Informatie gaat laatste fase in Van der Stoel wil brug slaan in VS Huurders eisen onderhoud Minder geld voor PvdA-banenplan Katwijkse vrouwen Breguet-bemanning hebben vertrouwen li Deze week bij de melkman: DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Europese vredesdemonstraties belangrijk gesprekspunt PUTTEN (ANP) - Dc politie van het Gelderse Putten heeft gister middag een groot deel van het centrum ontruimd, nadat een tankauto met 23 kubieke meter lpg-gas was lekgeslagen na een aanrijding. Een aantal straten werd afgezet, een kleuterschool en de praktijkkamer van een arts werden ontruimd. De brandweer kon door snel blus- singswerk een ramp voorkomen. De auto is weggesleept naar een parkeerplaats bij Nulde bij het IJsselmeer. Daar werd het gas in de loop van de avond overgela den. WASHINGTON (GPD) - Neder lands demissionaire minister van buitenlandse zaken, mr. Max van der Stoel, voert vandaag en mor gen in Washington besprekingen met de Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinber ger, minister van buitenlandse zaken Alexander Haig, ondermi nisters voor Europese en Latijn se zaken, alsmede gezaghebben- den, Republikeinen en Democra ten uit het Amerikaanse parle ment. Hoofddoel van de bespre kingen is tijdig bruggen te slaan tussen Amerika en zijn Europese bondgenoot Nederland, op een ogenblik dat in de Amerikaanse openbare mening de Europese vredesdemonstraties op groeien de weerzin stuiten. Demissionair als hij mag zijn: Van der Stoel komt Haig en Weinber ger uitleggen dat Nederland een beslissing over de plaatsing van kruisraketten op vaderlandse bo dem, die in december moet wor den genomen, opnieuw gaat uit stellen, vergezeld van een toe lichting, die er naar het heet op neer komt dat zo'n besluit aller minst betekent dat Nederland zich verder uit de NAVO zal los maken. Verteerbaar Diplomatieke waarnemers in Was hington zijn van oordeel dat met name in de top van de Ameri kaanse regering nog wel zo rede lijk wordt geoordeeld over de specifieke problemen van Ne derlands binnenlandse politiek, dat een uitstel verteerbaar is. Het zou evenwel voor de Amerika nen geheel onaanvaardbaar zijn wanneer Nederland de plaatsing van de 48 kernwapens voor de middellange afstand botweg zou weigeren. Het is aannemelijk dat de Neder landse bewindsman ook zal on derstrepen hoezeer Europa er be hoefte aan heeft een Amerikaan se buitenlandse politiek te zien ontstaan, die zich niet alleen maar op de Oost-Westverhoudin gen toespitst. Een beleid voor Latijns- en Midden-Amerika van hanteerbare proporties, een wel omschreven beleid op het gebied van de mensenrechten, zouden in de Nederlandse visie de poli tieke verhoudingen binnen het Atlantisch bondgenootschap zeer kunnen verbeteren. In besprekingen als deze zal Van der Stoel uiteraard ook de na druk leggen op het Nederlands verlangen niet alleen ernst te ma ken met de onderhandeingen over de Europese kernwapens met de Sowjet-Unie. maar dat te vens zo snel mogelijk (de Ameri kanen hebben maart 1982 gesug gereerd) met een hervatting van de SALT-onderhandelingen op nieuw moet worden begonnen. Sinaï Ook het Midden-Oosten neemt een belangrijke plaats in tijdens de gesprekken. Van der Stoel zal het ongetwijfeld hebben over de mogelijke Nederlandse deelne ming aan de Sinai-vredesmacht. Het zou daarbij vooral gaan om een medisch bataljon en trans- Ander punt: na de Noord-Zuidcon- ferentie in Cancun wordt aan di verse fronten hard gewerkt aan een vervolg. In New York zou onder meer de voorzitter van de Algemene Vergadering van de VN spelen met de gedachte een bijzondere groep landen bijeen te roepen voor verder overleg, terwijl ook in de Groep van 77 aan dergelijke initiatieven zou worden gewerkt. Van der Stoel zal Haig voorhouden dat Neder land bij dergelijke vervolgverga- deringen aanwezig wil zijn. op grond van de belangrijke bijdra gen die ons land financieel en wat het denkwerk betreft aan een oplossing van het Noord- Zuidvraagstuk heeft geleverd. DEN HAAG (GPD) - De informatie-poging van de hoogleraren Halberstadt en De Galan verkeert in de laatste fase. In Den Haag wordt verwacht dat zij vandaag, of uiterlijk morgen hun eindconclusies zullen trekken. Fractieleider Brinkhorst van D'66 zei gister avond „dat voor het eerst licht gloort aan het einde van de tunnel". De informateurs zullen vandaag proberen de laatste voorstellen van CDA, PvdA en D'66 tot één akkoord samen te voegen. Daar bij blijft slechts een deel over eind van hun eigen voorstel voor de invoering van een „solidari- teitsheffing", een extra-belas tingverhoging ten behoeve van de werkgelegenheid. Die voorstellen werden in het weekeinde door het CDA, en in het bijzonder premier Van Agt en minister Van der Stee (finan ciën), afgewezen. Gisteren had de hele dag koortsachtig overleg plaats tussen de informateurs, de meest betrokken bewindslieden en de fractieleiders van de rege ringspartijen. Minder geld Werkgevers verontrust DEN HAAG (ANP) - De raad van Nederlandse werkge versverbonden is ernstig verontrust over de berichten in de media dat de informa teurs Halberstadt en De Ga lan in hun voorstel een finan cieringstekort van de over heid van meer dan 6,5 pro cent van het nationaal inko men aanvaarden. Ook is de raad, waarin de werk geverscentrales VNO en NCW samenwerken, tegen de financiering van een werkge legenheidsplan door verho ging van de loon- en inkom stenbelasting. De werkgevers zeggen dit in een telegram dat zij gisteren hebben gestuurd aan premier Van Agt en de ministers Van der Stee en Terlouw, CDA- fractieleider Lubbers en zijn D'66-collega Brinkhorst. Het telegram is niet gericht aan de betrokken PvdA-politici, omdat zij volgens de media al te kennen hebben gegeven met de voorstellen van de in formateurs in te stemmen, al dus de VNO-woordvoerder. Volgens de raad lijdt het geen twijfel dat zowel een te groot financieringstekort als een verzwaring van de loon- en inkomstenbelasting extra werkloosheid in de marktsec tor tot gevolg heeft. WEERRAPPORTEN Duidelijk is wel dat PvdA-minister Den Uyl (sociale zaken en werk gelegenheid) minder geld voor zijn werkgelegenheidsplan be schikbaar krijgt dan hij wil. Vol gens CDA-fractieleider Lubbers heeft het CDA gisteren zijn gren zen gesteld tot hoever het zelf wil gaan. Het is nu aan PvdA en D'66 om daar al dan niet positief op in te gaan. De eenmalige solidariteitsbelas- ting die de informateurs voor stelden, betrof een belastingver hoging van 800 miljoen gulden, te vinden door alle belasting schijven met 0,75 procent te ver hogen. Daarnaast zouden enkele accijnzen (benzine) moeten wor den verhoogd. Het CDA bleek echter niets te voe len voor verhoging van de loon- en inkomstenbelasting en kwam met het voorstel om de btw te verhogen, tegen een overigens lagere opbrengst. Het CDA denkt daarbij aan een extra-hoge btw op bepaalde luxe-goederen, zoals de christen-democraten al eerder hebben voorgesteld. Ook zou keihard afgesproken moe ten worden dat die stijging niet mag doorwerken in de prijscom pensatie, en dat zij op 1 januari 1983 weer ongedaan wordt ge- maak om te worden vervangen door het investeringsloon, waar bij de werknemers een deel (0,5 tot 1 procent) van hun inkomen afstaan ten behoeve van investe ringen. Dat stond ook in de voor stellen van de informateurs. Beperkte verhoging D'66 stelde gisteren een beperkter verhoging van de loon- en in komstenbelasting voor van 500 miljoen gulden. Nog eens zo'n bedrag zou gevonden moeten worden via het verlagen van be paalde wir-premies (250 miljoen) en het direct op de kapitaalmarkt lenen van 250 miljoen ten behoe ve van de bouw. Dat miljard moet in D'66-ogen wor den uitgegeven aan werkgele genheid in de bouw (die 250 mil joen), voor het opruimen van gif belten (100 miljoen), ter bevorde ring van de deeltijdarbeid bij vooral de overheid (100 miljoen), voor werkgelegenheid in het be drijfsleven (250 miljoen), terwijl 300 miljoen bestemd is voor het opvangen van eventuele tegen vallers bij de aardgasopbreng sten. Op die manier zou voor directe werkgelegenheidsplannen 700 miljoen beschikbaar zijn, onge veer 300 miljoen minder dan de PvdA wil. Dezelfde PvdA-kringen wezen er op dat de PvdA-bewindslieden al akkoord zijn gegaan met ver gaande bezuinigingsvoorstellen, die ertoe zullen leiden dat het fi nancieringstekort volgend jaar inderdaad naar 6,5 procent wordt teruggebracht, zoals premier Van Agt en minister Van der Stee hebben geëist. Daartegen over moet staan dat het CDA zich bereid toont financierings bronnen te vinden voor het werkgelegenheidsplan, zo heette het bij de PvdA. Optimistisch De fractieleiders van D'66 en PvdA waren gisteravond vrij optimis tisch. Volgens PvdA-fractielei- der Meijer zullen de twee infor mateurs vandaag of morgen hun eindconclusies kunnen trekken. De drie partijen moeten de voor stellen „zeer serieus" bekijken, omdat alle drie er zich redelijk in moeten kunnen vinden, meende de socialist. CDA-leider Lubbers toonde min der optimisme. „Pas uit de ge sprekken van maandag zal dui delijk worden of we het eens kunnen worden", zei hij. De CDA-ministers zullen moeten vasthouden aan de ingenomen standpunten, aldus Lubbers. Oppositieleider Wiegel noemde gisteren de uitgelekte voorstel len van de informateurs voor be lastingverhoging „verbijste rend". Hiermee wordt een van de weinige stevige pijlers van het regeerakkoord weggeslagen, zei hij. Dit is uiterst slecht voor het herstel van de economie. Volgens Wiegel „hoeven de socia listische brekers niet te betalen, voor hen rinkelt de kassa". De dames Goudriaan rechtsen Muller in gesprek mei minister Van Mierlo (defensie), die hun wlgens de vrouwen van de Breguet-bemanning meer vertrouwen heeft gegeven. Na gesprek met minister DEN HAAG (ANP) - Twee echtge notes van bemanningsleden van Breguet-Atlantic marinevliegtui- gen, die gisteren namens alle echtgenotes een onderhoud ha- den met minister Van Mierlo (de fensie), hebben meer vertrouwen gekregen in de afloop van de Breguet-zaak. De twee, M. Goudriaan en A. E. Muller-Leutscher uit Katwijk, zeiden na afloop van het onder houd dat de bewindsman hun duidelijk heeft gemaakt bij het inwinnen van zijn informatie niet alleen afhankelijk te zijn van de marineleiding. 'Hij heeft uit alle mogelijk kanalen informatie ingewonen om zo objectief mo gelijk tot een beslissing te ko- DEN HAAG (ANP) - Zijn ge meenteraden de aangewezen in stanties om zich uit te spreken over de plaatsing van atoomwa pens? Dit hebben de Tweede- Kamerleden Van Dam en Van de Sanden (beiden CDA) schrifte lijk gevraagd aan minister Van Thijn (binnenlandse zaken). Aanleiding voor hun vraag is een besluit dat de gemeente raad van Hellevoetsluis op 22 Oktober nam: met alle wettelij ke middelen verzet bieden te gen eventuele plaatsing van kernwapens op grondgebied van die gemeente. vliegtuig van dit type op zee een noodlanding moest maken waar bij drie doden vielen, zeggen de twee vrouwen bang te zijn ge weest voor eenzijdige voorlich ting van de Koninklijke Marine. 'Maar dit gesprek heeft ons echt meer vertrouwen gegeven, ook in de minister zelf. In het gesprek, dat ongeveer een uur duurde, 'hebben we echt ons hart eens gelucht. Ook de mede deling van de bewindsman dat hij bij zijn beslissing niet over één nacht ijs zal gaan, heeft ons goed gedaan'. De bewindsman zei tijdens het onderhoud de ko mende weken met zijn beslissing te komen of het toestel na ver sterking van twee onderdelen weer mag vliegen, of dat er in grijpender wijzigingen moeten plaatshebben alvorens het vlieg verbod voor dit toestel wordt op geheven. ZOETERMEER (ANP) - Prinses Juliana heeft gisteren in Zoeter- meer - in aanwezigheid van ko ningin Beatrix - het christelijk instituut voor dove jongeren "Effatha" officieel geopend. "Effatha" is een van de vijf dove- ninstituten in ons land. Het is bestemd voor prelinguaal (ze zijn doofgeboren of doofgewor- den vóór de afronding van de spraakontwikkeling) dove leer lingen van 13 tot 18 jaar. Duo schoot voor de lol op passant EINDHOVEN (ANP) - Ek Eindhovense gemecntepoli tie heeft in de nacht van zon dag op maandag twee inwo ners van die stad aangehou den. Ze worden ervan ver dacht rond het middernach U-lijk uur een 18-jarige Eind hovenaar te hebben neerge schoten. Dat gebeurde terwij het slachtoffer met zijn motoi voor een rood verkeerslicht stond te wachten. De verdachten zaten in een au to die naast de 18-jarige stop te. De bijrijder haalde een pi stool tevoorschijn en losU een schot. Het slachtoflei werd aan het voorhoofd ge raakt. Omdat de verwonding niet ernstig was kon de jon geman vluchten. Thuisgeko men belde hij de politie. Aan de hand van het kenteker konden later in de nacht dt twee verdachten, beiden ne gentien jaar, worden aange houden. Een van hen verzette zich hevig tegen zyn aanhou ding Zij verklaarden tegenover de politie dat zij "het leuk von den om zo maar iemand te bedreigen". Het slachtoffer had pech dat de verdachten toevallig naast hem stopten. Deskundigen van de politie zijn er van overtuigd dat de 18-jarige Eindhovenaar, die zich in een ziekenhuis heeft moeten laten behandelen, door het oog van de naald is gekropen. "De man had net zo goed morsdood kunnen zijn", aldus een woordvoer der van de politie. Schillenboer moet paard verkopen uit geldgebrek ARNHEM (ANP) - De Arnhem se schillenboer Stephan Triest heeft honderdduizend kilo afval opgehaald, maar vandaag moet hij wegens geldgebrek zijn Zeeuwse trekpaard Bianca verkopen. Triest is bang dat de vierjari ge merrie haar leven in het slachthuis zal eindigen. De schillenboer geeft de schuld aan de gemeente Arnhem, die weigert zesenvijftig gul den subsidie te geven voor el ke ton afval die hij ophaalt. "Als ik nu myn paard en wagen met verkoop, dan worden gas en licht afgesloten. Eigenlek had ik nu feest moeten vie ren. omdat ik mijn eerste honderdduizend kilo had binnengehaald", zei Triest gisteren. Als noodoplossing zal hij nu schillen ophalen met een tractor en een kar van de (mede door hem opge richte) ecologische kringloopstichting. Triest heeft dit jaar van de stichting Verwijdering Afval stoffen in Amersfoort een eenmalige experimentele subsidie van twintigduizend gulden gehad, maar daarmee kwam hij financieel niet rond. Van het geld is de trac tor met aanhanger gekocht, alsmede tweeduizend em mers die onder de inwoners van twee Arnhemse wijken zijn verspreid. De opgehaal de schillen worden naar een milieuvriendelijke boerdery in Leusden gebracht. Het instituut voor Veevoeder- onderzoek bekijkt nu welke invloed de vaak bespoten schillen op het vee hebben. Triest kreeg landelijke be kendheid toen hij met paard en wagen naar het Binnenhof in Den Haag trok en tiendui zend handtekeningen aan bood aan kamerleden. Marokkanen in geweer tegen "Arnicales" HEERLEN (ANP) - Het Komité Marokkaanse Arbeiders in Ne derland (KMAN) heeft gister avond tijdens een bijeenkomst in het missionair centrum in Heer len vertegenwoordigers van poli tieke partijen en andere groepe ringen opgeroepen deel te ne men aan een protestdemonstra tie tegen de Amicales. Dit in ver band met een bijeenkomst die Amicales komende zaterdag be legt in Heerlen. Volgens KMAN is Amicales een fascistische organisatie die on der hel mom van culturele mani festaties politieke doelen na streeft en tegenstanders van het Marokkaanse Hassan-regime be spioneert Enkele woordvoerders van KMAN beweerden dat de in Nederland verblijvende Marokkanen voor tachtig procent lid zijn van Ami cales. "De meesten zijn met vry- wilhg toegetreden maar onder druk bevreesd als zij zyn voor re presaillemaatregelen". In Limburg wonen ongeveer 7 000 Marokkanen. Een duidelijk con- Pültft topunt la Heerlen met meer dan 600. Daar wil de Ami cales zaterdag een nieuwe afde ling stichten. Via een protestmars vanaf het sta tion wil KMAN betogen tegen de methodes van Amicales. Een vergunning voor deze betoging is bij de gemeente Heerlen aan gevraagd. maar nog altijd niet verleend ei. 9 E t E E Amsterdam motregen 14 11 0.2 De Bilt 14 10 0.2 Deelen geheel bew 14 10 1 Eelde 14 4 0.7 Eindhoven geheel bew. 14 12 3 Den Helder motregen 14 9 0.3 Rotterdam geheel bew. 15 11 0.6 Twente geheel bew. 14 8 3 Vlissingen motregen 14 12 0.3 Zd.-Limburg motregen 13 12 3 Aberdeen motregen 11 7 3 Athene licht bew. 24 12 0 Barcelona onbew. 21 10 0 Berlijn 14 7 1 Bordeaux 22 11 0 Brussel geheel bew. 13 11 2 Frankfort 15 8 0 Genève 11 6 0.3 Helsinki 0 -3 0 Innsbruck 18 3 0 Klagenfurt 12 2 0 Kopenhagen half bew 5 Lissabon onbew. 24 12 0 Locarno 16 3 0 Londen motregen 16 12 0.1 Luxemburg zwaar bew. onbew. 11 9 0.7 Madrid 24 2 0 Malaga onbew. 23 10 0 Mallorca 23 9 0 Munchen 18 0 geheel bew. 17 14 0 Oslo 4 -5 6 Parijs geheel bew. 14 12 0 19 11 0 Split onbew. 20 10 0 Stockholm half bew. 4 -1 15 18 10 .3 17 5 0 Casa Bianca licht bew. 24 14 0 Istanbul 18 15 0 Las Palmas licht bew. 25 17 0 Tel-Aviv zwaar bew. 16 Tunis onbew 23 12 0 ADVERTENTIE "^hfiuwV Opnieuw geding tegen huiseigenaren AMSTERDAM (ANP) - Opnieuw hebben in Amsterdam huurders van woningen uit de hele stad hun huiseigenaren voor de rech ter gesleept om via een kort ge ding voor elkaar te krijgen dat deze achterstallig onderhoud in hun woningen zullen verrichten. Eerder dit jaar wierp een dergelij ke grootscheepse aanpak - waarbij advocaten van de Ver eniging Sociale Advokatuur in de hoofdstad namens ruim veer tig huurders een geding aan spanden - vruchten af. Op één uitzondering na leidde dit ertoe dat de eigenaren - al dan niet met een vonnis van de vice-presi dent van de rechtbank - hun on- derhoudsverplcihtingen nakwa men. Dit succes voor de huurders en hun advocaat leidde gisteren tot een nieuwe serie kort gedingen. In totaal hadden 43 huurders klachten, variërend van lekkagos en wankele steunbalken tot klei nigheden als niet goed afgewerk te reparaties, ingediend tegen ne gen huiseigenaren. De vice-president van de recht bank in Amsterdam, mr. B.J. As- scher, besloot alvorens vonnis te wyzen eerst eens ter plekke te gaan kijken bij de bewoners. Dit doet hij begin december. Wan neer in de tussentijd eigenaren en huurders niet tot een schik king zijn gekomen, zal mr As- scher daarna vonnis wijzen. Volgens één van de advocaten, mr. P van den Biescn, zullen dit jaar zeker nog twee series gedingen aangespannen worden Patiënten: hartchirurg Van der Schaar weer in conflict ADVERTENTIE WEERT (ANP) - Met ingang van 1 januari 1982 eindigt het tijdelijk dienstverband tussen dr. P. van der Schaar, de Brabantse hart chirurg uit Lierop, en het Sint Jans ziekenhuis in Weert. Dit is gisteren van de zijde van dit zie kenhuis meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de direc tie is er geen sprake van een con flictsituatie. Van der Schaar zou hebben ingestemd met het geno men besluit Enkele van zijn patiënten echter beweren het tegendeel. Zij zijn gisteren een handtekeningenac tie begonnen en roepen patiën ten op zich in te spannen voor het aanblijven van dr Van der Schaar, "een uitstekend genees heer". Volgens een zegsman van het zie kenhuis worden de patiënten niet onverzorgd achtergelaten omdat zij in de toekomst terecht kunnen in het Cathanna Zieken huis in het nabue Eindhoven. Lambrusco del Presidente AMABIEE D.O.C. Fraaie zacht mouvwrende rode wijn uil het Po-dal. Heerlijk fro ai truing met een licht zoetje'. Prikkelend en ma een levendtf whuim Verrassend lekker als aperitief cn voortreffelijk bij wal zwaardere gerechten Verknjgbaar bij slijterij cn wijnhandel Import en distnhuti KUJIVE id 01 - 569324* lel 08334 - 1413

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7