Begin: plannen vrede kansloos Spanje kan eigen atoombom fabriceren Kwart vakbond Polen wil schorsing stakingsrecht Vorming Belgische regering zal moeilijk worden VS: weer korting op sociaal program herschi Europees initiatief gekraakt Nicaragua voelt zich bedreigd door VS Maak jedml Maat Hal..., DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 BUITENLAND PAGINA 13 (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - Spanje is in staat om tien atoombommen per jaar te fabriceren, wanneer daar politieke bereidheid toe be staat. Aldus een bewering van technici, verbonden' aan de Spaanse Raad voor kernenergie, gevestigd in Madrid. De Spaanse minister van defensie, Alberto Oliart, bevestigde dat Spanje op dit mo ment de technische en industriële capaci teit heeft om een eigen kernwapen te ma ken. De kwestie van de Spaanse atoombom, waar in het verleden regelmatig over is gespeculeerd, is opnieuw actueel. Dit naar aanleiding van de bouw van een spe ciaal experimenteel nucleair centrum in de provincie Soria, waaraan volgens inge wijden in versneld aan gewerkt wordt. Dat nucleaire centrum zal bestaan uit een experimentele conventionele kernreac tor, een snelle-kweekreactor, een opwer kingsfabriek voor radioactief afval en een laboratorium voor experimenten met plutonium. Volgens officiële woordvoerders van de Raad voor kernenergie dient het centrum van Soria alleen maar voor vreedzame doeleinden: het verlenen van technologi sche steun aan de commerciële kerncen trales en het fabriceren van isotopen voor medische doeleinden. Maar of dat ook de werkelijke opzet van het nucleaire cen trum is wordt steeds meer betwijfeld. Verdenking Manuel Nunez Encabo, parlementslid van de Spaanse socialistische partij voor de provincie Soria, koestert ernstige verden king dat er andere bedoelingen achter het centrum van Soria steken. De geheimzin nigheid waarmee de hele zaak omringd is, de begrotingsfoefjes om financiële middelen voor het nucleaire centrum te creëren, de manier waarop de regering el ke discussie systematisch omzeilt, de ver lening van de vergunning voor de con structie van de eerste fase zonder goed keuring van de raad voor nucleaire veilig heid, al deze dingen zijn volgens Nunez Encabo indicaties dat de regering iets te verbergen heeft. Bovendien bestaan er volgens hem geen economische argu menten om het centrum van Soria te bou wen in de vorm zoals de regering dat wil. De huidige opzet biedt geen enkele oplos sing voor de verwerking van radioactief afval van de commerciële kerncentrales. Want terwyl de opwerkingsfabriek van het Franse La Hague een capaciteit heeft van 1600 ton per jaar, zal die van Soria amper 2 ton per jaar kunnen verwerken, ten enenmale ontoereikend voor de be hoefte van de kerncentrales. Wat Nunez Encabo achterdochtig maakt, is dat het nucleaire centrum van Sona vol ledig geconcentreerd wordt op de pro- duktie van plutonium. Plutonium dat ge bruikt kan worden als brandstof voor snelle-kweekreactoren, maar daar is het Spaanse nucleaire programma niet op ge richt. Via de snelle-kweekreactor kan men echter ook de afsplitsing verkrijgen van plutonium 239, benodigd voor de fa bricage van de atoombom. Gelijkenis Het toeval wil dat de snelle-kweekreactor die in Soria gepland is, grote gelijkenis vertoont met die waarin India zijn eigen atoombom zou hebben ontwikkeld. Al die feiten bij elkaar kunnen volgens Nu nez Encabo alleen maar tot de conclusie leiden dat achter het nucleair centrum van Soria militaire bedoelingen steken. Ook de keus van de locatie, de provincie Soria is met nauwelijks 90 000 inwoners op 11.000 vierkante kilometer een van de dunstbevolkte van Sparye, past volgens hem in dat kader. Dat verkleint niet alleen het risico van radioactieve besmetting van de bevol king (in 1971 ontsnapte er bijvoorbeeld een aanzienlijke hoeveelheid plutonium uit een kernreactor in de riolen van Ma drid), maar biedt tevens de gelegenheid voor een meer gerichte produktie van plutonium, bovendien in grotere hoeveel heden dan nu het geval is. In een interview, dat gistervanavond ook door Achter het Nieuws werd uitgezon den, verklaarde de Spaanse minister van defensie, dat zolang Spanje het non-proli feratieverdrag niet heeft ondertekend, zijn land de handen vrij heeft om eigen nucleaire wapens te maken. Hij bevestig de dat het land er technisch zeker toe in staat moet worden geacht. JERUZALEM (UPI/GPD) Premier Begin van Israël heeft gisteren nog een schep op eerdere verklaringen van zijn minister van buitenlandse zaken Sjamir gedaan door te zeggen, dat het Europese vredesinitiatief zowel als het Saoedische vredesplan geen enkele kans maken. James Brady, de perschef van de Amerikaanse president, knipte giste ren het lint door ter gelegenheid van de opening van de nieuwe perskamer op het Witte Huis. Brady, die in het hoofd werd getroffen bij de aanslag op Ronald Reagan, is zodanig hersteld dat hij zijn werkzaamheden kan her vatten. Sjamir had gezegd, dat Europees verzet tegen de akkoorden van Camp David en de levering van Amerikaans modern wapentuig aan Saoedi-Arabië de vooruit zichten voor het bereiken van een Arabisch-Israëlische vre desregeling kleiner hebben ge maakt. Er bestaat absoluut geen mogelijk heid voor het scheppen van een Palestijnse staat in de bezette ge bieden, zo zei Begin. Meer con cessies dan Israël al deed om met Egypte tot overeenstemming te komen inzake een voorgesteld plan voor Palestijnse autonomie zitten er niet in. Begin zei niet te zullen bezwijken onder een "campagne van druk", waarvan hij de Westeuropese landen be schuldigde. Dit zei hij in het bij zonder naar aanleiding van ver klaringen door de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Lord Carrington over de verklaring van Venetië van de EG, waarin wordt opgeroepen tot deelne ming door de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) aan het vredesoverleg. Sjamir had ook gezegd dat Israël wellicht "zijn politiek van het nemen van risi co's voor vrede zal moeten her zien in het licht van de pro-Saoe- dische ommezwaai* in het wes ten". Jordaanoever De eerste week van het door Israël ingestelde nieuwe burgelijke be stuur op de bezette westelijke Jordaanoever is gekenmerkt door een nieuwe golf van demon- traties en ordeverstoringen, met als hoogtepunt het sluiten van de universiteit van Bir Zeit, nabij WARSCHAU (Reuter/AFP) - Vierentwintig procent van de leden van de vrije Poolse vakbond Solidari teit is voor schorsing van het stakingsrecht en 65 procent is ertegen, zo blijkt uit een interne pei ling die gisteren werd ge publiceerd door de War- schause afdeling van de vakbond. Moordenaars Sadat voor tribunaal CAIRO (AFP) - De vier leden van het commando dat op 6 oktober président Sadat van Egypte ver moordde, komen volgende week voor een militair tribunaal. Generaal Abdel Halim Abou Gha- zala zei, dat de aanklacht eerst aan president Hosni Moebarak wordt voorgelegd en daarna openbaar gemaakt. De vier militairen, die de aanslag op de president pleegden tijdens een militaire parade, verblijven in het ziekenhuis. Toen ze, bij de officiële tribune, gearresteerd werden, waren ze gewond. De communistische partij had voorgesteld het stakingsrecht te schorsen. Eenenveertig procent van de vakbondsleden meent dat de verkiezing van premier Woj- ciech Jaruzelski tot leider van de communistische partij de span ning in het land kan verminde ren. Achttien en een halve pro cent meent dat die de spanning juist kan vergroten. In Polen namen de vooruitzichten op onderhandelingen tussen re gering en Solidariteit concretere vormen aan. De nationale leiding van het vrije vakverbond kwam in Gdansk bijeen om de proble men te bespreken, die met de on derhandelingen samenhangen. Terwijl destaking in Zielona Gora werd beëindigd, gingen hier en daar nog stakingen door of be stond de bereidheid in staking te gaan. Zonder resultaat bleven dit weekeinde besprekingen in de mijnstad Sosnowiec, waar de ar beiders sinds eind oktober sta ken. De plaatselijke afdeling van Solidariteit eist zendtijd voor de televisie om haar visie te geven op het incident met gifgas, dat de directe aanleiding vormde tot de staking. Volgens de officiële le zing loopt het onderzoek naar de dader, die vanuit een rijdende auto drie ampullen met gifgas naar de poort van de mijnuitgang gooide - waardoor tientallen mensen gewond raakten - "op volle toeren". In de plaatselijke kranten in Opper-Silezië is een "compositie-foto" van de dader geplaatst. In Wroclaw kon men in de morgen uren geen kranten kopen, omdat de drukkers staakten. Ze beëin digden hun actie echter later. Lech Walesa heeft vorige week bij herhaling verklaard, dat hij be reid is om compromissen te slui ten bij de besprekingen met kerk en staat, die ophanden zijn als uitvloeisel van de ontmoeting tussen Walesa, Jaruzelski en aartsbisschop Glemp. Nu komt het er op aan, dat de basis en de overige leiders van Solidariteit zich achter hem scharen. Juist om zijn gesprek met Jaruzels ki was Walesa door de nationale leiding scherp gekritiseerd. De nationale commissie stelde, ter wijl Walesa met Jaruzelski en Glemp sprak, een lijst op met acht eisen. Ook moet er een nieuw sociaal contract uitge werkt worden. Lukt dat niet bin nen drie maanden, dan dreigt de commissie met alle middelen in clusief een algemene staking. Nadat de media het besluit van de leiding van Solidariteit scherp hadden veroordeeld, zwakte Wa lesa het feitelijk af door te zeg gen, dat het vrije vakverbond be reid is tot compromissen en dat het het recht opeist, de enige ver tegenwoordiger van de bevol king te zijn. De voorzitter voegde eraan toe, dat wie de beslissing anders uitlegde, de afspraken schendt die vorig jaar zomer zijn gemaakt. Rijnconferentie: Geen uitzicht op oplossing ROTTERDAM (ANP) - Gezien de houding van de nieuwe Franse regering leek de mi nistersconferentie over de Rijn, die dinsdag 17 novem ber in Parijs wordt gehou den, aanvankelijk veelbelo vend. Het ziet er volgens de Nederlandse delegatieleider van de internationale Rijn commissie, ir. A. de GraafT, thans minder hoopvol uit. De situatie is ondoorzichtig. Staatssecretaris Lambers-Hac- quebard van volksgezond heid en milieuhygiëne gaat met een gematigd optimisme naar de conferentie van de Rijnoeverstaten. Zy ver trouwt op de positieve hou ding, die de Franse regering oorspronkelijk aan de dag legde, maar weet tegelijker tijd dat de moeilijkheden nog lang niet van de baan zijn. De drie mogelijke oplossingen om van het afvalzout van de Franse Kalimijnen af te ko men lijken niet haalbaar. Op de vorige Rijnconferentie op 26 januari van dit jaar in Wassenaar, konden de ver antwoordelijke ministers van de Rijnoeverstaten van het niet eens worden over de me thode om het afvalzout van de kalimijnen in de Elzas uit de Rijn terug te houden. Er bleven drie mogelijke oplos singen over, waaruit de mi nisters op de vervolgconfe rentie in Parijs een keuze zouden maken. Het gaat om afvoer per schip, een pijplei ding naar de sodafabrieken in Lotharingen en injectie in de diepe ondergrond. Ramalla. Uit protest tegen het nieuwe burgerbestuur en het sluiten van de universiteit was er gisteren een 'vrijwel algemene winkelstaking in Aabisch Jeru zalem, een staking die zich ook dreigt uit te breiden tot de scho len. Het is weer het bekende beeld op de westoever: jongeren die ste nen gooien naar Israëlische voer tuigen, Palestijnse vlaggen, bar ricades en stakingen. Met een hard optreden van de Israëlische militairen als antwoord. Had de nieuwe minister van defensie Sharon niet een nieuwe politiek van de glimlach aangekondigd die zou uitgaan van het nieuwe bestuur? Minister van defensie Sharon werd op zijn eerste pers conferentie dan ook direct ge vraagd of het instellen van een burgerbestuur een minder ge slaagd idee was. Sharon bleek het daar niet mee eens. Naar zijn mening bewijst het verzet van een "extremisti sche minderheid" de juistheid van de Israëlische politiek. "Wij zullen zeer hard optreden tegen ordeverstoorders en allen die vij andige activiteiten verrichten. Dat is een minderheid. De meer derheid wil in vrede leven, en die zullen wij aanmoedigen. Een ie der die tegen Israël ageert, de Pa lestijnse terreur en de PLO steunt, hoeft niet op enig begrip of medewerking van onze kant te rekenen", aldus Sharon. BRUSSEL - De vorming van een nieuwe Belgische rege ring belooft uiterst problema tisch te worden na het verras sende en dramatische verlies van de Vlaamse en Waalse christendemocraten by de zondag gehouden verkiezin gen. Binnen de Vlaamse CVP is de onenigheid over de nu te volgen koers groot en werd gisteravond een vergadering van het partijbestuur belegd. Oud-premier en partijvoorzit ter Leo Tindemans had eer der al gezegd het niet on denkbaar te achten dat de christen-democraten in de oppositie gaan. De CVP is vanaf 1958 on&fgebroken in de regering geweest. De christen-democraten, en in eerste plaats de Vlaamse CVP. willen zowel met Waal se en Vlaamse liberalen als Vlaamse socialisten regeren. Maar, zoals CVP-leider Tin demans het formuleerde, wel op basis van het CVP-pro- gram. dat voorziet m een eco nomisch herstelplan waarby fors op de overheidsuitgaven zal worden bezuinigd. De li beralen hebben nog verder gaande bezuinigingsplannen en dat is voor de socialisten reden niet met hen in één re gering te willen zitten. De Vlaamse socialisten willen nog wel met de christen-de mocraten in zee, maar de Waalse Parti Socialiste, die deze verkiezingen noodzake lijk maakte door haar verzet tegen een saneringsplan voor de Waalse staalindustrie van het vorige kabinet-Eyskens, voelt daar weinig voor. De CVP op zyn beurt wil niet met de Waalse socialisten re geren. In het nieuwe plrlement, dat 212 zetels telt, zyn de chris tendemocraten volgens de gistermiddag bekend gewor den officiële verkiezingsuit slag teruggevallen van 82 naar 61 zetels. Zij verloren daarmee ongeveer een kwart van hun aanhang en zijn niet langer de-grootste partij van het land. De Waalse socialis ten, die een bescheiden winst boekten en hun Vlaamse col lega's komen samen even eens op 61 zetels. De libera len waren de grote winnaars: zij boekten in Wallonië en Vlaanderen resp. 9 en 6 zetels winst De verkiezingen hebben de taalpartyen zowel winst- als verlies opgeleverd. In Vlaan deren won de Volksunie zes zetels (van 14 naar 20). maar de Waalse FDF-RW, die voor al in Brussel aanhang heeft, verloor er 7 (van 15 naar 8). De Belgische communisten zagen hun aanhang gehal veerd (van 4 naar 2 zetels), terwyl Waalse (Ecolo) en Vlaamse (Agalev; Anders Gaan Leven) milieugroepe ringen ieder 2 zetels behaal den. De Anti-Belasting Party De bijna 7 miljoen Belgen die zondag naar de stembus gin gen. kozen ook een nieuwe Senaat en provincieraden. Ook in de Belgische Eerste Kamer zyn de christen-de mocraten fors teruggevallen van 41 naar 30 zetels (op een totaal van 106). De socialisten bleven gelyk (31). de libera len wonnen er 8 (van 17 naar 25) en de Vlaamse Volksunie krygt er nu 10 (was 7). CVP-leider Leo Tindemans toonde zich als één van de weinige christen-democrati sche politici niet verrast door het grote verbes van Vlaamse en Waalse christen-democra ten. „Wy hebben klare taal gesproken over de slechte economische situatie van ons land. de kiezers hebben dat niet begrepen", aldus Tinde mans. De Waalse socialisten- leider Guy Spitaels schreef de 3 zetels winst van zijn PS toe aan een groeiende Waalse meerderheid voor een af- scheidingskoers. De PS ijvert sterk, tot ongenoegen van de Vlaamse sociabsten, voor fi nancieel en economisch zelf bestuur in Wallonië. Het ver bes van de taaiparty FDF-RW zette de woorden van Spi taels echter geen kracht by. RUUD KREUTZER LUXEMBURG (Reuter) - Prinses Marie-Astrid van Luxemburg neejl zich verloofd met de bankier Karel-Christiaan van Habsburg-Lotharin gen, zoon van aartshertog Karel-Lodewijk uan Oostenrijk Dit heeft het hof van Luxemburg gisteren bekendgemaakt. Het huwelijk tussen de 27-jarige dochter van groothertog Jan en groother togin Charlotte en de evenoude Karel-Christiaan zal op 6 februari in Luxemburg worden gesloten. MANAGUA (AFP/Reuter) - Het leger van Nicaragua is sinds gis teren in staat van paraatheid. De' Nicaraguaanse minister van bui tenlandse zaken. Miguel d'Esco- to, deelde mee dat deze maatre gel genomen was vanwege "het dreigen door de Verenigde Sta ten met mibtaire acties tegen De Nicaraguaanse reactie is het ge volg van uitlatingen van Alexan der Haig, ryinister van buiten landse zaken in de Verenigde Staten. Deze weigerde vorige week vrydag tegen te spreken dat Washington militaire maatre gelen overweegt tegen Cuba en Nicaragua. ADVERTENTIE Herschi/Drinks Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 WASHINGTON (Reuter/UPI) - De Amerikaanse regering is van plan nog verder te bezuinigen op de sociale programma's. Dit heeft de Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, gisteen verklaard in een televi sieinterview. Regan verklaarde dat de minister van volksgezondheid en sociale zaken, Richard Schweiker, is ge komen met een nieuw program ma voor bezuinigingen in de so ciale sector. Hij noemde geen be dragen, maar volgens de "Was hington Post" gaat het om be snoeiingen tot 9,3 miljard dollar op medische en sociale program- Het Amerikaanse Congres is in de zomer al akkoord gegaan met be zuinigingen op sociale program ma's tot een bedrag van ruim drie miljard dollar. Het is zeer de vraag of het Congres met de plannen zal instemmen. Er komt namelyk steeds meer kritiek op het feit dat de regering veel geld weghaalt bij sociale programma's en tegelijkertijd de defensie-uitgaven aanzienlijk verhoogt. De voorzitter van de begrotings commissie van het Huis van Af gevaardigden, James Jones, ver klaarde in hetzelfde televisiepro gramma waarin Regan optrad, te verwachten dat het Congres er weinig voor zal voelen verder te snoeien op sociale programma's als niet ook het mes wordt gezet in de defensiebegroting. I)e in druk wordt steeds sterker dat de minder bedeelden een onevenre dig groot deel van de offers moe ten brengen, zo zei hy. Minister Regan had echter niet zo'n hard hoofd in de haalbaarheid van de plannen. Hy verklaarde dat pre sident Reagans vermogen om zyn voorstellen door het Congres te krygen wel eens eerder is on derschat. De plannen van de regering komen voort uit onvoorziene begro tingsproblemen. Reagan ver klaarde by zyn ambtsaanvaar ding te zullen zorgen voor een sluitende begroting in 1984. Zyn eigen economische adviseurs zyn inmiddels echter al tot de conclusie gekomen dat het te kort in dat jaar zonder verdere ingrijpende bezuinigingen zou kunnen oplopen tot byna 150 miljard dollar. De Amerikaanse economie zal nog enkele maanden in recessie bly- ven. maar in het voorjaar van 1982 zal er een sterke opleving komen. Deze verwachting is gis teren uitgesproken door de voor zitter van de raad van economi sche adviseurs van president Reagan, Murray L. Weidenbaum De opleving zal volgens Weiden baum voortvloeien uit verdere belastingverlaging, een daling van de rentetarieven en de ver hoging van de defensie-uitgaven. Hy zei dat de Verenigde Staten op het ogenblik een "onvermy- delyke periode van aanpassing doormaken" De werkloosheid zal nog iets toenemen vóór er een vermindering begint, zo meende Weidenbaum. Wat de mogelijkheden betreft om het begrotingstekort te vermin deren zei Weidebaum beperking van de uitgaven te verkiezen bo ven verhoging van de belastin gen. De directeur van het bureau voor begrotingszaken. David Stock man. ia echter voorstander van belastingmaatregelen om de in komsten te verhogen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13