Raad: parkeergarage Langegracht Feestelijke opening Leidse Polen-actie Bedrijfsleven en winkeliers tegen aanleg grachtje op Kort Rapenburg Alleen PSP en PPR zijn tegen Geld ingeruimd voor Schuttersveld-plan Leidse stadsrubriek DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 LEIDEN - Fietsenkelder staat blank LEIDEN De fietsenkelder onder het station heeft gister ochtend vroeg enige tijd blank gestaan. Door een lek in de waterleiding was de stalling onder water gelopen. Met twee pompen moest de brandweer er aan te pas ko men om de stalling weer droog te leggen Onder invloed tegen paaltje LEIDEN De bestuurder van een personenauto is de afge lopen nacht aangehouden door de Leidse politie. De man reed onder invloed van alcohol op de Brahmslaan een verkeerspaaltje omver. Zijn auto liep daarbij een flin ke deuk op; de bestuurder moest de bloedproef onder gaan en kreeg een rijverbod opgelegd. In studentensociëteit Minerva LEIDEN - In een drukbe zocht en rumoerig Miner va is gisteravond de actie "Regio Leiden helpt Po len" officieel begonnen. De studentensociëteit aan de Breestraat maakte een feestelijke indruk, die overigens niet wegnam dat de reden van de bij eenkomst een serieuze zaak was voedsel- en an dere schaarste in Polen. De Poolse sfeer hing al vanaf een uur of zes gisteravond in Miner- LEIDEN De parkeergarage naast de Digros-vestiging aan de Langegracht kan er komen. Het voorstel van B en W om de oude textielfabriek Krantz te slopen en de grond uit te geven ten behoeve van de bouw van zo'n garage ondervond gisteravond in de gemeenteraad al leen weerstand van PSP en PPR. PSP-raadslid Van Putten verklaar de dat de auto milieuvervuilend is en veel ruimte in beslag neemt. Hij sprak er mede daarom zijn voorkeur voor uit om op deze plaats woningen te bouwen. Kri tiek had Van Putten op de finan ciële resultaten van de onderhan delingen met Digros en zei dat er een 'vriendenprijsje' was over eengekomen. Van Oosten (PPR) vond dat er geen reden was om de eertijds uitgesproken voorkeur voor een garage aan het Levendaal/St.Jo- rissteeg op te geven. (De uitge sproken voorkeur is overingens enige tijd geleden - met het oog op de onderhandelingspositie van de gemeente - door de ge meenteraad wel officieel inge trokken). Ervan uitgaande dat de garage aan de Langegracht er toch zou ko men, stelde Van Oosten zich ver der op het standpunt dat de ge meente een deel van (eventuele toekomstige) winst op de garage zou moeten krijgen. Kritiek had hij op de 'zeer actieve medewer king van het college' en 'het ver lies van anderhalf miljoen' op de uitgifte van de grond. Verder stelde Van Oosten voor om onmiddellijk te beginnen met het opheffen van 375 parkeer plaatsen in de omgeving van de garage. Voorts diende hij een motie in, waarin werd aange drongen op het tot stand bren gen van een bewaakte fietsen stalling nabij de Haarlemmer straat. Deze stalling zou tenmin ste op donderdagavond en zater dagmiddag tegen een redelijk ta rief toegankelijk moeten zijn. Looproute De voorstellen van Van Oosten vonden slechts steun bij de PSP. Alleen het voorstel over de fiet senstalling viel bij het college in goede aarde. Glaubitz (D'66) zei dat de Lange Mare een aantrekkelijke loop route naar de Haarlemmerstraat kan worden. Hij verzette zich te gen het idee om 375 plaatsen in de omgeving op te heffen. Dat aantal gaat D'66 te ver, zo ver klaarde hij. De CPN-er Brands zei voorstander te zijn van een autoluwe binnen stad, geen autovrije. "Daar om heen moet goede parkeergele genheid zijn", aldus Brands. "Di gros is er nu eenmaal en het is niet meer weg te denken". Hij wees erop dat in De Camp het wonen meer de aandacht gaat krijgen en dat auto's er in de toe komst geweerd moeten kunnen worden. De garage aan de Lange gracht zou daaraan bijdragen. Hij zei daarom de moties van de PPR niet te zullen steunen. Het CDA toonde zich ook voor stander van de garage, al ver klaarde raadslid Van Zijp dat het plan hard is aangekomen bij de Leidse middenstand. Te veel is er volgens Van Zijp gekeken naar de belangen van de exploi tant van de garage en te weinig naar de financiële draagkracht van de omwonenden. Zijn partijgenote Van Dee diende een voorstel in om de parkeer plaatsen die bij de reconstructie van de wegen rond molen De Valk verloren gaan, mee te tellen bij de op te heffen parkeerplaat sen in de omgeving van de gara ge. PvdA en WD steunden in grote lijnen het voorstel van het colle ge. Kuijers (WD) bepleitte nog maals het opstellen van een par- k eerplan. De gemeenteraad kwam gisteravond door tijdge brek niet toe aan de stemming over de voorstellen. Die stem ming wordt in de extra raadsver gadering van volgende week maandag gehouden. LEIDEN - Zowel het Leids City Centrum, de organisatie voor winkeliers binnen de singels, als de stichting Leidse Binnenstad (vertegenwoordi ger van het bedrijfsleven) heeft bezwaren tegen de aanleg van een grachtje op het Kort Rapenburg. De Kamer van Koophandel stelt dat zij alleen maar tot de conclusie kan komen dat het belang van het bedrijfsleven kennelijk nog steeds van ondergeschikt belang is voor het Leidse gemeentebestuur. Het Leids City Centrum schrijft aan het college van B en W: "Uit de verkeersproef is duidelijk gebleken, dat aanleg van een grachtje zal leiden tot aanzienlijke vertragingen zowel voor het autoverkeer als voor het openbaar vervoer". De organisatie vreest dat de gevolgen van een grachtje o m. zal zijn dat bezoekers uit de regio Leiden gaan mijden en centra die makkelijker bereikbaar zijn zullen gaan bezoeken. "Uit de proef bleek, dat files tot zelfs voorbij de Rijnsburgerweg zouden ontstaan". De stichting Leidse Binnenstad, de belangenorganisatie van het bedrijfs leven, stelt in haar brief aan het college van B en W, dat nu niet moet worden besloten om een gracht aan te leggen, omdat geen der varian ten van het gemeentebestuur voldoet aan de eis dat de toegankelijk heid van en doorstroming in de binnenstad voor alle verkeer toerei kend moet zijn. Verder stelt de stichting dat de voorstellen van het gemeentebestuur betrekking hebben op een deel van de binnenstad, maar bij toepassing gevolgen zouden hebben voor het gehele centrum, verkeerstechnisch en economisch. Het gemeentebestuur, zo redeneert de Leidse Binnen stad, dient in deze tijd van economische teruggang bovendien uiterma te terughoudend te zijn wat betreft dit soort voorstellen. De stichting stelt verder dat een grachtje op het Kort Rapenburg wel mooi kan zijn, maar dat het gemeentebestuur er voor moet waken niet voorbij te gaan aan "andere schoonheids— en leefbaarheidsaspecten". Wat. zo oppert de stichting, heeft Leiden aan een grachtje zonder mooi uitzicht. va. Een Poolse maaltijd - zuur kool- werd geserveerd. Vervol gens verrichtten burgemeester Goekoop namens Leiden en bur gemeester De Roos van Ryns- burg namens de regio de officiële opening. Goekoop benadrukte dat de acties in Leiden en elders in het land moeten worden ge zien als burenhulp, want "Neder land en Polen zijn buren in het straatje van de Europese bescha ving". Burgemeester De Roos verwees naar een bezoek dat een delegatie uit Leiden recentelyk aan de Poolse stad Torun heeft gebracht en signaleerde dat in Torun en de rest van Polen "de schaarste steeds groter en de rij en voor de winkels steeds lan ger" worden. Honderden mensen bezochten gis teravond Minerva - onder wie ook de amabassadeur van Polen, de Leidse) minister van volksge zondheid en milieuhygiëne Gar deniers en staatstsecretans van verkeer en waterstaat Van der Doef. Een loterij bracht gister avond de eerste guldens binnen. Voetballer Wim Rysbergen en sportorganisator Joop Riethoven reikten de prijzen uit. In Leiden en omliggende gemeenten wordt deze week verder een huis-aan- huis collecte gehouden, terwyl gironummer 1984100 is openge steld voor degenen die langs de ze weg geld willen overmaken. De opbrengst wordt behalve aan voedsel vooral aan medicijnen en ziekenhuisuitrusting besteed en gaat naar Torun, de stad waar mee Leiden speciale banden heeft aangeknoopt. Minister Gardeniers ook 1 present. Een forumdiscussie, standjes met Poolse produkten, videoverto ningen met actuele beelden uit het land, de film "De meisjes van Wilko" van de Poolse regisseur Wajda en een optreden van een Nederlands/Poolse dans- en mu ziekgroep completeerden de Poolse sfeer in Minerva, waar menige oud-Pool een traantje wegpikte. De vakgroep geschiedenis van de Leidse universiteit heeft een les brief samengesteld voor het mid delbare onderwijs. Docenten aardrijkskunde, geschiedenis en maatschappijleer kunnen het materiaal gebruiken ter onder steuning van lessen waann aan dacht aan Polen wordt besteed. Voor meer informatie kan men contact opnemen met bureau voorlichting van de gemeente Leiden, tel: 254107. LEIDEN - In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat, is tot eind janua ri een tentoonstelling te zien, die gewijd is aan de Japanse Netsuke. De netsuke is een Japanse gor- delknoop die bestaat uit zeer fijn snijwerk, meestal niet groter dan vier centimeter, gemaakt van ivoor, hout, T entoonstelling over Japanse gordelknoop bamboe, hoorn, lak, porse lein, vruchten of uiteenlopen de mineralen. Het museum bezit 900 van deze netsukes, waarvan er tweehonderd nu te zien zijn. Iedere goed geklede Japanner droeg aan de ceintuur van zijn kimono een netsuke, waaraan de beurs, tabakszak en lakdoos via een koord was verbonden. De kimono's wa ren immers niet van zakken LEIDEN De gemeenteraad gisteravond akkoord gegaan met het voorstel van B en W om bijna een kwart miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de voor bereiding van een de gemeente lijke plannen voor het Schutters veld. In dat bestemmingsplan zal reke- Afsluiting Weddesteeg LEIDEN - De Weddesteeg is on geveer twee weken voor verkeer afgesloten in verband met de herbestratingswerkzaamheden die gisteren zijn begonnen. Op de hoek Galgewater/Prinsesse- kade is een omleidingsbord ge plaatst. ning gehouden worden met de bouw van kantoren aan weerszij den van de Oegstgeesterweg. Langs de Willem de Zwygerlaan is de vestiging van niet-hinderly- ke bedrijven mogelijk en tegen over de Valkbrug is ruimte voor een hotel Het resterende deel wordt voor wo ningbouw bestemd Het streven is erop gericht om 600 tot 650 wo ningen m de gesubsidieerde sec tor te bouwen Een derde deel hiervan zou uit één- of tweeka merwoningen moeten bestaan. De raadsleden spraken over het al gemeen waardering uit voor het ontwerp van de stedebouwkun digen Latta en Hólscher. Kritiek en onzekerheid was er met name op het punt van de behoefte aan kantoren en de vraag of deze werkgelegenheid aansluit op de Leidse arbeidsmarkt door René van der Velden Jaap Visser Witte tabak Goedkope shag en sigaretten bestaan nog. Zaterdags op de markt van de Hooglandse Kerkgracht kost een pakje van het merk "Euroshag" minder dan twee gulden. In drie 'gewone' winkels in Lei den (Morsweg, Kooilaan en Korevaarstraat) hoeven we sinds kort ook slechts twee gulden en tien cent de lucht in te blazen. Sigarenboer en -boerin Janssen van de Korevaarstraat verko pen "witte" shag en sigaret ten als lokmiddel. "Een paar nieuwe klanten kunnen we best gebruiken. Dus zijn we de witte tabak maar eens gaan proberen". De vertegen woordiger van de Amster damse Tabakcentrale had hen daarvoor de oren van de kop gezeurd om zijn witte ta bak te gaan verkopen. Jans sen en Janssen waren het ge zeur horendol geworden. Aanvankelijk trok het lokmid del weinig nieuwe klanten. Totdat de Janssens een recla mebord op de stoep voor hun zaak plantten. "Sindsdien loopt het als een spoortrein. We verkopen nu toch gauw een sloffie of twintig in de week", merken Janssen en Janssen verheugd op. Zij ma ken overigens slechts een kleine witte winst op deze ta bak. De witte shag en sigaretten zijn een produkt van Yohai Dutch Tabacco. Dit zelfstan dig Amsterdams bedrijfje verwerkt ruwe balen tabak die vanuit het buitenland worden aangevoerd. De prijs kan flink worden gedrukt door de sobere witte verpak king en het feit dat directeur Luyten overdag samen met de "acht tabaksnijders" ach ter de machines staat. Boven dien doet Yohay vrijwel niets aan reclame. Terwijl elk zich zelf respecterend sigaretten merk zich bijkans over de kop adverteert, deelt direc teur Luyten alleen een paar reclameborden onder zijn af- l uit. "Op deze r kunnen we het hoofd net bo ven water houden", zegt di recteur Luyten. Over de kwaliteit van de witte shag en sigaretten zijn de ro kers verdeeld. Sigarenboer Janssen: "Sommige klanten komen onmiddellijk het spul weer inleveren terwyl ande ren elke keer met sloffen te gelijk de deur uitgaan". Guerra Americano "Kan ik u besmetten met een ziekte?". De inwoners van Brussel. Bonn, Londen, Pa rijs en Rome zullen binnen kort raar opkijken als zij een briefkaart met dit vriendelij ke verzoek in de bus krijgen. Het "Komité Van Mens Tot Mens" probeert Europeanen per briefkaart te besmetten met de "Hollanditis" (Hol landse ziekte). "De grote meerderheid van het Nl Bdn volk is tegen kernwapens" schryft het Ko mité op de briefkaarten. "De leuze 'Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland' is erg beroemd geworden in ons land. In de Verenigde Staten noemt men deze vredesbeweging een ziekte. De Hollandse Ziekte! Welnu, als vredelievendheid een ziekte is, dan hoop ik op recht dat deze ziekte U net zo goed in haar greep zal krijgen als mij. Want dan is de Hol- Dc pas opgerichte Leidse afde ling van het Komité Van Mens Tot Mens heeft in twee weken tijd al 5000 briefkaar ten met deze tekst in Leiden É|Ml Mot deze briefkaar tenactie willen we ook men sen bereiken die tegen kern wapens zijn maar niet mee doen aan de demonstratie op 21 november in Amsterdam. Op deze manier kunnen zy tóch iets doen", zegt Peter Bronkhorst uit de Evertsen- straal 47a. Ho is de contact persoon van het plaatselijke Komité Van Mens Tot Mens. Van Mens Tot Mens is een ini tiatief van de "Socialistiese Parto" (SP), maar de party- naam is niet aan de actie ge koppeld. "Dan zou je slechts een beperkt aantal mensen bereiken Wy willen de bnef- kaartenactie juist zo breed mogelyk houden", vertelt Bronkhorst Tegen verkie zingstijd zien we wel weer Mensen die briefkaarten willen opsturen naar andere men sen, moeten vyf gulden stor ten op giro 772544 van Fenna Mudde uit de Prins Fredenk- straat in Leiden Voor dat geld krygen zy het affiche. "Hollandse ziekte over Euro pa" voor achter het raam en vyf voorgedrukte briefkaar ten Deze kaarten kunnen op gestuurd worden naar vyf verschillende adressen in Eu ropa. Die adressen zyn uit de te xingids gehaald. "Stuurt u me een berichtje wanneer de Holland dakfc1 zich by u verspreidt?", vraagt 'de briefkaart' aan het adres uit de telefoongids. Want "fai che l'Europa non diventi un terreno di guerra Arm ri. a no", dus "sorgo dafur dass Europa kein Amenkamsches Slachtfeld wird" of "geen Eu- roshima Ahistorisch Wie ooit gedacht hccfl dat 'graf fiti' een a< tuiNI M '">rI I 'i zicht op de geschiedenis van Leiden geeft, burgemeester en wethouders niet Uit de geldpot met de naam "Histo risch aanzien der stad", graai en zy 1500 gulden om stic kers, inkt en verf geen kans meer te geven op de pilaren van de Koorn beurs brug Voor dat geld worden de pila ren voorzien van een afsto tende laag, van stickers, inkt en verf wel te verstaan V D gingen B W voor in dit "ex periment". Zy brachten zo'n laag aan op de reeds Vergul de Turk aan de Breestraat Het Poolse sfeertje werd in Minerva ook opgeroepen met muziek en dans uit het land.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3