Tehuis voor gehandicapten Yolkstuinders bouwen hun eigen clubhuis Weidse agenda XX™"* HM****, A Bouw gezinsvervangend onderkomen vordert goed PoKtie en brandweer Wassenaar kunnen niet snoeien op uitgaven DINSDAG 3 NOVEMBER 1981 Weer zit tegen VOORSCHOTEN - Bij de volkstuindersvereniging in Voorschoten is vorige week einde lijk begonnen met de bouw van een nieuw houten clubhuis. "De realisering van het clubhuis is een slepende kwestie geweest. De procedure voordat alles rond was zat behoorlijk tegen. Over de achtergronden wil ik liever niets meer vertellen. Trouwens, nu zit het weer weer tegen," aldus voorzitter Van Nijnatten van de volkstuindersvereni ging. De bedoeling van de vereniging is om zoveel mogelijk zelf te doen bij de bouw van het clubhuis dat gemaakt wordt door als het ware houten panelen tussen staanders neer te zetten. De mogelijkheden voor die zelfwerkzaamheid is volgens Van Nijnatten echter be perkt door het weer. Het najaar verplicht de aannemer om het re creatiegedeelte binnen drie we ken af te hebben. Het nieuwe clubhuis bestaat uit drie delen. Een klein dagverblijf met toiletten, daarachter een gro te recreatieruimte van ongeveer twintig meter. Het verschil tus sen het dagverblijf en de recrea tieruimte is, dat de laatste niet permanent open is. Van de voor deur van het dagverblijf heeft ie dere tuinder een sleutel, zodat men daar altijd terecht kan. Ver der wordt er ook nog een 'kas' gebouwd. De bedoeling is dat in deze kas allerlei plant- en tuin- materialen aan de tuinders ver kocht worden. "Een heleboel v/ensen zijn nu ver vuld. Het volkstuinderscomplex ziet er goed uit. Het bestuur heeft een zware tijd achter de rug. Door alle strubbelingen omtrent het complex en het clubhuis hebben we zelfs het 25-jarig be staan nog niet gevierd. Maar dat komt zeker als het clubhuis hele maal gereed is", zegt de voorzit ter. Enige tijd geleden verhuisde de volkstuindersvereniging naar het nieuwe complex bij het zwembad Het Wedde. De vereni ging was blij met het terrein maar moeilijkheden bleven ech ter niet naar uit. Het uitgangs punt was dat er 200 tuinen gerea liseerd zouden worden. Zo'n 135 tuinen zijn nu inderdaad aanwe zig. Voorlopig ziet het er echter niet uit dat de tweede fase defini tief van de grond komt. Daarvoor is grond nodig van boer Roden burg. De boer wil echter niet zo maar zijn grond verkopen aan de gemeente. Hij wil nieuwe grond hebben om zijn boerenbedrijf te laten blijven functioneren. Voor de volkstuindersvereniging betekende dat, dat e gedeelte van de toegezegde grond door de ge meente niet vrij kwam. Als tijde lijke oplossing werd een gedeelte van het tracé Rijksweg 11 door de vereniging geaccepteerd. On danks dat bleef er een wachtlijst van tuinliefhebers. "We hebben dan ook met veel genoegen in het Beleidsplan van de gemeente gelezen dat de gemeente van plan is om nog meer tuinen op het tracé van de rijksweg te reali seren. Je blijft echter toch met een onzekerheid zitten van die tijdelijkheid. Mensen die al lang op de wachtlijst staan zijn na tuurlijk wel geïnteresseerd in de tuin, en zullen daarom niet gauw nee zeggen, al is de plaats waar schijnlijk tijdelijk. Maar er kan wel een ander probleem zijn, na melijk de financiering, zoals de grond, het bouwwerkje en derge lijke", aldus Van Nijnatten. Het probleem van de financiering bleek ook al tijdens de verhui zing van de volkstuindersvereni ging naar het nieuwe complex. Van de oude tuinders besloot één-vierde vanwege de sterk ge stegen kosten iet mee te gaan. Vergeleken met andere plaatsen in de regio vallen de prijzen voor een vierkante meter tuin nog wel mee. Op dit moment bedraagt die 50 cent, maar over zes jaar zal dat opgelopen zijn tot één gul den. De Voorschotense vereniging ver schilt in één opzicht duidelijk van de andere regio-verenigin gen. Vaak is het verplicht dat op de tuinen dezelfde soort huisjes gebouwd worden. Gelijke afme tingen en gelijke bouw. In Voor schoten is de vereniging daar doelbewust vanaf gestapt. Secre taris Steg: "We wilden geen een- heidskoek van de kasjes maken. Er waren een aantal bouwvarian- ten mogelijk, evenals een aantal richtlijnen waaraan men zich moest houden. De tuinders heb ben echter een grote variatie aan mogelijkheden om iets te bou- Voor het bestuur was hierbij maar één moeilijkheid. "We moeten met zijn allen wel oppassen dat het goed gaat met die bouwwer ken. Met zijn allen moeten we de regels in acht nemen. Daarvoor is hiervoor dan ook een speciale bouwcommissie in het leven ge roepen", zegt voorzitter Van Nij natten. De fundering van het nieuwe clubgebouw i de volkstuinders ligt er al. VOORSCHOTEN - In Voorschoten zal in maart van het volgend jaar een gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten van een protestants-christelijke stichting worden geopend. Het huis komt te staan aan het begin van de nieuwe wijk Bijdorp aan de Zwaluwweg. De bouw van het gezinsvervangend tehuis in de Voorschotense wijk Bijdorp is bijna voltooid. In het huis komen twintig mensen permanent te wonen, verdeeld over twee woongroepen. Ieder een heeft in het huis een eigen kamer en tevens heeft de woon groep een gezamenlijke huiska mer. Daarnaast is er voor de twintig bewoners een keuken en een hobby ruimte. Naast de be woners zullen elke dag minstens twee professionele begeleiders aanwezig zijn. De twintig bewoners zijn allen overdag buitenshuis. Een ge deelte werkt, zit op school of zit de rest van de dag in een dagver blijf elders. In de loop van de middag komen ze dan weer naar huis toe en de avond wordt dan gezamenlijk doorgebracht. "De geestelijk gehandicapten ko men hier binnen en beginnen eventueel een gezin blijven, eventueel alleen. Dat is gezin ver vanging. Ze hebben de leeftijd om thuis de deur uit te gaan. Ze zijn toe aan zelfstandigheid. Het is een 'socio-woning', een soort woongroep", zo vertelt de heer Boekhout, hoofd van een zoals hij het zelf noemt gezinvervan- gend (zonder s) tehuis in Leiden. "We willen geen vader of moeder zijn", zegt Boekholt, "ze krijgen alleen hulp om een gezin te stich ten. Ik spreek dan ook altijd over een gezinvervangend tehuis en niet over een gezinsvervangend tehuis". Wachtlijst WASSENAAR - Er blijkt in Wasse naar bijna niet bezuinigd te kun nen worden op de kosten var. po litie, brandweer cn voorlichting. De commissie algemene zaken kwam gisteravond tot die con clusie. De eigen Wassenaarse brandweer kost per jaar ruim een miljoen gulden. Toch bleek het niet mo gelijk grote posten te vinden waar flink op bezuinigd zou kun nen worden. De brandweer moet alleen een klein bedrag aan blus middelen inleveren. Ook bij de politie bleek bezuinigen niet mogelijk. De PvdA'er Greep wilde van de burgemeester we ten of dat echt niet kon. Hij werd gesteund door Nieuwenhoven (D'66) en Lodder (Partij Wasse naar). Als voorbeeld van bezuini gingsposten gaf Greep onder an dere de energiekosten van het politiebureau, een mogelijke om schakeling van benzine naar die sel van de auto's en een selectie ver gebruik van auto's. Een an der probleem, waar de Wasse naarse politie mee te maken heeft, zijn enkele vacatures in de top, die al langere tijd open staan. Van Rij (CDA) wilde we ten of het werk van de politie daar onder te lijden heeft gehad. Burgemeester Staab ging in de ver gadering verder niet in op de vra gen. Hij zei dat alle genoemde punten aandacht zullen krijgen. Verder deelde hij mee dat er in derdaad nog steeds twee vacatu res open staan bij de leiding. Het probleem bij het aantrekken van hooggekwalificeerd politieperso neel is de dure huisvesting, zo stelde Staab vast. Greep bleek zeer ontevreden over de wijze waarop burgemeester en wethouders het eigen beleid "verkoopt". Hij vindt de Raad huiskrant (het voorlichtingsblad van de gemeente) niet het juiste middel om vanuit de gemeente voorlichting te geven aan de bur gers. Dat zou via de plaatselijke pers moeten, zo stelde Greep. Burgemeester Staab was het daar niet mee eens. "Het bestuur moet vaak terughoudend zijn (met mededelingen - red.), terwijl de vrije nieuwsgaring natuurlijk door kan gaan, Ik hecht veel waarde aan een duidelijke schei ding tussen de functie van de pers en de voorlichting vanuit de gemeente via een eigen me dium", aldus Staab. Het D'66- raadslid Nieuwenhoven was het met hem eens. In de regio Leiden staan zo'n 100 mensen op de wachtlijst om in een gezinsvervangend tehuis te komen. Via een (ingewikkeld) se lectiesysteem worden voor Voor schoten twintig mensen geselec teerd. Deze twintig mensen zul len in principe hun hele leven blijven wonen in het huis in Voorschoten. De bewoners beta len zelf elke maand maximaal 800 gulden voor huisvesting, eten en dergelijke. De overige kosten worden betaald via de AWBZ. Er wordt wel voor ge zorgd dat de bewoners elke maand een geldbedrag over hou den om vrij te besteden, onder meer aan kleren en hobby. Zo'n 25 jaar geleden ontstond in Nederland een aantal verenigin gen van ouders van geestelijk ge handicapte kinderen. De ouders vonden dathun kinderen be hoefte hadden aan een geinte- greerde opvang. Zij moesten aan het sociale verkeer blijven deel nemen en niet in een internaat worden gestopt. Er ontstond dan ook een behoefte aan kleine te huizen. Een moeilijkheid was echter de financiering van deze tehuizen. Geruime tijd werden de tehuizen gedeeltelijk betaald via de bijstandswet. In 1975 trad de AWBZ in werking en de hui zen werden nu gedeeltelijk hier uit gefinancieerd. In Leiden werd in 1965 het eerste tehuis, <jp protestant—christelij ke basis, geopend. Tien jaar later het tweede en over een half jaar alweer het derde. "Belangrijk is dat de toekomstige bewoners zo veel mogelijk in hun eigen ver trouwde omgeving blijven", zegt Boekholt. Spreiding wat betreft de huizen in de regio lijkt dan ook een voornaam punt voor de stichting. In het tehuis in Voorschoten zullen zowel jongens en meisjes komen te wonen, allen ouder dan acht tien jaar. In het huis is rekening gehouden voor twee bewoners die in een rolstoel zitten. Zij heb ben beneden hun eigen kamer. De overige eigen kamers zijn ge realiseerd op de eerste verdie ping. De eigen kamer mogen de toekomstige bewoners geheel zelf inrichten. Dit blijkt niet mo gelijk voor de gezamenlijke ruimten. De toekomstige bewo ners zijn nog niet bekend, maar meubelen en dergelijk moeten wel geruimte tijd van te voren worden besteld. Boekholt vindt dan ook dat de gezamelijke ruim ten klaar en ingericht moeten zijn voordat de eerste bewoners een stap binnen de deur zetten. Inbraken in vier caravans op camping ZOETERWOUDE - Bij vier cara vans, die staan op camping De Jong aan de Westeindseweg in Zoeterwoude, is in het weekein de ingebroken. Dat werd bekend toen de campingbeheerder zijn ronde deed en vier deuren open zag staan. Wat er gestolen werd, is nu nog niet bekend. De eigena ren hebben de schade nog niet opgenomen. LEIDERDORP - 'Feest rond draai end orgel' stond abusievelijk als kop boven het gisteren in deze krant gepubliceerde verslag van de feestelijkheden rond de twee honderdste verjaardag van het Mitterheitherorgel in de Leider- dorpse Dorpskerk. Er had moe ten staan 'Feest rond jarig orgel'. DINSDAG Leiden - Kapelzaal K&O-gebouw, film 'Van aangezicht tot aangezicht' van Ing- mar Bergman, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film met Humphrey Bogart en Ingrid Bergman. 20 en 22.15 uur. Museum Volkenkunde - Steenstraat 1, voorlichting over problemen Indianen, K&0 - Oude Vest 45, kinderfilms, woe 14.30 uur. Eigenzorg - Stationsweg 29, Humanis tisch Verbond: bespreking boek 'Hou het klein', 20 uur. Lakenhal - Oude Singel 28, lezing 600 jaar openbare bibliotheken in Leiden, 20.15 uur Evangelisch-Lutherse kerk - Hoogland- sekerkgracht 28, bazar, woe 10-12 uur, 14-17 uur en 19-22 uur. Op Eigen Wieken - Valkenpad 2, kinder bingo. woe 14 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins van 20- 21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum(JAL) - Caeci- liastraat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736, Werklozen Belangen Vereni ging Leiden adviesbureau, woe van 10- 12 uur. WOENSDAG Endegeest - Endegeest, 17.30 Burgerlijke stand Geboren: Wouter S. zv. P. Penseel en H.H.J. Verhard (Leiden), Robert J. zv. A. Rozenboom en W.P. Rademaker (Zoeterwoude), Bart zv. J.G.H. Lavrij- sen en M.E. van den Hoek (Voorscho ten), Marcel zv. M. Onvlee en H.W.M. Braggaar (Leiden), Lidian dv. R. van Rooyen en L.A. Peet (Leiden), Esther dv. R. Brugman en G. Lindhout (Leider dorp), Remco zv. J.A. Belt en A. Borgers (Leiden). Marie-Louise dw L.F. Her mans en K. van Rooijen (Leiderdorp), P.M. Melanie dv. N.H.M. van Remundt en E.L.J. Pfundt (Leiden), Bianca dv. A C. van Velzen en W.A.P. Arntz (Lei derdorp). Getrouwd: H.L.M. Reuvers en E. de Vry (Leiderdorp). Overleden: H A. Opdenberg (1958) (Lei derdorp), J.M. Koeleman, (1901), geh- .gew. met: A.P. van Haasteren (Voor schoten), P. van Rijnsburger, geh. gew. met: J. van der Meij (Leiderdorp). Geboren: Machteld Elisabeth Maria den Eisen (Zoeterwoude), Renata Martina Adriana Versteegen (Zoeterwoude), Franciscus Maria van der Meer (Zoeter woude), Petrus Cornelius Henricus Bot man (Zoeterwoude), Jeroen Cramer (Zoeterwoude). Getrouwd: T.A. van den Berg met M.J.M. van der Werff (Zoeterwoude), L J.M. van der Kroft met M.J.A. van der Ploeg (Zoeterwoude), I.W. Smits met M. Jesch (Zoeterwoude). Stadhuis - raadscommissie onderwijs en samenlevingsopbouw, 20 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, 'Kung Fu'-Janusz Kijowski, ook don. 20 en 22.15 uur. LAK-cinema - Levendaal 150 film, 'So laris' van Andrej Tarkovski, 20 en 22.30 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don. soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof, tel. 213490. Leiderdorp - Scheppingskerk, schrjjf- avond Amnesty International, 20.30 uur. Gemeentehuis - raadsvergadering over begroting, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie welzijn, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, c nanciën en economische aangelegenhe den, 20 uur. DONDERDAG Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten', tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden,. 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats Jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Kung Fu'-Janusz Kijowski, 20 en 22.15 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film The Magnificent Ambersons' van Orson Welles, 20 en 22.15 uur. Wassenaar - Huize Willibrord, avond voor alle Wassenaarders in kader van 50-jarig bestaan, 20 uur. Voorschoten - gemeentehuis, sie openbare werken, 20 u Zoeterwoude - gemeentehuis, c sie openbare werken en ruimtelijke or dening, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, extra raads vergadering, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 30 tot 6 nov door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Noord Hofland, Thorbecke- weg 3, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Gezond heidscentrum. Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - Wethouder Van der Klaauw van Wassenaar heeft gisteravond in het gemeentehuis 'De Paauw' een tentoonstelling van plaatselijke kunstenaars geopend. In totaal zijn zo'n 39 kunstenaars vertegenwoordigd met hun werkstukken. Er worden onder andere werkstukken uit keramiek, weefwerk, foto's schilderijen en tekeningen getoond. De expositie is samengesteld in het kader van de Kulturele Weken. Het bijzondere aan deze tentoonstelling is dat het een vervolg is geworden op de vroegere 'Wassenaarse Salon', expositie die in het verleden eens in de zoveel jaar is gehouden. Jarenlang werd het raadhuis echter op een r geschikt bevonden door de gemeente, maar dit jaar heeft de Vereniging voor Wasse- -litiatief genomen. De tentoonstelling valt van maandag tot en met ur, maandagavond van acht tot tien uur en zaterdag en zondag van bepaald ogenblik niet r naarst Beeldende Kunstenaars zelf het i vrijdag te bezichtigen tussen tien en vier i (of 1 LEIDSCH &i DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave; Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 it ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16 00-18 00 uur Abonnementsgelden wj vooruitbetaling te voldoen. administratie- er incassokosten. Voor betaling va abonnementsgelden Adjunct-hoofdredacteur uitsluttendigiro 3203571 R. D Paauw t.v.n. Damiate Holding BV te Haarlem *9 '«^tiechef A van Leeuwen K.artasleboonemOT pt< Alg redacti8chel: 75.90 J M.JPo« piTpS. 291.70 J. Kroon (stad) Losse nummers I 0.75. Directie: G. Koopman Aangestoten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2