LEIDSCH m DAGBLAD moet inleveren Moskou beschuldigt Amerika van laster Alleen Charles kent geheim Zestig maal moeder FNV -vrouwen eisen ook "afwasdeling" Verlaging belastingaftrek treft ook aaw-ers en wao-ers Geen Grand Prix in Zandvoort Stelck Derksen qecpp J ZATERDAG 7 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman f?T" DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LONDEN - In een juichende reactie op de aankondiging dat prinses Diana een baby verwacht hebben de Britse rijmelaars, naamkundigen, woordensmeders, bookma kers, verloskundigen en astrologen een stortvloed van speculaties en adviezen doen uitgaan. Diana (20) en haar echtgenoot prins Charles (32) hebben al vele felicitatie-tele grammen gekregen. De moeder van Charles, konin gin Elizabeth, nam namens de aanstaande ouders het eer ste cadeautje in ontvangst. Tijdens een bezoek van de 55- jarige koningin aan New Castle bracht helen Davies(4) haar twee witte sokjes die zij samen met haar grootmoe der had gebreid". Bij de weddenschappen die on middellijk werden afgesloten of de baby - die na Charles tweede wordt in de lijn van troonopvolging - een prins of een prinses is, worden de meeste stemmen uitgebracht op een jongen, aldus de book makers. Wat tweelingen be treft ligt de stand op 125-1. Volgens de krant "Daily Star" zullen artsen door middel van testen het geslacht van de baby vaststellen, maar alleen Charles zal hierover worden ingelicht. Buckingham Pala ce weigerde op dit laatste be richt commentaar te geven. Een andere krant heeft een "ko- ninklijke-naamwedstrijd" uitgeschreven. Bij wedden schappen zijn, voor een jon gen, de namen George, James en Henry favoriet en een meisje Elisabeth en Frances. Net als bij de koninklijke brui loft van 29 juli, zijn ook nu de souvenirvervaardigers aan het werk getogen. Pottenbak kerijen kondigden plannen aan voor allerlei herden- kingsvoorwerpen en de kle dingindustrie heeft zich toe gelegd op het ontwerpen van koninklijke positiemode. Ook Zweden Na de bekendmaking van Buc kingham Palace is een soort gelijke mededeling gekomen van het Zweedse hof. Konin gin Sylvia en koning Karei Gustaaf verwachten in juni de geboorte van hun derde kind. PEKING - De Chinese over heid heeft onlangs haar ge- boortenpolitiek enigszins verzacht door aan ouders een kindertal van hoogstens twee toe te staan. Een 55-ja- rige vrouw in de provincie Heilongjiang zal echter wor den beschouwd als de zeer grote uitzondering die de re gel bevestigt. Volgens het dagblad Harbin Eibao is de vrouw in ver wachting van haar zestigste kind. Zij heeft in een tijdvak van 38 jaar 6 drielingen, 14 tweelingen en 13 enige kin deren gekregen, van wie 40 in leven zijn gebleven. Het blad schrijft dat de vader, die 64 jaar is, bij alle beval lingen heeft geholpen. De vrouw was 16 toen ze trouw de en zes jaar later al moe der van 15 kinderen. UTRECHT - De Federatie Ne derlandse Vakbeweging moet zich behalve over ver- mogensaanwasdeling ook druk gaan maken over "af wasdeling". Zo formuleerde voorzitter Ka rin Adelmund vandaag in Utrecht een beleidsdoel van de vrouwen NW, na 1 janua ri als organisatie volwaardig lid van de FNV. De bond (na 1 januari "vrou wenbond FNV") keurde de nieuwe statuten en het huis houdelijk reglement goed waarin o.m. die veranderde positie (voor zover bekend binnen de vakbeweging - nog - uniek in de wereld) werd vastgelegd. Tot nu toe was althans officieel, de voornaamste taak van de bond vrouwen warm te ma ken voor lidmaatschap van de vakbond van hun man nen. Ze mochten ook "onder steunende" arbeid leveren, zoals het inschenken van kof fie. Op het FN V-fusiecongres in oktober kreeg de vrouwen bond unaniem een gelijk waardige positie binnen de FNV Het eerste resultaat is volgens Karin Adelmund, dat de vrouwen nu in vergaderingen in plaats van als koffie-in- schenksters worden bena derd als potentiële secreta resses. Maar dat is niet de bedoeling. "Wij zijn geen loyale moekes meer", aldus Karin Adel mund. "We willen aan de vakbeweging meewerken maar niet louter dienstverle nend. We willen een organi satie, die onze belangen gaat behartigen". Haddad treedt af als commandant van milities JERUZALEM - Majoor Haddad, commandant van de christelijke milities in Zuid-Libanon, is afge treden. Haddad maakie gister middag op zijn radio-station 'De hoop van de vrede' zijn aftreden bekend en benoemde een jonge onbekende officier, Sarbal Bara- kat, tot zijn opvolger. De directe oorzaak van Haddads aftreden is niet duidelijk. Hij heeft kennelijk niemand geraad pleegd of tevoren ingelicht, want toen hij de studio binnen ging, wist niemand dat hij zijn aftre den bekend zou maken. Er zijn de laatste tijd verschillende ge ruchten geweest in de Libanese pers over meningsverschillen tussen Haddad en de Israëli's, over oorlogsmoeheid in het kamp van Haddad en bij hem persoonlijk, en over zijn wens te rug te keren in de rangen van het Libanese leger. Haddad zelf heeft die geruchten steeds ont kend als „vijandige propagan da". Na het bekendmaken van zijn af treden heeft hij zich in zijn huis in Marj Ayoun opgesloten en staat niemand te woord. Barakat, de opvolger van Haddad, is een luitenant die zijn militaire opleiding heeft genoten in Bei roet. Hij komt uit het christelijke dorp Klea en heeft zeker niet het gezag dat Haddad geniet. Ook bij Unifil was men zeer verrast over het aftreden van Haddad. Ook daar wordt met officiële reacties gewacht tot duidelijk is hoe definitief het besluit van Haddad is. Holmes behoudt wereldtitel PITTSBURGH (ANP) - De Ameri- kaan Larry Holmes heeft gister avond in Pittsburgh zijn we reldtitel boksen in het zwaarge wicht (WBC-versie) met slicces verdedigd. Holmes won van zijn landgenoot Renaldo Snipes door interventie van de scheidsrech ter in de elfde ronde. DEN HAAG (ANP) - Bejaarden met een inkomen van 25.000 gulden en hoger zullen er volgend jaar 0,6 tot 1,2 procent op achteruitgaan. Wao-ers met een zelfde inko men leveren 1,3 tot 1,6 procent in en mensen die van een aaw-uitkering moeten leven, gaan er 0,2 tot 0,7 procent op achteruit. de niveau als vorig en dit jaar. Ook daartoe hebben Van dei Stee en Kombrink een wetsont werp ingediend. Met deze maat regel is een bedrag van ongevee 190 miljoen gulden aan inkom stenbelasting gemoeid. Een en ander is het gevolg van een wetsontwerp dat minister Van der Stee en staatssecretaris Kombrink (financiën) gisteren bij de Tweede Kamer hebben in gediend. Daarin wordt voorge steld om de bejaardenaftrekken en arbeidsongeschiktheidsaf trekken in de loon- en. inkom stenbelasting te verlagen en ze in de vermogensbelasting af te schaffen. Deze maatregelen leveren de schatkist 140 miljoen gulden op. Het vorige kabinet stelde in de Miljoenennota 1982 voor de be jaarden- en arbeidsongeschikt heidsaftrekken volledig af te schaffen, terwijl de regeling voor buitengewone lasten zou worden uitgebreid. Die laatste regeling komt echter niet meer vóór 1 ja nuari rond. De huidige bewinds lieden vinden bovendien dat een volledige afschaffing van de af trekken al te nadelige effecten heeft op het inkomen van ar beidsongeschikten. Aanmaningen De kosten van aanmaningen, dwangbevelen en inbeslagne mingen bij de belastingen zullen 1 januari worden verhoogd. Een aanmaning gaat vier gulden kos ten (nu twee gulden), een dwang bevel voor een schuld tussen vijftig en honderd gulden komt op vijftien gulden (was de helft daarvan) en boven de honderd gulden drie gulden (was één gul den) voor elke honderd gulden. Ook dit is vervat in een wetsont werp dat gisteren bij de Kamer is ingediend. Als het aantal aanma ningen, dwangbevelen enzo voorts gelijk blijft, levert een en ander het rijk 45 miljoen gulden meer op. De tijdelijke zelfstandigheidsaf trek in de inkomstenbelasting wordt voor volgend jaar ver lengd. De aftrek blijft op hetzelf- Kok plaatst vraagtekens FNV-voorzitter Wim Kok heeft vandaag in Utrecht gezegd, dat hij nog geen eindoordeel heeft over de "solidariteitsheffing" die het kabinet - via de belasting - in 1982 wil invoeren om een banen plan te financieren. Op dit ogenblik vindt hij nog dat de werkgelegenheidseffecten te vaag zijn, dat de laagst betaalden te weinig worden ontzien en dat de oliemaatschappijen "met flu welen handschoenen" worden aangepakt. Kok noemde het echter buitenge woon onverstandig, dat vanuit Den Haag - "en vooral de CDA- mimsters schijnen daarin een rol te hebben gespeeld" - bij het af ronden van het overleg tussen de informateurs en de ministers al weer geruchten het land zijn in gestuurd over een mogelijke loonmaatregel. "Dat komt over als een provocatie aan het adres van de vakbeweging en het no digt als het ware tot felle reacties uit", aldus Kok. Binnen een beleid van "eerlijk de len" ziet Kok niet in, waarin niet eens kritisch zou kunnen wor den gekeken naar de manier waarop het systeem van kinder bijslag wordt toegepast. De kos ten van kinderen drukken zwaar der naarmate het gezinsinkomen lager is, zei hij, en "en mensen met topinkomens zitten niet op kinderbijslag te wachten". Eindelijk, zullen velen zuchten. Geen hondepoep meer voor m'n deur. Maar zover is het nog lang niet. Al doet deze foto heel anders denken. Een feit is wél, dat er een toilet voor de hond is 'uitgevonden'. Duitsland herbergt een uitvinder die het curieuze wc-tje op een beurs aan den volke heeft getoond. Alleen curieus? Misschien óók wel praktisch. Wie weet. ZANDVOORT (GPD/ANP) - De internationale auto mobielfederatie (FISA) heeft de Grand Prix van Nederland voor 1982 van de kalender afgevoerd. In plaats van de race op het circuit van Zandvoort, zal op 29 augus tus van het volgend jaar de Grand Prix van Oostenrijk wor den gehouden. Nederland staat voor volgend seizoen slechts als „reserve" op de Grand Prix-üjsL FISA-president Jean-Marie Bale- stre en de voorzitter van de con- structcursorganisatie FOCA, Bernie Ecclestone, besloten gis teren tijdens een vergadering in Londen „Zandvoort" te schrap pen. omdat de CENAV nog steeds niet aan zijn financiële verplichtingen heeft voldaan. De circuit-exploitant zou volgens af spraak uiterlijk donderdag het bedrag van 1,1 miljoen gulden, dat verschuldigd is aan de con structeurs, betalen. Dat is niet gebeurd. De CENAV zou eerst een lening krijgen van het ministerie van economische zaken en CRM, maar daar kwamen die departe menten deze week op terug. Vol gens Jim Vermeulen, die deze week in Parijs was om namens de circuit-exploitant opnieuw om uitstel te vragen, zouden pri- vé-sponsors bereid zijn het ver schuldigde bedrag op tafel te leg gen. De tijd was echter te kort om de financiën op tijd klaar te krijgen. Volgens loco-burgemeester K van der Mije van Zandvoort betekent het besluit van de FISA het ein de van het circuit. 30 PAGINA'S Moeten de winkels langer open blijven? PAGINA 1» Steunfraude vaak niet te bewijzen. PAGINA IS Kanaaltunnel doet Britten huiveren. PAGINA 17 Wildgroei in de medicijnenhandel Duitsland telt 20,000 rechtse extremisten BONN - De Bondsrepubliek telt 75 rechtsextremistische organi saties met bijna twintigduizend leden. Dit heeft de Westduitse minister van binnenlandse za ken, Gerhart Baum, vandaag in een interview met het blad "Neuen Westfëlischen" ver klaard Het neonazisme steunt volgens hem op het potentieel van 22 ac tiegroepen met ongeveer 800 le den. Juwelier - Antiquair Tenweeweg S6,Oegstgecst 071-172367 "WinkeIhof'30.L*iderdorp.( Snuffen) 071-411355 Inkoop - Inruil - Taxaties Eigen atelier voor alle reparatie* Vrij zonnig Na de bewolking en buitjes van hede nochtend zou het volgens De Bilt ge leidelijk zonniger worden met zwak ke tot matige noordelijke wind. De temperatuur zal ongeveer 8 graden bedragen. Ook voor de rest van het weekeinde worden zonnige perioden en droog weer verwacht. 8 november Zon op 7.48, onder 16.58 uur. laagwater om 7.37 en 20.01 uur. 9 november Zon op: 7.46. onder 16.56 uur. Hoogwa ter te Katwijk om 0.50 en 13.12 uur, laagwater om 8.48 en 21.07 uur. Prijzen vrij fors gestegen DEN HAAG (GPD) - De kosten van levensonderhoud zijn tussen half september en half oktober met 0,8 procent gestegen. Dat is meer dan verwacht en voor de maand oktober vrij hoog; vorig jaar was de stijging 0,4 procent. De zogenaamde inflatie- graad bleef op 6,6 procent staan. Daaruit concludeert het ministerie van economi sche zaken dat tot dusver de verwachte tendens niet wordt overschreden. Van de artikelen, het Centraal Bureau voor de Statistiek tussen half sep tember en half oktober een stijging noteerde, neemt kle ding de belangrijkste plaats in. Verder werden duurder: vlees en vleeswaren, koffie, melk en melkprodukten, meubelen, schoeisel, medi sche verzorging in zieken huizen e.d., boeken, week- en maandbladen, openbaar vervoer, nieuwe auto's en vers fruit. Goedkoper wer den: verse groenten, marga rine, benzine, bloemen en kamerplanten. LEIDSCH DAGBLAD MOSKOU - De Russiche minister van defensie, maarschalk Dmitri Oestinov, heeft gisteren de Ver enigde Staten beschuldigd van het verspreiden van laster, om het idee te verbreiden dat de Sowjet-Unie er op uit is om een "eerste klap" met een kernwa pen uit te delen. "De Sowjet-Unie heeft in haar ge schiedenis nog nooit de weg van de agressie gekozen, en zal dat ook niet doen", aldus Oestinov in een rede ter gelegenheid van de 64ste verjaardag van de Oktober revolutie. De Verenigde Staten creëren vol gens de minister overal ter we reld crisis-situaties, van El Salva dor tot Japan, en mengen zich in de aangelegenheden van andere staten, met gebruik van de 'me thoden van het internationale terrorisme'. Evenals Brezjnjev al eerder had ge daan, verwierp Oestinov het idee van een beperkte kernoorlog. Het ontketenen van een nucleair conflict is een 'zelfmoord-actie', want de Sowjet-Unie zal verplet terend reageren op elke aanval, zo waarschuwde de maarschalk. Hij trok ook fel van leer tegen de "oogmerken van de binnenland se en buitenlandse contrarevolu tie" in Polen, die het socialisme willen liquideren. De socialisti sche landen zullen nooit toestaan dat Polen wordt losgeweekt uit de socialistische gemeenschap, aldus Oestinov. Toen de minister uitriep 'dat zal nooit gebeuren', werd zijn rede door krachtig applaus onderbro ken. Onder het gehoor bevond zich ook partijleider Brezjhjew "De Amerikaanse regering ver klaart openlijk dat ze vanuit een positie van kracht wil onderhan delen, maar ons land zal nooit toestaan dat met dreigementen en dictaten wordt onderhandeld De Sowjet-Unie zal geen inferio riteit aanvaarden, maar gaat wel uit van de overtuiging dat het mogelijk is een kernoorlog te voorkomen en de vrede te bewa ren", aldus Oestinov. Hij sprak op een plechtige bijeen komst in het Kremlin aan de vooravond van de traditionele militaire parade op het Rode Plein. Deze parade zal door een groot aantal landen worden geboycot. Dit uit protest tegen de Russi sche inmenging in Afghanistan en het incident met de Sowje- trussische onderzeeër (met kernkoppen aan boord) in de Zweedse wateren. Behalve Turkije en Griekenland zal geen NAVO-land zijn verte genwoordigd. Als u nu ee abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. vp. bon ingevuld in een open enveloppe zonoer postzegel opsturen naarLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1