Reed: snelst groeiende fabriek in regio Leiden "Voor promoties is grotere ruimte nodig" Zomerpostzegels: bijna kwart ton PAGINA 4 DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 LEIDEN - Reed" is zonder twijfel de snelst groeiende fabriek in de Leidse regio. In tweef jaar tijd is de werkgelegenheid bij Reed Leiden verdubbeld naar 190 mensen. Het machinepark is uitgebreid met 25 machines. Het fabrieksgebouw zelf is ook twee keer zo groot geworden; anderhalve maand geleden is de nieuwe produktiehal in gebruik genomen. De produktie is nü verdubbeld naar vijftig boorkoppen per dag. Binnen negen maanden wil de directie de produktie nog eens verder opvoeren tot zeventig boorkoppen per dag. Opnieuw worden hiervoor nieuwe machi nes geplaatst en worden onge veer vijftien nieuwe werknemers aangetrokken. Het beschikbare terrein aan de Rooseveltstraat is dan boordevol. Directeur J. Oelmeijer ("ik zeg lie ver 'boorbeitelfabriek', anders denken ze dat ik bij een moor- koppenfabriek werk") meent dat het succes van Reed te danken is aan de "eerste en de tweede olie crisis". Naarmate de olie duurder werd en de politieke spanningen in het Midden-Oosten toenamen, besloten de olie-afnemers om des te harder energie te besparen of op andere energiebronnen (zo als kernenergie) aan te sturen. Niet in het minst besloten zij des te harder in (diepe) grond en zee te wroeten naar olie en gas. Dat komt Reed goed van pas. Reed maakt boorkoppen voor olie- en gaswinning. Veel werklozen "Bij de eerste oliecrisis in '73 aar zelden wij een beetje om flinke investeringen te doen mede om dat de arbeidsmarkt in Neder land zo gespannen was", vertelt directeur Oelmeijer. De fabriek breidde toen slechts in geringe mate uit. Reed waagde "de grote sprong" (een verdubbeling) twee jaar geleden wel. De arbeids markt in Nederland was inmid dels allesbehalve 'gespannen': veel werklozen, weinig banen. Onlangs nog sloten de fabrieks- poorten van Adler, enkele hon- Het maken var, boorkoppen in de nieuwe produktiehal van Reed. Op de derden meters voo'rbii Reed, voorgrond boorkoppen m wording van de Wolspinnerij Ede. nou een paar honderd meter verder. De honderden werknemers van Adler en de Wolspinnerij staan op straat; enkelen van hen heb ben nieuwe werk gevonden in Leiden; bij Reed. De voornaamste reden om 'de gro te sprong' te wagen, ligt in de groei van de wereldmarkt voor de produkten van Reed. De olie prijzen werden na de zogenaam de tweede oliecrisis in '78/'79 nog duurder. Zee en aarde lijken te klein voor de boortorens. Het hoofdkwartier van Reed in Houston (Verenigde Staten) kon de produktie van boorkoppen nauwelijks bijbenen toen vorig jaar het aantal boortorens in de Verenigde Staten verdubbelde tot een aantal van 4300. Reed Lei den moest steeds meer de gretige markten buiten de Verenigde Staten van boorkoppen voor zien. Reed Leiden heeft het afgelopen jaar een omzet behaald van onge veer zeventig miljoen gulden. Di recteur Oelmeijer kijkt tevreden. Omzet en winst zijn hoger dan gepland. Rock Bit Clarence Reed vestigde zestig jaar geleden de "Reed Rock Bit Com pany" (Reed Boorkop Maat schappij) in Houston. In de jaren vijftig besloot Reed uit te brei den in West-Europa. Omdat Ne derland indertijd actief buiten landse investeerders aantrok en Reed klanten had die niet in dol lars maar wel in guldens konden betalen, kwam Reed naar Neder land, naar Leiden aan de Roose veltstraat. Reed Leiden begon met 45 mensen en had twintig jaar later bijna tachtig mensen in dienst. Het mammoetconcern "Baker In ternational" nam in dat jaar (1975) Reed over. Baker is be trokken bij alles wat met energie te maken heeft; van het winnen J. Oelmeijer: aan de achterkant van het oude gedeelte van de fabriek. Met beide benen op de grond. van gas, olie en steenkool tot het opwekken van kernenergie. De ze overname heeft tezamen met "de oliecrisis" meer armslag ge geven aan Reed. Het aandeel in de wereldmarkt van boorkoppen steeg sinds de overname van 21 naar ongeveer 26 procent. Het marktaandeel dat Reed Leiden bespeelt is sinds '75 toegenomen van acht naar vijftien procent. Reed Leiden levert vooral aan olie maatschappijen in Saoedie-Ara- bië en de emiraten in het Mid den-Oosten. Maar ook een groot deel van het Groningse gas komt met Reed-boorkoppen uit de grond. Toen de Nederlandse Aardolie Maatschappij (Shell/Es- so) proefboringen naar olie ver richtte bij Hoogmade, gebruikte ze boorkoppen van Reed. Reed Leiden verkoopt echter slechts vyf van de honderd boor koppen in Nederland; de rest gaat naar het buitenland. Een boorkop kost - afhankelijk van het type - 7000 tot 17.000 gulden. Groei Reed heeft behalve in de Verenig de Staten en in Nederland ver koopkantoren en agenten in Chi li, Frankrijk, Griekenland, Schotland. Venezuela en Singa pore. Volgend jaar opent Reed haar derde boorkoppenfabriek want de vraag naar boorkoppen groeit nog steeds. De nieuwe fa briek wordt gebouwd in Singa pore. Bovendien is nieuwbouw gepland van het hoofdkwartier in Houston om het tempo in de verbeteringen aan de boorkop pen te versnellen. Het jongste staaltje van techniek van Reed is de "High Speed"-boorkop. "Voorheen waren er alleen boor- beitels die óf snel boorden maar niet lang meegingen óf beitels die lang meegingen maar lang zaam boorden. Nü hebben we met de high speed-beitel een bei tel die snel is en lang meegaat", verklaart Oelmeijer. De "High Speed"-beitel heeft een 'levens duur' van ongeveer negentig booruren. Voor de uitbreiding in Leiden, Houston en in Singapore en voor vestiging van verkoopkantoren heeft Reed 100 miljoen dollar uit getrokken. Aardwarmte De onzekerheid over de toekomsti ge energie-voorziening houdt Reed uiteraard in het bijzonder bezig. Als de bodem van de olie- en gasvoorraden in zicht komt, zou Reed wel op kunnen hou den. Directeur Oelmeijer: "Er is nü geen gebrek aan olie, maar dat komt wèl als je bedenkt wat de Derde wereld in de toekomst zal verbruiken". Reed mikt voor de toekomst op het aanboren van warme lagen in de grond (geo thermische energie). Reed Leiden levert al 'gewone' boorkoppen om warme aardla gen aan te boren, aan de Filippij nen en aan Ijsland. Daar zijn vul kanische gebieden waar aard warmte gemakkelijk te winnen is. "Maar ook in Spijkenisse wordt een oud gat van de Neder landse Aardolie Maatschappij gebruikt voor stadsverwarmin gen", vertelt Oelmeijer. Hij verwacht dat Reed binnen vijf tien jaar speciale boorkoppen, heeft ontwikkeld voor de geo thermische industrie. "Gezien de weerstand tegen kernenergie - terecht of ten onrechte - moet je toch naar andere energiebron nen zoeken" zegt hij. Hij vindt hierbij dat "de toepasbaarheid van wind- en zonne-energie een beetje wordt overtrokken". Na tuurlijk, Oelmeijer staat met bei de benen op de grond. De boor koppen van Reed kunnen niets met wind en reiken niet tot de zon. RENE VAN DER VELDEN Bejaarde zelf nog druk in de weer voor bejaarden Senaatskamer Academiegebouw te klein LEIDEN - Uit handen van burgemeester Goekoop kreeg mevrouw M.F.J. van der Lelie—Meys gisteren de gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden uitgereikt. Mevrouw Van der Lelie kreeg deze speld als blijk Van erkentelijkheid voor het vele werk dat ze in Leiden heeft gedaan voor onder andere bejaarden. Opmerkelijk is dat mevrouw Van der Lelie, die zelf gisteren 85 jaar werd, nog steeds actief is in het bejaardenwerk. Los van organisaties als ge zinszorg of het dienstencentrum bemiddelt ze bij het vinden van hulp voor bejaarden die daar om vragen. En zelfs op haar verjaardag staat de telefoon niet stil; nog voor het middaguur moeten er twee huipaan- vragen worden genoteerd. Naast het bejaardenwerk, dat ze nu zo'n dertien jaar doet, heeft n Van der Lelie zich ook op andere vlakken van de hulpverlening verdien stelijk gemaakt. Twintig jaar lang was ze bestuurslid van Cortona, dat hulp verleende aan ongehuwde moeders. Al het vrijwilligerswerk was voor de gemeente Leiden reden om de gouden speld uit te reiken, een speld die wordt gegeven aan mensen die bijzon der veel voor de stad hebben gedaan. Naast burgemeester Goekoop bracht ook wethouder Tesselaar gisteren een bezoek aan mevrouw Van der Lelie. LEIDEN - Voor de promoties aan de Leidse universiteit moet een grotere ruimte worden gevon den. L. Bouke van der Meer, lid van de universiteitsraad, heeft deze wens kenbaar gemaakt via vragen aan het College van Be stuur. Momenteel worden wetenschap pers die aan de hand van een proefschrift de titel van doctor willen verwerven in de Senaats kamer., in het Academiegebouw aan het Rapenburg 'afgehan deld'. Maar, stelt Van der Meer in een toelichting op zijn vragen: "Door de geringe afmetingen van de Senaatskamer wordt de toegankelijkheid tot het bijwo nen van een promotie in ernstige mate beperkt". Is artikel twee uit het Academisch Statuut, 'Pro moties worden in het openbaar gehouden' dan nog wel waar te maken, zo vraagt hij zich af. "Het komt geregeld voor", vertelt Van der Meer, "dat alle zeventig plaatsen bezet zijn en mensen buiten moeten wachten tot de re ceptie begint. Vanwege die be perkte ruimte is de regeling nu zo dat de promovendus - degene die promoveert - toegangskaar tjes uitdeelt. Als het vol zit, kom je er zonder kaartje niet in. Een typisch Leids probleem. Bij an dere universiteiten worden veel grotere, ruimte gebruikt". "Vreselijk belangrijk is de kwestie natuurlijk niet, maar toch sluit de universiteit zich op deze ma Klaverjassen Klaverjasvereniging DS-Lei- den hbudt een aantal woens dagavonden open huis om klaverjasliefhebbers gelegen heid te geven kennis te maken met deze vereniging. Deze avonden zijn vastgesteld op de woensdagen 4,11 en 18 no vember. DS kaart in het club huis van speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schu- bertlaan. Voor nadere infor matie: I. Lens tel. 071-760110 of mevrouw S. Bousie, tel. 071-763024. Hengelsport Hengelsportvereniging De Ruisvoorn viste haar negende wedstrijd in de Ringvaart in Lisse. Uitslag: 1 J. Schouten 3260 gram-12 stuks, 2 D de Bruijn 2700-11, 3 F. Smit 2330-14, 4 li. van Alphen sr. 1030-5, 5 G Kleijn 900-5, 6 D. v.d. Bent 620-3, 7 M. Hoogka mer 610-5, 8 A. v.d. Meer 460- 6, 9 W. Boehlee 320-1, 10 G. Harland 180-1. Humanistisch In restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg wordt vanavond een bijeenkomst gehouden van het Humanistisch Ver bond afdeling Leiden. F. Broekman, wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de universiteit van Nijmegen, bespreekt het boek "Hou het klem" van E P. Schumacher. De schrijver beschrijft in dit boek de mogelijkheid om te rug te gaan tot de werkelijke behoeften van de mens. De bijeenkomst begint om acht Lezen in Leiden "Lezen in Leiden, 600 jaar Openbare Bibliotheek in Lei den" is de titel van een lezing die J P M. Roozen vanavond om kwart over acht in mu seum de Lakenhal aan de Ou de Singel houdt. Hij is stu dent geschiedenis aan de Leidse universiteit. Rock De rockgroep Naollin treedt woensdagavond op in socië teit The Jam aan de 2e Bin nenvestgracht. De Leidse groep omschrijft haar muziek als apocalyptische rock en be schouwt dat als een met fata lisme doorspekte vorm van rock in ae trant van The Doors. Het optreden begint om half tien. Naollin bestaat uit Lodewijk Brussé drums en zang). Hans Plug (basgi taar) en Hans Wildschut (so logitaar). Bazar De Evangelisch-Lutherse kerk aan de Hooglandsekerk- gracht 28 houdt woensdag de jaarlijkse bazar. Er worden allerlei goederen verkocht en verder zijn er attracties als kantklossen, een stand met curiositeiten en voor kinde ren 's middags een diafilm. Verder is er een koffie- en theeschenkerij's Avonds draait het rad van avontuur. De openingstijden zijn 10-12, 14-17 en 19-22 uur. Kinderbingo Buurtcentrum Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad in de Merenwijk houdt woensdag middag de eerste kinderbin- Himalaya Mevrouw R. Arendsen de Wolff houdt donderdagavond een lezing met dia's over de trek en klim tocht die zij met vijf andere Nederlanders in 1979 door de Hiamalaya heeft ge maakt. De lezing wordt ge houden in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Ou de Vest en begint om kwart over acht. Strandloop Zwem- en polovereniging De Zijl-LGB houdt zondag haar 22stc internationale strand- loop aan de Langevelderslag in Noordwijkerhout. De start is om elf uur en er wordt gelo pen over de afstanden vier, acht en twaalf kilometer. In schrijven aan de start is mo gelijk van half elf af. Kinderfilm De kinderfilm Brontosaurus wordt woensdagmiddag in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest vertoond. Kinderen ontdek ken in een bos een hert dat ge wond is doordat het in een stapel gebrokken flessen heeft getrapt. De kinderen beslui ten iets te doen aan het afval en ander vuil dat overal in het bos wordt gestort. De f ilm begint om half drie. Vredesmars De initiatiefgroep "Leiden gaat naar Amsterdam" vergadert woensdagavond 4 november om acht uur, Rijnstraat 8. Zij organiseert de Leidse deelna me aan de vredesdemonstra tie op 21 november in Amster dam. Belangstellenden zijn welkom. Ook kunnen bus- kaarten en informatiemate riaal op dit adres worden af gehaald. nier een beetje op in een ivoren toren. De samenleving wordt, min of meer buitengesloten, ter wijl de universiteit toch moet kunnen tonen wat er binnen de academische muren gebeurt". Aan universiteitszijde is men uit nostalgische overwegingen nog al gebakken aan de Senaatska mer. Van der Meer:"Ik kan me dat best voorstellen. Het is een mooi zaaltje. Je kunt echter wel waarde hechten aan traditie en decor, maar je moetje ook open stellen voor je omgeving. En er zijn ook alternatieven: het Groot Auditorium in het Academiege bouw bijvoorbeeld. Daar wordt nu ook al gebruik van gemaakt als er erg veel belangstelling wordt verwacht. Naar mijn me ning echter nog te weinig. Moge lijk is er in het Witte Singel-pro ject een grote ruimte, waar pro moties kunnen worden gehou den en mocht het de Senaatska mer blijven, dan is er wellicht met audio-visuele middelen wat te regelen". L. Bouke van der Meer heeft nog meer noten op ziin zang: hij wil ook de mogelijkheid van een vraag uit de zaal versoepeld heb ben. Mensen die zelf gepromo veerd zijn kunnen dat nu alleen na tussenkomst van de promotor (die de promovendus bij het ma ken van zijn proefschrift heeft begeleid). Niet-gepromoveerden mogen slechts bij hoge uitzonn- dering een vraag stellen. Dat Vindt Van der Meer een onzinni ge zaak. "Waarom zou iemand die wel gepromoveerd is een zin niger vraag stellen dan iemand die niet gepromoveerd is? Dat is toch onzin. Bovendien: bij een onderwerp, dat de maatschappij nogal raakt, zou het heel zinvol zijn als er eens een eenvoudige, doeltreffende vraag werd ge steld. Daar ontbreekt het nu nog wel eens aan". Van der Meer doelt daarmee op de docenten, die de promovendus een aantal vragen stellen. Docenten, die slechts op een beperkt terrein deskundig zijn. "Maar al te vaak gaat het daarom over detailpun ten", denkt Van der Meer, die daarom net als in Amsterdam de aanwezigen meer de kans wil ge ven hun mondje te roeren. LEIDEN - Bijna 24.000 gulden, af komstig van de verkoop van zo merpostzegels, kan dit jaar wor den verdeeld over verschillende Leidse instellingen. Het Rode Kruis krijgt daarvan zesduizend gulden, voor de inrichting van het nieuwe gebouw dat aan de Apollolaan wordt gebouwd. Het comité dat zich bezig houdt Voorlichting bedrijven pas volgende week LEIDEN - De Kamer van Koop handel houdt niet aanstaande donderdag, zoals in gisteren in onze krant stond vermeld een voorlichtingsbijeenkomst voor het bedrijfsleven, maar donder dag 12 november. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel, Stationsweg 41 in Leiden en begint om kwart over twee. met de voltooiing van het Petru sorgel krijgt vijduizend gulden toebedeeld. Vierduizend gulden wordt verder besteed aan de in richting van clubhuis "In de Vroolijcke Arke", aan de Stich ting Welzijn voor een huisves tingsproject voor Marokkanen en aan de Stichting Meerburg, ook voor de inrichting van een clubhuis. Achthonderd gulden tenslotte voor de Stichting Club huizen De Jeugdhaven, die een stencilmachine wil aanschaffen. Van de opbrengst van de zomer postzegels wordt elk jaar de helft gereserveerd voor projecten van regionaal of lokaal belang. Het geld wordt over de Nerderlandse provincies verdeeld en de com missaris van de koningin in elke provincie adviseert vervolgens welke instellingen voor een gift in aanmerking komen. Vijftig procent van het beschikbare geld is daarbij bestemd voor cul turele doeleinden, de andere vijf tig procent voor culturele belan gen en projecten op het gebied van volksgezondheid. Een groot deel van de opbrengst van de zegels wordt ook uitge keerd aan landelijk werkende or ganisaties. Tien procent tenslotte gaat naar projecten in de Neder landse Antillen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4