf mihoen gulden te verhogen tot 15 mil joen gulden. Voornaamste oor zaak voor dit besluit is eveneens de stijging van prijzen en kosten. Van der Stoel 'ingenomen' met plan-Fahd DEN HAAG (GPD) - De Neder landse minister van buitenland se zaken, Max van der Stoel, is ingenomen met de voorstellen van de Saoedische kroonprins Fahd om tot een algehele vre desregeling in het Midden-Oos ten te komen. Ook de andere ne gen EG-partners, inclusief Grie kenland. staan positief tegenover het initiatief van de Saoedi's, die in de voorstellen impliciet het vredig voortbestaan van Israël erkennen. De tien EG-landen overleggen ech ter nog over de definitieve poli tieke verklaring, waarin naast het plan-Fahd ook de deelname aan de vredesmacht tussen Egypte en Israël in de Sinai posi tief kan worden beoordeeld. Dit werd vanmorgen door een woordvoerder van de minister bekendgemaakt Helft nieuwe leerkrachten geen baan in onderwijs DEN HAAG (GPD) - Buna de helft (45 procent) van het aantal in 1980 afgestudeerden aan de Opleidingen voor Kleuterleid ster (O.K.) en Pedagogische Aca demies (P.A.) heeft negen maan den na hun afstuderen nog geen baan in het onderwijs gevonden Dit blijkt uit een onderzoek dat werd verricht in opdracht van de minister van onderwijs en we tenschappen en betrof 6787 (78,9 procent) van de circa 8600 afge studeerden in 1980 Per 1 april 1981. zo blijkt uit het rapport, had 55,1 procent van de afgestudeerden van de P.A.'s en de O.K.'s een werkkring in het onderwijs gevonden. In 1977 en 1979 was dat nog respectieveUjk 71,2 procent en 60.5 procent. Uit het rapport blijkt voorts dat af gestudeerden in Zuid-Holland gemakkelijker een baan in het onderwijs vinden dan in Gronin gen, Friesland of Limburg. Ook het aantal werklozen verschilt aanzienlijk. Het idee van de Consumenten bond om de gestorte reissom te blokkeren of de vakantie pas na terugkeer te betalen, is volgens Felderhoff echter „irreëel en vol strekte waanzin". Niet alleen met het oog op dc bedrijfseconomi sche belangen van de touropera tors, ook „omdat je dan wordt ge confronteerd met weigeringen om de hele vakantie te betalen omdat ergens een toilet een beetje vies was." NRV-Holiday heeft in het jaar dat op 31 oktober is afgesloten 19 procent meer vakantiegangers geboekt dan in 1980, bij een ge middelde prijsstijging van vier procent. 20 PAGINA'S Marcus Bakker als kamerlid in zilver CNV: bezwaar tegen solidariteitsheffing Spanje kan eigen atoombom maken Acties op komst in de ketelbouw PAGINA 17 RIDDERKERK (GPD) - Honda- Nederland gaat vanaf eind dit jaar 70.000 auto's van de bouwja ren 1973 tot en met 1979 terug roepen wegens roestvorming aan de schokdempers en de wielop hanging. De onderdelen zullen kosteloos worden vervangen. De maatregel is genomen in op dracht van de Japanse fabrikant en omvat alle Honda's Civic, Ac cord en Prelude die verkocht zun in landen waar bij gladheid zout wordt gestrooid. Met name doordat de terugroeping ook de Honda's omvat die in de VS zijn verkocht, zullen in de ko mende maanden ongeveer 1,1 miljoen auto's naar de garage te rug gaan. Na een vergelijkbare terugroeping van 1,8 miljoen au to's van General Motors, twee jaar geleden, wordt deze van Honda de grootste operatie in de geschiedenis. Verkoopmanager J de Visser van Honda-Nederland in Ridderkerk verwacht dat vervanging van on derdelen nodig zal zun bu ten hoogste 2 procent van de circa 70.000 auto's die in Nederland worden teruggeroepen. De Vis ser schrijft de roestvorming niet alleen toe aan het strooien met zout. ook aan de beschermende maatregelen die ertegen worden genomen, het tectyleren. „In sommige gevallen bUjkt een gaatje in de schokdemper door het tectyleren te zun dichtgespo- tcn, waardoor binnengedrongen water niet kan worden afge voerd." De Visser verzekert dat de terugroeping geheel voor re kening van de importeur komt „Inspectie en eventuele vervan ging zal de eigenaars van de au to's niets meer kosten dan dat zij enkele uren hun auto kwijt zijn. Onderdelen, als zu vervangen moeten worden, en arbeidsloon komen voor rekening van Hon da-Nederland". aldus De Visser. LEIDSCH m DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. 5. v p bon ingevuld in een open enveloppe tonoer postiegpl opsturen neerLeidschDegbled. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krent komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1