Kennis verleden van belang voor de hedendaagse praktijk 7 'Argumenten en aanhang vormen onze machts instrumenten" Onderzoek geschiedenis psychiatrie afgerond DONDERDAG 5 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 UTRECHT (GPD) - Een twee jaar durend onder zoek in 40 van de 50 psychiatrische inrichtingen in Nederland heeft veel historische voorwerpen, prenten en foto's opgeleverd, die samen een waar devol inzicht bieden in veel aspecten van de zorg voor psychiatrische patiënten in de afgelopen 150 jaar. Hoewel oprichting van een grote nationale collectie allerlei voorde len zou hebben, hebben de meeste ziekenhuizen bezwaren hun collectie af te staan aan een nieuw groot museum voor de ge schiedenis van de psychiatrie. Daarom verdient het aanbeveling de bestaande verzamelingen te handhaven en op landelijk ni veau alles in het werk te stellen het plaatselijk beheer te optimali seren en ernaar te streven dat het historisch bezit een op het publiek gerichte functie krijgt. Dat zijn conclusies uit het rapport „Verloren gewaand", dat dins dag is gepresenteerd door de werkgroep Historisch Bezit Psy- chiastnsche Ziekenhuizen van het Nationaal Centrum Geestelij ke Volksgezondheid. Meer dan 500 jaar geleden ontstond in Nederland de eerste instel ling die zich speciaal bezighield met de zorg voor krankzinni gen. Dat gebeurde in 's Hertogenbosch (Reinier van Arkel, 1432) en in Utrecht (de Willem Arntsz-stichting, 1461). In de 17de en 18de eeuw werden krankzinnigen veelal opgesloten in dol- of gasthuizen. In sommige steden, bijvoorbeeld in Utrecht, was het de gewoonte bewoners van het plaatselijk dol huis met kermis en met Pasen in kooien aan het volk ten toon te stellen. In Amsterdam kon het hele jaar door iedereen die daar een paar stuivers voor over had, de bizarre collectie gekken gaan bekijken in de hokken rondom de binnenplaats van het dolhuis aan de Kloveniersburgwal. Pas aan het eind van de 18de eeuw kwam het proces op gang dat de verantwoordelijkheid voor de krankzinnigenzorg toewees aan de arts. Vanaf 1800 deed zich de ontwikkeling voor waarbij de krankzinnigen zoveel mogelijk werden geisoleerd uit de sa menleving in ver van de bewoonde wereld gelegen gestichten. Uit de eerste periode van de krankzinnigenzorg is weinig bewaard gebleven. Uit de laatste anderhalve eeuw is door het onderzoek onverwacht veel materiaal te voorschijn gekomen, ook al moet aan de ander kant vastgesteld worden dat veel instellingen slor dig zijn omgesprongen met de spullen die bij de behandeling van krankzinnigen en ander psychiatrische patiënten gebruikt werden. Elke tijd heeft zijn eigen inzichten gehad over de behandeling. Voorzitter van de werkgroep, die veel verloren gewaand mate riaal boven water gebracht heeft, is prof. dr. C. J. B. J. Trimbos. Hij is tot de conclusie gekomen dat als oorzaak van het verloren gaan behalve slordigheid daarbij ook minachting voor eens aan gehangen, maar later verworpen en door andere vervangen me thodes, een rol heeft gespeeld. Intussen is in de psychiatrie het besef ontstaan dat doorgronding van het verleden een zinvolle bijdrage kan leveren aan de heden daagse praktijk. Vandaar de oprichting in 1979 van een werk groep met als streven de belangstelling voor het schijnbaar uit gewiste verleden te doen herleven. Het eerste exemplaar van het nu gereedgekomen rapport is door J. L. van der Lande, directeur-geneesheer van het psychiatrisch centrum Sint Bavo in Noordwijkerhout, deze week in de Utrechtse WA-stichting aangeboden aan A. Jonker, hoofd tui nen en parken van drie psychiatrische ziekenhuizen in Noord- Holland (onder andere Santpoort). De heer Jonker begon tien tallen jaren geleden als eerste systematisch materiaal te verza melen, waarmee hij verscheidene tentoonstellingen heeft inge richt. Zeldzame foto uit 1907 van een zogenaamde permanente badbehandeling. Onrustige psychiatrische patiënten verbleven uren, weken, ja soms zelfs maanden in lauw water ter kalmering Broeders laten een onrustige patiënt wandelen in de tuin van de afdeling Onrust van de inrichting Brinkgreven in Deventer (ook een foto uit 1907). DEN HAAG - „Die indruk heb ik wel ja, dat het Ipg-beleid van het rijk mislukt is", zegt mevrouw Meinie Epema- Brugman, Tweede Kamerlid voor de PvdA met iets in haar stem dat op een understate ment duidt. Deze week werd die mislukking pijnlijk duidelijk, nadat de energiegiganten Shell en BP aan minister Zeevalking van verkeer en waterstaat had den laten weten dat zij afzien van de plannen om één grote aanvoerplaats voor het vloei bare gas, en wel in Europoort, neer te zetten. En dus stond het rijk er plotseling bij zoals de keizer zich in z'n nieuwe kleren aan zijn volk toonde: naakt. Immers, in de afgelopen jaren is het hele rijksstreven erop gericht geweest om aanlan ding in die ene, enkele termi nal te concentreren, ondanks de verschillende wijzen waarop het begrip een enkele kan worden uitgelegd. De plannen van Shell-BP wer den speerpunt van het beleid - in elk geval van het veilig heidsbeleid dat het ministerie van volksgezondheid en mi lieu zo graag zou voeren. De Zeeuwse Ipg-aanlander in het Sloegebied, Eurogas Ter minals, werd als voldongen feit met moeite geaccepteerd, maar het Europoort-project moest dé terminal worden -voorbeeld van doortastend overheidsoptreden. De uit komst is tegengesteld, nu Shell en BP niet langer willen meedoen: weliswaar is er voorlopig die ene, enkele ter minal, maar het is wel die van Eurogas. En wat schreef het vorige kabinet in zijn aanlandingsnota.' „Wegens de thans bestaande te grote onzekerheden moet onder de huidige omstandigheden grootschalige aanlanding van Ipg daar worden afgewe- Weliswaar zijn die omstandig heden in gunstige zin gewij zigd nu er met Belgie overeen stemming is over de regule ring van het gasvervoer over de Wester schelde, dat wil niet zeggen dat vooral de mensen van het milieuministerie in Den Haag aan de kant van de Zeeuwse zeeram staan te juichen wanneer er een Ipg- tanker binnenvaart. Wat was de voornaamste reden voor Shell en BP om nu af te haken? De verplichte aanleg van de pijpleiding, wanneer er tenminste méér dan 500.000 ton per jaar naar het achterland getransporteerd zou worden, zegt men nu. Dat speelt een rol, maar zeker zo belangrijk is dat de markt- vooruitzichten nogal wat ne gatiever zijn geworden vanaf het moment waarop Shell en BP hun plannen presenteer den. Van grondstof voor de in Rijn mond geconcentreerde petro chemische industrie is Ipg ge worden tot doorvoerprodukt voor het Duitse achterland. De totale markt is kleiner, en Shell en BP beseffen heel goed dat Eurogas -door bewust ri sico's te nemen en een termi nal in Zeeland te bouwen- een voorsprong van zes d zeven jaar had op hun eigen pro ject. En waarom zouden zij enkele honderden miljoenen investe ren in een Europoort-termi nal? Immers, zowel Shell als BP hebben contracten met Eurogas en opties op de Euro- gas-uitbreidingen die hen sa men verreweg de grootste -on geveer 80 procent- klant van de Zeeuwse terminal maken. Shell en BP hebben de gehele tijd op twee paarden gewed, twee potjes op het vuur ge had: de optie op een eigen ter minal wanneer de markt groot genoeg zou zijn, én de mogelijkheid om de Eurogas- lermmal als een soort 'eigen' alternatieve aanlandings plaats te gebruiken. Manager beleidszaken van BP, ir N.J. Stenstra, noemde dat in juni volstrekt logisih: ,JIet is gewoon je indekken op commerciële basis, wat ieder een in deze wereld doet. Je kunt moeilijk, als een con tract afloopt, tegen je klanten zeggen: morgen krijg je niets meer..." Het vervelende voor de rijks overheid alleen was dat Den Haag zich met huid en haar had vastgeklampt aan het Shell-BP-project en voor het welslagen van haar beleid ge heel afhankelijk was gewor den van de twee energiereu zen, die voor zichzelf echter een maximum aan manoe- vreerruimte hadden gescha pen. Exit het Ipg-beleid van het rijk. Door Hans Laroes Terug naar de pijpleiding. Bi gebrek aan de door de over heid zo vurig verlangde centratie van Ipg-aanlan ding in Rijnmond, is rijksbeleid zich nu gaan rich ten op het veilig doorvoeren van het vloeibaar gas: per pijpleiding. Voor Eurogas ligt er de verplichting - net zoals Shell en BP die zouden hebben gekend om een pijp leiding aan te leggen wan neer per jaar méér dan 500.000 ton zou worden door gevoerd. Voor de Zeeuwse milieugedepu teerde Wim Don is dat getal eveneens uitgangspunt. Hij is namens de regering bezig om met Eurogas te onderhande len over de aanleg van zo'n pijp, ook al heeft het bedrijf tegen de grens van een half miljoen de grootst mogelijke bezwaren. Het exploiteren van een buisleiding zou dan niet rendabel zyn. Het lijkt er vooralsnog niet op dat Eurogas in haar eentje één miljoen ton mag gaan doorvoeren, nu de half mil joen van Shell-BP er niet zal komen. Daarvoor heeft vooral het milieuministerie zich te veel op die 500.000 ton gefi xeerd. Het verdwijnen van het Shell- B P-project kan overigens wel de aanleg van de buisleiding vanuit het Sloegebied iets dichterbij brengen. Verkeer en waterstaat wil namelijk vijf miljoen per jaar bijdra gen in de exploitatieverliezen van een pijpleidingensys teem. Dat geld was beschik baar voor het totaal aan lei dingen van zowel Rijnmond als het Sloegebied. Gaat die vijf miljoen nu in z'n geheel naar Zeeland, dan is er wel licht iets meer mogelijk, hoopt de heer Don. Met vijf miljoen kan een bedrag van pakweg 50 a 60 miljoen worden gefi nancierd, terwijl één kilome ter pijpleiding zeven ton kost. De afstand Sloe-Moerdijk, waar de aansluitende pijp leidingen liggen, is om en na bij de zestig kilometer. Volgens gedeputeerde Don is het dringend noodzakelijk om duidelijkheid te scheppen en om het mogelijk te maken Ipg-transport via buisleidin gen concurrerend te maken ten opzichte van vervoer over land of water. De exploitatie bijdrage van vijf miljoen zou daarbij kunnen helpen. Don zit dringend verlegen om die duidelijkheid, die door Den Haag geschapen moet worden. Als voorbeeld noemt hij het feit dat er weliswaar die grens van één miljoen ton aan de doorvoer over water wordt gesteld, maar dat er nog maar gegist moet worden naar de beperkingen die de regering aan vervoer over weg en rails wil stellen. Ko men er redelijk strenge nor men op dit gebied, dan zou den ook die kunnen helpen een buisleiding aantrekkelijk te maken. Waar het ook aan ontbreekt, is de noodwet-lpgeind '79 inge diend maar nog niet al te ver opgeschoten op weg naar uit eindelijke vaststelling. Dat zit ook mevrouw Epema hoog, die haar partijgenoot staats secretaris Van der Doe ff (ver keer, belast met het Ipg-be leid) al diverse malen heeft gevraagd om op te schieten met de reactie die hij moet ge ven op de opmerkingen die de Tweede Kamer over de nood wet heeft gemaakt. Gedeputeerde Don wacht even eens met smart af. Zonder noodwet immers heeft zeker de provincie geen instrumen tarium om Ipg-vervoer te re guleren. En het zou hem goed uitkomen wanneer de 500.000 lon-grens tot wet zou worden verheven, zodat de provincie haar hinderwetvergunnin- gen-beleid getoetst weet door wettelijke normen. Dilemma op het gebied van het veiligheidsbeleid is het feit dat de Belgische plaatsen Gent en Antwerpen op de loer liggen om de taak van de Ne derlandse aanlanders over te nemen: ongereglevienteerd, maar wel via de Westerschel- de. ,JIet zou toch wel triest zijn als door maatregelen hier géén aanlanding moge lijk zou zijn en allerlei btn- nenschepen van Antwerpen en Gent uit over de Zeeuwse wateren zouden varen", zegt men in het Zeeuwse provin ciehuis. Maar vooralsnog zit er weinig schot in de zaak. 'Den Haag' heeft al aan Zeeland laten weten dat een gesprek over Ipg op dit moment niet oppor tuun is, zoals dat heet. Er is, zegt men op het ministerie van ixilksgezondheid, binnen het nieuwe kabinet nog geen overleg geweest. Vele ogen zijn op Den Haag gericht, maar Den Haag staart nog even naar haar eigen navel Er heerst verbazing over de enorme aantallen demon stranten die dit n<gaar in de hoofdsteden van West-Euro pa op de been komen. Vooral de demonstratie in Bonn op 10 oktober maakte grote in druk. Wat iedereen erg aan spreekt is dat ze zo vreed zaam verlopen. Dat komt om dat het vreedzame mensen zijn. Dat in de eerste plaats. Maar het komt ook omdat het er zo ontzettend veel zijn. Dat maakt mensen erg zelfbe wust en dan laat je je niet pro voceren en komt er geen ge weld. Hetzelfde zie je bijvoorbeeld ook in Polen, zelfs bij steeds slechtere levensomstandig heden, kon het verzet tot op dit moment geweldloos blij ven, omdat het zo massaal is. Het zelfbewustzijn van de de monstranten wordt natuur lijk ook gevoed doordat ze uit hun omgeving weten dat ze daar staan voor talloze ande ren die er net zo over denken. Die ook van mening zijn dat de plaatsing van 572 nieuwe raketten in West-Europa niet door moet gaan. En die het een goede zaak vinden dat jij daar staat te demonstreren, ook al doen ze zelf (nog) met In beide opzichten schatten die demonstranten de zaak goed in. Dat blijkt uit onderzoek van het ISEO te Bussum van augustus: „meningen over kernwapens" Uit dat onder zoek blijkt bijvoorbeeld dat in Nederland 58 procent van de mensen elke plaatsing van kruisraketten in Nederland afwijst. Maar 14 procent van de mensen gaat akkoord met plaatsing van alle 48 kruisra ketten. Soortgelijke berich ten komen uit Belgié. Uit eerder onderzoek bleek dat tegen de 40 procent van de bevolking vindt dat we het in West-Europa helemaal zon der kernwapens kunnen stel len. In het ISEO-onderzoek was maar 25 procent van de mensen het eens met de uit spraak: „Volgens mg zou West-Europa zonder kernwa pens al lang zijn ingelijfd door de Oostbloklanden". Vijftig procent is het er niet mee eens, 23 procent aarzelt. En wat het demonstreren als activiteit betreft is er onver wacht grote steun. Met de uit spraak: „Ik heb bewondering voor mensen die in een de monstratie tegen kernwa pens meelopen", is 48 pro cent van de ondervraagde Nederlanders het eens. Zelfs als je het veel activistischer formuleert, dus: „Ik vind dat alle mensen de straat op zou den moeten gaan om te de monstreren tegen kernwa pens" dan is nog 37 procent van de ondervraagden het er mee eens, maar 44 procent niet Terwijl in de eerste for mulering het er 35 procent niet mee eens zijn. Dat is een interessant verschil en het laat zien dat het erg belang rijk is welke sfeer er rond een demonstratie wordt opgeroe pen en natuurlijk ook hoe ze in de praktijk verlopen. Conclusie: er is voor degenen die in de Westeuropese hoofdsteden demonstreren, het geldt in elk geval aan toonbaar voor Nederland, re den tot groot zelfbewustzijn, want de demonstranten ge nieten voor hun doelstelling en voor hun activiteiten grote steun in de bevolking Dat is ook daarom belangrijk om dat het hun hoop kan geven dat het mogelijk zal zijn om wanneer dat in de toekomst hier of elders nodig zal blij ken te zijn, weer grote groe pen mensen bij elkaar te krij gen. Wat betekent demonstreren voor de vredesbeweging ei genlijk. In demonstraties toont de vredesbeweging haar aanhang Zij maakt die aanhang zichtbaar. „Door een levend bewijs te geven dat de schare er is", zei de vredeskrant van het Interker kelijk Vredesberaad het plechtig. „Een menigte van mensen die niet langer de weg wil gaan van steeds weer nieuwe kernwapens Dat le vend bewijs moet gedemon streerd worden. En daarom gaan we dit najaar de straten op. om te laten zien dat we er „zijn", en om gebruik te ma ken van het democratisch goed. dat wy ons in dit land mogen vertonen zoals we zijn". De vredesbeweging beschikt in Nederland met over macht die zy ontleent aan het feit dat zij een of ander instituut is dat officieel met macht be kleed is. De vredesbeweging ontleent haar macht alleen aan de zaak zelf En dat maakt het makkelyker, vol- Door Ben ter Veer, voorzitter Interkerkelijk Vredesberaad gens de IKV-krant, om geen misbruik van je macht te ma ken Als „machtsinstrumen ten" hebben we alleen maar onze argumenten en onze aanhang" Die laatste vorm van macht, de macht van het getal, is geen garantie voor succes. En dat is maar goed ook want de „dwang van de massa" mag het niet voor het zeggen krijgen. Onze vorm van democratie gaat daar gelukkig niet voor opzy. Nee. het gaat by demonstre ren hier om. In een echte le vende democratie, waar wij het van willen hebben, moet het mogelijk zyn om met alle aanhang waar je over be schikt, steeds opnieuw te vra gen om verandering, ook om verandering van genomen besluiten. Wy geloven vast dat er ruimte is in onze samenleving voor een ommekeer. Die omme keer is op het gebied van de bewapening meer dan ooit nodig. Steeds opnieuw moet met alle argumenten en met heel de aanhang van de vre desbeweging aangetoond worden dat verandering no dig is en nieuwe wegen moe ten worden ingeslagen. Een belangrijke andere reden waarom dacht ik, de demon straties zo massaal zyn ge worden en er positief op ge reageerd wordt, is de volgen de. Het begint langzamer hand door te dringen, dat de organisatoren van de demon straties en ook heel veel de monstranten, toch niet zo eenzijdig zijn als ze in ver scheidene media worden af geschilderd. Dat wordt na tuurlijk ook steeds moeilijker als je op de buis beelden van de Brusselse demonstratie ziet en daar wordt ook tegen de SS-20 gedemonstreerd En het wordt ook moeilijk als je zo'n indrukwekkend iemand als Heinrich Boell aan het eind van de demonstratie in Bonn de Westduitse politiek hoort aanklagen, maar tege lijkertijd hoort hoe hy tegen over de communistische deelnemers opkomt voor zyn vervolgde collega's in Rus land en Tsjechoslowakye En er was er niet één die hem durfde uit te fluiten Het beeld van de vredesbewe ging als een stelletje eenzydi- ge naïevelingen steeds moei lyker waar te maken door de tegenstanders van de vredes beweging. Op zaterdag 21 no vember demonstreren we in Amsterdam. De leus is: „Geen nieuwe kernwapens m Europa; met in Nederland noch in enig ander land". Maar onze minister van bui tenlandse zaken Van der Stoel kan het zich natuurlyk niet permitteren om voor de radio te zeggen: prima de monstratie, helemaal mee eens want hy gaat tegen de SS-20 en de NAVO-raketten. Op die manier ia hy alleen maar bezig de demonstratie politiek onschadelijk te ma ken en te reduceren tot een vrome wens. Want hij heeft gelijk, de de monstranten willen geen nieuwe kernwapens in Euro pa. ook geen SS-20, maar ze geven in hun tweede en der de eis een heel concreet poli tiek beleid aan, waarlangs dat volgens hen gerealiseerd moet worden. Die eisen in de oproep tot de demonstratie - en Van der Stoel kent ze na tuurlijk heel goed, zyn eigen party organiseert mee - lui den „Wy willen dat de rege ring terugkomt op haar in stemming met het NAVO be sluit van 12 december 1979 over de modernisering van de kernbewapening in West Europa, en „wy willen dat de regenng haar NAVO part ners verzoekt het besluit van 12 december 1979 in herover weging te nemen Als Van der Stoel op 21 novem ber in Amsterdam nog eens zou komen vertellen, wat hy voor de radio zei zou er wél zeer hard gefloten worden, en dat gun ik hem niet want op het gebied van de mensen rechten heeft hy zeker zo'n naam als Heinrich Boell.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11