Onvrede over woonbotennota Gemeente wil leden in bestuur AZL benoemen D'66: gemeente moet toerisme bevorderen PPW aa/i&i Buurtvereniging steunt krakers gemeentepanden Uitspraak gevraagd aan raad Bewoners: rechtsonzekerheid blijft bestaan 'Tijdelijke krachten worden dubbel gepakt' Leidse stadsrubriek In Janvossensteeg WOENSDAG 4 NOVEMBER 1981 Ziekenhuis niet afwijzend LEIDEN - De gemeente wil zelf één of meer leden benoe men in het bestuur van het Academisch Ziekenhuis. De wet op het wetenschappelijk onderwijs biedt deze moge lijkheid. De wet bepaalt dat de minister van onderwijs hiervoor toestemming kan verlenen. B en W hebben hierover afgelo pen vrijdag gesproken met het bestuur van het AZL. Het AZL-bestuur zou tegen een regeling waarbij aan de ge meente Leiden de bevoegd heid wordt gegeven een af vaardiging in het bestuur aan te wijzen geen enkel bezwaar hebben, aldus B en W. B en W schrijven dit aan het be stuur van het ziekenhuis, waarbij ze een schriftelijke bevestiging van dit stand punt vragen. In de brief wordt het gesprek van vrij dag 'een nuttige gedachten- wisseling' genoemd. Het col lege zegt kennis genomen te hebben van de betekenis die het AZL-bestuur toekent aan het advies van de personeels- raad. "Wij stellen vast dat uiteraard tussen u en ons college en de betreffende leden van ons college overleg mogelijk is waar dit naar het oordeel van het college danwel de porte feuillehouder en uw bestuur nodig en gewenst geacht wordt", zo schrijven B en W. Een woordvoerder van het AZL verklaarde vanmorgen dat het bestuur nog geen brief van de gemeente heeft ontvangen. "Het bestuur heeft overigens geen enkel bezwaar tegen een voor dracht van het college van B en W. Welke procedure dan precies gevolgd moet worden is voor ons nog onduidelijk. De wet omschrijft dat niet. De minister moet daar maar over beslissen". Het gesprek tussen B en W en het bestuur van het zieken huis volgde op de uitspraak van wethouder Waal (PvdA), dat hij het overleg met het be stuur opschortte. Het afbre ken van het overleg was een reactie op de gang van zaken rond de benoeming van een nieuw bestuurslid bij het zie kenhuis. Mevrouw Kerling uit Leiden, lid van het landelijk partijbe stuur van de PvdA, was door het bestuur voor de vervul ling van de vacature ge vraagd. Haar benoeming vond echter geen doorgang, nadat het AZL-bestuur het advies van de personeelsraad van het ziekenhuis opvolgde. In dat advies werd mevrouw Kerling als 'te partijpolitiek' afgewezen. Deze argumentatie schoot wet houder Waal in het verkeerde keelgat, waarop hij het min of meer regelmatig overleg met Waal: overleg hervat het AZL verbrak. Bij de dis cussie hierover in de com missie ruimtelijke ordening van de gemeenteraad noem de Waal het overleg met het bestuur altijd al slecht. De argumentatie 'partijpoli tiek' had het bestuur nooit mogen overnemen, aldus Waal bij die gelegenheid. Hij meende dat het AZL-bestuur zijn eigen verantwoordelijk heid heeft en dus mag afwij ken van het advies van de personeelsraad. Over de kwestie zijn door het PvdA-kamerlid Van den An ker vragen gesteld aan de mi nister van onderwijs, Van Ke- menade (eveneens PvdA). De vragen hadden onder meer betrekking op de bevoegdhe den van personeelsraden bij academische ziekenhuizen. LEIDEN - De toeristen die de kust en de bollenstreek bezoe ken moeten gewezen worden op de mogelijkheden van de stad Leiden. De gemeente moet een plan maken om het toerisme te bevorderen, liefst in regionaal verband. Dat is de strekking van één van de uitspraken die D'66 binnenkort aan de gemeenteraad zal voorleggen. D'66 komt tijdens de behandeling van de begroting voor 1982 met ongeveer een dozijn moties. Veel daarvan staat in het teken van de sombere financiële situatie van de gemeente. D'66 wil meer dui delijkheid over de verwachtin gen in de toekomst, zowel wat de uitgaven als wat de inkomsten betreft. Ook willen de democraten ophel dering over het onderwijstekort van elf miljoen gulden. "Als er heel eenvoudig een paar ton te bezuinigen is door energiebespa ring in de scholen, dan vraag je je af of er niet meer mogelijk is", aldus raadslid Witteveen Verder wil Witteveen de visie van het college op het personeelsbe stand nu en in de toekomst ho ren en is hij van mening dat de vacature op de afdeling finan cieel beleid vervuld moet wor den. Ook moet volgens Witteveen wor den nagegaan of het mogelijk is om de Leidse voorzieningen, waar naburige gemeenten even eens van profiteren, bij de rand gemeenten in rekening te bren gen. Hij denkt hierbij onder meer aan de kunstuitleen. Raadslid Glaubitz stelt voor om het Binnenstadsblad een andere opzet te geven. Het blad zou nu zijn doel voorbij schieten. Vol gens Glaubitz zou het blad een voudiger uitgevoerd moeten worden, maar in een grotere op lage verspreid. Ook het aantal punten waar het blad verkrijgbaar is zou moeten worden uitgebreid. Hij denkt hierbij onder meer aan het NS- station. zodat ook bezoekers van» de (binnen)stad op de hoogte worden gebracht van de grote openbare werken in de stad. Verder wil Glaubitz dat de politie voortaan de parkeeroverlast in de wijk Groenoord tegengaat, wanneer er grote manifestaties in de Groenoordhallen zijn. Emancipatie leiden - de bewoners van woonboten in Leiden zijn zeer teleurgesteld over de woonbotennota van wethouder Tesselaar (volkshuisvesting). De rechtsonzekerheid voor woonbootbewoners blijft bestaan, van het overleg met de gemeente is in de nota niets terug te vinden en "alles" wordt verboden of aan willekeurige voorwaar den verbonden. De bewoners van woonboten, verenigd in het Leids Woonsche pen Overleg (LWO), hekelen de in de nota voorgestelde verorde ning op de woonschepen. 'Alles' wordt verboden, aldus het LWO, dat hierbij onder meer wijst op het verbod om zonder toestem ming van B en W een woonboot te vervangen, dan wel wijzigin gen in de omvang aan te bren gen. B en W kunnen aan een eventuele toestemming voorwaarden ver binden. "Deze voorwaarden wor den niet nader genoemd en zijn dus willekeurig. De rechtsonze kerheid blijft weer voortbe staan", aldus het LWO. Artikel dertien van de verordening bepaalt dat ambtenaren van de havendienst voor de controle op de naleving van de verordening zonodig een afgeloten woonboot kunnen betreden, of desnoods tegen de wil van de bewoner naar binnen mogen. "Inbraak", aldus het LWO. In de woonschepennota wordt af gezien van het stellen van eisen aan de kwaliteit van de boot. Ook Herdershond Jasper bijt billen meisje LEIDEN - Een 18-jarig meisje moest gistermiddag voor behan deling naar het Diaconessehuis nadat zij omstreeks half zes in het Anna van Burenhof in haar billen was gebeten door de her dershond Jasper. De wijkdienst zal bekijken of er maatregelen moeten worden getroffen tegen de eigenaar van de hond, die vol gens sommigen zijn drie honden wel vaker onaangelijnd uitlaat. milieuhygiënische eisen zijn bij nader inzien niet in de verorde ning opgenomen. Dat was aan vankelijk wel de bedoeling, maar de juridische deskundigen van de gemeenten hebben verklaard dat de gemeente daartoe niet be voegd is. In de nota worden de plaatsen aan gegeven waar woonboten in Lei den mogen liggen. Uit de opsom ming is op te maken dat er op diverse plaatsen boten moeten verdwijnen in verband met uit te voeren werkzaamheden. Uit gangspunt hierbij is dat de boten een vervangende ligplaats in Lei den zullen krijgen. Uitbreiding Van enige uitbreiding van het aan tal ligplaatsen is waarschijnlijk geen sprake. De scheepvaart, de pleziervaart, het stadsschoon of het beschermde stadsgezicht, oe ver-recreatie, toeristisch-recrea- tieve functie of stedebouwkundi- ge ontwikkelingen; dat alles geldt als argument om geen woonboten toe te staan. Twee boten die illegaal een lig plaats hebben ingenomen in de Nieuwe Rijn, nabij het Waardei- land (watertoren) zullen moeten verdwijnen. Van de legale lig plaatsen zullen er onder meer zes verdwijnen door het uitvoeren van het plan voor het industrie terrein De Waard. Het slootje met de naam Balkengat wordt hiervoor gedempt. De Morssingel moet volgens de no ta geheel vrij van woonboten worden, omdat de singels zo fraai zijn. Voor de Herensingel wordt 'noodgedwongen' een uit zondering gemaakt. In de nota wordt een overzicht gegeven van het aantal woonboten in Leiden in de afgelopen jaren. Daaruit blijkt dat er in 1970 nog 250 bo ten waren. Dat aantal nam gelei delijk af tot 222 boten enkele ja ren geleden. Fractievoorzitter Hoekema is nog op zoek naar bijna tachtigdui zend gulden. Met dit bedrag wil hij financiële dekking geven aan zijn voorstel om de subsidie op de Rechtswinkel - zoals voorge steld door B en W - lyet te korten (20 mille), om de Vnjwilligers- centrale in stand te houden (27 mille) en om de aanvragen van groeperingen die zich met vrou wen-emancipatie bezig houden geheel te kunnen honoreren (30 mille). Verder wil Hoekema dat de coördi nerende taak van het Hulp en Advies Centrum (HAC) in de Me- renwijk als proef wordt onderge bracht bij het Algemeen Maat schappelijk Werk in de wiik. Van zo'n proef zou moeten afhangen of de subsidie aan het HAC des noods kan worden stopgezet. De Rechtswinkel zou volgens D'66 wellicht gezamenlijk met het Bu reau voor Rechtshulp en het In stituut Burger-raadslieden ge huisvest kunnen worden. Dit zou kostenbesparend kunnen zijn. Gedacht wordt aan de nieuw bouw van de universiteit op het Witte Singel/Doelenterrein. Uitkrant Op cultureel gebied stelt D'66 voor om van gemeentewege een Uit krant te verzorgen. De party denkt hierbij aan een pagina in een huis-aan-huis blad. D'66 wil ook dat er gezocht wordt naar een plek in de binnenstad waar openlucht-voorstellingen gehou den kunnen worden. "Binnen kort wordt het parkeerterrein by molen De Valk ingrijpend veran derd en de Burcht is niet voor el ke voorstelling geschikt", aldus Hoekema. De huren van volkstuinen mogen wat Q'66 betreft niet te snel wor den verhoogd. De party ziet wel iets in de suggestie van de bond van volkstuinverenigingen om de huur langzamer aan te passen. De partij overweegt ook twee mo ties in te dienen om de huisves ting van buitenlanders te verbe teren. Ook duurdere woningen zouden met behulp van huur subsidie aan buitenlanders be schikbaar moeten worden ge steld. Voor alleenstaande buiten landers zouden volgens Hoeke ma meer woningen verbouwd moeten worden, zoals aan de Prins Hendrikstraat en omge ving is gebeurd. Ten slotte vindt D'66 dat de ge meente voortaan ook mensen als woningzoekenden moet inschrij ven, wanneer deze door gedwon gen verkoop van hun huis op straat komen staan (duidelijke speculanten uitgezonderd). En kele tientallen mensen hebben de afgelopen tijd door hoge hy- potheeklasten hun huis moeten verkopen, maar de grote klap moet nog komen, zo vreest de partij. De Herensingel. Een van de plaatsen waar de woonboten wél mogen blijwn Deze afname kreeg de naam 'uit- stervings-beleid'. Het college heeft enige tijd geleden ver klaard dat dit beleid niet meer gevoerd zal worden. Bij de vast stelling van het bestemmings plan voor de Stevenshof bepleit te de gemeenteraad een uitbrei ding van het aantal ligplaatsen. In de Dobbewetering werden (maximaal) tien ligplaatsen ge schapen. LEIDEN - Het CPN-raadslid Brands heeft vragen gesteld over het feit dat de mensen die in Lei den werken in het kader van de werkverruimende maatregel niet in aanmerking komen voor de prijscompensatie. Deze groep, zo stelt hij. die toch al de laagste lo- \ien genieten worden daardoor dubbel gepakt Directe aanleiding voor de vragen was het volgende ciAt uit Pro fiel. het blad van d™bouwbon- den FNV; "Deze werknemers, waarvan Leiden er veertig in ty- deüjke dienst heeft, moeten per 1 juli van dit jaar wel de hogere premies AOW en WW beulen maar komen niet in aanmerking voor de 3.23 pryscompensatie". Het CPN-raadslid Brands vraagt nu o.a. aan het gemeentebestuur: "Ik heb u gevraagd de rechtspo sitie van de werknemers te be schermen. U hebt dat toegezegd. Moet ik thans consUteren, dat u dat sUndpunt hebt losgelaten". Verder is Brands van mening dat er alsnog moet worden overge gaan tot het uitbetalen van de prijscom pensatie. door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Buurtvereniging Maredorp steunt de krakers van de panden Janvossensteeg 43 en 45, vroeger eigendom van de firma Van de Kwast. Het moet volgens de buurtvereniging worden voorkomen dat de ge meente beide panden voor een "habbekrats van 70.000 gulden" gaat verkopen, omdat daarmee volgens haar wordt gehandeld in strijd met het bestemmingsplan. In een open brief aan het gemeentebestuur heeft de vereniging uiting gegeyen aan haar verontwaardiging. De twee panden, die onlangs werden gekraakt, zijn in '79 opgekocht door de gemeente om de verwezenlijking van het zogenaamde Kattenpoort- plan dichterbij te brengen. Volgens de gemeentelijke plannen moet achter de nummers 43 en 45 sociale woningbouw komen. Beide pan den. die toen nog een bedrijfsfunctie hadden, zouden worden bestemd voor wonen. Hoe fraai ook. alras bleek dat de plannen niet konden doorgaan, omdat de gemeente nogal krap bij kas is. Voorstellen van de buurtvereniging om dan maar een buurthuis in beide panden te huivesten of een speelplaats aan te leggen, werden ook niet gehonoreerd. Dat nu de gemeente van zins is om het bestemmingsplan terug te draaien, is de buurtvereniging danig in het verkeerde keelgat geschoten. Zij schrijft; "De twee panden zijn tezamen getaxeerd op 230.000 gulden en de gemeente heeft ze dienovereenkomstig voor zeker 300.000 gulden aangekocht. Nu wil de gemeehte ze voor 70.000 gulden verkopen Nale ven van het bestemmingsplan is vereist, besluit 'Maredorp' het schry- Sportdief (2) 'Jan de Lampenman' en zijn vrouw Sari hebben de draad toch maar weer opgepakt. In 'ploegendienst' runnen zij nu gezamenlijk koffietent 'Sport' dat haast het korfbal- veld van Fides Pacta aan de Zoeterwoudse Singel ligt. Deze zomer zijn Jan van Mou- rik, eigenaar van een lampen zaak aan de Haarlemmer straat en platenboer Gé Ho- fenk, ook van de Haarlem merstraat, de 'Sport' gaan runnen. Jan en Gé namen de vroege ochtenduren voor hun rekening waarna zij wer den afgelost door hun echtge notes Sari en Ria. De zaken gingen goed vooral omdat de 'Sport' grote aantrekkings kracht uitoefende op 27 MC- Maar toen de houten koffiekeet binnen een maand tijd twee keer helemaal werd leegge roofd, was voor het viertal de lol eraf. De eerste inbraak wa ren de vier compagnons nog snel te boven. Een inzame ling onder de 27 MC-ers le verde onder meer een nieuw koffiezetapparaat op zodat de tent weer kon draaien De tweede klap kwam echter harder aan. De 'Sport' ging twee weken plat. Een teleur-- gestelde Gé Hofenk merkte verzuurd op: "Er zijn twee dingen hier in Nederland die het de kleine ondernemers onmogelijk maken. De fiscus en je medemens". Inmiddels heeft Gé Hofenk een bezoek aan het ziekenhuis achter de rug en is thuis her stellende van een operatie. Jan en Sari van Mourik kon den het toch niet laten en ^hebben de koffiekraan weer opengedraaid. Jan gooit de deur van de 'Sport' om zeven uur 's ochtends open. Sari sluit de boel om twee uur 's middags af. Alles gaat mee naar huis. Van het koffietzetapparaat en de vleessnijmachine tot en met de pakken suiker. "Dat is echt de enige methode", al dus Jan van Mourik. "Bij de laatste inbraak gingen we voor zeker tien mille het open voor de medemens. schip in terwyl we maar een paar duizend gulden terug kregen van de verzekering Hoewel de 'Sport' nog maar nauwelijks heropend is. be gint de klantenstroom weer vrij vlot op gang te komen Jan van Mourik: "Via die bakkies van die 27 MC-jon- gens gaat het natuurlijk als een lopend vuurtje door de stad dat we weer open zyn. En nu dieven niets meer te zoeken hebben m de 'Sport' zullen we het wel wat langer uithouden, verwacht ik". Basje en Guusje "Guusje doet niet veel. zit nog niet in de loop. Basje doet het beter". Verkecrsonderzoeker Van der Fluit maakt de tellin gen bekend van het voetver keer over "Guusje" (officieel de Dullebrug) en "Basje" (de Sint Sebastiaansbrug). Tel lingen zijn van levensbelang voor Guusje en Basje De bruggen 'draaien' twee jaar proef; liggen ze niet in de loop dan worden ze weer af gebroken, zo hebben B en W plechtig beloofd Basje Ugt inmiddels ruim een jaar over de Nieuwe Rijn ter hoogte van bakker Snijers. Op een mooie zaterdag in september liepen 5300 voet gangers tussen elf en vijf uur over het bruggetje, volgens de tellingen van Van der Fluit co. (Een jaar geleden trok de brug eveneens op een zaterdag en eveneens van elf tot vyf 300 wandelaars min der). De bruggen aan weerzij den van Basje hebben overi gens meer aantrekkings kracht dan Basje. De Karne- melksbrug ligt goed in 't gan getje met 7300, de Koren- beursbrug stijgt naar 15.800 'bezoek» i Maar dan Guusje over de Nieu we Ryn, ter hoogte van druk kerij Brill Van der Fluit telde slechts 1350 voetgangers die op de teldatum gebruik maakten van Guusje De cij fers voor de bruggen aan weerszijden van Guusje spre ken voor zich. De Kerk brug (Hooglandse Kerkgracht) trok 11 500 voetgangers, de Sint Jansbrug by de bomvol le Donkersteeg maar liefst 36 000. Guusje ligt er nog maar krap een half jaar en heeft nog an derhalf jaar om zich te bewij zen. Van der Fluit is een eer- lyke verkecrsonderzoeker. Hy wilde niet ingaan op ons verzoek te gaan tellen toen koningin Beatrix en haar ge volg over Guusje liep om de bibliotheek te openenMaar als 't voor Guusje erop of er onder wordt dan is verkeers wethouder Waal (of zijn op volger) desnoods in staat om op de teldatum honderd keer op Guusje heen en weer te lo pen. Liever dan te erkennen dat geld in het water is ge gooid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3