loodvrij I Maak benzine Blik in de weekbladen Interview HP deTijd Eindelijk steun voor Alphenaar i/n EISEVIERS DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 VARIA PAGINA 17 Door Weert Schenk ALPHEN AAN DEN RIJN - „De auto is kennelijk belangrijker dan het welzijn van de kinderen. Ja toch? Anders zou er allang geen lood meer in de benzine zitten. En het staat nu toch wel vast dat lood een nadelige invloed heeft op de intelligentie van kinderen". „Goed, het bewijs in juridische zin is niet gemakkelijk te leveren. Weet ik. Maar er zijn onafhankelijke wetenschappelijke onder zoeken over de hele wereld gedaan. Alle laten dezelfde uitkomst zien: lood beinvloedt het zich ontwikkelende kind. Als men werkelijk het lood wilde wegdoen, zouden die rapporten voldoen de bewijs zijn. „Ik weet niet welke belangen daarachter schuil gaan. Waar het mij Om gaat, is dat kinderen met hogere loodgehaltes slechter leren en lager scoren in intelligentietesten. Auto's kunnen best op lood vrije benzine rijden. Misschien dat de motor wat minder mooi loopt; iets meer pingelt. Nou en?". Willem van der Wolf, in het be zit van twee kinderen en een auto die op loodvrij lpg rijdt, stuitte min of meer bij toeval op de gevaren van lood in het milieu. In Alphen aan den Rijn is hij secretaris van de stichting Actiecomi té „Van Hef- tot Haven- brug". Dit comité strijdt te gen het verkeer dat, op weg naar Leiden of Utrecht, de plaats dag en nacht teistert. Willem van der Wolf met zijn twee kinderen. „Het gaat toch om die kinderen Tijdens zijn werkzaamheden voor de stichting bleek hem dat ongeveer 30 procent van de totale luchtverontreini ging door het wegverkeer wordt veroorzaakt. In de uit laatgassen bevindt zich lood, en met name de gevaren dit zware metaal trokken zijn aandacht als leraar aan een technische school. Van der Wolf verzamelde knip sels over de ernstige effecten van lood. Toonaangevende wetenschappelijke tijdschrif ten als New Scientist, Nature en Science News publiceer den de laatste tijd geregeld artikelen. Steeds meer wetenschappers raken ervan overtuigd, zo blijkt uit de knipsels, dat lood zowel de geestelijke als de lichamelijke gezondheid van kinderen kan aantasten. Onderzoekers in het Ameri kaanse Boston constateerden dat hogere, maar binnen de huidige veiligheidsgrenzen liggende loodgehaltes, be langrijk lagere intelligentie niveaus veroorzaken. Boven dien leiden ze tot „onwense lijk" schoolgedrag. Dat laat ste is overigens ook al het ge val bij lagere loodconcentra- ties. Recente wetenschappelijke studies in New York, Mon treal, Dusseldorf, Birming ham en Sydney bevestigen de genoemde effecten op de geestelijke prestaties van kinderen. Hoe jonger de kinderen zijn, des te gevaarlijker is het lood. Kinderen nemen vanwege een ander verloop van de spijsvertering een grotere hoeveelheid lood in het bloed op dan volwassenen. Behalve dat ze er gevoeliger voor zijn, komen kinderen daarenbo ven veel meer in aanraking met lood. Ze spelen vaak bui ten, wroeten in het zand, ra pen dingen van de straat op en steken die en hun vieze vingers dikwijls zo in de mond. In één kilo straatstof zit één tot vier gram lood ver scholen. Lood komt normaal in de na tuur voor. Maar die hoeveel heid is twintig maal zo klein als die door menselijke acti viteiten in het milieu ver schijnt. Verbranding van benzine, het autoverkeer dus, wordt hierbij als belangrijk ste vervuiler gezien. Zestig procent van het lood in het milieu wordt er door de blik ken bolides ingeblazen. Mensen die langs autowegen wonen, hebben aanzienlijk hogere loodgehaltes dan mensen die in een rustiger omgeving verblijven. En toch slaat slechts een vrij klein ge deelte van het lood in de uit laatgassen, ongeveer tien procent, neer binnen 50 tot 100 meter van de weg. In ste den ligt dit percentage hoger. De wind voert de rest van het lood mee. Men heeft vastge steld dat lood in ver van auto wegen groeiende planten voor 90 procent uit de lucht afkomstig is. Het komt overal op en in terecht. Er zijn ech ter ook andere oorzaken waardoor het loodgehalte in het lichaam opgeschroefd kan worden. Zo zijn er in veel steden nog lo den waterleidingen, zit er in drinkwater lood, neemt groente lood uit het water op waarin het wordt gekookt, komt in geconserveerd blik- voedsel lood voor vanwege de soldeer en kan men nog al lerlei vormen van industriële loodvervuiling aanvoeren. Van der Wolf: „Pas sedert de laatste twintig jaar is die groei in de auto-industrie. Zolang zit ik ook al in het on derwijs. Toen ik begon, kon je met kinderen drie kwartier intensief bezig zijn. Die span ningsboog is nu teruggelo pen tot twintig minuten. Waar ligt dat aan? Vermoede lijk aan een complex van fac toren. Maar ik weet zeker dat lood een van de oorzaken van de concentratieproblemen Lood hoort niet in het lichaam thuis. Maar als het er eenmaal in gehuisvest is, gaat het er slechts zeer langzaam weer uit. Het hoopt zich op in de botten. Niet alle lood in de lucht wordt door het mense lijk lichaam opgenomen. Van der Wolf: „Gelukkig maar, want het verkeer dat door Al phen aan den Rijn rijdt, stoot dagelijks voldoende lood uit om een miljoen mensen bloedarmoede te bezorgen". Storing in de vorming van rode bloedlichaampjes doet zich voor bij hogere loodconcen- traties in het lichaam. Minder is al voldoende voor hoofd pijn, geïrriteerdheid en slape loosheid. Vuilnismannen, verkeersagenten en schietin- structeurs kunnen hierover ongetwijfeld meepraten. Over de kankerverwekkende eigenschappen van loodver- bindingen hebben we dan nog niet eens gesproken. De conclusie die de weten schappers volgens de knip sels aan hun onderzoeken verbinden, komen veelal op hetzelfde neer: de loodni- veaus die op het ogenblik aanvaardbaar worden geacht, zijn te hoog om veilig te zijn voor kinderen. De maximaal toelaatbare concentraties moeten worden herzien en dus omlaag. Om binnen die marges te ko men, zal het loodgehalte in benzine naar beneden moe ten. Een Amerikaans onder zoek toonde aan dat de lood gehaltes in 178.533 Newyork- se kinderen parallel liepen met de verkoop van loodhou dende benzines. In Amerika en Japan wordt reeds op grote schaal lood vrije benzine verkocht. De Australische regering wil per medio 1985 een verbod op loodhoudende benzine, Duitsland heeft het loodge halte al drastisch verlaagd en in Engeland en Denemarken besloot men onlangs het loodgehalte te verlagen tot 0,15 gram per liter benzine. En Nederland? Nederland houdt zich aan de volgens Van der Wolf te hoge EG- norm. Dat betekent 0,45 gram per liter benzine. Nu gaat ons land niet voorbij aan de loodproblematiek. In 1979 werden in het kader van een Europese campagne 700 Nederlanders onderzocht op het loodgehalte in het bloed. Deze landgenoten waren geen van allen beroepsmatig blootgesteld aan lood. De resultaten vielen alle bin nen de daarvoor gestelde grenzen, meldde het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Wel signaleer de men afwijkingen tussen inwoners van verschillende gemeenten. In oude centra van de grote steden bleken de mensen meer lood in het bloed te hebben dan elders. De reden daarvan weet men niet. Die probeert het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne uit een tweede onderzoek op te diepen. Van der Wolf zegt de oorzaak nu al te weten. In de meeste oude centra is de verkeerssi tuatie erg slecht. Er zijn geen rondwegen. Buitendien lig gen onder in de huizen in die steden vaak nog loden water leidingen. Bloedonderzoek is naar zijn mening overigens niet zo nauwkeurig. Studie naar het loodgehalte in tand been is beter, meent hij Van der Wolf probeert al een jaar lang een maatschappelij ke discussie op gang te bren gen. Dat is hem nu gelukt Hij heeft steun weten te krygen van grote organisaties De stichting Natuur en Milieu, de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt ont ketenen op zijn initiatief een offensief tegen het lood in benzine. De Tweede Kamer is dringend verzocht maatre gelen te nemen. Natuur en Milieu heeft al hardere acties aangekondigd voor het geval het parlement het erbij laat zitten. Het is niet uitgesloten dat de re gering er niets voor voelt Omdat het er volgens een woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne „vnj gezond uitziet in Nederland". „De gevonden hoeveelheden waren uitermate gering. Maatregelen lijken niet nood zakelijk. Er speelt op dit mo ment niets dat ik weet, om het loodgehalte in benzine te verminderen". Voor verdere informatie verwyst hy naar C. H. Huisman, geneeskun dig inspecteur in Gelderland, die tot voor kort als medicus op het ministerie met de loodproblematiek belast was. Huisman ziet geen reden om de alarmklok te luiden. Wel zegt hy dat de norm waarbij zeker schade wordt geleden (400 microgram per liter bloed) bijgesteld moet worden. Uit de cijfers van de stichting Na tuur en Milieu blijkt naar zijn opvatting dat cr niets veront rustends is Een 25 procent van de driehonderd onder zochte kinderen in Amster dam, Rotterdam en Den Haag hadden ongeveer 200 microgram lood in een liter bloed. Dat betekent, zo zegt Huisman, dat het merendeel onder die grens zit. „Dat is gunstig". Van der Wolf: „Ik begrijp het niet. Onafhankelijk van el kaar uitgevoerde onderzoe ken leveren hetzelfde resul taat op. Toch weigert men iets te doen. Het gaat toch om onze kinderen?". Hoewel hy beseft dat plaatselijk weinig maatregelen te nemen zyn die leiden tot vermindering van het lood in het milieu, heeft Van der Wolf toch actie gevoerd in zyn woonplaats. Zo lichtte hy alle scholen in Alphen aan den Ryn uitge breid over de onderzoeken „Ik weet dat op landelijk of Eu ropees niveau maatregelen moeten worden genomen", stelt Van der Wolf, die daar mee opnieuw de verbintenis met zyn actiegroep tegen de verkeerssituatie in Alphen legt. „Lokale en regionale be stuurders kunnen in het be leid steeds rekening houden met de beschikbare gege vens. Door bijvoorbeeld niet het verkeer en door een woonkern te laten razen, maar het via randwegen om te leiden". De stichting Natuur en Milieu, de Consumen tenbond en Konsumenten Kontakt beginnen deze maand een offensief tegen lood in benzi ne. Via de uitlaatgassen komt het lood in het li chaam terecht, waar het zich opslaat in het bloed. Dit heeft vooral voor kinderen nadeli ge gevolgen. Bewezen is dat verlaagde intel ligentie en gedragsstoornissen tot de schade lijke effecten behoren. Een gesprek met Willem van der Wolf uit Al phen aan den Rijn, die al lang tegen het lood in benzine protesteert en die daar nu einde lijk brede steun voor heeft gevonden. De term Solidariteitsheffing, uitge vonden door de informateurs Halberstadt en De Galan, maakt de tongen los in de Haagse Post. Columnist Hofland neemt het begrip onder de loep en komt tot de conclusie dat de begrippen solidariteit en heffing elkaar niet verdragen onder de huidige, ver slechterende, omstandigheden. "Een solidariteitsheffing be werkt het tegendeel van solidari teit": daling van de belastingmo- raal; een nog grotere verwijde ring tussen die werkenden en werklozen dan nu al dreigt. Aansluitend deponeert ook Frank van Empel de door de forma teurs aangedragen heffing in de prullenbak als een korte-termijn- oplossing. Ministers proberen dan wel ijverig de cijfers steeds weer kloppend te maken, maar het gegeven dat de berekeningen steeds weer vernieuwd moeten worden doordat de cijfers veran deren duidt er volgens Van Em pel op dat de ontwikkelingen waaróp die cijfers zijn gebaseerd feitelijk onbeheersbaar zijn ge worden. Daar wat aan doen eist onpopulaire keuzes van met na me PvdA en D'66. En Van Empel laat PvdA-hoogleraar Wolfson een wat ideeën aandragen: on- koppeling van de ambtenarensa larissen en de lonen in het parti culiere bedrijfsleven; het schep pen van mogelijkheden voor een bedrijf om, binnen zekere gren zen, hogere lonen te betalen zon der dat dat gevolgen heeft voor de hele bedrijfstak en andere be drijfstakken. Geen loonmaatre gel dus, maar wel een diep ingrij pen in de onderhandelingsvrij heid van werknemers en werkge vers door de overheid. Het omslagverhaal van HP gaat over 'de oorlog van Jeroen Brou wer'. Jan Brokken noteerde de uitspraken uit de mond van een schrijver die "pas opgemerkt werd als romancier toen hij een polemisch spoor van verwoes ting in de Nederlandse literatuur had echtergelaten". Hoofdthe ma's: de vaderlandse literatuur en het Indische verleden van Brouwer ofwel herinneringen uit het Jappenkamp. Verder onder meer een portret van de Amerikaanse schrijfster Do rothy Parker ('Metropolitan life' en 'Social Studies'): "Ik zou mijn' leven met de letteren opgeven om paus te mogen zijn. De paus heeft een mooi huis en de men sen knielen voor hem". VRIJ NEDERLAND Prof. Zoutendijk, fractievoorzitter van de WD in de Eerste Kamer sprak afgelopen zaterdag het congres van het Oud-Strijders- Legioen toe en vergastte zyn pu bliek onder meer op de uitspraak dat "zwarten voor blanken on derdoen in analytisch vermogen, in aanleg voor wiskunde, tech niek etc. en in organisatievermo gen". Desgevraagd noemt hij kreeg bron voor deze wijsheid. Zoutendijk blijkt ook geen voor stander van stemrecht voor alle zwarten in Zuid-Afrika. Albert Heyn ligt niet wakker van de kritiek op zijn concern, zo blijkt uit een wat mager inter view van Jeroen Terlingen. Het maakt de grottgrutter niet uit of hij hagelslag of boeken verkoopt. Ageeth Scherphuis schetst een alleraardigst beeld van het leven in het Catshuis. Er is degelijk Fins servies voor dagelijks ge bruik, Wedgwood voor feestelij ke gebeurtenissen en er blijkt ook nog kostbaar Chinees porse lein aanwezig:"Toen een minis- ter-presidents-vrouw te kennen gaf daar een keer gebruik van te willen maken, kwamen er twee kunsthistoricae om de tafel te dekken en af te ruimen". Tamar belicht op haar bekende eigen zinnige wijze het fenomeen "vre desbeweging". Uit een bijdrage over het lot van weekblad de Tijd valt te concluderen dat het blad hoe dan ook weg moet en dat de concerndirectie druk doende is de redactie de zwarte piet in de schoot te werpen. VN brengt een voorpublicatie van de eerste vijf hoofdstukken van de nieuwe ro man van Jan Wolkers (Branden de Liefde). De gebruikers van "de pont van kwart over zeven" (achter Amsterdam CS) worden in het kleurkatern ondervraagd door Elma Verhey en Gerard van Westerloo. MACA7INE Elseviers Magazine nam het inter view over dat de Russische presi dent en partijleider Leonid Brejynjev vorige week aan het Westduitse blad Der Spieeel eaf. Veel van dit interview is al be kend geworden via de dagbla den, maar het is toch leiik om 'kameraad Brezjnjev' in Neder landse vertaling aan het woord te horen. Duidelijk is wel dat Brezjnjev er naar streeft dat men de Sowjet- Unie vertrouwt. Hij verdedigt de aanmaak van de vooral door de VS zo verafschuwde SS-20-ra- ketten door te zeggen: "Ver plaatst u zich nu eens in ons ge val. Konden wij zonder meer blij ven toekijken hoe men ons van alle kanten met militaire steun punten omcirkelde? Hoe op Sowjet-steden en -fabrieken uit verschillende gebieden van Eu ropa een steeds groter aantal dra gers van de atomdood werd ge richt? De Sowjet-Unie moest hier wapens tegenover stellen, om zich te verdedigen -maar niet om iemand te bedreigen, wel al lerminst Europa". Elseviers maakt de rekening op van de informatie. "Na weken lang studeren hebben de infor mateurs niet anders op tafel we ten te leggen dan een belasting verhoging. En dat terwijl er in het regeerakkoord was afgespro ken dat er geen belastingverho gingen meer zouden komen", schrijft het weekblad bood. hervormd nederland "Wij ouderen kunnen toch niet toe zien hoe de kinderen worden vermoord?". Met deze zinsnede geeft de 72-jarige Henna Holtus aan, waarom zij in Bonn meede- monstreerde voor de vrede en te gen de kernwapens. "Als er een open dag is in een ka zerne dan sta ik naast de slag boom met mijn slagzin: hier past geen feest, hier leert men uw kind doden". Over andere mensen van haar leef tijd, die niet demonsteren zegt zij: "Mensen van mijn generatie, die de twee wereldoorlogen heb ben meegemaakt en zich nu te rugtrekken in hun privé-harmo- nie, die alles maar zwijgend laten gebeuren, die zyn schuldig". Oliver Tambo, leider van de Zuid- afrikaanse bevrijdingsbeweging ANC, was onlangs in ons land. HN reageert op de kritiek die het ANC te verdu ren krijgt, omdat de beweging heeft aangekondigd nu, na zo veel jaren, geweld tegen het regi me niet uit de weg te gaan: "Niet de blanke heeft scrupules bij het gebruik van geweld getoond, maar zyn tegenstanders in het zwarte verzet. Niet de blanken kunnen bogen op jaren waann het overleg is gezocht, maar de zwarten". Ofschoon De tijd al enige tyd last heeft van een interne crisis een conflict tussen directie en redac tie, uitmondend in het terugtre den van hoofdredacteur Ane Kuiper wordt daarover in de uitgave van deze week met geen woord gerept. Blijkbaar stelt de redactie zich op het standpunt dat zy haar trouwe lezers (nog) geen verklaring schuldig is. Zij zullen zich dus tevreden moeten stellen met de (breed uitgeme ten) publiciteit omtrent hun blad in de overige media. De Tijd vervolgt haar serie over "De verdoktering van Neder land" met aflevering 14. Dit keer gaat het over hartoperaties en met name de toepassing van het kunsthart. Onder de kop "Het Eurohart is in aantocht" be schrijft P- van der Eyk de gigan tische kosten en medisch-ethi- sche aspecten van dergelyke ver richtingen. P.J. van Overveld, voorzitter van de Nederlandse Hartpatiënten Vereniging, dagdroomt over de gouden tyden die straks voor de hartpatiënten zullen aanbreken. Hij ziet ook wel dat experimen ten op het gebied van harttrans plantaties er voor Nederland voorlopig niet inzitten. Maar, zegt hy. in Europees verband zyn er mogelijkheden te over. Hy ziet het al al helemaal voor zich: een soort Eurotransplant maar dan voor het hart. Eurohart dus, opgehangen aan de organisatie van de in Leiden gevestigde stichting Eurotransplant. Maar de Leidse hoogleraar en hart chirurg dr. H.A. Huysmans rea geert uiterst terughoudend. Hy vindt harttransplantaties welis waar verantwoord, maar wyst er op dat getransplanteerde hartpa tiënten een zeer stringente bege leiding behoeven vanwege het ri sico van afstoting. Slopend voor de artsen en een zeer zware psy chische belasting voor de pa tiënt, meent hy. Verder in De Tyd een verhaal over de eenzame stryd van Joop den Uyl in zyn party. Aan de ene kant wordt er een stortvloed van kritiek over zijn hoofd uitgestort door PvdA-economcn als Drie huis, Stevers (inmiddels exit), Van den Doel en Van der Zwan. En aan de andere kant zit hy aan te kyken tegen een achterban die volgens het PvdA-Kamerlid Ane van der Hek nauwelijks oog heeft voor sociaal-economische en financiële problemen. "Als je de partybladen bekykt, dan wordt over deze problematiek vry wel niet geschreven. Over al les en nog wat. Over oorlog, vre de, feminisme, Latyns-amenka, noem maar op. Maar het gaat niet over het werkgelegenheids vraagstuk, industnebeleid en economie", zegt hij.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17