Kernkoppen in onderzeeër FS voorzien problemen Optimisme in Polen na ontmoeting 'grote drie' Sowjet-stoel aan onderhandelings tafel wankelt al Kernwapens splitsen Witte Huis Britse Idnderarts vrijgesproken na euthanasie Leidse Muzikanten opgelet! Zweden laat Russisch schip zo snel mogelijk gaan VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Goed nieuws', luidde gisteravond de kop in het meer liberale Warschause dagblad Zy- cie Warszawa boven het korte commentaar over de historische ontmoeting van woensdagavond tussen wat het blad noemt 'De Grote Drie', partijsecretaris en minister-president generaal Woj- ciech Jaruzelski. de Poolse pri maat en aartsbisschop Jozef Glemp en vakbondsleider Lech Walesa. Het meer conservatieve communistische partijorgaan Trybuna Ludu had echter, behal ve het officiële communiqué, geen enkel commentaar op de ontmoeting. Het verschil in reactie illustreert maar al te duidelijk dat de over eenkomst die de grote drie heb ben gesloten over het instellen van een Nationale Advies Raad geen eenvoudige formule is om een eind te maken aan de Poolse binnenlandse problemen. Geen van de drie kan rekenen op de onverdeelde steun van zijn aan hangers. Integendeel, zowel ge neraal Jaruzelski als Lech Wale sa moeten tot het bittere eind re kening houden met oppositie. De voorgestelde op te richten na tionale raad maakt in Polen een eind aan de traditionele commu nistische doctrine van 'één front van nationale eenheid onder het leiderschap en de begeleiding van de communistische partij'. Aan de andere kant wordt in het BUITENLAND uitgegeven communiqué over het topgesprek de leidende rol van de communistische partij niet aangevochten. Voor de voorstanders van de harde lijn en de carrièremakers in de Poolse communistische partij is het 'goede nieuws' in Zycie Warszawa het slechtst denkbare voorteken. Het is de bevestiging dat de pogingen die de voorstan ders van de harde lijn de hele zo mer hebben gedaan om de gema tigden buiten de partij te zetten en de leiding over te nemen, schromelijk zijn mislukt. Generaal Jaruzelski is doorgegaan op de weg waarvan hij gezegd heeft dat hij die zou volgen: de weg van verzoening en samen werking zoals zijn weinig succes volle voorganger Stanislaw Ka- nia in praktijk heeft gebracht, die echter niet krachtig genoeg was om door te zetten. De bijeenkomst van het hoofdbe stuur van de vakcentrale Solida riteit in Gdansk, die bijna tumul tueus ten onder dreigde te gaan op de ochtend van de historische bijeenkomst toen Walesa mid den in een debat over een volko men ander onderwerp doodleuk aankondigde dat hij naar War schau moest voor een gesprek met generaal Jaruzelski en de aartsbisschop, is in de nacht van woensdag op donderdag uit el kaar gegaan zonder dat iemand een expliciete mening heeft ge geven over de voorgestelde na tionale raad. Het staat vast dat de radicale leden van het hoofdbestuur van Soli dariteit - die zichzelf op de ach tergrond gedrukt voelden toen Walesa in september als voorzit ter werd gekozen, maar zich hoog op de ladder zagen stijgen toen het hoofdbestuur werd ge kozen - niet bepaald gechar meerd zijn van het idee van een zodanige samenwerking met de regering, dat de vakcentrale het gevaar loopt volgend jaar de schuld te krijgen voor fouten die onder vroegere communistische regimes zijn ingeworteld. Waarnemers voorspellen dat de op positionele krachten aan beide zijden geen steen op de andere zullen laten staan om het behoor lijk functioneren van de voorge stelde nationale raad tegen te gaan. Hun voorspelling is dat door beide partijen zal worden geprovoceerd - mysterieuze inci denten zoals de aanslag met gas- ampullen op niets vermoedende mijnwerkers of het uitroepen van wilde stakingen - om het ge zag van de leidinggevende auto riteiten te ondermijnen. En als de leiders zich niet laten provo ceren, zullen de radicalen van links en van rechts proberen hen van hun macht te beroven. In de invloedrijke Poolse rooms- katholieke kerk gaat de opposi tie niet met dit soort grove me thoden te werk. maar er is een onmiskenbare weerstand, waar mee zelfs de overleden kardinaal Wiszynski voortdurend proble men had. van een grote groep bisschoppen die tegen een al te nauwe samenwerking tussen kerk en communistische partij zijn. De nieuwe Poolse aartsbisschop Glemp is bovendien een nieuwe, zeer jonge primaat uit een geïso leerd gebied, die niet veel tijd heeft gehad zijn autoriteit bin nen de gevestigde Poolse curie te laten gelden. Niettemin is de ontmoeting van de grote drie. en de gelijktijdige be kendmaking dat de vakcentrale in principe bereid is de stakin gen tot eind januari op te schor ten, beslist goed nieuws voor ie dereen in Polen die uitziet naar een constructieve oplossing om de diep ingewortelde sociale en economische problemen van het land op te lossen. Maar het is pas het begin van een moeilijke strijd over het functioneren van de nationale raad. die zoals velen eveneens voorspellen een groot gevaar inhoudt onder te gaan in woorden, en die eerder een basis zou kunnen zijn voor conflicten dan voor overeenstemming. De Polen willen zien dat het werkt voordat zij het geloven. STOCKHOLM (GPD) De onthulling van de aanwezig heid van torpedo's met atoomkoppen aan boord van de in Zuid-Zweden gestrande Sowjet-onderzeeër, heeft niet alleen in Zweden maar ook internationaal grote opwin ding veroorzaakt. De Zweedse premier Falldin ver klaarde dat de onderzeeër „met grote waarschijnlijkheid bewa pend is met wapens met kernla dingen". Defensiewoordvoer ders voegden daar naderhand de uitdrukking „vrijwel zeker" aan toe. In een nadere verklaring zei over ste Bengt Schubach van de Zweedse marine, die het onder zoek naar de, atoomwapens had geleid: „Het begon als een routi ne-onderzoek direct na het vast lopen van de U-137. Tot onze gro te verwondering, omdat het een oude onderzeeër is, ontdekten we zeer sterke ioniserende stra ling. Onze metingen lieten er geen twijfel over bestaan dat er kernwapens aan boord waren, en daarvan hebben we de regering toen meteen op de hoogte ge bracht". De directe vraag van de Zweedse regering daarop aan de Sowjet- leiders leverde een schriftelijk antwoord op. „De Sowjet-onder zeeër 137 heeft, net zoals alle an dere Sowjet-oorlogsschepen ter zee, de noodzakelijke wapens en munitie aan boord. Dit heeft ech ter niets te maken met de aanwe zigheid van deze onderzeeër in de Zweedse wateren", zo luidde het Sowjet-antwoord. Deze verklaring bevestigde dat er kernwapens aan boord waren, zo verklaarde een regeringswoord voerder, „want anders hadden de Sowjet-leiders deze vraag direct en met grote verontwaardiging van de hand gewezen. We begre pen meteen dat ze geen zuiver geweten hadden, anders hadden ze het tegendeel bewezen door ons aan boord te laten komen". Paraatheid Gevraagd of dit de verhouding met de Sowjet-Unie gaat beïnvloe den, zei premier Faelldin: „Het is wel vanzelfsprekend dat, nu we het slachtoffer zijn geworden van een dergelijke krenkende behandeling, we niet op dezelfde manier als voorheen met de Sow jet-Unie kunnen overleggen. Het protest dat we hebben geformu leerd. is dan ook het scherpst mogelijke. En onze houding, mi litair gezien ten opzichte van nieuwe mogelijke schendingen van onze territoriale wateren, gaai ook veranderen. Het is tech nisch noch economisch mogelijk elk ogenblik elke vierkante kilo meter van onze territoriale wate ren te bewaken, maar we zullen onze paraatheid verhogen om dit soort schendingen de kop in te drukken, en we zullen er niet meer voor terugschrikken daar voor gewapend geweld te gebrui ken. Een wetsvoorstel daartoe is al in voorbereiding". De ontdekking van kernwapens in dit type onderzeeër verandert ook de machtsverhoudingen in de Oostzee. Tot nu toe wist men alleen af van het bestaan van zes Sowjet-onderzeeërs in de Golf- klasse. die bewapend zouden zijn met kernwapens. Nu echter heeft de Sowjet-Unie toegegeven dat alle Sowjet-oorlogsschepen ter zee - en alleen al in de Oostzee zijn dat er gemiddeld per dag zestig - kernwapens aan boord kunnen hebben. De opperbevelhebber van de Zweedse strijdkrachten, gene raal Lennart Ljung, legde gister avond uit waarom men niet aan boord van de onderzeeër de kernwapens had onderzocht. „Dan hadden we ons zeker met geweld toegang moeten ver schaffen, en dat wilden we niet. Wat zou de prijs zijn geweest die we voor zo'n controle hadden moeten betalen. Maar bewijzen hebben we genoeg. Drie nachten lang hebben de beste specialis ten van het Verdedigings Re search Instituut FOA (het Zweedse TNO) de onderzeeër onderzocht en getest. Toen had den we het bewijs. Daarom kun nen we nu ook zeggen dat die kernwapens aan boord zijn". De kwestie heeft veel facetten die wereldwijde consequenties zul len hebben, zo vertelde een woordvoerder van het Zweedse instituut voor vredesonderzoek Sipri. „We zullen een groot ge deelte van onze beoordelingen over wapencapaciteit en macht moeten herzien. Een verschui ving van het evenwicht gaat nu plaatsvinden". De toestand in het actiecentrum van de vlootbasis Karlskrona, waar de onderzeeër nog voor an ker lag, was gisteren vrij chao tisch. Marinewoordvoerders ver klaarden echter dat de onder zeeër zo snel mogelijk buiten de territoriale wateren zou worden geloodsd. Om zoveel mogelijk gevaar te vermijden, kreeg een Zweedse loods opdracht dit te doen en het schip onder escorte van Zweedse oorlogsschepen over te dragen aan de bevelheb ber van het Sowjet-eskader dat buiten de territoriale wateren wachtte. Het wachten was alleen nog op een verbetering van het weer; gisteravond was er nog sprake van storm. ander vliegtuig kreeg deze Jumbo het i Met Jordanië WASHINGTON (AFP) - De Ver enigde Staten voorzien "bepaal de problemen" in hun betrekkin gen met Jordanië als gevolg van het recente Jordaanse besluit om Russische wapens te kopen. Na het bezoek van de Jordaanse koning Hoessein aan Washing ton concludeerde een Ameri kaanse regeringsfunctionaris, dat de betrekkingen tussen Jor danië en de VS wederom geken merkt worden door een klimaat van vertrouwen, dat was verdwe nen onder de regering-Carter. Maar. zo voegde de functionaris die anoniem wenste te blijven er aan toe. het Jordaanse besluit om Sowjet-wapens aan te schaf fen, zal "bepaalde problemen" oproepen. De functionaris, die werkzaam is op het ministerie van buiten landse zaken, erkende dat de VS er de voorkeur aan zouden heb ben gegeven dat Jordanië niet bij Moskou had aangeklopt voor een luchtverdedigingssysteem. Was hington is bereid luchtdoelraket ten van het type "Hawk" te leve ren. Het probleem is echter dat het Amerikaanse congres heeft bepaald dat aan Jordanië te leve ren Hawks niet mobiel mogen zijn Vandaar dat Hoessein zich nu tot het Kremlin heeft gewend voor de Sam-6 de modernste mo biele luchtdoelraket in het wape narsenaal van de Sowjet-Unie. Ondanks deze tegenslag voor de Amerikanen blijft Washington volledig bereid tot militaire sa menwerking. zo beklemtoonde de regeringsfunctionaris. Zo wil het de besprekingen voortzetten over een mogelijke aanschaf door Jordanië van de F-16, de moderne Amerikaanse lichte jachtbommenwerper. Naast de Sowjet-wapens vormden tijdens Hoesseins bezoek de Camp-davidakkoorden een punt waarop de meningen botsten. Reagan is er tijdens de gesprek ken die hij maandag en dinsdag met de Jordaanse vorst voerde, niet in geslaagd zijn gespreks partner op andere gedachten te brengen inzake het Camp-David- proces. Hoessein heeft duidelijk uiteengezet dat dit proces nim- r zal kunnen leiden tot een op lossing van het Palestijnse pro bleem. aldus de functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt onderstreept dat het bezoek van Hoessein ondanks de verschillen van mening toch heeft bijgedra gen tot een verbetering van de onder Carter bekoelde betrek kingen. Donderdag 5 november zal een historische dag blijken voor de in de toekomst te voeren discussies over bewapening en ontwapening tussen de su permachten. Historisch in negatieve zin dan wel. Voor de geloofwaardigheid van de Sowjet-Unie is het incident met de onderzeeer 137. die in Zweden aan de grond liep en waarin nu de aanwezigheid van kernwapens is aange toond. een catastrofe aan het worden. De meest verbreide internatio nale reactie was gisteravond al het constateren dat de Sowjet-leiders nu het masker daadwerkelijk van het ge zicht is gerukt. Het hele vriendschaps en ontwape ningsoffensief dat de Sowjet- regering de afgelopen jaren met alle beschikbare midde len m vooral Scandinavië heeft gevoerd, is net zoals de onderzeeer met een klap aan de grond gelopen. Dat het Kremlin zich gisteren in stil zwijgen hulde, is volledig be grijpelijk. en dat er links en rechts in de rijen van besluit nemers in Moskou en de vlootbasis waar de onder zeeer van afkomstig was, hoofden zullen rollen, is ook duidelijk. Een beter bewijs ervoor dat de discussie over een kernwa- penvrije Oostzee hard nodig is. kon amper worden gele verd. Maar voor de Sowjet- Unie is de stoel aan de onder handelingstafel zeer wankel geworden. De Sowjets kun nen er zichzelf van beschuldi gen de Amerikaanse regering volledig gelijk te hebben ge geven in Reagans anti-Sow- jet-politiek. In Washington heeft men deze rampzalige Sowjet-blunder al stevig geapplaudeerd en dat was nog maar het begin van een nieuwe golf van anti-Sowjet- gevoelens Voor de gnjze Sowjet leiders dreigen de jaren '80 steeds meer verliesbrengend te wor den. Langs do 17 000 kilome ter lange grens die de Sowjet- Unie heeft door elf tijdzones en dertien landen, heeft men nu amper nog vrienden. En niemand twijfelt eraan dat Zweden, alhoewel alhantie- vnj en neutraal in oorlogstijd, nu ineens nog verder in het westerse kamp terecht is ge komen. Jarenlange propa- ganda-inspanningen van de Sowjet-Unie zijn hiermee in één klap teniet gedaan De invloed van dit incident zal al direct merkbaar worden tijdens de gesprekken die de Sowjet-Unie gaat voeren met West Duitsland en de Ver enigde Staten over de kern wapens en plaatsing ervan in Europa Het was een bitter bezorgde Zweedse premier, die gisteravond opmerkte dat de uitdrukking „Oostzee, zee van de vrede" nu volledig zijn waarde had verloren, evenals de geloofwaardig heid van het Sowjet-vredes- streven HENK RUYSSENAARS LEICESTER (UPI) - Een jury rechtbank in Groot-Brittannie heeft giste ren een kinderarts vrijgesproken, die werd beschuldigd van poging tot moord nadat hij een gehandicapte baby had laten sterven De uitspraak wordt zowel in de medische wereld als bij de beweging "recht-op-le- ven" gezien als een mijlpaal. De 55-jange dokter Leonard Arthur, besloot vorig jaar niets te doen om het leven te redden van een pasgeboren mongoolse baby met geringe overlevingskansen. Dit gebeurde op verzoek van de ouders De arts gaf de opdracht de baby niet te voeden en hem medicijnen toe te dienen voor het onderdrukken van de honger en het stopzetten van de ademhaling. Drie dagen na de geboorte overleed de zuigeling Aanvankelijk werd Arthur beschuldigd van moord Halverwege het pro ces. dat 18 dagen duurde, veranderde de tenlastelegging in poging tot moord De zaak kwam voor de rechter door de inspanningen van een rechtop-leven-groep. De belangrijkste medische organisaties ontvingen het vonnis met en thousiasme. Zij klaagden over de "ontoelaatbare druk die bepaalde groeperingen kunnen uitoefenen op artsen en verplegers" ADVERTENTIE WASHINGTON, MOSKOU (Reu- ter/UPI) - De Amerikaanse mi nister van defensie, Weinberger, heeft gisteren een verklaring van minister Haig dat de NAVO be schikt over een noodplan voor het afvuren van één kernwapen bij wijze van waarschuwing, vol komen tegengesproken. In de se naatscommissie voor de strijd krachten zei Weinberger dat er "in geen enkel (NAVO-)plan iets voorkomt dat hier ook maar in de verte op lijkt en dat dit ook niet zo zou moeten zijn". Minister Haig van buitenlandse za ken had woensdag tot een se naatscommissie gezegd dat er in de NAVO-scenario's voor crisis situaties de mogelijkheid voor komt van het afvuren van één kernwapen als waarschuwing dat de andere partij (Sowjet- Unie) de grens in een aanval overschrijdt. Het Russische persbureau Nowos- ti zei gisteren dat elke poging van de NAVO een kernbom te la ten exploideren als waarschu wing aan de Sowjet-Unie, uitge legd zou worden als het begin van een kernaanval. Het is naïef te veronderstellen dat, indien de NAVO hiertoe over gaat, de an dere partij dit niet zou beschou wen als het begin van een nu cleair conflict, aldus het Russi sche persbureau. De doeltreffendheid van het door minister Haig genoemde "waar schuwingsschot" met een kern wapen werd gisteren in twijfel getrokken door defensie- en kernwapcnspecialist Herbert Scoville, die als zodanig diende onder vier presidenten. Het eind van het lied, aldus Scoville zou zijn: "Geen Europa meer, geen Sowjet-Unie en geen Verenigde Staten." WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft de minister van buitenlandse zaken Alexander Haig en zijn veiligheidsadviseur Richard Allen gisteren bij zich geroepen om een einde te maken aan het onderlinge geruzie tussen zijn naaste medewerkers. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis gaf Reagan Haig en Allen te verstaan dat hij er zeker van wilde zijn dat "de zaken van de afgelopen dagen zijn afgedaan". Hij besprak met zijn adviseurs ook hoe op het departement van buitenlandse zaken beter kan worden gewerkt, en hoe de onderlinge kritiek kan worden gestopt, aldus de woordvoerder. Eerder deze week liepen de spanningen tussen de adviseurs op toen Haig in een dagbladinterview liet weten dat een functionaris in het Witte Huis een "oorlogscampagne" tegen hem voert om hem uit de regering te stoten. Hij noemde geen naam. Het onderhoud op het Witte Huis duurde ongeveer één uur. Haig en Allen verklaarden het eens te zijn over het belang van een goede samenwerking voor het buitenlands beleid van de Verenigde Staten, zo zei de woordvoerder. "De president bevestigde het sterke vertrouwen in zijn adviseurs en zijn hele staf voor buitenlandse zaken". Volgens de woordvoerder was het een "vriendelijk" gesprek. Hij ontkende dat de aanwezigheid van Allen erop duidt dat hij degene is over wie Haig het in zijn gerucht- Welke stijl je ook aanhangt, funk, punk. rock of iazz. een grootscheepse talenteniacht zal per genre de grootste Leidse talenten aan het spotlicht brengen. i u g 11 n'm'rm'iïi n s wjvtmi Doe mee en win een demoband met je eigen muziek fiiiiiiiiiiünniiiiiiiiiiinmiiiiniiiniiiiif en vele andere aantrekkelijke pri|zen! Knip deze bon uit en lever hem in bij: THE DUKE (dixieland jazz). Oude Singel 2 ol THE JAM (popgroepen), 2e Binnenvestgracht 15 ol NAPOLEON (jazz trio's), Steenstraat 13 of SCARABEE (folk piano), Pieterskerkchoorsteeg 24. Naam muzikant groep Aantal ledenGenre. Kontaktadres Inschrijving sluit op 12 november Mede mogeli|k gemaakt door Leidsch Dagblad 'n aktieve krant! makende interview had.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9