Mogelijk nieuw SALT-overleg Crisis in Spaanse UCD Nationale Raad moet problemen in Polen oplossen Britse regering blijft op koers annum Haig: "In voorjaar 1982" Kamerleden en senatoren stappen op Opzienbarend proces-De Broglie in Frankrijk begonnen Een lucratieve spaar- of beleggingsvorm 12,25% NMB Russische vloot eenheid bij Zweden Gesprek Walesa met premier Jaruzelski: (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse vakbondsleider Lech Walesa heeft gisteravond in Warschau een topgesprek van twee uur gevoerd met de Poolse minister-president, gene raal Jaruzelski. en de Poolse aartsbis schop Jozef Glemp. Volgens een offi cieel communiqué dat na het gesprek is uitgegeven, waren alle drie partijen te vreden met het resultaat ervan. De voor naamste onderwerpen waarover gespro ken is, zijn de economische en sociale problemen in Polen en de wijze waarop deze moeten worden aangepakt. Uit het gesprek is de gedachte naar voren gekomen een permanente nationale raad te stichten waarin alle partijen ver tegenwoordigd zijn en die de basis moet vormen voor een voortgaande dialoog. Aan de leidende rol van de Poolse com munistische partij zou tijdens de be sprekingen niet zijn getornd. Het hoofdbestuur van de onafhankelijke vakcentrale Solidariteit, dat al sinds dinsdag in Gdansk vergadert over te ne men disciplinaire maatregelen tegen militante plaatselijke vakbondsbestuur ders die achter de wilde stakingen staan, liet vakbondsleider Walesa pas naar Warschau vertrekken na een lang en stormachtig debat, nadat Walesa midden in de vergadering was opge staan met de mededeling dat hij naar Warschau moest voor een bijeenkomst met generaal Jaruzelski en aartsbis schop Glemp. De mededeling van Walesa sloeg bij de le den van het hoofdbestuur van Solidari teit als een bom in, omdat naar hun in zicht Walesa steeds zonder vooroverleg de gang van zaken bepaalt. Het tegenar gument van Walesa was, dat het hier niet ging om het voeren van onderhan delingen maar om het aftasten van mo gelijkheden voor toekomstige onder handelingen. Pas na heftige twistge sprekken liet het hoofdbstuur Walesa naar de Poolse hoofdstad afreizen. Op de vraag wat hij met premier Jaruzelski zou bespreken, antwoordde Walesa te zullen vragen „Generaal, regeert u het land werkelijk?" Het hoofdbestuur van Solidariteit ver weet Walesa in het bijzonder ondemo cratisch gedrag, omdat hij het gesprek alleen ging voeren. Het hoofdbestuur deelde Walesa bij zijn vertrek naar War schau mee. dat zij de vergadering zou voortzetten tot hij in Gdansk terug zou zijn en rapport zou hebben uitgebracht over het resultaat van het topgesprek. Intussen hebben 12.000 arbéiders. van wie dc mccsten vrouwen van een textielfa briek in de buurt van Warschau, beslo ten de oproep van zijn vakcentrale te volgen en weer aan het werk te gaan Niettemin zyn er nog altijd 200.000 ar beiders. voornamelijk in het westen van Polen, in staking. Het hoofdbestuur van Solidariteit heeft dinsdag een resolutie aangenomen waarin wordt geëist onderhandelingen met de regering te beginnen en de rege ring de schuld te geven voor de stakin gen vanwege haar nalatigheid. Weinberger: „Zo min mogelijk Euroraketten' WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft Europa gisteren de ver zekering gegeven dat de Ver enigde Staten via de komen de onderhandelingen met de Sowjet-Unie tot het laagst mogelijke niveau van kern wapens voor de middellange afstand in Europa willen ko men. „Wij zullen al het moge lijke doen om de onderhan delingen te laten slagen en wij hopen dat de Sowjet-Unie WASHINGTON (AFP) - Nieuwe SALT-onderhandelingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten ter wederzijdse beperking van hun strategische kernwapens "zouden in het voorjaar kunnen beginnen", zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, gisteren voor de senaatscommissie voor buitenlandse zaken verklaard. Februari Volgens de Amerikaanse topman voor onderhandelingen over wa penvermindering, Eugene Ros tow, zijn de Verenigde Staten er op voorbereid in februari weer met de Sowjet-Unie te gaan on derhandelen over de strategische kernwapens. Rostow zei in de Senaat, dat Washington daarbij "eenvoudige en duidelijke voor stellen" voor een beperking van de in het SALT-verdrag bedoel de wapens op tafel zal leggen. Tot dusverre waren in Washing ton de maanden maart en apnl genoemd voor hervatting van het SALT-overleg. Rostow zei dat de Verenigde Sta ten zich bij het nieuwe overleg in tegenstelling tot de twee vorige SALT-akkoorden niet uitslui tend willen bezighouden met een beperking van lanceerinstalla- ties en de systemen die de kern wapens vervoeren. Hij ging hier niet nader op in. Haig zei, dat de Amerikaanse regering een serie mogelijkheden voor een nieuw verdrag met de Sowjet-Unie be studeert variërende van wijzigin gen van het niet door de Senaat bekrachtigde tweede akkoord tot een volledig nieuw akkoord. Maar doel van een akkoord zou Prinses Diana en kroonvnns Charles woonden gisteren in vol ornaat het uitspreken van de Britse troonrede bij. T roonrede: LONDEN (ANP) - De Conservatieve regering van Groot-Bnttan- nië zal ook volgend jaar vasthouden aan haar stringente mone taire beleid. Haar voornaamste doelen blijven beperking van de inflatie en verbetering van de concurrentiepositie van de Britse industrie. Dit blijkt uit de troonrede, die koningin Elizabeth gis teren in het House of Lords, de "Eerste Kamer", heeft voorgele zen aan de daar verzamelde voltallige volksvertegenwoordiging. Wat betreft de buitenlandse politiek zal de regering zich inspan nen voor ontspanning tussen Oost en West, actief zijn bij de hervorming van de Europese Gemeenschappen en het vre desproces in het Midden-Oosten bevorderen. De regering-Thatcher zal ongeacht de diepe recessie de inflatie blijven bestrijden met een streng monetaristisch beleid en een stringente belastingpolitiek. Doel is de concurrentiepositie in het buitenland en de groei in eigen land te verbeteren. De rege ring zal op de uitgaven bezuinigen. Premier Thatcher hoopt op slechts kleine loonsverhogingen bij nog te sluiten arbeidsover eenkomsten. "Mijn regering deelt de zorg van het Britse volk over de groei van de werkloosheid", las de koningin. "Ze wil proberen de zwaarst getroffenen direct te helpen." Bij het voorlezen van de vorige troonrede telde Groot-Bnttannie twee miljoen werklozen; nu zijn het er drie miljoen. Begin volgend jaar zal een nieuwe wet op de vakbonden worden voorgesteld. Bijzonderheden hiervan zijn niet meegedeeld. Premier Thatcher wil nu haar verkiezings belofte om de macht van de bonden te beknotten inlossen. Wat betreft Noord-Ierland wil de regering de bevolking daar meer zeggenschap in interne aangelegenheden geven. Waarnemers gaan ervan uit dat de Britse regering intensief wil gaan samen werken met de Ierse regering om de problemen uit de wereld te helpen. De regering-Thatcher wil verder de slagvaardigheid van het Britse leger vergroten. Of de Britse bijdrage aan de NAVO volgend jaar met de overeengekomen drie procent kan worden verhoogd is nog maar de vraag, gezien het monetaristische be leid Duidelijk werd wel dat de Britse regering niets voelt voor uittreding uit de EG. Zij is voorstander van de toetreding van Spanje en Portugal tot de gemeenschappen en zal streven naar verbetering van het landbouw- en financiële beleid van de EG. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 uiiuuftidi uuen iu veiRiaar- de hij in een direct interview met het tweede Westduitse tv-net vanuit de VS. Weinberger ontkende in het in terview dat hij zich op de jongste NAVO-ministerraad in het Schotse Gleneagles had verzet tegen het noemen van de „nul-optie" als doel van de komende Geneefse onderhandelingen over Euro- raketten met de Sowjet-Unie. „Het beste resultaat van de onderhandelingen zou volle dige terugtrekking van de Russische SS-20-raketten en het niet-opstellen van onze raketten zijn", zo zei hij, „maar dit zou een ideale si tuatie zijn en men moet zich geen illusies maken", zo zei hy. STOCKHOLM (DPA/UPI) - De Russen hebben hun sinds het duikbootincident voor de Zweedse kust samengetrokken vlooteenheid gisteren met twee korvetten en een fregat ver sterkt. Buiten de twaalfmijlszóne voor Karlskrona liggen nu onge veer tien schepen van de Sowje- trussische marine, waaronder twee jagers en vier bergingsvaar tuigen. Een van de twee Sowjet-diploma- ten die vrijdag in Karlskrona ar riveerden en die maandag aan wezig waren bij de ondervraging van de commandant van de ge strande onderzeeër, is gisteren naar Stockholm teruggereisd. De Zweedse marine beproefde een nieuwe torpedo tegen onder zeeërs op de dag dat de Russi sche onderzeeër vorige week dinsdag vastliep op zijn kust. De proeven werden gehouden op ongeveer 11-1/2 mijl ten westen Dit zou overigens, naar hij zei, al leen mogelijk zijn, als "de alge mene situatie van de Ameri kaans-Russische verhoudingen voldoende goed zou zijn". Het tweede SALT-akkoord tussen Moskou en Washington werd in 1979.in Wenen gesloten, maar de Amerikaanse Senaat heeft het niet bekrachtigd, mede doordat president Carter verzocht behan delingen op te schorten vanwege de Sowjet-inval in Afghanistan. De volgende Amerikaanse presi dent, Reagan, oordeelde vervol gens, dat verder moet worden onderhandeld over een nieuw akkoord, daar de Verenigde Sta ten in het tweede, niet door de Senaat bekrachtigde, in het na- van het eiland waar de Rus strandde. Vandaag bespreekt het Zweedse kabinet op zijn wekelijkse verga dering, naar wordt verwacht, het eerste 70 pagina's tellende rap port van onderzoek door Zweed se marinedeskundigen naar het incident. Voor dit onderzoek is de commandant van het schip gisteren ook nog een aantal ma len aan boord van zijn schip ver hoord. Zweden wil een volledig onderzoek naar het hoe en waar om van zijn opduiken in verbo den militair gebied binnen Zweedse territoriale wateren. Moskou meldde gisteren na ruim een week voor het eerst via zijn persbureau Tass publiekelijk het vastlopen, maar zei in het be richt, dat het schip "op een ge wone oefenvaart in de Oostzee was geweest en als gevolg van slecht zicht en navigatieproble- men was gestrand". Piet Dankert kandidaat voorzitter EP STRAATSBURG (ANP) - De so cialistische fractie heeft tijdens de speciale begrotingszitting van het Europees Parlement in het Franse Straatsburg, de enige Ne derlandse vice-voorzitter Piet Dankert, aangewezen als haar kandidaat voor het voorzitter schap, januari 1982 loopt de ambtstermijn van de huidige voorzitter, de Franse liberaal Si- mone Veil af. Christendemocra ten en conservatieven wezen al eerder hun fractie-voorzitters Egon Klepsch en Sir James Scott-Hopkins aan als kandidaat. Dankert was binnen de socialisti sche fractie de enige kandidaat. Hij werd gekozen met 69 stem men vóór, 7 tegen en 9 onthou dingen. De Nederlandse socialist (47) is sinds 1977 lid van het Eu ropees Parlement. Lancering bijna week verschoven CAPE CANAVERAL (UPI) - De tweede lancering van het Amerikaanse ruimteveer Co lumbia is gisteren voor onge veer een week verschoven om olievervuiling op te rui men die verantwoordelijk was voor het tegenhouden van de lancering, 31 secon den voor tijd. De olievervuiling deed zich voor in een eenheid die het hydraulische systeem van het ruimteveer in werking stelt. De vertraging duurt aanzienlijk langer dan was voorzien. Aanvankelijk dacht men aan een verschuiving van de lan cering met maar twee dagen. De astronauten Joe Engle en Richard Truly, beiden in af wachting van hun eerste ruimtereis, hebben gisteren ruim vijf uur op hun rug gele gen en naar de hemel kijken de in de cockpit van het ruimteveer doorgebracht. wel moeten zijn een billijk, de belangen van beide zijden weer gevend nucleair evenwicht. Voorwaarde Evenals minister van defensie Weinberger de vonge dag ver klaarde Haig voor de commissie van de Senaat dat modernisering van het kernarsenaal van de Ver enigde Staten voorwaarde is voor succesvolle onderhandelin gen met de Sowjet-Unie. In te genstelling tot Weinberger ver meed Haig echter de vraag van senatoren te beantwoorden of de Verenigde Staten met deze nieu we bewapeningsinspanningen overwicht op strategisch gebied nastreven. Weinberger had dit duidelijk ontkend, maar Haig ge bruikte de formule van de "ge loofwaardige afschrikking" als onderhandelingspositie van de Amerikanen. Zonder modernise ring zou de strategie van af schrikking ongeloofwaardig worden, omdat deze door de mo derne Sowjetwapens is uitge hold, aldus Haig. De westelijke bondgenoten dienen de risico's samen te dragen, vandaar dat een modernisering van de kern wapens voor de middellange af stand, zoals die in Europa zou moeten plaatsvinden, onvermij delijk is. Zij vormen de brug, al dus Haig, naar de strategische wapens van de Verenigde Sta ten, die de gemeenschappelijke verdediging van het Amerikaan se en het Europese continent ga randeren, zo zei hii. Beperkt Naar Haig zei had president Rea gan gelijk, toen hij kortgeleden zei, dat een beperkte kernoorlog zich niet noodzakelijkerwijze over de hele wereld hoeft uit te breiden. Als er een conflict met de Sowjet-Unie zou uitbreken zouden wij er daarbij, zoals de strategie van de NAVO altijd is geweest, naar streven het ge bruik van kernwapens tot een zo laag mogelijk niveau te beper ken". In de NAVO-scenario's voor crisissituaties komt wat dit betreft, volgens Haig, ook de mo gelijkheid voor van het afvuren van één kernwapen om de Sow jet-Unie te waarschuwen als zij al te zeer zou aandringen bij een aanval met conventionele wa pens op West-Europa. (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID Een crisis binnen de Spaanse regeringspartij UCD (Unie van het Democratisch cen trum) is in alle hevigheid losge barsten. Negen leden van de Tweede Kamer en zes senatoren besloten m de nacht van dinsdag op woensdag de UCD de rug toe te keren. Ze behoren allen tot dc sociaaldemocratische vleugel van de UCD. Daarmee was de kous echter aller minst af. Een gedeputeerde van de provincie Segovia, Carlos Gi la. werd tegelijkertijd door het comité voor discipline uit de par tij gezet, omdat hij het auto- nomieakkoord tussen de rege ring en de socialisten van het eti ket 'fascistisch' had voorzien. Een andere gedeputeerde, de omstreden historicus Ricardo de la Cierva. hield de eer aan zich zelf en bedankte voor het lid maatschap van de UCD, enkele uren voor hij eruit gesmeten zou worden omdat hij bij de recente regionale verkiezingen in Galicie openlijk voor de conservatieve concurrent Alianza Popular pr<. paganda had gevoerd. De uitbarsting binnen de UCD komt zeker niet als een verras sing. Al voor de verkiezingen voor het regionale parlement van Galicie werd openlijk gesproken over het uiteenvallen van de par ty als de verkiezzingsresultaten negatief zouden uitvallen voor de UCD. Hetgeen ook gebeurde: op 20 oktober jl moest UCD de hegemonie in Galicie afstaan aan de Alianza Popular van Fraga Iri- barne Om louter politieke rede nen - het belang van de regering dat het parlement de aanvraag van Spanjes toetreding tot dc NAVO zou goedkeuren werd die crisis even in de ijskast ge stopt. De achtergronden van de crisis zijn van uiteenlopende aard De so ciaal-democratische vleugel voelde zich al langere tijd weinig op haar gemak binnen de UCD, omdat de partijleiding en de re gering naar haar oordeel de her vormingsplannen. zoals vastge steld door het congres van Palma de Mallorca. weigerden uit te voeren „In plaats van werkelijke sociale veranderingen heeft de UCD alleen maar make-up toege past". verklaarde gisteren de so ciaal-democratische ex-minister van justitie. Fernandez Ordonez Voor andere sectoren die samen dc bontgekleurde UCD vormen - liberalen, christendemocraten, kopstukken van Franco's oude nationale beweging, adepten van ex-premier Adolfo Suarez - ging het met name om dc strijd om de interne macht binnen de partij en derhalve binnen de regennc Op dit moment is het nog volstrekt onvoorspelbaar waar de ensis op zal uitlopen Pogingen om de on derlinge ruzies en tweespalt via PAGINA 9 PARIJS (AFP) - Onder zeer grote belangstelling is giste ren in Parijs het proces be gonnen tegen vier mannen die verantwoordelijk worden gesteld voor de moord op de politicus en zakenman Prins Jean de Broglie. Fotografen de televisie werden tot de rechtszaal toegelaten. Dit was in Frankrijk niet meer toegestaan sinds het beroem de proces tegen Gaston Do- minici die in 1954 terecht stond wegens moord op de Britse geleerde Drummond en diens vrouw en dochtertje. De 'zaak- De Broglie' die op 24 december 1976 begon toen de prins in de ochtend op straat in Parijs vanuit een passeren de auto met drie schoten in het hoofd werd gedood, heeft een politieke nasleep gekre gen waarbij hoge functiona rissen van het regime van de vorige president, Valéry Gis- card d'Estaing. politie amb tenaren en justitiële functio narissen zijn betrokken. Het Paryse blad 'Le Monde' schreef dat de moord "zijn schaduwen heeft gevoegd by andere zaken die tot de val van Giscard hebben geleid". Andere kranten gaven als hun mening dat "het gehele bewind van Giscard terecht staat". Eon van de ruim 100 getuigen die zijn gedagvaard is Gis card zelf De rechtbank zal la- tem beslissen of de oud-pre- sident in persoon moet ver schijnen of dat hij kan vol staan met een schriftelyke verklaring, zoals hy zelf heeft gevraagd Terechtstaan de 61-jange finan ciële adviseur van De Broglie, Pierre de Varga, een politie-inspecteur, de 38-jart- ge Guy Simone, de 35-jange zakenman Serge Tessedre en de 36-jarige Georges Fréche, die heeft bekend tegen beta ling de pnns te hebben dood geschoten. Tessed re zou Frè- sche in contact hebben ge bracht met Simone die de moord zou hebben georgani seerd Sleutelfiguur is De Varga. een uit Hongarije af komstige dubieuze zaken man. Volgens de conclusies van het in maart vorig jaar af gesloten vooronderzoek zou De Broglie zyn opgetreden als stroman voor een lening van 1,8 miljoen gulden ten behoeve van De Varga die er een restaurant in Parys voor kocht. De lening was gekop peld aan een verzekering op het leven van de pnns. Toen De Varga de aflossingen niet kon opbrengen, zou hy heb ben besloten Dc Broglie te la ten doden. In het proces dat waarschijnlyk ongeveer twee maanden gaat duren, zullen twee kernvra gen moeten worden beant woord wat was het motief voor de moord en hoe was het mogelyk dat de politie al twee maanden daarvoor wist wie by die aanslag betrokken zouden zyn De Broglie, die afstamde van een eerbiedwaardig geslacht, was in zyn politieke loop baan onder meer enkele ma len staatssecretaris onder De Gaulle. In 1967 was hy met Giscard oprichter van de par ty van onafhankelijke repu blikeinen Later begaf hy zich in allerlei duistere zake- lyke ondernemingen. By zijn begrafenis was geen van zyn voormalige politieke vrien den aanwezig een buitengewoon congres te lij men, zyn afgesprongen op de weerstand van Suarez. die nog steeds een byna absolute contro le heeft over het partyapparaat. Om zyn invloed in te dammen en een herstructurering van de in terne machtsverhoudingen mo gelijk te maken, zouden velen binnen de UCD Suarez maar al te graag willen lozen In dat ver band wordt er momenteel ge sproken om hem een eersterangs ambassadeurs post aan te bieden. Rectificatie Het bericht over de veroordeling van de voormalige Turkse pre mier Bulent Ecevit gisteren op deze pagina, kan verwarrend ge weest zyn. doordat dc kop en de inhoud met elkaar in tegenstel ling waren. Ecevit is tot vier maanden cel veroordeeld, en niet tot vier jaar zoals in dc kop stond. ADVERTENTIE NMB Spaarbrief met beursnotering Een waardepapier dat op de Effecten beurs verhandelbaar is. De NMB Spaarbriefis te verkrijgen in coupures van duizend en vijfdui zend gulden. Gemakkelijk over draagbaar, ook als schenking en cadeau. Fiscaal voordelig voor hen die straks voor pen sionering in een lager belastingtarief vallen: de rente is pas na de datum van uitkering belastbaar. Verkrijgbaar op alle NMB-kantoren. U kunt daar tevens, geheel vrij blijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. Viditel pagina 484. Dc NMB denkt met u mee. I rVllinnn Ja, ik wil graag meer weten over de NMB Spaarbrief met beursnotering. I Stuurt u mij meer informatie. I De heer/mevrouw

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9