VS lonken naar koning Hoessein Tumult verwacht op congres CDU Solidariteit steunt premier Jaruzelsky Zweden zwijgt over verhoor van kapitein herschi NOG ENKELEDAGEN PERZENSHOW! Parlement akkoord met nieuw Iraans kabinet Steun vredesplan gevraagd "Hamburg" lonkt naar jeugd DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 l'IIHi'IT.Vh Deel wilde stakingen beëindigd na tussenkomst Walesa WARSCHAU (AFP/DPA) - De nationale commissie van de Poolse vakbond Soli dariteit heeft zich gisteren tijdens de ver gadering in Gdansk gunstig uitgelaten over de voorstellen van raadplegende or ganen en controle op de reeering. Generaal Jaruzelsky stelde vrijdag het Poolse parlement voor een raadplegende raad op te richten voor contróle op de re gering en sociale comités op te richten voor controle op de markt op lokaal ni veau. Volgens het bestuur van Solidari teit zijn de voorstellen "de eerste poging tot ontspanning sinds augustus tussen de vakbond en de regering en openen zij perspectieven voor uiteindelijke onder handelingen". Lech Walesa heeft gisteren ook een eerste succes geboekt tegen de wilde stakingen die al enige weken in Polen onrust ver oorzaken. De leider van de onafhankelijke vakbewe ging Solidariteit wist de ongeveer 100.000 stakers in het zuidelijke district Tarnobr- zeg te bewegen tot opschorting van hun op 23 oktober begonnen actie. Hij gaf toe dat hun eisen gerechtvaardigd waren, maar deed "uit naam van de arbeidersso- lidariteit" een beroep op hen het werk te hervatten ten einde gunstige voorwaar den te scheppen voor de opening van on derhandelingen met de regering. Hij legde er de nadruk op dat er nieuwe "vormen en methoden voor de strijd" moeten worden toegepd: wees hij erop dat de staking kan worden hervat ingeval de onderhandelingen met de regering zouden mislukken. Eerder had de vertegenwoordiger van de primaat van Polen bij Solidariteit, Ro- muald Kukulowicz, een beroep op de sta kers in Tarnobrzeg gedaan. Hij was zich zondag daar op de hoogte gaan stellen. De staking in dit district waarin ongeveer 250 bedrijven, zoals de zwavelmijn Siar- kopol en de wapenfabriek Stalowa Wola zijn gevestigd, was begonnen uit onvrede over het voedseltekort. Volgens de sta kers is de hoeveelheid vlees die wordt aangevoerd, slechts toereikend voor ruim een kwart van de beschikbare vleesbon nen. Een regeringscommissie van onder zoek onder leiding van vice-premier Andrzej Jedynak en waarvan ook gene raal Wladyslaw Pozoga, onderminister van binnenlandse zaken en hoofd van de contraspionagedienst, deel uitmaakte, is tot de slotsom gekomen dat de staking in Tarnobrzeg Polen 130 miljoen Zloty (on geveer 9,25 miljoen) en een miljoen dol lar in harde valuta Der dag heeft gekost. Voortzetting van deze staking had het na tionale comité van Solidariteit voor de noodzaak geplaatst, disciplinaire maatre gelen tegen de plaatselijke vertegenwoor digers te treffen. Het 107 leden tellende comité komt vandaag in Gdansk bijeen om van gedachten te wisselen over sanc ties tegen wilde stakingen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren besprekingen ge voerd met de Jordaanse koning Hoessein, in een nieuwe poging deze over te halen tot medewerking aan de pogingen om volgens de receptuur van de VS vrede in het Mid den-Oosten tot stand te brengen. Hoessein, dat is duidelijk, wil wa pens. Amerika, in niet geringe mate verontrust over Hoesseins recente reis naar Moskou, zal die prijs gaarne betalen. Omtrent Hoesseins tegenprestatie echter valt niets met zekerheid te zeg gen Hoessein voert al jarenlang een bij tijden wilde koorddans uit tus sen de vele tegenstrijdige belan gen die in het Midden-Oosten aan het werk zijn en zeker nu de VS, bij monde van Reagan en mi nister van buitenlandse zaken Dochter Reagan wil in Senaat WASHINGTON (Reuter/DPA) - Maureen, de oudste dochter (fo to) van president Reagan wil in navolging van haaï- vader in de politiek. Gisteren maakte ze be kend dat ze zich namens de Re publikeinse partij kandidaat zal stellen voor de verkiezingen die volgend jaar in Californië wor den gehouden voor een zetel in de Amerikaanse senaat. Dat haar vader president van de Verenigde Staten is, ziet Mau reen eerder als een nadeel. "Het zou veel makkelijker zijn als hij niet in het Witte Huis zou zitten", aldus de 40-jarige dochter. Zij zal, zoals de zaken er nu voor staan, alleen al binnen de repu blikeinse partij moeten afreke nen met zes mededingers om de senaatszetel binnen bereik te krijgen. Dochter Reagan is het oneens met haar vaders verzet tegen een amendement op de grondwet dat vrouwen gelijke rechten garan deert. Niettemin zal Maureen zich aan de kiezers presenteren onder de naam Reagan, ook al is ze getrouwd met de jurist Dennis Reveil. Haig, hebben gesuggereerd de spelregels van het Camp David- akkoord ietwat te willen aanpas sen met punten uit een Saoe- disch vredesplan, zal de regeer der zich vooralsnog en zoals ge woonlijk afzijdig houden. De simpele mededeling dat het Sa- oedische vredesplan, dat al in au gustus werd opgedist, enkele aantrekkelijke punten bevat, omdat daarin impliciet Israëls bestaansrecht wordt erkend, zo als Haig vrijdag nog toelichtte, heeft intussen opnieuw voor een grote controverse tussen de VS en de joodse staat geleid. Na de nu vaststaande verkoop van Awacs (radar-vliegtuigen) aan Saoedi-Arabië was de relatie al niet best. Uitlatingen van de drie ex-presidenten Carter, Ford en Nixon, dat te enigertij d toch met de PLO zou moeten worden ge praat bij het zoeken naar een Pa lestijnse staatkundige behuizing, hebben kolen op het vuur ge gooid. De dood van Sadat en de ongewisheid omtrent wat Moe barak, zijn opvolger, gaat doen hebben kennelijk beweging ver oorzaakt. Menachem Begin, Israëls eerste- minister die voortdurend zijn ka binet luidruchtig bijeenroept, heeft tot ontstemming en verba zing van de Amerikanen beslo ten het Saoedische vredesplan tot aanleiding te maken van een nieuwe krachtmeting met het Witte Huis. Voorzover de rege- ring-Reagan al een strategie heeft voor het Midden-Oosten die op wat hoger niveau staat dan het handhaven van machts- venwichten, met steeds meer ge wicht aan wapens ter weerszij den van de demarcatielijnen, moet die bij bezoeken van Mid- denoostelijke machthebbers worden besproken. Hoesseins Jordanië wordt gere kend bij de zogenaamde 'gema tigde landen', die volgens Rea gan en Haig de heipalen moeten of althans zouden kunnen vor men voor een beleid dat er in al lereerste instantie naar streeft de westelijke olievoorziening veilig te stellen. De strategische con sensus („de Sowjet-Unie is van de vijanden de grootste en ge vaarlijkste") is in de Amerikaan se visie van onmiddellijker be lang dan 'de vrede'. Vandaar de tamelijk opzichtige 'flirt' van Reagan met de gematigde Arabi sche landen, als Saoedi-Arabië en Jordanië, die beide de Camp David-akkoorden hebben ver worpen. De Amerikaanse regering heeft, Egyptische en Israëlische ver zoeken ten spijt, nog geen hoog- geplaats bemiddelaar aangewe zen om mee te doen aan de ver snelde besprekingen die binnen het raam van de in Camp David gemaakte afspraken Palestijns zelfsbestuur tot stand moeten brengen. De kwestie, zegt men in Washington, wordt nog onder zocht. Hun vredesplan ten spijt, hebben de Saoedi's hun verzet tegen die akkoorden niet laten vallen. Hun verzekering dat in het Midden-Oosten alle staten in vrede moeten kunnen leven be helst niet anders of meer dan wat Arabische landen al geruime tijd verkondigen. Israël, bepleisterd met Amerikaan se verzekeringen dat zijn veilig heid door de VS gegarandeerd blijft, wil niet worden gebruikt als handelswaar bij Amerikaanse pogingen zijn oliebelang via Ara bische landen veilig te stellen. Scherpe dissonanten blijven zo doende niet uit, maar zullen zelfs toenemen, zolang de Amerikaan se regering zijn Midden-Oosten- beleid in algemeenheden blijft verpakken en het adres van zyn wapenindustrie als afzender ge bruikt. Moskou krijgt rekening van anderhalf miljoen STOCKHOLM (GPD) - De Zweed se autoriteiten zwijgen tot nu toe in alle talen over de resultaten van het verhoor dat zij de kapi tein van de vastgelopen Russi sche onderzeeëer gisteren heb ben afgenomen. Het eerste sa- mertvattende rapport over het verhoor van kapitein Gusjin wordt pas tegen de avond ver wacht. De ondervraging, waarbij ook de navigatie-officier werd verhoord, had plaats aan boord van een torpedoboot die buiten de militaire zone bij het eiland Almo voor anker was gegaan. Ondanks de opgestoken zware storm werden beide Russen met een Vertol-helikopter van de on derzeeër U-137 naar de torpedo- boot gevlogen, waar ze aan een zeven uur durende ondervraging werden onderworpen, slechts onderbroken door een maaltijd. Bij het verhoor waren twee Zweeds sprekende Sowjet-diplo- maten aanwezig, van wie er een marine-attaché is. Twee tolken vertaalden de vragen en ant woorden die werden gesteld door schout-bij-nacht Karl An- dersson, van wie verwacht wordt dat hij dinsdag een eerste verslag uit zal brengen. Het verhoor werd gisteravond om negen uur afgesloten, waarna de Sowjet-offïcieren werden terug gebracht naar hun inmiddels in verband met de storm verplaat ste onderzeeër. Opperbevelheb ber Ljung, die de regeringsop dracht kreeg het incident tot op de bodem uit te zoeken, verklaar de na afloop dat verdere verho ren kunnen worden verwacht. Ter aanvulling van het raport zul len marine-experts van de Zweedse vloot een onderzoek in stellen aan boord van de U-137. Indien de antwoorden van de ka pitein bevredigend zijn, kan de onderzeeër binnen enkele dagen de thuisreis aanvaarden, zo ver klaarde opperbevelhebber Ljung. De rekening van het mi nisterie van defensie, die op dit moment is opgelopen tot ander half miljoen, zal te zijnertijd aan Moskou worden aangeboden. Woordvoerders van de Zweedse marine-inlichtingendienst be vestigden eerder op de avond dat men de gestrande Sowjet-onder- zeeër bij de vlootbasis Karlskro- na zeker niet zou hebben vlotge- trokken indien er geen storm zou zijn opgestoken. De windvlagen tussen de 25 en 30 meter per se conde werden te veel voor de on derzeeër die op de rotsen kapot- ADVERTENTIE Tot 8 november bü „de nieuwe Pander" aan de Leidse Botermarkt Pander organiseert ter gelegenheid van de feestelijke heropening een interessante show van authentieke Perzische en andere oosterse kleden. kkl Voor extra aantrekkelijke prijzen. Maar wacht u niet te lang? De collectie is beperkt. En de tijd gaat snel. Leiden: Botermarkt 21 22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIOEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN gebeukt dreigde te worden. „We ontvingen om half vier ineens mayday-noodsignalen van de on derzeeër die ook rode noodraket- ten afschoot", verklaarde een marinewoordvoerder. „Toen hebben we het vaartuig met een met twee sleepboten die al klaar lagen losgetrokken. Het schip is een stuk verderop in rus tiger water voor anker gegaan maar heeft geen schijn van kans om weg te komen. Hoe en wan neer we onderzeeër en beman ning laten vertrekken, ligt hele maal aan de resultaten van ons onderzoek en vooral aan de ant woorden die kapitein en naviga- tieofficier gaan geven op onze vragen. We verwachten gedetailleerde en uitvoerige antwoorden die dui- deljk maken wat eigenlijk de op dracht van kapitein en schip was". Na overleg met Moskou is er inmiddels ook toestemming gekomen om aan boord van de U 137 te komen om daar een onder zoek te houden. „Daarbij interes seren we ons speciaal voor de verschillende navigatiesyste men. De bewering van de kapi tein dat een girokompas kapot was gegaan, gelooft niemand", aldus deze perswoordvoerder. Op de vraag aan minister Ullsten wat er gaat gebeuren indien de kapitein blijft volhouden dat een kompasfout de oorzaak is van zijn landing midden in de mari- nebasis, zei de minister: „Ik wil niet vooruitlopen op hetgeen het onderzoek gaat opleveren. Maar omdat we kapitein en beman ning immuniteit hebben beloofd zodat ze niet strafrechtelijk ver volgd zullen worden, rekenen we erop dat ze eerlijk zullen ant woorden". „Deze ondervraging is zeker geen formaliteit. Het was een van de eisen die we hebben gesteld, een van onze voorwaarden dus om de boot te laten vertrekken. En het feit dat we de kapitein en de navigatieofficier vrijgeleide heb ben gegeven betekent niet dat we hebben gekapituleerd. Eerst moet het onderzoek onder super visie van de opperbevelhebber klaar zijn. Op basis van dat rap port nemen we dan in de rege ring een besluit of deze affaire verdere diplomatieke protesten noodzakelijk maakt". Als er nu in de Bondsrepubliek Duitsland verkiezingen zou den worden gehouden, zou de CDU-CSU-oppositie de abslute meerderheid krijgen en dus een regering kunnen vormen. Dat wordt niet aleen beweerd door vele leidende politici van de Union (CDU en CSU); recente onderzoe ken van opiniebureaus wij zen dat eveneens uit. Wat de gunst bij de kiezers be treft, zou de verreweg groot ste Unionspartg, de Christen- Democratische Unie CDU, dus eigenlijk zonder proble men en vol vreugde haar 30e congres kunnen houden, dat gisteren met bijeenkomsten van het presidium en het be stuur begonnen is. Maar hier bedriegt de schijn. De CDU is namelijk niet meer die won derbaarlijk gesloten partij van weleer. Zelfs de voor mannen laten tegengestelde geluiden horen. Het weekblad Bild am Sonn- tag, dat politiek zeker dicht bij de CDU staat, had het al dreigend over een conflict tussen „softies" en „rockies". De softies zouden van de CDU meer een volkspartij willen maken, die weer aan sluiting bij de jeugd vindt en vooral ook meer in contact met het Oostblok treedt, ter wijl de Rockies een harde pro-Amerikaanse koers wil len varen en vooral geen „concessies" aan het Oosten willen doen. En dat alles gebeurt merkwaar dig genoeg in een tijd waarin de verhouding tussen de re gerende coalitiepartners SPD en FDP zo ongeveer het absolute nulpunt heeft be reikt. Daar zal de CDU toch eigenlijk van moeten profite ren. zeggen bijna alle partijle den. De vraag is echter hoe dat moet. Het congres in Ham burg, dat tot en met donder dag duurt, zal vrijwel geheel in het teken van dit thema staan. Terwijl het aanvanke lijk vooral over vormings po litiek zou gaan, staat nu vast dat de 781 gedelegeerden over alle actuele kwesties - vredespolitiek, economische politiek, vormingspolitiek - controversieel zullen discus siëren. Uniek voor het partijcongres is dat op uitnodiging van secre taris-generaal Heiner Geiss- ler circa 500 jongeren in de leeftijd van 16 tot 34 jaar zijn uitgenodigd. Meer dan de helft hiervan is geen lid van de CDU. Ook vertegenwoor digers van de Aktion Suhne- zeighen, een van de twee hoofdorganisatoren van de massale vredesdemontratie (300.000 demonstranten) in Bonn, zijn gevraagd naar Hamburg te komen. Alle uit genodigde jongeren hebben altijd en overal het recht het woord te voeren. Het 30ste partijcongres wordt het grootste en zeker ook on gewoonste in de geschiede nis van de CDU. Tot nu toe waren de congressen van de christen-democraten vrij ge zapige bijeenkomsten, waar meestal bij acclamatie van te voren door het bestuur uitge werkte voorstellen werden aangenomen. Nu belooft er echter met name over de vre despolitiek een levendig de bat te ontstaan, met als eigen lijke inzet niet het al dan niet uitvoeren van het NAVO-be- sluit van 1979 maar de toe komstige koers van de partij. Secretaris-generaal Geissler wil meer leven in de muf rui kende partijgelederen bren gen. Daarmee stuit hij echter op partijvoorzitter en opposi tieleider Helmut Kohl, die het liefst het beeld van een eendrachtig opererende par tij zal willen bewaren om zo „in de slaapwagen" op de machtswisseling in Bonn te wachten. „Laat de regerings coalitie zichzelf maar om zeep helpen", luidt Kohls cre do. Helmut Kohl lijkt er nog altijd van overtuigd dat hij de on betwiste nummer een van de oppositie is. Dat is na de cata strofale verkiezingsnederlaag van Franz Josef Strauss bij de Bondsdagverkiezingen in 1980 ook lange tijd het geval geweest Maar Kohls ster be gint te verbleken. Zijn kritiek op de vredesdemonstratie in Bonn, waarbij hij het woord „volksfrontbelevenis", had gebruikt is hem door velen in de Union kwalijk genomen. Ook Kohls stramme verering van de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan gaat ve len te ver. Onder andere in dit verband noemde de voorzit ter van de jonge Union uit Nedersaksen, Buttner, het „pijnlijk" als CDU-politici „bij een blik op de neutro nenbom vochtige ogen krij gen alsof zij het kind Jezus hebben gezien". Daarbij komt dat binnen de CDU meer en meer aan Kohls kennis van zaken wordt getwijfeld. Strauss had jaren geleden al eens be weerd dat Helmut Kohl „to taal ongeschikt" is om kanse lier te worden. Dat gevoel borrelt weer op. In ieder ge val beginnen CDU-politici als de minister-presidenten uit Sleeswjjk-Holstein en Ba- den-Wurttemberg. Stelten berg en Spath, zich steeds meer te profileren De op stand der horden binnen de CDU is nog lang niet uitge broken, maar Hamburg zou daar op zijn minst aan bij kunnen dragen. HANS AMESZ TEHERAN - Het Iraanse parle ment heefi gisteren na een debat van 12 uur het nieuwe kabinet onder Mir Hossein Moussavi' goedgekeurd. Op twee posten na is de regering van dezelfde samenstelling als het vorige kabinet onder Hodja- toleslan Mahdavi Kani. De nieu welingen zijn kolonel Moham med Salimi van defensie en Ach- mad Tavakolh van arbeid. Bo vendien verenigt de premier zijn functie met die van minister van buitenlandse zaken, een post die hij ook de afgeloperi vier maan den bezette. Nadat Mahdavi Kani op 15 oktober was afgetreden om "president Chamenei de vrije hand te la ten", had het parlement dr. Ali Akbar Velayati als zijn opvolger afgewezen Daarop werd op 29 oktober Mir Hossein Moussavi met 115 tegen 39 stemmen, bij 48 onthoudingen aanvaard. Het kabinet bestaat uit Islamiti sche fundamentalisten, van wie het merendeel ook diende onder president Mohammed All Radjai die op 30 augustus bij een bom aanslag om het leven kwam. Waarnemers in Teheran geloven dat de 39-jange Moessavi een ze kere mate van continuiteit als be langrijkste richtsnoer nam bg het samenstellen van zijn ploeg. Bomaanslag MADRID (AP) Bg een bomex plosie buiten het kantoor van de Zwitserse luchtvaartmaatschap pij "Swissair" m Madnd zgn gis teren drie mensen twee politie mensen en een voorbijganger licht gewond geraakt, zo heefi de politie bekendgemaakt. Het Spaanse nieuwsagentschap meldt dat in verband met de aan slag twee mannen zijn gearres teerd. ADVERTENTIE mmiial. Hertchi/Dnnkt Hoensbroek. tel (045) 21 17 77

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9