LEIDSCH m DAGBLAD Winst voor liberalen Rechtsongelijkheid bij kleine delicten Bommenwerper in „De Kuip" gearresteerd S3& Zwaar verlies christendemocraten in België In Frankfort aanslag op woning journalist MAANDAG 9 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36623 Dwcteuf G Koopman S"9* 1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM - Feyenoord- doelman Joop Hiele kreeg gistermiddag de schrik van zijn leven. De wedstrijd in "De Kuip" tegen NEC was nauwelijks enkele minuten aan de gang of in het doelge bied explodeerde een door een jeugdige supporter ge worpen bom. Hiele die het projectiel zag aankomen kon nog juist een paar passen opzij doen alvo rens de benzinebom ontplof te. De kracht waarmee dat gepaard ging veroorzaakte een klein kratertje in de grasmat vlak voor het doel. Duidelijk geschrokken moest de Feyenoord-doelman en kele ogenblikken verzorgd worden om weer wat op ver haal te komen. De jonge sup porter, een 18-jarige knaap uit Rotterdam, kon kort na het incident door de politie worden aangehouden. Samen met een 18-jarige Schiedamse vriend die later werd aangehouden was hij naar het stadion gegaan met de bom, die bestond uit een met benzine gevulde plastic fles. De restanten zouden vandaag in een laborato rium worden onderzocht. Waarom de jongen het pro jectiel heeft geworpen is nog onduidelijk. Verhoor op het politiebureau moet daar over vandaag duidelijkheid brengen. Joop Hiele hield aan de "bom aanslag" slechts wat schroeiplekken aan zijn been over. "Was ik blijven staan dan zou ik een stuk van mijn been zijn kwijt geweest", aldus de Feyenoord-doelman die niet van plan is een aanklacht te gen de daders in te dienen. Stadion-directeur De Kimpe zei dan dergelijk incidenten moeilijk zijn te voorkomen. "De politie heeft vooraf een groot aantal bezoekers ge fouilleerd, maar zoiets neem je gemakkelijk in je zak mee". PARIJS (ANP) - Het verbruik en de invoer van olie in de indus trielanden zijn in het tweede kwartaal van dit jaar verder afge nomen. Dat blijkt uit cijfers van het Internationale Energie- agentschap (IEA), een instelling van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ont wikkeling (OESO) waarbij alle Westeuropese landen (behalve Frankrijk) en Canada, de Ver enigde Staten, Japan. Australië en Nieuw-Zeeland zijn aangeslo- taal van het vorige jaar. In de eer ste helft van 1981 werd 7,9 proent minder verbruikt dan in die pe riode van 1980 De olie-invoer van de industrielanden in het Westen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 505.1 miljoen ton. Dat was 15.8 procent minder dan de invoer van 599,9 miljoen ton in de eerste helft van het vorige jaar. Noorwegen produceerde in het tweede kwartaal van dit jaar twee procent meer olie dan in het overeenkomstige tijdvak van 1980. Engeland 12,1 procent. Rijvers maakt selectie bekend ZEIST (ANP) - Bondscoach Rij vers heeft vandaag de selectie van 22 spelers voor de wedstrijd tegen Frankrijk bekendgemaakt. De 22 geselecteerden zijn: Hans van Breukelen, Ruud Geels, André van Gerven, Hugo Hoven- kamp, Willy van de Kerkhof, Kees van Kooten, Michel van de Korput, Ruud Krol, Tscheu La Ling, John Metgod, Arnold Mühren, Johan Neeskens, Jan Peters, Jan Poortvliet, Johnny Rep, Frank Rijkaard, Piet Schrij vers, Huub Stevens, Simon Ta- hamata, Frans Thijssen, Ben Wijnstekers en Piet Wildschut. DEN HAAG (GPD) - Het strafver- volgingsbeleid verschilt per arondissement voor zover het om kleine delicten gaat. Zelfs binnen één arondissement zijn er verschillen. Zo stelt de ene officier van justitie veel sneller een strafvervolging in dan de andere. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Wetenschappelijk Onder- zoek- en Documentatie Centrum van het ministerie van justitie heeft ingesteld in de arondisse- menten Middelburg, Dordrecht, Den Haag en Rotterdam. Vol- Minder koud Veel bewolking en morgen overdag enige tijd regen. Middagtemperatuur rond 8 gr. Minimumtemperatuur omstreeks 3 gr. Wind toenemend tot vrij krachtig uit het zuidwesten. 10 NOVEMBER 1981 Zon op: 07.52 uur. zon onder: 16.55 uur. Maan op: 16.47 uur, maan onder: 05.16 Waterstanden Katwijk: hoogwater 1.31 en 13.54 uur, laagwater 9.41 en 22.01 uur. gens dc onderzoekers worden in Middelburg veel zaken gesepo neerd (niet vervolgd) die, gezien de ernst en omstandigheden, el ders wel voor de rechter worden gebracht. De uitkomsten van het onderzoek zijn voor het parket in Den Haag aanleiding geweest het beleid in de arondissementen meer met el kaar in overeenstemming te brengen aan de hand van een ge zamenlijk opgestelde "indicatie- lijst". Die lijst zal mogelijk ook in de drie overige arondissementen gebruikt gaan worden. De verschillen in aanpak worden vooral bepaald door de persoon lijke beoordeling van de officie ren van justitie. Algemeen geldt dat diefstal niet wordt vervolgd als bijvoorbeeld de waarde van het gestolene gering is. Maar een vaste grens - bijvoorbeeld een buit van minder dan 100 gulden - wordt niet aangehouden. Hetzelfde geldt voor de ernst van het toegebrachte letsel bij een mishandeling. Gebleken is dat officieren die mild oordelen over verdachten van een diefstal, het zelfde doen bij verdachten van mishandeling. Algemeen geldt bij mishandeling dat sneller wordt besloten tot vervolging als dader en slachtoffer elkaar niet kennen en er (dus) sprake lijkt te zijn van "willekeur" bij de dader. Nieuw-Nieuw In de sleuteltles-nibrlek Voor u als abonnee heeft het Leidsch/Alphens Dagblad de ru brieksadvertenties uitgebreid, on der andere de rubrieken BAKKERS en WONINGINRICHTING. Voor de detaillist een nieuwe moge lijkheid van adverteren. Bel voor in lichtingen 071-143545. pTeuifilljs:; .rubrieksadvertenties PROFITEER ERVAN: GROENEVELD de groothandel met de vaste lage prijzen en de beste kwaliteit. Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13.00 uur in de Groenoordhallen. kuikenpolen per s kg 25,- normale winkelprijs 37,50. kulkenlllel per kg 13,- normale winkelprijs 19,- Deze week extra voordelig: KUIKEN DRUMSTICKS per kg7,50 voor uw huisdier PENSper 500 gr 0,90 BRUSSEL (GPD) - De Belgische christendemocraten hebben een ongekend groot verlies geleden bij de parle mentsverkiezingen van gisteren. Vooral de Vlaamse CVP van demissionair premier Eyskens heeft zware klappen gekregen. Winnaars zijn de liberale oppositiepartijen in beide landsdelen en de separatistische Volksunie in Vlaanderen. Het ziet ernaar uit dat de socialisten, die zijn gestegen in zetelaantal, de christendemocraten voorbij zijn gestreefd als de grootste politieke familie in België. Waarnemers in Brussel verwachten dat deze uitslag zal leiden tot een zeer moeizame formatie. den dat zij, als enige stroming die overal heeft gewonnen, als eerste aanspraak kunnen maken op re geringsdeelname, aldus PW- voorman en oud-minister van fi nanciën De Clercq. Zijn partij gaat volgens de laatste voorspel lingen van 22 naar 28 zetels, de Waalse tegenhanger van 15 naar 23. Samen blijven de liberalen met 51 zetels in het parlement de derde politieke groepering, na de socialisten met 62 en de christen democraten met 61 vertegen woordigers. Overigens zal de CVP zich niet ge makkelijker opstellen in even tuele coalitiebesprekingen. Leo Tindemans verklaarde dat zijn partij zich juist harder dan ooit zou opstellen, ondanks het enor me verlies. Als men ons econo misch herstelprogramma niet tot uitgangspunt wil nemen, moet het maar zonder ons, zo zei de CVP-voorzitter. Volgens nog voorlopige uitslagen gaat de CVP terug van 44 pro cent naar minder dan 32 procent van de stemmen in Vlaanderen. In zetels vertaald betekent dat een daling van 57 (van in totaal 212 parlementszetels) naar 42, waarmee de CVP wel de grootste partij in het land blijft. De Waal se chrfcten-democraten verliezen 6 van de 25 zetels. In totaal komt de CVP op 61 zetels Niet verbaasd Het verlies van de CVP is aanzien lijk groter uitgevallen dan de opi niepeilingen hadden uitgewezen. Partijvoorzitter Leo Tindemans verklaarde gisteravond dat het grote verlies voor zijn partij hem toch niet verbaasde. Hij weet de achteruitgang aan het feit dat de bevolking niet had begrepen dat „wij de waarheid hebben gezegd. De kiezers hebben niet begrepen dat ons land economisch aan de afgrond staat", aldus de CVP- Opvallend was dat van de bijna 7 miljoen Belgen die gisteren de gang naar de stembus maakten, het aantal mensen dat ongeldig of blanco heeft gestemd kleiner was dan voorspeld werd. Behal ve voor het parlement brachten onze zuiderburen ook hun stem uit voor de Senaat en voor de provincieraden. Er wordt intussen al druk gespecu leerd welke partijen een volgen de regering moeten gaan vor men. De Waalse socialistenleider Guy Spitaels zei dat de politieke kaart van België gecompliceer der is dan ooit. De liberalen vin- 'it PAUINA S Van der Stee wil liever hogere btw PLO zou Israël willen erkennen Gelijk Feyenoord slaat In als bom Clubs hebben geen zin in samenwerking FRANKFORT (AP) - By de wo ning van een redacteur van het Westduitse dagblad Frankfurter Allgemeine is een brandbom ontploft. Er vielen geen gewon den. De schade was gering. Volgens de politie is de bom, die Driemaal tegen dezelfde boom ZOETERWOUDE - Een 20-jarige inwoner van Leidscbendam is vannacht tegen een boom gereden aan de Stompwijkseweg in Zoeterwoude. Hij raakte daarbij niet gewond. Een "routi neklus" voor de politie. De agenten keken echter verbaasd op toen zij in de bestuurder van de auto de man herkenden die in het verleden al twee keer eerder met zijn auto tegen dezelfde boom was aangereden. De jongeman rook volgens de politiewoordvoerder in Hazers- woude lichtelijk naar alcohol, maar na controle bleek dat al coholmisbruik niet ten laste kon worden gelegd. gericht was tegen de buitenland redacteur Robert Held, kennelijk te vroeg afgegaan Zaterdag wa ren bij de krant telefonische drei gementen binnengekomen. Deze waren afkomstig van activisten tegen de aanleg van een derde startbaan bij de luchthaven van Frankfort. Het hoofdgebouw van de krant werd daarna door de po litie extra bewaakt Van een redactielokaal van de krant in de binnenstad werden de ruiten in gegooid. [n een commentaar had het dag blad geschreven de protestacties tegen de uitbreiding van de luchthaven van Frankfort na een week van gewelddadige rellen en vernielingen zo langzamerhand welletjes te vinden. ADVERTENTIE Faillissement Ad Latjes aangevraagd BREDA (ANP) - De raadkamer van de Bredase rechtbank be handelt vrijdag een aanvraag voor het faillissement van het reisbureau van Ad Latjes. Tot nu toe hebben hebben zich 450 mensen gemeld, die hiervan de dupe zijn. Een van hen, die boek te voor een reis van meer dan vijfduizend gulden, heeft het fail lissement aangevraagd. Mededeling voor bezitters van de Miele wasmachinceombinatie, type H'475 Miele Nederland BV heeft besloten op grond van regelmatig uitgevoerde kwaliteitskontrole de dekselschakelaars van alle wasmachinecombinaties W 475 (combinette) met spoed te voorzien van een extra elektrische beveiliging. Alhoewel de kans op een elektrisch onveilige situatie gering is en alle genoemde wasmachinecombinaties alsmede de gewraakte schakelaar, voorzien zijn van alle belangrijke internationale veiligheidskeurmerken, waaronder het KEMA keurteken, wil Miele elk risico voor de consument uitsluiten. Een ieder die in het bezit is van dit type wasmachinecombinatie W 475, wordt verzocht en aangeraden zich direkt in verbinding te stellen met zijn leverancier of rechtstreeks met Miele Nederland B.V. te Vianen. Een speciaal hiervoor geopend telefoonnummer is 03473-78888, dat met 3 lijnen vanaf heden, ook gedurende het weekend tussen 8.00 uur 's morgens en 22.00 uur 's avonds hiervoor is opengesteld, totdat alle machines zijn geregistreerd. Hierna zal de Miele-servicedienst, mede omdat de service-auto's zijn uitgerust met mobilofoon-oproepinstallaties, de noodzakelijke veiligheidsinspectie snel en uiteraard gratis ter plaatse bij u thuis kunnen uitvoeren. De werkzaamheden zullen minder dan een half uur tijd vergen per geval. Bel nu met Miele of uw leverancier zodat uw wasmachinecombinatie (uitsluitend typenr. W 475) gecontroleerd kan worden. Harteluk dank voor uw medewerking. Miele Nederland II.V., tel. 03473*788118.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1