Da's pas extra! 1,75 Computer verovert de supermarkt voor 1,98 pakje roomboter Spruitenkilo 0,98 Bananen ie kwaliteit.... kilo Verse rookworst 250 gram 1,98 Knie wil.... ChdSöGS) AH Extra Streepjescode betekent minder werk in winkel Verkeers- en muziek les op de huisleer- computer Uniboxen nu in soorten VRIJDAG VOORDEEL BIJ AANKOOP VAN EEN KILO VLEES <V s? Eve&Adam shoes bij Vroom Dneesmann Een wit etiket met een aantal zwarte strepen siert sinds enige tijd veel artikelen uit de supermarkt. Onge veer een op de tien levensmiddelen is al voorzien van deze „uniforme artikelcode" en naar het zich laat aanzien, zullen binnen enkele jaren de meeste produkten hun eigen streepjescode hebben. Een onschuldig lijkend etiket, dat het winkelbeeld echter ingrijpend zal veranderen. De winkelier zal met dit coderings systeem veel minder personeel nodig hebben en over meer en exactere informatie beschikken om zijn winst en omzet te verbeteren. Maar de levensmiddelenhandel bereidt nog meer vormen van automatise ring voor, die winkelier en personeel veel werk zullen ontnemen. Automatisering is niet lan ger voorbehouden aan grote industriële bedrij ven. Verfijnde technieken en goedkope apparatuur hebben inmiddels ook kruideniers in staat ge steld hun bedrijven voor een deel te automatiseren. Al in 1978 maakte Neder land kennis met een tech niek die uit de Verenigde Staten was komen over waaien: scanning. Het komt erop neer dat in het kas sameubel een venster is inge bouwd dat een streepjescode op een produkt elektronisch kan le zen („scannen"). Die code corres pondeert met een artikelaandui ding en bijbehorende prijs, wel ke gegevens opgeslagen liggen in een computer, die aan het kas register is verbonden. Door de code over dat leesvenster te laten glijden hoeft de cassière het arti kel niet meer op de kassa aan te slaan. Dat doet de computer, die naam en prijs van het artikel op de kassabon laat afdrukken. Ar tikelen die geen voorbedrukte code hebben (zoals verse pro dukten), kunnen gewoon wor den aangeslagen. Het voordeel van deze methode, het afrekenen gaat veel sneller en geschiedt foutloos. De winke lier kan dan kiezen tussen een minder lange wachttijd voor de klant of minder kassa's openhou den. Dat laatste ligt uiteraard meer voor de hand in een situatie waarin besparing op arbeidskos- Als een fondueset by v. sterk wordt afgeprijsd, kan er dan nog wat worden terugverdiend op de kaas die dan toch wel wordt ge kocht door die fondue-liefheb bers? En als de appelmoes nu eens met tien cent inplaats van vijftien cent wordt afgeprijsd, wordt er dan nog evenveel van verkocht. Op dit soort vragen kan met behulp van dit compu tergestuurd systeem snel een antwoord worden gekregen. Het zal niemand verwonderen dat de ondernemer daaruit extra winst put. Winst die waarschijn lijk wel zal worden weggecon curreerd omdat de strijd aan het prijzenfront nu eenmaal bikkel hard is en automatisering binnen het bereik van de meeste grote supermarkten komt./ Werken met streepjescode levert winkelier in een oogopslag schat van gegevens op. (Foto Peter Senteur), entry, worden toegepast bij het bestellen van goederen. Dan moet een etiket met een streep jescode op de schaprail bij het desbetreffende produkt worden aangebracht. Als de winkelier een nieuwe voor raad wil bestellen, strijkt hij met een elektronische leespen langs die code en de bestelling wordt geregistreerd op een cassette in een handterminal. Een keer strij ken betekent èèn doos met het bedoelde produkt. Als op die manier de hele winkel is langsgegaan, wordt de cassette in een speciale recorder gezet, waarna de gegevens via een tele foonlijn worden overgeseind naar de computer van de groot- hogen, heeft de branche gevon den in het zg. HOPE-systeem. HOPE is een afkorting die in het Engels staat voor hogere be drijfswinst door efficiency. Een computerprogramma berekent op grond van omzet en winst per artikel welke artikelen in aan merking komen voor verwijde ring dan wel voor een beter plaatsje op het schap. Nu kan het nog voorkomen dat een artikel met een schijnbaar hoge winstmarge een opvallend plaatsje krijgt, maar als de com puter uitrekent dat het artikel ei genlijk veel te lang moet staan om die aantrekkelijke winst op te brengen, dan kost dat artikel de winkelier alleen maar geld. ten als extra wapen in de concur rentiestrijd kan worden gebruikt. Onzichtbaar Wat de klant niet ziet, is dat de win keliers met dit systeem la mi nute over een schat van gege vens kunnen beschikken. De computer registreert immers feilloos elk artikel dat de kassa passeert en kan desnoods een alarmsignaal geven als bijv. de pakken suiker moeten worden aangevuld. Ook kan de winkelier nagaan hoeveel mensen op aan biedingen uit de weekfolder af komen en of zij eventueel nog meer artikelen meenemen. Versnelling Het zal nog wel enige tijd duren voor een noemenswaardig aantal supermarkten deze techniek gaat toepassen, maar in een stroomversnelling komt het ze ker. De ervaringen in Amerika (en in mindere mate West-Duits- land) hebben geleerd dat als een maal procent van de levensmid delen zo'n code heeft, het aantal supermarkten met scanning sprongsgewijs toeneemt. In de VS werken momenteel winkels met dergelijke systemen. Maar al gaat de winkelier niet over tot scanning aan de kassa, dan nog kan een soortgelijke code ringstechniek, genaamd order- handel. Dat duurt voor een be stelling waarvoor normaal een half uur gebeld moet worden on geveer twee minuten. Overgeplaatst Wat dat aan arbeidsuren bespaart, laat zich raden. Gebleken is bo vendien dat in de groothandel de arbeidsplaats van hen die de be stelling opnemen, gevaar loopt. Bij het distributiecentrum van Albert Heyn zijn hierdoor al tien tallen telefoondames intern over geplaatst. Een ander artikel met een hogere omzetsnelheid en misschien iets minder winst per artikel krijgt dan een prominente plaats. Zo kan het principe „winstbrengers op ooghoogte presenteren" nog beter worden toegepast. De technieken die hier genoemd zyn, lijken bedacht om de consu ment geld uit de zak te kloppen. In eerste instantie is dat ook zo. Alle mogelijkheden voor extra omzet worden optimaal benut. Besparingen Maar ook al blijft de klant evenveel besteden, dan nog leveren de kostenbesparingen de winkelier een flinke som geld op. Wel kun nen die besparingen weer in het bedryf worden geïnvesteerd in de vorm van bijvoorbeeld meer dienstverlening, lagere prijzen en minder nee-verkoop van be paalde produkten. Zeker in de levensmiddelenbran che kan de ondernemer het zich niet permitteren de winst in ei gen zak te steken. Dan immers zal de concurrent die wat verder kijkt, de benadeelde consument met open armen in zijn zaak ont vangen. Ernstiger dan voor de klant zijn de gevolgen voor het personeel. De werkgevers zeggen dat dit alle maal wel meevalt, omdat ar beidsbesparing ten goede kan komen aan dienstverlening voor de klant. „Kan komen", want waarschijnlijker is het dat de winkelier minder personeel aan neemt. Niet ten onrechte maken de Dien stenbonden FNV zich al geruime tijd zorgen over de gevolgen van de automatisering. Daarbij is de angst dat de klant straks in een volledig computergestuurde winkel boodschappen doet wel wat overdreven. Niet alle win kels zullen automatisering in de ze vorm toepassen, en ook als een supermarkt gaat „scannen" blijft er altyd wel verkopend en bedienend personeel nodig. Groot gevaar loopt echter het rou tine-matige werk dat zich leent voor automatisering. Voor wie daarmee zijn brood verdient, zal er in de toekomst minder werk aan de winkel zijn. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 Kinderen thuis, via h^t eigen tele visietoestel, verkeersles geven is binnenkort mogelijk, dankzij de speciale programmacassettes die Philips gaat uitbrengen. In een toenemend aantal gezinnen be schikt men al over de „spel- en leercomputer", een apparaat dat op het televisietoestel wordt aan gesloten en dat talloze mogelijk heden heeft. De komende verkeersonderricht- cassettes brengen de kinderen bij hoe ze moeten handelen bij het oversteken enz. Ze zijn daar zelf actief bij betrokken; de com puter „beloont" ze als zehet goed doen en waarschuwt by een fout. Verder is er voor die spel- en leercomputer een nieuwe casset te voor muziekonderricht. Tegen het eind van dit jaar zullen er voor genoemde computer (Phi lips G 7000) in totaal 37 verschil lende speel- en leercassettes, met 45 programma's verkrijgbaar zijn. Curver heeft zijn uniboxen-sys- teem uitgebreid met twee nieu we „hobbyboxen", die overigens ook heel praktische toepassin gen in de kinderkamer kunnen krijgen. Naast het oude model is er nu een type van slechts ruim 16 cm hoogte en die kan dus bij na overal ondergeschoven wor den. Een tweede nieuw type is dat met afmetingen van 27x35- x22 cm; vooral die box is een handig ding om speelgoed ed op te ruimen. In de garage, de schuur, op zolder, in de caravan enz. zijn die boxen verdraaid handig, niet in het minst voor de doe-het-zelver. Wie dat wil, kan er een setje zwenkwieltjes bij kopen, zodat de boxen verrijdbaar zijn. Per stuk kosten de boxen f9,95. gratis gesneden Alleen verkrijgbaar bij A.H.-Extra Winkelhof Winkelcentrum Winkelhof. Leiderdorp. En honderden dagelijkse boodschappen tegen extra lage prijzen ^RUDAGAVON^COOPAVOND^ Eve+Adam. Ouderwets goede kwaliteit. Maar in de stijl van nu. Hier 3 voor beelden uit de kollektie voorde heren. Maar natuurlijk hebben we net zo'n grote keus voor de dames! I echt/ 'ieder' Eve+Adam winterbestendige molières Oe hele winter droge én warme voeten In deze vetermolières. ledereen op goede voet met Eve&Adam shoes! Eve+Adam sportieve veterschoenen Blijven modieus. In cognac kleur. Maten 36 t/m 46 Eve+Adam instapper Voor de mode- en kwaliteits bewuste jonge man. In naturel. Maten 40 t/m 46

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16