Onbegonnen Werk Burgemeester Goekoop en de kladderatsch "Ik weet nu wat wordt bedoeld als ze zeggen: mijn vrouw is Bouw tunnel Willem de Zwijgerlaan vertraagd Afgezet bestuur JOVD wijst beschuldigingen af Brandje in Herensteeg Kritiek van brandweer op aantal discotheken Het stelsel van rechts-, om- gangs- en fatsoensnormen dat de heren Drees en Romme ons na de oorlog oplegden, liep in 1966 de eerste averij op en is nu bezig te verpoeie- De veranderingen sommigen zullen zeggenverbeteringen komen heel snel op ons af. Veel meer ook dan vroeger halen we de schouders op over dingen waarvan we weten dat ze niet deugen. Zelfs pre dikanten zijn niet meer voor uit te branden. Neem nou piraten-tv. De wet verbiedt het, het mag niet, maar kan het iemand schelen dat het er is? Welnee. De hele ontwikkeling is in be langrijke mate dé schuld van de overheid die eindeloos talmt met lokale tv. Dan krijg je dat. Als je een kind te lang met een taart in een kamer opsluit dan eet-ie dat ding op zeker moment zonder ie mands goedkeuring op. Zo ligt dat. Dat particulieren met de pira ten-tv in de weer zijn, dat za kenmensen er reclame op ma ken, het is nog te begrijpen Maar er zijn bepaalde grenzen. Functionarissen die lokaal of landelijk nauw betrokken zijn bij het overheidsbeleid, kunnen onmogelijk enige me dewerking geven aan zoiets illegaals als piraten-tv. In wat voor vorm ook. Hun werk bestaat er immers voor een belangrijk deel uit om de be volking te laten léven met wetten, besluiten, verordenin gen. Dus gemeenteraadsleden en wethouders behoren de pira- ten-tv te mijden. Als zij dat niet doen is dat kwalijk. En nog gekker wordt het als een burgemeester zich openlijk door de piraten-tv laat inter viewen. Leidens burgemees ter Goekoop heeft dat begin deze week gepresteerd tijdens de Regio Leiden Steunt Po len-avond in Minerva. Het was voor een goed doel, zeker, maar dat maakt de zó.ak zelf nog niet goed. Je kunt ten slot te ook niet voor de Polen gaan stélen. De burgemeester is het hoofd van de politie. En wat deed hij nu? Hij verleende indirect medewerking aan een orga nisatie. die door zijn eigen politie-apparaat dient te worden ingerekend. Het is on begrijpelijk. (Ik heb nog geprobeerd de bur gemeester hierover een ver klaring te ontlokken, maar hij bleek buitenslands te ver toeven). De morddl: de kladderatsch maakt zich nu kennelijk ook meester van diegenen die zijn aangesteld om er pal tegen te staan. Onderzoek Er wordt wat onderzócht in dit land. In de jaren zestig heb ben we emmersvol sociologen en psychologen over de natie uitgekieperd en dat zullen we wéten. Öp zolders en in laden rust al het één en ander aan hooggekwalificeerd fröbel- werk. Het resultaat van sommig on derzoek geeft louter jolijt en daar ben ik al dik tevreden mee. Een zonneschijntje in malaise-tijd is nooit weg. Met het resultaat van weer an der geestelijk graafwerk blijf ik zo nu en dan puzzelend zit ten. Zo heb ik eens gelezen dat iemand er na veel geploeter was achtergekomen dat de beginletter van de achter naam bij veruit de meeste moordenaars tussen de letters M en Z moet worden gezocht. Wat moet je daar nu mee Dat dacht ik ook een beetje toen ik kennis nam van het resul taat van een onderzoek dat de vakgroep Sociale en Orga nisatiepsychologie van de Leidse universiteit en het Energie Studie Centrum in Leiden hebben gehouden naar de mogelijke deelne ming aan de Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) over kernenergie. De helft van de Leidse bevol king wil er aan meedoen, zo lees ik. Een waanzinnig hoog percentage, als u het mij vraagt, maar goed: onder zocht is onderzocht. De heren zullen niet uit hun nek rede neren. Of toch wel? Het eerste dat je vervolgens leest is dat "de vier onderzoe kers zich haasten de resulta ten van hun werkzaamheden te relativeren". Vervolgens zeggen ze: generaliseren aan de hand van het rapport is gevaarlijk. Je mag er geen conclusie voor het gehele land uit trekken. O. Maar toch, denk ik dan, de helft van Leiden praat mee. Het is weliswaar absoluut geen ty pisch Leidse discussie, maar ik blijf het mooi vinden. Wat lees je evenwel een paar re gels lager? "Eén van de onderzoekers stelt bovendiendat het ook al te ver voert de reultaten voor Leiden representatief te noe- 't Is bijna geestig. Kijk, die hele BMD is in mijn ogen één grote overbodigheid. Iedereen van enige importan tie heeft zijn zegje al gedaan. De standpunten liggen muur vast en daar zal die met de leiding belaste jonkheer ook geen millimeter verandering in brengen. Trouwens: wij Nederlanders luisteren niet eens naar elkaar. Dus wat mót dat allemaal. In het jaar 2000 zal om die BMD worden geglimlacht. Een mooie fopspeen, zal de histo rie het noemen. Op het moment is het belang er van duidelijk: het verschaft een aantal mensen werk. Dus VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 Steeds zakkeriger wordt het Leidse verkeersbeleid. u zult er van mij verder geen kwaad woord over horen. Huis In de dorpen rond Leiden kan het af en toe ook ferm gisten, knarsen en spoken. Neem Warmond. Daar is hevige be roering ontstaan omdat de nieuwe burgemeester, mevr. Hendrickx-Vlaar (PvdA), in een huurhuis van 500 gulden is neergestreken, terwijl zij een jaarinkomen heeft van rond 65.000 gulden (en samen met dat van haar echtgenoot nog aanzienlijk hoger uit komt). Formeel schijnt het te mogen. Met bloeddoorlopen ogen heb ben ze dat ten gemeentehuize nagerekend. Maar ja, formeel correct is nog niet moreel correct. Dat dient zeker een burgemeester in het oog te houden. Van de reactie van mevr. Hen dricks stond ik overigens te suizebollen. Lees en huiver: "Grappig is eigenlijk dat an ders vaak ivordt gezegd dat een burgemeester van zijn voetstuk moet afkomen en tussen de burgers in een rij tjeshuis moet gaan wonen. Nu woon ik in een rijtjeshuis en nu zeggen ze dat dat door mijn inkomen niet kan". Par- bleu. Nee, ik zeg daar niets over. Ik hoef toch zeker niet alle flau wekul uit te pluizen. Alleen vraag ik me af of ze de ballotage bij de PvdA niet eens moeten verscherpen. Thee Een paar weken geleden heb ik een Japanse theeceremonie in het museum voor Volkenkun de beschreven. Bij die gele genheid heb ik wat verbolgen opgemerkt dat het over de prijs van de ceremo nie onvolledige voorlichting gaf. Niet vermeld werd name lijk dat je behalve voor de theeceremonie ook voor de toegang van het museum moest betalen. Kennelijk is mijn klacht door gedrongen tot de tempel aan de Steenstraat, want voor de nieuwe theesessie op 13 no vember schrijft mr. Van der Straaten van het museum in de laatste regel van de invita tie: "Het bijwonen van de ce remonie kost, buiten de toe gangsprijs van het museum, f. 2.50 inclusief een informa tieboekje over de achtergron den van de Japanse theecere monie". Kijk, zo is het correct. Niet alles blijkt onbegonnen werk te zijn- Tot slot zal ik u even melden hoeveel u nu als volwassene echt kwijt bent: vijf gulden. Wij hebben niet gerotzooid9 LEIDEN - Het onlangs afgezette bestuur van de Leidse afdeling van de JOVD is het niet eens met de redenen waarom het door de leden aan de kant is gezet. Het bestuur van de liberale jongeren organisatie werd onder meer slecht functioneren en eigenzin nig optreden verweten. De in vloed van de afdeling zou tot nul zijn gedaald: reden voor de leden om het bestuur tijdens een beslo ten ledenvergadering te ont slaan. Het ex-bestuur van de JOVD vindt echter dat de conclusies van de leden onjuist zijn. In een verklaring zeggen ex-voorzitter Van Schaik en ex-bestuursle den Van Gilse, Faber en Close dat er geenszins "flink gerot zooid" is, zoals JOVD-lid De Bloeme gisteren in deze krant beweerde. Volgens het nu afge zette bestuur zijn er de laatste tijd juist meer succesvolle bij- eenkomsten gehouden dan in het verleden het geval was. Het ex-bestuur herinnert eraan dat onder zijn bewind het leden bestand geschoond is van veel niet-betalende leden. Dit terwijl het aantal leden tegelijkertijd op peil werd gehouden. Ook zou het politiek bereik nog nooit zo groot en de contacten met andere orga nisaties nog nooit zo intensief zyn geweest. De beschuldiging van De Bloeme, als zou het ex-bestuur de kwes tie van het spreekrecht bij raads vergaderingen hebben gebruikt om het raadslid De Vries een hak te zetten, wordt nu door het ex-- bestuur ontkend. Ook mr. De Haze Winkelman, lid van de Raad van Advies en medestan der van De Bloeme, zou inge stemd hebben met een actie te gen De Vries. De Haze Winkel man ontkent overigens dat daar over contact is geweest tussen hem en het ex-bestuur. "Boven dien heeft mijn lidmaatschap van de Raad van Advies daar to taal geen invloed op". LEIDEhJ - De Vrouwenbond NW houdt morgen een openba re verkoop van zelfgemaakte handwerken. Dat gebeurt in ge bouw Rapenburg 48 van elf uui 's ochtends tot vier uur 's mid dags. LEIDEN - Het slechte wegdek in de Abraham Crijnssenstraat wordt hersteld. Dat werk begint maandag en zal drie vier weken duren. In die tijd is er in de straat geen verkeer mogelijk. Ook zegt het ex-bestuur nu dat. wat betreft Zuid-Afrika, de Leidse afdeling anderhalf jaar geleden geenszins alleen stond op het JOVD-congres over apartheidspolitiek. Ex-voorzit ter Van Schaik zou op dit con gres uitspraken hebben gedaan die neerkwamen op een pure verdediging van de apartheid. Het verwijt dat nieuwe actieve leden geen kansen werden ge gund weerlegt het oud-bestuur nu door eraan te herinneren dat een nieuw lid onlangs voor het penningmeesterschap kandidaat is gesteld. De vier ex-bestuursleden denken dat er heel anderen redenen zijn geweest om het bestuur af te zet ten. Zij werpen de beschuldigin gen nu terug naar de heren De Bloeme en De Haze Winkelman. De Bloeme zou onvrede hebben met zijn tanende politieke in vloed; De Haze Winkelman met de onafhankelijke koers die de afdeling binnen de landelijke JOVD voert, met name ten op zichte van de door De Haze Win kelman geleide rechtervleugel. LEIDEN - De aanleg van de tun nel voor voetgangers en fietsers onder de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Kooilaan is vertraagd. Was de tunnel in een gemeentelijke planning uit het vooijaar klaar in oktober *82, nu spreekt men ten stadhuize over juni '83. Voor de Socialistiese Partij is de vertraging reden geweest om een brief op poten te schrijven naar de gemeenteraad. Wethouder Waal van ruimtelijke ordening, zo stelt de SP, heeft gezegd dat er dit voorjaar zou worden begon nen met de bouw van de brug. Op 1 april 1980 kreeg de gemeente de vergunning voor de aanleg binnen en enkele maanden later, in juni, kwam het bericht van het ministerie van Verkeer en Water staat dat er subsidie zou worden verstrekt. Voeg daar aan toe de mededeling van wethouder Waal dat er in het vooijaar zou worden begonnen met de aanleg en de vraag luidt: waarom is men nu, in het najaar, nog steeds niet be gonnen? Aldus de SP. Gemeenteambtenaar Burger zegt hierover: "Wij zijn dit voorjaar wel degelijk begonnen. Nee. niet met de bouw van de tunnel, maar dat bedoelde Waal ook niet. Wij zijn begin dit jaar begonnen met voorbereidende maatregelen als het verleggen van kabels". Wanneer wordt er dan wel daad werkelijk begonnen met de tun nel? "Volgend jaar, want eerst moet het zand, dat nu wordt op gehoopt, inklinken". Burger, gevraagd naar een verkla ring voor de vertraging: "Dat zal wel komen doordat we moesten wachten op goedkeuringen van het rijk". Die waren dus vorig jaar al binnen? Burger: "Jawel, maar dat wil niet zeggen datje er dan al bent. Toen we vorig jaar de subsidie binnenkregen moest het bestek nog worden opge stuurd en goedgekeurd. Daarin zal de vertraging wel zitten". Artsen en de omgang met buitenlanders LEIDEN - Kledingstukken, die te drogen waren gelegd op een gevelka chel in een kamer op de begane grond in de Herensteeg, waren de oor zaak van een binnenbrand. De kleding vatte vlam en pas nadat de voorgevel in brand stond had de bewoner in de gaten wat hem was overkomen. Dankzij snel ingrijpen van de brandweer bleef de schade beperkt tot die ene kamer (zie foto). In de brief aan de gemeenteraad vraagt de SP zich ook af hoe het nu precies zit met de plannen voor een tunnel onder de Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Sumatrastraat. Volgens de SP is in november '80 de toezegging gedaan dat er voor 1 maart 1981 een uitgewerkt plan aan de be woners zou worden voorgelegd. "Sindsdien hebben we noch in maart 1981, noch op een ander tijdstip iets vernomen". Gemeenteambtenaar Aletrino des gevraagd: "Technisch zijn we hier nog niet uit. Maar er is wel degelyk contact met de bewo ners. Een aantal van hen is dit jaar bijvoorbeeld op bezoek ge weest bij een vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. Het is overigens maar de vraag of het ministerie van verkeer en waterstaat subsidie wil geven voor deze tunnel, want het is een kostbaar plan. Ik heb daar. eerlijk gezegd, zo mijn twij fels over". LEIDEN - De Turkse en Marok kaanse patiënten blijken' niet al tijd te passen in het keurslijf van de Nederlandse gezondheids zorg. De moeilijkheden die ze hebben liggen maar gedeeltelijk op het vlak van afwijkende ziek ten of minder bekende ziekte beelden. Vooral het contact tus sen arts en patiënt, het praten en omgaan met de patiënt is nogal eens moeilijk. Het uitwisselen van deze ervarin gen was gisteren en vandaag aan de orde op de Boerhaavecursus 'Gezondheidszorg en Turkse en Marokkaanse migranten' in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Van de zijde van de gezondheids zorg is er een énorme belangstel ling voor deze cursus. Er hadden zich zoveel medici, maatschap pelijk werkers, voorlichters, psy chologen en antropologen inge schreven dat de organisatie moest besluiten de groep in tweeën te delen en dezelfde cur sus volgend jaar maart opnieuw te houden. Mevrouw drs. I.P. Spruit, medisch antropologe en wetenschappe lijk hoofdmedewerkster aan het Instituut voor Sociale' Genees kunde in Leiden constateerde, de groep belangstellende*! over ziend, dat de opname van grote aantallen buitenlanders (300.000) in onze samenleving noch ons, noch de buitenlanders onbe roerd heeft gelaten. "Hieraan ontsnapt de gezondheidszorg evenmin als andere organisa ties". In de cursus is aandacht geschon ken aan voorzieningen, zoals voorlichtingsmateriaal in ver schillende talen en het inzetten van-tolkendiensten om de con tactmogelijkheden tussen arts en patiënt te verbeteren. Het taal probleem is echter niet de enige moeilijkheid waarmee de hulp verleners hebben te 'kampen. De aandacht voor de culturele ach tergronden en de invloed van so ciale problemen op de ziekte is ook van wezenlijk belang. Huisarts Venneman uit Amster dam, die zelf een praktijk heeft met veel Turkse en Marokkaanse patiënten spreekt uit ervaring. "Als je je inzet weet je na enige tijd ongeveer wel wat ze bedoe len. Als een Marokkaanse man' mij midden in de nacht opbelt en laat weten dat zijn vrouw is 'ge vallen', snap ik nu onmiddellijk dat ik in de auto moet stappen omdat hij bedoelt dat zijn vrouw is bevallen". Deze huisarts zit met andere pro blemen. Bijvoorbeeld: als hij een Turkse vrouw verwijst naar een ziekenhuis omdat er problemen bij de bevalling worden ver wacht en zij dat niet wil vanwege haar godsdienst. Of het hardnek kige geloof dat zij hechten aan de verhalen van landgenoten, wan neer die baat hebben gehad bij bepaalde ingrepen, zoals gecu- retteerd willen worden als er geen enkele aanleiding is. Registratie De cursusleiders waren er over eens dat niemand in de gezond heidszorg precies weet waar de problemen liggen. Nog nimmer is er iets geïnventariseerd. Verze- keringsgeneeskundige en weten schappelijk medewerker aan het Instituut voor Sociale Genees kunde in Leiden, D.B. Kagenaar, weet niet wat hij met die inciden tele problemen aan moet. "We kunnen niets onderbouwen. Het is de ene veronderstelling tegen over de ander. De een is voor in tegratie, de ander wil aparte zie kenhuizen en spreekuren. Moe ten ziekenfondsen nu wel be-i paalde kosten vergoeden of niet? Zijn huisartsen voldoende opge leid om deze groep te helpen? Het zijn allemaal vragen waar we nog niet uit zijn", meende hij. Samen met mevrouw Spruit pleit te hij voor registratie van de na tionaliteit bij patiënten. Kage naar: "Op geen énkele manier is nu bekend waar hiaten zitten omdat we ze niet kunnen onder scheiden van andere patiënten. Wij weten niet of voorzieningen aanslaan of dat de buitenlanders uit gemakzucht van de huisarts maar naar een specialist worden verwezen. Er is ook geen samen hangend geheel tussen de hulp verlenende instanties". Spruit hamerde erop dat die regi stratie - weliswaar onder bepaal de voorwaarden - er moet ko men. "Dat het nog niet is ge beurd komt voornamelijk omdat dit soort zaken politiekgevoelig liggen. Het gaat ons niet om het registreren; ook moet je het niet zien in het vlak van de discrimi natie. Het doel is het herkennen en erkennen van de wensen van Turkse en Marokkaanse patiën ten." De Boerhaavecommissie komt in het voorjaar naar aanleiding van deze cursus uit met een cahier, dat in elke boekhandel verkrijg baar zal zijn. LEIDEN - De Leidse discotheken zijn over het algemeen voorzien van een nooduitgang, noodverlichting en van voldoende brandblusappara- ten. De Silwynbar in de Breestraat vormt hierop een uitzondering. Dat staat in een rapport van de brandweer over de brandveiligheid van de Leidse dansgelegenheden. De Silwynbar is gevestigd in een oud hotel/restaurantcomplex en op dit moment in gebruik als discotheek en kamerverhuurbedrijf. Het ontbre ken van voorzieningen voor brandveiligheid is al jaren een probleem. Samen met de gemeente wordt gezocht naar een oplossing. De discotheken Le Bateau in de Steenstraat en LISC in de Eerste Bin nenvestgracht worden door de brandweer ook niet positief beoordeeld. Bij Le Bateau zijn volgens het rapport de verlichting en de blusmidde len niet in orde. Bij LISC deugt de (nood)verlichting niet. Onvoldoende blusmiddelen zijn er volgens de brandweer in de Dubble Dutch Inn in de Nieuwstraat en in de sociëteit JAM in de Tweede Binnenvestgracht. Samantha's in de Lange Brug, Koets-o-theek in de Kruisstraat, 't Bree- huys en het Leids Vrijetijds Centrum in de Breestraat, Hi Fi in de Vrouwensteeg en Club 70 in de Stationsweg beschikken wel over de nodige voorzieningen. Aan het verbeteren van de voorzieningen bij Le Bateau en LISC wordt volgens de brandweer inmiddels gewerkt. De brandweer houdt bij elke disco gemiddeld twee maal per jaar een controle. Brandweercomman dant Broekman zou dit graag vaker willen doen, maar een groot tekort aan personeel zou dit niet toelaten.-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4