Kerk zonder eenheid Vangzeil met gaten' Philidor moet nu wat laten zien Gijsen heeft niets gemist Handreiking voor gesprek met rooms-katholieken namiB- Timman favoriet in Wijk aan Zee VRIJDAG 6 NOVEMBER 1981 Youth for Christ' Neder land heeft ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan kerken en christenen ne gen overwegingen aange boden om er de komende tijd eens over mee te den ken en er samen ook wat aan te doen. Een kerk die niet werft loopt kans dat ze sterft, luidt de eerste stel ling. Te veel mensen hebben er geen idee van wie Jezus is, zegt 'Youth for Christ'. Christenen zouden er meer wakker van moe ten liggen. Het beste nieuws wordt vaak het slechtst gebracht, is stelling 2 Een bevrijdende boodschap ver dient een creatieve aanpak. Evangeliseren is nooit goedkoop (3). Mensen opzoeken en naast hen gaan staan vraagt zelfverloo chening. Echtheid Als er aan één ding behoefte be staat, is het 'echtheid' (4). Chris- ten-zijn is niet maar een idee, maar een relatie. Men discus sieert te veel over het geloof. De volgende stelling (5) breekt een lans voor het gezin. Om volwas sen te worden heb je een 'nest' nodig. Ook de kerk komt in het jongeren in de kerk gaan meetel len, wordt die 'slapende reus' wakker (6). Mensen hebben alle maal talenten. We moeten elkaar helpen ze te gebruiken. Jezus volgen in de wereld is niet het zoeken naar een nooduitgang (7). Er komt vernieuwing en be weging als mensen werkelijk dis cipel van hem zijn. Over de werkloosheid zegt een stelling, dat deze afschuwelijk is als het gevoel van eigenwaarde wordt ondermijnd. In Gods we reld is voor iedereen passende arbeid (8). Worden jonge mensen voldoende geholpen om zich po sitief in te zetten9 De slotstelling van 'Youth for Christ' betreft de eenheid. Een christenheid zonder eenheid is als een vangzeil met gaten Onze tegenstellingen en beperkingen mogen God niet hinderen. ais Uit bed Een van de sprekers op de jubi leumviering van 'Youth for Christ' was Jan van Capelleveen, publiciteitsmedewerker van het Nederlands Bijbelgenootschap. Volgens hem is de ochtend voor veel jongeren het moeilijkste deel van de dag. 's Avonds kunnen ze niet in bed komen en 's morgens er niet uit. De dag begint met jachten. Hij adviseerde 'Youth for Christ', een actie te beginnen onder de De heer M. B. Blom te Oegst- geest is vandaag aan de Universi teit van Amsterdam gepromo veerd tot doctor in de godge leerdheid met een proefschrift over pastorale begeleiding van personen, paren en gezinnen. De studie - 'Engagement en inter ventie' getiteld - behandelt de methode in de pastorale ge- spreksvoering waarbij hulpvra ger en pastor systematisch werken aan de problemen waar mee de hulpvrager heeft te kam pen. Promotor was prof. dr. C. H. Lin- dijer, hoogleraar in de praktische theologie, bijbelse theologie en ethiek. De heer Blom (48) is als predikant voor buitengewone werkzaamheden verbonden aan de hervormde Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Amsterdam en omgeving. Voor dien was hij gemeente- en vloot- predikant. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Willemstad J. L. Ravesloot Heemse, die be dankte voor Haskerhorne-Oude- haske; benoemd tot bijstand in het pastoraat te Odijk J. W. B. Smit Soest; aangenomen de be noeming tot bejaardenpastor te Drachten mevr. J. Broersen-van der Veen Schagen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Hellevoetsluis J. M. Wilschut Kampen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: aangenomen naar Den Haag-Rijswijk W. Steenbergen Groningen; bedankt voor Bus- sum, Deventer en Drachten H. Klomp Zwaagwesteinde. Gereformeerde Gemeentep: be dankt voor Rotterdam-Zuid, Hendrik Ido Ambacht en Fort MacLeod (Canada) D. Hakken berg Lisse. leus 'Begin de dag met God' De beweging zou de jeugd niet al leen daartoe moeten opwekken, maar ook het nodige materiaal ter beschikking moeten stellen om de morgen van de dag meer rich- JAN VAN CAPELLEVEEN ting en inhoud te geven. moeilijke ochtend In de serie 'Geloof is het ant woord' spreekt vanavond om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Leiden de heer W. J. Ouweneel uit De Bilt over 'Het wereldprobleem'. Morgenavond om 8 uur geeft de Haarlemse stadsorganist Albert de Kerk een orgelconcert in de Witte Kerk in het centrum van Noord wijkerhout. Zondagmiddag om 2 uur begint in de concertzaal van het sociaal- culturele centrum in Poeldijk een festival van jongerenkoren. Er nemen vijftien koren aan deel, waaronder het Petrus-Leonar- duskoor uit Leiden (olv Mike van Booren). De paus heeft tijdens zijn algeme ne audiëntie van deze week bis schop Gijsen met de deelnemers aan een bedevaart vanuit Roer mond in het Nederlands begroet. "Moge het bezoek dat u samen met uw bisschop aan Rome en aan de plaatsbekleder van Chris tus brengt uw geloof verlevendi gen en uw trouw aan de kerk van Rome versterken", zei de paus. Hervormden en gereformeerden krijgen over enige tijd van hun synode een 'handreiking', die van belang kan zijn voor hun gesprek met rooms-katholie- ken. Dat hebben de hervormde en gereformeerde synode, die gisteren in Lunteren bijeen wa ren om samen te praten over hun verhouding tot de Rooms- Katholieke Kerk. besloten. De handreiking voor de plaatselij ke kerken en gemeenten wordt anders dan het voor deze synode zitting uitgegeven geschrift. Dat geschrift krijgen nu ook de rk bisschoppen, mét het verzoek er zo mogelijk op te reageren. De commissie die het stuk had ge schreven zag zich gisteren over stelpt met vragen en opmerkin gen. Allerlei zaken zouden 'tot op de bodem' moeten worden yitge- diept. Reformatorische opvattin gen zouden breder aan de orde moeten komen. Zo ook de waar de van de prediking en kwesties als secularisatie (onkerkelijk heid). Er lagen uiteindelijk zoveel noti ties op tafel, dat een vrouwelijke ouderling uit Amsterdam maar voorstelde, een nieuw stuk te schrijven, vooral eenvoudig en desnoods controversieel. "Want met al dat getheologiseer kan geen enkele gemeente uit de voe ten". Zij kreeg onvoldoende bij val. De een vond het stuk opper vlakkig en te weinig gewicht hebben, de ander oordeelde het juist te zwaar en voor het gewone gemeentelid haast onverteer baar. De betrokken commissies en de sy- nodebesturen zullen het hele ver haal nu zo gaan veranderen, dat aan het gesprek in de gecombi neerde synode en aan de daar naar voren gebrachte ipensen zo veel mogelijk recht wordt ge daan. Het wordt géén fundamen tele herschrijving. Er komt ook een overzicht bij van nieuwe, reeds bestaande samenwerkings vormen tussen protestanten en rooms-katholieken. Immers, ge sprek moet kunnen uitlopen op samen iets doén. In een gezamenbjk beraad van her vormden, gereformeerden en rooms-katholieken (Sint Willi- brordvereniging, het rk adviesor gaan voor oecumene) zullen later aan de handreiking meer diep gaande beschouwingen worden toegevoegd. De Roermondsc bisschop Gij sen. die de zitting van het Landelijk Pastoraal Overleg van de rooms-katholieke kerkprovincie Nederland het afgelopen weekeinde in Noordwijkerhout niet bij woonde. had daar wèl moe ten zijn, maar hy heelt niets gemist. Het was weer een droevige vertoning, waaraan hy zich alleen maar had geër gerd. Het was ook nu weer een zit ting met een schermutseling van woorden. Het uitdragen van het rooms-katholieke ge loof kwam niet aan de orde. Met een kreet of christenen geen militaire dienst zouden moeten weigeren kom je ook al niet veel verder als er niet nader op wordt ingegaan. Een van de weinige 'lichtpun ten' was nog de stelling dat vervreemding van de kerk niet vervreemding van het evangelie en van het geloof hoeft te betekenen. Ver vreemding heeft te maken met het feit dat men elkaar niet meer ontmoet. Dat geldt ook voor ouderen ten opzich te van jongeren, en ander- Mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, deed in dat verband de aanbeveling, in te spelen op 'de sport'. Daar kunnen de ouderen wèl veel jongeren ontmoeten. En als men zover is, dan gaat het niet zozeer om de geloofsoverdracht als wel om de ontmoeting en het geloof zélf. als dat ter sprake komt. Déér zit 'm nu net de kneep. Wat geloven rooms-katholie ken. of, beter gezegd, wat zouden ze eigenlijk moeten geloven? Als men in het geloof een hou vast wil hebben, dan is er. naar de mening van een van de deelnemers, één voorhan den. "We hebben een onfeil baar leergezag, dat ons be hoedt voor dwalingenZijn opmerking kreeg weliswaar geen hoongelach, maar vrien delijk werd ze niet ontvan gen "Het onfeilbare leerge zag belemmert juist de dia loog". was de reactie En daarmee was het stukje 'Ro me af De bisschoppen zullen de aan bevelingen slechts ten dele aanvaarden. Als zij geen zeg gingsmacht krijgen over de inhoud van het matenaal voor geloofsoverdracht en ca techese. Is dat natuurlijk niet aanvaardbaar Daarvoor zijn ze juist aangesteld en verant woordelijk Het lag voor de hand. dat dit punt de polarisatie in de hand werkte. Daarom had men gevraagd, het van de agenda af te voeren. In de af weging van polarisatie en duidelijkheid won gelukkig het laatste. De uitslag «Ttfl overigens wel te voorspellen: de meerderheid van het LPO erkende in dat opzicht het ge zag van de bisschoppen niet. Men vindt de bisschoppen over het algemeen wel aar dig, maar ze moeten zich niet al te veel met geloofszaken in de kerk bemoeien. En als ze het doen. moet dat. naar de mening van velen in het LPO. wel gebeuren overeen komstig wat het LPO ervan vindt. Maar dat wisten we al jaren. In feite is ook dit LPO weer loos gepraat geweest Men praatte wat. discussieerde als schriftgeleerden over punten en komma's en kon elkaar maar ten dele vinden. Het weekeinde van de onmacht. Dit LPO kan dan ook rustig als het laatste pastorale overleg worden gezien, het optimis me van kardinaal Wille- brands ten spot Hij had de zitting als 'zeer positief erva ren. Wat moet die man énders zeggen'' Het is voorbo- Aanbevelingen zón aangenomen en verwor pen. amendementen zijn in gediend en er is veel gekib beld. Maar hoe vertel ik het mnn kin deren? En wét vertel ik hun? Och. laten we er maar mee op houden. Niemand zal er een traan om la ten. Belangrijk duel voor LSG LEIDEN - Na de beide enerverende duels met de profs van V/Rotterdam en landskam pioen D/Watergraafsmeer is voor het eerste tiental van het Leidse Philidor in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie de druk van de ketel. Derhalve kan de 'Piket-combinatie' thuis in de morgen te spelen derde ronde tegen Het Witte Paard uit Zaanstad 'voluit gaan'. Dat moet wel, want een voorlaatste plaats is voor de Leidenaars beslist een te lage klassering. Het zal dan ook zeker geen fotofinish worden, ten minste als het aan teamlei der Joop Piket ligt. Hij verwacht met een straat lengte verschil (geen 5'/2- 4Va) te kunnen winnen: "We zijn in de breedte veel sterker. Goed, ze mogen dan Tim Krabbé van stal gehaald hebben, maar we hebben nu eenmaal meer 'hoofdklasse-ervaring'. Het Witte Paard is tenslot te een debutant." Terwijl Philidor morgen met kop en schouders boven Het Witte Paard hoopt uit te steken, kampt het eerste team van LSG in de eerste klasse A met een steeds groter wordend 'staartpro- bleem'; de bezetting van de drie laagste borden. Het is nu eenvou dig niet op te lossen, want het trio vaste spelers draait slecht, terwijl er nauwelijks betere in vallers zijn, omdat het tweede LSG-tiental ook al heel magere resultaten boekt. Morgen staat LSG I de lastige uit wedstrijd tegen het Groningse Unitas te wachten. Dirk Sikkel hierover: "Het trio 'staartspelers' staat zondermeer onder druk. Verdèr is de lange treinreis naar Groningen ook al niet bepaald bevorderlijk. En wat ik gewoon mis is de 'ik ga mijn tegenstan der eens lekker pakken'-stem- ming. De stand van zaken is ech ter wel zo, dat als we desondanks toch in Groningen winnen, we nog in de race om de titel zitten. Bij verlies zie ik het degradaties pook aan de honzon opdoemen." Ook na de derde ronde zit Voor schoten I in de tweede klasse C nog steeds met lege handen. Im mers, de Voorschotenaren heb ben morgen in de thuiswedstrijd tegen de profs van De Variant uit Breda nauwehjks kansen. Team leider Sluiter: "Een taktische op stelling heeft geen zin. Misschien kunnen we hier en daar een bordpuntje pakken." Het tweede tiental van Philidor krijgt het morgen thuis tegen Krimpen a/d IJssel heel wat moeilijker dan is voorzien. Bij Overschie ging alles nog van een leien dakje. Nico Kuyf zorgde met oogstrelende combinaties al snel voor 0-1. Positioneel sterk gespeelde winstpartijen van Smit en Vriend verhoogden de marge tot 0-3. Het werd zelfs 0-5 voor Philidor, omdat Van Loon een afwikkeling naar een gewon nen eindspel vond en Theo Piket handig met een sterk paard over een zwakke loper triomfeerde. Marcel Piket stelde de Leidse ze ge veilig door een betere stand in tijdnood remise te geven. Zijn broer Jeroen moest nog wat klei ne problemen oplossen, voordat ook hy remise kon maken: 1-6. Kohlbeck schrok zo geweldig van zijn tydnood (zes zetten in één minuut), dat hij pardoes een toren weggaf. Van Halderen kwam met remise goed weg, ter wijl Jongsma met zijn pluspion in een eindspel met lichte stuk ken de eindstand op 2'A-7V4 voor Philidor bepaalde. Het is opmerkelijk, dat teamleider Ton Kohlbeck de enige speler is die tot nu toe partijen verliest. Ook in zijn vooruitgespeelde par tij tegen Krimpen had hij geen succes. Wel bereikte hij een 'straalgewonneri' stand, maar in tijdnood gaf hó alweer alles weg. Kohlbeck: "We beginnen mor gen met een V2-IV2 achterstand, want behalve ikzelf speelde ook Smit zón party vooruit Smit red de zi<;h na een dubbelpionoffer in de 'Franse doorschuif te heb ben aangenomen in tijdnood door een afwikkeling naar een eindspel met ongeüjke lopers. Ondanks de opgelopen achter stand winnen we morgen toch. want we hebben nu eenmaal meer in huis dan Krimpen." Toch is het de vraag hoe Philidor II de klap psychologisch op vangt. De beide andere verlies- partyen van Kohlbeck kwamen op momenten, dat de ning al in zicht was. Zuidamerikanen bang voor Europese scheidsrechters LIMA (ANP) - Luis Santiba- nez, de trainer van het Chi leense voetbalelftal, wil een actie starten om te voorko men. dat bij het wereldkam pioenschap in Spanje de be langrijke wedstrijden wor den geleid door Europese scheidsrechters. Santibanez is van mening dat Europese scheidsrechters geen oog hebben voor de lichamelijke beweeglykheid van de Zuid- amerikaanse voetballers. "Op de Europese voetbalvel den heerst de wet van de sterkste en de scheidsrech ters passen zich daaraan aan". Santibanez wil op zo kort mogelijke termyn in contact treden met zyn colle ga's Cesar Menotti (Argenti nië), Tele Santana (Brazilië) en Elba de Padua Lima "Tim" (Peru) om gezamenlijk een schrijven te richten aan de FIFA Daarin zou de uni formiteit van de leiding cen traal moeten staan. Het belooft vanavond spectaculair toe te gaan in Ahoy waar voor het eerst indoor-speedway wedstrijden worden gehouden. Tijdens de training gisteren gaf de Deen Peter Ravn een demonstratie valbreken. WIJK AAN ZEE (ANP) - Het 44ste Hoogoven-schaaktoernooi, dat van 15 t/m 31 januari in De Morriaan in Wijk aan Zee wordt gehouden, krijgt een erg jonge bezetting. De organisatie heeft zich verzekerd van de komst van de talentvolle Nieuwzeelandse meester Michael Chandler (19) en diens leeftijdsgenoten, de Amerikaanse grootmeester Larry Christiansen, de Joegoslavische meester Predach Nicolic (18) en de Nederlander John van der Wiel. Van der Wiel speelt in de hoogste afdeling op basis van zijn overwinning, vorig jaar. in de meestergroep. Het jeugdige viertal moet het opnemen tegen gerenommeerde groot meesters. van wie Jan Timman de voornaamste favoriet voor de eindze ge is. Naast Timman komen Vlastimil Hort (Tsj Robert Hubner (WD1), Lubos Kavalek (VSt John Nunn (GBr en de Nederlanders Hans Ree en Genna Sosonko aan dc start. Van de veertien deelnemers hebben er tot op heden elf toegezegd te komen. De Amenkaanse groot meester Yasser Seirawan functioneert momenteel als secondant van Viktor Kortsjnoi in Merano. Het hangt van de duur van de tweekamp af. of hij in Wijk aan Zee zal meespelen De schaakbond van de Sowjct- Unie is verzocht de nationale kampioen Leonid Psachis en de spectacu lair schakende Garry Kasparov te sturen. De Russen hebben tot 15 november de tyd om te antwoorden. Eintracht in moeilijkheden FRANKFORT (ANP) - De te ruglopende economie stelt niet alleen Nederlandse, maar ook Duitse voetbalver enigingen voor grote proble men Ook in West-Duitsland is prake van weinig animo bij dc externe geldgevers om by te springen. Met nood-verko pen van spelers hebben MSV Duisburg. Nurnberg. Schal- ke en Eintracht Dusscldorp tol dusverre kunnen voorku men. dat de Westduitsc bond de licentie introk. De club die thans m nood verkeert, is Eintracht Frankfort. Dc Westduitsc bekerhouder heeft een schuld van zes mil joen mark De clubleiding hoopt dat dc gemeente nog eenmaal zal bijspringen en voor anderhalf miljoen mark de helft van de tribune van het Riederwaldstadton over neemt Zoniet dan zou het wel eens kunnen dat de West duitsc voetbalbond begin maart de licentie voor het sei zoen 1982 83 weigert De organisatoren van de twaalf de Haarlemse honkbalweek heb ben het deelnemersveld rond. Het nationale amateurteam van dr Wr.1111 iSI ilrn en irn Ia pansc ploeg hebben deelneming t... v.'i'd Verder doen de Sulli van (uit Mi- hu; ir Y. rr Staten), Mississippi State Uni versity en het Nederlandse team Lauda terug voor negen miljoen PARIJS (AFP) - De Oostenrijker Niki Lauda. wereldkampioen Formule I in 1975 en 1977, zal zyn come-back in de autosport wc reld maken in een McLaren-boli- de. Het Bntse McLaren-team, dat dit seizoen John Walson en Andrea de Cesaris onder con tract had. heeft Lauda negen mil joen gulden geboden om zyn te rugkeer in de Formule I-racery te maken in een wagen van hun stal De Oostenrykcr heeft de aanbieding aanvaard, aldus het Franse persbureau AFP

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15