Acties in ketelbouw Chemisch afval uit Nederland naar Oostblok m lil w T Ford-directie: sluiting zeker Beurs Amsterdam Kort zakelijK Dreigend verlies van duizenden banen Slavenburg's Bank dekt zich in tegen verliezen Beufsoverzicht DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 Banen weg Koninklijke Fabriek Inventum NV (fabrikant van verwarmingsap paratuur) gaat ca. 100 van haar in totaal 540 personeelsleden ont slaan. De resultaten over 1981 en de vooruitzichten voor 1982 ma ken het nemen van maatregelen noodzakelijk, zo heeft de directie bekendgemaakt. Inventum. waar Van Wijk en Her inga een belang in heeft, gaat om. haar atelier in Wijk bij Duurstede opheffen en het aan tal arbeidsplaatsen in de niet- produktieve sector verminderen. Rentedalingen De grote banken in Groot-Brittan- nië hebben hun basisrente voor de tweede keer in één maand verlaagd. In de Verenigde Staten hebben vrijwel alle grote banken de "prime rate", de rente voor de meest kredietwaardige onderne mingen, verlaagd van 17,5 tot ze ventien procent. National Westminster Bank was de eerste Britse bank die de basis rente verlaagde van 15,5 tot vijf tien procent. De bank werd snel gevolgd door onder meer Bar clays Bank, Lloyds Bank en de Midland Bank. Russisch gas De Sowjet-Unie heeft "kleine con cessies" gedaan in de onderhan delingen over de prijs van Sibe risch aardgas voor West-Duits- land. Hierdoor is het mogelijk dat de aardgastransactie rond is wanneer de Russische president Leonid Brezjnjev op 22 novem ber naar Bonn komt. Dit heeft de Westduitse minister van econo mische zaken, Otto Lambsdorff, verklaard. Klacht De Centrale van Middelbare en Ho gere Ambtenaren heeft bij de Eu ropese Commissie in Brussel een klacht tegen Nederland gedepo neerd wegens schending van EG-bepalingen inzake discrimi natie van de gehuwde vrouw. Sinds 1973 betaalt de Nederland se overheid niet meer de volledi ge AOW-premie voor een ambte nares die met een ambtenaar is gehuwd. Hiermee handelt ons land volgens de CMHA tegen de EG-bepalingen inzake het begin sel van gelijke beloning voor en AMSTERDAM (ANP) - De vak bonden cn de ondernemingsraad van de Ford-fabriek in Amster dam zullen zo snel mogelijk on derhandelingen beginnen met de directie om de rechten van de werknemers te beschermen. In een personeelsvergadering heb ben bonden en OR gisteren mee gedeeld dat zij de gebeurtenissen niet langer kunnen afwachten, omdat de directie officieel heeft bevestigd op 17 november uitstel van betaling aan te zullen vra gen. De directie wil de produk- tie-afdeling van de fabriek uiter lijk 24 november sluiten, waar door 1.200 mensen werkloos zou den worden. Behalve de dreiging van een faillis sement is ook het feit, dat de on- dernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam heeft meegedeeld dat de uitspraak van het onderzoek nog wel even op zich zal laten wachten, reden voor bonden en OR tot actie over te gaan. Zij zullen met de directie gaan onderhandelen over een so ciaal plan. waarin bescherming van de werknemers maximaal wordt gegarandeerd. Aan de minister van sociale zaken is gevraagd geen ontslagvergun ning te geven voordat er een so ciaal plan is waarmee bonden en OR zich kunnen verenigen. Zij willen verder een garantiefonds van de kant van Ford Motor Company in de Verenigde Sta ten. de moedermaatschappij van Ford Nederland dat het mogelijk moet maken de werknemers vanuit een bestaand dienstver band naar andere werkgevers te bemiddelen, zodat zo weinig mo- gelyk mensen in de ww terecht komen. Hiervoor zou volgens bonden en OR een bedrag van zes miljoen Amenkaanse dollars nodig zijn. Verder willen zij wa terdichte afspraken met de direc tie over de arbeidsvoorwaarden van de mensen, die bij Ford in dienst blijven. Dat zijn de onge veer 325 mensen, die in de ver kooporganisatie werken. UTRECHT (GPD) - De Industriebond FNV heeft van de minister van economische zaken geëist dat hij nog deze week maatregelen treft om de Nederlandse bedrijven die zich bezighouden met de bouw van ketels voor elektrici teitscentrales, uit het moeras te trekken. LEIDEN - Veemarkt: weekaanvoer 5424, waarvan 3776 vandaag. Slachtrun- deren 150, gebruiksvee 272, graskalve ren 25, nuchtere kalveren 1604, varkens 1221, biggen 926, schapen 403, geiten 70. Nuchtere kalveren 1.25 tot 2.00. Slacht- zeugen 3.55 tot 3.65. Melk- en kalfkoeien brachten vandaag 1800 tot 3000 gulden per stuk op. Vare koeien 1200 tot 2500. pinken 900 tot 1500, graskalveren 600 tot 800, nuchtere kalveren rood 350 tot 575, zwart 275 tot 475. Biggen 110 tot 120 gulden, schapen 190 tot 250. lammeren 210 tot 290 en gei ten 20 tot 100. De aanvoer van slachtrunderen, kalf- en melkkoeien, varekoeien, vaarzen en pinken, graskalveren, biggen geiten, schapen en lammeren was matig. De handel was rustig en de prijzen stabiel. Nuchtere kalveren: Aanvoer redelijk, handel matig en prijzen stabiel. Var kens Aanvoer redelijk, handel rustig en grijzen iets lager. Jgroenteveiling katwijk aan DEN RIJN Andijvie per kg 84-1,08, boerekool per kg 0,38-0,48, bospeen II 1,21-1,32, was- peen AI - per kist 3,20-8,20, All 3,20- 7,20, BI 9-11,60, Bil 4,70. Aanvoer: 63.000. Radijs (bos) 63-71, peterselie (krul) 0,46-0,48, selderij 0,21, bloem kool 6 per bak I 2,03, 611 0,63, 81 1,30- 1,48, 811 0,97, 101 0,90. Aanvoer: 438. Al geruime tijd vormen de proble men in de Nederlandse ketel- bouw onderwerp van gesprek. De Industriebond FNV vindt het de hoogste tijd dat er nu einde lijk iets gebeurt. „Wij zijn uitge praat", zei FNV-bestuurder J. G. Schermer gistermorgen tijdens een persconferentie in Utrecht. Naar de opvattingen van de Indus triebond is het van allergyootste belang dat er duidelijkheid komt over het ketelbouwprogramma van de SEP. Ook is er nog geen zekerheid over de levering van onderdelen voor elektriciteits centrales (een compensatieorder voor de voortgezette leverantie van goedkoop aardgas) in Duits land. Eigenlijk is alleen de ombouw van de conventionele centrale in Borssele op dit moment redelijk zeker, aldus de FNV. De vak bond gaat er vanuit, dat - indien de door de SEP aangekondigde bouwplannen in volle omvang worden gerealiseerd - de orders voor de ombouw van ketels voor de centrales Borssele en Maas vlakte bij de KMS terecht ko men. De bouw van de ketels voor de centrales in Velsen en Dor drecht zal in Hengelo moeten ge beuren. Verder dient volgens de Industrie bond FNV grote haast gemaakt te worden met studies naar om- bouwmogelijkheden bij andere centrales (Flevo, Buggenum en Amer). Ook eist de FNV extra re geringssteun voor Stork-KAB om de ondergang van dat bedrijf te voorkomen. De Industriebond FNV voorziet dat de binnenlandse markt over een paar jaar niet al teveel moge lijkheden meer zal bieden voor KMS-KAB en Stork-KAB. Om de werkgelegenheid in de ketel- bouw op de langere termijn toch veilig te kunnen stellen, zal moe ten worden onderzocht op welke manier een goede exportpositie opgebouwd kan worden. Beide bedrijven zullen meer moeten in spelen op alternatieve energieop wekking. Tevens pleit de Indus triebond FNV voor de totstand koming van een samenwerkings verband tussen de KAB's in Vlis- singen en Hengelo. Om die eis kracht bij te zetten, zul len de komende dagen bij de KMS Ketel- en Apparatenbouw (KAB) in Vlissingen en Stork- KAB in Hengelo vermoedelijk acties worden gevoerd. Beide be drijven verkeren in moeilijkhe den door het uitblijven van grote opdrachten. Volgens de Indus triebond FNV zou het een ramp zijn indien het tot een sluiting komt. Er staan in totaal enkele duizenden arbeidsplaatsen op het spel. In een „brandbrief aan minister Terlouw van economische zaken schrijft de Industriebond FNV dat de problemen in de Neder landse ketelbouw om een oplos sing schreeuwen. Vooral de si tuatie bij Stork is uiterst zorge lijk. De Industriebond FNV vindt dat met gezwinde spoed een beslissing moet worden ge nomen over de uitvoering van het programma van de SEP (Sa menwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven). Het gaat daar bij om de nieuw- en ombouw van ketels voor centrales in Borssele, Velsen, Dordrecht en de Maas vlakte. FNV op de bres voor vrijwilliger UTRECHT (ANP) - Er moet meer ruimte komen voor mensen die vrijwilligerswerk willen doen. Dit mag er niet toe leiden dat er betaalde banen in gevaar komen, maar gezien de bezuinigingen in de collectieve sector lijkt het toch gewenst om het vrijwilli gerswerk er meer bij te betrek ken. Vrijwilligers zullen in be paalde gevallen onkostenvergoe dingen moeten kunnen krijgen om hun onbetaalde werk te kun nen verrichten en bovendien moeten zij worden verzekerd. Ook werkloze mensen met een wao-uitkering moeten van derge lijke regelingen gebruik kunnen maken met behoud van hun uit kering. Dit zei FNV-medewerkster M. Jan sen gisteren in Utrecht op de the madag "vrijwiligerswerk" van de sectie geestelijke gezondheids zorg van de Nationale Zieken huisraad (NZR). Als de regering de ruimte voor uitbreiding van de werkgelegenheid in de collec tieve sector beperkt houdt en na laat de samenhang tussen en be reikbaarheid van de voorzienin gen sterk te verbeteren, dan zal volgens haar een groot beroep op vrijwilligers worden gedaan om in de sterk groeiende verzor gingsbehoefte te voorzien. Volgens haar moet de inschakeling van vrijwilligers in de werkuit voering, vooral in bepaalde so ciaal-pedagogische en verzor gend-medische opleidingen meer aandacht krijgen. "In de lesprogramma's die hiervoor moeten worden ontwikkeld ver dienen de mogelijkheden maar ook de beperkingen van de in schakeling van vrijwilligers voor bepaalde werkzaamheden aan dacht", aldus mevrouw Jansen. Oud-staatssecretaris Van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, C. Egas, zei dat misbruik van vrijwilligerswerk moet wor den bestreden. MANILLA (AP) - In het Rizal park in Manilla zijn twintig beelden opgesteld van voornamelijk prehistorische "monsters". Deze krokodil be wijst diensten als fontein. ROTTERDAM - De aandeelhoudersvergadering van Slaven burg's Bank is gistermiddag akkoord gegaan met een verhoging van het aandelenkapitaal met 160 miljoen tot 287 miljoen. De uitgifte van nieuwe aandelen wordt volledift gegarandeerd door het Franse Credit Lyonnais dat sedert begin dit jaar al vijftig procent van Slavenburg in handen heeft. Het belang van Credit Lyonnais in Slavenburg kan door deze aandelenemissie oplo pen tot tachtig procent. Op de achtergond van de transactie spelen de grote verliezen die Slavenburg voornamelijk in de sector onroerend goed heeft ge leden. In de eerste zes maanden van dit jaar is al 30 miljoen toegevoegd aan de Voorziening Algemene Risico's (VAR). De raad van bestuur van Slavenburg is gisteren gemachtigd om dit jaar nog eens maximaal 125 miljoen in de VAR te storten. Blijkt dit bedrag in zijn geheel nodig ter dekking van verliezen, dan resteert nog 35 miljoen voor de versterking van de vermogens positie van de bank. Over de resultaten in de tweede helft van dit jaar wilde voorzitter Pluygers van de raad van commissaris sen geen uitspraken doen. Hij gaf wel toe dat "ernstige fouten" zijn gemaakt en dat nog onduidelijk is tot welke financiële posi tie een en ander zal leiden. Nederlands chemisch afval ver dwijnt sinds een aantal maanden in toenemende ma te achter het IJzeren Gordijn. Grote bedryven als Shell en Hoogovens doen zaken met de Zandvoortse handelson derneming Vevan, die het al- leenvertegenwoordigings- recht van de Benelux heeft voor de Oostduitse stort plaats Schönberg, niet ver van de Westduitse plaats Lü- beck. Deze oplossing is tien tot veertig procent goedko per dan verwerking in Neder land. Dit is één van de gevolgen van het feit dat bij Uniser in Moerdijk al een aantal maan den geen chemisch afval meer mag worden aange voerd. De stortplaats Schön berg is in het voorjaar van dit jaar geopend en richt zich met name op het Westeuro- pese buitenland. Shell heeft er 40 000 ton chemisch afval aan verkocht. Hoogovens le vert maandelijks 100 ton af- zuigstof. De grote bedrijven hebben hiermee schoorvoetend het voortouw genomen in een ontwikkeling die misschien haaks komt te staan op een definitieve oplossing van het probleeem van de verwer king van chemisch afval in ons land De overheid wil dat Nederland chemisch afval in de toekomst ook uitsluitend in Nederland wordt ver werkt. Twee commissies stu deren er momenteel op hoe dat vorm moet krijgen. De stortplaats bij Schönberg heeft een capaciteit van veer tig miljoen ton. Dat betekent dat er twintig tot dertig jaar gestort kan worden. De prys- gevoeligheid kan Nederland se bedrijven zo is de indruk, steeds meer in die richting drijven. Herman Troost, de 69-jarige di recteur van Vevan, is al jaren bekend met de afvoer van Nederlands afval. Vanaf 1970 stortte zijn onderneming Ve- neka bij Osnabrück (Wdl) 12 000 ton chemisch afval jaarlijks. In 1972 gingen de grenzen dicht, zo zegt Troost, waardoor in Nederland wei nig andere mogelijkheden overbleven dan met de EMK of de AVR (sinds 1973) zaken te doen. Troost wendde zich af van het chemisch afval. Enkele jaren later echter bood West-Duitsland nieuwe mo gelijkheden. Alle particuliere stortplaatsen werden geslo ten, de overheid ging er zelf in deelnemen. Troost ver wierf het vertegenwoordi- gingsrecht voor de Benelux van een stortplaats bij Han nover. Hij bracht daar jaar lijks 20.000 ton chemisch af val, dat (nog steeds) in een ondoordringbare leemlaag wordt gestort. In de laag zyn putten gegraven. De Westduitse overheid is de afgelopen tyd echter zeer te rughoudend geworden in het i van chemisch af val uit het buitenland. Het Nederlandse ministerie van milieu moet eerst de verzeke ring geven dat het afval in Nederland niet verwerkt kan worden. Het aantal stoffen dat nu naar West Duitsland gaat is daardoo aanmerkelijk gennger geworden, aldus Troost. Het ryk heeft geen wettelijke mogelijkheden om de export naar Oost-Duitsland tegen te houden. De in 1979 in wer king getreden wet chemische afvalstoffen (WCA) kent al leen een meldingsplicht Het mcnistene kan op dit mo ment geen gegevens ver strekken over de hoeveelhe den chemisch afval die naar de DDR vervoerd zijn. Het centrale overheidsstand punt is dat het chemische af val uit eigen land ook in Ne derland verwerkt moet wor den. Onder verwerking kan dan opslag, verbranding of hergebruik verstaan worden. Staatssecretaris Ineke Lam- bers verwoordde dit over heidsstandpunt onlangs nog ten aanzien van een gifzaak in Wierden. Zij vond het on aanvaardbaar de verontrei nigde grond naar West-Duits land af te voeren. Ook Vevan heeft voor de verwijdering van deze grond - naar de DDR dan - een offerte uitge bracht. Een woordvoerder van het mi nisterie van milieu erkent ook dat de nu begonnen ex port van chemisch afval naar de DDR in wezen haaks staat op het door de overheid beoogde beleid. Formeel kan het ministerie niets doen. achter de schermen probeert het wel degelijk invloed uit te oefenen. Zo beweert de oud-directeur van Uniser. W. Renes, dat de invloed van het ministerie een mogelyke overname van zyn bedrijf door de Israëli sche onderneming Clal in de weg heeft gestaan Het minis terie zou met positief staan tegenover de Israëlische op lossing voor de afvoer van de 15.000 ton chemisch afval in de tanks van Umser. Die zou- den in oude zoutmijnen in Is rael gestort worden, maar Clal kon niet garanderen dat de lading ook daadwerkelijk in Israél zou aankomen. Een woordvoerder voor Clal heeft de beschuldigingen van Re- nes van de hand gewezen, het ministerie wil zich er niet over uitlaten. I DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 ACTIEVE AANDELEN Elsevier-NDU Ennia Fr. Gron. Hvp. 211.30 209,0 28.10 28.60 69.50 68.20 BINNENLANDSE AANDELEN 116.00 111.00 58.20 58,20 103,00 102.00 11,00 10.70 14,20 14.10 290,00 290,00 Goudsmit ?0 00 50 O Grasso 54.00 55.0 Ha*rmr grr 32 90 32.8 Holl Kloos HVA-Mycn ci 94.50 0 93.00 63.20 63.20 198.00 196,00 42,00 42,50c 332,00 4150,00 920,00 610,00 620,00 365.00 NBM-Bouw 5,30 5.20 Ncdap 146,50 147.50 Ncd. Crcdiet 33,60 34.20 65.00 «.0 28.5" 28.0' 33.50 32 2' 159.00 IQÓ 37.20 37.2 74,00 74.0 90 01.a «5^ BELEGGINGS INSTITUTEN rica FND 1 Bc'r'vG 1085 00 1065.00 104 00 105 SO 506.00 507 00 225 oor 220 00 205.00 2080 GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Duilar Marti 135» 138» Spaant* pet 1IM1 AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs' bleven de koersverschillen dinsdag be scheiden De aandelenmarkt was evenals de obligatiesector licht verdeeld De staatsfondsen zet ten de opgaande trend van maan dag vooralsnog niet voort De hoogrentendc leningen waren een fractie lager, terwyl de laag rentende staatsfondsen een iets je konden aantrekken De inter nationale aandelen hadden te maken met een vastere dollar en een hoger Wall Street Zy bleven echter goeddeels op het niveau van maandag hangen. Rond het middaguur noteerde Unilever 149.80. 1,— hoger Philips daarentegen zakte dertig cent in op 19.40 en Kon. Olie tien cent op 82.70 De overige internatio nals kwamen niet van hun plaats.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17