Opkomst en ondergang van het reisbureau van Ad Latjes (31) Reportage Zware beschuldigingen tegen GG en GD-arts ANÏÏËKi KRAMERS' Faillissement deze week aangevraagd Beur?— HILLEGOM, 7 I 8 Oosterscheldewerk 700 miljoen tekort GROOT WOORDENBOEK NEDERLANDS VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Ad Latjes, het enfant terrible van de reiswereld, is er zelf maar een tijdje op uitgetrokken. Zo'n vijfhonderd van zijn klanten waren hetzelfde van plan, zij het waarschijnlijk voor 'n kortere tijd dan Latjes (31). Voor hén lagen er echter geen tickets klaar bij reisbureau Latjes. Hij kon niet diep genoeg meer in de geldbuidel tasten om nog andere tickets te betalen behalve die van hemzelf. Met andere woorden: het spel is uit: deze week heb ben de Rechtswinkel en het Advocatencollectief in Tilburg Latjes faillissement aangevraagd. De recht bank van Breda zal dat verzoek hoogstwaarschijn lijk volgende week honoreren. Éen en ander na mens vier-'a vijfhonderd gedupeerden. Deze groep bestaat grotendeels uit particulieren, die hun bij Ad Latjes geboekte reis al hadden (aan)betaald. Maar er zitten ook bedrijven bij. Huldigde Latjes het standpunt 'boter bij de vis', zelf was hij de laatste tijd niet zo snel met betalen. De laatste weken, sinds zijn verdwijnen, is gebleken waarom. Waarom moest het nou misgaan met 'het goedkoopste reisbureau van Nederland', zoals Latjes zijn be drijf met een omzet van zeventien miljoen per jaar placht te noemen? De opbouw van zijn unieke be drijfje was zo aardig en chronologisch verlopen. Ad Latjes, bezeten van elektronica Als student economie rolde hij het reiswezen vanzelf in. In het prille begin wist de stu dent Latjes het zo te regelen dat vijf medestudenten vijf weken naar het (toen nog ver re) Amerika konden om er ijs te venten. Met het verdiende geld konden ze aan het ver blijf in de VS nog een vakan tie knopen ook. Latjes' motto in die tijd luidde dan ook: een week vakantie voor een week werken. Van het één kwam het ander. Na zijn kandidaats moest Latjes de studie er dan ook aange ven: teveel medestudenten wisten in die tijd al dat je via hem voor 'n prikkie aan de andere kant van de wereld kon terechtkomen. Het intentieve aan de Tilburge- naar was dat hij niet alleen het gat in de (reis)markt wist te ontdekken, maar dat nog wist te vullen ook. Wat geen ander kon of durfde deed hij. Latjes ging in discount-tickets. Latjes wist de door de Inter nationale Organisatie van Lijnvluchtmaatschappijen (IATA) vastgestelde tarieven te omzeilen door de 'lege stoelen' op te kopen. Juist dat gedeelte van de tickets dat langs de keurige officiële weg onverkoopbaar bleek. En zo kon het gebeuren dat twee passagiers naast elkaar in een vliegtuig tot de ont dekking kwamen dat één van hen duizend gulden méér voor dezelfde vlucht had moeten uittrekken. Publiciteit Latjes als handelaar in vlieg- tuigstoelen. Een handige handelaar. Want Latjes ver kocht dan wel tegen spotprij zen vliegreizen, maar hoe die reizen zouden verlopen werd er doorgaans niet bij gemeld. Zo moesten ziin klanten niet vreemd opkijken als er on derweg vermoeiende vertra gingen ontstonden. En dat de reis niet op Schiphol, maar soms in Brussel of Luxem burg begon werd ook pas bii het overhandigen van de tic kets gemeld. Niettemin - het bedrijf begon te groeien. Dat was niet in de laatste plaats te danken door de stelregel die Latjes han teerde: publiciteit is het hoogste goed in deze wereld. Daarom betaalde hij rustig de forse rekeningen die het met grote regelmaat adverteren op de voorpagina's van lan delijke bladen met zich mee bracht. Halverwege de jaren zeventig werd het gemeentelijk kraak pand in Tilburg dan ook ver ruild voor een riant onderko men aan de Telegraafstraat. Latjes ging onverstoorbaar door met zijn hobby en deed dat op zijn eigen solistische én sobere wijze. Roken drinken was er niet bij. Op re cepties en feestjes in het reis- wereldje werd hij toendertijd nimmer gesignaleerd. Pronken Tot het moment kwam, nu zo'n twee jaar geleden, dat hij zich meer in het 'sociale' leven ging storten met maar één re den: het pronken met, het overbrengen van de nieuwe technologie. Als geen ander geloofde Ad Latjes heilig in het door de PTT omhoogge- stuwde experiment Viditel. Het experiment waarbij aller hande informatie van bedrij ven en instellingen via een speciaal aangepast tv-toestel naar de gebruiker wordt overgeseind. Latjes kocht als één van de eer sten uitgebreide apparatuur voor Viditel. Hij werd er met vijfduizend pagina's de grootste klant van. (Recep ties placht hij in die tijd door te brengen met een schare belangstellenden rondom hem geschaard, gezeten ach ter het Viditel-toestel). Dramatisch genoeg is het hoogstwaarschijnlijk zijn voorliefde voor de technolo gie waaraan hij (en met hem het bedrijf) zijn bekende naam te danken had, én waardoor de stenen van zijn reisbureau zijn afgebrokkeld. De winstmarges op zijn stunt prijzen waren minimaal. Ze varieerden van twee tot vijf procent. Zijn tweede uitge groeide hobby echter bleef geld opslokken. Latjes vulde de beeldpagina's voor Viditel niet alleen met informatie over zijn goedkope vluchten, maar ook met spelletjes en moppen Steekproeven van de PTT leerden onlangs zelfs dat juist die spelletjes cq moppen de meest opgevraag de pagina's waren door het Door Miep Hoenson AMSTERDAM IANP» - De Amster damse vestiging van reisbureau Ad laatjes is overgenomen door het reisbureau Fortune Travel. De drie personeelsleden blijven in dienst. De eigenaar van Fortune Travel is J. Boonman, die lich na het vertrek van Ad Latjes in Tilburg opwierp als raakvoerder van Latjes. Fortune Travel staat niet inge schreven bij de Kamer van Koop handel en is geen lid van de Alge mene Nederlandse Vereniging van Reisbureau'!. De directie van Fortune Travel. Liesbeth van de Korput, wijt dit aan het korte bestaan van Fortune, dat pas dere week de deuren open de van het gehuurde pand aan de Leidsestraat. schaarse aantal Viditel-abon- Maar Latjes liet het niet bij Vi ditel. Hg wierp zich de laatste tgd als een heuse radio- en tv- piraat op. De late opblgvers in de regio Tilburg verraste hij de afgelopen maanden met de meest vooraanstaan de speelfilms. En via een ille gale radiozender, 'Sunshine' geheten, werd de mensheid bediend van non-stop popu laire muziek. 'Zonder gewou- wel, want er wordt al teveel geleuterd' zo had Latjes over de invulling van zgn pro gramma's te melden. Respectabel Door zgn bemoeienissen met de (beeld)buis kende ieder een hem bg wgze van spre ken, maar Latjes hoorde nooit ergens bg. Zeker niet bg de ANVR. de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, die hem niet respectabel genoeg achtte om in de gelederen te worden opgenomen. Latjes zelf trok zijn neus op voor 'die eiitaire club'. Helaas voor hem kwam de 'tegenhanger' van de ANVR, de Vereniging Onaf- hankelgk Erkende Reisbu reaus die Latjes mee op po ten wilde helpen nooit van de grond. Die kat-en-hond houding tus sen Ad Latjes en de ANVR krggt nu vervelende gevol gen voor de omstanders. Geen lid zgn van de ANVR betekent voor de klanten geen beroep kunnen doen op het Garantiefonds van die vereniging. De NBBS, een studenten-reis bureau dat zgn hoofdkantoor in Leiden heeft, poogt nu om de reserveringen van Latjes over te nemen Het reisburau is joviaal: het hanteert specia le netto-taneven voor de ge dupeerden. Ex-La tj es-klan ten mogen ook achteraf het ticket betalen als ze alsnog op reis willen Maar voor niks gaat natuurlgk alleen de zon op, dus erbg inschieten doet iedereen. Latjes met een miljoen in Ame rika? Latjes met vnendin op het zonnige eiland Hawau? Zgn reis zou weieens lang kunnen gaan duren. Ziekenhuispersoneel onder druk afgekeurd CASTRICUM (ANP) - De bedrijfsarts van het Medisch Centrum Alkmaar (MCA), H. van den Berg, heeft bij het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam een klacht ingediend tegen directeur J.M. Mahieu van de Alkmaarse GG en GD. Van den Berg beschuldigt Mahieu ervan op ontoelaatbare wijze druk te hebben uitgeoefend bij keuringsproce dures van personeelsleden van het MCA. Bovendien verwijt Van den Berg Mahieu dat deze zijn verantwoordelijkheid als GG en GD-directeur niet heeft waargemaakt, toen hij (Van den Berg) door de directie van het MCA on der druk werd gezet om werknemers van dit zie kenhuis af te keuren. Een derde hoofdpunt uit Van den Bergs klacht heeft betrekking op de pe riode waarin Mahieu als arts werkzaam was in Ke nya. Hij zou daar gevange nen in opdracht van de au toriteiten hebben gekeurd voordat zij lijfstraffen on dergingen en daarna. Volgens Van den Berg is hij door Mahieu meermalen onder druk gezet ziek personeel van het me- disch centrum (waarin het Sint Elisabeth-ziekenhuis en het cen traal ziekenhuis zijn verenigd) "in de wao te lozen". Volgens de bedrijfsarts zou Mahieu hem zelfs hebben opgedragen formu- lieren te ondertekenen voor af keuring van mensen die Van den Berg zelf niet aan een medische controle had onderworpen. ADVERTENTIE TRESLONGHAL toegangspa is f5.- en 65+ paspoort f 2.501 ren onder geleide gratis november november 114-22 uur 11-18 uur Van den Berg zegt over stukken en verklaringen van patiënten en collega-artsen te beschikken waarmee hij zijn beschuldigin gen tegenover het Medisch Tuchtcollege hard kan maken. Het conflict bij de GG en GD in Alkmaar dateert al van mei dit jaar. Van den Berg zegt samen met vier collega-artsen die in dienst zijn van de GG en GD, te hebben aangedrongen op een ge sprek met Mahieu over de kritiek die zij op zijn functioneren had den. In plaats daarvan werd een van hen - waarnemend-direc teur G.J. ten Burggencate van de GG en GD - de toegang tot het gebouw van de dienst ontzegd door B en W van Alkmaar. De overige vier GG en GD-artsen hebben zich daarop ziek gemeld, omdat zij vonden dat zij hun werk niet langer naar behoren konden doen. Zij zijn nog steeds thuis. GG en GD-directeur Mahieu wilde gisteravond niet ingaan op de in houd van Van den Bergs be schuldigingen. Hij zei deze cate gorisch te ontkennen en verwees voor verder commentaar naar burgemeester Roozemond van Alkmaar. Die was gisteravond echter niet bereikbaar. Verhoging van bouw-cao niet verwerkt in loon ambtenaar DEN HAAG (ANP) - De regering stelt zich op het standpunt dat de verhoging van de bouw-cao- schalen van 1 juli van dit jaar niet mag worden verwerkt in het mi nimumloon, de sociale uitkerin gen en de ambtenarensalarissen. Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft gisteren tijdens een door de WD-fractie aangevraagde inter pellatie betoogd dat verhoging van deze uitkeringen en ambtc narensalarissen "ongewenst" is Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) kondigde aan dat hg al binnenkort in overleg zal treden met het georganiseerde ambte- narenoverleg Zo spoedig moge lijk zal het kabinet nagaan ol over deze zaak een spoed advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) vereist is. In opdracht van de Koninklijke Marine bouwt de werf Van der Giessen-De Noord in Alblasser- dam vijftien mijnenbestrijdings- vaartuigen van een geheet nieuw type. Niet alleen zijn de schepen van glasvezel gewapend beton, ook de uitrusting is volkomen nieuw: de sonannstallaties die de mijnen opspoort kan wedijve ren met drie van dergelijke in stallaties samen op de bestaande mijnenvegers. Op de foto twee van de nieuwe mijnenvegers in aanbouw. DEN HAAG (ANP) - De kans dat de afsluitbare stormvloedkering in de Oosterschelde in 1986 ge reed zal komen is ruim vijftig procent. Wel moet rekening wor den gehouden met een financie ringstekort van 700 miljoen gul den. Dit heeft minister Zcevalking (ver keer en waterstaat) gisteren mee gedeeld tijdens een interpellatie debat dat was Aangevraagd door het CDA-kamcrlid Eversdijk Het bedrag van 700 miljoen gulden waarmee de kosten de begroote bedragen overschrgden is al ge deeltelijk gedekt Over het nog niet gedekte bedrag wordt over leg gepleegd met het ministerie van financien. Een andere oplossing dan de pijler- dam in do Oosterschelde biedt voor de financiële problemen in ieder geval geen soelaas Minis ter Zcevalking verwacht dat elk alternatief hoe dan ook duurder zal uitvallen. Met Belgie zal de minister overleg plegen in de hoop dat "onze zuiderburen" begrip zullen to nen voor het feit dat "royale" toe zeggingen van zijn voorganger over de tijdstippen waarop het Rgn-Schelde kanaal getgdevrg zal zgn en het kanaal door Zuid- Beveland zal zgn verbreed, niet kunnen worden nagekomen. Heroïnehandel nu onderzocht DEN HAAG (GPD) Er wordt op het ogenblik een onderzoek inge steld naar de bewering dat er in de straf inrichting Esserhccm te Veenhuizen per jaar voor een half miljoen aan heroine wordt verhandeld Dat blgkt uit het antwoord van de staatssecretaris van justitie Scheltema op vragen van het Pvd A-Tweede-Kamerlid Henk Knol Knol had samen met Ineke Haas- Berger geïnformeerd naar de he roïnehandel nadat tijdens een proces in Assen opmerkingen in die richting waren gemaakt. Scheltema nu „Zo spoedig mo gelijk zal ik de Kamer informe ren over de bevindingen van het onderzoek". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17