verkoop Olga ldein Kans op Bezwaren in buurt tegen afsluiten deel Rapenburg Vredestein vraagt twaalf miljoen voor matrassenfabriek 'Merenwijk verklaren tot ontpolderd gebied' Leidse stadsrubriek W oonbotenverordening al weer ingetrokken VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 LEIDEN Kettingbotsing j bij Rijnbrug LEIDEN - Twee mensen raakten gistermiddag gewond bij een kettingbotsing voor de Rijnbrug ter hoogte van de Haagse Schouw. Een 63-jarige bestuur der uit ^Rotterdaip stopte op de rechternjstrook richting Amster dam omdat hij meende de lich ten van de brug te zien knippe ren. Later bleek dat het zonlicht zo in lieten had geschenen dat het net leek alsof ze brandden. De tweede auto kón nog tijdig rem men echter de daaropvolgende 31-jarige bestuurder uit Den Haag had het allemaal te laat in de gaten. Na een salto kwam zijn wagen op de voorligger terecht. Met een klap botste deze auto op de gestopte auto, waarbij de 30- jarige bestuurder uit Wassenaar met zijn auto doorschoot en te gen de vangrail werd aange drukt. Bewusteloos en met een flinke hoofwond is deze man naar het AZL gebracht. Een me depassagier van de Hagenaar moest zich onder doktersbehan deling stellen. Tussen Doelenburg en Nonnenbrug Het Rapenburg nabij het Academiegebouw. Dit gedeelte zou volgens het plan i moeten warden afgesloten. de gemeente voor auto s LEIDEN - Het afsluiten voor het autoverkeer van het Rapenburg tussen Doelenbrug en Nonnen- brug stuit op grote bezwaren. Op een informatie-avond over het plan maakten bewoners en on dernemers uit de buurt duidelijk er niets voor te voelen. Het plan van de gemeente is al ja ren geleden vastgesteld. Dat is in overleg met de buurtvereniging Pieterswijk gebeurd. Het plan is bedoeld om doorgaand autover keer op het Rapenburg onmoge lijk te maken. Auto's zouden er wel kunnen ko men. maar vanuit het zuiden via de Nonnenbrug of vanuit het noorden via de Doelenbrug moe ten keren Op die manier zouden er twee zogeheten 'verkeerslus- sen' ontstaan. De huizen en bedrijven blyven door deze 'verkeerslussen' wel bereikbaar, maar doorgaand au toverkeer wordt onmogelijk. Het stuk Rapenburg tussen Doelen brug en Nonnenbrug zou zo doende aantrekkelijker worden voor met name de vele voetgan gers die het Academiegebouw bezoeken. De bezoekers van de informatie avond maakten er bezwaar tegen dat de winkels en bedrijven op het Rapenburg moeilijker be reikbaar worden. Ook zou er met de auto te veel omgereden moe ten worden. Bewoners uit de Kloksteeg klaag den erover dat er vanaf het Ra penburg dagelijks - zo bleek uit eigen tellingen - 140 tot 200 au to's het straatje inrijden. Dit on danks het verbodsbord voor au to's en motoren. Ook zij bepleit ten het openhouden van het Ra penburg om dit sluipverkeer te voorkomen. Puinhoop De aanwezigen wezen er op dat het Rapenburg al jaren een 'puin hoop' is. Door het vernieuwen van de Nonnenbrug. van de wal- muren en de rioleringen en op dit moment door het vernieuwen van de Doelenbrug (Deze brug komt naar verwachting in de zo mer van 1982 gereed) De praktijk zou met name de on dernemers in de wijk hebben ge leerd dat de bereikbaarheid met de auto van het grootste belang is. Ook was men vanuit deze hoek algemeen van oordeel dat er te weinig parkeergelegenheid is. Verder vond men het onbillijk dat de blauwe parkeerzone voor een deel van het Rapenburg wel en voor een ander deel niet geldt De uitbreiding van het terras van café Barrera werd ongewenst geacht. De bewoners zeiden zich nu al te storen aan het gedrag van 'de studenten die met hun biertje in de hand de stoep ver sperren'. Niet afwijzend stond men tegen over de suggestie om het het doorgaand (vrachtjverkeer moei lijker te maken door andere maatregelen. Hierbij werd ge dacht aan verkeersdrempels en versmallingen van het wegdek. LEIDEN - De bijna negentig werknemers van de Olga Matrassenfabriek in Leiden vrezen dat hun oud-direc teur Joop Koornwinder er niet in zal slagen Olga te kopen van het moederconcern Vredestein. De Vredes- teindirectie geeft Koornwinder nog een kleine week. Volgende week woensdag wil de Vredesteindirectie be slissen: óf Olga verkopen óf Olga sluiten. Als Koornwinder Olga kan kopen vallen er slechts enkele ontsla gen in Leiden. Anders zet Vre destein haar sluitingsplan door. Dan staan zestig mensen van Ol ga op straat. Vredestein wil slechts de verkoop, de administratie en een deel van het transport van Olga Matrassen handhaven in Leiden. De ma- trassenproduktie zou geconcen treerd worden in Maastricht, bij de daar bestaande Vredestein Matrassenfabriek. Precies 24 Leidse produktie-arbeiders zou den naar de fabriek in Maastricht kunnen verhuizen. Koornwinder wil daarentegen de matrassen- produktie in Leiden concentre ren; ontslagen vallen dan vooral in Maastricht. De overname van Olga en Vredes tein Matrassen kost twaalf mil joen gulden; 3.7 miljoen voor het gebouw en de grond van Olga aan de Evertsenstraat, 2.5 mil joen voor de "goodwill" (merk naam, klantenkring, 'know how') en zo'n zes miljoen aan voorraden en machines. Gebouw en grond worden verkocht aan de gemeente; 3.7 miljoen mag dus van het totaalbedrag van twaalf miljoen afgetrokken wor den. Als Vredestein verder zo goed wil zijn niet zwaar te tillen aan de bedragen voor 'good-will' en voor machines in Maastricht, dan komt Koornwinder een heel eind. Tenminste als hij een le ning van bijna vijf miljoen gul den bij de banken rond krijgt. Niet hard Vredestein-directeur Hans Zwarts heeft - zoals de zaken er nü voor staan - geen enkel vertrouwen in de overname door Koornwinder: "Zijn plan is niet reëel. De ban ken zijn niet zo gek bijna vijf mil joen gulden te lenen aan Koorn winder. Anders leenden ze het ons ook wel. Krijgt Koornwinder die vijf miljoen toch, dan zal hij per jaar zes ton op de matrassen moeten verdienen, alleen al om de rentelasten te betalen. Koorn winder is vier jaar directeur van Olga geweest; zoveel geld wist hij toen ook niet uit de matrassen te halen. Waarom zou Koornwin der wel kunnen, wat Vredestein niet kan?". Zwarts noemt Koonrnwinders' plan "niet af' en "niet hard". FNV-districtbestuurder Gerrit Grooten vindt Zwarts niet eer lijk. "Afgelopen dinsdag kregen we pas te zien hoeveel de overna me volgens Vredestein zou moe ten kosten. Dan mag Zwarts niet verwachten dat alles in één keer geregeld is. Het gaat om een mil joenzaak waarbij behalve de Vre desteindirectie de gemeente, het ministerie van economische za ken, de banken en wij als bonden betrokken moeten worden. Dat regel je niet even één, twee, drie". Grooten en zijn CNV-collega Henk van den Berg steunen de overna me door Koornwinder "omdat we dertig arbeidsplaatsen méér verliezen als we naar het Zuiden gaan". Olga-werknemers die mee willen verhuizen naar de matras senfabriek in Maastricht, zijn na melijk op de vingers van één hand te tellen. Goodwill De vakbondsbestuurders traden gisteren tegen wil en dank bijna op als vertegenwoordigers van Koornwinder tijdens besprekin gen met de Vredesteindirectie in Holiday Inn in Leiden. Het ge sprek stokte bj de 2.5 miljoen voor goodwill en de miljoen gul den voor de machines in Maas tricht die Vredestein van Koorn winder vraagt. "Die 2.5 miljoen voor goodwill is onzin ten voeten uit', meent FNV-man Grooten. "Maar liefst 2.5 miljoen goodwill voor een verliesgevende tent! Wat Koopt Zwarts nou voor zijn eigen goodwill?" Vredestein-directeur Zwarts voelt er echter niets voor met miljoe nen te strooien: "Over een ton valt te praten, maar hier gaat 't om miljoenen. De bonden zeg gen: 'Geef me dat, geef me dat'. Als wij miljoen erop toeleggen, dan wordt het plan van Koorn winder vanzelf reëel. De finan ciering van zijn plan is duidelijk niet rond". LEIDEN - Alle invaliden in Leiden en wijde omgeving worden maandagochtend in de gelegen heid gesteld inkopen te doen bij het grootwarenhuis V&D aan de Breestraat. Het personeel komt deze ochtend vrijwillig terug om elke klant met raad en daad bij te staan. LEIDEN - De Woonschepenver ordening, waarover de raads commissie voor volkshuisves ting gisteravond een standpunt moest bepalen, gaat voorlopig weer in de ijskast. De juristen in gemeentedienst zullen hun licht nog eens moeten laten schijnen over het werkstuk, omdat een aantal raadsleden gisteravond bedenkingen uitte. Zo merkte D'66-er Hoekema op dat hij het merkwaardig vond dat in artikel vier werd gespro ken over voorwaarden die het ge meentebestuur kan stellen aan een ligplaatsvergunning, zonder dat die voorwaarden worden ge noemd. PvdA—er Peters merkte op: "Als je de verordening leest krijg je de indruk dat de woon bootbewoner wordt overgele verd aan het college van B en W. Bovendien kun je er niet uit af lezen welk beleid er wordt ge voerd". Ander punt van kritiek van com missieleden betrof het feit dat er niet mocht worden gepraat over het beleidsplan voor woonboten. PSP-raadslid Ponsen vroeg zich af of het dan wel zin had om te praten over de verordening. "Je kunt die twee dingen toch niet los zien van elkaar". Fietsersbond boos op PvdA LEIDEN - De fietsersbond ENFB is verbijsterd over het standpunt van de PvdA dat bij de bouw van een parkeergarage aan de Lange- gracht ook de parkeerplaatsen in de omgeving gehandhaafd moe ten blijven. In het PvdA-verkie- zingsprogramma staat dat ook de PvdA het aantal parkeerplaatsen in de binnenstad niet wil uitbrei den. De ENFB concludeert dat de PvdA zich "dus niet aan het programma houdt. Gemeente steunt bewoners i gesprek met FNV-kaderlid Zandstra bij Olga): "Plan tot overna- Joop Koornwinder wil desge vraagd slechts zeggen: "Ik heb geen signalen dat de financiering door de banken niet doorgaat". Zijn plan bestaat zeer zeker niet uit "los zand", zo verklaart hij. Strohalm Alle partijen vinden dat de zaak snel rondgebreid moet worden. Klanten stellen orders uit in af wachting van wat er met de ma- trassenfabrieken in Leiden en in Maastricht gaat gebeuren. Zó zou het verlies (voor dit jaar ge raamd op twee miljoen gulden) alleen nog maar groter worden. De werknemers raken intussen 'op' van de voortdurende onze kerheid. Toen zij deze week in de krant lazen dat Koornwinder de zaak wilde overnemen, stuurden ze hem van blijdschap bijna een bloemetje. Een paar dagen later staan ze weer met een strohalm in de hand. Een werknemer zegt: "Het is mo nopolie op hoog niveau. Als Zwarts neen schudt, dan kan Koornwinder willen wat ie wil". Voor het zover is, wordt nog heel wat afvergaderd. De accountants van Vredestein en van Koonwin- der proberen een dezer dagen duidelijkheid te scheppen uit de financiële verwarring. Volgende week woensdag valt de beslis sing: Leiden of Mastricht. RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - De Merenwijk alsnog tot ontpolderd gebied verklaren. Met deze opvatting stelt het ge meentebestuur zich wat betreft de polderperikelen in de Meren wijk op precies hetzelfde stand punt als de protesterende huisei genaren in die stadswijk. Leden van de raadscommissies voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting namen gister avond tijdens een gezamenlijke vergadering overigens geen standpunt in. Te kort dag om een oordeel te vellen over de nota, die het gemeentebestuur op ver zoek van de provincie aan de problemen wijdde, aldus een aantal raadsleden. Aanwezige Merenwijkers stoorden zich nog al aan die uitspraak. "Zo worden we nu de hele tijd heen en weer geschoven". De Merenwijk was vroeger de Broek- en Simontjespolder en de bewoners betaalden polder- lasten. Toen de gemeente Leiden voornemens was om te gaan bou wen in het gebied, werd met het polderbestuur afgesproken dat er een ontpoldcringsprocedure zou worden voorbereid. Dit beleid werd echter doorkruist toen de Broek- en Simontjes polder in '79 werd 'opgeslokt' door het waterschap De Oude Veenen. Eep waterschap dat ont kende dat er afspraken waren ge maakt tussen het bctuur van de Broek- en Simontjespolder en de gemeente Leiden. Hoezeer de gemeente er ook op ha merde dat de Merenwijk gewoon een stadswijk was geworden, het waterschap bleef het alleszins re delijk vinden om polderlasten te blijven heffen. Sterker nog: de lasten schoten gelijk een vuurpijl de lucht in. Want betaalde men voor *79 een gulden of zeven per jaar, nu is dat ruim tachtig gul den. Dit tot groot ongenoegen van de huiseigenaren in de Merenwijk, die dit jaar een actiecomité op richtten teneinde hun belangen beter te kunnen behartigen. In verband met het overleg dat de ze maand zal plaatsvinden tus sen de provincie, het waterschap en het gemeentebestuur, heeft laatsgenocmde een en ander op een rijtje gezet. Zo schrijft ge meenteambtenaar Lek bijvoor beeld in zfjn nota dat de provin cie altijd het volgende beleid heelt gevoerd: gaat een gemeen te bouwen, dan trekt het water schap zich terug. Mocht worden besloten de huidige situatie te handhaven - dus niet te ontpolderen - dan wijst het gemeentebestuur er op dat het het waterschap De Oude Veenen alsnog een bedrag van 5.3 mil joen gulden in rekening kan brengen voor gemaakte kosten. LEIDEN I If) door René van der Velden Jaap Visser De mast in Oegstgeest. Man achter de knoppen? Verkeerd adres Wat de gemeentê Leiden be treft kan de Nederlandse Bio scoopbond de allerhoogste boom in. Deze in Amsterdam gevestigde instantie heeft de gemeente een kort geding aangespannen. Op het stad huis hebben ze namelijk een ultimatum van de Bioscoop bond naast zich neergelegd. De Bioscoopbond wil dat de gemeente dat tv-piraten ver hindert speelfilms uit te zen den. Dat zou betekenen dat er iemand dag en nacht ach ter de knoppen van de zend mast in Oegstgeest moet gaan zitten om in te kunnen grijpen wanneer een piraat il legaal een speelfilm de ether inslingert. Een vorm van censuur dus waar de kijker uiteindelijk de dupe van wordt Die betaalt immers 'de man achter de knoppen' door een hogere kabel-prijs te betalen. In Amsterdam heeft de bio scoopbond een soortgelijk kort geding gewonnen ten koste van de KTA, de Am sterdamse kabelexploitant. En daar zit 'm nu juist de kneep. De Leidse kabel wordt namelijk niet geëxploi teerd door de gemeente Lei den. De Bioscoopbond heeft z'n ultimatum en juridische dreigementen dus aan het verkeerde adres gericht. De Leidse kabel wordt beheerd door de Gemeenschappelijke regeling centrale Antenne In richting. Een samenwer kingsverband van een aantal regio-gemeenten waar wet houder Jos Fase heel toeval lig voorzitter van is. Een apart rechtspersoon. Bovendien opereert in Leiden ook nog eens de Stichting Kabelnet Merenwiik. En de Jan Lelieveldt: "Ik kan van zo'n onbeschofte brief in elk geval n iet onder de indruk rake^i." y SKM heeft op haar beurt weer niets met de GAI te ma ken. Gemeentevoorlichter Jan Le lieveldt maakt zich alles be halve druk over de dreige menten van de Bioscoop bond. De bond wil een dwangsom van 50.000 gulden bedingen voor elke speelfilm die nu nog illegaal op de beeldbuis verschijnt. Lelieveldt: "De dreigbrief is af komstig van een Amster dams advocatenkantoor dat de complete marge van z'n briefpapier nodig heeft om alle namen van medewerkers kwijt te kunnen. Ik snap niet dat een dergelijk omvangrij ke advocatenploeg een brief kan schrijven in de trant van: "Je hebt een weck de tijd om je leven te beteren anders sle pen we je voor de rechter". Sinds de bondsleden cn hun advocaten dat kort geding in Amsterdam hebben gewon nen zijn ze als wilden om zich heen gaan slaan. Ik kan van zo'n onbeschofte brief in elk geval niet onder de indruk ra ken. De rechter moet eerst maar bepalen of de dreige menten wel aan het juiste adres zijn gericht Ik ga die lui in elk geval met aan hun neus hangen dat ze hun brief beter aan de gemeenschappe lijke regeling hadden kunnen sturen". Bezwabberd Schoorsteenveger Herman van Dam uit Nieuwkoop is er be labberd aan toe. Nep-colle- ga's van hem lichtten onlangs in Leiden voor een flink be drag een oude vrouw op. De oplichters bedienden zich valselijk van de naam van Van Dam. Sinds dit voorval valt er voor de echte Van Dam, een door de gouden gids erkende schoorsteenve ger, weinig meer te zwabbe ren Elke keer wanneer hy zich voorstelt als Van Dam, schoorsteenveger uit Nieuw koop. wordt de deur voor zijn neus dichtgeslagen. "En dat terwijl ik al van kinds af aan in Leiden werk", roept Herman van Dam veront waardigd uit "Dit is trou wens niet de eerste keer dat ze m'n naam misbruiken. Elk jaar komt het wel een paar keer voor. Zelfs collega's be zondigen zich eraan. Ze bel len aan en stellen zich voor als Van Dam Omdat de meeste Leidenaars myn ge zicht onderhand wel kennen, wordt er dan vaak gezegd "Ja maar u bent mneer Van Dam helemaal niet want die ziet er heel anders uit". Zo'n snuiter zegt dan met een sta len gezicht dat ik dood ben of ziek. Of dat hy by my in dienst is. Maar dat kan hele maal niet want ik ben springlevend en heb slechts een éénmans bedrijfje Leidenaars die hun schoor steen willen laten vegen, doen er volgens Herman van Dam goed aan om eerst even door de gouden gids te wan delen. HBestolen De bewaker bestolen. Een 26- jangc bewaker van HB-bewa- kingsdienst is op klaarlichte dag bestolen terwijl hy stond te waken over de eigendom men van de PTT. Sinds enige tijd worden PTT-fi lialen in de Haagse regio die nog met met gepantserd glas zyn uitgerust, bewaakt door personeel vanHoogeboom Bewakingen uit Badhoeve- dorp. Zo ook het postkantoor aan de Gerestraat. Tot op he den werkt de levende beveili ging prima. Er schynt nog geen postzegeltje te zyn ge stolen sinds HB-personeel een oogje in het zeil houdt De HB-ers doen hun werk ken nelyk zo goed dat ze zichzelf helemaal uitschakelen en slechts oog hebben voor het bezit van de cliént Een HB- er uit Utrecht die al enkele weken in de Gerestraat staat, ontdekte gisterochtend rond half tien dat er iemand met zyn zwarte tas vandoor was. In die tas zaten behalve drie honderd gulden verschillen de identiteitsbewijzen cn tal van vertrouwelijke papieren. De HB-er voelt zich zwaar ge dupeerd. Misschien is het verstandig dat HB een bewakingsdienst in huurt ter bescherming van het eigen personeel.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3