Maatschappelijke krachten moeten terrein interview terugwinnen dat PvdA heeft prijsgegeven.. LEZERS SCHRIJVEN LlIINbDAG 10 NOVEMBER 1981 VARIA Vijfentwintig jaar geleden, op 6 november 1956, werd de Tweede Kamer uitgebreid van hon derd tot honderd vijftig leden. Een dag later, op 7 november, maakte de communist Marcus Bakker rijn entree in de Nederlandse politiek. Sindsdien is Bakker niet meer weggeweest uit 's lands vergaderzaal. Van de huidige 150 kamer leden is hij degene die het langst deel uitmaakt van het parlement. Een gesprek met de zilveren jubilaris over het vertrouwen in de politiek, de macht van een kleine fractie, de stijl van debatteren in het parlement, de Koude Oorlog en het merkwaar dige kabinet. DEN HAAG - Honderden handen heeft Marcus Bak ker vanmiddag geschud, toen hem een jubileumre ceptie werd aangeboden. Een groot contrast met 25 jaar geleden, toen niemand hem feliciteerde met zijn installatie. Vlak na de Russische inval in Hongarije wilde niemand iets met CPN'ers te maken, hebben. „Ik ben misschien wel het enige kamerlid dat bij zijn beëdiging geen hand van de voorzitter kreeg", zegt Bakker. De Koude Ooorlog herleeft, valt nogal eens te beluisteren. Interna tionaal nemen de spanningen inderdaad toe, beaamt Bakker. Maar binnen Nederland zijn de verhoudingen onvergelijkbaar met die van 1956. „Toen ik in dat jaar een keer thuis kwam, zaten er zes potige partijgenoten, bouwvakkers, gewapend met ijzeren staven en hamers op wacht voor het geval huize Bakker in elkaar zou worden geslagen. Daar had men mijn vrouw toen mee bedreigd". De ontwikkelingen sindsdien maken een herhaling van zul ke uitwassen onmogelijk, ge looft Bakker. „Aan twee kan ten zijn enorme veranderin gen geweest. In '56 liep alles wat aan politiek deed, met uitzondering van de commu nisten dan, onvoorwaardelijk achter de Amerikanen aan. Daar is een verwijdering in gekomen. De hegemonie van de Verenigde Staten is niet langer onaangetast, vooral na Vietnam. Anderzijds was de CPN indertijd helemaal te ruggevallen op de Sovjet- Unie. Dat stempelde ons nog al. Maar daar hebben we radi caal mee gebroken. De enige beoordelingsnorm die we nu nog erkennen, ligt bij het Ne derlandse volk". Zelfkritiek Maar ook binnen de Commu nistische Partij van Neder land zelf is de laatste jaren veel veranderd. Bakker put zich uit in zelfkritiek. „De CPN had een nogal rigide ka rakter. We maakten de in druk van een heel blok dat te gelijkertijd iets deed. Discus sie, zo die er al was, kwam niet naar buiten. Maar we hebben op een gegeven mo ment gezegd: dat monoliti- sche idee is uit de tijd. Het was misschien een bruikbaar model in de Koude Oorlog, toen je met de rug tegen de muur stond, en het was een model dat nog stamde uit de situatie van het verzet. Maar dat is niet meer aan de orde. Ik geef toe: we hebben nog te lang in die structuur voortge leefd. Dat is niet goed ge weest". - Een recent PvdA-rafiport over mogelijke samenwerking met de CPN bestempelt die Marcus Bakker. partij nog altijd als niet echt democratisch. Hoe kijkt Bak ker daar tegenaan? „Aan de ene kant is het gunstig dat ze zo'n rapport hebben gemaakt. Ze breken met de houding dat de CPN er niet bij hoort. Maar aan de andere kant kan je je ook gemakke lijk ergeren. Ze zijn zo arro gant. Dezelfde mensen die de zogenaamde twee-minuten- democratie bij de PvdA zelf hekelen, blazen hoog van de toren over hoe het er bij ons toe gaat. Ze moesten bij de PvdA dat vervloekte school- meestersgedoe eens aflereji". Bakker windt zich op. „Zij zeg gen: de CPN moet een soort PvdA worden. Dan zouden wij zeker net zo achteruit hol len in de verkiezingsuitsla gen? Misschien doen ze er be ter aan eens wat van ons te leren. Nee, dat rapport is met twee pennen geschreven. Enerzijds waardering, ander zijds druipt de hooghartig heid er af'. Vlijmscherp De eerste keer dat Marcus Bak ker in de Tweede Kamer het spreekgestoelte beklom, liep 's Lands Vergaderzaal leeg. De Koude Oorlog. Tegen woordig is het andersom. De meeste woordvoerders van kleinere fracties kunnen zich niet in erg grote aandacht verheugen als ze hun rede voering houden. Met Bakker ligt dat anders. Hij weet, im proviserend en soms vlijm scherp en recht voor zijn raap formulerend, de aandacht te trekken. In debatten van dik wijls uiterst vlakke toonzet ting een verademing voor toehoorders. Over de stijl van politiek bedrij ven. Bakker: „De meeste ka merleden hebben natuurlijk wel hun eigen toon. De hemel zij geprezen dat we niet bij voorbeeld 149 Lubbersen in de bankjes hebben zitten. Eén Lubbers is al genoeg. Dat zeeslangen-werk, hele maal in elkaar gekronkeld, waar je uren naar moet kij ken om er achter te komen waar de kop zit". Allemaal een eigen toon, daar entegen toch veel minder ka raktervolle sprekers dan vroeger, meent Bakker. „De ellende bij grote fracties is, dat er heel weinig over is van de persoonlijke verantwoor delijkheid van de leden. Het zijn geen redevoeringen meer van personen, maar ze zijn met de strijkbout bewerkt door een complete wasserij van fractieleden. Dat zyn dan een soort diplomatieke docu menten geworden, waar kraak noch smaak aan is". En iedereen staat voor te lezen, tot ergernis van Bakker. Voor de vuist weg een redevoering houden is er nauwelijks meer bij. „Het is een manier om brieven mondeling te bezor gen, zeg ik altijd. Die voor- lees-neiging is de laatste ja ren heel duidelijk toegeno men", zegt Bakker. „Ik snap het wel hoor. In zo'n grote fractie zitten een heleboel mensen die eigenlijk niks te doen hebben. Dus gaan ze zich eindeloos bemoeien met andermans redevoering". Aardig rijtje Een kleine fractie, steeds in de oppositie, wat kan die eigen lijk bereiken? Of, anders ge steld, wat heeft Bakker in zijn kwart eeuw als volksver tegenwoordiger eigenlijk voor het volk kunnen doen? Hij is zich goed bewust van zijn beperkingen. Maar toch: ,,Ik kan een aardig rijtje za ken opnoemen waarin wij een belangrijke rol speelden. Ik zit hier echt niet voor nop pes. Er gebeuren dingen, misschien niet direct dankzij de CPN, maar waar de fractie wel heel duidelijk deel van uitmaakt". Twee zaken sprin gen er daarbij uit, zegt Bak ker: het verzet tegen de kern bewapening en de herleving van de aandacht voor de Tweede Wereldoorlog. „Het is heel treffend. Dik twin tig jaar geleden was er een in terpellatie over de plaatsing van atoomkoppen. Toen kon den we niet eens genoeg handtekeningen krijgen om een motie te kunnen indie nen. Als je dan nu kijkt, is er nogal wat veranderd. Een tijdlang hebben wij op dit punt alleen gestaan, maar er is een grote maatschappelij ke verandering gekomen en daar heb je je rol in ge speeld". Het tweede punt, de oorlog: „Er is een heel sterke neiging geweest om de herinnering daaraan te verdoezelen. Men sprak daar niet meer over. Vijf mei werd onderuitge haald en men dacht aan de vrijlating van oorlogsmisda digers. Nu zie je dat 36 jaar later het bewustzijn van de waarden van de bevrijdings- strijd heel sterk is doorge drongen. Denk aan het lot van Aantjes, dat is typerend. Als het verleden van Aantjes vijftien jaar eerder bekend was geworden, dan had het hem zijn loopbaan niet ge kost. Kijk maar naar De Quai, die heeft als hoofd van de Ne derlandse Unie tijdens de be zetting een heel kwalijke rol gespeeld. Toch kon hij later premier worden. En de eni gen die scholden, waren de communisten. Nu zou zo iets ondenkbaar zijn". Simplistisch Dat moet hard aankomen bij iemand die van de politiek al 25 jaar zijn vak maakt. „Het probleem is", zegt Bakker, „dat er een aantal zeer klem mende vraagstukken is opge komen, zoals de kernenergie, de bewapening, de werkloos heid. Als zulke grote vraag stukken zich posteren voor de deur van de mensen, dan vragen ze oplossingen die ze kerheid bieden. En als die op lossingen niet daar vandaan komen waar men ze wel pre tendeert te hebben, dan zoekt men een collectieve tekortko ming. Maar het is een sim plistische neiging om ieder een in de politiek over één kam te scheren. Juist in tij den van crisis treden de klo ven aan de dag". Ondanks het gesignaleerde simplisme is Bakker niet al te pessimistisch. „Wat zich aan vankelijk uit in minachting voor de politiek, zal zich ont wikkelen in een verscherpte maatschappelijke strijd", verwacht hij. Soortgelijke massa-bewegingen als die te gen de kernwapens en -ener gie ziet hij ontstaan op ander gebied. „Ik voorzie een veel zwaardere pressie van de vakbeweging, die helemaal wordt terugggeworpen op zijn 'raison d'ètre', het behar tigen van de materiële belan gen". Op de maatschappelijke krach ten stelt Bakker zijn hoop voor de komende kabinets periode. Want van het kabi net zelf verwacht hij niet veel. Het verzoenen van twee stromingen (bezuinigen en werk scheppen), zoals in de moeizame akkoorden is ge beurd, lost naar geen van bei de kanten iets op, vreest Bak ker. Waarbij hij zijn kritiek vooral richt op het CDA: „De genen die eerst het financie ringstekort lieten oplopen, willen nu over lijken gaan om het terug te brengen. Het CDA is eigenlijk een verlang- stuk van de Nederlandsche Bank in de regering". „Maar", zegt Bakker, „een rege ring kan wel van mening zijn dat A moet gebeuren, er kun nen zich in de maatschappij heel sterke krachten ontwik kelen die er toe leiden dat men uiteindelijk toch voor B zal kiezen. Zulke maatschap pelijke krachten zullen moe ten terugwinnen wat de PvdA tijdens de formatie aan terrein heeft prijsgegeven". Perspectiefloos „Ik heb Colijn nog meege maakt". Bakker wordt nu emotioneler. „Ik heb gezien hoe de werkloze vaders van mijn vriendjes de hele dag maar door het raam zaten te staren. En we gaan met deze lijn van het kabinet onvermij delijk dezelfde kant uit. Er heerst nu al op veel plaatsen een perspectiefloze werk loosheid. Dat is met 1 miljard gulden niet op te lossen". „Eerst vroeg Den Uyl 4,5 mil jard voor de werkgelegen heid. Nu gaat het nog maar om krap 1 miljard. Het is nog exact hetzelfde spelletje als tijdens de formatie: het CDA stelt de eisen, de PvdA geeft toe omdat die niet met de Zwarte Piet wil blijven zit ten". Dan toch maar liever alsnog een definitieve breuk in het tweede kabinet-Van Agt? Een vergissing. Bakker: „Het eerste alternatief zou dan zijn een voortzetting van het ka binet Van Agt-Wiegel, met steun van klein rechts. Daar moet ik niet aan denken... En het tweede alternatief is nieu we verkiezingen. Ik denk dat wij zelf daarbij wel vooruit zouden gaan, maar ik ben een beetje bang dat de Pvd£ nog al flinke tikken zou krijgen. Het totale progressieve kamp zou er nog zwakker voor ko men te staan, dat zou ik een slechte zaak vinden. Laat de PvdA dus maar in de rege ring blijven en zoveel moge lijk trachten ten goede te ke- Het plaatsen van brieven.van lezers betekent niet dat de, redactie de. daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden Ingekort. Kernenergie (5) De manier waarop een zekere D.J.C. Braggaar zijn hart luchtte, vervult mij met weerzin! Alleen al de achterhaalde verdachtma kingen naar de vredesbeweging doen hem gelukkig al gauw door de mand vallen, Dat mensen zich door bezorgdheid voor de bewapeningswedloop en de gevaren van kernenergie in zetten is alleen maar toe te jui chen. Natuurlijk maken ook zij fouten. Niemand is volmaakt. Ook vergeten velen gemakshalve maar. dat niet de gemotiveerde mensen, maar randfiguren rot zooi schoppen. En daar kan na tuurlijk nooit teveel tegen gepro testeerd worden. K. Ouwehand-Snijer Saksenstraat 15 Katwijk Kernenergie (6) Hierbij een reactie op het schrijven van D. Braggaar in uw krant van 29 oktober, over deze materie en alles wat daar eventueel wel of niet mee te maken heeft. Erg eenzijdig weergegeven, het be gon zo goed met dat het ieders goed recht is het met het gebruik van kernenergie eens of oneens te zijn. Maar in wat ik daarna las kon ik deze opvatting nergens meer terugvinden. De anti-kern beweging ondermijnt de demo cratie en de mensen die daaraan meedoen in een demonstratie moeten volgens de schrijver maar een hooivork door hun donder krijgen! Nou het is nogal wat, is dit nu geen ondermijnen van democratic in optima forma? Vrijheid van meningsuiting is een groot goed en hoort bij de demo cratie. In de jaren 40-45 hebben wij dit zeer node gemist, laten wij er dus goed voor waken dit te behouden Dat er geen geweld bij gebruikt moet worden, niet door betogers noch door politie of leger, daar kan ik my in vin den Geweld lokt geweld uit en lost dus niets op. Ook de vredes beweging die te eenzijdig is en de kraakbeweging te terroris tisch zijn volgens u anti-demo cratisch, daarbij neemt u de ge ruchten dat zij gesponsord wor den door het Oostblok zonder meer aan. Ook kameraad Brezjn- jev wordt erbij gehaald, die zou al in zyn vuistje lachen. Nu maig die man ook eens lachen, hij kijkt toch altijd al zo zuur. Ja, het spijt my, over zoveel eenzijdig heid zou ik byna ook gaan la chen. al is daar eigenlijk geen re den voor. Uit heel uw schrijven maak ik op, dat je alleen maar democratisch bent als je denkt en doet zoals de schrijver dit voorstaat Nu. deze democratie ruikt my toch teveel naar dictatuur. Het verzet tegen kernbewapening neemt steeds toe in Europa, of je dit nu leuk vindt of niet. ook democratisch is het dit te aanvaarden. Bekijk alle gebeurtenissen van meerde re kanten, meetal kom je dan tot een gematigder en betere eind conclusie. W. Ruigrok Vinkenlaan 20 Noordwijk Kernenergie (7) Ik wil reageren op een brief die op 29 oktober in de rubriek "Lezers Schrijven" geplaatst is. Ene D.J.C. Braggaar vindt dat men sen die tegen kernenergie protes teren anti-democratische neigin gen in zich hebben. Hy of zy stelt voor dat die demonstranten maar grote schreeuwlelijken zijn en geen bal verstand hebben van kernenergie, maar meer blyken te weten hoe men de boel kan sa- botteren door van hoogspan ningskabels door te knippen. Jammer genoeg blijkt dat D.J.C. Braggaar zich meer voor scher mutselingen interesseert dan voor de doeleinden van de bewe ging "Dodeweaard moet dicht". Braggaar kijkt met zijn beperkte - blik meer naar de stenengooiers en vraagt zich nooit af waarom de mensen die er alleen zyn om te demonstreren nooit op de beeldbuis verschijnen. Op televi sie en in de krant zie en lees je alleen over schermutselingen, zodoende krijgt Braggaar ook een beperkte blik. U moet zich gaan afvragen of het wel gezond kan zijn dat er vaten met radio activiteit erin in zee worden ge dumpt en dat er aangetoond is (door Greenpeace) dat die vaten nu al lek zijn. De kraakbeweging en het IKV vindt u ook al zo'n anti-democra tische bende en u beweert dat ze door terroristen en Russen wor den gesponsord. Meneer Luns en de WD hebben dezelfde uit spraken gedaan, maar bewijzen moeten nog worden gezocht. Mi nister Van der Stoel heeft in het CIA-rappórt mogen kijken en kan geen bewijzen vinden. Kort om, de beweringen zijn allemaal leugens om een wanorde te scheppen in ons democratische Nederland. Trouwens mijnheer Braggaar. heeft u al bewijzen? Ik ben niet kwaad op u hoor, eigen lijk heb ik alleen maar medelij den met mensen zoals u. De vre desbeweging bestaat groten deels uit jongeren die de oorlog niet hebben meegemaakt en die geen nieuwe willen meemaken. Ik ben soms van mening dat jon geren meer van de Tweede We reldoorlog hebben geleerd dan de mensen die die oorlog van dichtbij hebben beleefd. Han Pelgrim Sibeliusstraat 8 Leiden (Discussie gesloten- red.) Meneer Heijn (2) Met dit schrijven willen wij, werkende en werkloze jongeren van de K.W.J. Leiden, reageren op het nogal ondoordachte stuk van de heer P. Nijhof in deze krant op 4 november jongstle den. Zoals vermeld voert de K.W.J. op dit moment een actie tegen grootlevensmiddelenbedrijven omdat zij het plan hebben opge vat om de minimumjeugdlonen door te voeren in de nieuw af te sluiten cao. Albert Heyn, met een netto winst van bijna 52 miljoen in 1980, loopt hiermee voorop (let op de kleintjes). De heer Nijhof vindt dat wij dit als jongeren moeten pikken, hij begon ten slotte ook maar met het vooroor logse loon van vier gulden per week. Is het de heer Nijhof niet bekend dat we nu in 1981 leven? En nog even voor alle duideijkheid: het is weer de allerlaagst betaalde groep die moet inleveren, de groep die zelfs minder verdient dan het minimumbestaansloon. Dan vraagt de heer Nyhof zich af waar wij jongeren de tyd van daan halen om overdag, en nog wel midden in de week, te de monstreren. Een aantal jongeren had een snipperdag genomen, anderen waren werkloos. Aan de toon van de heer Nijhof spreekt dat wij werkloze jongeren ons schuldig zouden moeten voelen voor ons werkloos-zijn. Zijn wij daar de schuld van? Hebben wij jongeren soms soms werkloos heid veroorzaakt? Hoe triest de werkloosheidscijfers ook zijn, wij jongeren zijn toch werkloos door het beleid dat we aan de oude garde met dezelfde ideeën als de heer Nijhof te dan ken hebben. Nog even voor de duidelijkheid een aantal officiële cijfertjes: 420.000 geregistreerde werklo zen, waarvan 150.000 jongeren; 17.000 open vacatures. KWJ, beweging van werkende en werkloze jongeren. Koppenhinksteeg Leiden Meneer Heijn (3) Naar aanleiding van een ingezon den brief van de heer P. Nijhof het volgende. Deze meneer is als jongste bediende tegen een voor oorlogs salaris van vier gulden per week begonnen bij een krui denier. Meneer Nyhof is dus een echte "grutter". Het vervelende is echter dat de heer Nijhof een vooroorlogse grutter is gebleven. We zullen met zijn allen een beetje harder moeten gaan werken, zo zegt grutter Nijhof. Nu, dat we ten we dan ook weer, jongens van de grofsmederij, werkers van Adler, Ford, enzovoorts. Jul lie hebben dus niet genoeg ge ploeterd, niet genoeg gezweet. Jullie wilden een cao en dat was jullie fout, volgens de heer Nij hof. Daarom lopen jullie nu bij de soos, daarom minimumlij- ders. Nu mijn mening, meneer grutter. U speelt vals, U moet terug naar "af'. Wilt U de economie verbe teren, dan zal ik U een hint ge ven. Monopolies, holding, wan beleid, leegmelken, omkoping, zwartgeld, belastingontduiking, zwendelpraktijken, enzovoorts. U mag het zelf verder aanvullen. Chiel Meyer G. Kasteinstraat 104 Leiden Wereldvrede Waar mensen elkaar reeds con stant bekijven In een rubriek als 'lezers schrijven' Waar moet dan in vredesnaam De wereldvrede nog blijven? Is een positieve actie Niet beter dan een reactie Waarmede men het lot beslecht Van de idealen waarvoor men vecht? Mevr. M. Frank-Beck Lorentzkade 74 Leiden

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12