Een prachtig Juliana-muntenalbum voor nieuwe Amro spaarders. Zaalploeg verliest van Gouda Frank di Leo nieuwe coach Haaksbergen Nederlaag jeugdteam van LSG Rust voor Van Raamsdonk Nederlandse schepen lozen meeste olie DINSDAG 10 NOVEMBER 1981 DO/ST SPORT PAGINA 11 LEIDEN - Het eerste treffen uit de tweede ronde van de lan delijke competitie is voor het jeugdschaakvijftal van LSG ongelukkig verlopen. Tegen het team van Spijkenisse werd het een V/2-V/2 neder laag. De Leidenaars hadden eerst geen slechte papieren, maar een blunder van Cees van Zijp bleek fataal te zijn. Voordat hij zijn fout maakte stond Van Zijp immers op winst, wat een 2'/2-2l/2 gelijk spel had kunnen betekenen. Roel Piket was als allereerste klaar. Tegen Ruud Looij wist hij een moeizame remise uit het vuur te slepen. Peter Belts had al zo'n beetje het hoofd in de schoot geworpen tegen Cees van Zijp, toen de LSG-er pardoes een stuk ca- deau deed. De winstweg was hierna voor de Spijkenisse- naar een eenvoudige zaak. Spijkenisse liep verder uit naar een Vfc-2Vfe voorsprong door een regelmatige winst van Apon op Maarten Alink. Remmelt Otten bracht de score terug tot 1 xh-2xh door Spaans vanuit de opening ge degen van het bord te schui ven. Erik Oosterom had LSG nog kunnen redden. In de opening had hij enig voor deel bewerkstelligd, dat ech ter na een foutje teloor ging. Uiteindelijk kwam er een moeilijk eindspel op het bord waarin opponent Dolf Beits de winst naar zich toe wist te trekken: hUli De ontmoeting tussen de twee andere teams uit de poule. Middelburg en Amersfoort, eindigde in een royale 4-1 ze ge voor Middelburg. De num mers één en twee gaan over naar de finale zodat LSG n de komende duels de kansen nog in eigen handen heeft. De wedstrijden worden steeds op KNSB-competitie- dagen gezamenlijk in Baarn versDeeld. LEIDEN - Een lang gekoester de wens van de Katwijkse schaakjeugd gaat in vervul ling: het eerste tiental in de senior-competitie van de Leidse Schaakbond geheel bestaande uit jeugdspelers. Aanleiding tot deze door braak vormde vreemd ge noeg de degradatie van Kat- wijk's eerste uit de promo tieklasse van de LSB. Omdat nu de topteams van Katwijk verdeeld over de beide eerste klassen op hetzelfde niveau spelen, besloot de wedstrijd leiding tot deze drastische in greep De bedoeling is na tuurlijk twee vliegen in één klap te slaan: het jeugdige egrste tiental kampioen in de eerste klasse B en het wat 'oudere' maar daarom niet minder sterke tweede team Katwijk klopt Leithen kampioen in de eerste klasse A. Gezien het programma zullen de 'talentjes' de titel wel met hun matnetten van gen, maar of de reserves van Voorschoten zich door Kat wijk II laten strikken is nog maar de vraag... Tot 3-3 konden dc Leidenaars het nog wel bijbenen Zo slaagde Thjjssen er in Ton Verhnde nog net remise af te dwingen. Weber en Jerry Bey 'zagen' echter minder dan Van der Bent en Jan Hellen- berg De gedegen remise tus sen Jan Bey en Kees Koele- wijn bracht de stand op 3-1 voor Katwijk. Carel Verbiest strafte dc jeugdige overmoed van de 13-jange Peter van der Plas af. maar wat wil je ook als je al jaren jeugdleider bent. Het laatste wapenfeit van Leithen schreef Hensing in de boeken. Hu veroverde de dame van Maarten Kuyt: 3 3 Vanaf dat moment kon Leithen tegenspartelen wat het wilde, maar de Katwijkers behoef den nog slechts het net defi nitief dicht te knopen. Wil lem Hendnk Haasnoot, Van Duyvenbode, Dubbeldam en Gert Koelewun bepaalden dan ook eenvoudig de eind stand op 7-3 voor Katwuk. LEIDSCHENDAM - Op de eerste avond van het Liistnctstoernooi zaal voetbal, gisteravond in Sporthal De Fluit in Leidschendam, zijn enkele aardige ontmoetingen afgewerkt. Zo kreeg Dordtrecht met 9-1 op zijn broek van Rotterdam. Verrassend omdat de Dordtse selectie geheel uit Ceverbo-spelers bestond. De Leidse selectie kwam niet geheel uit de verf. Van Gouda werd met 7—5 verloren. En tegen het niet al te sterke Den Haag werd het 3-3. Leiden - Gouda 5-7 Geen onverdienstelijke wedstrijd van de Leidse selectie, die toch met nederlaag genoegen moest nemen. Lange tijd waren de ploegen gelijk waardig. Totdat dat in de vijftiende minuut Ron Bekooy (meespelend in de Goudse selectie) Ron van der Kolk door de benen speelde. Doel- jnan Cees van der Wiel was kansloos: 0-1. Vlak na rust was het weer Ron Bekooy die een persoonlijke actie fraai afronde: 0-2. Twee minu ten later werd een gesmeerde aanval met Jan van der Reyden en Ben nie de Roo door laatst genooemde goed afgemaakt: 1—2. Even daarna was de gelijkmaker een feit toen John Jansen attent reageerde: 2-2. Wim Berckenkamp zorgde voor een Goudse voorsprong, maar van de aftrap af was het al weer gelijk. Hans van Leeuwen scoorde knap. Een scheidsrechtelijke dwaling zorgde ervoor dat Bob Mattisheswan er simpel 3—4 van kon maken en Gemor Risowan tekende zelfs voor 3-5. In de slotfase veel spanning en veel doelpunten. Eerst bracht Bennie de Roo uit een strafschop de stand op 4-5. Ron Bekooy en Jan van der Reyden hielden de spanning er in door beiden te scoren. Maar Bobby Mattishewan velde definitief het vonnes, en bracht de eindstand op 5-7. Den Haag - Leiden 3-3 Van Leidse zijde geen beste wedstrijd. Hans van Leeuwen bracht de stand, na aangeven van Jan van der Reyden, wel spoedig op 0-1, maar in de korts mogelijke tijd was het door De Kruyk en Schoon al weer 2—1. Na rust schoot Pronk, na een actie van Jan van der Reyden, in eigen doel. Jan Schoon strafte een fout van dezelfde Van der Reyden goed af: 3—2. Tweemaal werd een spelersmeerderheid nadien slecht uitgebuit door de ploeg van Leo de Jong. Vlak voor tijd kwam echter toch de verdiende gelijkmaker. Een één-tweetje tussen Bennie de Roo en Jan van der Reyden werd door de laatste goed afgemaakt: 3-3. HAAKSBERGEN (GPD) - De 28-jarige Amerikaan Frank Di Leo is de opvolger van de onlangs bij basketbal eredivisionist Haaksbergen ver trokken coach Wim van Ek. Di Leo, die een verbintenis is aangegaan voor anderhalf jaar, heeft gisteren de eerste training al geleid en zal morgen als coach fungeren in een thuiswedstrijd tegen het Delftse Punch. Di Leo stond eigenlijk nog tot het eind van dit seizoen onder contract bij de Westduitse Bundesliga vereniging SSV Hagen, waar hij samen met de Westduitser Jurg Trapp de trainingen verzorgde. De komst van Di Leo mag opmerkelijk worden genoemd. De voorkeur van de eredivisionist ging namelijk uit naar de coach van het Londense Crystal Palace Danny Palmer. Palmer bedankte echter voor de eer, nadat hem de hoofdverantwoordelijkheid was toegezegd bu de Londe- naren. Hierop nam Haaksbergen contact op met de tot Nederlander DEN BOSCH - Robert Miller is gisteravond tijdens de basketbalwed strijd Den Bosch - Stars met een blessure uitgevallen. De pivot van Den Bosch raakte gewond aan een oog. De Amerikaan maakt zijn eer- 1 door voor de Bossche ploeg. Den Bosch won met 93-74. DEN HAAG (ANP) - De medische commissie van de Nederlandse boksbond heeft Pedro van Raamsdonk een rustperiode van twee maanden opgelegd. De Am sterdamse middengewicht mag tot begin januari niet in partijen uitkomen en niet "sparren". "Uit een hersenonderzoek is geble ken dat Van Raamsdonk ver schijnselen van een lichte her senschudding vertoont", zegt NBB-voorzitter Jaap Villerius, die tevens secretaris van de me dische commissie is. genaturaliseerde Tsjechoslowaak Egon Steuer. Steuer, die in het verle den het Nederlandse team, Haarlem en Amsterdam onder zijn hoede heeft gehad, kon echter niet op korte termijn beslissen. Daarbij kwam nog dat Steuer noodgedwongen nog kon komen trainen en hoge finan ciële eisen had. Toen pas kwam Di Leo seneus in beeld. Haaksbergen kende Di Leo van ettelijke vriendschappehjke duels die de ploeg heeft gespeeld tegen Hagen. Evenals bij de andere kandidaten heeft het bestuur van Haaksbergen, in casu voorzitter Van Hal. deze week al een oriënterend gesprek gehad met Di Leo. De Amerikaan die in zijn land als professional heeft ge speeld in de Continental League, is vrijdag in Haaksbergen geweest om daar een proeftraining te verzorgen. Omdat Di Leo bij de spelers een goede indruk achterliet en omdat de Amerikaan met onmiddellijke ingang bij Haaksbergen in dienst kon komen viel de beslissing uitein delijk uit in zijn voordeel. Voorzitter Avellino verbannen NAPELS (ANP) - Een rechtbank in Napels heeft de voorzitter van" de Italiaanse eerste-divisieclub Avellino, Antonio Sibilia. ont maskerd als Ud van de regionale maffia en hem verbannen naar Zuid-Tirol. Sibilia, een 61 -jarige njke bouwondernemer, zal in Trient dne jar onder politietoe zicht staan en zyn verbannings oord slechts met toestemming van de politie mogen verlaten Sibilia heeft tegen de beslissing geprotesteerd Hij had voorge steld af te treden als voorzitter van Avellino, maar de vereni gingsraad stemde daarmee met De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft de Nicuwzcelandse voetbalbond een boete opgelegd van 10.000 Zwitserse franks (12 000 gulden). Dit gebeurde omdat er tudens de wedstrijd van vorige maand in Auckland tegen Koeweit te weinig veilig heidsmaatregelen genomen zou den zijn. Tijdens het spel rende een jongen van de tribunes het veld op en na afloop molesteerde een deel van het publiek de Indonesische scheidsrechter Sudarso. De FI FA waarschuwde dat bij de ko mende wedstnjd in Auckland (op 28 november tegen Saudi Arabie) betere veiligheidsmaat regelen dienen te worden geno men en dat er meer politie aan wezig dient te zun. De FIFA gaf geen gehoor aan het Nieuwzee- landse verzoek voortaan een Eu ropese scheidsrechter aan te wij zen. De wedstryd zal worden ge leid door de Argentun Arturo Andrvs Weer verlies Louk Sanders TAIPEI (ANP) - De nationale ten niskampioen Louk Sanders is de laatste Ujd weinig succesvol bij zun pogingen zich te handhaven bu de eerste honderd van de A.T.P. ranglijst. Nadat hij in Hong Kong met genng verschil in de eerste ronde verloor van Mark Edmondson, bereikte hi) ui Taipei evenmin de tweede ronde. De Amenkaan Mike Estep was in de beslissende fase juist iets sterker 6-7. 6-3, 7-5. Op de meest recente A T P. lijst is Sanders ge zakt naar de 138ste plaats. Daar mee is hij overigens ruimschoots de hoogste geplaatste Nederlan der. Tom Okker, die zich niet meer regelmatig bij de grote toernooien laat zien, komt niet meer voor bu de eerste driehon derd. Synode steunt gemeente bij vredesacties De synode van de Evangelisch Lutherse Ke< k in West-Duitsland stemde in haar slotzitting in met het rapport 'De vrede bewaren, bevorderen en vernieuwen'. De bedoeling van het rapport is, de plaatselijke gemeenten te steu nen bij het ontwikkelen van vre- desactiviteiten. De synode sprak tegelijk de hoop uit, dat deze acti viteiten niet zullen leiden tot een tweespalt tussen christenen als gevolg van tegengestelde opvat tingen. Moeite had de synode met het voorstel van de Raad van Kerken in West-Duitsland om een op roep over de toenemende bedrei ging van de vrede en de taak van de kerken in deze aan haar ge meenten door te geven. Toch ging zij er na lang beraad mee ak koord. De gemeenten zal worden gevraagd, aan de oproep van de Raad van Kerken brede bekend heid te geven en bij vredesactivi- teiten daarmee rekening te hou den. Bezorgd toonde de Westduitse lu therse synode zich over de be perkingen die buitenlandse ar beiders, als gevolg van werkloos heid en van rassendiscriminatie, worden opgelegd. Deze, beper kingen - zoals het bemoeilijken van familiehereniging - druisen, volgens de synode, in tegen de in de grondwet vastgelegde be scherming van huwelijk en fami lie. Burgerdienst Eenstemmig was de synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk van Mecklenburg (Oost-Duits- land) in haar uitspraak voor in voering van 'burgerdienst' in plaats van militaire dienst plicht. In haar antwoord aan meer dan 500 jongeren die de kerkleiding hier over hadden geschreven, zegt de synode, dat de voortdurende wa penwedloop en de groeiende mi litarisering van de samenleving 'nóg duidelijker bewijzen van onze wil tot vrede verlangen'. Tijdens de discussie in de synode vroeg een afgevaardigde van de jongeren de bisschoppen, een 'herderlijke brief op te stellen waarin de vredesdopdracht van de kerk en haar standpunt over de burgerdienst worden uiteen gezet. Deze brief zou dan met kerstmis in de kerkdiensten kun nen worden voorgelezen. De synode wil ook, dat de kerklei ding met de overheid praat over het militarisme. Ze moet protes teren tegen de 'bagatellisering van een oorlog met atoomwa pens', zoals dit gebeurt in oefe- Op Noordzee ADVERTENTIE De rooms-katholieke vredesbe weging 'Pax Christi' in West- Duitsland heeft het 'dubbelbe- sluit' van de Navo (opvoering be wapening en onderhandeling) af gewezen. Ze is in meerderheid tegen invoering van nieuwe ra ketten met kernkoppen. 'Pax Christi' pleit voor eenzijdige stappen om een tegenbeweging op gang te brengen. Men zou bij voorbeeld de defensie-uitgaven met 10 procent kunnen vermin deren. Fel reageerde de vergadering op de beschuldiging, dat de Russische geheime dienst 'Pax' zou beïn vloeden en dat men geld uit het Oostblok zou krijgen. 'Pax' zou deze zaak zelfs voor de rechter willen brengen. Wijbisschop Walther Kempe werd tot voorzitter gekozen. Hij volgt bisschop Georg Moser van Stutt gart op, die negen jaar voorzitter is geweest. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Almelo W. I. Doude van Troost wijk Eerbeek. Gereformeerde Kerken: beroepen te Alphen aan den Rijn-Noord R. H. Nieuwenhuis Emmeloord; aangenomen naar Sneek J. Nieuwsma Schiedam. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te IJsselmui- den-Zwartsluis en te Alphen aan den Rijn kandidaat G. J. Bruijn Kampen; aangenomen naar Zwolle W. G. de Vries Haren, naar Broek op Langendijk kan didaat T. J. Havinga. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Den Haag-Centrum W. P. de Groot Midwolda. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Gouda J. van Haaren Amersfoort, voor Oudorp T. van Stuijvenberg Meliskerke. In de Nieuwe Kerk op de Dam in Amsterdam is het gerestaureer de hoofdorgel in gebruik geno men. De beoordelingen spreken alle zeer lovend over het resul taat. De Deense orgelbouwer Marcussen voerde de restauratie uit. Het hele werk heeft f. 2,5 mil joen gekost. Elke zondagmiddag en donderdagavond zijn er con certen. Vanavond om 8 uur wordt in de zaal Nieuwe Rijn 52 in Leiden een lezing gehouden voor het 'Rozekruisers-Genootschap' over 'Het drievoudige pad van bevrijding'. Ook belangstellen den zijn welkom. DEN HELDER (ANP) - Vorig jaar zijn meer Nederlandse schepen betrapt op het illegaal lozen van olie op de Noordzee dan andere nationaliteiten. Dit schrijft A. van Eden, van de di rectie Noordzeezaken van rijks waterstaat, in het jongste num mer van het Marineblad, het maandblad van de vereniging van marine officieren (VMO). Zestien procent van de in totaal vijftig illegale lozingen kwamen voor rekening van Nederlandse schepen. Nederlandse schepen laten wat dit betreft de Grieken en de Britten achter zich. In 1979 waren de W estduitse sche pen koploper Van Eden schrijft dat moedwillige olielozing met 72 procent het grootste deel vormt van door de scheepvaart veroorzaakte olie- verontreiniging op de Noordzee. De directie Noordzee van rijks waterstaat neemt het leeuwedeel van de constateringen van ille- gaallozende schepen voor zijn re kening. Bij illegale lozingen door buiten landse schepen wordt na consta tering daarvan het ministerie van buitenlandse zaken ingelicht, met het verzoek de autoriteiten van het betreffende land te infor meren, onder overlegging van de gegevens. "In slechts enkele ge vallen wordt later bericht ont vangen dat door die betreffende staat een boete is opgelegd aan Jongens geven ook moord toe oud-Leidenaar AMSTERDAM (ANP) - De twee jongens (16 en 17 jaar) die ervan worden verdacht vrijdagnacht de 46-jarige aannemer L. Roele in Amsterdam met messteken om het leven te hebben gebracht, hebben bekend een tweede moord op hun geweten te heb ben. Zij hebben toegegeven ook verantwoordelijk te zijn voor de dood van de op 17 oktober ver moorde boekhouder en oud-Lei denaar Cees van Rijn. Het motief was in beide gevallen roof. De buit bedroeg zowel bij Roele als bij Van Rijn niet meer dan 400 gulden en wat sieraden. de kapitein of dat andere disci plinaire maatregelen zijn geno men", aldus Van Eden. Dr. J.W. van Borselen, adviseur voor Noordzeezaken van de di recteur-generaal voor weten schapsbeleid, schrijft in hetzelf de marineblad of het niet tijd wordt de groeiende maatschap pelijke betrokkenheid bij alles wat de Noordzee betreft meer ge richt vorm te geven. Hij dacht daarbij aan de instelling van een maatschappelijke raad voor de Noordzee. Daarin moeten dan al le partijen, van industrie tot mi lieubeschermers, met elkaar en met de overheid in discussie gaan over de Noordzee. "Het onderwerp is er belangrijk ge noeg voor: de Noordzee is van en voor ons allen," zo schrijft dr. J.W. van Borselen. Bejaarden aan diarree door bacterie HAARLEM (ANP) De salmo nella-brandenburg bacterie in voedsel is de veroorzaker geweest van de diarree-ex- plosie die enkele weken gele den ongeveer 50 van de 287 bewoners van het bejaarden huis "Schoterhof' in Haar lem trof. Volgens een woordvoerster van de Haarlemse Keurings dienst van Waren is echter niet vast te stellen in welk voedsel de bacterie heeft ge zeten. De ziekte manifesteer de zich pas na enkele dagen en toen waren de te onder zoeken restanten van etensresten niet meer aanwe zig, aldus de woordvoerster. Vast staat volgens haar wel dat de infectie zeker niet is ver oorzaakt door een vuile keu ken. De keuringsdienst heeft de keuken grondig onder zocht en niets kunnen vinden wat op ook maar enige be smetting met ziekteverwek kende bacteriën zou kunnen duiden. De keuken wordt wel in de gaten gehouden. Voor zover bekend zijn de be jaarden goed hersteld van de voedselvergiftiging. Sparen nu extra aantrekkelijk. Niet alléén vanwege de hoge rente (liefst 12 op alle Vaste Looptijd Rekeningen), maar ook vanwege deze prachtig uitge voerde cassette en nngband in donkerblauw met zilveren opdruk. Om zo'n 170 munten uit de Juliana-regenngsperiode (1948-1980) haai en overzichtelijk in op te bergen Voor nieuwe Amro spaarders slechts f 15,- na inleg van ten minste f 50,-. Ontvangt u liever een spaarpremie Lpv dit album te kopen, dan doen wij f 7,50 extra aai van het muntenalbum is 28 im bu 32 C bij uw inleg Zowel inleg als premie ziin ge durende 2 maanden niet opvraagbaar. Voor Amro spaarders slechts f 15.- na inleg van ten minste f 50.- of als u automatisch gaat sparen Voor niet Amro spaarders f 30.-. De actie loopt tot en met 4 december 1981 of zolang de voorraad strekt Zorg dus dat u er snel bij bent Amro Bank De bank waar je wat aan hebt SINT ANTHONIS (ANP) - Een Starfighter van de Koninkluke Luchtmacht is gistermiddag om streeks kwart voor dne Ujdens het uitvoeren van een oefen- vlucht verongelukt. De vlieger, de 24-jange luitenant R.I.H. van Zoelen uit Uden wist zich met behulp van zun schietstoel in Starfighter neergestort, piloot veilig veiligheid te brengen Het toestel kwam terecht aan de bosrand tussen de plaatsen Sint Anthonis en Elacndorp Het toestel was af komstig van de vliegbasis Vol- kel. Dc oorzaak van het ongeval is nog met bekend, aldus een woordvoerder van dc lucht macht voorlichting.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11