"Het wachten is op steun van overheid" Sassenheims park Rusthoff naar chirurg School houdt leerlingen met speelautomaten van de straat Ouwehand bouwt nieuwe fabriek Boerderijen voor gehandicapten in Hazerswoude en Bodegraven Achterstallig onderhoud wegwerken Hagenaars opgepakt Kind in sloot verdronken Aannemer in de fout Rijpweteringse molen wordt gerestaureerd VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 STREEK PAGINA 21 HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - Als alles meezit heeft de gemeente Hazerswoude eind volgend jaar een boerderij voor geestelijke gehandicapte kinderen. Kinde ren van boeren en tuinders kun nen op deze boerderij/kwekerij terecht. "Een geestelijk gehan dicapte is een mens met gevoel. Zij hebben ook recht op een menswaardig bestaan", aldus Kees Rademaker, bestuurslid van de Stichting boerderij/kwe kerij Hazerswoude. Met zijn medestanders is hij met enthousiaste inzet bezig met het opzetten van boerderijen voor geestelijk gehandicapten door de gehele streek. De dórpen waar momenteel wordt getracht een dergelijke boerderij van de grond te krijgen zijn Hazerswou de en Bodegraven. In Hazers woude krijgt het plan voor een boerderij voor geestelijk gehan dicapten al vorm. "De voorberei dingen zijn zover, dat het wach ten alleen nog is op de overheid. We moeten alleen nog toestem ming krijgen van de gemeente raad". aldus Kees Rademakers. Er zijn op het ogenblik twee mo gelijkheden voorhanden: de boerderij van de Hazerswoudse tuinder A.J. den Hollander in de Loete en de boerderij van de Rijndijkse boer J. de Jong. "Dit gaat wel veel geld kosten. De eer ste boerderij staat te koop voor 750.000 gulden, maar de kosten zijn niet doorslaggevend", aldus Kees Rademaker. De stichting heeft ongeveer zes hectare grond nodig. En land bouwgrond kost tegenwoordig twintig tot dertigduizend gulden per hectare, tuinbouwgrond het driedubbele. Het belangrijkste is dat de gehan dicapten de mogelijkheid krij gen volgens menselijke maatsta ven te leven. Het zijn mensen, ze vragen iets. Er zit leven in ze", aldus Kees Rademaker. Hij ver telt dat er al verschillende subsi diebronnen zijn aangeboord zo dat ze zich over de financiële Opkomst De boerderijen voor geestelijk ge handicapten zijn de laatste jaren sterk in opkomst. Gouda (sinds 1974) en Alphen (sinds '78) zijn daar voorbeelden van. Voor Ha zerswoude hebben de leden van de Stichting Boerderij reeds 27 belangstellenden op de lijst staan. De Stichting is bezig met een boerderij vor zes personen. "Meer mensen hebben persoon lijk minder aan elkaar", meent Rademaker. "Dan zijn er regels en afspraken nodig. Je kunt min der aansluiten op de eigen be hoefte van de gehandicapten". Het is de bedoeling dat de zes geestelijk gehandicapten zo zelf standig mogelijk de boerderij runnen. Er komen geen machi nes en de produkten worden te gen gewone concurrerende prij zen verkocht. Geestelijk gehan dicapten, afkomstig uit een boe- renmilieu. die daar moeilijk kun nen functioneren of wier ouders te oud zijn zodat ze alleen voor de exploitatie van een grootscha lig boerenbedrijf komen te staan, kunnen zich volgens Rademaker in het kleinschalige project veel beter ontplooien. "Allereerst zul len de geestelijk gehandicapten onderling en met de aanwezige begeleiders een relatie opbou wen. Daarnaast ontwikkelen zich persoonlijke contacten met omwonende boeren en gezinnen en voorbijgangers en klanten vertelt Kees Rademaker Hij vindt dat het boerderij project de gehandicapte in veel gevallen een betere opvang biedt dan te huizen. "Ze zitten niet duf in een hoekje te wachten tot de leidster wat zegt Zij kunnen normaal menselijk functioneren" "Maar we veroordelen een andere op vang niet", haast voorzitter John Eibers zich Rademaker bij te springen "Je kunt niet alle geestelijk gehandicapten op de zelfde manier gelukkig maken". Voor de begeleiding van de zes ge handicapten zijn vier mensen no dig. Zij hoeven niet te beschik ken over ervaring in de omgang met gehandicapten. Voor het toezicht op de boerderij zeven dagen in de week een boer nodig. In de praktijk denken de initia tiefnemers aan een boerenecht paar Kees Rademaker 'Begelei ding van een geestelijk gehandi capte hoert geen zaak van des kundigen te zijn. Voor goetf men selijk functioneren is slechts nu en dan bijstand van een deskun dige nodig". Bodegraven Zowel Kees Rademaker als John Eibers zijn ook betrokken bij het opzetten van eenzelfde project in Bodegraven. Daar gaan de ont wikkelingen vrywel gelijk op met die in Hazerswoude. De ge meenteraad van Bodegraven zal vermoedelijk in de vergadering van 24 november tot een advies aan het ministerie van CRM ko men. Op gemeentelijk niveau loopt Hazerswoude daar iets achteraan. Daar wordt de boer derij in de gemeentelijke advies commissie welzijn volgende maand aan dc orde gesteld. Ra demaker "Wij kunnen zo snel van start als de overheid toe staat". DEN HAAG (GPD) - Rector A. van Boven van het openbare Maerlantlyceum in Den Haag heeft in de kantine van zijn school flipperkasten, speelautomaten en een voetbalspel laten plaatsen om vooral de oudere leerlingen in tussenuren van de straat te houden. Het betreft hier een ex periment dat is begonnen nadat op de school een nieuwe kantine in gebruik was genomen. „Met geld van de gemeente en ons school fonds hebben wij de kantine ingericht. We hebben er met ambtenaren van de ge meente Den Haag over gepraat, omdat het de eerste schoolkantine in Den Haag was die zou worden verpacht", merkt rec tor Van Boven op. „Het was vóór die tijd wel mogelijk op de school te studeren in tussenuren maar er waren geen mogelijk heden voor ander vermaak". Het gevolg van het ontbreken daarvan was dat vooral oudere leerlingen tijdens tus senuren vertrokken naar de koffieshops in de buurt van de school. Daar staan voop fruitautomatenwaar door som mige leerlingen flink op werd gegokt. Rec tor Van Boven: „Er waren zelfs leerlingen verslaafd aan die dingen, met als gevolg dat ze geld in de school wegnamen om ver der te kunnen spelen". De twee speelautomaten in de kantine van de school zijn daarmee vergeleken on schuldige apparaten. Rector Van Boven: „De leerlingen moeten er oen kwartje in doen en het enige dat ze kunnen winnen is een vrij spel". Desondanks heeft de gemeente Den Haag naar aanleiding van een publikatie over de speelautomaten op de school kwestie in onderzoek genomen. Hoofd plantsoenendienst Drommel wijst naar de enorme scheur die min of meer toevallig in de Unieke varen Oeuk in park Kust hof 1 werd ontdekt. Deze en soortgelijke "gebreken" worden de komende 10jaar waarschijnlijk geheeld. SASSENNHEIM - Veel achterstallig onderhoud als gevolg van te weinig personeel bij de gemeen telijke plantsoenendienst maken het noodzakelijk dat het Sassenheimse park "Rusthoff' nu door een boomchirurgisch be drijf wordt opgeknapt. He Het bedrijf heeft na een onderzoek zelfs vastgesteld dat zonder een ingrijpende aanpak het al begon nen aftakelingsproces de onder gang van deze groene long van Sassenheim zal betekenen. Dc herstelwerkzaamheden zullen 10 jaar vergen, waarin de boom chirurgen vanaf einde oktober tot begin maart doende zullen zijn. De opknapbeurt betreft vooral oudere bomen die een ol andere beschadiging hebben, het snoeien en kappen van bomen en het bemesten van de grond Aan de gemeenteraad van Sassen heim is voorgesteld om voor de kosten voor het eerste jaar van de opknapbeurt 40.000 gulden uit te trekken. Tijdens de begro tingsbehandeling valt hierover de beslissing. Scheur Hoofd van de plantsoenendienst, de heer Drommel, vertelt tijdens een wandeling door het momen teel in goudgeel en roestbruin onweerstaanbaar mooi gestoken park dat zijn plantsoenendienst niet aan het onderhoud van het park toekwam. "Hoogstens 's winters, wanneer we door vorst of sneeuw wat tijd over hadden deden we kap- en snoeiwerk", zo vertelt hij. Al wandelend over het bladertapijl op de nog vorig jaar geasfalteer de paden in het park wijst hij de ergste schade aan. Zoals in een voor onze streken unieke varen- beuk een scheur van wel een me ter hoog en dertig centimeter breed. Deze boom is inmiddels al behandeld: het rotte hout is weg gesneden en met boomwondzalf is het nog gezonde hout binnenin afgesmeerd. Het resultaat is dat de boom nu op weg is naar volle- dige gezondheid, want bladgroci bewijst zijn levenskracht. Drommel verwacht dat de boom binnen 20 jaar het ontstane gat zelf weer zal hebben dichtge groeid en weer helemaal genezen kan worden verklaard. Overigens is de ontdekking van het gat heel toevallig gegaan. "Want er zat maar een miniem gaatje in de bast", vertelt Drom mel. "Maar toen we dat met een mes voorzichtig wat groter maakten kwam onder de bast de ze enorme scheur te voorschijn". Vernietigend Veel iepen in het park zijn aange tast door de iepeziekte. Een nog niet te genezen door de iepes- pintkever overgebrachte schim melziekte die vlak onder de schors zijn vernietigende werk doet. Deze aangetaste of al dode bomen zullen worden gerooid. Er komen dan beuken of eiken voor in de plaats. "In totaal", vertelt Drommel." zul len zo'n honderd flinke bomen moeten worden geveld om hef park weer gezond te maken". Vooral in elkaar gegroeide of te dicht op elkaar staande bomen zullen de opknapbeurt niet over leven. Gezonde en sterke bomen Krijgen daarentegen echter meer mogelijkheden om flink uit te groeien en ook de lage begroei ing zoals de els. de esdoorn, vlier, krenteboompje en spriraea kun nen dan weer wat beter uit de wortel voeten. Overigens zullen dc indeling van het park en de ligging van de wandelpaden door het werk niet wijzigen. En ook de vele 65-plus- sers die als enigen in het visrijke water van het park hun hengels mogen uitgooien behoeven niet bezorgd te zijn dat dit straks niet meer kan. Hoogstens zal er eens voor korte tijd een wandelpad moeten worden afgesloten wan neer een rooiklus gevaar voor omstanders kan opleveren. Uniek Drommel steekt niet onder stoelen of banken erg ingenomen te zijn met de waarschijnlijke toekom stige opknapbeurt van het park, dat in 1924 in handen van de ge meente kwam. Daarvoor was het park deel van het landgoed "Rusthoff' Geen wonder dus dat er vele 100 jaar oude bomen zyn te vinden. "En unieke bomen zoals de varen- beuk en een eik die zowel rood als wit bloeit", aldus Drommel. KATWIJK - Twee Hagenaars zijn gisteren door de Katwtjkse poli tie in samenwerking met colle ga's uit Wassenaar aangehouden in verband met een diefstal in een winkel in het centrum van het vissersdorp. De buit van dc dieven, een groot aantal video recorders. is inmiddels terugge vonden. Omdat de twee in een gestolen wagen rondreden kwam de Wassenaarde politie ze op het spoor. In Rijnsaterw oude RIJNSATERWOUDE - De ander half jaar oude peuter Nienke van den Boom is gisteren achter haar woning aan de Kruixe- muntlaan in Rijnsaterwoude in een sloot verdronken. Na een -zoekactie vond de vader z'n dochtertje in de sloot. Mond-op- mond-beademing en hulp van dc arts baatten niet meer. Het meisje speelde buiten terwijl haar vader een straatje legde in de tuin. In een onbewaakt ogen- hl ik is het meisje spelenderw ijs in de sloot geraakt. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 39-jarige Alphcnaar heeft in de afgelopen jaren met zijn aanne mingsbedrijfje een aantal men sen voor enige tienduizenden guldens opgelicht. Hij bestelde goederen, die hy niet betaalde. De man hield geen boekhouding bij. Eigen personeelsleden bena deelde hij door geen vakantie bonnen te geven. MT WEEKEINDE; ALPHEN/STREEK - De Bode graafse band "Long Way Blues" geeft zaterdagavond 7 november een concert in de Zwammerdam- se jongerensociëteit "Spider". Deze band, die in het verleden opzien baarde op talentenjach ten en heeft samengewerkt met bekende Engelse muziekgroe pen bestaat nu vijf jaar en brengt bluesmuziek in dc meest oor spronkelijke vorm, maar met een eigen invulling. De Roelofarendsveense sociëteit "Our House" besteedt vanavond, vrijdag 6 november aandacht aan Ierse folkmuziek. Het Ierse duo Liam en Deirdre (ook actief ge weest onder de naam "She been") verzorgt dan een concert. Liam en Deirdre maken gebruik van een meest uiteenlopend ar senaal van moderne en traditio nele muziekinstrumenten. "Beverly Hills" in Nieuwkoop haalt vanavond, vrydag 6 novem ber. "beton-muziek" in huis. De Nederlandse formatie "Picture", bekend van twee elpees op het kleine Back Door-label verzorgt dan een optreden. "Picture" komt uit Rotterdam en speelt keiharde rock. De Alphense jongerensociëteit "Midas" biedt zaterdagavond 7 november, morgen dus. een op treden van de bekende formatie "Carlsberg". Deze band is meër dan nationaal bekend en viel al op door enkele elpees en singles. Carlsberg beschikt over een ge varieerd repertoire, af en toe lon kend naar "Southern rock" zoals die in de zuidelijke staten van de Verenigde Staten wordt ge speeld. Alle optredens beginnen omstreeks 21.00 uur. <ATWIJK/IJMUIDEN - Terwijl de economische recessie links en rechts om zich heen blijft slaan gaat het de visverwerkende be drijven van Ouwehand nog steeds voor de wind. Een bewijs daarvan wordt morgen weer ge leverd met dc opening van een nieuw bedrijf in IJmuiden door handelsmaatschappij Koelhuis Katwijk, een dochteronderne ming van Ouwehand. "Dochter" Koelhuis produceert op haar beurt weer voor "zuster" Bertus Dekker, die actief is op het gebied van de verwerking van de in Nederland aangevoer de visprodukten en dan met na me de platvissen. Het nieuwe be drijf in IJmuiden vervangt vijf bestaande panden in deze vis sersplaats en kost Ouwehand een siordige 7 miljoen gulden. In het bedrijf is plaats voor 130 werknemers. Verwacht wordt dat dit aantal in de komende ja ren stapsgewijs zal oplopen Vol gens de Katwijkse directeur L Ouwehand. is het mogelijk dat met de nieuwe fabriek efficiënter kan worden gewerkt Bovendien worden meer mogelijkheden ge schapen voor in de verwerking financiële stap is geweest. Ter wijl de uiterlijke vorm vrij sober is gehouden, is extra veel aan dacht besteed aan energie-bespa rende voorzieningen. Toch gaat de Katwijker ervan uit dat het nieuwe onderkomen zijn geld zal opbrengen. Niet alleen omdat produkten van hoge kwaliteit op de internationale markt kunnen worden gebracht, ook het redelij ke gunstige toekomstbeeld voor de bedrijven van Ouwehand speelt daarbij een rol. Ouwehand. naast de gemeente de grootste werkgever in Katwijk, wijst daarbij op het Nederlandse aandeel in de vangst op schol en tong binnen de EG-wateren. Ook de weer toegestane vangst van de met name voor Katwijk be langrijke haring in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee doet een duit in het zakje. De haring wordt momenteel in Katwijk aangevoerd en verwerkt. "We zijn nu niet meer helemaal afhan kelijk van andere landen", con cludeert Ouwehand tevreden. De officiële opening van de nieuwe fabriek van Ouwehand vindt morgenochtend plaats door de burgemeester van Velsen. 's Mid dags wordt het personeel van de Katwijkse vestiging in de gele genheid gesteld het nieuwe on derkomen te bezichtigen. ALKEMADE - De wipmolen in de Buurterpolder bij Rijpwete- ring kan worden gerestaureerd. Nu het rijk onlangs heert toege zegd de helft van dc kosten, geraamd op ruim 260.000 gulden, voor haar rekening te nemen willen ook burgemeester en wet houders van Alkemade met bijna 80.000 gulden voor de restau ratie over de brug komen. Volgens secretaris J A. van den Hoek van de Rijnlandse molenstichting kan het karwei de komende zomer gereed zijn. De molen in de Buurterpolder stamt uit het begin van de achttien de eeuw en deed na de installatie van een mechanisch gemaal alleen nog dienst als hulpgemaal. Sinds enige tijd is daarvan ook geen sprake meer omdat het bovenste deel van de molen, waarin al het raderwerk zit, daarvoor te slecht is geworden. "Als we de molen zouden laten draaien zouden de stukken je om de oren vliégen". aldus Van den Hoek. Voor de ruim 2.5 ton wordt het bovenwerk van de molen gerepa reerd. Verder komt er in de molen een nieuwe trap, wordt het staartwerk vervangen en komt er een hele nieuwe rietbedek king. Gezien de hoeveelheid werk die daaraan is komt deze re paratie vrijwel overeen met een nieuwbouw. Overigens kost de ze restauratie dc gemeente Alkemade geen cent. want de 80.000 gulden die ze daarvoor uitgeeft krijgt ze via extra geld uit het gemeentefonds weer terug kwart miljoen gulden op tafel a

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21