Van Agt toont enig optimisme IKV laakt houding 1) 66 'Vaste partner zoeken moet makkelijker worden' Pander Cheques van „Eurokoop" in zakken onderschept Na geslaagde lijmpoging Vliegende brigades voor gifzaken op til Sterilisatie niet meer zo populair NOG ENKELE DAGEN PERZENSHOW! Wat gaat u zaterdag doen! Bloembollen kopen en inde tuinplanten. *Ueu«c DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De po litie van Amsterdam heeft uit de postbus van de omstreden firma 'Eurokoop' 22 postzak ken met cheques onder schept. Officier van justitie mr. J. de Bruin heeft in het kader van een gerechtelijk vooronderzoek beslag laten leggen op deze cheques. Er bestaan sterke vermoedens van oplichting door 'Euro- koop', dat mensen eerst per bankcheque laat betalen al vorens bestelde goederen toe te zenden. De firma biedt een pakket pro- dukten aan, waaronder een fles cognac van een gerenom meerd merk, tegen de on waarschijnlijk lage prijs Van 16,50 gulden. De Consumen tenbond maande het publiek tot behoedzaamheid bij het ingaan op 'feestaanbiedin- gen' naar aanleiding van de activiteiten van 'Eurokoop'. De politie heeft de eigenaar van 'Eurokoop' na verhoor heen gezonden. Hij is tot nu toe niet in gebreke gebleven, om dat geen levertijd van de be stelde goederen genoemd is in de betreffende folder. Wel is gesteld dat goederen uiter lijk 6 november besteld moe ten zijn. Onderzoeker: ruim half miljoen mensen op zoek naar relatie AMSTERDAM (GPD) De Nederland op het ogenbliK ruim kneUSlGS" maatschappelijk gezien vaak uit De helft van het aantal ingeschre- denken vaak nog in het nuder- AMSTERDAM (GPD) - De overheid moet speciale consulenten aanstellen, die mensen op zoek naar een huwelijks- of relatie partner zullen helpen en advies geven, hoe zij het beste hun doel kunnen be reiken. Dat zal het zoeken naar een vaste partner een stuk gemakkelijker ma ken. Dit is een van de aan bevelingen die ir. A. Olde Daalhuis doet op grond van zijn onderzoek naar het zoeken van een vaste partner en de dienstverle ning op dit terrein. Volgens ir. Olde Daalhuis zijn er in Nederland op het ogenblik ruim half miljoen mensen die graag met een vaste partner zou den willen leven, maar er niet in slagen die in het „vrije veld" te vinden. Dit aantal zal volgens hem alleen maar groter worden gezien het toenemend aantal echtscheidingen en weduwen en weduwnaars. Hij signaleert wel dat deze toename zich voorna melijk manifesteert bij wat oude re leeftijdsgroepen, vanaf 35 jaar. In 1978 begon ir. Olde Daalhuis, lid van de vakgroep westerse socio logie aan de Landbouwhoges- hool te Wageningen, met zijn on derzoek. Hij was vooral geinte- resseerd in het type en het aantal mensen dat op zoek is naar een vaste relatie en-naar wat de men sen verwachten van huwelijks bureaus en andere vormen van dienstverlening op dat gebied. "Niet de kneusjes" Hij kwam tot de ontdekking dat het beeld van het type mensen dat actief op zoek is naar een vas te partner vaak niet juist is. „Het zijn niet de kneusjes, zoals vaak wordt gedacht, maar gewone mensen net als u en ik", aldus Ol de Daalhuis. Uit verschillende cijfers van het onderzoek blijkt dat er tweemaal zoveel vTouwen als mannen op zoek zijn naar een vaste partner. Reden daarvan is volgens hem dat de gemiddelde levensduur van mannen korter is dan die van vrouwen. Ook is van de vrouwen ruim de helft al eens gehuwd ge weest en het grootste deel ouder dan 45 jaar. De mannen zijn meestal nooit eerder getrouwd geweest. Een andere reden is dat mannen maatschappelyk gezien vaak uit grotere leeftijdsgroep 1 wen kunnen kiezen. De keuze voor vrouwen is een stuk be perkter, meestal zoeken die een man in hun eigen leeftijdsgroep. In Nederland zijn op het ogenblik veertien erkende huwelijksbu reaus. Al een aantal jaren staan daar gemiddeld 8000 mensen per jaar ingeschreven. Uit het onder zoek komt naar voren dat voor de meeste partnerzoekenden zo'n huwelijksbureau te duur is. De inschrijving varieert in prijs klasse. maar ligt al gauw rond de 500 gulden. Veel kosten daarvan zitten in de advertenties; de hu welijksbureaus werken vrijwel nooit met winst. Vier van de veertien zitten in de rode cijfers, de rest kan net de salarissen van de medewerkers betalen. De helft van het aantal ingeschre venen blijkt ontevreden te zyn over de huwelijksbureaus Vaak vindt men de partnerbenadering van een dergelijk bureau te for meel en te nadrukkelijk. De voorkeur blijkt uit te gaan naar het plaatsen van een advertentie in de krant of een bezoek aan een dans-contactavond Informeel Opvallend is dat mannen zich voor het merendeel, wanneer zij op zoek zijn naar een vaste partner, tot een erkend bureau wenden. Vrouwen daarentegen zoeken liever een informerele gelegen heid om iemand te ontmoeten Een ander verschil in mannen- en vrouwengedrag op de speurtocht naar een vaste partner is het feit dat mannen volgens Olde Daal huis wat conservatiever zyn: „Ze denken vaak nog in het ouder wetse rolpatroon, waarin de man buitenshuis werkt en de vrouw binnenshuis. Vaak willen man nen een vrouw die hen helemaal verzorgt. Vrouwen lijken daann veel progressiever. Zij zijn ook vaak niet op zoek naar één vaste partner. Zij trachten eerder een netwerk van relaties, van soms zeer persoonlijke aard. op te bou wen", aldus Olde Daalhuis. Ervaringen van mensen op zoek naar een vaste partner via adver tenties en bureaus zyn niet altijd even positief Vaak worden brie ven of advertenties niet beant woord en in veel gevallen blijkt degene die wél contact zoekt, niet de geschikte partner te zyn. De meeste vrouwen klaagden er bovendien over dat de mannen die zij via de bureaus en-of ad vertenties ontmoetten, te snel se- xueel contact wilden. Vaat wasmachine schadelijk voor milieu DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van een vaatwasmachine is altijd ongunstig voor het milieu. In het wasmiddel voor een vaatwasma chine zit namelijk zeer veel fos faat. Dit staat in de brochure "Wassen en het milieu", een uit gave van het minsiterie van volksgezondheid en milieuhy giëne, die als doel heeft de con sument te informeren over de mogelijkheden om milieuveront reiniging tegen te gaan. In de brochure staat centraal de problematiek van verontreini ging van het oppervlaktewater als gevolg van lozingen van fos faat uit onder meer wasmidde len. DEN HAAG (GPD) „Niemand heeft volledig zijn zin gekregen. Er is een rechtvaardige verdeling bewerkstelligd van de offers die van de diverse partijen zijn gevraagd". Dat zei premier Van Agt gisteravond, kort nadat de informateurs De Galan en Halberstadt koningin Beatrix hadden laten weten dat hun lijmpoging geslaagd was. Van Agt was zelf ook op weg naar de koningin voor het opheffen van het demissionaire karakter van het kabinet. Daarmee kwam een einde aan een kabinetscrisis die bijna drie we ken geleden ontstond over de in vulling van het financiële beleid van het kabinet. Oorzaak hiervan was de geheel ondoorzichtige boedel die het vorige kabinet had nagelaten. De beide informa teurs begonnen hun werkzaam heden dan ook met een boedel beschrijving. Pas later hebben zij compromisvoorstellen aangèdra- gen. De premier zei tegen verslaggevers het juist te vinden dat het kabi net nu in volle bevoegdheid ver- DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Ineke Lambers (milieu) gaat bekijken irt hoeverre de instel ling door het rijk van een 'vliegende brigade' die kan op treden bij dringende gifzaken, uitvoerbaar is. Het rijk zou daar mee gemeenten en bewoners steun kunnen geven. Deze toezegging deed de staatsse cretaris gisteren in een commis sievergadering over de gifaffaire in Dordrecht, na een suggestie van het PvdA-kamerlid me vrouw Epema-Brugman. Vol gens de staatssecretaris is het nu echter niet zo dat de gemeenten in een 'blind isolement' verke ren. Zij worden via de regionale inspectie voor de volksgezond heid gesteund door rijksinstitu ten als dat voor de volksgezond heid en de drinkwatervoorzie ning. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frak fort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon y Locarno Londen Luxemburg regen 14 10 03 regen 13 10 02 geheel bew. 13 10 0 regen 14 11 02 geheel bew. 14 10 0 regen 14 12 1 regen 14 11 02 geheel bew. 13 11 0 geheel bew. 14 11 01 zwaar bew. 14 9 0 licht bew. 13 7 3 onbewolkt 25 16 0 geheel bew. 15 - mist 12 8 01 mist 13 11 0 licht bew. 14 10 0 geheel bew. 14 10 0 De staatssecretaris gaf steun aan de in Dordrecht gehanteerde stapsgewijze benadering van de in de Merwedepolder aangetrof fen verontreiniging op de voor malige vuilnisbelt, waar nu 291 wooneenheden zijn gebouwd. Het is volgens haar ook niet no dig deze verontreiniging al op te nemen in het bodemsanerings programma voor 1981. Indien dat in 1982 gebeurt betaalt het rijk bijna alles van alle gemaakte kosten, ook die van 1981. De kamerleden uitten felle kritiek op diverse overheidsinstanties. Zo heeft de gemeente Dordrecht onlangs verzuimd de voormalige stortplaats op te geven in de door de provincies gevraagde en op gestelde lijst van stortplaatsen, aldus mevrouw Epema-Brug- Staatssecretaris Lambers ontken de dat het minsiterie al geruime tijd op de hoogte is geweest van de stortlokatie Merwedepolder. De Vereniging van de Neder landse Chemische Industrie (VNCI) heeft het ministerie eind juli een 'uiterst summier over zicht van (75) stortplaatsen doen toekomen'. Uit die lijst was vol gens mevrouw Lambers geen in dicatie te halen voor de ernstige bodemverontreiniging in Dor drecht. De lijst staat volgens haar in geen verhouding tot de inven tarisatie van 4000 stortplaatsen in ons land, zoals die door de pro vincies is gemaakt. der gaat met wat er in het land moet gebeuren. Van Agt bena drukte dat de ministers de be doeling hebben de volle vier jaar in functie te blijven. Daarnaast hoopt hij dat het kabinet nu „cri sis-bestendig" is. Dit optimisme werd Van Agt voor al ingegeven door de toch nog onverwacht snelle beëindiging van de crisis. In de loop van de gisteren leken de tegenstellingen alleen nog maar toe te nemen. Van Agt wees er voorts op dat de gevonden oplossing twee-en- een-halve week eerder niet door het kabinet bereikt had kunnen worden. „Anders hadden we dat toen wel gedaan. Het kabinet heeft geleerd van deze merk waardige ervaring. Het vertrou wen is gelijmd, bij mij in ieder geval wel. De ploeg heeft zich voorgenomen om eendrachtig en in goede samenwerking het kar wei weer op te vatten". Regeringsverklaring De regeringsverklaring van het ka binet-Van Agt zal overigens toch nog tien dagen op zich laten wachten. Diverse ministers spra ken gisteravond de verwachting uit dat die verklaring in de Twee de Kamer kan worden afgelegd op maandag 16 november. Nadat de informatie van de beide economen al eerder uitblonk door geslotenheid, werd deze si tuatie dinsdag en gisteren tot het allerhoogste peil opgevoerd. Uit eindelijk konden verslaggevers dinsdagnacht alleen conclude ren dat er iets niet in .orde was, omdat de informateurs tot mid dernacht met Van Agt overleg den. Gisterochtend werd deze toestand bevestigd toen het CDA vroeg de beslissende gezamenlijke bijeen komst van de vijf kernministers met de informateurs gedurende vier uur uit te stellen. Later zou blijken dat deze vergadering pas om 18 uur zou beginnen. Om tien uur 's ochtends ontvingen de vijf belangrijkste ministers het compromisvoorstel van de informateurs. Dit leidde, bijna twaalf uur later, tot de gewenste overeenstemming. Deze defini tieve plannen bevatten volgens Van Agt „zoveel ruimte voor het werkgelegenheidsplan als 's lands financiën en economie ver oorloven". "Reëel compromis" PvdA-minister Den Uyl noemde de afspraken over het werkgele genheidsplan daarentegen „een reëel compromis. Het is altijd een zaak van geven en nemen, maar het is goed dat we eruit zijn gekomen". Den Uyl noemde de voorstellen van de informateurs een goed stuk, dat uiteindelijk toch nog op enkele punten is bij gesteld. Hij vond dat het kabinet goed uit deze moeilijke situatie is gekomen. PvdA-minister Van Thijn (binnen landse zaken) zei „dat het kabi net de kinderziektes nu wel over leefd heeft". Van Thijn was opti mistisch over hoe het nu met de ministersploeg verder moet. „Behalve veel problemen is ook veel wantrouwen de wereld uit geholpen". D'66-minister Terlouw (economi sche zaken) zei tevreden te zijn over het compromis. Minister Zeevalking (D'66, verkeer en waterstaat) zei dat nu duidelij ker zwart op wit staat wat het ka binet zich heeft voorgenomen. Volgens hem was de politieke wil om eruit te komen heel duidelijk aanwezig, „en dan moetje wat de cijfers betreft natuurlijk wel wat concessies doen". Na afloop van de besprekingen tussen de meest betrokken ministers en de informateurs dromden vele belang stellenden samen op het Binnenhof. Een bejaarde man werd daarbij onder de voet gelopen, maar weer snel op de been geholpen door hulpvaardige omstanders. Informateur De Galan flinks) wierp een snelle blik op de hulpac- Bewindsvrouwe liet hemd uit DEN HAAG (ANP) - Het is de voorzitter van de Nederland se Vereniging Voor Seksuele Hervorming, Annemarie Gre- wel, gisteren niet gelukt staatssecretaris d'Ancona (emancipatiezaken) "in haar hemd te zetten". De NVSH bood het hemd aan om dit ka binet en alle voorgaande ka binetten in hun hemd te zet ten, omdat zij de NVSH nooit subsidie hebben gegeven. d'Ancona betwijfelde echter of het vleeskleurige tricot haar wel zou passen. Bovendien vond zij het ongepast iets aan te trekken in het bijzijn van NVSH-leden "die juist bezig zyn met de uitgeklede UTRECHT (ANP) - De animo voor sterilisatie is in Nederland bij zowel mannen als vrouwen afgenomen. In 1980 nam het aantal mensen dat zich liet steriliseren met ongeveer eenvijfde af in vergelijking tot het jaar daarvoor. Hiermee lijkt een einde gekomen aan ue voortdurende groei van het aantal sterilisaties in ons land in de jaren zeventig. Sinds 1971 hebben 356.000 mannen en 315.000 vrouwen zich laten sterili seren. Dit betekent dat één op de negen mannen tussen de 25 en 59 jaar deze ingreep liet verrichten, terwijl bij de vrouwen die verhouding één op tien is. Dit blijkt uit gegevens van het ministerie van volksgezond heid, die jaarlijks via een peilnet van huisartsen worden verzameld. In 1980 hadden 105 000 sterilisaties plaats (55.000 mannen en 50.000 vrou wen) tegen 132.000 ingrepen in 1979. Voor de teruggang heeft volksge zondheid nog geen duidelijke verklaring kunnen vinden: zowel nega tieve publiciteit over sterilisatie als het toenemend gebruik van andere voorbehoedsmiddelen hebben waarschijnlijk een rol gespeeld Volgens een zeer ruwe schatting zijn vong jaar zo'n 1.700 mannen en vrouwen naar hun huisarts gegaan met het verzoek om hun sterilisatie ongedaan te maken. Bezwaar tegen sprekers op vredesdemonstratie DEN HAAG (ANP/GPD) - Het IKV heeft er bezwaar tegen dat D'66 sprekers levert voor de gro te vredesdemonstratie op 21 no vember in Amsterdam, omdat deze partij aanvankelijk de poli tieke doelstelling ervan heeft on derschreven en de demonstratie nu wil maken tot een zaak zon der concrete politieke conse quenties. Aldus Mient Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesbe raad, over het conflict met de po litieke partijen. De PvdA heeft haar opstelling ten opzichte van de vredesdemonstratie niet inge trokken. Faber constateert ech ter ook in deze partij geluiden als van D'66. Hij verwijst in dit ver band naar verklaringen van min- siter Van der Stoel. Morgen zullen de organisaties ach ter de vredesdemonstratie, waar onder ook PvdA en D'66, het conflict bespreken in het ge bouw van de PvdA in Amster dam. Het IKV zal dan de nodige bezwaren aanvoeren tegen poli tieke sprekers, die de vredesde monstratie zouden degraderen tot een onvruchtbaar initiatief. Het IKV verwijt de regering te zijn meegegaan met de traditionele bewapeningslijn D'66, dat de oorspronkelijke doelstelling van de vredesdemonstratie onder schreef, heeft nu heel duidelijk geformuleerd, aldus Faber. dat de demonstratie zich alleen maar zou dienen uit te spreken tegen atoombewapening van Europa. Wanneer het organisatiecomité van de demonstratie hieraan zou meedoen, dan zou de vredesde monstratie volgens Faber ver- ADVERTENTIE worden tot een uiting van alge mene onrust zonder enig politiek effect. Dat vindt Faber volksma nipulatie. Het is volgens Faber de uitdrukke lijke opzet van de vredesdemon stratie om concrete zaken aan de orde te stellen. Daarom is voor de formulering gekozen waarin wordt gezegd, dat het nucleaire modernisenngsbesluit van 1979 een slecht besluit is geweest, waartegen de Nederlandse rege ring thans "neen" moet zeggen Dit is de minimum-eis, anders zou het IKV niet meedoen. Een groot aantal organisaties ging hiermee akkoord. Wanneer een politieke partij aan die opstelling niet meer kan meedoen, dan dient zij zich volgens Faber terug te trekken. Wat dat betreft vindt Faber het CDA eerlijker, omdat deze partij van het begin af aan heeft gezegd met mee te kunnen doen WD-defensiespecialist Ad Ploeg is boos op de organisatoren van de anti-kernwapendemonstratie m Amsterdam. Hem is gewei gerd daar het WD-standpunt uiteen te zetten, dat tweezijdige ontwapening behelst. Ploeg vindt dat andere politieke partij en. waaronder PvdA en"L)'t>6. uit de organisatie zouden moeten stappen en zich van de manifes tatie zouden moeten distantié- Het weigeren van een WD'er op het spreekgestoelte duidt er op, dat de Amsterdamse manifeste tie een puur anti-Amerikaanse demonstratie wordt, meent Ploeg. „Ik zie de poppen van Reagan alweer bungelen Brezjn jev zal je zo niet tegenkomen", zegt hij. Ploeg vindt het een schandaal dat op de manifestatie alleen men sen mogen spreken die de d..el stellingen (waaronder terug draaien van de NAVO beslissing om 572 nieuwe atoomraketten in West-Europa neer te zetten) vol ledig onderschrijven „Zo begon het in 1933 in Duitsland ook", zegt hij. „Flauwekul" bestempelt PvdA-be- stuurder Maarten van Traa de vergelijking met 1933 „De vrij heid van meningsuiting is niet in het geding Niemand wordt de mond gesnoerd Maar het gaat op 21 november om een demonstra tie met politieke lading, het is geen parlement". ADVERTENTIE Madrid Malaga Mallorca Munchen Oslo Parus Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Tel-Aviv Tunis mist 24 - onbewolkt 23 12 licht bew. 22 13 mist 15 4 geheel bew. 17 13 mist 1 0 geheel bew. 14 10 half bew. 27 0 -- half bew. 20 10 0 regen -- 16 -- mist 23 10 0 Tot 8 november bij ..de nieuwe Panderaan de Leidse Botermarkt Pander organiseert ter gelegenheid van de feestelijke heropening een interessante show van authentieke Perzische en andere oosterse kleden. Voor extra aantrekkelijke prijzen. Maar wacht u niet te lang? De collectie is beperkt. En de tijd gaat snel. Leiden: Botermarkt 21 - 2 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN ocrnhon

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7