LEIDSCH m DAGBLAD Iedereen moet inleveren SraiSflMf® - "2 ft HUTSPOT Haring en Wiltehnod Benoem dr. Ter Schegget niet Buurtbus groot succes NU TE K00PTien eeuwen Kamsteeg Voorschoten Infor mateurs linnen kabinet Wiegel: lijm deugt niet DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36620 Directeur G Koopman Bissau Wte Sngd 1 Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V.JEIÏÏÏ: DEN HAAG (GPD) - De ex-informateurs Hal- berstadt en De Galan menen dat de kabi netscrisis een gevolg is geweest van „schijntegenstellingen" en „misverstan den". Zij schrijven dit in hun eindverslag, dat zij de titel meegaven: „Tot het mogelij ke is iedereen gehouden". Aan de ene kant stond het CDA, dat de na druk van het werkgelegenheidsplan wilde leggen op de marktsector en de gezondma king van de economie. Terwijl de PvdA juist op de korte termijn resultaten wilde zien via de collectieve sector (overheids- Volgens Halberstadt en De Galan staat deze vermenging van doelstellingen in het re geerakkoord. „Voorop staat het econo misch herstel en de stimulering van de marktsector, ten einde afkalving van de werkgelegenheid tegen te gaan. Afgezien van de specifieke maatregelen met betrek king tot bouw, energie en dergelijke, gaat het om een proces waarvan de werkgele genheidseffecten pas op de langere termijn zichtbaar worden", aldus de informateurs in hun eindverslag. Volgens de informateurs zijn er voorstellen gedaan voor concrete uitbreiding van de werkgelegenheid in de kwartaire sector. Zij noemen meer personeel bij justitie voor de handhaving van de rechtsorde en het scheppen van arbeidsplaatsen bij gemeen ten. Over de lange of korte termijn waarop het werkgelegenheidsplan werkt, is in het ka binet „misverstand" ontstaan, menen de ex-informateurs. Brief Leidse studenten: LEIDEN - Veertien studenten en oud-studenten van de Leidse theologische faculteit vragen in een brief de commissie voor theologisch wetenschappelijk onderwijs (TWO) van de Her vormde Kerk, al het mogelijke te doen om een benoeming van dr. G. H. ter Schegget tot kerke lijk hoogleraar ethiek in Leiden te voorkomen. Volgens de brief schrijvers heeft Ter Schegget herhaaldelijk blijk gegeven van tekorten in zijn bijbeluitleg ging. Drs. J. M. Sneep, voorheen assis tent Nieuwe Testament in Lei den, heeft de brief ondertekend. De heer H. J. de Jonge, weten schappelijk hoofdmedewerker Nieuwe Testament aan de Uni versiteit van Amsterdam, mej. C. J. L. Kloos, wetenschappelijk as sistent Oude Testament in Lei den, ds. Th. Korteweg, gerefor meerd predikant in Tzum (Fr.) en de remonstrantse kandidaat F. Knoppers behoren tot de mede ondertekenaars. Zij verklaren te gelijk, dat dit initiatief niet moet worden toegeschreven aan hun theologische richting in de kerk. De studenten en oud-studenten menen, dat een benoeming van dr. Ter Schegget haar weerslag zou hebben op de theologische faculteit en het aanzien daarvan ernstig zou schaden. Ruim een maand geleden heeft he overlegorgaan 'Ph. J. Hoedema ker' - met studenten uit confes sionele en gereformeerde-bonds kring zijn bezwaren tegen et kandidatuur van Ter Schegget kenbaar gemaakt. Zij willen Ter Schegget vooral niet omdat hij een minimale binding zou heb ben aan wat de kerk in haar offi ciële geschriften belijdt. BouWkosten stijgen trager dan inflatie AMSTERDAM (ANP) - De stij- ging van de kosten in de bouw blijft dit jaar voor het eerst sinds oorlog achterge bleven bij het tempo van de inflatie. Dat heeft het Amsterdamse bu reau Indumar, een advies groep voor industriële mar keting, vandaag bekendge maakt naar aanleiding van een enquête. Tegen een inflatiepercentage van bijna zeven stegen de kosten in de bouw dit jaar met maar vier procent. De ondervraagden (350 betrok ken bedrijven) zijn in grote meerderheid van mening dat er meer woningen kunnen worden gebouwd als de sub sidies van de overheid gelijk blijven en als de trend van la gere bouwkosten zich door zet. MALDEN (GPD) - De buurtbussen, die belangeloos gereden worden door meer dan 1500 vrijwilligers, zijn volgens minister Zeevalking van verkeer in de afgelopen twee jaar een daverend succes gebleken. Bij de opening van een nieuw buurtbusproject, tussen Balgoy en Heu- men deelde Zeevalking mee dat de levenskansen voor de buurtbus aanvankelijk niet hoog waren geschat, maar dat de vervoerscijfers deze vrees hebben gelogenstraft: in 1980 werden met buurtbussen in het land 550.000 reizen gemaakt. De praktijk heeft uitgewezen dat het aanvankelijke criterium voor een buurtbus, minimaal duizend inwoners op minstens anderhalve km van een spoorwegstation, niet het meest juiste is. Van meer invloed is de route van de buurtbus en de punten die hierin zijn opgenomen. Koude nacht tot om het vriespunt in het binnen land. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Zwakke tot matige, in het Waddengebied vannacht nog vrij krachtige noordwestenwind. 6 november 1981 Leiden, Leienaars en hun misdaad en straf DEN HAAG (GPD) - Iedereen gaat er flink in koopkracht op achteruit. De allerlaagste in komens leveren volgend jaar 1,2 procent in, de hoogste inkomens tot drie procent. Dat blijkt uit de voorstellen van de informateurs De Galan en Halberstadt die gisteren hebben geleid tot een oplos sing van de kabinetscrisis. De koopkrachtdaling is mede het gevolg van een eenmali ge belastingverhoging voor alle tarieven, behalve de laagste, met 0,75 procent op jaarbasis. Deze maatregel zal echter pas op 1 april van kracht worden en dan neerko men op een verhoging met 1 procent voor de rest van 1982. De belastingmaatregel komt bo- venop de al eerder genomen be slissing van het kabinet om vakantiegeld en prijscompensa tie te beperken en de aardgas- prijs met 8,3 cent te verhogen. Ook is er rekening gehouden met een verhoging van de premie- grens van aow-aww, de verho ging van enkele indirecte belas tingen, beperking van de inflatie correctie (vergoeding voor de ge stegen prijzen) tot 83 procent en maatregelen in de sfeer van de Ziektewet. Behalve de eenmalige belasting maatregel, waarvan de op brengst geschat wordt op 500 miljoen gulden, wil het kabinet nog een zelfde bedrag oplepelen via een tweetal maatregelen. Daarbij gaat het om een extra eenmalige lening op de kapitaal markt van 250 miljoen gulden en een verlaging van de WIR-pre- mie met een zelfde bedrag. De lening is bestemd voor werkge legenheid in de bouw. De WIR- gelden zullen worden aange wend voor maatregelen in de marktsector. Hierbij wordt ge dacht aan speerpuntprojecten, introductie van deeltijdbanen en faciliteiten voor de export. In het aanvaarde voorstel van de informateurs wordt niet meer ge sproken over de eerder voorge stelde verhoging van accijnzen op benzine en evenmin over een verhoging van de verbruiksbe lasting op personenauto's. Der gelijke maatregelen zouden on geveer 500 miljoen gulden heb ben opgeleverd, maar zouden de koopkracht nog verder hebben doen dalen. Financieringstekort De informateurs stellen voor dat het financieringstekort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) volgend jaar wordt teruggedrongen tot 6,5 procent van het nationaal inkomen (wat we met z'n allen verdienen). Op het ogenblik wordt dit tekort ge schat op 8 procent. De Galan en Halberstadt achten een verlaging van het tekort volgend jaar met 1 in plaats van anderhalf procent echter ook mogelijk. Banenplan Voor het werkgelegenheidsplan - het strijdpunt van minister Den Uvl - is een bedrag van ruim 1,2 miljard gulden gevonden. Het 24 PAGINA'S Eindelijk steun voor Willem van der Wolf uit Alphen. Al jaren actie voor loodvrije benzine Partner-keus moet eenvoudiger worden Haig: in voorjaar weer SALT-overleg? Energiediscussies kosten 35 miljoen kabinet had zelf al 800 miljoen gulden bijeengeschraapt. Door de voorstellen van de informa teurs wordt dit bedrag met nog eens 450 miljoen verhoogd. Daar naast moet het kabinet nog eens 1.3 miljard gulden zien te vinden via leningen op de kapitaal markt. Het kabinet had zelf al eerder besloten 1080 miljoen te lenen. De informateurs hebben hier nog eens 250 mihoen bijge daan Het totale bestedingseffect van al deze bedragen ligt tussen 4 en 5 miljard gulden. Dat bedrag zal de komende jaren worden aange wend voor het banenplan. Van slechts een deel hiervan zullen de effecten merkbaar zijn in 1982. DEN HAAG (GPD) - De lijm waarmee het aan diggelen gevallen kabinet hersteld is, deugt niet. Zo reageerde VVD-leider Hans Wiegel vanmorgen op de hergeboorte van het tweede kabinet- Van Agt. De voorgenomen belastingverhoging werkt volgens hem averechts op de economie, de blijvende werkgelegenheid en de koopkracht. Wiegel vindt dat het kabinet „een gemakkelijke uitweg" heefl ge kozen voor de problemen. „Dat getuigt van een gebrek aan durf en daadkracht. De burgers zyn de dupe, want die krijgen de rekening gepresenteerd. Van solidariteit van CDA, PvdA en D'66 met de burgers is geen sprake" „Onbegrijpelijk" vindt Wiegel het, dat de PvdA haar zin heefl ge kregen van CDA en D'66. De socialisten hebben gebroken en hoeven daarvoor niet te betalen, hekelt hij. „CDA en D'66 heb ben gebrek aan ruggegraat getoond". Nu ook in regio Leiden Actie tegen films piraten (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Nederlandse Bio scoopbond wil ook televisiepira ten in de Leidse regio beletten nog langer films uit te zenden. Om dat te bereiken heefl de bond een kort geding aangespan nen tegen de gemeente Leiden als exploitant van de centrale an tenne-inrichting. Het uitzenden zonder toestemming van films via de kabeltelevisie is volgens de bioscoopbond een inbreuk op de auteursrechten. Het kort ge ding dient op 19 november in Den Haag. Eerder heefl de bioscoopbond met succes op deze wyze het uitzen den van films door piraten in Amsterdam bestreden. AFWACHTEN Het Koninkrijk der Ne derlanden heeft voorlopig weer een yV/CC'> regenng Een coalitie die mag rekenen op een ruime meerderheid in de Tweede Kamer. Maar dat is dan wel zo n beetje alles wat er aan positiefs te melden valt Ondanks de geslaagde lijmpoging van de heren Halberstadt en De Galan moet namelijk ernstig wor den betwijfeld of de lijm stevig ge noeg is De verschillen tussen de twee grote coalitiepartners het CDA en de PvdA over welke kant het met de sanering van onze economie op moet gaan zijn gebleven. Er is gekozen voor een oplossing omdat het alternatief nog minder aantrekkelijk is Een oplossing bovendien waar in de kern van de zaak geen informateurs van het gehalte van Halberstadt en De Galan voor nodig waren geweest De lastenverzwanng voor het pu bliek, voor de gezinnen want daar komt het wel op neer - was het toverwoord. Het mocht aan vankelijk niet van het CDA en D 66, maar ter wille van de crisis werd het toch aanvaard Of het verstandig is. moet worden afge wacht. In elk geval moet worden betwijfeld of hiervoor wel een maatschap pelijk draagvlak aanwezig is. Het zal zeker leiden tot een uitbrei ding van het zwarte en gnjze cir cuit Men kan de belastingschroef niet eindeloos blijven aandraaien Hoop op het voortbestaan van de coalitie lijkt alleen te kunnen wor den geput uit het schnkbeeld van een eventuele nieuwe crisis, die het kabinet vermoedelijk met zou overleven. Ook politici zullen in de gaten hebben gekregen dat met een nieuwe crisis het laatste greintje vertrouwen van het elec toraat zal verdwijnen. Het zal hen waarschijnlijk nopen bij elk nieuw conflict alles in het werk te stellen er politiek uit te komen waar de huidige lijmpoging het eerste schoolvoorbeeld van is omdat het alternatief verkiezin gen betekent. Maar het voorbestaan van de coali tie kan natuurlijk geen doel op zichzelf zijn Het gaat erom wat er aan duidelijk beleid op tafel komt. gesteund door een eensgezinde ploeg, die best politieke verschil len mag vertonen Welnu daar is voorlopig nog geen sprake van. Het wantrouwen is gebleven en de twee grote partijen bii|ven aan hun eigen gelijk vasthouden. Voorlopig is de Grote Coalitie weer uit de startblokken vertrokken Een groep uiterst bekwame politi ci. die het klappen van de zweep kennen Van die groep uiterst be kwame politici mag men toch ten minste verwachten dat ze zich wat meer rekenschap geven van het feit dat ze in een coalitierege ring zitten om de simpele reden dat ze te weinig stemmen ver wierven om het alleen voor het zeggen te hebben Het Koninknjk wacht af. Lady Diana in verwachting LONDEN (AP) - Prinses Diana, die drie maanden geleden in het hu welijk trad met de Britse kroon prins Charles, is in verwachting van een baby die naar wordt aan genomen m juni 1982 geboren zal worden, zo heefl Buckingham Palace vandaag meegedeeld. De woordvoerder liet voorts weten dat Diana in perfecte conditie verkeert. Nieuw-Nieuw In de sleuteltjes-rubriek Voor u als abonnee heeft het Leidsch/Alphens Dagblad de ru brieksadvertenties uitgebreid, on der andere de rubriek VISDETAIL- LISTEN. Voor de detaillist een nieuwe moge lijkheid van adverteren Bel voor in lichtingen 071 - 143545. Kijk In de rubriek Vledetelllleten. ir LEIDSCH DAGBLAD Denkt u eraan? De grootste collectie gebruikte auto's staat bij Hofweg 39. Tel: 071-76 93 07 Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Tel. S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe tonner postteycl opsturen neerLeidschDagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1